PROVINCIAAL NIEUWS Pampo Belgische truck reed winkel binnen in Rijsbergen Bestuur van de Z. L.M, vergaderde in Goes DE VRIJE ZEE u vtf Terneuzen Breskens Krabbendijke Oost burg Sas van Gent Schoondijke Zaamslag Vlissingse automobilist verongelukt Goede opbrengsten in de akkerbouw Pagina 2 Vrijdag 6 oktober 1967 Een overzicht van de riolerings- werkzaamheden in „De Blokken". Gevaarlijke situatie tijdig gesignaleerd Een waker van de firma W. J. de Bruijn uit Terneuzen heeft woensdagnacht een gevaarlijke situatie bij de rioleringswerken tijdig weten te signaleren. Een van de oude rioolbuizen in de Blokken knapte af, waardoor ver zakkingsgevaar dreigde voor de daar staande woningen. Men begon onmiddellijk met het vullen van het gat met grote hoeveelheden zand, waarmee men donderdag in de loop van de dag doorging. In opdracht van de gemeente wordt daar gewerkt aan een nieuwe riolering, van de Roeiers gang naar de Blokken. Van daar zal de riolering worden doorge trokken in de richting van de watertoren, waar ze wordt aan gesloten op het domeinriool. Wanneer rijkswaterstaat vol gend jaar de oostkolk en de He rengracht gedeeltelijk gaat dem pen, kan de nieuwe riolering wor den doorgetrokken naar het oude Java. Sinds enige weken is men nu bezig in de Blokken. Het werk vereist daar veel omzichtigheid omdat het dijkprofiel langs de kolk en de bebouwing aan de andere zijde weinig ruimte laat en de buizen op grote diepte moe ten worden gelegd. Woensdagnacht bleek het be staande riool wegens, het hoge water niet zoals gebruikelijk te kunnen lozen op het vissersha ventje. Verder schijnen in dit oude stadsgedeelte riooltjes te liggen, waarvan niemand het be staan kende. Een van de buizen van deze riooltjes kon de druk van het hoge water niet door staan. Teneinde dergelijke ongeluk ken tijdig te kunnen constateren is er 's nachts een waker op het werk aanwezig. Men is er alzo tijdig in geslaagd een gevaarlijke situatie te onderkennen en te herstellen. BIJ VERKOUDHEDEN Door het storten van zand werd het verzakkingsgevaar bezworen Een Belgische truck met opleg ger, afkomstig uit Oost-Rozenbeke, is donderdagochtend om vijf uur op de rijksweg ZundertBreda in het dorp Rijsbergen in een scherpe bocht met een lading van 20 ton betonplaten een kruidenierswinkel binnengereden. De winkel ligt midden in de bocht en is, omdat er al eerder auto's zijn binnengereden, bevei ligd met een groot blok beton, dat voor het pand in de straat is aan gebracht. De chauffeur van de truck schijnt even in slaap te zijn geval len. Toen hij wakker werd, zag hij plotseling de winkel voor zich op doemen. Omdat hij een grote snel heid had, zag hij geen kans door de bocht te komen. Hij gooide zijn stuur naar links, maar dit had tot gevolg dat de 20 ton betonplaten en de oplegger naar rechts kantel den en het hele geval de kruide nierswinkel binnenkwam. De gevel van het pand is zowel aan de voor zijde als aan de zijkant volledig vernield en er is een scheur ont staan over de gehele lengte. De schade wordt geschat op 130.000. Zeven maanden geleden is het bedrijf geheel vernieuwd, nadat een truck met oplegger van de zelfde Belgische transportfirma op 13 april vorig jaar precies hetzelf de ongeluk had veroorzaakt. Ook toen schoven 20 ton betonplaten van een oplegger het pand binnen en werd een in de winkel aan wezige vertegenwoordiger ernstig gewond. Ditmaal bleven de eige naar van de winkel, zijn vrouw en een vijftienjarig dochtertje onge deerd. De chauffeur van de truck werd niet gewond. Artsexamen Aan de rijksuniversiteit te Gro ningen is geslaagd voor het arts examen de heer J. B. Hoving uit Terneuzen. Adviescommissie geeft voorlichting op ouderavond r.k. school