De sociale werkplaats te Terneuzen uitgebreid Marathon msss& I' REKL4ME Afdeling arbeidsrevalidalie in voorbereiding Ongeregeldheden op Mauritius AANBIEDINGEN I PRÜZGN PRSJ&SIAG mm mm PR'JSSIAG menRo Pagina 2 DE VRÏTE ZEEUW Woensdag 4 olctoLer 1967. Samenwerking Streekwerkplaats Scheiding Terechtstelling Oentoeng c.s. tegengesproken Veel werk IVSiianese bankrovers aangehouden AUTO ONDER OPLEGGER: EEN DODE POLITIE SPEURT NAAR 300 KIPPEN lêklenkcu KATHEDRAAL BISDOM ROTTERDAM VOOR RUIM 5 MILJOEN VERKOCHT Volgend jaar onafhankelijk Indonesische opstandelingen- leidster gaf zich over Guerrilla-activiteit op Borneo Trein rampt schoolbus in Nebraska altijd reeds de LAAGSTE PRIJZEN week in, week uit maand in, maand uit olba geiderse KOOL SMEEPr fmmmk P&ST AFWAS M/DOEL QQ /jtgjkit Italiaanse TOMAT£Nfj py/g£_jbf klein blik kilo PATENT BLOEM ONTBOT fH pakken mme KOFFIE BEKER. i BAN MEE CMCKEi IN DE PR'JSSIAG <fO$M/TS STOKKEN IQRfaNGE PRUS-SIAG VARKENS^ LEVER. T&fefc&T ifc- JAC. HERMANS mmm NOODWEER BOVEN GENUA Teneinde de noodzakelijke doorstroming naar het vrije bedrijf mogelijk te maken en werk dat „hoger" wordt aangeslagen, te bie den aan werknemers die daarvoor geschikt zijn, streven de drie sociale werkplaatsen in Zeeuws-Vlaanderen naar de oprichting van een afdeling „arbeidsrevalidatie". Tijdens een persconferentie, die maandag werd gehouden bij de ingebruikneming van de vernieuwde Terneuzense sociale werk plaats aan de Industrieweg, werd terecht gesteld, dat in de kanaal zone niet alleen voor valide arbeiders maar evenzeer voor de ge handicapten voor passende arbeid moet worden gezorgd. Het aantal werknemers in de sociale werkplaatsen te Hulst, Oostburg en Terneuzen is niet voldoende om in elk dezer plaat sen een arbeidsrevalidatie-af- deling te stichten. Daarom is daarbij in de eerste plaats ge dacht aan Terneuzen. Alle werk nemers van de drie werkplaat sen zullen dan na een medische revalidatie de arbeidsrevalidatie passeren. Met de bedrijfsvereni gingen wil men mogelijkheden zoeken voor herplaatsing in het vrije bedrijf van degenen die er voor in aanmerking komen. Voorts zal men voor hen die ongeschikt zijn voor plaatsing in een sociale werkplaats, in Zeeuws-Vlaanderen nagaan, of de stichting van een dagverblijf mogelijk is. Burgemeester Aschoff van Ter neuzen, voorzitter van de stich ting sociale werkplaats te Ter neuzen, vertelde een en ander over de groei van deze werk plaats. Het is een streekwerk plaats voor de gemeenten Axel, Hoek, Philippine. Sas van Gent, Westdorpe, Zaamslag en Terneu zen. In 1960 werd het eerste ge bouw van de stichting door de toenmalige staatssecretaris Rooi vink geopend. Er werkten toen 36 mannen en vrouwen. Dit aantal is thans opgelopen tot 65, van wie 57 mannen en 8 vrouwen. Om een verdere groei te kunnen opvangen, is de werkplaats uitgebreid. De werk ruimte heeft nu een vloeropper vlak van 325 vierkante meter. Het is een moderne werkplaats geworden met velerlei mogelijk heden voor arbeid van verschil lende aard. In de nieuwe werkplaats is overal gelegenheid voor aanslui ting van elektrische apparaten en men kan op alle mogelijke plaatsen een persluchtmachine plaatsen. Er zouden thans 120 werknemers geplaatst kunnen worden. De berichten uit Djakarta over de terechtstelling van kolonel Oentoeng, een der leiders van de mislukte staatsgreep in 1965 zijn dinsdagmiddag door de woordvoerder van de Indonesi sche ambassade in Den Haag tegengesproken. De ambassade had in de loop van de dag van het Indonesische ministerie van buitenlandse za ken een telegram ontvangen, waarin de waarnemend procu reur-generaal van het Indonesi sche leger, kolonel Partono, ver klaart, dat het doodvonnis uit gesproken over kolonel Oen toeng nog niet voltrokken is. Op 28 september