Knoeierijen bij aanleg van benzine-pjjpleiding Overwegen de Amerikanen een inval in Noord-Vietnam? Gasontploffing in Haagse kleuterschool Lord Attlee (84) te Londen overleden CALTEX TANK-PREMIE PROGRAMMA JUSTITIE TE BREDA ARRESTEERT DRIE „KLEINE' MANNEN IN HET K0MPL0T Uitvoerders achter tralies TOT 45% KORTING OP WAARDEVOLLE GEBRUIKS ARTIKELEN! EEN DODE EN ZES GEWONDEN Geen onmiddellijk TEGENSPRAAK VAN PRESIDENT JOHNSON gevaar Minister-president van 1945 tot 1951 De Belgische begroting Tekort van 7 miljoen gulden HET WEER (k MATRASSEN VRAAG UITVOERIGE FOLDER BU DE CALTEX STATIONS Gevaren van een landing Bekwaam bemiddelaar Vice-premier in 1942 In de adelstand verheven Eerst waarschuwen Johnson Geen wijziging in Vietnam- politiek Journalist doodgeschoten Piloot stal vliegtuig na ruzie met zijn meisje Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Prank, bij abonnement; TBRNEUZEN Directenr-HooMreaaefenK L van Sa Sands Telefoon: 01150 - 2073 3 Gironummer: 33150 Redactie- en Administratie-adres: SmJoswta Abonnementsprijs 'ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRUE ZEEUW Maandag 9 Dinsdag 10 oktober 1967 23e Jaargang No. 7041 Uitgeefster N.V. v/h Ffrma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pa advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (g&t.i handel» advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De officier van justitie in Breda, rar. J. Louet-Feissev, is begonnen met een uitgebreid onderzoek naar knoeierijen bij de aanleg van de pijp leiding voor lichte benzine van de „Esso" in het Botlek-gebied naar de staatsmijnen in Geleen. Deze leiding is gereed en reeds enige tijd in gebruik. In Made in West-Brabant zijn reeds twee personen gearresteerd, n.l. E. V. uit Wagenberg, lid van de provinciale staten voor de Boerenpartij in Noord-Brabant, en een tweede man, een monteur, wiens identiteit nog niet bekend is gemaakt. V., die wegens zijn gezondheidstoestand niet in verzekerde bewaring is gehouden, is huisarrest opgelegd. Zater dag ii nog een arrestatie verricht. De twee andere gearresteerden zijn uitvoerder van beroep. deze te raken. Wanneer de buizen elkaar zouden raken, zouden de beschermende lagen rond de trans portbuis beschadigd kunnen wor den, hetgeen door de corrosieve werking op de lange duur kwalijke gevolgen zou kunnen hebben. Het niet correct functioneren van het controlesysteem levert geen enkel onmiddellijk gevaar op. De pijp leiding zelf is volledig intact en functioneert ongestoord. De D.S. M.-transportmaatschappij heeft de officier van justitie in Breda van deze feiten in kennis gesteld. De pijpleiding staat in haar geheel on der permanente controle voor wat betreft de doorgevoerde hoeveel heden. Functionarissen, van D.S.M. hebben zelf bij controle van enkele wegkruisingen de aangebrachte onregelmatigheid in het controle systeem ontdekt. Zij hebben de po litie van Made hierin betrokken voor het vastleggen van de gecon stateerde feiten". r In een kleuterschool aan de Ge rard Doustraat in Den Haag heeft zich een gasontploffing voorge daan. Daarbij werden twee mon teurs van het gemeentelijk energie bedrijf zwaar gewond naar het zie kenhuis Zuidwal gebracht. Vijf kleuters werden licht gewond in het ziekenhuis Westeinde opgeno men. Vele moeders liepen te hoop. De politie zette de straat af met hek ken, nadat er een lichte paniek was ontstaan onder de ouders die wilden worden ingelicht over het lot van de kleuters. De ontploffing had plaats in de Het gaat om 'n miljoenenzwen- del met een negatief karakter, welke tot gevolg kan krijgen dat de gehele pijpleiding zal moeten worden opgegraven en opnieuw ge legd. Langs