Tijdens een ouderavond in de r.k. jongensschool aan de Bego niastraat hebben twee leden van de adviescommissie procestech niek voor Zeeuws-Vlaanderen, n.l. de voorzitter ir. D. Dorrepaal en de heer P. v. d. Velde, voor lichting gegeven over de moge lijkheden, die de (chemische) in dustrie in de kanaalzone te bie den heeft. Deze voorlichting werd gegeven met gebruikmaking van kleurendia's, waarin naar voren werd gebracht welke richtingen een jongen, die de lagere school verlaat, kan kiezen. Daarbij werd de aandacht gevestigd op ver schillende beroepen en daar het beroep bedieningsvakman (ope rator). nog vrij nieuw is, tverd hier uitvoerig bij stilgestaan. De dia's gaven een indruk van de werkzaamheden die een man in de procestechniek dient te ver vullen. Meer nog werd de aan dacht gevestigd op kennis, die hij hiervoor dient te hebben. Vroe ger (vooral Vóór de oorlog) wa ren de problemen voor iemand, die in continudienst een machine moest bedienen, niet zo moeilijk. Na de oorlog en met name toen de automatisering steeds verder tot ontwikkeling kwam, werd er geleidelijk meer vakkennis van de bedienende man gevraagd. Kon die opleiding aanvankelijk nog op het bedrijf zelf plaats heb ben, nu is dit uitgesloten. Daar om werd aan de Terneuzense l.t.s. een dagcursus ingesteld. Aan de hand van enkele kaar ten van Nederland toonde ir. Dorrepaal de gebieden die door de regering tot „ontwikkelingsge bied" werden verklaard. Hoofd zakelijk werd daarbij de Zeeuws- Vlaamse kanaalzone onder de loupe genomen. Volgens de heer Dorrepaal is 35 van de thans in Nederland beschikbare indus- triegronden in Zeeuws-Vlaande ren gelegen. Wel een bewijs dat ons gewest ook op dat gebied „meetelt". De adviescommissie werd opgericht omdat diverse Zeeuws-Vlaamse bedrijven, we tende dat binnen een aantal ja ren het personeelsbestand ver ouderd zal zijn, jonge krachten aan bod moeten kunnen komen en dit is alleen mogelijk, wanneer aan de opgroeiende generatie de kans wordt gegeven. De „Dow"- film „Visie op de toekomst" toon de welk een belangrijke rol de chemische industrie in het leven van de moderne mens speelt. V erkeersongeval Gistervoormiddag te ongeveer kwart oyer elf had op het kruis punt Kamerlingh Onnesstraat Van der Waalstraat—Frederik v. Eedenstraat een aanrijding plaats tussen een auto bestuurd door de heer J. F. uit Terneuzen, die over de Kamerlingh Onnesstraat reed, en een door de heer P. J. O. uit Axel bestuurde auto, die eveneens genoemd kruispunt naderde. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, maar beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Optreden teener-team van Youth for Christ Een merendeels jeugdig publiek vulde gisteravond nagenoeg geheel de kantine van de N.V. De Hoop waar een teener-team van Youth for Christ anderhalf uur lang trachtten hun levensovertuiging uit te dragen door middel van zang, muziek en korte persoon lijke getuigenissen. Het waren zes Amerikaanse studenten, 4 jongens en twee meisjes die op eigentijdse wijze de vragen rondom het chris telijk geloof duidelijk probeerden te maken. De voor het grootste deel eigen composities werden op voortref felijke wijze voor het voetlicht ge bracht, het waren dan ook niet ten volle amateurs die hier hun kun nen toonden, maar jongelui die al len een conservatorium-opleiding volgen. Het contact met de zaal uitte zich in een veelvoudig applaus. De jongelui begeleidden zichzelf om beurten aan de piano, de leider van het gezelschap Don Mardock sloot de bijeenkomst. Kandidaat-theO' loog Hans Cornelder zorgde voor een vlotte vertaling. Gistermorgen trad het gezel schap op in de U. T. S. en het Chr. Lyceum. De heren J. Kamp en Adri de Jong organiseerden de