werd uit Dja karta door enige nieuwsagent schappen bericht, dat kolonel ge commandant van het lucht verdedigingsregiment op de ba sis Halim, Soejono, alsmede lui tenant Ngadimo Hadisoewigno de dag tevoren in Bandoeng wa ren terechtgesteld. Op 29 sep tember werden nog enige bij zonderheden over de executie gemeld: o.m. dat de drie ex-of ficieren voor hun terechtstelling de internationale hadden aange heven en dat Soejono en Hadi soewigno hun zonen hadden aan gespoord de strijd voor een so cialistisch Indonesië voort te zetten. De woordvoerder van de In donesische ambassade zei, dat het telegram uit Djakarta de volgende zinsnede bevatte: In dien de executie zou hebben plaats gevonden zou kolonel Partono toch de eerste zijn ge weest die daarover zou zijn in gelicht. De drie ex-officieren wachten nog op uitvoering van het over hen uitgesproken von nis, aldus de woordvoerder, on der aanhaling van het door hem ontvangen telegram uit Djakar ta. Van de zeven Zeeuwse sociale werkplaatsen is die in Terneu zen de enige waar een scheiding is gemaakt tussen geestelijk en lichamelijk gehandicapte wer kers. De eerste groep werkt in het gebouw „De Haven", waar thans elf mensen werken, n.l. drie mannen en acht vrouwen. Voor deze groep overweegt men de bouw van een nieuwe werk plaats naast de terreinen van Philips aan de Haarmanweg. Een stuk grond van 4270 m2 is voor dat doel reeds aange kocht. De orderportefeuille is mo menteel flink gevuld, zo deelde de directeur, de heer P. Dinge- Een opname in de nieuwe grote werkplaats bij de afdeling waar o.a. kerstboomverlichting wordt gecontroleerd en elkaar gezet. manse, mee. Er is volop werk met het inpakken van fotoflits- lampjes en met het slijpen van duizenden bietensnijmessen voor de suikerfabrieken. Verder wor den kerstboomverlichtingen ge maakt, stofzuigeronderdelen en elektrische weerstandjes. Ende meubelmakers die werken aan het herstel van antieke meubels, zijn ware vaklui. In de werkplaatsen worden de werknemers verdeeld in een A en B-categorie. In de eerste cate gorie zijn ondergebracht zij die ongeveer een derde presteren van wat in het vrije bedrijf norm is. In de B-categorie komen de genen die een test- en trainings periode moeten doormaken. Zeven jongelui uit de B-groep bezoeken de levensschool in Sluiskil. In de grote werkplaats wer den behalve een nieuwe werk- hal, een nieuwe cantine, een dok terskamer, een bestuurs- en een directiekamer bijgebouwd. De laatste twee van de vier mannen die vorige week bij een bankoverval in Milaan in een vuurgevecht kwamen met de po litie, zijn dinsdagochtend vroeg aangehouden in een verlaten blokpost van de spoorwegen bij Alessandria. Zij hadden vijf pis tolen en een machinepistool bij zich maar maakten geen gebruik van deze wapens. Bij de schietpartij van vorige week kwamen drie voorbijgan gers om het leven en werden 21 mensen gewond. De twee andere deelnemers van de overval wa ren al gearresteerd. Een van hen had de buit 10 miljoen lire of circa 60.000 gulden nog bij zich. Onder de twee mannen die gisteren werden aangehouden, bevond zich de bendeleider Pie- tro Cavallero, die met zijn hand langers in de afgelopen vier jaar in noord-Italië zeventien banken zou hebben beroofd. Op de weg NijmegenDen Bosch onder Rosmalen is maan dagavond een personenauto on der een Belgische oplegger geko men waarbij één van de inzitten den om het leven kwam. Het slachtoffer is de 46-jarige heer Van Pinxteren uit Maliskant. De truck met oplegger had langs de wegkant geparkeerd ge staan en reed weg, toen van ach terop de verongelukte personen auto aankwam. Deze kwam zijde lings tegen de truck, sloeg om en raakte onder de oplegger be klemd. De bestuurder van de auto werd zwaar gewond. Direct na het ongeluk meende men, dat een