PROVINCIAAL NIEUWS njaar gratis vlees Voor de zondag M0EDJ0N0 EN OENTOENG IN SAMARANG TERECHTGESTELD Congres Labourpartij geëindigd Het ontstaan van de reizen voor bejaarden Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axel Biervliet Goes Temptation Oostburg Kioosterzande Sas van Gent Sluis Vlissingen - AGENDA - Oud-1 erneuzen omstreeks de jaren 1930-1934 Zaterdag 7 oktober 1967 ZEEUWSE KRING VAN GENOOTSCHAP VOOR AUTO MATISERING Onlangs is opgericht de kring Zeeland van het genootschap voor automatisering. Dit genootschap is een vereniging van personen, die uit hoofde van hun functie betrokken zijn of kunnen worden bij vraagstukken op het gebied van de automatisering, zowel ad ministratieve als technische, dan wel voor deze vraagstukken be langstelling hebben. Er zijn momenteel 3.000 leden, verdeeld over provinciale krin gen. Het genootschap stelt zich ten 'doel het geven van voorlich ting, o.a. door het verspreiden van geschriften en het houden van bijeenkomsten, door het organise ren van voordrachten, lezingen en excursies en door het vormen van discussiegroepen. Het voorlopig bestuur van de kring Zeeland is als volgt samen gesteld: drs. M. de Bruijne, admi nistrateur N.V. Prov. Zeeuwse Electriciteitsmaatschappij te Mid delburg; E. A. P. Claes, admini strateur N.V. Philips' Gloeilam penfabrieken te Terneuzen; I. A. van der Jagt, hoofd verificatie- dienst gemeente Middelburg; mr. B. Plomp, griffier van het water schap Walcheren en secretaris van de Zeeuwse polder- en water- schapsbond te Middelburg; J. Wagenvoort, chef provinciale griffie te Middelburg. IN DE WOESTIJN „Toen opende God haar ogen, en zij zag een waterput." (Genesis 2119.) Hagar, door Abraham, met haar kind weggejaagd, is in de woestijn terechtgekomen. Waaraan denkt zij, waar verlangt zij naar? Denkt zij terug aan het mooie verleden, toen zij nog de gevierde bij-vrouw van Abraham was? Of verlangt zij naar haar vaderland, Egypte, zij is immers een Egyp tische. De weg naar de toekomst voert door de woestijn, maar zij kan niet meer. Zij gaat maar zitten, wat kan zij anders doen? Om te sterven van dorst, zij en haar kind. Hoeveel mensen van onze da gen leven er niet in een woes tijn? Zij zoeken hun leven te vullen met verlangen naar het verleden. Toén was het goed Oude mensen zeggen zo vaak: ,,In mijn tijd!" Of zij zijn op weg naar de toe komst, een gedroomd vaderland, als alle mensen goed 'zullèn wor den. Of als het communisme het zal winnen over de hele wereld. Dan! Maar er is geen weg terug en de weg naar de gedroomde toekomst is eindeloos en voert door de woestijn. Want zo is het toch voor velen, ondanks alle vermaak en uitbundigheid: woestijn. Maar God is ook de God van de woestijn, die de ogen van Hagar opende, zodat zij de waterput zag. En zo is ook de enige redding voor onze arme, verdwaalde wereld: - de waterput in de woestijn. „Wie van het water gedronken zal heb ben, dat Ik hem geven zal, die zal geen dorst krijgen in eeuwig heid." Die zal, in de woestijn het nieuwe leven en de nieuwe toe komst vinden. (Uit: „Hij sprak en ik hoorde.") Drs. De Bruijne is voorzitter, de heer Wagenvoort secretaris. De kring Zeeland hoopt voor het eerst in de openbaarheid te tre den op dinsdag 10 oktober met 'n bijeenkomst in het gebouw „De Schakel" te Middelburg. Na een korte uiteenzetting van doel en werkwijze van 't genoot schap zal spreken prof. A. B. Frielink, buitengewoon hoog leraar aan de gemeente-universi teit van Amsterdam, over het onderwerp „Automatisering en organisatie". U.T.S. bestaat tien jaar Ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de