Algemene beschouwingen over de rijksbegroting 1968 Benelux-ontwikkeling geremd door ambtelijke traagheid TWEEDE KAMER OPPOSITIE LEIDDE HET DEBAT IN GUEVARA, GUERILLA-LEIDER IN BOLIVIA, GESNEUVELD IN GEVECHT MET REGERINGSTROEPEN Staking bij Bata uitgebroken RADIO DE K0CX Noordvietnamese jachteskaders dwingen Amerikanen tot verhoogde activiteit Belgische minister sprak in St. Niklaas HET WEER WOENSDAG 11 OKTOBER 1967 23e Jaargang No. 7042 De werkloosheid Onwikkelingshulp Niet gelukkig „Ambitieloos" Financieel beleid Verbeterde opleiding Noordkoreanen in de lucht? Amerikaans militair vliegtuig verongelukt Kanaal naar Saaftinge Een „inter communale" Arts Heldenverering Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden ----- Freni. b$ «betmeassetrt» TBRKKüZEN DtreeteaNweiwmwMWBUFj T. «n e» BSHO» Telefoon! 01180 8073 Ciromnmneri 88150 Redactie- en Administratie-sdres! Snddswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nis 13 et. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimam pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (g&i.i handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 unr voormiddag. „Dit kabinet biedt naar onze mening geen perspectief. Troon rede en begroting hebben duidelijk gemaakt dat het beleid onder een ander voorteken staat, dat achter grond en richting verschillen van het radicale beleid dat wij nodig vinden". Dit zei drs. J. M. den Uyl, voor zitter van- de tweede-kamerfractie van de partij van de arbeid, als eerste spreker bij de algemene be schouwingen over de rijksbegro ting 1968. De debatten die in de kamer hébben plaatsgevonden met dit kabinet, noemde de heer Den Uyi stuk voor stuk onbevredigend. Met name het Vietnam-debat heeft het gezag van parlement en rege ring geen goed gedaan. Hierdoor Is duidelijk aangetoond hoezeer vernieuwing van ons parlementair Sestel urgent is, aldus spr. Overigens kan hij zich niet scha ren achter de uitspraak van een Nederlands weekblad, dat de troon- rede één lange gemeenplaats is. Hij noemde dit verwijt onrecht vaardig. De stukken, waarmee dit kabinet voor de dag is gekomen, lopen niet over van verrassingen sn de troonrede gaat zich niet te buiten aan sprankelende ideeën, maar dat kunnen we niet uitslui tend deze regering aanrekenen". Kritisch stelde de heer Den Uyl zich op tegenover een aantal be leidspunten. zoals Vietnam, Grie kenland, werkgelegenheid en wo ningbouw, ontwikkelingshulp en maatschappelijke structuurhervor ming. De manier waarop de regering het werkloosheidscijfer voor 1968 benadert, vindt de p.v.d.a.-fractie- leider verontrustend. „Wij vinden dat cijfer van gemiddeld 90.000 nu en voor het komende jaar te hoog. Wij bepleiten gerichte maatregelen voor de probleemgebieden in ons land, voor de uitvoering van open bare werken ter verbetering van de infrastructuur alsmede ter sti mulering van vestiging en uitbrei ding van dienstverlenende bedrij ven in die gebieden. Wij zijn van mening dat voor 1968 100 miljoen méér dient te worden uitgetrokken voor de financiering van 10.000 woningwetwoningen extra. Wij vragen daarom 300 miljoen in plaats van dé aangekondigde f 200 miljoen voor de regio's". De heer Den Uyl vroeg de rege ring verdere plannen tot liberali satie van de huur voorlopig in de ijskast te zetten en waar van een algemene huurstijging sprake is, de liberalisatie ongedaan te maken. De lastenverdeling is een zaak die een zorgvuldige afweging ver dient. De nieuwe voorstellen voor de A.W.Z., die een aanzienlijke lastenverschuiving naar de pre miebetalers inhouden, zijn moeilijk aanvaardbaar. De p.v.d.a. wenst verhoging van de werkloosheidsuitkering voor ge zinnen, die door een uitkering van 80 procent in de buurt van het minimuminkomen geraken. Ook het bejaardenvraagstuk en met name de positie van degenen die geheel of vrijwel geheel van de 4.O.W. moeten rondkomen vervult de p.v.d.a.