Ruineert doping-contröle de wielrennerij? s Caro wil Je een itii kaas uit het vuistje 1 Radio en Televisie s OOK BIJ ANDERE SPORTEN NOODZAKELIJK Vliegtuig op schoolplein neergestort i S 3 3 I RAAD VAN EUROPA OVER GEBOORTEBEPERKING EN ABORTUS Rumoer rond het uurrecord van Jacques Anquetil nog niet verstomd Vliegtuigbotsing HAAGSE POLITIE BESPRAK JEUGDPROBLEMEN MET OUDERS Vrijdag 29 septernW 1967 DE VRÏTE ZEEUV5 Pagina 9 Na Simpsons dood Paarden Zware straffen MISLUKTE „FIETSTOCHT" OVER HET KANAAL VOEDZAAM MA* pa 3 5 Brood met beleg Grote plannen NEGENTIG JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR INBREKER ANTWERPSE POLITIE ZOEKT NEDERLANDER NEGERKOMPLOT IN PHILADELPHIA BRAND IN JAPANSE MIJN DANSERES TOT 20 JAAR VEROORDEELD TREINONTSPORING IN BENGALEN Verdovende middelen. Geen negatieve houding GEBOORTEREGELING IN PERU De wereldkampioenschapper» wielrennen op de baan in Amster dam hebben heel wat doping-gevallen opgeleverd. Dat is vooral te danken aan de Nederlandse Wieirenunie, die kon wijzen op de resultaten van de controle bij de Nederlandse kampioenschappen. En eveneens aan dokter Baart, die voor een strenge controle zorg de. Niet alleen bij de profs, maar ook bij de amateurs werden ver scheidene renners betrapt. En de Belgische Yvonne Reijnders ge niet de twijfelachtige eer de eerste vrouw in de wielersport te zijn, die stimulerende middelen had gebruikt. Bij de Oosteuropeanen is het beroep, dat bij hen geen doping werd gebruikt en dat de prestaties louter berusten op een medisch verantwoorde training, verstomd. Ook Tjechische wielrenners had den niet voldoende vertrouwen in eigen kunnen en conditie, waar door zij naar een opwekkingsmiddel grepen. Dopingsaffaires zijn vooral in de belangstellnig gekomen sinds de tragische dood van de Engel se renner Tom Simpson op de Mont Ventoux in de ronde van Frankrijk. Zo kon het gebeuren, dat de Fransen en Nederlanders geen nationale kampioen hebben bij de profs op de weg. Zowel Désiré Letort als Eef Dolman is de nationale titel, die zij na een harde en lange strijd hadden ver overd, ontnomen. Veel wielrenners zijn van me ning, dat hun sport wordt geruï neerd door de dopingcontroles. Eén van hun voormannen is Jan Janssen. Anderen zijn van me ning, dat hun sport er mee wordt gediend, omdat er pas van een eerlijke krachtmeting kan wor den gesproken als er geen hulp middeltjes worden gebruikt. Tie- men Groen pleit sterk voor dit laatste. Het staat vast, dat wielrenners, die grote krachtsinspanningen moeten leveren, voor een groot deel doperen. In rennerskringen wordt er openlijk over gepraat en geven vrienden en ploeggeno ten elkaar adviezen, vooral over goed werkende en moeilijk te ontdekken middeltjes. Veel ren ners geven openlijk toe dat zij doping gebruiken, maar bij een controle wordt niet alles ontdekt. Het staat duidelijk vast, dat niet alleen in de wielrennerij, maar ook in andere takken van sport de prestaties worden be ïnvloed door het gebruik van do ping. In de draf- en rensport is het vaak voorgekomen, dat paarden opwekkende middelen kregen toegediend. Ook in die sport is de controle streng. De winnende paarden van elke belangrijke race worden onderzocht. Maar er zijn takken van sport, waar men nog nooit een onder zoek heeft ingesteld, terwijl er toch gegronde redenen zijn om aan te