Naar verscherping van de oorlog in Vietnam BREDA BIER Demonstratie tegen Rajakowitsch in Wenen Het Labour-congres in Scarborouch verwerpt het Vietnam-beleid CALTEX TANK-PREMIE PROGRAMMA TOT (aw 45% KORTING OP WAARDEVOLLE ARTIKELEN! TREINRAMP BIJ LUIK Tien doden Wisselwachter gearresteerd r Israël blijft bereid te onderhandelen HET WEER DONDERDAG 5 OKTOBER 1967 23e Jaargang No. 7038 7" Strijdpunt met Amerikaanse verkiezingen in ziekt Hoogwater Zon- en Maanstanden Amerikaanse belangen Harder optreden VRAAG UITVOERIGE FOLDER OUDE CALTEX STATIONS /a Hoe een Utrechtse bouwvakker het zuiden ziet. Het zuiden da's voor mij gezelligheid. Daar werk ik graag. En 's avonds drink ik een fijn Breda biertje. Nou ja, een of twee of Bij ons thuis vraag ik d'r speciaal naar. Meestal neem ik Beugelbier. Op de vlucht voor Wiesenthal Bespuwd Geen vertrouwen in Nederlandse justitie Man overleeft val met 135 km per uur Wilson verdedigt economisch beleid Opleving in economie Ongerustheid over 80 Europese gezinnen in Kongo Verklaring van Oostenrijkse ambassade Weerbericht Fiack- bij abonnement: TERNEUZEN Direetew-ÏToofJredscfsur: I. van 3e Sanfle Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum fiêi advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géi.i handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot. 10 uur voormiddag. De ond-S.S.'er Érich Rajakovitsj wordt begroet door een vriend bij zijn aankomst óp het station van Wenen, dinsdagavond. De twee belangrijkste problemen van dit ogenblik, aldus Sowjet- premier Kosygin, zijn de vrede in Europa en de toestand in Vietnam. Voor Westeuropeanen lijkt het vreemd dat de Russische leider hierbij ook niet de Chinese dreige menten, onderstreept met geknal van kernbommen, noemde. Daar over bestaat hier enige ongerust heid hoewel China ver weg is. Hoe veel te meer zou het niet China's buren moeten verontrusten. Niettemi mag men aannemen cjat de Russen niet voornemens zijn zich over dit probleem nu al on gerust te maken. Misschien over een jaar of tien. Europa, hoewel een verzameling van onopgeloste puzzels, is over het algemeen rus tig en directe bedreigingen van de vrede zijn hier niet in 't verschiet. Om ze ook niet in het verschiet te laten komen, moeten wel enige vraagstukken vooral ten aan zien van Duitsland worden be slecht. Veel kijk daarop is er voorlopig niet en dat is een gegronde reden voor een overigens niet te nijpen de ongerustheid der Russen. Blijft de kwestie-Vietnam. Kosygins re cept is weer een staking van de bombardementen en erkenning van het Zuidvietnamese bevrijdings front, de organisatie waarvan de Vietcong de gewapende afdeling is. Nabij Luik heeft zich woensdag*- middag een treinbotsing voor gedaan, waarbij een tiental doden en meer dan 70 gewonden zijn ge vallen waarvan acht ernstig. Het ongeluk deed zich voor toen een sneltrein uit Verviers om 13 uur in het station van Fexhe-le- Haut-Clocher in botsing kwam met een stoptrein uit Leuven. De twee treinstellen kwamen bovendien te recht tegen een stoptrein die net uit dit station naar Luik vertrok. De locomotief van de sneltrein reed van achter in op de trein uit Leuven, ontspoorde en kwam op het spoor van de vertrekkende trehi terecht. De ravage op het station van Fexhe-le-Haut-CIocher was enorm. Van een der spoorwagons werd dor de botsing een zijwand volledig weggerukt. Net vóór de botsing waren uit de stoptrein schoolkinderen gestapt die terugkeerden van een uitstapje. Het ongeval zou niet te wijten zijn aan een verkeerde wisselstand doch aan een „menselijk falen". Het ongeluk heeft volgens de latere berichten tien doden geëist en 76 gewonden, van wie er acht ernstig aan toe zijn. Na verhoor is gisteravond een 50-jarige Luikse wisselwachter in staat van beschuldiging gesteld we gens „dood door schuld". Hij is in arrest. DONDERDAG'5 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 2.28 2.47 Terneuzen 3.04 3.23 Hansweert 3-38 3.57 Walsoorden 3.37 3.56 VRIJDAG 6 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 3.03 3.23 Terneuzen 3.39 3.59 Hansweert 4.13 4.33 Walsoorden 4.12 4.32 ZON MAAN Veel kans dat de Amerikanen daarin zullen toestemmen is er niet sinds Johnsons laatste rede in San Antonio. Die toespraak maak*-» "v eind aan alle speculaties