Rede van minister Luns in de algemene vergadering der V.N. Zuidvietnamese verkiezingen geldig verklaard Rajakovitsj (niet gearresteerd) bevindt zich in Oostenrijk Diep bezorgd Zonder voorwaarden Armoede MEER DAN 150 GEWONDEN BIJ BOTSINGEN TUSSEN FRANSE BOEREN EN POLITIE IN QUIMPER Kanellopoelos kreeg huisarrest weekend-systeem RADIO DE KOCX Consternatie na explosie in Europoortgebied HET WEER WOENSDAG 4 OKTOBER 1967 23e Jaargang No, 7037 Beroep van Nederlandse regering op alle betrokkenen Station bezet Ook in België Beroep van De Gaulle op de boeren Nieuw materiaal verzameld Boek van Wiesenthal in beslag genomen Rajakovitsj Verzoek tot uitlevering absoluut ongerechtvaardigd Stemmen onder politietoezicht Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Prank, by abonnement; TERNEUZEN Directetrr-Koofdredactetrr; I. van de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 12,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 et; minimum jfet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géia handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties niterlijk tot n.m. 2 -nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 nnr voormiddag. Minister Luns heeft dinsdag in een rede tijdens de algemene ver gadering van de V.N. verklaard, dat de Nederlandse regering in belangrijke mate de bezorgdheid deelt, die op vele plaatsen tot uit drukking komt in het jaarrapport van de secretaris-generaal. „In het bijzonder laat de oorlog in Vietnam ons geweten niet met rust", aldus minister Luns. Meer dan ooit tevoren geven de voorlichtingsmedia ons een beeld van het lijden van een verdeeld land, waarin de burgers in vrede en vrijheid wensen te leven maar dat verscheurd wordt door twis ten, terrorisme en oorlogsgeweld. Bij elk schot dat wordt afgevuurd, bij elke bom die op het doel ont ploft, bij elke politieke moord heeft dit ongelukkige land nog meer te lijden. Het is daarom geboden dat op rechte voorstellen om een vreed zame oplossing te vinden, ernstig worden bestudeerd door de partij waaraan zij zijn gericht, in plaats van met minachting zonder meer verworpen te worden. Talloze sprekers die mij voorgingen, heb ben gepleit voor een hervatting van de conferentie.van Genève die destijds een forum bleek te zijn voor opbouwende discussies. Ik sluit mij hierbij aan. In dit verband noteerde ik met erkentelijkheid dat belangrijke, bij deze zaak betrokken regeringen bereid zijn deze weg op te gaan. Ik denk aan de woorden van een der voorzitters van de Geneefse conferentie, de Britse minister van buitenlandse zaken, de heer George Brown, en aan de bereidheid van de V. S., zo uitdrukkelijk uitge sproken door ambassadeur Gold berg, om aan de conferentietafel plaats te nemen en een beslissing van de Veiligheidsraad te aanvaar den die de weg naar Genève zou openen. Het is te betreuren dat de andere voorzitter van de Geneefse conferentie, de Sowjet-Unie, tot dusver niet bereid blijkt aan zulk een gang van zaken mee te wer ken. Het Nederlands volk is zó diep bezorgd over de oorlog in Vietnam dat het er behoefte aan had op waardige wijze daaraan uitdruk king te geven. Eind augustus werd een volle dag in de Tweede Kamer van het Nederlandse parlement be steed aan een debat over Vietnam, waaraan alle politieke partijen deelnamen. Mijn regering deelt de ernstige bezorgdheid die bij die ge legenheid in ons parlement tot uit drukking kwam, evenals de opvat ting dat een politieke en niet een militaire oplossing voor Vietnam moet worden gevonden. De Tweede Kamer nam een mo tie aan, waarin onder meer de op vatting tot uitdrukking kwam, dat de bombardementen op Noord- Vietnam beëindigd moeten worden teneinde de mogelijkheid te ver groten om tot vredesonderhande lingen te komen. De indiener der motie lichtte toe, dat zulk een sta ken der bombardementen zou moe ten plaatsvinden zonder vooraf voorwaarden te stellen. „Mijn regering is van mening dat de huidige situatie niet mag voortduren. Zij heeft daarom op alle betrokkenen een beroep ge daan de vicieuze cirkel te door breken en een actief vredesbeleid te gaan voeren door als een eerste stap de conferentietafel te aan vaarden", aldus de minister. Ruim 150 personen