nemen, dat daarin ook sti mulerende middelen worden ge bruikt om tot grote prestaties te komen. In dat opzicht is het ver heugend, dat bij alle sporten die daarvoor in aanmerking komen, op de Olympische spelen wordt gecontroleerd, aldus een bekend making van de Mexicaanse or ganisatoren en het Internationaal Olympisch Comité. De straf zal zwaar kunnen zijn: als bij één Nederlandse roeier een stimulerend middel wordt ge vonden in het onderzoek van de urine, wordt de hele Nederland se roei-afvaardiging uitgesloten van verdere deelneming en moe ten de behaalde medailles wor den teruggegeven. Tot de takken van sport, die voor dopingcontrole op de Olym pische spelen in aanmerking ko men, behoren o.m. hardrijden op de schaats, skilopen, zwemmen op de langere afstanden, atletiek op de lange loopnummers, roeien, kanovaren, boksen, worstelen, wielrennen, vijfkamp. Dit lijstje is niet volledig. Maar het gaat om de sporten, waarbij een grote lichamelijke krachtsinspanning wordt vereist en geen hoge eisen worden gesteld aan het reaktie- vermogen en de intelligentie, die tijdens de werkingsduur van de doping verminderen. Daarom is het gebruik van doping door bok sers gevaarlijk, hoewel hun in casseringsvermogen er groter door kan worden. Iedereen kan ervan overtuigd zijn, dat alleen een sportman of -vrouw doping gebruikt als zijn of haar conditie niet goed genoeg is om op natuurlijke wijze tot een topprestatie te komen. Een sport man of -vrouw in goede lichame lijke en geestelijke conditie heeft geen hulpmiddelen nodig om tot grote prestaties te komen. Dat is al vaak gebleken. Een tweemotorig straalvliegtuig is woensdag op een schoolplein in de Amerikaanse stad Dallas neer gestort. Alle zeven inzittenden van het toestel kwamen om het leven. Volgens onbevestigde berichten zou ook een kind zijn gedood, maar het hoofd van de school, Bill Bryant, verklaarde niets af te we ten van vermiste of gewonde kin deren. Het ongeluk gebeurde op een tijd waarop anders de kinderen de school verlaten. Zij waren die dag echter vroeger naar huis gezon den, omdat een lerarenvergadering zou worden gehouden. Een achttal kelners uit de Bel gische badplaatsen Oostende en De Panne heeft een mislukte poging gedaan om het Kanaal over te steken op tweepersoons- waterfietsen. Bij het vertrek, dinsdagmiddag uit De Panne, moesten twee van hen reeds verstek laten gaan. De overige zes lieten zich op drie waterfietsen met het tij mee af zakken naar Calais, maar slechts één koppel was toen nog fit ge noeg om de oversteek naar Dover te beginnen. Op twaalf kilometer uit de Engelse kust geraakte dit tweetal echter in moeilijkheden. Ze konden gered worden door 'n Nederlandse kustvaarder, die hen woensdagavond in Dover aan land heeft gezet. ZATERDAG 30 SEPTEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nws en ochtendgymn.; 7.20 Soc. strijd lied; 7.23 Lichte gr. muz.; 7.55 Deez dag; 8.00 Nws; 8.10 Lichte gr. muz. (8.308.35 Van de voor pagina); 9.35 Waterstanden; 9.40 Klass. en mod. muz.; 10.00 gev. progr. (11.00 Nws); 12.15 Lezing; 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw; 12.30 Actueel sport- nws; 13.00 Nws; 13.10 VARA- Varia; 13.15 Tijd voor teenagers (gr.); 14.15 Progr. voor twinti gers; 14.55 Radio Jazz Magazine; 15.3 Licht gevar. muz. progr.; 16.00 Nws; 16.02 Oosteuropese kron.; 