Rede van Johnson bracht niet veel in Texas nieuws Geheime bijeenkomst in Djakarta over „een onaf hankelijke Papoea-staat" AMERIKA BEREID MET HANOI TE ONDERHANDELEN Dat oorlog voortduurt, ligt aan Noord-Mietnam Bus met Britse toeristen verongelukt in Zuid-Slavië HET EIGEH RISICO IN DE ZIEKENFONDSVERZEKERING ƒ1,50 per verrichting en ƒ2 per verpleegdag STANBPDNT HUISARTSEN OVER USST0P VAN DE REGERING HET WEER Amerika vecht door 1 Bloedige oorlog Geen speculaties „Vrede- bewaarders" Standpunt verzacht Commentaar van Tass Een bekras? per onderdeel Verwijzing specialist 5 Arrestaties op Sumatra „Redelijk" bestaan. Maximum Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: van de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 18,per kwartaal: per maand f2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRUE ZEEUW Maandag 2 Dinsdag 3 oktober 1967 23e Jaargang No. 7036 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgéé.i handels* advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecnmb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Johnson heeft in een rede in San Antonio (Texas) verklaard dat hij bereid is onmiddellijk met Ho Tsji Minh en andere betrokken staatshoofden besprekingen te voeren teneinde een vredesconferentie over Vietnam tot stand te brengen. In een uitvoerige verdediging van zijn beleid in zuidoost-Azië zei de Amerikaanse president, dat de V.S. bereid zijn de lucht- en vlootbom- bardementen van Noord-Vietnam te staken, „wanneer dit meteen tot vruchtbare besprekingen leidt". Johnson voegde er evenwel aan toe, dat tijdens de onderhandelingen Noord-Vietnam geen voordeel zou mogen trekken uit het stopzetten of beperken van de bombardementen. De president sprak zijn rede uit tijdens een diner van leden van de wetgevende macht in Texas. Hij betoogde dat de Verenigde Staten deze voorstellen steeds weer had den gedaan, maar dat Hanoi ze niet had aanvaard. Volgens Johnson is het aan Noord-Vietnam te wijten dat de oorlog voortduurt, niet aan de V.S. of aan de rest van de we reld. Wij en onze Zuidvietnamese bondgenoten zijn bereid om onmid dellijk te onderhandelen. Ik ben bereid met Ho Tsji Minh en andere betrokken staatshoofden te pra ten. In ben bereid om Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, terstond te laten praten met de Noordvietnamese minister van buitenlandse zakeiï; Ik ben bereid een afgezant naar elke plek op aarde te zenden om in het geheim met een vertegen woordiger van Hanoi te spreken, aldus Johnson. De president verzekerde, dat het Amerikaanse verlangen om vre desonderhandelingen te beginnen aan Hanoi zeer duidelijk was ge maakt, hetzij rechtstreeks of door middel van derden. Johnson waarschuwde Hanoi, dat de oorlog zal voortduren, ten zij de communisten zouden toe stemmen in onderhandelingen en dat de Amerikanen tot het einde zouden vechten. Hanoi heeft het volgens Johnson mis als het meent, dat de Amerikanen de strijd zullen opgeven. „Het is het gebruikelijke onvermogen van totalitaire re- CHINESE WATERSTOFBOM Peking1 oktober, de dag waarop de 18de verjaardag van de Chi nese communistische staat werd jevierd, is deze foto vrij gegeven. De paddestoelwolk is afkomstig van de Chinese waterstofbom, welke in juni tot ontploffing werd gebracht. giems, dat zij de aard van onze democratie niet kunnen begrijpen. Zij zien verschil van mening aan voor ontrouw. Zij vatten redevoe ringen van enkelingen op als offi ciële opvattingen". Johnson zei, dat de Noordviet- namezen evenmin in staat zijn de kracht en vasthoudendheid van Amerika te beoordelen als de nazi's en de