bromfietser bij het ongeluk was betrokken, omdat op de weg een zwaar gehavende bromfiets lag. Deze bleek echter in de veron gelukte auto vervoerd te zijn. Onbekenden hebben in Hoog landerveen uit een niet afgesloten kippenhok van de 68-jarige boer D. van Wee 300 kippen gestolen. Vermoedelijk hebben de dieven hun buit in jute zakken en houten kisten gestopt, waarna ze per vrachtauto zijn weggereden. De kippen zijn zogenaamde „Red Islanders" en bruin van kleur. Ze zijn ongeveer 18 maan den oud en wegen twee kg per stuk. Hun verkoopwaarde be draagt 2,40 per stuk. HET BEELD VAN DE GAULLE LONDEN: Ik eruit? Kom nou, ik ben er netschijnt dit enorme beeld van generaal D-e Gaulle te willen zeggen dat sinds een paar dagen in het beroemde wassen beeldenmuseum van madame Tussaud te bewonderen is. Het beeld is bijna 4 meter hoog. Stoer en modieus is dit warmgevoerde winterjack. De sterke stof is van en creëerde het model. De kathedraal van het bisdom Rotterdam, een uit 1892 date rende kerk aan de Westzeedijk, is gisteren bij openbare inschrijving verkocht voor 5.005.000 gulden. Eigenaar werd Van der Vorms aannemingsmaatschappij in Rot terdam, die ter plaatse een kan torenflat wil bouwen. Het gebouw, dat niet zo erg ste vig meer in elkaar zit, stond reeds lang uit voorzorg in de steigers. De parochie, die door de ontvol king van de binnenstad steeds kleiner wordt, kon reparatie en onderhoud niet meer opbrengen. Omstreeks 500.000 gulden zal worden besteed voor deze kerke lijke gemeenschap ter aflossing of dekking van schulden, voor de bouw van een (bescheiden) kerk ruimte met pastorie en misschien een vergaderzaaltje of jeugdge- bouw. Het overige is bestemd voor de kerkenbouw in het bis dom Rotterdam. De neo-gothische kerk is des tijds gebouwd door de architect N. Molenaar uit Den Haag, een leerling van dr. P. J. Cuypers. In 1956 bij de oprichting van het bis dom Rotterdam werd de kerk tot kathedraal verheven. Op het Britse eiland Mauritius in de Indische Oceaan hebben zich maandag ernstige ongere geldheden voorgedaan naar aan leiding van het ontslag van on geveer 8000 arbeiders uit de werkverschaffing. De overheid had als bezuinigingsmaatregel tot dit ontslag besloten. Groepen werklozen staken in Port Louis een arbeidsbureau in 50) Ja, ik was Terry van der Lin den. Het politiebureau was ook goed bezet. Dat is te zeggen: voor de ramen. Er waren vier agenten en Oentoeng en Soejono, voormali- een inspecteur: Menters. En het spijt me, te moeten vaststellen, dat de laatste zich even goed be ijverde, druk en gewichtig voor bij de ramen te schrijden, als zijn vier onderdanen. Van buitenaf kreeg je de indruk, dat er binnen ongelooflijke dingen gebeurden. De vensters toonden telkens schimmen en wazige beelden van mannen in uniform, die iets tegen het licht hielden, of samen be raadslaagden, of snel langs lie pen, of druk zaten te schrijven. Ja, daar voor die ramen kreeg ik pas een indruk, dat er wel iets geweldigs op til moest zijn. Mijn binnenkomen Scheen een soort van clou te zijn. De aanwe zigen schenen in mijn verschijnen een inspiratie te vinden tot nog dapperder gezicht,en en houdin gen. Ze basten allen kortaf en mi litair: „Navond, meneer!" Menters!" zei ik, in Terry's stijl. „Ja, meneer?" Menters deed trots een stap naar voren. Ik dacht oneerbiedig: waar moet het naar toe, als de politie mijn vermomming niet eens door- DOOR OLAF J. DE LANDELL ziet?! Maar ik ?ei: „Als het kon zou ik graag dat stuk watten eens nader willen onderzoeken, zou je me dat willen laten brengen?" „Ja, zeker, meneer", antwoord de Menters zonder aarzelen. Het leek een sprookje. „In het hotel?" „Nee", zei ik. „In het huis van de heren Van Doff". „Zeker, meneer", herhaalde hij en bekeek me met nieuwe ogen. „Graag", zei ik. „Dan