Stichting van de Arbeid staat vrijere loonvorming voor MUL RADIO DE K0CK EGYPTISCHE ANALYSE VAN DE NEDERLAAG TEGEN ISRAEL Indiase minister in V. N. „STOPZETTING VAN DE BOMBARDEMENTEN LEIDT TOT EINDE VAN VIETNAM00RL0G" Directeur van „Globe Air" gearresteerd ULTIMATUM VAN INDONESISCHE STUDENTEN AAN DE REGERING Gesprek met minister Persconferentie Argwaan verdwenen Snel Russische kerngeleerde wil in Canada blijven Bijna volledig Minimum-loon Amerikaans vliegtuig neergestort de Gasverwarming Onvoorwaardelijk Drijven militairen „eigen" supermarkt EVACUATIE VAN HUURLINGEN IN KONGO Peru krijgt Franse vliegtuigen Amerika moet risico aanvaarden SmokkeSschFn aangehouden Weerbericht Hoogwater Zon- en Frank, by abonnement: TERNEUZEN Direetew-HooMredaetenrT I van de Sand* Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smïdswaï Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRIJE ZEEUW ZATERDAG 7 OKTOBER 1967 23e Jaargang No. 7040 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 1# ct; minimum ffer advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kieine Advertenties" (gêéa handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ..nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In het bestuur van de Stichting van de Arbeid zijn vrijdag werkgevers (met uit zondering voorshands van de Nederlandse midden standsbond en werknemers het er over eens geworden dat er voor 1968 en volgen de jaren een systeem van vrijere loonvorming in ons land zou moeten zijn. Ze zijn het er over eens dat in zulk een systeem geen bindende centrale normen passen, die rich tinggevend moeten zijn voor on derhandelingen in bedrijfstakken en ondernemingen. Ze zijn het er verder over eens dat gehonoreerd moet worden wat partijen in bedrijfstakken of onder nemingen in redelijk overleg met elkaar zijn overeengekomen. Ze zijn het er voorts over eens dat in individuele contracten nog maar incidenteel moet kunnen worden ingegrepen, alleen als er van die contracten een verstorende werking kan uitgaan op de algehele economische situatie. Partijen in de stichting zijn het op één punt nog niet eens: de in strumentatie van het systeem van een vrijere loonvorming. Dit werd een moeilijk punt genoemd. Het gaat er daarbij om wie in dit sys teem iets moet doen of laten, en hoe dat dan moet gebeuren als het moet worden gedaan. Over dit punt is er nog geen ge meenschappelijk standpunt. Van werkgeverszijde heeft men behoefte meningen van anderen te polsen over het nieuwe systeem van vrijere loonvorming. Van werknemerszijde is die behoefte er niet, maar men is van deze kant bereid samen en dan niet als vertegenwoordiging of afvaardiging van het stichtingsbestuur als representanten van centrale orga nisaties van werkgevers en van vakcentrales een oriënterend ge sprek te hebben met de minister van sociale zaken en volksgezond heid. Na afloop der stichtingsvergade ring heeft werkgeversvoorzitter ir. J. Bosma de minister van sociale zaken telefonisch op de hoogte ge steld van het bereikte resultaat. Daarna begon een persconferentie van werkgevers en werknemers ge zamenlijk, altijd een teken dat men het dan in grote mate eens is. Deze conferentie werd geleid door de beide voorzitters der stichting, de heren Bosma en A. H. Kloos. De heer Kloos begon met er aan te herinneren dat in de bestuurs vergadering van de stichting van 22 augustus de vakcentrales een nota hebben geproduceerd over de loonpolitiek in de komende jaren. Die nota ging er van uit dat er centrale afspraken zouden moeten worden gemaakt over dat deel van de ruimte, waaruit een loonsver hoging in de consumptieve sfeer zou kunnen worden gegeven, maar dat daarnaast de partijen in be drijfstakken en ondernemingen vrij heid moesten hebben een overeen komst aan te gaan over een loons verhoging in de sfeer van bespa ringen. Die nota was ingegeven door de conjuncteerde situatie van dat ogenblik. Op langere termijn zagen de vak centrales de mogelijkheid van vrije