Prijzenbeschikking hulp door huisartsen MUI n jaar gratis vlees Egypte houdt vast aan onvoorwaardelijke Israëlische terugtrekking HUISARTSEN VERHOGEN PARTICULIERE TARIEVEN PER 1 OKTOBER PROF. DUYNSTEE OVER GEKOZEN OF BENOEMDE BURGEMEESTERS Ambt voor oud-ministers en staatssecretarissen DUITS VLIEGVELD WORDT BASIS VOOR GELEIDE PROJECTIELEN GEBRAY IS SLECHTS EEN PLAATSVERVANGENDE VERDACHTE Maar Guevara blijft onvindbaar RADIO DE K0CK HET WEER de Gasverwarming Staatssecretaris Keijser over samenwerking Nederlandse en Belgische havens ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1967 23e Jaargang No. 70.35 Uitgeefster N.V. v/h Rrma P. J. van de Sande te Terneuzen Dwaasheid Gezag OVERSTROMINGEN IN DE STAAT NEW YORK Amerikaanse verantwoor delijkheid Verdovende middelen in Hippieland Algemene ontevredenheid Noodzakelijk IVÜaasust&siclen Bedenkelijk Hoogwater Weerbericht Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredaetenr: I. van de Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 12.70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRUE ZEEUW flLCtverxenraepnjs per mm xo ct; imnxirium per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ..nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In de Staatscourant van 29 sep tember hebben de minister van economische zaken en de staats secretaris van sociale zaken en volksgezondheid een prijzenbe schikking huisartsen 1967 afge kondigd. Deze beschikking schrijft voor dat huisartsen met ingang van 1 oktober 1967 geen hogere tarie ven in rekening mogen brengen dan die, welke werden berekend in de week van 23 tot 29 septem ber 1967. De bewindslieden hebben tot deze maatregel besloten omdat de landelijke huisartsenvereni ging haar leden heeft geadviseerd met ingang van 1 oktober 1967 hogere tarieven bij de behande ling van particuliere patiënten in rekening te brengen. Hierdoor zouden deze tarieven belangrijk Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN uitgaan boven de maximum ta- I rieven die de regering overeen komstig het advies van de com missie-Van der Ven aanvaard baar acht. Met het advies van de L.H.V. wordt naar het oordeel van de bewindslieden de grens over schreden van een uit een oogpunt van het algemeen sociaal-econo misch belang aanvaardbaar prijs peil voor het verlenen van hulp door huisartsen. I OLGA De ledenvergadering van de landelijke huisartsenvereniging heeft besloten de tarieven voor particuliere patiënten te verho gen. Na 1 oktober zal voor een spreekuurconsult 9 inplaats van 8 in rekening worden gebracht en voor een visite 13,50 inplaats van ƒ12. Verrichtingen die een bijzondere inspanning of meer tijd vergen, zullen evenals tot nu toe extra worden berekend. Het gaat volgens de L. H. V. om een trendmatige aanpassing van de particuliere tarieven. Ook de ziekenfondstarieven worden jaar lijks trendmatig verhoogd. De L. N. V. heeft zich bij het vast stellen van de nieuwe (advies) - bedragen laten voorlichten door „De politieke aspecten van het burgemeestersambt spelen een grote rol bij benoemingen. De bewering dat een burgemeester boven de gemeentelijke partijen staat, wordt hierdoor in de pu blieke opinie ondergraven". Tot deze stelling kwam prof. mr. F. J. F. Dpynstee (Nijmegen) op de gisteren in Breda gehouden dis cussiebijeenkomst van het „be- roepsverband van katholieke bur gemeesters" van de Algemene R.K. Ambtenarenvercniging „Ar- ka'\ Prof. Duynstee benadrukte, dat het burgemeestersambt een ..lay-out" is voor ministers of staatssecretarissen. Hij wees er op dat het burgemeestersambt in ons land onduidelijk is. Een onduidelijkheid, die vergroot wordt door de wisselwerking tussen politiek en het ambt. Prof. Duynstee concludeerde dat bur gemeesters in het parlement een duidelijke politieke rol spe len en dat zowel door het be noemen van oud-bewindslieden tot burgemeester als door het kamerlid worden van burge meester in de locale politiek wordt ondergraven, althans in de ogen van het publiek. De discussiebijeenkomst was gewijd aan het vraagstuk van de gekozen of de benoemde bur gemeester. Naar het oordeel van prof. Duynstee is invoering van het systeem van verkiezing van een burgemeester zonder grond wetswijziging staatsrechtelijk on toelaatbaar. Na te hebben ge