16.20 Lichte gr. muz.; 17.05 i-3 H M s N a H e tA ta M 90 W Als bij het onderzoek blijkt dat er is geslikt, dan kan men ervan op aan, dat zo'n renner stimule rende stoffen heeft gebruikt, hoe hjj ook ontkent. Daar weet de coach van de Nederlandse baan renners Jan Derksen over mee te praten. Dokter Baart heeft hem een blik gegund in het onderzoe kingslaboratorium in Gent en nu is Derken overtuigd. Volgens Jan Janssen moeten profrenners wel dope gebruiken. „Als je je brood met beleg wilt verdienen, moet je zorgen een heel seizoen lang in conditie te zijn op de weg en de jongens, die 's winters nog op de baan rijden, hebben helemaal geen rust. Het is ons beroep", vertelt Janssen, „en als je goed wilt verdienen moet je winnen. Je mag nooit achterblijven, want dan heb je niet genoeg waarde voor goede contracten". „Die contracten zijn de basis van het inkomen, het brood zo gezegd, en het beleg komt uit de prijzen en premies. Een beroeps renner moet goed verdienen, want na z'n dertigste verdwijnt hij naar het tweede plan en de jongens die het tot hun vijfen dertigste volhouden, zijn de hele groten. Dan moet je zoveel heb ben verdiend, dat je met een zaakje kunt beginnen om verder te leven", aldus Jan Janssen. Intussen onderschrijven wij het standpunt van Tiemen Groen, die goede contracten krijgt door zijn faam als achtervolger op de baan. De Fries rijdt veel meer op de weg dan op de baan, want de grote verdiensten voor de wiel renners liggen] op de weg. Grote resultaten heeft Tiemen op de weg niet behaald, maar de rus tige boerenzoon uit Follega maakt voor de komende jaren wel grote plannen. Om ook op de weg tot de groten te behoren heeft hij een uitge kiend trainingsschema opgesteld ■en hij beschouwt het als een voordeel, dat hij door zijn resul taten als achtervolger een be hoorlijke financiële basis heeft, waardoor hij 's winters op over dekte banen ook omniums kan rijden. Tiemen is ervan overtuigd, dat een renner die geen doping ge bruikt en goede kwaliteiten heeft, zich langer aan de top kan hand haven, dan één die zijn lichaam vergiftigt met al die dopingspul- len. „Natuurlijk heb ik er over horen praten en het is mij ook aangeboden", zegt hij, „maar ik zal er nooit intrappen, want je verpest jezelf er mee". Het rumoer rondom Jacques, Anquetil, die woensdagavond op de houten Vigorelli-baan in Mi laan een geslaagde greep deed naar het werelduurrecord, is nog lang niet verstomd. „Monsieur Chrono", die weigerde zich aan de anti-dopingcontrole te laten onderwerpen, verklaarde bij monde van z'n ploegleider Gemi- niani, woensdagnacht in zijn hotel, dat de anti-dopingtest weliswaar een regel is maar geen wet. Overigens wilde de Frans man zich later wel laten contro leren, maar toen was dokter Ma- rena, die het anti-dopingonder zoek moest verrichten, reeds per trein vertrokken, nadat hij had gezegd dat hij van het gebeurde een rapport zou opstellen. „Er bestaat een grote kans dat Anquetil zijn record kwijtraakt", aldus de Italiaanse arts. De Ita liaanse wielerbond had tevoren bekendgemaakt dat iedereen, die een poging doet het werelduur record te verbeteren, gecontro leerd zou worden op het gebruik van stimulerende middelen. Ook Anquetil heeft dat geweten. GEEN HOND Geminiani vertelde later, dat hij de dokter had voorgesteld de controle twee uur na de race in