kan ik daar vanavond eens mijn oog over laten gaan". Hoewel dat niet in stijl was met Terry's manier van spreken, want zulk flauw effect bejag heeft hij niet nodig. Doch dat bemerkte Menters niet. Hij sloeg met een klap de vingers tegen de zijnaden van zijn broek en knikte deftig. „Dan ga ik maar", zei ik, hoe langer hoe meer de stijl uit het oog verliezend. „Gaat uw gang, meneer", zei den alle dienaren van de Heilige Hermandad in koor. Twee hielden de deur open en ik ging mijn gang. Naar het hotel. De trap op. Voor de deur van Ar- lette stonden de agenten. Ze ke ken star voor zich uit, en schenen geen mensen te zien, al was er een duivels knap dienstmeisje op de corridor. Ze sloegen alleen met de hak ken tegen elkaar, toen ik in zicht kwam. Ik knikte kort maar vrien delijk. Eigenaardig hoe snel je zo iets leert. Voelde me een soort koning. „Wou u d'r in?" vroeg een van de mannen. „Nee, dank je", weerde ik af. Uit de kamer achter hun rug gen steeg een kreet op: „Mon sieur! C'est vous, monsieur, Hang?" Ik kleurde, deed een stap naar voren, waarbij ik op een schoen van 'n agent trapte, en baste: „Non, madame! C'est moi, Ter ry". Een stortvloed van boze woor den en snikgeluiden overstelpte verdere uitleg. „Soyez calme, madame!" ver maande ik, onder de bewonde rende oren van de agenten. Toen kwam het me in de ge dachten, dat het stuk watten wel eens eerder in het huis van de Van Dolff's zou kunnen zijn dan ik. Dat mocht niet, want officieel was Terry van der Linden op het ogenblik niet aanwezig. Dus ver dween ik, met aanzienlijk minder deftigheid en gezag. En het was maar goed, dat ik me naar het huis spoedde, want daar stond inderdaad Menters bij juffrouw Booner, met een dik pak, en eiste onmiddellijke toela ting bij meneer Van der Linden. Ik nam het pak van hem over en bedankte hem zo nadrukke lijk, dat hij begreep, verder niet nodig te zijn. Ik gaf hem een pluim voor zijn goede hulp en vroeg, of hij vooral wilde oplet ten, dat het niet al-te druk werd op straat, want dat ik dit ver keerd achtte, voor madame En- bourg, en ook voor de hele situa tie Hij boog als een knipmes en stotterde van vereerdheid. Ik ging naar binnen met een warm gevoel van genegenheid jegens hem, om dat hij me bewezen had, dat ik niet de enige was, die graag es gewichtig is. Achter me zei juffrouw Boo ner, met roodbehuilde ogen: „Ze hebben 'm weggebracht, mneer." Ik klopte haar per procuratie op de schouder en wandelde kalmpjes naar boven. Terry vermaakte zich op een bijna onuitstaanbare manier met mijn relaas. Hij copuetteerde dus danig met zijn drie dagen hogere ouderdom, -dat ik hem voor de zoveelste keer in m'n leven meen de te moeten vertellen, dat een zo klein verschil in het leven niet van belang was, vooral niet, daar ik indertijd eerder verwacht werd dan hij. Maar zelfs dat vond hij een bewijs van mijn kinder lijkheid, zoals hij 't meende te moeten noemen. Ik moest hem tenslotte abso luut kalmeren. We namen in het beste humeur afscheid en hij gaf me nog zo veel wijze lessen en tips mee, dat ki er niets aan had. Tot slot keek hij op zijn horloge en stelde vast: „Over een kwartier ga ik mijn programma beginnen". En zo verliet ik hem, veel nieuwsgieriger naar zijn pro gramma dan naar m'n eigen, want dat was nou al uitgestip peld. En toen reed ik dan de dorps straat af in noordelijke richting, tussen de wandelende mensen door, die hier en daar bleven staan om mijn vertrek te be-dis- cussiëren. Het- avontuur tege moet. (Wordt vervolgd.) brand, plunderden een politie post en bekogelden overheidsge bouwen met stenen. 