-fractie met zorg. De bijdrage voor de ontwikke lingshulp acht de heer Den Uyl heneden de maat. „Mijn fractie acht het noodzakelijk dat in 1968 de ontwikkelingshulp met 100 mil joen gulden wordt verhoogd en gebracht op 625 miljoen". In dit licht menen wij dat in afwachting van de door de regering toegezegde defensienota en de conclusies die ivij daaruit zullen trekken, een be zuiniging op de defensie-uitgaven verantwoord is. De heer Den Uyl acht het onver antwoord dat de regering nu een verlaging van de directe belastin gen als een mogelijkheid stelt. In feite komt het er op neer, dat dit kabinet toch weer bezweken is voor de verleiding om te gaan wapperen met belastingverlagin gen, die wellicht noch conjunctu reel, noch structureel waar kunnen worden gemaakt. Het kabinet zwijgt over zaken als grondpolitiek en speculatie winstbelasting. Voor ons is een be lasting op vermogenswinsten in de privé-sfeer een vanzelfsprekende zaak, die wij als het kabinet het niet doet, als fractie aan de orde zullen-iSstofe De heer Den Uyl toonde zich niet gelukkig met de vrije loon politiek, waarover het bedrijfs leven overeenstemming schijnt te hebben bereikt. „Weliswaar lijkt deze vrijheid een onvermijdelijk heid, maar wij vrezen dat de zwak ke groepen daarbij aan het kortste eind zullen trekken." Hij bepleitte verhoging van een aantal tarieven van de successie rechten en maatregelen ter bevor dering van vermogensspreiding door het verschaffen aan de werk nemers van een redelijk aandeel in de investeringen. „De troonrede is een ambitieloos stuk. Je kunt je zelfs niet kwaad maken om wat er in staat". Tot deze uitspraak kwam de heer H. J. Lankhorst, fractievoorzitter voor de pac.-soc. partij. Graag zou hij van de minister-president ver nemen welke mogelijkheden door de regering zijn aangegrepen om vredesonderhandelingen te bevor deren en welke initiatieven zij tot het bereiken van vrede in Vietnam heeft genomen. De regering speelt met mooie gedachten, terwijl de werkelijkheid anders is. Zo ook op het stuk van de ontwikkelingshulp, die met 75 miljoen gulden is verhoogd, maar beneden het bedrag van f 573 mil joen blijft dat de nat. raad noodza kelijk acht. Hij sprak de hoop uit, dat een verschuiving van de mili taire en semi-miütaire uitgaven naar de post ontwikkelingshulp zou bijdragen tot de internationale en dus ook tot onze veiligheid. Geen vertrouwen zei de heer Lankhorst te hebben in het beleid inzake de werkgelegenheid en het loon- en prijsbeleid. Wanneer de regering zegt dat op het stuk vart de werkgelegenheid globale maat regelen niet wenselijk zijn, dan zouden specifieke maatregelen ten gunste van de noodgebieden des te krachtiger moeten zijn. Maar er is geen geld zegt de regering, die in tussen wel ruim drie miljard be steedt aan militaire uitgaven. Drs. H. Wiebenga van de p.s.p. stelde zich nadrukkelijk op tegen over het door de regering gevoer de financiële beleid. Hij drong aan op een radicale ombuiging van dit beleid, zowel aan de inkomens kant als aan de uitgavenkant. Het ontbreekt in de huidige be leidslijnen aan ruimte voor het verwerkelijken van de doeleinden van de ruimtelijke ordening. „Het is alles stuk voor stuk vèr onder de maat", aldus deze afgevaardig de, die opmerkte dat de meest ont stellende van de vele uitgavenbe perkingen de feitelijke weigering is om de werkloosheid radicaal te be strijden. Spr. concludeerde, dat het uitgavenbeleid op korte termijn moordend is voor de sociale recht vaardigheid en dat dit beleid op lange termijn zeer kwalijk is en onherstelbare consequenties dreigt te hebben voor de leefbaarheid van ons land. (Zie verder pag. 7) MEDEDELING De stagnering in de gas- voorziening duurde dinsdag avond langer dan voorzien was. Ook ons eigen bedrijf werd er in de nachtelijke uren de dupe van. Wij zijn voor het gieten van de vormen voor de rotatiepers aangewezen op gas. Het gevolg van een en ander is dat onze lezers het woensdagnummer van „De Vrije Zeeuw" niet tijdig ont vangen. Wij bieden daarvoor onze verontschuldigingen aan en wij hopen dat al onze abon nees voor dit geval van over macht begrip zullen tonen. RED. Tokio: In de Japanse hoofdstad Tokio is fel gedemonstreerd tegen de rondreis van de Japanse pre mier Sato door zuidoost-Azië. Bij de betogingen vielen twee doden en een groot aantal gewonden. Op de foto een aantal gepantser de politiewagens op de Anamori- brug, in de buurt van de lucht haven, die door de demonstranten in brand werden gestoken. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Het Amerikaanse besluit weer een vliegveld toe te voegen aan de lijst van aan te vallen objec ten in Noord-Vietnam is wellicht een gevolg van toegenomen ak- tiviteit van de Noordvietnamese Mig-straaljagers bij Amerikaan se luchtaanvallen. De correspondent in Hanoi van het persbureau A.F.P. schrijft dat de interventie van de Noordviet namese jachteskaders in toe nemende mate merkbaar wordt. Verschenen de van Russische makelij zijnde Migs enkele maan den geleden nog maar op „onge vaarlijke" uren in het Noordviet namese luchtruim, 's morgens heel vroeg en 's middags heel laat als de kansen op een treffen met Amerikaanse vliegtuigen gering waren, de laatste tijd ziet men de silhouetten van de „Migs" veel- vuldiger en op meer plaatsen in het land. De Noordvietnamese militaire communiqués melden dan ook veelvuldiger dat Amerikaanse vliegtuigen door de luchtmacht zijn neergeschoten, terwijl in het verleden vrijwel alle overwin ningen werden toegeschreven aan de luchtdoelartillerie. Waarnemers in Noord-Vietnam menen dat de Noordvietnamese militaire bevelhebbers niet lan ger aarzelen om de luchtmacht volledig in te zetten, omdat zij er zeker van zijn dat verliezen door de buitenlandse hulp snel zullen worden gecompenseerd. Deze week keerde vice-premier Than Nghi terug van een reis naar communistische hoofdsteden, tij dens welke hij zich heeft ver zekerd van meer materiële steun. Zo sloot de Sowj et-Unie met Ha noi een verdrag waarin meer mi litaire uitrusting wordt beloofd en ook China zegde militaire steun toe, maar in de verdragen met China wordt nooit een na dere omschrijving gegeven. Nog een reden voor de ver- hoogde activiteit van de Migs kan worden gezocht in de verbeterde opleiding van het grondperso neel, dat voor het onderhoud van de toestellen moet zorgen en in de aankomst van meer onderdelen voor vervanging. Bovendien zou den de toestellen onlangs een modernere bewapening hebben gekregen. Tenslotte is in Zuid-Vietnam, vooral in Amerikaanse vliegers kringen, de veronderstelling ge uit dat Noordkoreaanse vliegers de Noordvietnamese toestellen bemannen. (Noord-Korea geeft Hanoi steun maar nog nooit is of ficieel of onofficieel toegegeven dat Noordkoreaanse vliegers ak- tief aan de strijd in de lucht deel nemen.) De toegenomen kracht van de Noordvietnamese jachteskaders zou de reden kunnen zijn, waar om de Amerikanen besloten het afgelopen weekeinde de vlieg basis Cat Bi bij Haiphong aan te vallen, een basis welke met een 2400 meter lange startbaan ge schikt is voor de Mig-21 en die tot nog toe met rust was gelaten. Er zijn in Noord-Vietnam nu nog twee vliegvelden welke tot nog toe niet op de doelenlijst voorkwamen, de grote Mig-basis Phoec Yen en het burgervlieg veld van Hanoi, Gia Lam. Een Amerikaans militair Her cules-transportvliegtuig met 23 inzittenden is op een vlucht van Hoe-E naar Danang in het noor den van Zuid-Vietnam tegen een berghelling te pletter gevlogen. De inzittenden allen militairen zijn omgekomen. Het toestel werd sedert zondag vermist en reddingsploegen von den het wrak dinsdag. „De hebbelijkheid van ambte naren om alleen de nationale be langen te zien en tot het uiter ste te verdedigen is de afgelo pen jaren een van de grote oor zaken geweest van de stagna tie in de Benelux", zo heeft de Belgische minister van openbare werken, De Saeger, dinsdag ver klaard. Minister De Saeger, die sprak op de zesde regionale Benelux- dag te Sint Niklaas, zei door per soonlijke ervaring tot deze con clusie te zijn gekomen. Ik heb meermalen tijdens overleg met mijn Nederlandse collega's mee gemaakt, aldus minister De Sae ger, dat de ambtenaren „met een zekere wellust" demonstreer den hoe goed zii de nationale belangen konden verdedigen tot het uiterste, zonder enige be reidheid tot compromissen. Het waren dan steeds de ministers die de knopen moesten doorhak ken om de samenwerking een stapje vooruit te brengen. De Belgische bewindsman be treurde daarom dat hij als ge volg van de regeringswisselin gen in Nederland in de afgelo pen paar jaar geen gelegenheid had gehad zich beter met zijn Nederlandse collega's in te wer ken. Minister De Saeger verklaarde zelf een krachtig voorstander te zijn van veel hechteren Benelux- samenwerking op gebieden die niet door de integratie in het grotere E.E.G.