het hotel van Anquetil te hou den. „De dokter wilde dat echter niet", aldus een verontwaardigde „Gem", die eraan toevoegde: „Een renner is geen hond, die je zomaar even een plasje kan laten doen na een verschrikkelijke in spanning. Overigens wist ik niet dat de test meteen na de race moest worden afgenomen. An quetil en ik dachten dat het in het hotel ook wel kon. In Alexandria in de Ameri kaanse staat Virginia is de 26- jarige James Sullivan tot 90 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens inbraken, waarbij hij in totaal 226 dollar (ongeveer 800 gld.) had buitgemaakt. De open bare aanklager had echter de doodstraf geëist op grond van 'n weinig toegepast wetsartikel, dat het mogelijk maakt iemand die na het invallen van de duisternis in een woning inbreekt, te ver oordelen tot een straf, variërend van vijf jaar gevangenis tot de dood op de elektrisch stoel. De verdediger van Sullivan tekende bij het hooggerechtshof van Virginia beroep aan tegen 't vonnis, dat hij „wreed en onge bruikelijk" noemde. EEN GEZONDE SLAAP! Een Zwitserse automobilist viel bij Wangen achter het styur in slaap, raakte van de weg en reed 32 stenen paaltjes omver voordat de wagen tot stilstand kwam. De politie trof de man ongedeerd aan. Hij leg nog rus tig ote snurken. FANTASTISCH Gianni Motta die, toen de Ita- laainse wielerbond bekendmaak te dat bij iedere poging om het record te verbeteren een anti dopingcontrole zal worden ge houden, verklaarde dat hij dat niet rechtvaardig vond omdat nooit bewezen kan worden of een Fausto Coppi en een Roger Ri- vière bij hun geslaagde record- pogingen dope hebben gebruikt. Hij vond de prestatie van Anque til fantastisch. „Ik hoorde door de radio dat Jacques geslaagd was en kon van verbazing lange tijd niets zeggen. Voor mij wordt het nu weer een stuk moeilijker. Ik denk niet dat ik dit jaar nog een poging zal wagen. Wellicht dat ik pas het volgend jaar ga pro beren dat uurrecord in mijn bézit te krijgen. Ik zal me dan wel nauwgezet moeten voorbereiden, net zoals Anquetil nu heeft ge daan", aldus Motta. De Antwerpse politie is op zoek naar een 40-jarige Neder lander, die in dienst was van een firma in de Belgische Schelde- stad en die plotseling verdwenen zou zijn met een auto van deze firma. Sedert zijn verdwijning wordt ook een bedrag van ten minste 25.000 gulden vermist. De assemblee van de raad van Europa heeft donderdag in Straatsburg gestemd tegen een amendement van de Britse socia listische afgevaardigde mejuf frouw Short, waarin werd aange drongen op uitbreiding van de diensten voor geboortebeperking en een rationeler en liberaler houding ten aanzien van de her vorming van abortuswetgeving. Het amendement had betrekking op een wel aangenomen resolutie waarin wordt aange drongen op maatregelen, bijv. op het gebied van kinderbewaar plaatsen, die gehuwde vrouwen desgewenst in staat zullen stellen een taak in het maatschappelijk leven te vervullen. De resolutie werd gepresen teerd door de Nederlandse k.v.p.