onderhandelingen. Daarbij zou de mogelijkheid tot ingrijpen blijven bestaan voor het geval de zaak uit de hand zou lopen. Ook moest de kwestie van de minimumlonen worden geregeld. Op de vergadering van 22 augus tus hebben de werkgevers geen officieel standpunt ingenomen. Zij toonden zich tot verrassing van de werknemers voorstanders van het direct praten over een „vrije" loonvorming, aldus de heer Kloos. De vakcentrales hebben deze houding van de werkgevers met argwaan bekeken. De werknemers dachten dat de werkgevers zich in eens voorstanders van „vrije" loonvorming toonden in de ver wachting dat het kabinet bij een eensluidend standpunt van de stichting wel zou ingrijpen. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Mohammed Hassan Heykal, hoofdredakteur van het Egypti sche blad „Al Achram" en een persoonlijke vriend van president Nasser, heeft vrijdag in zijn blad verklaard dat Egypte in juni ver slagen werd omdat zijn troepen niet goed wisten hoe ze met hun moderne wapens om moesten gaan en een aantal hoge officie ren hysterisch werd na de eerste luchtaanvallen van Israël. Ook het slechte moreel bij de troepen en de armzalige militaire tactiek hadden een rol gespeeld. Het falen van de Egyptische luchtmacht, aldus Heykal, besliste de strijd in de eerste paar uur. Men bad aanvallen op de Egypti sche luchtmacht verwacht, maar de ommacht om terug te slaan was noodlottig geweest. Hierdoor waren enige officieren op het hoofdkwartier hysterisch gewor den en hadden de waarheid ver borgen gehouden voor andere hoge Egyptische functionarissen. De Egyptische troepen waren voor de strijd met verbazingwek kende snelheid Sinai binnenge trokken, maar krachtsvertoon was toch wel iets anders dan ef ficient gebruik. Moderne oorlog voering betekende geen concen tratie van wapens en troepen, maar veeleer kennis van de wijze waaron men ze moet gebruiken. De Egyptische militaire tactiek, aldus Heykal, was er in het begin op gericht Israël te dwingen een dee) van zijn troeoen wee te halen van het Syrische front. Maar daar men besioten had niet als eerste aan te vallen, hadden de Egytena- ren van het offensief op het de fensief moeten omschakelen. Israël had weliswaar meer dan normale steun gehad, maar had die hulp ook „ongewoon briljant" uitgebuit. De Egyptenaren daar entegen, die ook grote mogelijk heden bezaten, hadden die door een abnormaal plichtsverzuim verwaarloosd. De 41-jarige Boris Dotsenko, een Russische deskundige op het gebied van de theoretische atoomwetenschap, heeft donder dagavond in de Canadese stad Edmonton onthuld dat hij be sloten heeft niet naar de Sow- jet-Unie terug te keren. Dotsen ko, die directeur was van het kernlaboratorium van de univer siteit van Kiev, kwam een jaar geleden met verlof naar Canada. Hij zei dat hij niet was inge gaan op pogingen van functiona rissen van de Russische ambas sade om hem te overreden naar de Sowjet-Unie terug te keren. De immigratie-autoriteiten hadden zijn verblijfsvergunning met een jaar verlengd en hem toegezegd zijn verzoek om zich blijvend in Canada te vestigen na het verstrijken van die ter- miïn nader te bezien. Dotsenko verklaarde dat hij ziin besluit zowel beroepshalve als om politieke redenen had genomen, maar zijn beroep had de doorslag gegeven, In de Sow jet-Unie legde men bij het kern onderzoek te veel nadruk op het directe praktische resultaat. De werkgevers, aldus de heer Kloos, hebben ons de argwaan uit het hoofd gepraat. Hun motieven voor het nieuwe systeem zijn de conjuncturele situatie en de voort gaande integratie in Europa. Ir. Bosma zei op zijn beurt dat de heer Kloos het hem gemakkelijk had gemaakt door zijn uiteenzet ting die „bijna volledig" was. Hij merkte op dat de heer Kloos heeft gezegd dat de vakcentrales al lang een grotere vrijheid in de loonvor ming hadden gepropageerd evenals een grotere loondifferentiatie. Dat standpunt kon in het verleden wel worden gehuldigd door de werk nemers maar nu ook door de werk