de leiding, door velden en onder wegen, kanalen, rivieren dijken staat elektrische meetappa ratuur, waarop men kan aflezen of de zaak ondergronds in orde is. De lichte benzine gaat met een druk van 60 atmosferen door de leiding. Bij de aanleg moeten ern stige fouten zijn gemaakt, welke niet zijn hersteld, maar wel geca moufleerd door het knoeien met weerstandjes in de meetappara tuur. Daarmee voorkwam men fi nanciële stroppen, maar ontstond een „gevaarzetting" van enorme omvang. Branden en ontploffingen werden mogelijk. Door deze „gevaarzetting" heeft de justitie nu ingegrepen. De ge arresteerden zijn kleine mannen in het komplot. Er worden nog tal van arrestatties verwacht, nadat een technisch onderzoek is inge steld. Ook civielrechtelijk krijgt de zaak ernstige gevolgen. Eigenaar van de transportleiding is de N.V. „Transportmaatschappij D.S.M.", sen honderd procent dochteronder neming van .de staatsmijnen. Het bureau Tebodin uit Den Haag heeft de supervisie over het werk gehad. Hoofdaannemer van het werk was de fa. Algera uit Wol- vega. In Made, maar ook elders zijn bewerkte controle-apparaten ont dekt. Als de leiding moet worden opgegraven en opnieuw gelegd en de kans hierop wordt groot %e- acht dan betekent dit dat de toe voer van benzine naar Geleen stop komt te staan, hetgeen alleen al een strop van vele miljoenen mee brengt Het onderzoek zal nog ge ruime tijd duren. „De gevolgen zijn niet te overzien", aldus de justitie in Breda. Van de zijde van de Esso Neder land werd nog medegedeeld, dat MADE: Aan de Esso-pijpleiding van het Botlekgebied naar in Limburg zijn op uitgebreide schaal knoeierijen ontdekt. Door het aanbrengen van een weer stand tussen de binnen en de bui tenleiding werd het veiligheids systeem van de pijpleiding buiten werking gesteld. Hier een van de meetpaaltjes van de leidingdie door deze manipulaties een on juiste aanwijzing gaven. Op de voorgrond de plaats waar een ge deelte van de leiding werd opge graven. de maatschappij slechts het pro- dukt, 'n lichte benzinesoort, levert, dat door de pijpleiding wordt ver pompt. Met de aanleg en het ope rationele beheer van de leiding heeft de Esso geen bemoeienis. Na der verklaarde deze, dat de staats mijnen op het terrein van de Esso in het Botlekgebied een stukje grond in onderhuur heeft, waar het beginpompstastion van de leiding staat. Dit pompstation wordt uit de vestiging van de staatsmijnen te Beek in Limburg bediend, aldus de Esso-woordvoerder. kelder van de kleuterschool ,,'t Trefpunt". Honderden ruiten in de omgeving sprongen. De Gerard Doustraat en de nabijgelegen Van Miereveltstraat lagen vol glas splinters. Dat er niet meer gewon den zijn, is een wonder. Centime ters dik lagen de glassplinters op straat. De explosie vond omstreeks half tien plaats. Monteurs waren in de kelder bezig een elektrische aansluiting te maken. Een voorbij ganger vertelde: „Ik zag een enor me steekvlam uit de kelder komen. Ik rende naar binnen. Bij de achter deur stonden tientallen kindertjes opeengedrongen. Twee lagen er op de grond, maar dat kwam van de schrik. De meeste hadden splin ters in hun handen en hun haar". (Zie verder pag. 5) De Amerikaanse strategen be studeren op het ogenblik de mo- I gelijkheid van een landing van Amerikaanse troepen in het zui den van Noord-Vietnam om de Noordvietnamese troepencontra- ties in de sector van de gedemi litariseerde zone in de tang te nemen, zo schrijft de correspon dent in Washington van het Franse persbureau „AFP" uit bevoegde kringen te hebben ver nomen. Volgens de correspondent is het plan reeds aan diepgaande studie onderworpen, maar heb ben de stafchefs het nog