zijn maan- V dagavond in de Bretonse stad Quimper gewond, van wie vijftig zwaar, tijdens hevige gevechten tussen politie en duizenden boe ren die protesteerden tegen de naar hun mening te lage prijzen voor landbouwprodukten. Een be toger en een lid van de politie liepen een schedefractuur op. De incidenten in Quimper wa ren de ernstigste van een serie geweldplegingen in het westen, zuidwesten en het centrum van Frankrijk. De betogingen van de boerën in Bretagne, waar de meeste incidenten voorkwamen, maakten deei uit van een lande lijke actie voor hogere prijzen, landbouwhervormingen, meer subsidies en betere opleidingsmo gelijkheden. In Quimper vielen duizenden betogers de prefectuur aan, sta ken motoren van de gendarmerie in brand, beschadigden voertui gen en verkeersborden. In Redon werd het politiebu reau met flessen bekogeld en gooiden de betogers met stenen naar de politie. Er vielen daar 10 gewonden onder de politie. Te Mans bezetten 10.000 boe ren gedurende drie uur het sta tion, waardoor de treinen vertra ging ondervonden. Te Caen in Normandië en te Rouen verliepen de demonstra ties rustig, maar in de Jura ver sperden de boeren de wegen met landbouwtrekkers. Betogingen van Franse boeren hebben ook in het verleden ai tot gewelddaden geleid. tn Pau in het zuid-westen werd de politie met tomaten bekogeld, Over het ontwerp-verdrag tegen de verspreiding van kernwapens merkte minister Luns op dat de Nederlandse regering het van groot belang acht, dat zulk een verdrag is gebaseerd op doeltreffende con trole door het internationale atoomagentschap en van mening is dat voor de toepassing daarvan regelingen kunnen worden getrof fen, die niet in strijd zijn m/t de bepalingen van het Euratom-ver- drag. Minister Luns wees er tot slot op, dat voor een wereld met zo veel armoede veiligheidsverdragen uiteindelijk ontoereikend zijn. Die armoede was namelijk even explo sief als de atoombom. Het vraag stuk van de samenwerking tussen meer en minder ontwikkelde lan den vormde in Nederland een levend probleem, waarmee elke maatschappelijke sector zich inten sief bezig hield. Het Griekse militaire bewind heeft ex-premier Panayotis Ka- nelloopoelos onder huisarrest ge steld. De Griekse oud-premier uitte zich vorige week tot twee maal toe in scherpe bewoordin gen tegen het huidige bewind. De 64-jargie Kanelloopoelos ontbood vorige week buitenland se journalisten en zei dat de mi litaire leiders de politieke vrij heid snel zouden moeten herstel len en de „leden van de militaire regering het land van hun aan wezigheid zouden moeten verlos sen". Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I De voorlopige nationale verga dering van Zuid-Vietnam heeft maandag met 58 van de 106 stem men de op drie september gehou den presidentsverkiezingen gel dig verklaard en de generaals Thieu en Ky uitgeroepen ais pre sident en vice-president van de republiek. De voorzitter, Phan Khac Soe, verklaarde nadat de uitslag be kend was gemaakt, dat hij aftrad. „Ikzelf geloof, dat de verkiezing ongeldig was en ik treed af, om dat ik voor de geschiedenis de verantwoording niet wil dragen", aldus Soe, voormalig president en kandidaat bij de jongste verkie zingen. Achtenvijftig parlementsleden brachten hun stem uit ten gunste van de geldigheid der verkie- toen een menigte van 9.000 boe ren de kantoren van de gemeente wilden binnendringen. Tien boe ren werden gewond. In St. Brieuc (noord-Bretagne) gooiden beto gers plastic zakken met teer te gen een gebouw van de gemeente. Uti soldariteit met hun Franse collega's hebben Belgische boe ren maandag in het Vlaamse grensstadje Mening eveneens voor hogere landbouwprijzen ge demonstreerd. De betoging ver liep zonder ernstige incidenten. Er namen ongeveer tweeduizend mensen met honderd tractoren aan deel. Verscheidene sprekers zeiden dat da Belgische boeren met dezelfde problemen-worstel den als de Franse. President De Gaulle heeft dins dag op de wekelijkse kabinets vergadering een beroep op de boeren gedaan, de regering „die meer dan enige andere rege ring heeft gedaan om de boeren te helpen" niet tegen te wer ken maar te steunen. De moei lijkheden in het kleinbedrijf wa ren het gevolg van onvermijde lijke economische wijzigingen in Frankrijk en heel West-Euro pa. De regering spande zich vol gens De Gaulle al geruime tijd in om de consequenties van die ver anderde situatie te verzachten. De minister, van voorlichting, Gor.se, deelde na afloop van de kabinetsbijeenkomsl mee, dat bij de gevechten van maandag in de drie voornaamste plaatsen van onrust in Bretagne en Norman dië 179 politiemannen en ruim 100 boeren gewond zijn geraakt. De voormalige S.S.