u.t.s. te Terneuzen zal het bestuur der stichting op vrijdag 20 oktober a.s. van 14.30 tot 16.30 uur reci piëren in de kantine van het schoolgebouw aan de Industrie weg alhier. Examen ziekenverpleging Bij het gisteren in het Julia- naziekenhuis gehouden examen ziekenverpleging A slaagden de volgende kandidaten: E. A. Illis, J. Praas, P. M. de Reu, W. A. Rouw. J. J. Sonke, N. C. H. Wis seNijssen en J. P. C. de Zeeuw. Het examen werd afgenomen door de doktoren H. A. Boland, D. Dorrepaal, M. A. Elderson en zuster Baan. Gedelegeerden waren de dok toren C. G. Ramselaar te Axel en W. W. Stevens te Middel burg. V erkeersongevallen Gistervoormiddag te ongeveer kwart over twee had op de Axel- sestraat ter hoogte van de School- laan een aanrijding plaats tussen een auto bestuurd door de heer K. W. uit Terneuzen, en een auto bestuurd door de heer E. W. uit Hulst. Beide voertuigen reden in de richting van de Axelsebrug. Laatstgenoemde kon door het gladde wegdek niet tijdig stoppen voor de inmiddels stilstaande auto van onze stadgenoot. Beide auto's werden hierbij vrij zwaar beschadigd, maar persoon lijk letsel had niet plaats. Te ongeveer kwart over vier had op het kruispunt Kerkhoflaan AxelsestraatJulianastraat een aanrijding plaats tussen een auto bestuurd door de heer v. Br. V., uit Terneuzen, die op genoemd kruispunt met de door hem be stuurde auto linksaf sloeg om de Julianastraat in te rijden en daar bij in botsing kwam met de auto van de heer P. W. B. uit Zaamslag, die in de richting van de brug reed. Beide voertuigen werden vrij zwaar beschadigd. Geen per soonlijk letsel. Biertapwedstrij d Vrijdagmiddag werden in ho tel „Rotterdam" voor een des kundige jury vele glazen bier getapt en geserveerd door zes tien biertappers, die deelnamen aan de jaarlijkse biertapwed- strijd georganiseerd door het Centraal Brouwerijkantoor te Amsterdam. Zeven teams en negen een lingen, in hoofdzaak uit Zeeuw- Vlaanderen, mochten hun geluk beproeven achter de tap. Het was de elfde maal, dat in Zeeuws-Vlaanderen voorwed strijden werden gehouden. De laatste vijf maal werden ze ge wonnen door de heer E. O. Ceu- lenaere uit Aardenburg, die nu deelnam aan de- jury. De V.V.V. Terneuzen had voor de winnaars bekers ter beschik king gesteld, die werden uitge reikt door een van de bestuurs leden, de heer P. Standaert. De winnaars waren bij de teams: 1. het echtpaar J. Flemm uit Cadzand; 2. de heren Van der Heide en Brouwer uit 's-Heeren- hoek. Bij de eenlingen: 1. De heer Van Gilst uit Axel; 2. de heer Wouters uit Hulst; 3. mevrouw Cauteren uit Terneuzen. Grondverkoop Beoostenblijpolder Krachtens rechterlijk bevel heb ben de notarissen D. de Graaf te Axel en A. J. Herdink uit Sluis donderdag in de „Stadsherberg" alhier een perceel bouw- en weiland ter grootte van 7,41 ha in de Beoostenblij-polder ver kocht. De grond is momenteel in pacht bij mej. C. Haak en de heren E. en P. Haak, allen te Axel. De koop werd toegewezen aan de heer A. Musse te St. Gilles (Waas). Autobotsing Donderdagavond omstreeks 17.30 uur reed H. H. uit Axel met zijn personenauto door de Szydlowskistraat. Op dat mo ment reed van het Szydlowski- plein een andere auto, de Szyd lowskistraat in, bestuurd door A. J. van O., waardoor een botsing ontstond, waarbij beide auto's flink werden beschadigd. Bromfietser tegen auto Donderdagavond te 18.30 uur reed J. E. P. uit Sluiskil met zijn bromfiets uit de Mozart- straat de Crynsenstraat in. Hierbij verleende hij geen voorrang aan de van rechts ko mende personenauto, bestuurd door F. S. uit