avond. Zij willen graag komen tot een af deling van Youth for Christ in Ter neuzen. Daartoe wordt aanstaande zaterdagavond een contactavond belegd op het adres Axelsestraat 142. Aanvang 8 uur. Collecte De collecte voor de reclas sering heeft in Breskens 143,11 opgebracht. Aanvoer vismijn Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens zijn in de week van 24 t/m 30 september aangevoerd: 38.500 kg exportgarnalen, 1638 kg pellerijgarnalen, 3103 kg on verkochte garnalen, 110 kg bot, 4842 kg schol, 7551 kg tong, 445 kg tarbot, 121 kg griet, 4319 kg gul, 393 kg schar, 367 kg rog, 3 kg paling. 260 kg poon, 37 kg wijting, 500 kg haai, 26 kg kom- meraal, 3 kg tongschar, 1 kg kreeft, 50 kg onverkochte bot, 636 kg onverkochte schol, 475 kg onverkochte gul en 21 kg onver kochte haai. Vrouw verongelukt Op de rijksweg van Zeeland naar Brabant, even voor het spoorweg viaduct Woensdrecht, is donder dagmiddag de 65-jarige mevr. W. Kuzeevan Doorn uit Krabben dijke om het leven gekomen. Zij stak per bromfiets de rijksweg over en werd gegrepen door een Engelse personenauto. Na de bot sing werd zij nog getroffen door een auto die uit de tegenovergestel de richting kwam aanrijden. De gemeenteraad vergaderde De gemeenteraad van Oostburg benoemde een aantal leraren in tijdelijke dienst aan de gymna siale afdeling van het koningin Wilhelminalyceum. Het betrof hier A. W. Ausems, A. van Beest, T. A. C. van Drunen, A. Eekman, P. J. Feij, A. J. M. van Kuyk, mej. M. E. Meijer, P. J. Niezing, F. A. O. de Paauw, M. M. L. de Rijcke, C Schijve A. A. Torn en mej. A. M. M. A. B. Willaert. Aan de heer H. Vis werd ver gunning verleend voor het ex ploiteren van 'n tent op de markt voor de verkoop van frites en consumptieijs. Aan het Eenhoornplantsoen en op het Raadhuisplein komt een verlichte bewegwijzering. Hiertoe werd 'n verzoek van de A.N.W.B. ingewilligd om een bijdrage te geven van 11.497,16. De verdere onderhoudskosten zijn voor reke ning van de A.N.W.B. De open bare kleuterschool zal worden uitgebreid en verbeterd. De kos ten zullen rond 25.000 bedragen. Bij de rondvraag ontspon zich een discussie over het verplaatsen van een viskraam op de Markt. De heer Van Dongen merkte hier bij op dat hij het niet elegant vond, dat belanghebbenden op 't gemeentehuis onvriendelijk wor den bejegend. Andere raadsleden betreurden de verplaatsing even eens. Van de zijde van het college werd aangevoerd, dat verplaat sing noodzakelijk was uit ver keerstechnisch oogpunt en dat de nieuwe standplaats aan 't Ledel- plein aan de marktzijde econo misch voor de betrokkene niet minder gunstig is. Nieuwe regeling huisvuil In verband met het feit, dat de gemeente Sas van Gent het huis vuil regionaal laat ophalen en dit werk heeft uitbesteed, is met ingang van 2 oktober een nieu we regeling van kracht gewor den. Het reinigingsbedrijf Boon uit Sint Laurens, die voor dit werk met een speciale vuilnis auto is uitgerust, zal elke maan dag en donderdag het huisvuil en ander verpakt vuil komen ophalen. Huisvuil, dat niet in de emmer kan, wordt slechts met een pak tegelijk meegenomen en moet aan bepaalde afmetin gen voldoen. (40 x 50 x 60). Mochten er zich omstandighe den voordoen dat men groter vuil heeft of voorwerpen die niet met de vuilniswagen meekun nen, dan kan men hiervan de secretaris op de hoogte stellen. De gemeente komt hiervoor elke eerste woensdag van de maand met een open vrachtauto het vuil ophalen. Deze regeling, die voor de inwoners zelf geen noemens- J_ii waardige wijzigingen betekent, houdt in dat de gemeente de be schikking krijgt over enkele werklieden, die nu vrijkomen van de reinigingsdienst. Personeelsvereniging viert twintigjarig bestaan De personeelsvereniging