Noord-Vietnam wijst Johnsons aanbod af sportnieuws Hel Labourcongres te Scarborough OPEL-dealer voor Terneuzen U d ld Ij G IVLlf üivi1hli\ i v'rl s ïïlïï, Engelse mijnwerkersbond zal Wilson steunen Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 4 oktober 1967, Prins Bernhard opende de nieuwe N.T.S.-stucfio's in Hilversum Ver en nabij Parel aan de kroon Kosygin,Stop de bombardementen' Chinezen schoten op Amerikaanse vliegtuigen Boeddhistische zelfmoord Het verzet in Amerika Laatste brug tussen twee Vietnams vernield Mislukte poging tot aanranding KAMERDEBATTEN OPTELEVISIE SCHUILKELDER IN UTRECHT WORDT BEATKELDER Transportbond blijft vijandig Economische politiek goedgekeurd Geringe meerderheid HANDBOOGSPORT IN DE ZANDSTRAAT VOETBAL Wim Jansen debuteert in het Nederlands elftal JONG ORANJE- DÈNEMARKEN 3-3 Om de jaarbeurs- stedenbeker WIELRENNEN Ronde van Hulst voor amateurs gal jffc EPiftti fa E fcO mm I 1 tk W" TT burg. geillstraat 31 terneuzen tel. 2258 Noord-Vietnam heeft dinsdag het jongste aanbod van president Johnson om met president Ho Tsji Minh van Noord-Viettnam te praten over vrede, van de hand gewezen. In een hoofdartikel in het officiële Noordvietnamese blad „Nhan Dan" werd gezegd, dat het Amerikaanse staatshoofd in zijn rede van vrijdag er op uit was „de politiek van agressie van de Ver. Staten" te verdedigen en te getuigen van „zijn zogenaamde verlangen naar vrede". De com mentator in het Noordvietnamese blad noemde Johnson een „ver stokte agressor". Hij pleitte voor een onvoorwaardelijk staken van alle Amerikaanse oorlogshande lingen tegen Noord-Vietnam. „Amerika heeft niet het recht om enige voorwaarde aan vredespo gingen te verbinden", aldus het hoofdartikel. Naar het Japanse blad Asahi Sjimboen weet te melden, streeft de Japanse minisetr van buiten- Prins Bernhard in de regie- stoel opende maandagmiddag officieel de nieuwe N.T.S.-studio's in Hilversum. Zijn stem klonk door de luidsprekers: „Attentie, vijf seconden van nu, camera één" waarna zich het luister- en schouwspel ontrolde, dat in de avonduren op de beeldbuis werd gebracht. Voordien prees de prins in een korte toespraak het werk van de N.T.S. in de afgelopen zestien jaar. Hij zei daar blij mee te zijn, in het bijzonder met de steun die hij bij de vluchtelingenactie van verleden jaar kreeg. Als bewijs van erkentelijkheid bood hij de voorzitter van de raad van be heer der N.T.S., de heer E. A. Schüttenhelm, een zachtblauw, met rode motieven gesierd Tibe- taans kleed voor diens werk kamer aan. De heer Schüttenhelm ge waagde met dankbaarheid van 't voltooien van de eerste fase van het in de toekomst één kilometer lange studiocomplex, dat in de loop van 1968 zes studio's zal om vatten, waarvan er thans twee in gebruik zijn. Hij riep een beeld op van de dank zij de technische ontwikke lingen op aarde en in de ruimte kan „ver" zien en van nabij gade slaan. De heer Schüttenhelm be groette en dankte dr. M. A. M. Klompé, minister van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk en haar voorganger mr. Vrolijk voor de hulp en samenwerking op televisiegebied. De betekenis van de nieuwe studio's zag de heer Schüttenhelm in de produktie van omvangrijke en gespecialiseerde programma's. Hij zei te hopen, dat het nieuwe omroepkwartier een „parel aan de kroon van de tuinstad Hilver sum zal zijn, een complex waar het goed zal zijn te werken en samen te werken". Aan het openingsprogramma werkten mede Adèle Bloemen- daaL Jules de Corte, Gerard Cox en Frans Halsema, die hun „visie op televisie" gaven. Het metro- pole-orkest onder leiding van Dolf van der Linden en de „Roo- sendaalse trommelaars" zorgden voor feestelijke muziek. Na het officiële openingspro gramma vond een receptie plaats. Het N.T.S.