over bombardementspauzes en vredes voorstellen. Het enige gunstige is dat hij bereid blijft tot een gesprek maar dat werd vrijwel geneutrali seerd, daar hij meer dan tevoren aan de Vietnamese strijd het ac cent gaf van een oorlog waarmee de belangen van de V. S. gemoeid zijn. Minder dus een kwestie van 't nakomen van een belofte tot hulp aan een belaagde natie dan wel een gewapend op de bres staan voor de eigen zaak. Op zichzelf is dit een meebuigen met de ha viken. degenen in Amerika die menen dat nog altijd niet kras ge noeg wordt gestreden tegen Noord-Vietnam. De rede kon ook als een antwoord worden be schouwd op een reeks pogingen de Amerikaanse president over te halen het risico te nemen van een staking der bombardementen. Oe Thant sprak kort tevoren in die geest; een pauselijke bood schap had een dergelijke strek king en ook de Britse minister Brouwn uitte zich in die geest, daarbij wellicht ook denkend aan het Labour-congres waarop hij en Wilson te maken zouden krijgen met een sterke oppositie die het de Brtise regering kwalijk nemen de Amerikaanse politieke lijn te veel te Onderschrijven. Het resultaat van een en ander is dat Vietnam meer dan tot dus ver een strijdpunt wordt in de Amerikaanse verkiezingen van volgend jaar. Veel scherper dan vroeger zijn er aspiranten voor het president schap en andere politieke amb ten, die zich tegen voortzetting van de oorlog verklaren. Zoals er ook een groeiende fractie is, die meent dat de tijd nu gekomen is om alles op alles te zetten om verlost te raken van een strijd die zich voortsleept zonder enig uit zicht. Onder die omstandigheden wordt het steeds moeilijker een gematigde tussenpositie in te ne men, sussend naar beide kanten. En het heeft er de schijn van dat Johnson, de man van de midden weg, tot een keus gedwongen voor voor de haviken zal kiezen: voor scherper en harder optreden te gen Noord-Vietnam. Voor de Russen heeft dat de onaangename konsekwentie dat ze gedwongen zullen zijn ook met meer nadruk pal te staan achter Noord-Viet nam, een communistische natie die ze wel moeten helpen. En juist die kans op confronta tie tussen de twee grootste mach ten van nu benauwt de Russen het meest. Niet in de laatste plaats waarschijnlijk en daar komt China toch weer in het spel omdat Mao een dergelijke controverse zoveel mogelijk pro beert te bevorderen, aangezien uit een botsing van de twee ko lossen voor de volkrijkste staat ter wereld de mooiste kansen op expansie kunnen voortvloeien Brouwerij De Dite Hoefijzers sinds 1628 De federale Nigeriaanse reeering in Lagos heef' woensdag bekend gemaakt dat de hoofdstad van het onder de naam' Biafra afgeschei den oosten, Enóeeoe, in handen van de federale, troenen is geval len na een beschieting van zes dagen. In een korte bekendmaking werd gezegd dat in de stad met 60.000 inwoners zuiveringsoperaties gaan de zijn. Over het lot van de Biafraanse militaire leider, luitenant-kolonel Odoemegwoe Ojoekwoe, en diens regering is niets meegedeeld. De luitenant-kolonel was zater dag nog geen uur in Enoegoe. Hij zei tot het einde te zullen blijven vechten. In federale cammuniqué's was gemeld dat de stad al een week werd belegerd. Enoegoe lag onder artillerie-vuur en in de buiten wijken vonden gevechten plaats. Eerder woensdag riepen de Bia fraanse autoriteiten gevluchte bur gerambtenaren en burgers op on middellijk terug te keren. Biafra, het oosteliike deel van Nigeria, verklaarde zich op 30 mei onafhankelijk na voortdurende stammentwisten. Eerder hadden geruchten mel ding gemaakt van de evacuatie van het bewind in Biafra naar Oemoea- hia dat 130 kilometer zuidelijker dan Enoegoe ligt. Bij een persconferentie die dr. Erich Rajakowitsch woensdagmid dag in een groot café in Wenen heeft gegeven, is het tot een felle betoging tegen de voormalige ka pitein van de S.S. gekomen. Rondom het gebouw stonden be togers met borden met opschrif ten als „Een moordenaar geeft een persconferentie" en „Vrijheid voor de oorlogsmisdadigers?" Ook dron gen manifestanten de zaal binnen. Daarop maakte de café-eigenaar een einde aan de persconferentie, die toen drie kwartier had geduurd. Toen de 61-jarigf; Rajakowitsch naar buiten kwam liepen ongeveer 250 demonstranten onder het ge roep van „moordenaar" achter hem aan. Rajakowitsch zocht zijn toe vlucht in het nabijgelegen kantoor van zijn advocaat. Eerder had hij op zijn perscon ferentie verklaard, dat hij met zijn vrouw en zoon in het noorden van Zuid-Slavië een vakantie van drie weken doorbracht, toen de Zuid- slavische militie hem liet weten dat hij het gebied waar hij zich toen bevond niet mocht verlaten. Hij had zich onmiddellijk gereali seerd dat ir. Simon Wiesenthal, de man die ook zijn voormalige direc te chef Eichmann had helpen op sporen, hem op de hielen zat. Hij was toen naar Oostenrijk terugge gaan, waarbij hij' de grens was ge passeerd op een Italiaans identi teitsbewijs. Rajakowitsch werd bij zijn ver haal steeds meer gehinderd door betogers, die o.a. riepen dat hij aan Nederland behoorde te worden uit geleverd. Na aanvankelijk glim lachend aan zijn verklaring te zijn begonnen, werd hij steeds zenuw achtiger en scherper. Hij1 zei zich te distanciëren van de uitmoording van de Joden door de nazi's. Toen hij het café verliet werd hij ook bespuwd door demonstran ten, Ook een politieman die hem trachtte te béscherrhen, kwam in het gedrang. Toen hij zich in het kantoor van zijn advocaat had te ruggetrokken, werd dit huis door de politie afgezet. Op een vraag van een journalist waarom hij zich niet ter beschik king van de Nederlandse justitie stelt, antwoordde Rajakowitsch geen vertrouwen in de Nederlandse justitie te hebben. Hij zei te hebben meegemaakt „dat twee Nederlandse beambten, Seijs en Taconis, zich in Parijs een document verschaften en naar We nen brachten, op grond waarvan hij in 1965 „onschuldig" tot twee- eneenhalf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. De „hoofdschul dige" voor het doorzetten van het proces waren, volgens de vroegere sturmführer van de S.S., de Oos tenrijkse minister van justitie dr. Okt. 5 6.46 18.10 8.56 18.46 6 6.48 18.08' 10.31 19.05 7 6.50 18.06 12.05 19.33 8 6.51 18.03 13.32 20.13 9 6.53 18.01 14.43 21.0.9 10 6.55 1.7.59 15.35 %ÜS Premier Levi Esjkol heeft in een vraaggesprek met het dagblad Maariv onthuld dat koning Hoes sein van Jordanië vóór de confe rentie van Khartoem door een be middelaar heeft getracht tot een onderhandelingsbasis met Israël te komen. Het antwoord op deze poging luidde dat Israël bereid was tot rechtstreekse onderhandelingen tussen beide landen. De regering is ook bereid tot onderhandelingen met Egypte over heropening van het Suëzkanaal, zonder dat vooraf de vredeskwes- tie moet worden geregeld, maar op voorwaarde dat Israë] gelijke rechten in het kanaal krijgt als Egypte, aldus Esjkol. Volgens de premier is een Brits voorstel, om de Israëlische troe pen van de oostelijke ké®a.a,k>ever terug te trekken, van de hand ge wezen. Esjkol verklaarde zich akkoord met het voorstel van Oe Thant om een V. N.-bemiddelaar voor bet midden-oosten te benoemen, maar deze zou zich alleen met het leggen van rechtstreekse contacten tussen beide partijen mogen bezighouden. Een kikvorsman van de Ameri kaanse marine heeft dinsdag een sprong van 3.800 meter hoogte met gedeeltelijk geopende para chute overleefd. De man, Hoe Thrift, kwam met een snelheid van 135 kilometer •per uur op de aarde terecht. Hij liep slechte enkele kneuzingen op. De Britse labour-party heeft woensdag een beroep op de re gering gedaan, te breken met de Amerikaanse Vietnam-politiek. Deze schokkende nederlaag voor de partijleiding werd een feit door de goedkeuring van een desbetreffende resolutie van de linkervleugel op het partij congres met 2.752.000 tegen 2.633.000 mandaatstemmen, een meerderheid van slechts 119.000. Tevoren had minister van bui- telandse zaken George Brown betoogd dat een dergeliike stap in geen enkel opzicht een bijdra ge zou vormen tot het op gang brengen van vredesbesprekin gen. Een tweede nederlaag leed de regering toen het congres met 3.167.000 tegen 2.800.000 man daatstemmen een resolutie aan nam, die uitstoting van Grieken land uit de NAVO bepleitte, zo lang het huidige bewind daar aan de macht blijft. De Britse premier Harold Wil son heeft woensdag een staande ovatie gekregen na een felle re devoering, waarmee hij kenne lijk zijn persoonlijk gezag wilde bevestigen. Hij is er, zo kan de conclusie luiden, wat zijn economisch be leid betreft tijdelijk