gevers, omdat de differentiatie pas een rol is gaan spelen toen het loonniveau hier gelijk kwam met het loonniveau elders. Werkgevers menen dat in de huidige conjuncturele situatie en gezien de integratie het onverant woord is sommige bedrijfstakken In een dwangpositie te brengen door een uitspraak over de lonen op centraal niveau. De werkgevers streven er naar de verantwoorde lijkheid voor de lonen daar te leg gen waar ze behoort, n.l. bij de onderhandelende partijen in be drijfstakken en ondernemingen. De heer Bosma acht het belang rijk dat in het bestuur der stich ting op Verschillende punten ten aanzien van het nieuwe systeem overeenstemming is bereikt. Hij merkte op dat over de instrumen- tering van het systeem in de stich ting nogal verschillend gedacht wordt. Na het oriënterend gesprek met de minister, waarbij ook het hele pakket van 't nieuwe systeem zal worden toegelicht, zal men in de stichting trachten het eens te worden over de verdere instrumen ten die voor de uitvoering van het systeem nodig zijn. De heer Kloos merkte op dat een systeem van vrijere loonvorming zoals dat misschien zal worden in gevoerd, door de werknemersver tegenwoordigers niet met honderd procent enthousiasme wordt be groet. Tot dusver was het zo dat werknemers in zwakke bedrijfstak ken werden geholpen door het al gemene loonniveau, door afspraken op centraal niveau. Het is in de praktijk gebleken dat het nagenoeg onmogelijk is op centraal niveau nog afspraken te maken over een verantwoorde loonsverhoging. Als ooit het minimumloon een belangrijke rol speelt om „een vloer in de markt" te leggen, dan is het wel nu bij het systeem van vrije loonvorming. Er moet n.l. worden voorkomen dat bepaalde groepen door dit systeem sociaal afglijden. Dit minimumloon gaat temeer een rol spelen omdat het tot dusver bekende middel van een bindende regeling in het nieuwe svsteem een ander karakter krijgt, of zelfs niet meer zal worden ge hanteerd. De heer Bosma zei dat over de hoogte van het minimumloon niet is gediscussieerd. Men moet oppas sen dat men het minimumloon te vroeg wijzigt, want dan kan daar door alleen al een richtlijn ont staan voor onderhandelingen over de lonen. Wel is men het er over eens geworden dat een wijziging van het minimumloon telkens na 1 januari moet geschieden. Een Amerikaans marinevlieg tuig is vrijdag in Singapore ver ongelukt bij een poging om op te stijgen. Vier inzittenden zijn om het leven gekomen; negen liepen ernstige brandwonden op. In het toestel zaten 13 man, naar men aanneemt allen Amerikaanse mi litairen. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Viet- nam zal leiden tot beëindiging van de oorlog en een vredesconferentie in Geneefse stijl. Dit heeft de In diase minister van defensie, Sardar Swaran Singh, vrijdag in de alge mene vergadering der Verenigde Naties gezegd. Dit vertrouwen van zijn regering was volgens de Indiër gebaseerd op besprekingen met „verscheidene partijen die bij het conflict betrok ken zijn". Diplomaten hechten veel belang aan deze uitlating, omdat India lid is van de internationale controle commissies voor Vietnam, Laos en Cambodja. De eerste noodzakelijke stap is volgens minister Singh het on voorwaardelijk beëindigen van de luchtaanvallen. We zijn ervan overtuigd, dat het voldoen aan deze voorwaarde zal leiden tot stopzet- ting van alle vijandelijke activitei ten in geheel Vietnam en een bij eenkomst 5 la Genève (de confe rentie over Indo-China), waarop alle partiien, het nationale bevrij dingsfront ook, moeten worden uitgenodigd", aldus Singh. Zijn opmerkingen worden door waarnemers opgevat als een ant woord op de Amerikaanse stelling, dat geen van de voorstanders van dit niet in overeenstemming isbeëindiging der bombardementen met de betrokken voorschriften, j in staat is geweest te garanderen te willen bevorderen dat deze wat de inhoud van Hanoi's ant- werkzaamheden worden gestaakt, woord zou zijn. „Is het waar, dat binnen het militaire