Groeiend verzet in Griekenland Labourcongres steunt Engelands toetreding tot de E.E.G. Oud-premier en uitgeefster kregen huisarrest Havenarbeiders en Chinese matrozen op de vuist in Londense haven WISSELWACHTER „DOOD DOOR SCHULD" TEN LASTE GELEGD Minister Roolvink kondigt premie stijging aan over de gehele lijn Meer dan 100.090 Amerikaanse slachtoffers in Vietnam Wissenthsl: Bonnaia aan de Brsziüstes- Piragnwe grens Amerika verwerpt Indisch voorstel Amerikaanse unien- verzsmeSiisgf m Miami gestolen HET WEER T VRIJDAG 6 OKTOBER 1967 23e Jaargang No. 7039 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I van de Sande te Terneuren Conflict met de koning Nieuwe adviseur De treinramp bij Luik Schoolkinderen ongedeerd Medeleven van prins Albert Seinhuiswachter bekende Onze sociale voorzieningen „Struisvogel Ondergang Meerderheid Weerbericht Zon- en Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van Se Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswaï Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm ib ct; minimum pez advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gêéa handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 :.nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De betrekkelijke rust die sinds de militaire staatsgreep in Grie kenland viel te constateren, heeft de laatste dagen plaats ge maakt voor groeiend verzet, dat zich het duidelijkst manifesteer de in de felle anti-regeringsuit latingen van oud-premier Pa- nayotis Canellopoulos en de uit geefster Helen Vlachos, die dit beiden met huisarrest moeten bekopen. Tot dusver was het verzet te gen het militaire bewind uit sluitend tot uiting gekomen in door linkse organisaties in klei ne oplaag verspreide pamfletten en in enkele nachtelijke bom aanslagen die slachtoffers noch schade eisten. Oud-parlements leden van rechts en 't centrum voerden daarnaast een „fluister campagne", die nauwelijks ver der reikte dan de kleine kring van de vroegere heersende klasse. Met de verbreking van die stilte hebben Canellopoulos en mevrouw Vlachos meer nog de internationale opinie dan hun landgenoten duidelijk willen ma ken dat „klassiek rechts" in Griekenland trouw wenst te blij ven aan de democratische idea len. Wat Canellopoulos betreft kwam daar nog bij, zegt men, dat hij na een lange periode van non-actief zijn gezag als leider van het rechtse blok wil herstel len tegenover Constantin Kara- manlis, in wie veel rechtsen en zelfs ook eentristen langzamer hand de enige gingen zien die in staat zou zijn het gezag van het huidige bewind over te nemen, wanneer het zover is. Volgens sommige waarnemers staat de houding van Canello poulos en mevrouw Vlachos niet los van het conflict dat kortge leden tussen koning Constantijn en de militaire bewindhebbers is uitgebroken over het met pen sioen sturen van militairen, on der wie verscheidene generaals. De vorst zou tweemaal hebben geweigerd een desbetreffend de creet te ondertekenen, de eerste maal vóór zijn reis naar Canada en de V. S., de tweede keer na zijn terugkomst, nadat hij pre sident Johnson had ontmoet. Ca nellopoulos en Helen Vlachos zouden door hun optreden de koning kunnen stijven in zijn verzet. Anderzijds gaat het hardnek kige gerucht dat er een kabinets reorganisatie voor de deur staat, Of er zouden enkele burgerleden door andere burgers wprden ver vangen óf een aantal burgermi nisters zou het veld moeten rui men voor militairen. In het eer ste geval zou van een succes voor de „democratische" elemen ten in het leger kunnen worden gesproken, in het tweede van een overwinning voor de „har de" elementen, gesteund door een groot aantal jonge officie ren die de meest radicale aan hang van het huidige bewind vormen. Alle kranten in Athene druk ten gisteren op de voorpagina een foto af van generaal Span- didakis, vice-premier en