- afgevaardigde mej Kok, die na mens de sociale commissie een rapport had uitgebracht over de politieke, sociale en staatsbur- gelijke positie van de vrouw in Europa. In haar rapport komt mej. Kok tot de conclusie dat er nog steeds discriminatie en onrechtvaardig heid bestaat ten aanzien van de vrouw. Zij concludeert ook, dat Nabij de Amerikaanse stad Jacksonville is woensdag een P-2 „Neptune" patrouillevliegtuig in de lucht in botsing gekomen met een RF-8 „Crusader"-straal jager van het vliegkampschip „Shan- gri-La". Volgens ooggetuigen ontplofte een van beide toestellen in de lucht en stortte het andere neer in een moerasachtig gebied op 25 kilometer van Jacksonville. De piloot van de „Crusader" is dood gevonden. De vijf beman ningsleden van de „Neptune" worden vermist. het een van de moeilijkste aspec ten van het probleem is de vrou wen zelf ervan te overtuigen de hun toekomende plaatsen te be zetten en verantwoordelijkheden te aanvaarden. De kwestie van de geboorte beperking zal nu nader worden beesproken in de sociate com missie. Het bureau van de openbare aanklager in Philadelphia in de Amerikaanse staat Pennsylvania heeft woensdag bekendgemaakt, dat men een komplot van de ex tremistische negerorganisatie „Revolutionary Action Move ment" (R.A.M.) heeft ontdekt om een rassenrel op touw te zet ten en dan 1000 tot 1500 poli tiemannen en andere overheids functionarissen te vergiftigen. Men had bijna 300 gram cyanide gevonden, dat de organisatie had willen mengen door koffie en broodjes die in noodsituaties aan de politie en ander overheids personeel worden verstrekt. In verband met dit komplot wor den vier negers gezocht. In Philadelphia zijn al eens leden van de R.A.M. aangehou den. Een van hen is tot dusver veroordeeld wegens opruiing. Een brand in een steenkool mijn in Omuta in het zuidwesten van Japan heeft donderdag aan zes mijnwerkers het leven ge kost. Elf mannen zijn in een zie kenhuis opgenomen en er is één vermiste. Ruim vijfhonderd mijnwer kers ontsnapten aan het vuur, dat diep onder de grond uit brak. In dezelfde schacht kwamen in 1963 bij een ontploffing 458 mijnwerkers om. Amateursprogr.; 17.30 Radio- weekjournaal; 18.00 Nws; 18.15 Radioportret; 18.45 Platenprogr. voor stereo-liefhebbers; 19.20 Artistieke staalkaart; 20.00 Nws; 20.05 Metropole-orkest en zang solisten; 20.45 Het einde van de reis, hoorspel; 22.00 Operamuz.; 22.30 Nws; 22.40 lichte gr. muz.; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Meditatie; 7.15 Klass. gr. muz.; 7.30 Nws; 7.32 Geestelijke liede ren (opn.); 7.55 Overweging; 8.00 Nws; 8.10 Gevar. progr. (8.30 8.32 Nws); 12.25 Marktberichten; 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.40 Progr. over verkeer, vervoer en vooruitzien; 12.50 Rubr. missie en zending; 13.00 Verzoekplaten- progr. voor de militairen; 14.00 Weekblad met veel plaatjes; 17.00 Radiomagazine voor tieners; 18.00 Lichte gr. muz.; 19.00 Nws; 19.10 Actual.; 19.30 Bisschop Con ferentie; 19.35 Operettemuz.; 20.30 Verzoekplatenprogr.; 22.30 Nws; 22.40 Overweging; 22.45 Muz. sportprogr.; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM XII: 9.00 Nws; 9.02 Ochtendconcert 10.00 Nws; 10.02 Operamuz.; 11.00 Nws; 11.02 11.02 Hilversum 3-vertissement; 11.30 Leger des Heilsmuz.; 12.00 Nws; 12.02 Vakantie in eigen land; 13.00 Nws; 13.02 Tiene- rama; 14.00 Nws; 14.02 Tiene- rama; 14.30 Ramblers Radio Re prises 15.00 Nws; 15.02 Modern Amerik. amusement: 15.30 Muz. zwerftocht (16.00 Nws); 17.00 Nws; 17.0218.00 Sportshow. BRUSSEL VI.: 12.00 Nws; 12.03 Lichte muz.; 12.40 Weerber., mededelingen, progr. overz. en SOS-ber. voor de schippers; 12.45 Zweedse muz.; 