PROVINCIAAL NIEUWS Meer dan 5 miljard! HAIPHONG VOOR DE NEGENDE MAAL DOOR DE AMERIKANEN GEBOMBARDEERD 4 <Oktober ierendacj KLEINZOON VAN CHURCHILL TORY-KANDIDAAT VOOR LAGERHUIS Weekenddiensten Terneuzen Axel Oostburg Sas van Gent Schoondijke Sluis Zierikzee Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK Oppositieleider gearresteerd Protestbetoging Johnson verklaart zuidelijk Texas tot rampgebied Na de tankslag aan het Suezkanaal Hoofdgasleiding naar België en Frankrijk in bedrijf Lente in de herfst Beroemde namen Zaterdag 30 september 1967 DE VP, I|E ZEEUW Pagina 3 Leraarsbenoeming Voor het tijdvak van 1 augus tus 1967 tot 31 juli 1968 is de heer Y. Mee ter in tijdelijke dienst benoemd tot leraar aan af delingen rijksatheneum, h.b.s. en h.a.v.o. van het Petrus Hondius- lyceum te Terneuzen Juweliersdiploma Te 's-Gravenhage zijn gisteren geslaagd voor het juweliersdiplo ma onze stadgenoot de heer F. van de Ree en onze vroegere stadgenoot de heer J. van de Ree, thans te Middelburg. Huisvrouwen openden het winterseizoen De Nederl. vereniging van huisvrouwen, afdeling Terneu zen, opende het winterseizoen 1967/'68 met een lezing van mevr. Van LanschotPrins over „madame Pompadour". De dames kwamen bijeen in de cantine van de U.T.S. Op charmante wijze wist de spreekster de leden in te leiden in het leven van madame Pompa dour tijdens de regering van Lodewijk XV. Aan de hand van fraaie dia's werd een en ander vertoond over het leven in Versailles en de vrienden en vijanden die ma dame Pompadour omringden. Met een woord van dank nam de voorzitster, mevr. Vermeu lenMaarse, afscheid van de spreekster. Wandeltocht „Vliegende Hollander" Onder auspiciën van het „Wan delcomité Terneuzen" wordt op zaterdagmiddag 7 oktober a.s. een „Vliegende Hollander"-wandel- tocht georganiseerd over afstan den van 5, 10, 15 en 25 km. Aan deze tochten kan worden deel genomen door individuelen, ver enigingen, sportclubs, scholen en gezinnen. Voor elke deelnemer die de tocht volbrengt, is er een her inneringsmedaille. Ook voor de groepen zijn prijzen beschikbaar. Om half drie wordt gestart bij het Zuidersportpark. f Nadere inlichtingen verstrek ken mevr. Nijssen, Oranjestraat 32, en mevr. Scheele, Frans Hals laan 5. Plattelandsvrouwen vergaderden Deze week kwam de afdeling Axel van de Nederl. bond van plattelandsvrouwen in „Het Cen trum" bijeen onder voorzitter schap van mevrouw Van Dijke- van Dijk. Tijdens deze eerste vergade ring sprak mej. A. W. Bos uit Middelburg, werkzaam op het terrein van de kinderbescher ming, over: „Een nieuwe tijd, een nieuwe jeugd". In de pauze werden de dames in de gelegenheid gesteld een enquêteformulier met betrek king tot de bond van platte landsvrouwen in te vullen. Benoeming Te rekenen met ingang van 1 augustus 1967 is de heer drs. P. K. Niezing tot 31 juli 1968 be noemd tot leraar in tijdelijke dienst aan de afdelingen rijks h.b.s. en m.m.s. van het Koningin Wilhelminalyceum te Oostburg. Expo Sas 420 geopend Sas van Gent is gisteravond be gonnen aan zijn Expo Sas 420, de tentoonstelling van de Sasse mid denstand en industrie, die in de avonduren plaats maakt voor amu sement op niveau in een speciale tent. Burgemeester R. A. J. den Boer verrichtte de officiële ope ning en daarbij was (bij ontstente nis van de heer Danschutter) ook de waarnemend burgemeester van het Belgische Zelzate, de heer Van de Walle, tegenwoordig. Dat er nauwe banden bestaan tussen Sas en Zelzate bleek tel kens weer uit de toespraken. „Ik v;nd het een zeer prijzenswaardige geste van het tentoonstellings- comitë om in het kader van deze expositie een Vaamse dag te orga' niseren", aldus de burgemeester. „U brengt daarmee tot uiting hoe zeer wij ons in Sas van Gent ver bonden voelen met onze Belgische vrienden over de grens en hoezeer wij hun geregeld bezoek aan onze gemeente waarderen." De heer Van de Walle zeide, dat „de grens die ons scheidt