minister van defensie, die dinsdag door koning Constantijn in audiëntie is ontvangen. Dit ongebruikelij ke feit wijst er volgens waarne mers op dat de regering de ge neraal naar voren wil schuiven, vooruitlopend op de kabinets reorganisatie. Inmiddels heeft voor het eerst sinds de militaire coup 'n staats man van het voorste plan zich aan de zijde van het nieuwe be wind opgesteld. Het is de voor malige premier en minister van buitenlandse zaken Panayotis Pipinellis, die in een artikel on der de kop „Naar 'n nieuw tijd perk", verschenen in het blad „Vradyni", zijn steun betuigde aan de „nationale revolutie". Hij 0LGA wekte alle nationaal denkende Grieken op de regering e steu nen, verklaarde dat vóór de staatsgreep „alles omver dreigde te worden geworpen door een verkiezingsoverwinning van de coalitie tussen centrum en com munisten" en dat de huidige noodmaatregelen Griekenland aan een dodelijk gevaar moesten helpen ontsnappen. Waarnemers menen flat Pipi nellis een kans maakt door het militaire bewind als politiek ad viseur of misschien wel als mi nister te worden benoemd. Op het congres van de Britse labourpartij in Scarborough is donderdagochtend het agenda punt betreffende een toetreding van Engeland tot de Europese economische gemeenschap (E.E.G.) aan de orde gekomen. Eerst kwamen enige tegen standers aan het woord. Frank Cousins, leider van de anderhalf miljoen leden tellende bond van vervoerspersoneel, betoogde dat devaluatie of een grotere werk loosheid de prijs voor het lid maatschap van de E.E.G. zal zijn, Potige havenarbeiders en furieu ze Chinese matrozen zijn donder dag in de haven van Londen met elkaar op de vuist gegaan. De ru zie begon toen een Chinees in pro pagandistische ijver de boezeroen van een havenarbeider met een speldje van zijn partijleider Mao tse-Toeng wilde opsieren. De Brit stelde deze geste niet op prijs en gaf de beeltenis van de leider der culturele revolutie een in de ogen van de gever zeer onwaardige plaats in de modder van de Lon dense haven. De dodelijk beledigde Chinees, die onmiddellijk assistentie kreeg van landgenoten, sprong de haven arbeider op de nek en toen deze eveneens versterking liet aanruk ken worstelde al spoedig een klu wen vechtende zonen van het he melse rijk en telgen van Albion over de kade. De politie had wel even werk om deze kluwen te ontwarren, maar toen dit gelukt was bleek dat de schade beperkt was geble ven tot een flink aantal blauwe ogen, builen en schrammen aan beide kanten. Arrestaties werden niet verricht. De Chinese zeevaarder trokken zich mokkend terug op hun schip, waar een «nandoek enigszins wrang de vriend—hap tussen de volkeren van Engeland en China een lang durig bestaan toewenste Het treinongeluk te Fexhe le Haut-CIocher nabij Luik heeft twaalf mensen het leven gekost terwijl er 74 gewond zijn, van wie veertig ernstig. Alle slacht offers waren afkomstig uit Bel gië. De wisselwachter wordt „dood door schuld" ten laste gelegd. De sneltrein Luik-Brussel reed door een verkeerde wisselstand in op een stoptrein uit Leuven. De locomotief van de sneltrein kantelde en kwam in botsing met een op een ander spoor met een snelheid van 120 kilometer voorbijrijdende sneltrein Bergen BrusselLuik. De locomotief scheurde de passerende trein open en passagiers werden door elkaar geslingerd en uit de trein geworpen. Een groot aantal ge wonden en doden raakte be klemd tussen de omgebogen ijze ren balken en stangen. Terwijl uit de treinen het ge kerm van de gewonden opklonk, snelden ambulances, politie, een heden van de B. B. en rode kruis naar de plaats des onheils om hulp te bieden. Wanhopige men sen liepen familieleden te zoe ken die zij in de ravage waren kwijtgeraakt. Met bloedbesmeurde kledin- stukken, koffers, schoenen en flessen lagen overal tussen de wrakstukken en over het spoor weg emplacement