niet ter goedkeuring aan president John son voorgelegd. Op het tactisch gebied is het plan verdedigbaar, maar op in ternationaal niveau kan het tot gevaarlijke complicaties leiden. Zo zou premier Kosygin volgens de correspondent tijdens de con ferentie in Glassboro dit jaar Johnson hebben gewaarschuwd, dat een dergelijke grote stap een even krachtig antwoord van de Sowjet-Unie tot gevolg zou heb ben. Naar het oordeel van de Ame rikaanse strategen zou een aan val in Noord-Vietnam een be perkte omvang en tijdsduur moe ten hebben. Het zou geen ver overingsinvasie moeten zijn, maar een operatie waarbij de strijdkrachten nu hun landing in de richting van de gedemilitari seerde zone oprukken om op hun weg naar Zuid-Vietnam de Noordvietnamese artillerie tot zwijgen te brengen, die de bases Con Thien en Gio Linh voort durend bestookt. Twee invloedrijke senatoren, de'republikein Thurston Morton en de democraat Vince Hartke, hebben gewezen op de gevaren die een landing ten noorden van Van de voorlichtingsdienst der staatsmijnen ontving het A.N.P. zondag het volgende communiqué: ,Naar aanleiding van de bericht geving waarbij een der controle systemen van de pijpleiding van N.V. „D.S.M. Transportmaatschap pij" in het geding is, merkt de voor lichtingsdienst het volgende op: Het controlesysteem bij weg kruisingen dient voor het bevei ligen van de leidm" on lange ter mijn. Waar de pijpleiding wegen passeert, is zij gevat in een man- teibuis van grotere diameter. Het controlesysteem dient om na te gaan of de transportbuis nog cen traal in de mantelbuis ligt, zonder Zondag is in Londen overleden lord Attlee, van 1945 tot 1951 mi nister-president in Engeland. Lord Attlee, die 84 jaar was, overleed in het Westminster-ziekenhuis, waar hij vorige maand werd opgenomen. Op 20 september verbeterde zijn toestand, maar zaterdag verklaar den de artsen dat zijn toestand zorgwekkend was. Attlee werd op 3 januari 1883 geboren in Putneu, een voorstad van Londen. Hij was het zevende kind van een welvarend advocaat met ouderwets liberale denkbeel den. Het gezin was zeer godsdien stig. Na zijn rechtenstudie in Ox ford werd Attlee advocaat in Lon den. De grauwe ellende van de paupers in de sloppen van Eastend greep de jonge jurist zo aan, dat hij een politieke „reuzezwaai" maak te. Tijdens zijn studententijd gold hij nog als uiterst conservatief en was hij een vurig Tory-aanhanger. Zijn afkomst was de oorzaak van 't aanvankelijke wantrouwen van vooral sommige vakbondsleiders. Zijn sociale bewogenheid bracht Attlee er toe sociaal-pedagogisch werk te doen in het zeer arme district Limehouse. Omdat hij hier mee te weinig verdiende, moest hij in 1913 een lectoraat aan de Lon- dense economische hogeschool aanvaarden. Na het uitbreken van de eerste wereldoorlog meldde Attlee zich als vrijwilliger bij het Britse leger. Hij vocht o.a. in Frankrijk en het huidige Irak en raakte tweemaal gewond. Hij bracht het tot majoor en keerde met een onderscheiding in Enge land terug. Na de oorlog zette Attlee zijn werk in Limehouse voort, totdat hij in 1922 voor dit district als af gevaardigde in het lagerhuis werd gekozen. Hij trouwde in hetzelfde jaar. Het echtpaar kreeg een zoon en drie dochters. In 1935 volgde zijn verkiezing tot partijleider. Velen meenden dat hij alleen was ge kozen omdat hij voor alle stromin gen in de partij aanvaardbaar leek. Als bekwaam bemiddelaar wist hij onderlinge meningsverschillen in de partij bij te leggen, zodat weer een hecht front werd gevormd. Het akkoord van München, dat Chamberlain in 1938 met Hitier sloot, veroordeelde Attlee als ver raad van Tsjecho-Slowakije. In '40 weigerde hij