propagandisten uit de stali nistische periode dat waren. „Het is tragisch, dat zij de hoedanig heden van het Amerikaanse volk door een bloedige oorlog moeten ontdekken en vroeg of laat zullen zij dat ook", zo zei Johnson met nadruk. De houding van Hanoi zou de Verenigd*», Staten - niat- afhouden- van het streven naar onderhande lingen om een einde te maken aan de oorlog. Johnson zei ervan overtuigd te zijn, dat het verstand tenslotte de overhand al krijgen, dat Hanoi zal beseffen dat het niet kan winnen en dat het zich zal afwenden van de strijd en zich zal keren naar de opbouw ten behoeve van zijn eigen volk. President Johnson heeft onge veer de helft van zijn 2300 woor den tellende toespraak gewijd aan een uiteenzetting van het waarom van de Amerikaanse aanwezigheid in Vietnam en de rampzallige ge volgen die naar zijn gevoelens zul len voortspruiten uit het niet lan ger nakomen van de Amerikaanse verplichtingen jegens zuidoost- Aië. Zijn woorden waren een ant woord op de kritiek, dat de Ver. Staten zich uit Vietnam dienen terug te trekken, omdat hun vitale belangen daar niet bedreigd zou den worden. De president kan de Amerikanen niet met zekerheid zeggen, dat een communistische verovering van Zuid-Vietnam gevolgd zal worden door communistische veroveringen elders of dat een communistische overheersing van dat gebied een derde wereldoorlog dicht bij zal brengen. „Maar al wat wij hebben ge leerd in deze tragische eeuw doet sterk vermoeden, dat dit zo zal zijn", aldus Johnson. „Als president van de Verenigde Staten ben ik niet bereid te specu leren op de kans, dat het niet zo is. Ik ben niet bereid de veiligheid ja zelfs het voortbestaan van de V.S. in de waagschaal te stellen, louter op grond van hoop en van wat men graag zou willen. Ik ben ervan overtuigd, dat door deze strijd in Vietnam tot een einde te brengen wij Amerikanen de kans verminderen op een grotere oorlog, wellicht een kernoorlog". Johnson wees erop, dat hij na Eisenhower en Kennedy de derde Amerikaanse president is, die de strijd in Vietnam als een strijd voor veiligheid en vrijheid be schouwt. Evenals zijn voorgangers streeft zijn regering naar vrede, ook in Europa en Latijns-Amerika, zo betoogde hij. Over de oorlog zelf zei hij dat sinds 1965 „dramatische vooruit gang" was geboekt en dat de greep van de vietcong op het volk van Zuid-Vietnam was gebroken. In de afgelopen twee jaar zou het Zuid vietnamese bevolkingsdeel dat leeft onder communistishe contro le, tot minder dan 20 procent zijn teruggebracht. Johnson gaf echter toe dat de strijd hard is. Hij sprak de bewe ringen tegen dat de Amerikanen een onevenredig zwaar aandeel in de strijd hebben. De Zuidvietname se regeringstroepen hadden even zware verliezen als de Amerikanen geleden, aldus de president. „De ware vredebewaarders zijn de mannen, die op dit uur langs de gedemilitariseerde zone staan en de zwaarste klappen opvangen die de vijand kan geven", zo be sloot Johnson zijn rede. Waarnemers menen dat Johnson zijn standpunt inake stopzetting van de bombardementen heeft ver zacht, daar hij verklaarde bereid te zijn tot onderhandelingen met Hanoi in het vertrouwen, dat Ha noi in de tussentijd niet zou profi teren van staking of vermindering ten. DRAMATISCH BUSONGELUK Popovaca: Leden van het Britse consulaat in Zagreb en Joegosla vische verkeersambtenaren be kijken de bus, waarin vijftien Engelse studenten om het leven zijn gekomen en zeven ernstig gewond. De bus kwam op de weg Belgrado-Zagreb in botsing met een kraanwagen. Vijftien Britse toeristen zijn om het leven gekomen en zeven ern stig