verspreid. Tot de reizigers behoorden drie voetballers van het Luikse team Standard die op weg waren naar de voetbaltraining in Brussel voor dë wedstrijd België—Polen (a.s. zondag). Ook zij hebben een groot aandeel gehad in de hulp aan de slachtoffers. Enkele ogenblikken vóór de ramp was een groep schoolkin deren die terugkeerden van een schoolreisje, uit de stoptrein ge stapt. De wisselwachter werd aan gehouden, nadat was gebleken dat er geen sprake kon zijn van een technisch defect noch aan de treinen, noch aan de seinin stallaties, omdat deze met man kracht werden bediend sedert in de ochtend de automatische sein installatie in het ongerede was geraakt, nadat een auto tegen een automatische overwegbevei liging was gereden. Prins Albert van Luik, broer van de Belgische koning, bracht woensdagavond een bezoek aan de plaats van de ramp. Hij stel de zich op de hoogte van de ber gingswerkzaamheden en betuig de zijn medeleven met de nabe staanden van de slachtoffers. De technische dienst werkte bij schijnwerpers door om het baanvak zo spoedig mogelijk vrij te maken. Een beeld van de treinramp die hier woensdagmiddag plaatsvond. De totaal opengescheurde stop trein LeuvenLuik, die woens dagmiddag geramd werd door een expresstrein uit de richting Ver uiers. Een 59-jarige seinhuiswachter uit Luik heeft toegegeven, dat de treinramp aan een vergissing van hem te wijten is. De man was woensdagavond aangehouden en hij heeft in de loop van het verhoor verklaard, dat hij tegelijkertijd voor de trein uit Luik en de stoptrein te Fexhe de seinen op groen had gezet, aldus een mededeling van de substituut van de procureur des konings te Luik. De sein huiswachter, die zijn foutieve handeling niet kon verklaren, is na deze mededelingen door de rechter van instructie onder ar rest geplaatst. De A. O. W.-premie voor 1968 zal aanzienlijk moeten stijgen, al dus heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid aan de Tweede Kamercommissie voor so ciale zaken meegedeeld. Voor 1968 zal 191,8 miljoen gul den in het A. O. W.-fonds moeten worden gestort, zo blijkt uit het verslag van de besprekingen die de commissie met de minister heeft gevoerd over de algemene wet (bij zondere) ziektekosten. Dit is een gevolg van de vergrijzing van de bevolking, de verkorting van de actieve periode van de jongere generatie, vergeleken bij voorheen, en het feit dat de inkomenssom minder is gestegen dan oorspron kelijk werd verwacht. De ziekenfondsverzekering, de verzekering ingevolge de beide kinderbijslagwetten en de A. W. W. geven een soortgelijke ontwikke ling te zien, aldus minister Rool vink. kinderbijslag voor de loontrekken- den met 0,1 procent. Minister Roolvink verklaarde niet in staat te zijn het juiste maxi male premiepercentage van de algemene wet (bijzondere) ziekte kosten te noemen. Indien het par lement het ontwerp heeft goed gekeurd, zal de vaststelling van het definitieve premiepercentage aan de orde komen, waarbij de zieken fondsraad zal worden gehoord. Wil de A. W. Z. aan haar doel tege moetkomen, dan zal men er reke ning mee moeten houden, dat zich aanzienlijke kostenstijgingen zul len voordoen: het zou „struisvogel politiek" zijn de verwachting te wekken, dat een premiepercentage van 0,2 toereikend zou zijn. Een kostenstijging van 10 a 14 procent over de komende jaren leek minis ter Roolvink niet onwaarschijnlijk. SALAH NASR GEARRESTEERD Salah Nasr, oud-directeur van de Egyptische geheime dienst, is De regering onderzoekt thans of enige verlichting kan worden ge- gearresteerd na een verhoor vonden door een einde te maken over de omstandigheden waaron- aan de indexering van de kinder- der maarschalk Arner zelfmoord bijslag voor het eerste kind en een heeft gepleegd, zo heeft „Al stijging van de premie voor de1 Ahram" meegedeeld. Het aantal Amerikanen, sesneu- veld