met de labourpartij tot een regering van Chamberlain toe te treden, zodat deze besloot zijn plaats af te staan aan Chur chill. Attlee ging zelf deel uit maken van de regering. Zijn hou ding in de oorlog verhoogde zijn prestige. In 1942 werd hij vice-pre mier. In 1945 brachten de verkiezingen labour voor het eerst een overwin ning. Churchill, de man die de oor log had gewonnen, werd verslagen. Moeilijkheden bleven Attlee niet bespaard. De economische proble men na de oorlog en de nationali saties riepen scherpe kritiek op, vooral van conservatieve zijde. Bij de verkiezingen van 1950 won la bour opnieuw, maar met een kleine meerderheid. In oktober 1951 werden de socia listen door de conservatieven ver slagen. Churchill volgde Attlee weer op. De laatste keer dat Attlee zijn partij bij verkiezingen aan voerde, was in 1955. De conser vatieven wonnen opnieuw maar met veel grotere meerderheid. Korte tijd later werd Attlee her kozen als partijleider, maar in de cember van hetzelfde jaar deed hij afstand. Hugh Gaitskell volgde hem op. Koningin Elizabeth verhief Attlee in de adelstand, waardoor hij als graaf lid kon worden van het hogwhuls, maar zijn lidmaatschap verloor van het lagerhuis, waarin hij drie-en-dertig jar zitting had gehad. Attlee bleef een actieve rol spe len. Hij maakte veel reizen en hield in 1959 lezingen in de Verenigde Staten, waar hij Kennedy en Eisen hower ontmoette. Bij een bezoek aan India bereidde de bevolking hem een hartelijke ontvangst. de zeventiende breedtegraad met zich zou brengen. Anderen heb ben zich in dezelfde zin uitge laten. Volgens senator Hartke zou Henry Cabot-Lodge, de voor malige Amerikaanse ambassa deur in Vietnam, vorige week tijdens een vertrouwelijk debat te Pittsburgh een inval in Noord- Vietnam hebben voorspeld, maar Lodge ontkent dit. Hartke blijft echter bij zijn mening en zegt dat er sprake is van een proefballon. Hij wijst in dit verband op de verklaring van generaal Lewis Walt, voor malig bevelhebber van de ma riniers in Vietnam, die zich er onlangs over beklaagde dat de officiële tegenspraken over de mogelijkheid van een inval in Noord-Vietnam de Noordviet- namezen in de kaart spelen, die er door aangemoedigd worden hun acties bij de bufferzone te verhevigen. De republikeinse senator Bar ry Goldwater verklaarde zich voor het bombardement van de haven van Haiphong met een waarschuwing vooraf. In een onderhoud met een krant zei de senator-: „De Ver enigde Staten zouden een waar schuwing moeten geven en zou den vervolgens de haven van Haiphong op grote schaal moe ten bombarderen om de stroom van wapens naar Noord-Vietnam te stoppen". De waarschuwing zou in de haven liggende sche pen in de gelegenheid stellen tijdig naar open zee te vertrek ken, zou nauwelijks meer risico voor de vliegers betekenen en het risico van een confrontatie met de Sowjet-Unie (er liggen steeds Russischs schepen in de haven) verkleinen. Een woordvoerder van het „State Department" zei dat op voering van de oorlogsontspan ning door de vijf bondgenoten van Amerika in Vietnam (Aus tralië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Ko- rea, de Philippijnen en Thai land) „ongetwijfeld ter sprake zal komen op de topconferentie over Vietnam welke voor het einde van het jaar zal worden gehouden". Hij zei dit naar aan leiding van een resolutie welke donderdag door 24 senatoren was ingediend en waarin op opvoe ring van de oorlogsinspanning. President Johnson heeft zater dagavond op een diner met pro minente leden van de democra tische partij in Washington ge zegd dat hij niet zal ingaan op adviezen, hetzij om de Ameri kaanse troepen uit Vietnam te rug