80 demon stranten werden aangehouden, onder wie vier die benzinebom men bij zich hadden. Onder de vele gewonden bevindt zich de hoofdcommissaris van politie. Talrijke kantoren, winkels en scholen zijn gesloten. De bis schop van Port Louis heeft de bevolking tot kalmte gemaand. De financiële toestand van het eiland zou rampzalig zijn. De r.k. prelaat oefende kritiek op de ontslagen. Volgens hem moeten bij een crisis de lasten niet uitsluitend op de schouders van de armen worden gelegd. De oppositie heeft gevraagd om een onverwijld bijeenroepen van de wetgevende vergadering om de situatie te bespreken. Dinsdagochtend was de toe stand rustig maar gespannen. Gewapende politiemannen pa trouilleerden door het 130.000 inwoners tellende Port Louis. De wegen naar de residentie van eerste-minister sir Seewoosagur Ramgoolam waren versperd. Mauritius, dat in totaal 750.000 bewoners heeft, is sinds 1814 een Britse kolonie! Het heeft om on afhankelijkheid gevraagd, die naar men verwacht begin vol gend jaar zal worden verleend. De leidster van de restanten van een fanatieke mohamme daanse opstandelingenbeweging in Zuid-Celebes, de uit Neder land geboortige Corry van Ste ms. heeft zich vorige week met een zoon, een aangenomen doch ter en zeven volgelingen aan de Indonesische troepen overgege ven, zo meldde het persbureau Antara dinsdag. Ze meldden zich met hun vuurwapens bij een mi litaire post. Volgens een militaire woord voerder in Zuid-Celebes heeft Corry van Stenis een beroep op haar volgelingen gedaan, haar voorbeeld te volgen en hun ver zekerd dat de Indonesische auto riteiten hen goed zullen behan delen. De beweging is eerst ge leid door Corry's echtgenoot, Kahar Moezakkar. Deze sneuvel de enkele jaren geleden, waarna zijn vrouw zijn functie overnam. Ze kon echter niet verhinderen dat de beweging geleidelijk ver zwakte. Er is nu bijna niets meer van over. In Oost-Borneo zijn eind vori ge maand twee leden van een Chinese guerillagroep gedood en zestien anderen gevangengeno men bij een zuiveringsoperatie van Indonesische troepen, nadat de bende een Indonesische groep van vijf politiemannen en twee burgers in een hinderlaag had gelokt. Bij de overval waren 'n ambtenaar en een politieman ge dood. Bij Waterloo in de Amerikaan se staat Nebraska heeft maan dag een goederentrein van de „Union Pacific" een autobus met schoolkinderen geramd, waar door vier kinderen om 't leven kwamen en negen werden ge wond. De uit 97 wagons bestaande trein greep op een overweg met tachtig kilometer snelheid de achterzijde van de overstekende autobus. Dit deel van de bus werd geheel vernield en de rest van het voertuig kwam in een greppel terecht. De chauffeur had pas dertien kinderen opge haald, toen het ongeluk zich voordeed. Van de negen gewonden die naar een ziekenhuis zijn over gebracht. zou van twee de toe stand ernstig zijn. HEBBEN W'J NIET ZUN VASTE PRIJZEN u betaalt lm de i fioawmsT dab scheelt dubbeltjes ponderaak zuugl loo gramspak^ IN 06 PR*3S-&LAO_ om m b^koken pakjes. gekleurde linnen baaltjes DROOGKOKENDE^1 inhoud 2270<3R.- dwbloele kruik 'r> vijlzcefce iw DonfcuJMn literflacön -Jt- HA N D Z AC HTi0w' van 99 voorv— «REKIAME. MNBltDING? weer zo'n blyvende PR US VERLAGING on. 06e grote- gezellige aardewerk diverse binken dubbelpotk per pak pak cream lekker mek kaas afc, met jam zo lekten zo goedkoop/ door eigen import in< {IN ONZE SIAGERUAFD. doiar amulbuuan J. iportol t'iii 1 BE.-Ï3EN OP ZOOM MADE-VUS5INGEN j MIDDELBURG.- GOES TERNEUZEN-AXEL Bij een hevig noodweer dat zich maandagavond boven Genua ont lastte, is één persoon om het leven gekomen en zijn er zeven gewond. Degene die de dood vond, werd meegesleurd door een plotseling sterk gezwollen rivier. In één etmaal is in noord-Italië twaalf cm regen gevallen. In het gebied van Milaan sloeg de blik sem in verscheidene gebouwen. In Ligurie en Lombardije zijn grote stukken land ondergelopen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2