-officier en medewerker van Eichmann, Erich Rajakowitsj, wiens arrestatie uit Zuïd-Slavië was gemeld, bevindt zich weer in Oostenrijk. Zijn advocaat in Wenen heeft dinsdagmorgen meegedeeld dat Rajakowitsj maandag uit Zuid- Slavië te Villach in de Oosten rijkse provincie Karinthië is aan gekomen. Na aankomst in Wenen zou Ra jakowitsj op een persconferentie zijn mening géven over de geruch ten inzake zijh arrestatie. De Nederlandse regering had zo als gemeld aan de Zuidslavische autoriteiten de aanhouding ver zocht van Erich Rajakowitsj mr-t het verzoek hem aan Nederland uit te leveren. Rajakowitsj was de naaste medewerker van de in Israël berecht? en ter dood gebrachte Adolf Eichman en staat in Neder land gesignaleerd wegens moord en medeplichtigheid aan moord op Nederlandse Joden tijdens de oor log. Het verzoek aan Zuid-Slavië was gedaan, nadat in Nederland via het rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie uit buitenlandse bron be kend was geworden dat Rajako witsj naar Zuid-Slavië zou reizen. EVACUATIE AAN HET SUEZKANAAL ISMALIA: De inwoners van Is- malia aan het Suezkanaal worden geëvacueerd na de recente artil lerie-beschietingen, die veel scha de hebben veroorzaakt en slacht offers hebben geëist. Rajakowitsj was werkzaam aan de „Zentralstelle fttr Jiidische Aus- wandftfcung" in^Den .Haag.en zou volgens verklaringen van Neder landse getuigen op het proces dat in Wenen tegen hem is gevoerd, meegewerkt hebben aan de depor tatie van 100.000 Nederlandse Jo den. Tijdens het Weense proces was hem ten laste gelegd, dat hij opdracht gaf tot overbrenging van 83 Nederlandse, in Frankrijk vast gehouden Joden naar Auschwitz. Van deze 83 vonden er 82 de dood. Het Weense proces eindigde op 2 maart 1965 met een veroordeling van Rajakowits tot tweeëneenhalf jaar niet aftrek van twee jaar voor arrest. Van het rijksinstituut voor oor logsdocumentatie in Amsterdam is vernomen, dat in Nederland inmid dels nieuw materiaal tegen Raja kowitsj is verzameld. Het openbaar ministerie in We nen heeft maandag gevolg gegeven aan een eis van Rajakovitsj en is overgegaan tot inbeslagneming van het boek.„Doch die mörder leben" van Siemon Wiesenthal, leider van het documentatiecentrum van de bond van Joodse slachtoffers van het nazi-regiem in Wenen. In het boek schrijft Wiesenthal ook over Rajakovitsj. Deze is van oordeel, dat enkele passages in het boek beledigend voor hem zijn. „Ik ben slechts een klein rader tje en ik weet niets", zo verklaar de Erich Rajakovitsj de vroegere adjudant van Eichmann om wiens .uitlevering door de Nederlandse autoriteiten aan Zuid-Slavië is ver zocht maar die dat land tijdig wist te verlaten, dinsdagavond voor de Oostenrijkse radio. Rajakovitsj noemde het Neder landse verzoek om uitlevering „ab soluut ongerechtvaardigd". Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN zingsuitslag, 43 waren van mening dat deze ongeldig is en één onthield zich. Er waren vier ongeldige stemmen. De assemblee heeft drie dagen gewijd aan een bespreking van de 38 beschuldigingen die tegen Voor de poort van de chemische fabriek van I. C. I. in het Rotter damse Europoortgebied is het maandagavond tot emotionele si tuaties gekomen, toen mensen van de politie en de brandweer uit Ro zenburg zich daar vervoegden na meldingen van burgers over een ontploffing, gepaard gaande met een steekvlam op het fabriekster rein van I. C. I. Die verwarde si tuatie ontstond toen de politie- en de brandweermensen, die na alar merende telefoontjes ter assisten tie waren uitgerukt, aan de poort te horen kregen dat zij het terrein niet mochten betreden. „Er is hier niets aan de hand", zo had een por tier de wachtenden verteld. (Deze gang van zaken heeft zich elders