gewond toen zaterdagmorgen op de autoweg Belgrado-Zagreb bij het dorp Popovatz een Britse us in botsing kwam met een kraan- wagen. De slachtoffers waren Britse stu denten, die uit India kwamen en op doorreis waren naar Engeland. van de bombardementen op het noorden. Tot dusver was het Amerikaanse standpunt dat een staking van de bombardementen pas kon worden afgekondigd, als Hanoi bereid was tot. een evenredige „de-escalatie" Een aanvaarding door Ho Tsji Minh van Johnsons jongste voor stellen zou volgeps de waarnemers toch neerkomen pp vermindering van de Noordvietnamese oorlogsin spanning. omdat hij zich daarmee zou verplichten de infiltratie van mensen en materieel in Zuid-Viet nam te staken of af te remmen voor de duur van de onderhande lingen. Het staat in elk geval vast, dat Johsnon de ooroepen van Ameri kaanse en buitenlandse nolitici om een onvoorwaardelijke bombarde mentspauze af te kondigen naast zich heeft n-ereelegd. Ook maakte hij Hanoi duidelijk, dat alleen aan vaarding van het streven naar een politieke oplossing een eind zal maken aan de oorlog te land en in de lucht. Het Russische persbureau Tass heeft de rede van president John son gekenschetst als een verkla ring die niets nieuws bevat. Tass zegt dat Johnson een on voorwaardelijke stopzetting van de bombardementen op Noord-Viet nam van de hand heeft gewezen. „Johnson heeft wederom aange toond, dat het Witte Huis zijn ge vaarlijk Vietnambeleid hardnekkig voortzet op een ogenblik dat in de V.S. hoe langer hoe meer stemmen opgaan voor wijziging van dit be leid", aldus Tass. Nief alleen de praktische gron den, maar ook overwegingen van prineiüiële aard rechtvaardigen de noodzaak om de sterk toenemende vraag naar medische diensten iets af te remmen door het invoeren van een eigen risico. Tot deze conclusie is de commis sie sociaal beleid van de „Prof. mr. B. M. Telderstichting" gekomen, van welke studiecommissie prof. mr. N. E. H. van Esveld voorzitter is. Naar de mening van de commis sie is het waarborgen van een be hoorlijke en betaalbare risicodek king bij ziekte op den duur alleen mogelijk, indien de verzekerden zich meer bewust worden van de enorme kosten, die een dergelijke voorziening met zich brengt. „Het eigen risico is geen stap terug, maar een noodzakelijk geworden aanpassing van een verouderd be stel aan nieuwe maatschappelijke omstandigheden", aldus de com missie in het geschrift over „het eigen risico in de ziekenfondsver zekering". De commissie stelt zich op het standpunt dat men bij de invoerin" van een eigen risico ervan uit zal moeten gaan, dat de verschillende vormen van medische hulp moe ten worden gezien als één verzor gingspakket. Doet men dit niet en voert men uitsluitend ten aanzien van een onderdeel van dit pakket een eigen risico in, dan ontstaat er een financiële prikkel om, waar dit maar enigszins mogelijk is, ge bruik te maken van die hulpver lening, waarvoor geen bijbetaling verschuldigd is. De commissie komt tot de con clusie, dat de enig zinvolle vorm van een eigen risico die is, waarbij voor alle essentiële onderdelen voor de geneeskundige verzorging dit zijn de hulp van huisarts en specialist, het geneesmiddelenver- bruik en de ziekenhuisverpleging een bedrag moet worden be taald. Dat bedrag moet hoog genoeg zijn om onder gevaar voor de ge zondheid een remmend effect te hebben op de vraag. Het mag daarentegen niet zo hoog zijn, dat het tot een te laat inroepen van doktershulp leidt. Het eigen risico mag geen aan trekkelijk object zijn voor een aanvullende verzekering. Men zou biiv. kunnen denken aan de volgende bedragen: f 1,50 voor hulpverlening door de huis arts (ner verrichting); I voor het gebruik van medicijnen «er afleve ring; f 5 voor een verwijzing naar de specialist (herhalineskaarten kosteloos); 2 voor verpleging in een ziekenhuis (per verpleegdag). Op een illegale bijeenkomst te Djakarta hebben ongeveer twintig in de Indonesische hoofdstad wo nende Papoea's besloten volgend jaar een campagne te beginnen voor een onafhankelijke „vrije staat Papoea". Deze onafhankelijke staat zou het gehele gebied van West-Irian moeten omvatten. Dit is zaterdag gemeld door het katholieke Indo nesische dagblad Kompas. Volgens het blad werd op de bij eenkomst besloten in West-Irian propaganda-activiteiten te onder nemen. De aanwezigen spraken zich uit voor het onderhouden van contact met het bureau van de verenigde naties te Djakarta en met buitenlandse ambassades. „Kompas" deelde niet mee welke ambassades werden bedoeld. Het blad meldde ook dat op de bijeenkomst plannen waren be raamd voor het oprichten van een orgaan voor defensie en veiligheid, bestaande uit tien leden van de strijdkrachten. De politieke aange legenheden zouden worden toever trouwd aan Westiriaanse leden van het raadgevend volkscongres. Voorts had men besloten in Dja karta demonstraties te organiseren tot opheffing van het Indonesische directoraat-generaal voor West- Irian. „Kompas" berichtte tenslot te, dat enkele aanhangers van Soe- karno aan de bijeenkomst hadden deelgenomen. Generaai-majoor Alamsjah, hoofd van de particuliere staf van waarnemend president Soeharto, heeft later deze berichten tegenge sproken. In Indonesische leger- kringen werd gezegd dat de veilig heidsdienst het plan van de Pa poea's had verijdeld. Bijna honderd mensen, van wie meer dan de helft tot de strijd krachten behoort, zijn in Noord- Sumatra gearresteerd op beschul diging van samenzwering tot het doen herleven van de verboden communistische partij. De militai re commandant van Noord-Suma- tra, brigade-general Sarwo Edhie, heeft meegedeeld, dat van 12 tot 28 september 51 militairen, onder wie drie officieren en vijf onder officieren en 41 burgers werden aangehouden. Volgens het Indone sische persagentschap Antara, dat moest bestrijden. De zaak is toen niet op de spits gedreven, omdat de artsen hun ultimatum introk ken, toen 4e onderhandelingen met de fondsen werden her opend. De particuliere tarieVen wor den meestal eenmaal per jaar trendmatig verhoogd. Dokter Van der Leeuw zei dat de L.H.V. cor rect heeft gehandeld door de nieuwe tarieven aan economi sche zaken te melden. Boven dien, zo zei hij, gaat het niet om een verhoging, maar om een aanpassing, die is gebaseerd op de in juli door het C.B.S. bere kende loonindices voor werk nemers in het particuliere be drijfsleven en in overheids dienst. Met nadruk verklaarde dokter Van der Leeuw, dat het bij de tariefverhoging niet om de knik kers gaat, maar dat de achter grond van het beleid van de L.H.V. wordt gevormd door gro te zorg over de daling van het aantal huisartsen. Uit recente cijfers is weliswaar gebleken dat hét totaal aantal huisartsen dit jaar ongeveer gelijk is aan dat van 1966, maar volgens deze cij fers is de leef tij dopbouw van het huisartsenbestand veel on gunstiger geworden. Er zijn re latief minder jonge artsen die voor een huisartsenpraktijk kie zen. Vandaar dat de L.H.V. de tarieven op een zodanig peil wil brengen, dat in de huisartsen praktijken een redelijk bestaan kan worden gegarandeerd Als de tarieven de trendmatige ontwikkeling van de Ionen niet volgen, gaat het inkomen van de huisarts relatief achteruit, al dus