-gebouw was met vele bloemstukken gesierd. landse zaken, Takeo Miki, sinds het begin van dit jaar naar ge heime besprekingen tussen de Ver. Staten en Noord-Vietnam. Hij zou de Japanse diplomaten in lan den waar ook Noord-Vietnam een vertegenwoordiging heeft, op dracht hebben gegeven onoffi cieel te onderzoeken of Hanoi tot overleg bereid is. „De wereld zoekt op het ogen blik naar een oplossing van het Vietnamese vraagstuk. Er is maar één weg die naar die oplossing leidt: het staken van de bombar dementen op Noord-Vietnam en de erkenning van het programma van het Zuidvietnamese bevrij dingsfront (de politieke afdeling van de vietcong)". Dit heeft pre mier Kosygin van de Sowj et- Unie maandag in Kitsjinev, de hoofdstad van de republiek Mol davië, gezegd. Van Chinese koopvaardijsche pen, die in de Noordvietnamese haven Haiphong lagen, is gescho ten op Amerikaanse vliegtuigen, toen deze onlangs boven de stad vlogen, zo luidt de maandag in Hongkong afgelegde verklaring van de gezagvoerder van een niet met name genoemd schip. De ka pitein zei dat hij dit zelf had ge zien en hij had ook een toestel zien neerstorten. Hij kon niet met zekerheid zeggen of dat toestel was getroffen door Chinees dan wel door Noordvietnamees grondvuur. I In een pagode te Can Tho op 130 km ten zuidwesten van Sai gon heeft een 27-jarige boeddhis tische non zelfmoord gepleegd door zich in brand te steken. In een brief protesteerde zij tegen de politiek van de regering je gens de boeddhisten. Zij was aanhangster van de mi litante leider Tri Quang, die een campagne voert tegen de erken ning van de gematigde vleugel als woordvoerder van de boed dhistische kerk in Zuid-Vietnam. Vijfendertig Amerikaanse geestelijken die gekant zijn tegen de oorlog in Vietntam, hebben bekendgemaakt dat hun kerken en synagogen een schuilplaats zullen bieden aan principiële dienstweigeraars. De geestelijken behoren tot een groep van 320 Amerikanen die van plan zijn op 16 oktober in acht steden een campagne van burgerlijke onge hoorzaamheid te beginnen. Doordat de populariteit van president Johnson volgens opinie peilingen blijft dalen, blijkt uit een onderzoek van het Gallup-insti- tuut. In antwoord op een vraag: „Wie zoudt u wensen als demo cratisch kandidaat voor het pre sidentschap in 1968?" sprak 39 procent der ondervraagden zich uit voor senator Robert Kennedy en 37 procent voor Johnson. De „vrijheidsbrug" over de ri vier de Ben Hai, die de twee Viet nams op de zeventiende breedte graad scheidt, is zondagochtend door de Noordvietnamezen bij de nadering van Zuidvietnamese parachutisten opgeblazen, zo meldde het Zuidvietnamese pers bureau dinsdag. De brug gold als een symbool daar ze nog de enige verbinding tussen Noord- en Zuid-Vietnam vormde. Ze is ver scheidene malen door het zuiden gebruikt voor de overdracht van gevangenen. De 20-jarige kantoorbediende T. L. uit Den Haag is door de po litie ingesloten op beschuldiging van poging tot aanranding. De jongen heeft bekend. Hij was maandagnacht even na twaalf uur op de bromfiets een 15-jarig meisje uit de Drieber genstraat gepasseerd. Daarna had hij zich in een portiek verscho len, het meisje opgewacht en las tig gevallen. De vader van het meisje, onge rust dat zijn dochter die even de hond uitliet, langer wegbleef dan normaal, ging op zoek en trof haar in de benarde situatie aan. Hij kon de jongeman overmeeste ren en aan de politie overleveren. ANQUETIL IN SPANNING ROUAAN: Jacques Anquetil en echtgenote wachten in hun villa „Les Elfes" bij Rouaan in span ning af of het nieuwe wereld uurrecord erkend zal worden. Zoals bekend, wilde de Franse coureur zich niet aan doping controle onderwerpen. Het echt paar behoeft zich ondertussen niet te vervelen, want de post bode bezorgt dagelijks stapels fanmail. POEDER - CREME- OLIE - ZEEP De NTS zendt volgende week via Nederland I samenvattingen uit van de kamerdebatten rond de rijksbegroting en wel op dinsdag 10 oktober van 18.30 tot 18.55 en van 22.45 tot 23.10 uur, op woens dag 11 oktober van 18.30 tot 18.55 en van 23.20 tot 23.50 uur en op donderdag 12 oktober van 18.30 tot 18.55 en van 22.45 tot 23.15 uur. B. en W. van Utrecht hebben gunstig beslist over het verzoek van het politiek jongerencontact in de Domstad om een schuilkel der onder een nieuw te bouwen brug te bestemmen als repetitie gelegenheid voor beatgroepen e.d. Er zijn evenwel voorzieningen nodig, zoals het aanbrengen van riolering, waterleiding en venti latie. Daarvoor wordt een krediet van 23.000,gevraagd. De