12.55 Buitenlands oersoverz.; 13.00 Nws en weer ber.: 13.15 Gevar. progr. (14.00 en 15.00 Nws); 17.00 Nws. weerber. en mededelingen; 17.10 Progr. voor veili" verkeer: 17.35 Lichte muz.; 18.00 Nws; 18.03 Voor de soldaten: 18.28 Paardesoortuitsla- 'en; 18.30 Franse les: 18.32 Lichte muz.; 18.45 Sport; 18.52 Taalwenken; 18.55 Lichte rrmz.: 19.00 Nws. weerber. en radio- kron.; 19.40 Lichte muz.; 20.00 Jazzconcert; 21.00 Amuseme^tc- muz.; 22.00 Nws en ber.; 22.15 Dansmuz.; 23.4023.45 Nws. Televisieprogramma's NEDERLAND I: 13.50—15.00 Teleac: 13.30 Automatisering (19 - herh.); 14.00 Polemologie (3 - herh.); 14.30 Russische les (3 - herh.); 15.30 Nws in 't kort; 15.31 Reclame ;15.34 Weekjournaal met titels voor slechthorenden; 15.57 Reclame; 16.00 Vrolijke film; 17.10—17.30 Documentair progr.; 18.45 De Minimolen; 18.50 Journaal; 18.55 Reel.; 19.00 In kleuren: The Thunderbirds 19.50 Progr. overz.; 19.56 Reel.; 20.00 Journaal; 20.16 Reel.; 20.20 Quiz- progr.; 20.50 Voor de vuist weg; 22.00 Vlucht zonder uitweg, TV- film (slot); 23.20—23.25 Journ. NEDERLAND II: 20.00 Nws in 't kort; 20.01 Reel.; 20.05 Van nul uur één tot middernacht: dl. XI: De wraak, TV-film; 20.30 Apollon Musagète, ballet van Strawinsky; 21.00 Gezond gezin, gesprekken; 21.10 In kleuren: De vergeten woestijn, filmreportage; 21.45 Ge lach Kamer, licht progr.; 22.10 Reel.; 22.1522.30 Journaal. BELGIE VI.: 18.55 Zandman netje; 19.00 Katholieke godsdien stige uitzending; 19.30 Natuur film; 19.53 Mededelingen en Nederlandse les; 20.00 Journaal; 20.25 Showprogr.; 21.05 Echo; 21.35 De Onkreukbaren, TV- serie; 22.25 Nws. Een nachtclubdanseres uit Mia mi Beach in Florida, die een 71- jarige man naar haar hotelkamer had gelokt en hem daar had be roofd van 100 dollar, is tot een gevangenisstraf van 20 jaar ver oordeeld. Volgens de openbare aankla ger had de danseres, de 32-jarige Maria Kersten, slechts 13 dollar van de buit ontvangen. De rest verdween in de zakken van haar medeplichtige, de 22-jarige Law rence Hammer, die eveneens tot 20 jaar ^gevangenisstraf werd veroordeero. Bij het ontsporen van een trein in Noord-Bengalen hebben donderdag elf mensen het leven verloren. Er waren 25 gewonden. De Haagse politie heeft woens dagavond met ouders, ouderen en ook jongeren gesproken over allerlei vragen, die in de bege leiding van kinderen een rol spe len. Het was, zoals hoofdinspec teur W. M. van Andel, die de bijeenkomst leidde, een avond waarop de politie en de burgers van elkaar leerden. In zijn inleiding had de heer Van Andel gememoreerd, dat vorig jaar in Den Haag ruim 2000 kinderen zich schuldig maakten aan misdrijven waar onder weglopen van huis, het aanrichten van feestjes die niet door de beugel konden, enz. Hij legde ook de vraag voor of de ouders wel de wereld kennen, waarin hun kind leeft. Tijdens de discussies werden diverse onderwerpen aangesne den. Over de beat-tenten werd o.m. opgemerkt, dat ze voor de jeugd dikwijls een kwestie van status zijn: je moet in de Hout- rusthallen bij de „Rolling Sto nes" zijn geweest, anders tel je de volgende dag op school niet mee. Overigens werd de ouders geadviseerd zelf eens een kijkje in beattenten te nemen. De politie is van oordeel, dat sexuele voorlichting moet plaats hebben vóór het kind tien jaar is. Op deze leeftijd is het kind al door vriendjes