-verband achter haald kon worden, met name op het gebied van de ruimtelijke ordening waarbij men de Neder lands-Belgische grensgebeiden „aaneen moest lassen'. Hij noemde in dit verband de plannen voor uitbreiding van de Antwerpse haven. Het beste zou zijn een uitbreiding op de lin- ker-Scheldeoever, zo zei hij, met een kanaal naar een nieuwe sluis op het gebied van het verdron ken land van Saaftinge. Daarbij zouden zowel Nederlandse als Belgische belangen gediend kun nen zijn. Waarom pakken we deze zaak niet gemeenschappe lijk aan, aldus de minister, met een gemeenschappelijk planbu reau en een gemeenschappelijk orgaan voor de grondpolitiek in deze streek, die door de haven uitbreiding rijp zou worden voor industrialisatie. Ook voor de ontwikkeling van de grote verbindingsweg door Belgisch en Nederlands Lim burg, de E 39, bepleitte de Bel gische minister een nieuwe vorm van samenwerking. Waarom zou den we geen Belgisch-Nederland se intercommunale oprichten van gemeenten en provincies die hierbij betrokken zijn, zo vroeg hij, een intercommunale die be voegd zou zijn op ei- Europese kapitaalmarkt de nodige lenin gen voor het project op te nemen. Sprekend over de Belgische gewestelijke planning deelde mi nister De Saeger mede, dat de Belgische planbureaus in de grensstreken opdracht hebben om bij de ontwikkeling van hun plannen contact te onderhouden met de Nederlandse instanties. Volgens hem zou men de weder zijdse belangen nog beter kun nen dienen door een georgani seerd, periodiek overleg tussen de planbureaus aan weerszijden van de grens, een overleg waar bij men elkaar regelmatig op de hoogte zou houden van de ont wikkeling. Minister De Saeger deelde des gevraagd mede dat de weg van Antwerpen naar Eindhoven, de E-3, hopelijk begin 1972 in ge bruik zal kunnen worden geno men en dat de E-10 van Antwer pen naar Breda gelijktijdig met de E-3 gereed zal moeten zijn. De Belgische minister sprak zich ook meer in het algemeen uit voor de versterking van de Benelux. We missen node een echte executieve, zoals de E.E.G. heeft, die als motor van onze samenwerking kan optreden, zo zei hij. Te Vallegrande in Bolivia Is maandagavond meegedeeld, dat „Che" Guevara bij een gevecht tussen Boliviaanse regeringstroe pen en guerrillastrijders is ge sneuveld. Het nieuws werd bekendge maakt door de bevelhebber van de achtste divisie van het Boli viaanse leger, kolonel Joaquin Zenteno Anaya. Guevara was zondag gesneuveld bij een ge vecht in de buurt van Vallegran de in het zuidoosten van Bolivia. Het lijk van Guevara zou per helikopter naar Camari of La Paz worden gebracht. Guevara verdw'eeh'2'/2 jaar ge leden van het politieke toneel op Cuba. Lange tijd heeft men niet geweten waar hij zich ophield. In oktober 1965 zei premier Fidel Castro van Cuba dat Gue vara uit Cuba was vertrokken naar „een nieuw slagveld in de strijd tegen het imperialisme". De astmatische en tengere Guevara werd op 14 juni 1928 te Rosario in Argentinië geboren als oudste zoon van een architect en diens links gerichte vrouw die in mei 1965 stierf. Het echtpaar had vijf kinderen. Na als arts te zijn afgestudeerd, verliet Gue vara Argentinië. Hij sloot zich aan bij linkse bewegingen in La- tijns-Amerika en speelde een be langrijke rol in de strijd die in 1959 leidde tot de vestiging van Castro's bewind op Cuba. Na eerst in Cuba direkteur van de nationale bank te zijn geweest, werd hij in 1961 minister van in dustrie. Nadat