Axel. Bij de bot sing liep P. letsel op aan schou der en knie. Hij kon na de eer ste hulp door dokter Kok naar huis gaan. De' bromfiets werd totaal vernield. De auto liep veel schade op. Openbare verkoping woonhuis Ten overstaan van notaris Van den Berg uit Oostburg werd in café Bracke te Biervliet in het openbaar verkocht een woning met bijbehorende grond en schuur aan de Noords iraat no. 11. Koper werd de heer P. Dees te Biervliet voor 8525. Toenemend aanbod van appels in Zeeland Sinds donderdag mogen op de Zeeuwse fruitveilingen de appel rassen Goudreinette en Jonathan worden aangevoerd. Beide ras sen nemen een grote plaats in op de Zeeuwse fruitbedrijven. De oogst van Goudreinette is dit jaar kleiner dan normaal, maar Jonathan is er veel. Een deel van de oogst van deze rassen wordt meestal in het najaar op de veilingen aange voerd, maar ook wordt er veel door de telers opgeslagen in koel huizen om hieruit gedurende de komende wintermaanden ge ruimd te worden. (ADVERTENTIE) De cocktail „Temptation" won in 1954 de Eerste Prijs op het Na tionaal Cocktail Concours. Als U een extra lekkere cocktail wilt proeven, moet U „Temptation" eens proberen. Y2 glas Pimpeltjens likeur, (4 glas Cognac Gautier en V* glas Citroensap of Lemon Squash. Goed schudden of roeren. Elke goed-gesorteerde slijter heeft niet alleen hele en halve flessen, maar ook maatjesflesjes Pimpeltjens Likeur of Cognac Gautier. Voor heel weinig geld geniet U van een vermaarde cocktail. Zoals voor de meeste appel rassen valt ook de prijs van Goudreinette en Jonathan tegen voor de telers. De klasse I kwaliteit van bei de rassen werd verkocht tegen prijzen van 25 tot 31 cent per kg, terwijl wordt uitgegaan van een kostprijs die rond 35 cent per kg ligt. De mindere kwaliteiten zijn zelfs niet duurder dan 15 tot 20 cent per kg. Verwacht wordt dat de animo bij de telers om tegen deze lage prijzen af te leveren, niet groot zal zijn en op grote aanvoeren van deze rassen wordt daarom voorlopig niet gerekend in Zeeland. Bij de peren wordt sinds don derdag 't ras „Doyenné du Co- mice" aangevoerd. De afzet hier van had op de eerste aanvoer- dag een bevredigend verloop, want de goede kwaliteiten deden op de veilingen tussen ƒ0,90 en 1,per kg. De aanvoer van dit ras zal niet groot worden, want vele telers hebben slechts de helft van een normale oogst. Bovendien wordt een deel van de oogst van dit ras door de telers opgeslagen in de koelhui zen. Postzegelactie voor Roode Kruis De afdeling West Zeeuws-Vlaan deren van het Ned. Roode Kruis heeft in de streek een postzegel actie gevoerd, die tot een groot succes is uitgegroeid. Er werden 32.757 pohtzegels verkocht met een frankeerwaarde van f 8539,De toeslag hierop bedraagt 3025,10 waarvan de helft bestemd is voot de afdelingen en de andere helft ■voor het hoofdbestuur. Afvalwaterleiding De gemeente., die deelnemen in de gemeenschappelijke rege ling voor de Afvalwaterleiding in het oostelijk deel van Oost Zeeuws-Vlaanderen kwamen deze week te Kioosterzande in vergadering bijeen ter verkie zing van de leden van het dage lijks bestuur. Als voorzitter werd aangewezen de heer mr. J. I. M. Reuser, burgemeester van St. Jansteen, en als vice-voorzit- ter de heer A. J. Kesbeke, bur gemeester van Zuiddorpe. Voorts zullen deel uitmaken van het dagelijks bestuur de heren K. baron Collot d'Escury te Kioosterzande; J. Stolte te Hulst en G. F. Peersman te Vo gelwaarde. De deelnemende gemeenten in de afvalwaterleiding zijn Clinge, Graauw, Hontenisse, Hulst, St. Jansteen, Koewacht, Overslag, Vogelwaarde, Zaamslag en Zuid