nauwe lijks meer van betekenis is en van daag of morgen helemaal zal wor den weggedrukt". Hij herinnerde er aan, dat beide gemeenten min of meer de tol betalen voor de ont wikkeling van Gent en Terneuzen. Desondanks opent de revolutie die wij in de kanaalzone meemaken ook voor ons de nodige perspectie ven. De heer Van de Walle, die zei met vreugde te spreken over de prettige (en eigenlijk dagelijkse) wederzijdse contacten, vond de Expo getuigen van de durf en aan passingsvermogen aan de ontwik kelingen van vandaag. Burgemeester Den Boer sprak de wens uit, dat de talrijke bezoekers uit Zeeuws-Vlaanderen en België, die hij de organisatoren toewenste, tot de conclusie zouden komen, dat Sas inderdaad dè industriegemeen- te van Zeeland en een bijzonder aantrekkelijk koopcentrum is. De voorzitter van de samenwer kende Sasse middenstand, de heer G. de Smit, die de genodigden in de grote Expotent had welkom geheten, nodigde de burgemeester uit, de tentoonstelling officieel te openen door de onthulling van het grote Expo-embleem. Ir. R. H. van Krevelen, voorzit ter van de Zeeuws-Vlaamse kamer van koophandel, herinnerde aan de grote vlucht die de Sasse midden stand na de oorlog genomen heeft. Amusementsorganisator Wim Remery deelde mee dat de 20- jarige Marion de Block is gekozen tot beschermvrouwe van de Expo. Wedstrijddag plattelandsjongeren De besturen van de drie plat telandsjongerenorganisaties in Zeeland organiseren hedenmid dag een wedstrijddag in de ge bouwen van de landbouwprak- tijkschool te Schoondijke. De volgende wedstrijden staan op het programma: trefckerbehendigheid om het kampioenschap van Zeeland. Daar deze wedstrijd de finale is van regionale wedstrijden, is geen vrije inschrijving mogelijk; technische kennis; fruitbeoordeling; onkruidherkenning; wedstrijd algemene kennis voor meisjes; opmaken van een fruitschaal; bloemschikken; brommercross zuivel wedstrij d modeschow, n.l. show van zelf gemaakte kleding. Er zijn fraaie prijzen beschik baar. Bejaardensocieteit De wekelijkse bijeenkomsten van de bejaardensocieteit in het medisch centrum in de Hoog straat te Sluis zijn weer begon nen. Iedere donderdagmiddag kunnen de ouden van dagen zich daar enige uren amuseren met allerlei spel en andere ontspan ning, terwijl een aantal dames uit de gemeente zich bereid heeft verklaard de nodige assistentie te verlenen. Vier doden bij frontale botsing op Schouwen Vrijdagmorgen omstreeks half zeven heeft zich op rijksweg 18 bij Nieuwerkerk (gem. Duive- land) een ernstig verkeersonge luk voorgedaan, dat aan vier mensen het leven heeft gekost. Acht personen werden gewond. Het ongeluk gebeurde, toen een truck met oplegger in dichte mist een landbouwtrekker met aan hangwagen inhaalde en frontaal tegen een tegemoetkomend per sonenbusje met acht inzittenden botste. Eén van de inzittenden van het busje was op slag dood. Drie anderen overleden tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Zierikzee, waarheen ook de overige acht gewonden werden gebracht. De slachtoffers zijn: H. van Waarden (30 jaar) uit Nieuw- en St. Joosland, die het busje be stuurde; J. Wondergem en P. de Hamer, beiden uit Nieuwdorp en A. Vermeulen uit Ovezande. De truck met oplegger, be stuurd door R. V. uit Ridderkerk, was geladen met ijzer. Na de bot sing belandde de combinatie in een sloot langs de weg. De chauf feur werd licht gewond. Het busje, waarvan de inzit tenden, allen arbeiders, onder weg waren van Middelburg naar Rotterdam, kwam na de botsing terecht op het rijwielpad langs de rijksweg. Frontale botsing met dodelijk gevolg Donderdagavond omstreeks half twaalf kwam op de Landschei- dingsweg in Wassenaar een per sonenauto, bestuurd door de 25- jarige Amerikaan F. H. S. uit Wassenaar, tijdens een inhaalpo- ging frontaal in botsing met een van tegenovergestelde richting komende personenauto, bestuurd door de 32-jarige mej. M. van der Helm uit Delft. De bestuurster van deze auto werd op slag ge dood. Haar verloofde, de 33-jari- ge luitenant M. den B. uit Den Haag, moest ernstig gewond in 't militair hospitaal in Den Haag worden opgenomen. De Amerikaan, wiens auto 40 meter verder in de sloot terecht kwam, werd licht gewond. (ADVERTENTIE) 5.000.000.000,-.) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim vijf miljard gul den. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de WALSTEAAT 7 TERNEUZEN NOORDSTRAAT 6 AXEL Amerikaanse vliegtuigen heb ben donderdag voor de negende maal de Noordvietnamese haven stad Haiphong gebombardeerd. Voor de vijfde maal werd een verkeersbrug op 500 meter van het stadscentrum aangevallen, waarbij de bommenwerpers ge dekt werden door aanvallen op vier luchtdoelgeschutss tellingen rond het doel. In het Amerikaanse communi qué werd geen melding gemaakt van verliezen. Buiten Haiphong werden ook bombardementen op Vinh, Thanh en het gebied ten noorden van de gedemilitariseer de zone uitgevoerd, o.a. op lan- ceerbases voor luchtdoelraketten. Aan de Zuidvietnamese kant van de zone zetten B-52 bommen werpers de bestoking van het ge bied ten noorden van de bases Con Thien en Gio Linh voort. De advocaat Trung Dinh Dzu, leider van de burgerlijke opposi tie, is vrijdag, toen hij zich naar de nationale vergadering begaf, gearresteerd. Bij de presidentsverkiezingen van 3 sept. werd Dzu als „vredes kandidaat" tweede achter presi dent Ngoeyen Van Thieu. Volgens personen uit de om geving van Dzu werd hij op straat aangehouden door agenten in burger en in onbekende rich ting weggevoerd. De politie van Saigon heeft de arrestatie niet bevestigd, Dzu had de laatste dagen niet thuis geslapen en zich onder bescehrming van de bui tenlandse pers gesteld. Hij was journalist. Later werd bekendgemaakt dat Dzu door rechercheurs van de gerechtelijke politie was aange houden om te worden voorgeleid voor de rechter-commissaris. Hij wordt beschuldigd van beledi ging van de rechterlijke macht. Sinds Dzu woensdag had gewei gerd gehoor te geven aan een op roep om op het politiebureau te verschijnen, liep hij de kans ge arresteerd te worden. Donderdag had hij de gehele dag vertoefd op het hoofdkwartier van het „democratisch front", dat hij uit angst voor arrestatie niet durfde verlaten. Volgens Dzu wordt hij voortdurend door de politie „las tig gevallen" om druk op hem uit te oefenen en zijn naam als leider van de oppositie in diskrediet te brengen. Dzu was van plan vandaag een protestbetoging te organiseren tegen de naar zijn mening ver valste verkiezingsuitslag. De nationale vergadering zal zich uitspreken over klachten die over de gang van zaken bij de verkie zingen zijn ingediend. Naast Dzu werd nog 'n andere presidentskandidaat gearres teerd, Voe Hong Khanh, die samen met Dzu op weg was naar de nationale vergadering om ver kiezingsdossiers te verifiëren. Volgens personen uit de om geving van Dzu werd de auto waarin zij zaten aangehouden door politieagenten in een auto en op motorfietsen, die de chauf feur van Dzu's auto opdracht gaven in onbekende richting te rijden. President Johnson heeft don derdag tijdens een bezoek aan 't door zware overstromingen ge troffen zuidelijk Texas 24 distric ten tot rampgebier verklaard. De president had een tocht van vijf uur met autobus en helikop ter door 't rampgebied gemaakt. Hij zei onmiddellijk een bedrag van 2,5 miljoen dollar ter be schikking te stellen voor de re paratie van wegen, openbare ge bouwen en openbare voorzienin gen in 't gebied. Zegslieden ver wachten dat in de nabije toe komst ongeveer 20 miljoen dollar voor herstel van de noodzakelijke faciliteiten nodig is. Er zal meer federaal geld ter beschikking komen als de omvang van de schade vaststaat. Door 't gebied tot rampgebied te verklaren heeft Johnson ook de weg geopend voor het ver strekken van langlopende lenin gen met lage rente aan getroffen