de heer Van der Leeuw. Naar aanleiding van de door de regering met bekwame spoed gehanteerde prijsstop heeft de secretaris van de landelijke huis artsenvereniging, de heer J. van der Leeuw, medegedeeld, dat de L.H.V. zaterdag nog niet op de hoogte was gesteld van de prijs stop op de huisartsentarieven. Eind december van het vorig jaar dreigde voor de art sen ook een prijsston, toen zij in een ultimatum hadden ge steld. dat zij de ziekenfonds patiënten particuliere tarieven in rekening zouden gaan brengen, indien het conflict met de zie kenfondsen niet werd opgelost. De L.H.V. verklaarde destijds, dat zij de toepasselijkheid van de prijzenwet op tarieven van beoefenaren van vrije beroepen De commissie meent, dat een eigen risico in deze omvang voor het grote deel van de bevolking een betaalbare zaak is. De zieken fondsverzekerde gaat per jaar ge middeld 4 maal naar de huisarts; haalt 8,65 recept af; wordt 0,4 maal doorgestuurd naar de specia list en brengt gemiddeld 2 dagen in het jaar door in een ziekenhuis. De kosten van een eigen risico zouden voor de verzekerden neer komen op ongeveer 20 gulden per jaar. Het verdient naar het oordeel van de commissie overweging na te gaan, in hoeverre het gewenst Is de bedragen van het eigen risico te binden aan een maximumbedrag, bijv. 175 gulden per gezin en per jaar. Ten aanzien van de laagst be taalden zou het in dat geval over weging verdienen het maximum bedrag te stellen op 100 per jaar. dit meldt, zei hij dat de betrokke nen communistische cellen binnen de strijdkrachten vormden. De gearresteerden behoorden tot eenheden die naar Borneo zouden worden gezonden ter bestrijding van communistische guerrilla's aldaar. Vorige week deelde de militaire commandant van groot-Djakarta, generaai-majoor Amir Machmoed, mee dat de ondergrondse commu nistische partij over de gehele hoofdstad verspreid cellen had ge vestigd. De Indonesische communistische partij werd na de mislukte staats greep van 1965 verboden. ENKELE BUIEN Tussen een depressie bij IJsland, en een hogedrukgebied bij de Azoren werd het afgelopen week end de met zuidwestelijke wind van de Oceaan afkomstige lucht naar onze omgeving gevoerd. In deze lucht kwamen, naast zonni ge perioden, ook wolkenvelden voor, waaruit echter geen regen van betekenis viel. De minimum en maximum temperaturen wa ren resp. omstreeks 11 en 18 gra den. Bovengenoemde depressie koerst langzaam naar het noordoosten, terwijl een bijbehorend koufront, dat maandagochtend boven zuid- oost-Engeland en de Noordzee lag, zich naar het oosten ver plaatst. Dinsdag zal ons land zich in de iets koelere lucht achter dit front bevinden. Deze lu.cht is enigszins onstabiel van opbouw, zodat voor dinsdag een wisselen de bewolking met plaatselijk en kele buien verwacht wordt. De zuidwestelijke wind ruimt naar zuidwest tot west, en kan langs de kust tijdelijk krachtig zijn. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Zuidwestelijke wind Opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien. Matige tot krachtige aan de kust af en toe harde zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. DINSDAG 3 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 1.14 1.34 Terneuzen 1.50 2.10 Hansweert 2.23 2.43 WOENSDAG 4 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 1.52 19. Terneuzen 2.28 2.48 Hansweert 3.02 3.22 Walsoorden 3.01 3.21 Sept. ZON op onder MAAN op onder 30 6.38 18.21 1.21 17.33 Okt. 4 6.45 18.12 7.22 18.30 5 6.46 18.10 8.56 18.46 6 6.48 18.08 10.31 19.05 7 6,50 18.06 12.05 10.33 i

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1