ook al eens afgespeeld.) Na veel heen en weer gepraat kreeg een Rotterdamse politie-in: specteur, die namens zijn superieu ren wilde weten wat er aan de hand was, tenslotte toestemming het terrein te betreden. Uit een onderzoek bleek dat de steekvlam en de explosie waren veroorzaakt tijdens het onder hoge druk (250 atmosfeer) persen van ethyleen in een reactorvat. Door dat een veiligheidsklep van het vat wegsloeg, kwam er een grote hoe veelheid gas vrij, die onder een hevige knal en een steekvlam ex plodeerde. De explosie en de steek vlam werden tot ver in de omge ving gehoord en gezien. Bij het ongeluk werd niemand gewond. Van de zijde van I C. I. werd later meegedeeld, dat derge lijke ontploffingen al een keer of zes waren voorgekomen, ziji het in niet zo hevige mate als maandag avond het geval was. de juiste gang van zaken bij de verkiezingen waren ingebracht. Een speciale commissie van het voorlopige parlement had de ver kiezingsuitslag ongeldig ver klaard, maar haar uitspraak was niet bindend voor de assemblee als geheel. Een woordvoerder van de commissie verklaarde maan dag, dat de onregelmatigheden betrekking hadden op 2.274 van de 8.954 stembusuitslagen. Met de stemming kwam aan de zittingsperiode van deze as semblee een einde. Op 22 oktober zullen de kiezers de leden voor een nieuwe nationale vergadering aanwijzen. De stemming was niet strikt ge heim. De afgevaardigden moes ten hun stem uitbrengen onder de ogen van een aantal personen, die in de presidentiële loge zaten. Onder hen bevond zich behalve een aantal journalisten generaal Loan, hoofd van de politie. Duide lijk was te zien wat de parlemen tariërs op hun stembriefje schre ven, voordat zij dit in een envelop deden. De laatste zittingsuren verlie pen bewogen. Afgevaardigden beschuldigden elkaar luidkeels van het aannemen van steekpen ningen van de regering of van het buitenland om hun stem ten gun ste van de geldigheid uit te bren gen. Generaal-majoor Gowon, bet hoofd van de federale Nigerïee.e- se regering. heeffvSlgens Tass verklaard dat de val van Enor- goe, de hoofdstad van Biafra, elk ogenblik te verwachten is. Gowon drong er bij de bevol king van Biafra, de oostelijke provincie van Nigeria die zich van de rest van het land heeft afgescheiden, op aan haar ver zet op te geven en onnodig bloedvergieten te vermijden. Gebeurde dit niet, dan zou de strijd worden voortgezet tot Biafra weer met de rest van Ni geria was verenigd. Gowon zei voorts, dat vertegenwoordigers van alle twaalf staten van Nige ria een nieuwe grondwet zullen opstellen en algemene verkiezin gen zullen voorbereiden. VEEL WIND Terwijl het weer dinsdag in zuidoost Europa onder invloed van een gebied van hoge lucht druk een rustig karakter had met maximumtemperaturen van om streeks 25 graden, breidde een ac tieve depressie zijn invloedsfeer naar West-Europa uit. Dinsdag middag lag de kern voor de west kust van Schotland. Een bijbeho rend frontensysteem trok daarbij vergezeld van regen over Enge land naar het oosten en deed daar bij de wind plaatselijk tot hard of stormachtig toenemen. De depressie trekt langzaam naar 't oosten en zal daarom van daag het weer in ons land beheer sen. De stormachtige wind zal tij delijk wat afnemen. Naast opkla ringen zullen ook enkele buien voorkomen, terwijl de temperatu- ren lager zullen zijn dan dinsdag.1 medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Enkele buien Verspreide opklaringen, mam ook af en toe buien en aanvanke lijk in het oosten van ons land nog enige regen. Matige tot krachtige, aan de kust harde tot stormach tige, tijdelijk tot stormaanwakke- rende zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen van 13 tot 15 graden. WOENSDAG 4 OKTOBER v.m. n.m, Breskens 1.52 2.12 Terneuzen 2.28 2A8 Hansweert 3.02 3.22 Walsoorden 3,01 3.21 DONDERDAG 5 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 2.28 2.47 Terneuzen 3.04 3.23 Hansweert 3.38 3.57 Walsoorden 3.37 3.56 ZON MAAN Okt. 4 6.45 18.12 7.22 18.30 5 6.46 18.10 8.56 18.46 6 6.48 18.08 10.31 19.05 7 6.50 18.06 12.05 19.33 8 6.51 18.03 13.32 20.13 9 6.53 18.01 14.43 21.09 10 6.55 17.59 15.35 22.19

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1