gezagsgebied Utrecht door militairen werkzaamheden worden verricht die neerkomen op het handelen in levensmidde len, waaronder drank, tot zelfs het exploiteren van een super markt toe binnen de muren van militair terrein?" Dit vragen de Tweede-Kamer leden Portheine en Geurtsen (beiden v.v.d.) schriftelijk aan de minister van defensie. Zij ver zoeken de bewindsman, indien PROTESTMARS TEGEN RIJKSSTUDIE- TOELAGENBELEID Amsterdam: Een grote groep stu denten heeft donderdagavond met een mars door de hoofdstad geprotesteerd tegen het rijks- studietoelagenbeleid en de aan gekondigde verhoging van in schrijf- en examengeld. Voor deze demonstratie was toestem ming verleend; er deden zich geen ongeregeldheden voor. De Europese huurlingen die sinds enkele maanden in de Kon golese oostprovincie zitten, gaan ermee akkoord dat zij worden ge- evaeueerd. Zij gaan waarschijn lijk naar Malta, zo heeft het In ternationale Rode Kruis vrijdag meegedeeld. De toestemming tot evacuatie stond in een' brief van de leider van de huurlingen, kolo nel Schramme, aan 't Rode Kruis. Het gaat om 130 huursoldaten. Ongeveer 950 man Katangese gendarmerie, die zich bij de huur lingen had gevoegd, zullen waar schijnlijk naar Zambia worden geëvacueerd. President Moboetoe van Kongo heeft een vertegen woordiger van het Internationale Rode Kruis laten weten, dat hij met deze oplossing akkoord gaat. Malta was gekozen wegens zijn goede geografische ligging, zo verklaarde een Rode-Kruis woordvoerder. Vrijdagochtend is de heer Karl Rüden, directeur van de onaf hankelijke Zwitserse charter maatschappij „Globe Air" op het vliegveld bij Basel gearresteerd, toen hij per vliegtuig terugkeerde uit Londen. Het Franse persbureau A.F.P. meldt daarbij, dat officieel geen reden voor deze arrestatie is ver strekt, maar dat de financiële moeilijkheden, waarin de maat schappij verkeert, er naar alge meen wordt aangenomen niet vreemd aan zullen zijn. Globe Air werd op 20 april ge troffen door een vliegtuigramp: bij Nicosia botste een van de twee Bristol Britannia toestellen, De studenten in Djakarta heb ben de regering gewaarschuwd dat ze de Chinese ambassade zul len bezetten, als niet binnen drie dagen de diplomatieke betrekkin gen met Peking worden verbro ken. Het ultimatum is vrijdag op het ministerie van buitenlandse zaken overhandigd, terwijl bui ten circa 500 studenten de uit wijzing van alle Chinese diploma ten eisten. Een hoge functionaris van het ministerie, brigade-generaal Her Tasning, die het ultimatum in ontvangst nam, zei begrio te heb ben voor de eis en te zullen pro beren een wijziging „in de spel regels" te bewerkstelligen. Hij doelde daarbij op de tot dusver door de regering gevolgde be leidslijn, het initiatief tot het ver breken van de betrekkingen aan China over te laten. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, kwam gisteren in Djakarta terug uit New York, waar hij de zitting van de V.N.-assemblee heeft bij gewoond. SOEHARTO MAANTTOTRUST Intussen heeft waarnemend president Soeharto aangedrongen on „kalme en rustige" overweging van de kwestie van de verslech terde betrekkingen. In antwoord on vragen van journalisten over de plundering van de Chinese ambassade door studenten, zon dag j.l., zei Soeharto dat de men sen zich niet door hun emoties moeten laten meeslepen. Verder wilde hij zich niet uitlaten over het incident, waarbij dertien Chi nese ambassadefunctionarissen en verscheidene Indonesiërs wer den gewond, een van laatstge noemde dodelijk. De studenten nemen het de regering ook kwalijk dat ze heeft waarover de maatschappij be schikte, kort voor de landing tegen een heuvel waarbij 124 van de 128 inzittenden om het leven kwamen. Na het ongeluk deden berichten de ronde, dat bij Globe Air wel eens de hand werd ge licht met de veiligheidsvoor schriften. Volgens zegslieden op Schiphol heeft Globe Air nog het plan ge koesterd de kleine vloot (2 Dart Heralds en een Britannia) aan te vullen met enkele