beoren en zakenlieden. De president zei zeer getroffen te zijn door de aangerichte ver woestingen, maar dankbaar te zijn dat het verlies aan mensen levens niet groter was. Ook prees hij de samenwerking tussen de Amerikaanse en Mexicaanse autoriteiten bij het opvangen van Mexicaanse vluchtelingen. Voorts zei hij ervan overtuigd te zijn dat er niet genoeg dam men in het rampgebied waren. In de loop van de maand zal de Mexicaanse president Gustan Ooiaz Ordaz met hem in Was hington overleg plegen over samenwerking tussen beide lan den bij de aanleg van dammen in het gebied van de Rio Grande. Bij de tankslag en het artille rieduel van woensdag aan het Suezkanaal zijn aan Egyptische zijde 72 doden en 230 gewonden gevallen, zo blijkt uit officiële cijfers welke in Cairo zijn gepu bliceerd. Tot de doden behoren slechts drie militairen. In Ismai- lia vielen 36 doden en 85 gewon den, in Suez 23 doden en 108 ge wonden en in El Kantara tien doden en 25 gewonden. Tot de door de Israëlische ar tillerie geraakte objekten be horen één zeikenhuis, vier scho len en een bioscoop in Suez en in Ismailia twee treinen die in het station stonden. 25 procent van de 250.000 zie len tellende bevolking van Suez is vertrokken. In zes maanden is in België en Frankrijk de grote aardgasleiding gebouwd die beide landen met het Gronings aardgasveld verbindt. De buis heeft over zijn gehele lengte in Nederland en België een door snede van 90 centimeter. Het gas- uniedeel van Sappemeer naar de Belgische grens bij Hilvarenbeek is 258 km lang, de door Distrigaz gelegde noordZuidleiding heeft een lengte van 160 km. Het door Gaz de France gebouwde deel van de grens naar Parijs is circa 190 km lang en heeft een doorsnede van 75 centimeter. De aanvoer van Nederlands aardgas in België en Frankrijk heeft plaats op grond van met N.A.M. (gasexport) gesloten con tracten, die voorzien in de levering van geleidelijk tot circa 5 miljard kub. meter per jaar oplopende hoe veelheden aardgas voor elk van deze beide landen. Deze jaarhoe- veelheden zijn bestemd voor zowel industrieel als huishoudelijk ge bruik. Het vullen van de leiding aan de Nederlands-Belgische grens begon op 26 september j.l., het aardgas zal op 1 oktober Parijs hebben be reikt. Op de boerderij van de heer A. Dees te Zaamslag-Veer kan men momenteel drie pasgebo ren lammetjes bewonderen. Dit lenteverschijnsel doet in de laatste dagen van septem ber wel wat vreemd aan. De diertjes kunnen het best vinden in deze prachtige na zomer. In het voorjaar van 1967 wierp het moederschaap reeds twee lammeren. Met ,J9ierendag" (4 okto ber) voor de deur is dit wel een der toepasselijkste jota's die wij aan deze dag kunnen wijden. Belgische straaljager verongelukt Er 5s kans dat een nieuwe Win ston Churchill binnen acht weken zijn intrede in de Britse politiek doet. De 27-jarige Winston Spen cer Churchill, kleinzoon van sir Winston, heeft een eerste stap ge daan in het voetspoor van zijn be roemde voorvaders. In Gorton, een voorstad van Manchester, heeft de conservatieve partij hem als kandidaat voor het lagerhuis ge accepteerd. Het is echter de vraag of de kiezers zich door de afkomst van de nieuwe kandidaat zullen laten imponeren. Gorton is niet alleen een traditioneel labour-bolwerk, maar was voorheen bovendien het district van wijlen Conny Ziliacus, die zo links was, dat hij naar veler inzicht eigenlijk niet in de labour- partij thuishoorde. Ziliacus won de vorige verkiezingen met een meer derheid van 8300 stemmen. Ervaringen uit het verleden zou den er bovendien op kunnen wijzen dat een beroemde naam in Enge land niet zoveel uitmaakt. Zo ver loor Winston Churchill in 1945 de verkiezingen ondanks zijn gewel dige successen als aanvoerder van het oorlogskabinet. De jonge Churchill is zich daar van bewust en heeft tot nu toe de verleiding kunnen weerstaan om munt te slaan uit zijn afkomst. Wel kan hij er op rekenen dat