van de N.V. Glasfabriek en Zuid- Chemie viert zaterdag 7 oktober haar twintigjarig bestaan. Hier toe heeft de O.N.A. leden en huis genoten uitgenodigd voor een feestavond welke zaterdag in de feestzaal van de glasfabriek zal worden gehouden. Deze feest avond bestaat uit twee delen. Vóór de pauze treden 'n groot aantal artiesten op en na de pau ze is er gelegenheid tot dansen. Aan de show, die het eerste ge deelte van de avond zal vullen, werken onder meer mee de be kende parodist Bueno de Mes- quita, zangeres Conny van Ber gen en Bozena Grabowska, de accordeonisten de Corella's, een muzikale clown met de naam Fantasio en Cornel en Monique met een manipulatieshow. Con ferencier en imitator Dick En- gelbracht praat de onderdelen aan elkaar en Joop de Leur zorgt voor de muzikale omlijsting. De muziek na de pauze wordt ver zorgd door het zes man sterke orkest van Bob Marijs uit Zei- zate. Kandidaatsexamen Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het kan' didaatsexamen rechtsgeleerd heid de heer R. v. d. Waal te Schoondijke. Dodelijk ongeval Woensdagavond om kwart over vijf is de 64-jarige landbouwer M. Dieleman op het erf van zijn hofstede „De Punt" aan de Axel sestraat verongelukt. De heer Dieleman was bezig zijn trekker af te koppelen van twee gela den bietenwagens. Omdat het terrein wat afhelde, gingen de wagens aan het rijden, waardoor het slachtoffer bekneld raakte. De heer Dieleman overleed kort daarna. Dokter M. Elenbaas ver leende eerste hulp. De 21-jarige W. J. Lievaart uit Vlissingen is donderdagochtend in het academisch ziekenhuis in Utrecht overleden aan het ern stige schedelletsel dat hij 's nachts opliep bij een auto-ongeval voor het landgoed „Overholland" in Loenen. Hij stuurde zijn auto te hard door een bocht, botste tegen een ijzeren verkeerspaal en ver volgens tegen enkele bomen. De heer Lievaart werd uit de auto geslingerd. Zijn passagier, de 21- jarige J. H. Bogaart uit Nieuw- veen, liep een shock op en werd ook in het academisch ziekenhuis opgenomen. Het dagelijks bestuur van de Z. L. M. was deze week te Goes in zijn maandelijkse vergadering bijeen. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter, ir. J. Prins, de landbouwbegroting voor het jaar 1968. Ook dit onderdeel van de rijks begroting draagt, aldus de voor zitter, het karakter van het al gemeen beleid van de regering: het is in eerste instantie gericht op een bestrijding van de infla- tore tendenzen in de nationale economie. Voor belangrijke taken als voorlichting en onderzoek is de bezuiniging duidelijk merkbaar. Een lichtpunt is dat door een continuering van het huidige culturele technische beleid het doorvoeren van de noodzakelij ke structurele verbeteringen in de agrarische sektor voortgang kan vinden. Ten aanzien van het ontwik- kelings- en saneringsfonds voor 52.) „En al die tijd niemand gezien?" vorste de man. „Nee," zei ik, „niemand." En ik zuchtte weer en boog me volgens mijn programma haar de motor. Maar terwijl ik me zo boog glom er iets in zijn hand: het schijnsel van de reflector ving een glimp van metaal. En toen zag ik pas, dat hij al die tijd al een miniatuur revolver op me gericht hield. „O," zei ik perplex, „w-wat een b-belachelijk kl-kl-klein revol- vertje. „Groot genoeg," bitste de man. Ik had hem kunnen omhelzen, hoewel ik me toch niet helemaal opgewekt voelde. Het leek me maar 't beste, net te doen, of ik hem niet au sérieux nam. Ik boog me over de bougies. Dat scheen hem onaangenaam te treffen. Toen we een paar tel len gezwegen hadden, vroeg hij dringend: „Weet je niet, wat dit betekent?!" „Kom nou," zei ik zo gezellig mogelijk, „we zijn hier niet in de bioscoop!" Hij deed een stap naar voren (maar ik niet!) en schoof zijn or- DOOR OLAF J. DE LANDELL dinaire hoed terug, zodat het volle licht op zijn gezicht viel. „Kennen we mekaar niet, meneer Terry van der Linden?" Ik kende de man absoluut niet, maar ik was ook maar een ver momming. Bovendien voelde ik me een beetje sidderig, en vond het beleefder, niets te ontkennen. Dus zei ik verrast: „Gunst, ben jij het?" „O, zo," stelde hij grimmig vast. „Meneer de slimmerik. Wat doe je ook zo laat alleen op een weg zonder wapens?.Hè?" „Ik repareer mijn wagen, man," weerlegde ik. „Nou," schramperde hij, „maar ik heb Ook iets te repareren." We keken elkaar eens aan, en ik was niet erg gerust, maar wel trots op mijn vermomming. „Wat dan?" vroeg ik. „De invrijheidstelling van mijn vriendin," zei hij. Aangezien ik niet ontbloot ben van intelligentie, begreep ik hem. „Bedoel je madame Enbourg?" bedacht ik. „Juist, geestigerd!" gaf hij toe. „Als je d'r met alle geweld zo noe men wilt." Het leek me vreemd, „Wat kan ik daaraan doen?" vroeg ik. Be greep niet, hoe madame Enbourg met zo'n kluiver te maken wilde hebben. Dat leek me op zichzelf al een reden om haar op te sluiten. „Ga maar eens even zitten," in viteerde hij. „Nee, vrind, niet bij dat open portier. Er kon eens een wapentje in de buurt liggen, hè? Dat doen we dus eerst even dicht. Zo, gaat zitten. Op die treeplank, Zo." Ik vond dat revolvertje hoogst irritant. „Zou je dat ding niet eens wegsteken?,, stelde ik dus voor. „Zo gauw als ik grootmoeder word," conditioneerde hij. „Maar als je me neerpaft, wordt je nog opgepakt voor moord," meende ik te mogen opmerken. Hij schoot in de lacht en knip oogde griezelig. „Wie weet dat ik het gedaan heb?" hoonde hij. De inspiratie werd vaardig over me. „Dacht je nou heus, dat we niet wisten, dat je in de buurt was?" weervroeg ik. „Zo," snauwde hij. „Ik heb an ders een alibi, vriend." „Zeker net zo'n goed alibi als je vriendin?" tartte ik, zonder te weten, of het onzin was of raak. Aan zijn ogen te zien was het erg raak, wat me speet. Hij haalde een papiertje te voor schijn. „Zo. Daar schrijf je op, wat ik je dicteer." Ik nam het papiertje, met een boekje als onderlegger, van hem aan en wachtte gespannen. „Ondergetekende ïk schreef: „Ondergetekende betuigt hier bij zijn spijt voor het misverstand, dat hem deed besluiten, madame Enbourg te laten opsluiten, en ge last, dat zij dadelijk in vrijheid moet worden gesteld op zijn ver antwoordelijkheid. Brenger dezes is volkomen te vertrouwen. Als bewijs moge dienen. Ik hield op en keek hem aan bij het licht van mijn zorgvuldig gestelde reflector. „Dacht je nou heus," treiterde ik toen lichtvaar dig, „dat je met dit briefje klaar kwam?!.. Man, man, zolang als we mekaar nu al kennen had ik dit niet van je verwacht. Snap je dan niet, dat ze opgesloten zit, met alle strenge bevelen, die ik maar heb kunnen bedenken?" 'k Schudde afkeurend mijn hoofd. „Wij zijn veel te blij, dat we haar te pakken hebben!" Het leek me prachtig gezegd, en het maakte blijkbaar een heel logische in druk. De lange man fronste de wenk brauwen. „Zo," zei hij weer. „En bedenk eens iets anders dan „zo"." vermaande ik. „Je verveelt me, met dat woord." „Het enige wat je doen kunt," begon hij boos, „is „Vriend-lief," zei ik Terry-ach- tig, „het enige wat jij doen kunt, is weggaan, of me neerpaffen. En in het laatste geval word je heel gauw gepakt, want ik heb aan alle kanten smerissen uitgezet, en dan kun je alles opknappen, wat ik voor je bedacht heb!" (Wordt vervolgd.) de landbouw merkte de voorzit ter op dat voor dit onderdeel wel meer geld beschikbaar is dan op de vorige begrotingen, maar dat er na nakoming van de lopende verplichtingen weinig zal over blijven voor