dorpe. Opening buurtcentrum Burgemeester R. A. J. den Boer zal hedenmiddag om drie uur de officiële opening verrichten van het centrum van de buurtvereni ging „Sint Albert". Deze opening is de bekroning van het werk van de nog jonge buurtvereniging in de nieuwe woonwijken, 't Buurt centrum is opgebouwd uit een verbouwde barak van de water waterstaat die in Hellevoetsluis heeft gestaan. Met mensen en middelen van de jonge woonwijk is men de barak gaan halen en met eigen mensen en in vrije uren heeft men er een prachtbuurtcen- trum van gemaakt, geschikt voor alle mogelijke festiviteiten en buurtbijeenkomsten. Om 20 uur is er feest in de Van Miltstraat in Sas van Gent. Tienermis Zondag 8 oktober wordt in de r.k. parochiekerk van Sas van Gent opnieuw een tienermis ge houden. Voor deze jongerenmis viering wordt nu reeds enkele weken gerepeteerd onder leiding van de heer G. Hoste uit Zelzate. Verder werkt ook zondag weer mee het Belgisch orkest „The Blue Devils". De tienermis wordt gehouden om 11 uur in de paro chiekerk. Biljartkampioenschap Zeeuws-Vlaanderen De kampioenswedstrijd extra- libre, van Zeeuws-Vlaanderen wordt dit jaar georganiseerd door de biljartvereniging „Krijt op Tijd" te Sas van Gent. Deelnemers zijn de heren P. Freijser te Terneuzen; J. Blom- maert te Hulst; Th. Verlinde te Zaamslag; R. Claeijssens en G. Begijn, beiden te Hulst en A. Penneman te Kioosterzande. De speeldata zijn vastgesteld op 13, 14 en 15 oktober a.s. Corn Boys-loterij De sport- en ontspanningsver eniging „Corn Boys" heeft even als voorgaande jaren weer een loterij op touw gezet. Deze loterij, waarvan de opbrengst volledig ten bate van de jeugdafdeling van Corn Boys komt, heeft tal van trekkelijke prijzen. De trekking vindt in elk geval plaats vóór 5 december. Opgravingen bij de „Steenen Beer" De omstandigheid, dat het kas teelterrein van Sluis voor een onderzoek verloren dreigde te gaan, deed besluiten tot een nood- opgraving. De Nederlandse jeugd bond ter bestudering van de ge schiedenis bleek bereid een elders gepland werkkamp, lopende van 7 tot en met 19 aug. 1967, naar Sluis te verplaatsen om de onder neming krachtig te kunnen aan pakken. Een proefopgraving, enkele dagen vóór de aanvang van het kamp ondernomen, leerde dat er te weinig resultaat te verwachten viel om 'n grootscheepse opgra ving te rechtvaardigen. De activiteiten werden daarop in overleg met de burgemeester van Sluis verlegd naar de in conservering zijnde ruïne van de stadspoort, bekend onder de naam „Steenen Beer". Deze stads poort wijkt in zoverre van het gewone type af, dat de op de poort aanlopende weg tevens de dijk langs het Zwin vormt en 't stads gebied voor het binnendringen van het zeewater behoedt. Deze zeeivering mocht dus niet door een open stuk de normaliter vóór de poort lopende stadsgracht onderbroken worden. U ontving thuis de "Vlees Expres" de speciale krant over vlees. Doe mee aan de prijsvraag! Stuur uw oplossing in vóór Donderdag 12 oktober. Krant kwijt Vraag uwslager 1 (en/of vleeswaren) v Men heeft de hier optredende moeilijkheden met grote vinding rijkheid en op architectonisch aantrekkelijke wijze opgelost. De hierbij toegepaste sluiswerkjes zijn nu nader door leden van de werkgroep onderzocht. Een af voer, door de dikte van het muur werk heen stadswaarts lopende, werd in kaart gebracht. Een cou pe in de wal leerde de opbouw van het aardlichaam uit grond en puinlagen kennen, terwijl delen van een uitvalspoort werden teruggevonden. Directeur van „De Schelde" treedt af In verband met zijn pensione ring heeft de heer G. N. van