steld dat een gekozen burge- meester onder het bestaande kiesstelsel een dwaasheid is, ging hij in' zijn beschouwing nader in op de staatsrechtelijke positie van de burgemeester terzake van de politie, de brandweer en de bescherming bevolking, een posi tie die onhoudbaar is. De Nij meegse hoogleraar wees er op, dat de politiezorg altijd een zaak 'is geweest van rijks- en van. ge- mentebelang. „Het is apert dat de recherche een rijkstaak is a'dus prof. Duynste, die onder meer opmerkte dat de huidige verbrokkeling van de recherche over rijkspolitie en 120 gemeen- ieliike politiekorpsen een chao- ische zaak is, welke noch socio logisch noch technisch verdedig baar is. Prof. Duynstee ging in zijn beschouwing nader in op de op leiding van de burgemeester. IIij wees er op dat de secretarie „vormingsinstituut" werd voor iedereen die ambitie had, maar, aldus de Nijmeegse hoogleraar, de secretarie geeft wel deskun digheid, maar geen gezag en de deskundigheid betreft maar delen of bepaalde aspecten. Hij noemde het noodzakelijk de burgemeestersvorming een zwaarder accent te geven door in alle opzichten zware eisen van opleiding. Voorts sprak prof. L. P. Sue- tens uit Leuven, die er op wees dat het huidige stelsel van „poli tieke burgemeesters" voor Bel gië het meest aangewezen stel sel is en blijft, althans onder de huidige omstandigheden. Naar het oordeel van prof. Suetens zou wijziging van het huidige Belgische stelsel van de gekozen burgemeester een verkeerde in vloed hebben op de medewer king van de ingezetenen van de gemeente. Het tekort aan tech nische en juridische kennis van een gekozen burgemeester kan naar zijn mening worden onder vangen door een flink geschool de gemeentesecretaris. economische en loondeskundigen. Bij de cijfermatige opstelling voor de berekening is gebruik gemaakt van de loonindicos voor de werknemers bij het particu liere bedrijfsleven en bij de over heid, zoals die in juli 1967 zijn gepubliceerd door het centraal bureau voor de statistiek. Nader vernemen wij, dat de L. H. V. haar leden heeft geadvi seerd, geen gebruik meer te ma ken van de mogelijkheid, patiën ten die zonder dringende nood zaak gedurende het weekeinde de hulp van hun arts inroepen, een driedubbel tarief in rekening te brengen. Men wil in derge lijke gevallen volstaan met een dubbel tarief. De artsen kunnen „vergeten" een nota te sturen, als zij bijvoorbeeld de indruk hebben dat een bepaald kin derrijk gezin door veelvuldig bezoek van of aan de dokter in financiële moeilijkheden dreigt te raken. DIJK ZUID-FLEVOLAND Harderwijk: De dijk van het toe komstige Zuid-Flevoland (op spuiten voorgrondnadert de Oostelijke Flevopolder. De dijk zal 18 oktober dicht moeten zijn. Deze vissersboot zal dan ook nog maar korte tijd de polder binnen kunnen varen. In verscheidene kleine steden in het bergachtige westen van de staat New York zijn bewoners van laaggelegen gedeelten uit hun huizen weggetrokken, omdat de rivier de Allegheny buiten zijn oevers is getreden. Het water in de rivier stijgt nog. De burge meester van Salamanca heeft voor zijn gemeente de noodtoe stand afgekondigd. Er is in Sa lamanca een spoorbrug wegge spoeld. Dezer dagen komt de Vlees Expres" in uw bus, de speciale krant over vlees. Let op de prijsvraag! Win een der prijzen en eet een jaar lang gratis vlees en/of vleeswaren. (en/of vleeswaren Nadat de Britse luchtmacht de basis Geilenkirchen in het Rijn land nabij de Limburgse grens heeft ontruimd, zal die basis door de Westduitse luchtmacht worden overgenomen die er ge leide raketten zal stationeren. Het Duitse personeel heeft voor de bediening van deze wa pens een volledige opleiding in de Verenigde Staten ontvangen. Het is op het ogenblik elders in de bondsrepubliek gelegerd. De Westduitse eenheden staan on der het opperbevel van de NAVO en het ligt voor de hand, dat de basis Geilenkirchen vooral be doeld is als verdediging van het NAVA-hoofdkwartier van Af- cent in Brunssum. De geleide raketten zullen in de loop van het volgend jaar naar Geilenkirchen komen, zo is vrijdag door welingelichte kringen in Bonn gezegd. Egypte heeft vrijdag in de alge mene vergadering van de verenigde naties de Israëlische voorstellen tot rechtstreekse vredesonderhan delingen van de hand gewezen en opnieuw onvoorwaardelijke terug trekking van de Israëlische troe pen uit bezet Arabisch gebied ge- eist. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Mahmoed Riad, drong er in zijn toespraak bij Ame rika op aan zich aan te sluiten bij de landen, die de Israëlische agres sie veroordelen en zich in te span nen voor Israëlische terugtrek king. Wij geloven niet dat voor de algemene vergadering de elemina- tie van de gevolgen van agressie een zaak voor gesjacher of onder handelingen kan zijn, zei Riad. Hij1 ontkende dat zijn land ooit van plan was geweest Israël aan te vallen en onthulde dat president Nasser destijds zijn Amerikaanse collega Johnson er formeel van in kennis had gesteld dat Egypte niet als eerste tot gebruik van ge weld zou overgaan en niet verder zou gaan dan een verdedigende houding. Het feit dat' voor het uit breken van de oorlog de Egypti sche vice-president naar Washing ton wilde gaan om de crisis te be praten, illustreerde dat Egypte van zijn kant al het mogelijke had ge daan om een verslechtering van de toestand te vermijden. Dat dit niet lukte kwam, doordat er voor de vijfde juni al een aanval was vast gesteld. Riad beschuldigde Israël ervan dat het alleen onderhandelingen wenst om zijn territoriale ambities bevredigd te zien en zichzelf te bevrijden van de verplichtingen die voortvloeien uit de bestandsover eenkomsten. Israël probeert hier voor de steun van de verenigde naties te krijgen, zei hij. Egypte van zijn kant vindt dat volledige eerbiediging van de bestandsover eenkomsten een essentiële factor vormt voor het behoud van de vei ligheid in het midden-oosten. De Egyptische minister verweet Amerika vijandigheid jegens het Arabische volk. .De Amerikanen droegen in deze kwestie een bij zondere verantwoordelijkheid door hun uitgebreide steun aan Israël, politiek, militair en economisch, verklaarde hij. Bij een inval in een flat in het stadsdeel van San Francisco waar de hippies wonen, heeft de po litie donderdagavond voor 5.000 dollar aan verdovende middelen, waaronder l.s.d. en hasjiesj, ge vonden. Men telde maar liefst 800 capsules l.s.d. De bewoner van de flat en zes mensen die tijdens de inval bin nen kwamen lopen, zijn gearres teerd. In Bolivia behandelt een mili taire rechtbank de zaak tegen de Franse schrijver en journalist Régis Debray, die wordt beschul digd van terroristische activi teit. In feite is hij slechts een plaatsvervangende verdachte. In de beklaagdenbank had Er nesto Ché Guevara moeten zit ten, de Argentijn die als naaste medewerker van Fidel Castro de architect was van de Cubaanse revolutie. Guevara is sinds geruime tijd uit Havana verdwenen „om op andere plaatsen leiding te geven aan de revolutie", zoals vaag wordt gezegd. Niemand heeft hem sindsdien gezien of gesproken, maar algemeen wordt aangeno men dat hij leeft en werkt in Bolivia en omgeving. Debray zegt alleen maar naar Bolivia te zijn gekomen om Gue vara te interviewen. Dat zai ook wel zo zijn, maar de Boliviaanse autoriteiten besteden er niet veel aandacht aan. Zij hadden aan gekondigd dat Guevara snel zou worden gepakt en dat is nog steeds niet gelukt. Feitelijk is er geen enkel succes geboekt in de strijd tegen de rebellen. Een kans om met een vonnis tegen Debray zoiets als een succes te behalen, wensen zij niet voorbij te laten gaan. Bolivia is in Zuid-Amerika een der' landen waar de rebellerende groepen het uitgebreidst opere ren. Dat wordt vooral mogelijk gemaakt door de jarenlange on tevredenheid onder de werkers in de ongezonde tinmijnen, de vele gegadigden voor te weinig landbouwgrond en in het alge meen door de zeer ongelijke ver- „Nederland moet ten volle gebruik maken van de ont wikkelingsmogelijkheden, die zijn havens bieden", zo zei staatssecretaris Keyzer (ver keer en waterstaat) gisteren op de internationale havendag 1967 in Rotterdam. De vorig jaar verschenen havennota mag, zo meende de bewinds man, niet worden uitgelegd als een uiting van beducht heid voor de verdere ontwik keling van de havens. De aan dacht voor die ontwikkeling wordt uitsluitend ingegeven door de overtuiging dat de Nederlandse economie een verdere groei van die havens niet kan missen. Staatssecretaris Keyzer vestig de er de aandacht op dat de zee havens