voorgelicht, zo is de algemene indruk bij de politie. DOOR OLAF J. DE LANDELL 47) i „Booner?" polste ik. „Is mij te vertrouwd met die pook. En bovendien doet ze tel kens andere openbaringen. Eerst was het Henri, die met een zwaar pak sjouwde, en die ze toch be slist geen nadeel wilde toebren gen met haar onthullingen. Toen was het Gert, waarvan ze het zo zeker wist, dat ze voor hem ste len wilde. Als ze het zo zeker wist van Gert, waarom viel ze ons dan lastig met dat zware pak van Henri?" „Om de aandacht van Gert af te leiden," dacht ik. „En tenslotte komt ze met Teun voor de dag," hoofdschudde Terry. „Teun, die gedreigd heeft, die schop wel eens voor iets beters te zullen inwisselen. Je hebt mensen, Han, die hun eigen hemd voor wit laten doorgaan, door er een nog vuiler exemplaar van een ander naast te hangen. Maar daarom is hun hemd nog niet wit!" Ik schoot in de lach. „Dus Teun?" zei ik maar gauw. „Teun?" herhaalde Terry na denkend. „Een echte pummel. Gauw driftig. In 't bezit van 'n touwladder." Ik floot tussen mijn tanden. ..Waarom hqb je me dat niet es eerder verteld, Terry?" „Ja, gunst," zei Terry en lichtte het hoofd op, „ik wou 't zo graag voor mezelf houden, Han. Je hebt het aan mijn vermoeidheid te danken, dat ik dit allemaal zo bereidwillig vertel." Toen ik hierop niets terug zei, draaide hij zich meesmuilend om en zei: „Ga jij es van dat bed af. Ik wil maffen. Wek me over tien minuten, kerel'. Dan mag je daar na gaan eten." En voor mijn verbaasde ogen legde hij zich heerlijk op zijn kant, en zonk weg in slaap, ge kleed en wql, met zijn schoenen oneerbiedig op de gehaakte sprei van Henri's bed, waaronder nog maar pas Martijn gelegen had. En ik stond daar, met alle moeilijke problemen. HOOFDSTUK X Toen ik buiten kwam moest ik me een weg banen door een troepje dorpsbewoners, die met angstige, voldane gezichten ston den te luisteren naar eikaars op vattingen. 't Bleek, dat madame Enbourg in de heftigste ruzie met Crommer het huis had verlaten, en dat scheen zeer dramatisch geweest te zijn. De straat was vol mensen. Vrouwen vormden lange rijen van heupwiegende brede rokken en witte mutsen over de weg en bezagen mij met vogelgezichten waar de nieuwsgierigheid af droop. Ik kan me best voorstel len, dat in het vallende duister de schrille stem van de Fran- saise, uit de voordeur komende van het huis waar een moord was gebeurd, op hun fantasie moest werken. Een paar mannen zeiden „Goeienavond" met stroeve mon den en vastgeklemde pijpen. Ik knikte kameraadschappelijk naar ze en liep door alsof ik van de drukte niets bemerkte. Bij de „Gouden Arm" stond de directeur op straat met een zor gelijke rimpel tussen de ogen naar ons te kijken. Hij zei ook „Goeienavond, meneer," en meteen zacht er achteraan: „Wat is dat met me vrouw Enbourg? Ze is toch niet de Ik lachte hem eens toe en ant woordde: „Nou moet u zich niets laten vertellen door de dorps mensen, meneer. Mevrouw En bourg is waarschijnlijk 'n beetje van streek geweest, omdat er natuurlijk wel eens iets ontdekt wordt En u begrijp*; dat zo lang de onschuld van meneer Henri niet bewezen is, de hele zaak bijzonder pijnlijk voor haar is." „Ja," knikte hij, en keek me vorsend aan. „Ja Ik zweeg voldaan over de prachtige verklaring die ik zo maar uit mijn mouw had ge schud. Per slot van rekening was ik