akoestiek van de kelder zal ook worden verbeterd door het beton te bekleden. B. en W. zijn van oordeel dat door deze oplossing ruimte voor de jeugd ontstaat, waaraan in Utrecht zo'n grote be hoefte bestaat. Omtrent de vorm van exploitaite zullen B. en W. zich nog beraden. DEMONSTRATIE IN VIETNAM SAIGON: In Saigon wordt on danks het feit dat alle demonstra ties verboden zijn, nog steeds he vig gedemonstreerd tegen de uit slag van de recente verkiezingen. Op de foto wordt een bij deze de monstratie gewonde studente door haar collega's weggedragen. In de Engelse plaats Scarbo rough is maandag de jaarvergade ring van de Britse labourpartij in een gedrukte stemming begon nen. Er was vrijwel geen applaus, toen premier Wilson en andere ministers plaats namen op het podium voor een conferentie die een week lang zal duren. Bijval uit de gelederen van de afgevaardigden was pas merk baar, toen partijvoorzitter John Boyd de regering aanviel, omdat zij niet in staat is geweest de prij zen in de hand te houden in de periode, toen de loonstop van kracht was. Waarschijnlijk zal de labourregering een nederlaag lijden op dit punt. Een nederlaag valt ook te verwachten inzake de kwestie van Engelands steun aan president Johnsons Vietnampoli- tiek, maar de uitslag van even tuele stemmingen zal niet leiden tot een wijziging in de politiek van de labourregering. Ongetwij feld zullen wel de diepgewortelde meningsverschillen openbaar worden tussen premier Wilson en de mannen van labour, die nauw contact met de gewone man onderhouden. Het besluit van de Britse mijn werkersbond, maandagavond op het congres genomen, om voor de regering-Wilson te stemmen, als de problemen rond Wilsons eco nomische politiek en de kwestie van Engelands toetreding tot de Europese economische gemeen schap aan de orde komen, kan Wilson en de zijnen de kans geven zich voorlopig uit de moeilijk heden te redden. De mijnwerkersbond beschikt over 426.000 van de in totaal 6,4 miljoen stemmen op het congres. In de loop van maandagnacht is druk vergaderd door de verschil lende vakbondsdelegaties. Som mige spraken zich uit voor Wil son, .andere tegen. Op grond van de balans, die men dinsdagmor gen heeft opgemaakt, lijkt het mogelijk, dat de regering-Wilson aan een nederlaag ontsnapt. In laatste instantie zou het lot van Wilson, althans op dit congres, af hangen van de houding die de af gevaardigden van plaatselijke partij afdelingen rond 800.000 stemmen in totaal aannemen. De grootste vakbond, de bond van transportarbeiders onder lei ding van de felle Frank Cousins, blijft vijandig tegenover Wilson en de zijnen staan. Hij beschikt over een miljoen stemmen. In de loop van dinsdag is op het congres heftige kritiek op Wilson uitgeoefend in verband met de manier' waarop hij richting geeft aan de Britse economie. Ex-minister van marine Chris topher May hew, die tot de rech tervleugel van de labourpartij be hoort, zei ronduit tegen Wilson dat hij zijn economische strategie maar moet prijsgeven, als binnen drie a yier maanden niet is ge bleken dat die juist is. Een andere criticus, die de nadruk legde op de geringe opkomst aan labour- zijde bij de tussentijdse verkie zingen voor parlementszetels, verklaarde dat een leger zonder generaal niets waard is maar dat ook een generaal zonder leger niet deugt. Intussen heeft de linkervleugel van de partij zijn positie weten te versterken. Twee van zijn nieuwe kandidaten werden in. het partij bestuur gekozen. Het zijn Frank Allaun en mevrouw Joan Lestor. Ook de twee „oude" vertegen woordigers van links, Ian Mikar- do en Tom Driberg, kregen, een zetel in het bestur. Minister van financiën James Callaghan werd gekozen tot penningmeestér van de partij. Hij versloeg voor deze post een van de leiders van de linkervleugel, Michael Foot, Het congres van de labour- 3.213.000 tegen 3.091.000 mandaat partij heeft dinsdagmiddag met stemmen een resolutie goedge keurd, waarin liet economische beleid van de regering-Wilson wordt goedgekeurd en het volste vertrouwen in de regering wordt uitgesproken voor de voortzetting van die politiek. Het congres verwierp een reso lutie van