te trekken, hetzij om de oor log uit te breiden. Johnson zei dat hij door zijn politiek te veranderen zijn popu lariteit op allerlei manieren zou kunnen vergroten, maar niette min besloten had voet bij stuk te houden. In Saigon heeft iemand op een snelle motorfiets de hoofd redacteur van een anti-commu nistisch, in de Chinese taal ver schijnend blad doodgeschoten. De 47-jarige Phong Tsjoeng Khai werd in de rug getroffen in een straat op 150 meter afstand van zijn krant, „A-Tjau", een blad met een oplage van 12.000. Van de zijde van de krant werd meegedeeld dat drie dagen geleden een brief was ontvangen van het nationale bevrijdings front van de vietcong. Daarin werd gezworen dat wraak zou worden genomen voor een arti kel, waarin een aanval met een tijdbomop de ambassade van nationalistisch China werd ver oordeeld. OLGA De Belgische ontwerp-begro- ting voor 1968 voorziet in uit gaven tot een totaalbedrag van 240,7 miljard francs (17.330 mil joen gulden), hetgeen 19,6 mil jard (1.310 mijoen gld.) méér is dan in 1967. De inkomsten wor den voor 1968 geraamd op 240,6 miljard francs (17.323 miljoen gulden), hetgeen een tekort van rond zeven miljoen gulden bete kent. Uit het ontwerp blijkt dat de belangrijkste posten de volgende zijn: Investeringskredieten 3,75 mil jard gulden, waarvan 2,1 miljard voor openbare werken; onderwijs 3,2 miljard gulden; overheids schuld 3 miljard gulden; pensioe nen 2 miljard gulden; sociale voorzorg 1,3 miljard gulden; landsverdediging 1,2 miljard gulden en binnenlandse zaken 1 miljard gulden. Een Siberische piloot van Aeroflot, een Russische lucht vaartmaatschappij, is gearres teerd wegens het stelen van een vliegtuig na een ruzie met zijn meisje, zo meldt het vakbonds blad „Troed". De piloot, Dementyyev. had in de stad Achirsk ruzie met zijn meisje gekregen. Hij besloot haar te volgen naar Krasnoyarsk, werd dronken, stal egn eenmoto- rig vliegtuig, waarmee hij boven Krasnoyarsk waanzinnige buite lingen maakte en tenslotte neer stortte. Hij bleef ongeeerd, maar zal „met de volle gestrengheid van de wet worden gestraft", al dus „Troed". WEINIG VERANDERING De kern van een hogedrukgebieci dat geleidelijk in betekenis toenam, verplaatst zich gedurende het weekeinde over midden-Frankrijk naar het noordoosten. Het weer in ons land stond daardoor onder in vloed van een zuidwestelijke lucht stroming die in stand gehouden werd door dit hogèdrukgebied en een depressie bij IJsland. Uit de wolkenvelden, die met de stroming werden meegevoerd viel hier en daar regen of motregen. De mW- dagtemperaturen stegen daarbij tot 16 a 18 graden. Een nieuwe oceaan storing, die in noordoostelijke rich ting was getrokken had maandag morgen inmiddels de westkust van Schotland bereikt en trekt nu ver der in de richting van Zuid-Scan- dinavië. In verband hiermee houdt over ons land de aanvoer van zachte en vochtige lucht aan. Uit wolkenvelden kan plaatselijk waf motregen vallen. In de tempera tuur komt weinig verandering. meegedeeld door het K.N.M.Ï, geldig tot morgenavond. Veel bewolking Veel bewolking met voorname lijk in het westen en noorden van het land enige Tegen of motregen. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind en weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 10 OKTOBER v m. n.m. Breskens 6.00 6.44 Terneuzen 6.36 8.28 Hansweert 7.10 7.54 Walsoorden 7.09 7.53 WOENSDAG 11 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 7.15 8.08 Terneuzen 7.51 8.44 Hansweert 8.25 9.18 Walsoorden 8.24 9.17 ZON MAAN Okt. 9 10 11 6.53 18.01 14.43 21.09 6.55 17.59 15.35 22.19 6.56 17.57 16.09 23.38

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1