toch wel een volbloed schrij ver, meende ik zo. Het diner verliep heel stil, zon der gezelschap. Want madame Arlette bleek zich al terugge trokken te hebben. Ik zat alleen aan tafel: in februari kun je nu eenmaal niet veel gasten ver wachten in een dorpje dat zo achteraf ligt. Ik voelde me trouwens niet bijster spraakzaam. Had een heleboel te overdenken. Eigen lijk wist ik later niet eens meer, wat ik gegeten had. En dat wil wat zeggen. Toen ik aan de pudding bezig was, kwam er een telefoontje voor me, dat Terry me nog graag even zou willen spreken. Hij ont bood me na het diner weer bij zich, en raadde me, in een klein koffertje alles voor m'n vermom ming mee te nemen. Dan zou ik als Terry van der Linden minder opvallen. Daar moest ik hem ge lijk in geven, en dus gehoor- azamde ik zonder antwoord. Hij verwelkomde me met de woorden: „Zeg, weet jij dat kapotte ballonnetje nog, dat we in de prullemand hier vonden?" Ik was het eerlijk gezegd ver geten, maar een blik op de be wuste prullemand rakelde mijn herinnering op. „Ja," gaf ik toe. f Wordt vervolgd.) Met de komst~~Van grote aan tallen buitenlandse arbeiders is ook het gebruiken van verdo vende middelen sterk toegeno men. De politie van Den Haag is er zeer recent toe overgegaan een speciale brigade samen te stellen om dit euvel te bestrij den. Ofschoon nog slechts tegen een paar jeugdige gebruikers van verdovende middelen pro ces-verbaal is opgemaakt, neemt de politie aan, dat er ongeveer honderd jonge gebruikers van verdovende middelen in de resi dentie zijn. Het is niet gebleken dat er LSD wordt gebruikt, wel marihuana en hasjish. Onopgelost bleven vragen als waar eindigt 'de taak van de politie in de preventieve sfeer? Hiervoor zijn geen wettelijke normen gesteld. Het niet in militaire dienst willen van jongeren was aan leiding om vast te stellen, dat het zaak is, dat ouders respect kunnen opbrengen en tonen voor een standpunt, dat van het hun ne afwijkt. Een afwijkend stand punt mag nimmer leiden tot het discrimineren van jongeren. Er werd gewezen op de las tige jeugd die ook wel „provo" wordt genoemd. Veroordeeld werd tegenover dit verschijnsel slechts een negatieve houding aan te nemen. De provo's mogen dan lastig zijn, als het om de uitoefening van het gezag gaat, zij hebben onbetwist mede de discussie over het gezag op gang gebracht. Tot de slotconclusies behoorde, dat ouders en ouderen mede verantwoordelijkheid dragen voor de jeugd, die om begelei ding vraagt, maar daarbij moet de noodzakelijke sneelruimte worden gelaten. Van de kant van de politie werd behalve door mensen van de afdeling voorlichting ook aan de discussies deelgenomen door politiemannen van de afdelingen drankwet en zeden- en kinder politie. Zesentachtig ouders en ouderen waren gekomen om dit experiment te doen slagen. Een soortgelijke bijeenkomst wordt zaterdagavond gehouden. Op een internationaal congres van vrouwenartsen en verlos kundigen in Sydney heeft een hoogleraar uit Lima, prof. Alfre do Larranaga Leguia, verklaard dat artsen in Peru hopen een geboorteregeling op nationale schaaj te bereiken door middel van injecties die de vrouwen eens per kwartaal worden toe gediend. Bij proeven in het af gelopen jaar was dit middel zeer praktisch en doeltreffend gebleken.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 9