Gin- kel de wens te kennen gegeven per 31 december 1967 af te treden als directeur van de maatschappij „De Schelde" te Vlissingen en tevens als lid van de raad van bestuur van de Rijn-Schelde- machinefabrieken en scheeps werven te Rotterdam. ZATERDAG 7 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: „Angéliqué en de koning". Zuidersportpark, 3.30 uur: Tern. BoysRillandia. Zaamslag: Groene Kruisge- bouw, 7 uur: Alg. ledenverga dering afd. Zaamslag Groene Kruis. Othene: 7 uur: Prijskaarten. ZONDAG 8 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Tarzan en Tanya". 5 en 8 uur: „Angéliqué en de koning". MAANDAG 9 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: „Angéliqué en de koning". DINSDAG 10 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: „Angéliqué en de koning". De Indonesische oud-majoor Moedjono, een van de militaire leiders van de mislukte staats greep van oktober 1965, is vorige week woensdag in Semarang op midden-Java terechtgesteld, zo hebben betrouwbare kringen in Djakarta vrijdag meegedeeld. Moedjono, die de communisti sche opstand in Djokjakarta zou hebben geleid, was vorig jaar door een militair tribunaal iii die stad ter dood veroordeeld. OOK OENTOENG Functionarissen van 't speciale militaire hof in Djakarta hebben intussen bevestigd dat diezelfde dag ook de voormalige luitenant- kononel Oentoeng, die met de militaire leiding van de coup was belast, is geëxecuteerd. Zij noem den het niet verwonderlijk en zelfs begrijpelijk, dat Oentoeng vlak vóór dp terechtstelling de „internationale" zong, omdat hij immers communist was. (Tijdens Op de laatste dag van het jaar lijkse congres van de Britse labaurpartij in Scarborough heb ben de afgevaardigden vrijdag met algemene stemmen een reso lutie aangenomen, waarin om hardere maatregelen tegen ras sendiscriminatie wordt gevraagd. Een poging om een debat over Rhodesië te forceren werd door de voorzitter van labour, Boyd, getorpedeerd. zijn proces hield Oentoeng vol nooit geweten te hebben dat de communistische partij iets te maken had met de staatsgreep) Betrouwbare kringen hadden de correspondent van het A.N.P. in Djakarta vorige wèek van de fusillering van Oentoeng en twee andere coupleiders, majoor Soe- jono en luitenant Ngadimo, ver teld. De terechtstelling had in de buurt van Bandoeng plaatsgevon den. Tot dusver is er geen offi ciële bevestiging geweest, wat klopt met het Indonesische ge bruik om executies niet bekend te maken. Een officiële tegenspraak is evenmin gegeven. De enige tegenspraak kwam eerder deze week van de Indonesische ambas sade in Den Haag ën berustte waarschijnlijk op 'n misverstand. MAGAZIJN UITGEBRAND IN DEN HAAG Een magazijn van gemeente werken aan het Huygenspark in Den Haag is vrijdagmorgen uit gebrand. De schade bedraagt naar schatting een halve ton. De brand woedde in een magazijn van de afdeling stoffering van gemeentewerken. De brand werd omstreeks half zeven ontdekt. De brandweer, die met groot mate rieel ter plaatse verscheen, kon binnen het kwartier het sein brand meester" geven. Het bleek dat in het magazijn met een vloeroppervlakte van 100 m^ alle rekken waren verbrand met goe deren, zoals meubilair, schoon maakartikelen en toiletartikelen. Aan goederen en inventaris werd 'n schade genoteerd van 20.000. Het gebouw leed een schade van ƒ30.000. V pleegd op de beurzen van diver se industrieën en neringdoen den. Het resultaat was verras send. Zeventien autobezitters stelden zich beschikbaar voorde eerste middagtocht naar Sluis. Ongeveer zestig ouden van da gen kon men daardoor een pret