Comet-straal- maehines, maar onlangs werden de vliegers ontslagen, die voor de besturing van deze nieuwe toe stellen alvast waren aangenomen. In kringen van de charterlucht vaart wordt thans algemeen ver wacht, dat de algehele liquidatie van Globe Air aanstaande is. Globe Air voerde ook wel vluchten op Schiphol uit. Met name Hotel Plan, de Zwitserse onderneming die ook in ons land bij toeristen welbekend is, had met Globe Air nauwe banden. Peru heeft een contract ge tekend voor de levering van tien Franse Mirage-V sunersone ge- veehtsbommenwerpers en twee p°fenvliegtuigen van het type Mirage 3, zo is donderdag uit wel ingelichte Franse bron vernomen. De order vertegenwoordigd een waarde van 128 miljoen gulden. De betaling is over zeven jaar ge spreid. Terwijl de onderhandelingen gaande waren, hebben de Ver enigde Staten herhaaldelijk hun zorg over de levering van mili taire vliegtuigen aan Peru ken baar gemaakt, omdat men in Washington al jaren probeert een bewapeningswedloop in Zuid- Amerika te voorkomen. India heeft diplomatieke ver tegenwoordigers op hoog niveau in alle bij de oorlog betrokken par tijen. De Indiase minister zegde de voortdurende inspanning van zijn regering toe om het conflict van het slagveld naar de conferentie tafel te brengen. In dit opzicht worden we gesterkt door de posi tieve reactie die wii van de be trokken partijen. N.-Vietnam in begrepen, hebben ontvangen, zo zei Singh. Hij drong erop aan geen voor waarden vooraf te stellen. Het standpunt van India, dat de oorlog beëindigd kan worden, berust niet op wensdromen. Het is op bespre kineen met alle partijen gebaseerd. Wij hopen daarom, dat de Ame rikaanse regering in het belang van de vrede een aanvaardbaar risico wil nemen door de bombar dementen te beëindigen, aldus mi nister Singh, die ook een beroep deed op Noord-Vietnam deze kwes tie te bekijken in het licht van het grote belang voor de vrede in Azië en de wereld. Het onder Panamese vlag va- ■ande vrachtschip „Ton Fran", dat al verscheidene malen met smokkelwaar is ontsnapt aan de Italiaanse waterpolitie, is in de nacht van woensdag op donder dag in de Adriatische zee n;et ver van de kust van de Italiaanse provincie Ancona aangehouden. Aan boord bevonden zich 500 kisten Amerikaanse sigaretten. "HCT~W~FTR HOGERE TEMPERATUREN Tussen een gebied van hoge luchtdruk, dat zich van de Azoren over Spanje en het Alpengebied uit strekte en een diene depressie ten zuidwesten van IJsland voerden vrijdag matige tot vrij krachtige zuidwestelijke winden relatief zachte en vochtige lucht over de Bn>se eilanden naar onze omge ving. Het binnendringen van deze lucht ging in ons land gepaard met enige regen of motregen. Daarvoor kwamen vooral in het oosten van het land nog opklaringen voor. Doordat de barometerstanden in onze omgeving nog stijgen, terwijl de luchtdruk boven Schotland en het noordelijk deel van de Noord zee omlaag gaat, zal vandaag de "enoemde zuidwestelijke wind wat in kracht toenemen. De middagtemperaturen, die vrijdagmiddag schommelden tus sen 14 en 15 graden zullen van daag nog iets hoger worden. Daar bij zal het op de meeste plaatsen droog zijn. medegedeed door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Vrij warm Wolkenvelden afgewisseld door opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige zuid westelijke wind. Maximum tem peraturen van 16 graden in het noordwesten tot 19 graden in het zuidoosten van het land. ZATERDAG 7 Breskens Terneuzen Hansweert. Walsoorden ZONDAG 8 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 9 Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden OKTOBER v.m. n.m. 3.42 4.01 4.18 4.37 4.52 5.11 4.51 5.10 OKTOBER v.m. 4.22 4.58 5.32 5.31 n.m. 4.44 5.20 5.54 5.53 OKTOBER v.m. n.m. 5.05 5.41 6.15 6.14 5.37 6.13 6.47 6.46 Maanstanden ZON MAAN Okt. 7 6.50 18.06 12.05 19.33 8 6.51 18.03 13.32 20.13 9 6.53 18.01 14.43 21.09 10 6.55 17.59 15.35 22.19

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1