of gewond, bij de strijd in Z. Vietnam, heeft nu de 100.000 over schreden, zo heeft het Amerikaan se militaire commando donderdag in Saigon onthuld. Een woordvoer der zei dat van beein 1961 tot af gelopen zaterdag 100.278 Amerka- nen gesneuveld zijn of verwondin gen hebben opgeiooen. Van dit aantal waren er 13.643 gesneuveld. Verreweg de meeste doden en ge wonden vielen nadat de Ameri kanen midden 1965 begonnen wa ren hun troepen in Zuid-Vietnam te versterken. Dit jaar zijn er meer Amerikanen gesneuveld dan in de daaraan voorafgaande zes jaar samen toen er 6.644 om het leven kwamen. Tot 16 seDtember sneuvelden er dit jaar 6.721. De sterke stijging is In hoofd zaak het gevolg van de conventio nele gevechten op grote schaal langs de gedemilitariseerde zone tussen Amerikaanse mariniers en het Noordvietnamese leger. Dr. Simon Wiesenthal, de speur der naar nazi-moordenaars, heeft donderdag in Parijs gezegd dat Hit- Iers naaste medewerker Martin Bormann leeft en zich verborgen houdt aan de grens tussen Brazilië en Paraguay. „Als er gevaar dreigt, steekt Bormann de Parana over naar Paraguay", zo zei hij, eraan toevoegend „ik ken- zelfs zijn arts en enkele van zijn schuilnamen". Wiesenthal, die sprak ter ge legenheid van de publikatie van zijn boek „Moordenaars onder ons" in Frankrijk zei dat de vroe gere nazi's zich in verscheidene delen van de wereld schuil houden. Twee belangrijke gebieden zijn Z. Amerika en het midden-oosten, vooral Egypte. Zii hebben een com fortabel leven en leven van geld en Datenten die zii tiidens de oorlog hebben bemachtigd, aldus Wiesen thal, gezien 't verlangen van de „zes" dat Engeland eerst tot een fun damenteel evenwicht komt. Hij diende een ontwerp-resolutie in, waarin er op wordt aangedron gen, dat Engeland eerst hechte waarborgen moet hebben voor zijn landbouw ter vermijding van een stijging van de voedselprij zen, terwijl Engeland ook baas zou moeten blijven over zijn eco nomie en zijn buitenlandse poli tiek. Cousins die vorig jaar als minister aftrad uit protest tegen de loonstop, bestreed de opvat ting dat het lidmaatschap van de E.E.G. de problemen voor de Britse economie zal oplossen. De oud-minister van defensie Shinwell verklaarde dat er on der de kiezers geen meerderheid is voor de Britse toetreding. Hij betwijfelde of iemand gelooft, dat een eventuele mislukking van een nieuwe poging om lid te worden tot de ondergang van Engeland zal leiden. Oud-minister van handel Jay, die vorige maand bij een kabi netswijziging zijn post verloor, vond het onverstandig, dat bij voorbaat werd gezegd, dat En geland op essentiële punten zal toegeven. De minister van buitenlandse zaken, Brown, verdedigde het regeringsbeleid. Hij verklaarde dat de betalingsbalans niet ais een onoplosbaar probleem voor de toetreding tot de E.E.G. moet worden beschouwd. Hij doelde daarbij op een rapport van de Europese commissie van de E. E. G., waarin bezorgdheid over dit punt wordt uitgesproken. Brown gaf toe dat de betalings balans een probleem vormt en dat er zich complicaties zullen voordoen, maar dat zou ook het geval zijn;'als Engeland buiten de E.E.G. blijft. Voorts noemde hij het van groot politiek belang', dat Engeland toetreedt. Als de verdeeldheid binnen West-Euro pa zou blijven bestaan, zou het moeilijk, zo niet onmogelijk zijn een einde te maken aan de kloof tussen West- en Oost-Europa. 