tige dag aanbieden. Dat was in 1929. Een maaltijd, bestaande uit brood met biefstuk, werd aan gericht in het restaurant van Ar.na de Paauw op de kade. Dat het er goed was, bleek uit de opmerking van mijn buur man: „Je hebt toch ook wel wat bij je brood?" Hij had n.l. een biefstuk van ruim twee ons. Zo is het vier jaar achtreen gegaan. In 1933 was het beschik bare wagenpark gestegen tot 42, plus drie motorfietsen. Het rode kruis was toen vertegenwoor digd door wijlen de heren J. Polderman en Jan Kopmels. Het werd nu tijd een andere reisroute uit te kiezen en dan een dagtocht te maken. De keu ze viel op een reis naar Over- meire-Donk tussen Lokeren en Gent naar het beroemde paling- meer. Voor de verandering kre gen de bejaarden nu gebakken of gestoofde paling voorgezet, welk maal ze zich evengoed lie ten smaken. Nu we dit schrijven (in 1967) gaan de reizen (gelukkig) nog ieder jaar door; alleen de af standen zijn groter geworden, zoals Rotterdam, de Efteling, de Panne en „Meli" niet te verge ten. Vele actieve bestuursleden van weleer zijn er niet meer. Wij noe men slechts de namen van A. Mannaert, P. Galle, D. But. W. Verlinde, J. de Waal, A. van de Bruele, P. de Doelder. Hun belangeloze arbeid in dit jaarlijks terugkerende ouden- van-dagen-feest blijft in ieders herinnering voortleven. J. A. v. d. R. Van links naar rechts: K. J. Huineman; zittend L. Wiskerke; met platte pet Jan Hamelink; A. A. de Zeeuw; boertje Kees Klaassea van de Noorddijk; A. v. d. Bruele, voorzitter Klimop; de heer Brederode, dir. houtbe drijf. Op de Harley-Davidson bestuurder P. de Doelder en ach terop Jan Kopmels. Motor met zijspan bestuurder Joh. v. d. Ree, achterop Schout en in zij span Witte, beiden van de ma- reschaussee. (Foto But.) Over ouden van dagen gespro ken: Daar staan ze op het oude steigertje in de vissershaven na bij de Scheldekade, hun dage lijkse „praatstoel": van links naar rechts: Bram Lensen, Piet de Lege. Willem Bijl, Lonke van Bouchaute, Frans Lauret, Pol derman en Michiel de Doeder. Op de achtergrond het schiet- plein., (Foto J. A. v. d. Ree.) Maar de heren hielden ook wel eens een vergadering. Op een van die vergaderingen nu kwam van drie leden (D. But, H. de Kruyf en C. Verlinde) het voor stel om eens iets te gaan doen voor de ouden van dagen. Het idee sloeg in. Een klein bestuur werd gevormd en men stak van wal. Aangezien men bij 't start punt niet over geldmiddelen be schikte, werd besloten aan de autobezitters te vragen om hun wagen met chauffeur voor een middag ter beschikking te stel len. De eerste rit werd gepro jecteerd naar Sluis. Zoals later nog meerdere ma len zou geschieden werd een vriendschappelijke aanslag ge- Enige deelnemers aan de kof fiemaaltijd te Sluis: midden voor aan Bram den Exter en vróuw; daar achter zittend Toon van j Meele, jarenlang tuinman bij de zustertjes en de pastoor (hij is 93 jaar geworden en gestorven in het Liefdehuis te Hulst). 1 Over het begin van de reizen met ouden van dagen en het ont staan van die reizen is tot dus ver niet veel bekend geweest. Het is wel leuk er eens 'n sluier van op te lichten. In die „goede oude tijd" was het de gewoonte dat vele bur- gers de zaterdagmiddag besteed- den met een kaartje te leggen in hun stamlokaal bij madame Graefschepe in hotel „Centraal" op de Markt. Meestal werd er gewhist. De spelers kregen ieder 13 kaarten. Voor elke slag die men ophaalde, betaalde de tegen partij een cent. Als het zo'n mid dag meeliep, ging iemand wel eens met een paar kwartjes winst naar huis.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2