een magneet zijn voor de vestiging van industrieën en daarom van fundamentele en essentiële betekenis voor de wel vaart. „Het gaat om niets min der dan de bestaansmogelijk heden van het op een klein ge bied samengedrongen volk, waar van het welvaartspeil bepaald niet tot de hoogste van West- Europa behoort", aldus de heer Keyzer, Vreemd is het zo meende de staatssecretaris dat men soms voor havens andere maat staven aanlegt dan voor andere economische activiteiten. „Nie mand zal het in zijn hoofd halen er een automobielindustrie ver wijten van te maken dat zij voortdurend uitbreidt en de pro- duktie opvoert. Maar ten aan- Zoïi- e&i ZON MAAN Sept. op onder op onder Walsoorden 30 6.38 18.21 1.21 17.33 MAANDAG Okt. Breskens 1 6.40 18.19 5.20 17.50 Terneuzen 2 6.41 18.17 4.20 18.04 Hansweert 3 6.43 18.15 5.51 18.16 Walsoorden zien van een haven is er wel eens een neiging om te zeggen is het nu niet genoeg, moet het nu niet wat kalmer aan?" Hij verzekerde zijn gehoor dat ook de Nederlandse regering zeer goed beseft dat stilstand achteruitgang betekent, ook voor een haven. In zijn rede op de havendag zei 'staatssecretaris Keyezer ver der o.m. dat in Benelux-verband belangrijke stappen voor een in tegratie in voorbereiding zijn op het gebied van het wegvervoer, maar ook voor de politiek ten aanzien van de zeehavens. Samenwerking tussen België en Nederland op dit gebied kan. zo zei hij, „gevoeglijk" noodzakelijk worden genoemd. deling van de rijkdommen van het land. Generaal Barrientos is als dictator onder de massa be paald niet geliefd. Dat vormt een goed arbeidsterrein voör Gue vara, iets wat ook de Verenigde Staten hebben begrepen. Kort nadat Debray was gear resteerd, vlogen meermalen Amerikaanse officieren naar het stadje, waar de staat van beleg was afgekondigd in verband met Debrays arrestatie. Debrays uit gever, Seltrinelli, achtte het daarom nuttiger in Washington te protesteren tegen de gevan genhouding van de schrijver dan bij de Boliviaanse regering. De Amerikanen zien er van zelfsprekend een ernstig gevaar in als Castro er in zou slagen de Cubaanse revolutie te expor teren naar het vasteland van Zuid-Amerika. Hun belangstel ling voor Debray is daarom be grijpelijk: hij kan iets meer weten over Guevaras werkter rein en het zou interessant zijn uit zijn mond gegevens te ver nemen. Maar de Amerikaanse bemoeie nissen met de gevangen Debray dreigen verkeerd uit te pakken. Het gaat er op lijken, alsof de Ver. Staten hun zegen gaan geven aan het bedenkelijke pro ces en of zij billijken dat iemand wordt veroordeeld wegens terro risme, alleen omdat hij iets meer over een guerilla-leider weet dan de jagende overheid, het geen toch in feite geen misdrijf is. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN VEEL BEWOLKING Vrijdag werd het weer in ons land nog geheel bepaald door een hogedrukgebied, waarvan het centrum boven midden-Europa lag. Met zuidelijke winden werd nog vrij warme lucht aangevoerd en er kwam flinke zonnige pe rioden voor. In de namiddag nam de bewolking echter toe en tegen ZATERDAG 30 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZONDAG Breskens Terneuzen Hansweert n.m. 11.24 v.m. 10.49 11.25 11.59 12.34 11.58 12.33 OKTOBER v.m. 11.34 0.10 0.44 0.33 n.m. 12.00 12.36 1.10 1.09 OKTOBER v.m. n.m. 0.31 1.07 1.41 1.40 0.50 1.26 2.00 1.59 de avond bereikte een regenge- bied het westen van het land. Deze regen hing samen met een randstoring van een depres sie ten westen van Schotland, die met tamelijk grote snelheid van de Azoren naar Engeland trok. Aangezien de depressie langzaam naar het oosten beweegt, zal van daag een koufront ons land ps«~ seren. Aanvankelijk zal het zwaar bewolkt weer zijn met plaatselijk enige regen, maar la ter op de dag zijn van het westen uit enkele opklaringen te ver wachten. De wind neemt tot matig en aan de kust tot vrij krachtig toe en ruimt naar zuidwest. De tempe raturen komen op een wat lager niveau. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Koeler Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, maar tegen de middag van het westen uit opklaringen. Matige aan de kust krachtige naar zuidwest ruimende wind. Lagere tempera turen dan gisteren.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1