2.697.000 mandaatstemmen aan vaard. Tenslotte wees het con gres met 4.539.000 tegen 529.000 stemmen een voorstel af om de regering te vragen de aanvrage in te trekken. Het resultaat vaa het debat wordt beschouwd als een per soonlijk succes voor minister Brown, die met zijn voorzichtig gesteld betoog veel indruk maak te. Het congres heeft met ruime meerderheid zijn steun gegeven aan het besluit van de regering- Wilson om het lidmaatschap van de E. E. G. aan te vragen. De stemverhouding was 4.147.000 tegen 2.032.000 mandaatstemmen. Een ontwerp-resolutie waarin werd gepleit voor stringente waarborgen voor de Britse be langen, werd met 3.536.000 tegen 2.539.000 mandaatstemmen afge wezen. Minister Brown had te voren gezegd, dat de bewoordin gen zodanig waren, dat aanvaar ding in feite zelfs het beginnen van besprekingen onmogelijk zou maken. Een voorstel om instemming te betuigen met het regeringsbe sluit' om zonder voorwaarden vooraf het lidmaatschap aan te vragen, werd met 3.359.000 tegen De Verenigdfe Staten hebben donderdag in Genève een Indisch voorstel om aan een verbod op de verspreiding van kernwapens stop zetting van de produktie van splijt baar materiaal voor bewapenings doeleinden te koppelen vierkant van de hand gewezen. De Amerikaan Adrian Fisher verklaarde op de ontwapenings conferentie dat men niet hardnek kig twee belangrijke doeleinden tegelijkertijd moet nastreven, daar anders de kans bestaat dat geen van beide wordt bereikt. Hij werd daarin bijgevallen door Canada en Ethiopië. Natuurlijk zouden alle landen zonder kernwapens graag zien dat de nucleaire mogendheden zich van hun arsenalen ontdoen, zei de Canadese generaal Burns, maar „we moeten het niet zo stellen als of, ingeval vijf mensen door pok ken zijn getroffen, geen maatrege len als quarantaine of inenting voor de rest van de bevolking die nen te worden genomen zolang de eerste zieken niet genezen zijn". Vijf gemaskerde mannen hebben in de nacht van woensdag op don derdag bij1 een gewapende overval op de woning van een rijke plan tage-eigenaar in Miami een mun tenverzameling ter waarde van een half miljoen dollar (ongeveer 1,8 miljoen gulden) en 15.000 dol lar in baar geld buitgemaakt. Het slachtoffer, Willis H. du Pont, bezit grote c'troennlantages in Florida. De daders wisten on danks een uitgebreide beveiligings installatie binnen te komen en knevelden Du Pont, diens vrouw, hun vieriarig dochtertie en twee personeelsleden. Zij lieten weten dat zij tegen betaling van 200.000 dollar de muntenverzameling zou den teruggeven. ENIGE REGEN Achter een oude oceaandepres sie, die over Denemarken naar zuid-Scandinavië trok, voerden donderdag winden tussen noord west en west, die tijdelijk aan de kust nog hard tot stormachtig wa ren, onstabiele lucht naar onze omgeving. In ons land vielen dan ook op verscheidene plaatsen buien. Plaatselijk viel hieruit een aan zienlijke hoeveelheid regen. Zo werd in Twente in 12 uur tijds 14 mm regen afgetapt. De tempera tuur bereikte in de middag waar den van 13 tot 14 graden. In Italië en Griekenland steeg het kwik naar onze begrippen tot zomerse waarden, namelijk tot omstreeks 24 graden. Donderdag middag begon het in Ierland te re- medegedeeld door het K. N. M. I., ten van het land aanvankelijk nog Enige regen Zwaar bewolkt, maar in het oos ten van het land aanvankelk nog opklaringen. In de loop van de ochtend vanuit het zuidwesten tijdelijk regen. Matige, later tot krachtig toenemende zuidweste- lijké wind. Maximum temperatu ren omstreefei ,J5 graden. genen onder invloed van een van de oceaan afkomstig frontensys teem. Na een vrij koude nacht zal bij ons de bewolking op de nadering van dit systeem vanuit het zuid westen toenemen, waarschijnlijk gevolgd door regen. De wind krimpt daarbij naar richtingen tussen zuid en zuidwest. De mid- dagtemperaturen zullen oplopen tot omstreeks 15 graden. Heogwater VRIJDAG 6 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3 "3 3.39 4.13 4.12 n.m. 3 33 3.5° 4.33 4.32 ZATERDAG 7 OKTOBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 3.42 4.18 4.52 4.51 4.01 4.37 5.11 5.10 Maanstanden ZON MAAN Okt. 6 6.48 18.08 10.31 19.05 7 6.50 18.06 12.05 19.33 8 6.51 18.03 13.32 20.13 9 6.53 18.01 14.43 21.09 10 6.55 17.59 15.35

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1