reeds vijf maanden over zijn verblijfplaats gespeculeerd was, onthulde de Cubaanse pers in augustus 1965 dat „Che" niet langer minister was en dat Ar- turo Guzman zijn post had over genomen. Vele geruchten over Guevara's nieuwe aktiviteiten deden de ronde, totdat Castro op 16 april 1967 verklaarde dat de guerilla in Latijns-Amerika zou toenemen en dat de wereld spoedig meer van zijn vroegere luitenant zou horen. Op de in Havanna gehouden solidariteitsconferentie van La tijns-Amerikaanse revolutionaire krachten werd Guevara tot ere voorzitter gekozen, maar hijzelf was niet aanwezig. De Cubaanse autoriteiten heb ben niets nagelaten het mysterie- Guevara te gebruiken voor de opbouw van een heldenverering. „Zoals de zaken er nu voor staan, is een staking niet meer tegen te houden. De Bata heeft vanmorgen de bemiddeling van de looncommissie van de stich ting van de arbeid die nog wilde proberen de staking ongedaan te maken, afgewezen. Vanavond zal een stakingsvergadering worden gehouden in café „Het Blauwe Boerke" in Best, waar we onze taktiek zullen bepalen". Dit zei dinsdagmorgen de voor zitter van de katholieke bond van werknemers in de industriële bedrijven „St. Willibrordus", de heer H. M. de Groot, nadat be middelingspogingen om de moei lijkheden tussen zijn bond en de Bata alsnog op te lossen, op niets waren uitgelopen. De Nederlandse schoen- en lederfabrieken Bata in Best tel len ongeveer 1100 werknemers, waarvan er 450 zijn aangesloten bij „St. Willibrordus". De heer De Groot schat het aantal stakers op 1000. Hij kan nog niet zeggen hoe lang de staking zal duren. „We zullen overleggen wat ons te doen staat, maar het is wel zeker dat we net zo lang in staking zul len gaan, totdat de Bata bereid is tot verder overleg", aldus de heer De Groot. De staking zal hedenochtend een feit zijn. Van de 234 stemge rechtigde leden, die gisteravond in café „Het Blauwe Boerke" in Best de stakingsvergadering van het Bata-personeel bijwoonden, stemden er 232 voor de staking, één tegen en één blanco. De ochtendploeg zal heden» ochtend om zes uur normaal op» komen, doch om kwart vóór acht zal de staking ingaan. Er zijn 900 man bij betrokken. De staking betreft alleen het bedrijf in Best, dus niet die in Kerkrade en Neederweert. ZUIDELIJKE WIND Tussen een gebied van hoge barometerstanden boven zuid- Europa en een depressie op de Atlantische oceaan wordt al en kele dagen een zuidwestelijke stroming in stand gehouden. In deze stroming komen vooral bo ven Engeland en onze omgeving storingen voor die vergezeld van veel bewolking en regen van het westen naar het oosten trekken. Ook dinsdag was dit het geval, maar toen kwam de storing niet verder dan de grote rivieren. Daar de zuidwestelijke boven- stroming geleidelijk iets kromp naar zuidelijke richting werd het frontale systeem in de loop van de middag en avond weer terug gedrongen in noordelijke rich ting. Vandaag zal er in het alge- WOENSDAG 11 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 7.15 8.08 Terneuzen 7.51 8.44 Hansweert 8.25 9.18 Walsoorden 8.24 9.17 meen nog veel bewolking zijn. In het zuiden echter zal bij een toe nemende zuidelijke wind ook en kele opklaringen kunnen voor komen. De temperaturen onder gaan niet veel verandering. Al leen in die streken waar de zon zal schijnen zullen er iets hogere waarden worden bereikt dan dinsdag. medegedeeld door het fele-a medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Meer wind Veel bewolking met voorname lijk in de noordelijke helft van het land nog wat regen of mot regen. Matige, tot vrij krachtige en aan de kust mogelijk krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Over het algemeen weinig veran dering in temperatuur. ZON MAAN op onder op onder DONDERDAG 12 OKTOBER Okt. v.m. n.m. 10 6.55 17.59 15.35 22.19 Breskens 8.42 9.38 11 6.56 17.57 16.09 23.38 Terneuzen 9.18 10.14 12 6.58 17.54 16.33 Hansweert 9.52 10.48 13 7.00 17.52 16.49 0.57 Walsoorden 9.51 10.47 27 7.25 17.23 15.37 V

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1