de linkervleugel, waar in het regeringsbeleid op dat punt wérd betreurd en aangedrongen werd op stopzetting van de defla- tiepolitiek en vermindering van de militaire uitgaven. Deze reso lutie kreeg 2.324.000 mandaat- stemmen tegen 3.997.000. Tenslotte verwierp het congres met 3.860.000 tegen 2.535.000 stemmen een resolutie die over- boordzetting van het huidige prijs, en loonbeleid bepleitte. Zondag organiseerde de hand boogmaatschappij „De Zeeuw- sche Schutters" de laatste schie ting in dit seizoen. Het was een kalkoenschieting met 16 prach tige kalkoenen. Dank zij het mooie weer, een goede vertegen woordiging van de zuiderburen en enige schutters uit Zuid-Be veland was de deelname goed te noemen. De uitslag was: eerste hoogvogel Geilen, Watervliet (B); zijvogels O. Saey te Sas van Gent en M. Pluym te Westdorpe; kal len J. de Jonge te Ovezande en A. Tak te Ertvelde (B). De twee de hoogvogel werd niet afgescho ten en viel ten deel aan B. de Haan, Terneuzen die de laatste witte vogel had afgeschoten. De 20-jarige Feijenoorder Wim Jansen zal hedenavond in de ontmoeting DenemarkenNe derland zijn interlanddebuut ma ken. Hij neemt de plaats in de voorhoede in, ontstaan door de beenbreuk die Jan Klijnjan heeft opgelopen. Voorts keert Tonny Pronk van Ajax terug in het elftal. Hij vervangt Cor Veldhoen als linkerverdediger. De omstandigheid dat Pronk niet in het centrum is opgesteld, is gelegen in het feit dat bonds coach Kessler het verdedigings- blok IsraëlEykenbroek niet wil scheiden. De opstelling is: Eddy Pieters Graafland (Feij enoord), Wim Suurbier (Ajax), Rinus Israël (Feijenoord), Hans Eykenbroek (Sparta) en Tonny Pronk (Ajax). Henk Groot (Ajax) en Bennie Muller (Ajax). Klaas Nuninga, Johan Cruijff (beiden Ajax), Wim Jansen (Feijenoord) en Piet Keizer (Ajax). Voor 4500 toeschouwers is dinsdagavond in Den Haag ge speeld de ontmoeting Jong OranjeDenemarken (onder 23 jaar). De wedstrijd eindigde in een gelijkspel: 33. Voor 2.500 toeschouwers heeft het Luxemburgse Spora dinsdag avond op eigen terrein de eerste wedstrijd uit de eerste ronde van het toernooi om de jaarbeurs- stedenbeker met 09 verloren van Leeds United. Bij de rust leidde Leeds reeds met 04. Topscorer bij de Engelsen was Lorimer, die driemaal doelpuntte. Hij werd op de voet gevolgd door de Spora- speler Even, die tweemaal in eigen doel schoot De returnwedstrijd wordt 17 ok tober gespeeld. Er is dinsdagmiddag hard ge reden door de 57 amateurs op het bekende parcours tussen de wal len te Hulst en er waren ver scheidene goede ontsnappingen. Reeds in het begin ging L. Poortvliet er vandoor. Hij bouw de een voorsprong op van 40 sec., maar moest toen opgeven wegens zadelbreuk. Er ontstond nu een kopgroep van vier man. R. Liebrechts zag het gevaar en zette de achtervol ging in. Na 2 ronden kreeg hij aansluiting en ging onmiddellijk met P. Kettenis door. Dit duo wist een voorsprong op te bouwen van 50 sec., op een zeer versplinterd peloton. Uit deze achtervolgers pro beerden Solaro en Koeken ver scheidene malen weg te geraken, maar tevergeefs. Twintig ronden voor het einde deed P. Kettenis tot tweemaal toe een poging er alleen vandoor te gaan, maar de zeer sterke Lie brechts kwam steeds terug. Tien ronden voor het einde demar reerde Kettenis opnieuw en Lie brechts moest hem 'laten gaan, maar vijf ronden voor het einde kwam Liebrechts wederom terug met op 100 m het peloton op sleeptouw. Twee ronden voor het einde was er een peloton ontstaan, waarin alle „azen". In de eind spurt toonde M. van Groezen zich onbetwist de sterkste en won met één lengte voorsprong de span nende finale. 1. M. van Groezen, Made, de 110 km in 2.50.34; 2. B. Solaro, 's Hertogenbosch; 3. K. Koeken, Achtmaal; 4. C. Rentmeester, Ovezande; 5. R. Belaert, Steen dorp (B.); 6. C. Kipping, Den Haag; 7. R. Pijnen, Woensdrecht; 8. G. Minneboo, Heenvliet; 9. A. Rooms, St. Gilles-Waas (B.); 10. J. Spetgens, Sommeren; 11. G. Herman, Velthuizen; 12. R. Lie brechts, Vlaardingen; 13.' R. van de Klooster, Rotterdam; 14. F. Hoogerheide, Ossendrecht; 15, h. Verbeek, Poeldijk.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 4