zijn naam hem een groot televisiepu bliek zal bezorgen en veel belangd PRINSELIJK PAAR OP DE MIDDELLANDSE ZEE Marseille: Prinses Beatrix en prins Claus brengen op het ogen blik een zeilvakantie door op de Middellandse Zee. Op de joto het prinselijk paar aan boord van hun jacht „Groene Draeck". stelling op bijeenkomsten. Voeg daarbij zijn redenaarsgaven en het dieptepunt in de populariteit van de regering-Wilson, dan zou hij misschien in Gorton toch een kans kunnen maken. In 1900 begon de toen 26-jarige Winston Churchill zijn politieke loopbaan als lagerhuisafgevaardig de voor het district Oldham, even eens in de buurt van Manchester. Ook in die tijd had de naam al een bekende klank. De vader van Win ston, lord Randolph Churchill, was een van de steunpilaren van de conservatieve partij geweest. Evenals zijn grootvader heeft ook de jonge Churchill zich als schrij ver en oorlogscorrespondent ver dienstelijk gemaakt, o.a. tijdens de recente zesdaagse oorlog in het midden-oosten. BRAND IN VERFFABRIEK TE EDE Een hevige brand heeft don derdagnacht een deel van de vrffabriek „Macostan" in Ede in de as gelegd. De expeditie-afde ling, een bijbehorend kantoor, het bedrijfskantoor en de kleur- makerij brandden geheel uit. 70.000 kilo verf, die in de expe ditieruimte voor verzending ge reed stond, ging verloren. De schade bedraagt enkele honderd duizenden guldens. De brand werd omstreeks half drie ontdekt door een elfjarig zoontje van een employé, die naast de fabriek woont. De brandweren van Ede, Bennekom en Lunteren rukten met groot materieel uit. Tijdens het blus sen werd een brandweerman licht gewond. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. De fabriek was tegen brand schade verzekerd. Nabij Diest in België is vrij dagmiddag een straalvliegtuig van de Belgische luchtmacht, een Fouga-Magister, brandend neergestort en ontploft. De inzit tende, een leerling-vlieger, is om het leven gekomen. ONGEREGELDHEDEN OP PORTO RICO Bij de universiteit van Porto Rico te San Juan hebben zich woensdagavond- en nacht onge regeldheden voorgedaan, waarbij één persoon werd gedood en 21 politiemannen werden gewond. Een onbekend aantal studenten heeft ook verwondingen opgelo pen. De moeilijkheden begonnen toen studenten die voor Porto Rico onafhankelijkheid eisen, slaags raakten met pro-Ameri kaanse collega's die hen van eas- tritsche activiteit hadden be schuldigd. Volgens de rector- magnificus waren agitators en buitenlanders bij de relletjes be- SENATOR WIL AMERIKAANSE STRIJDMACHT IN EUROPA VERMINDEREN Wayne Morsea, een democra tische senator uit Oregon, heeft donderdag gepleit voor vermin dering van de Amerikaanse strijdmacht in West-Europa. Hij vond dat de regering geen bin nenlandse programma's moet opofferen om de verhoogde uit gaven voor de strijd in Vietnam te kunnen doen, terwijl zij 350.000 Amerikaanse militairen en hun gezinnen handhaaft in Europa, welk gebied niets te maken heeft met de oorlog in zuidoost-Azië. President Johnson heeft voor gesteld de inkomstenbelasting met tien procent te verhogen, maar het congres schijnt daar niet veel voor te voelen, als de regering niet bezuinigt op bin nenlandse zaken, wegen en de verkenning van de ruimte. TERNEUZEN: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter J. J. J. v. d. Griek, Scheldekade 27. tel. 2020. Apotheek geopend: M. B. M. Hamann, Noordstr. 69, tel. 2060. Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. E. C. Vogelaar, v. Steenbergenlaan 67, tel. 3360 (b.g.g. 008). SLUISKIL. HOEK EN PHILIPPINE: Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Hoekert, p/a Rijkspolitie te Sas vanGent, AXEL: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter W. G. C. Kok, Oran- jestr. 19, tel. 555. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts C. J. Cijsouw, Westkade 119A te Sas van Gent, tel. 001158—588.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3