aktiviteiten op nieu we terreinen. RIJKSWEG 58 De vergadering nam met in stemming kennis van de mede delingen van de minister dat de aanleg van de nieuwe rijksweg 58 met 1 a 2 jaar zal worden ver sneld. Een nieuwe rijksweg zal ook voor het landbouwverkeer, dat vaak gebruik maakt van deze verbindingsweg, een verlichting betekenen. De vergadering achtte een on derzoek naar maatregelen ten behoeve van de verkeersveilig heid zowel op rijksweg 58 als op andere wegen ook met betrek king tot het landbouwverkeer gewenst. AKKERBOUW De heer J. B. Becu wees er in zijn overzicht op dat goede op brengsten worden behaald in de akkerbouwsector. Dit zal echter konsekwenties meebrengen ten aanzien van afzet en prijzen. De suikerbietencampagne is volledig op gang. Een langduri ge campagne staat voor de deur. Verwacht wordt dat er een gro te hoeveelheid magere suiker zal zijn, hoewel het gehalte aan de lage kant is. Tevens wordt ver wacht, dat er een korting zal ko men op de prijzen, waarbij de grootte van de korting onzeker is. De oogstopbrengst van con sumptie-aardappelen is goed; daarbij is er weinig uitsortering. Er wordt een redelijke, hoewel moeizame afzet tegemoetgezien. De kwaliteit zal hierbij een rol spelen. VRIJERE LOONVORMING De vergadering nam met be zorgdheid kennis van de sugges ties om in 1968 tot een vrije loon vorming te komen. Voor de agra rische sector wordt 't van groot belang geacht, dat de loonontwik keling door de regering binnen de ontwikkeling van onze natio nale economie in de hand wordt gehouden. Betreffende het wetsontwerp over een verlenging van de op zegtermijn van werknemers van 50 jaar en ouder met 13 weken en het door de S.E.R.'uitgebrach te advies was de vergadering van mening, dat de voorstellen van de S.E.R. voor land- en tuin bouw een aanvaardbare oplos sing bieden. De S.E.R. wil deze verlenging „opbouwen" tot ten hoogste 13 weken en wel een week per dienstjaar na het 45e jaar, dat de werknemer bij de betrokken werkgever in dienst is geweest. Verder stelt de Raad voor dat de werknemer, die 50 jaar of ouder is en één jaar bij dezelfde werkgever in dienst is geweest, 'n minimum opzegtermijn krijgt van drie weken. Dit zou van be lang zijn voor de losse arbeiders. De Raad is eveneens van mening dat de verlenging van de opzeg termijn beperkt dient te worden tot werknemers beneden de 65 jaar. Afgewacht dient te worden in hoeverre de regering bereid is het ontwerp aan te passen aan het S.E.R.-advies. NOG RUIM AANBOD VAN TOMATEN Op de Nederlandse groentevei lingen is nog steeds een ruim aan bod van kastomaten. Het areaal late tomaten is dit jaar groter dan gewoonlijk en dat heeft ook ge volgen voor het aanbod. Het prijsherstel voor kastoma ten dat sinds half september is ingetreden, heeft zich kunnen handhaven. De prijzen zijn op het ogenblik vrij stabiel. De grote en middelmaat exporttomaten wor den verkocht tegen prijzen van ƒ3,50 tot ƒ3,90 per krat van 6 kilogram, terwijl de kleine maat rond 3,per 6 kilo noteert. In de week van 1823 septem ber bedroeg de totale export van Nederlandse kastomaten 6.067 ton. Het aanbod van Nederlandse tomaten zal in de komende we ken in sterke mate worden be heerst door de weersomstandig heden. Bij zonnig weer zullen er voorlopig nog ruime aanvoeren zijn op de veilingen. Bij donker en koud weer kost het de telers veel meer moeite om de aan de struiken hangende vruchten rijp te krijgen. Meisje verongelukt Op de Cannerweg in Maastricht is gisteravond tijdens een hevige regenbui de 14-jarige Irma Cree- mers uit het Belgische grens- plaatsje Kanne met haar fiets door een personenauto aangere den en ter plaatse overleden. 1

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2