in geslaagd het enthousiasme onder de la- bour-aanhang enigszins te doen herleven, maar afgewacht moet worden of dit tot een permanen te verbetering van het partijmo- reel zal leiden. Wilson nam in zijn toespraak de conservatieve partij onder vuur, die zich volgens hem na drie jaar van oppositie nog niet als alternatieve regeringspartij kon aandienen. Hij verwierp de eisen van de linkervleugel voor grotere defensiebesnoeiingen en snellere opdoeking van Enge- lands militaire verplichtingen overzee. De regering had, zei hij, sinds ze in 1964 aan de macht kwam in totaal meer voor so ciale doeleinden uitgetrokken dan het geval was bij het huidi ge program voor de defensie- uitgaven. Van snelle reflatie wilde Wil son opnieuw niets weten, al ver klaarde hij als iedereen bezorgd te zijn over de werkloosheid van dit moment. Met klem betoogde hij dat alleen door uitvoering van zijn plannen op lange ter mijn inzake reorganisatie van de structuur van de industrie vol ledige werkgelegenheid kon - worden gegarandeerd. De vak bondsleiders die zo tekeer gin gen over de toenemende werk loosheid, moesten maar eens meehelpen door het afschaffen van de bepalingen, die het over stappen door arbeiders van de ene naar de andere bedrijfstak bemoeilijken. De premier zegde opnieuw spciale hulp toe voor de zwaarst getroffen streken, o.a. door middel van het aan trekken van nieuwe industrieën. De regering zou „weerstand bieden aan de druk om over te gaan tot een onverantwoordelij ke inflatiepolitiek". Er tekende zich wel degelijk een opleving af in de Briise economie, maar al het goede dat bereikt was. zou teniet worden gedaan als de re gering aan de druk toegaf, aldus Wilson. Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heeft de Bel gische ambassadeur in Kinsjasa opdracht gegeven navraag te doen naar het lot van 80 Europese ge zinnen. Deze gezinnen zouden in Oost-Kongo door het Kongolese nationale leger als gijzelaars wor den vastgehouden, zo is dinsdag avond in %ussel bekendgemaakt. Broda en aanklager Kovacs, die de aanklacht had opgesteld. Raja (zoals hij zich noemt) ont kende sedert het einde van de tweede wereldoorlog wapenhan del met Oostepropese landen te hebben bedreven. Op een vraag wat hij dacht van de moord op miljoenen Joden tij dens de oorlog, antwoordde Raja kowitsch, deze te veroordelen en er zich van te distanciëren. Hij leg de er echter de nadruk op natio- naal-socialist te zijn. Tijdens de persconferentie rie pen' spreekkoren nog: „Raja naar Holland". De Oostenrijkse ambassade in Den Haag heeft woensdag met na druk berichten tegengesproken, als zouden de Oostenrijkse autoritei ten op de Zuidslavische regering druk hebben uitgeoefend om de aanhouding en uitlevering van Erich Rajakowitsch aan Nederland te voorkomen. Volgens een verklaring van de ambassade was als grond voor de beweerde Oostenrijkse interven tie aangevoerd, dat een Oosten rijker die in eigen land is veroor deeld en zijn straf heeft uitgeboet, door een staat waar hij zijn vakan tie doorbrengt, niet aan een derde land zou kunnen worden uitge leverd. De ambassade stelt vast dat van de kant der Oostenrijkse autoriteiten in dit geval geen stap pen zijn gedaan en dat van een in terventie van die zijde ook geen sprake kan zijn. AFNEMENDE WIND Het onstabiele weer van de af gelopen vierentwintig uur danken we aan een diepe depressie, die zich boven de Noordzee ophield. Een bijbehorend koufront veroor zaakte woensdagochtend in het oosten van het land nog wat regen en trok daarna naar Duitsland weg. Na het front stroomde nog wat onstabiele lucht ons land bin nen, zodat op verscheidene plaat sen buien vielen, waarvan sommi ge vergezeld van onweer of hagel. Ofschoon de depressie langzaam in betekenis afneemt, zal hij het weer bij ons ook vandaag beheer sen. Een afnemende noordwestelijke wind zal onstabiele lucht blijven aanvoeren, waarin opklaringen maar ook enkele buien kunnen voorkomen. De middagtempera- turen zullen schommelen tussen 12 en 14 graden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Flinke opklaringen Opklaringen, maar ook enkele buien. Tot matig afnemende wind tussen west en noordwest. Maxi mumtemperaturen van 13 tat-15 graden. i

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1