Een deel van uw Simca blijft op de bank staan Simca 1000: koersvast dCAlOOö N GRENZELOOS GOED Verras uw kind met zo'n leuke -zzzoever- en... met een oergezond Bambix-maal! GEVAAR VOOR KOLENDAMP VERGIFTIGING THANS GROTER DAN IN DE WINTER Vrijdag 29 september 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Daar verrast u uw kind mee, met die leuke Bambix zzoever. Trekken-vieren, trek-vier, zoefff, zoefffUren plezier! U krijgt zo'n fantastische zoever gratis bij elk Ëak Bambix. iat betekent dubbel plezier, want kinderen zijn dol op Bambix graanvlokken en eten het graag. Omdat het lekker is. Maar Bambix is óók oergezond. Want Bambix is n.l. gemaakt van vijf granenniet alleen tarwe, maar ook haver, rogge, rijst en boekweit. Berstens vol eiwitten, mineralen en vitaminen. Daarom is Bambix béter voor uw kind. En het is nog in een wip klaar ook. Haal nog vandaag een pak Bambix in huis. Mèt gratis zzzzoever I graanvlokken graanvlokken Men zorge voor „trek"1 De schoorsteen Aardgas Verse lucht y"?;V''A*"'V- Iedere grote fabrikant beeft 't kunstje van de automa tische autoveroudering onder de knie. Heel simpel: elk nieuw bouwjaar monteer je een paar opmerkelijke uiter lijke verschillen en hupsakee daar gaat de inruilwaarde. Nu wil het toeval (toeval?) dat Simca geen enkele reden zag (en ziet) om zijn .Simca 1000 ingrijpend te wijzigen. Simca is wel wijzer. Simca is maar al te blij dat de suksesformule van zijn elegante 'duizend' zo'n onbe grensd vertrouwen geniet. Zoek in de vijfduizend-gulden-groep een auto die net zo koersvast is als de Simca 1000 en bel één van de 270 Simca-dealers zodra u het zoeken moe bent. Maak een afspraak voor een proefrit, zet de vier deuren open voor uw vrouw en uw kinderen en ontdek dat een Simca 1000 "öokléttérlijk koersvast is. En snel. En pittig. En luxueus- comfortabel. Hoeveel van de Simca 1000 kopers uit 1966 namen 'm om z'n wendbaarheid? En bij hoeveel Neder landse kopers gaf z'n frans-elegante uiterlijk de door slag? Maar alle Simca 1000-rijders zullen over drie, vier jaar, bij het inruilen ten volle beseffen hoe goed en verstandig ze gisteren gekozen hebben. Dat ze een auto namen, die voor een groot gedeelte op de bank bleef staan. SIMCA 1000, VANAF F 5195,- N-87-10 J 1W«® ^\l GEWONDHEID Uir5<H»NEN l-C' K i WERELD-DIERENDAG „jvlag ik misschien verontwaardigd zijn: over enkele dagen ishet wereld-dierendag!" Dat er, hoewel het stooksei- zoen in feite nog: niet is begon nen, reeds slachtoffers zijn ge vallen door kolendampvergifti ging, is volgens de sectie verwar- mingsbedrijven „Secoma" te Utrecht mede een gevolg van het feit, dat de buitentempera tuur vrij hoog is. De „Secoma", die eraan her-, innert, dat er in 1966 in ons land 128 mensen om het leven zijn gekomen door kolendampvergif tiging als gevolg van het niet goed functioneren van haarden en kachels resp-.- schoorstenen, vindt het nuttig nog eens te at tenderen op het feit, dat het gevaar van kolendampvergifti ging nu in sterkere mate dreigt dan tijdens het stookseizoen. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat, zodra het verschil tus sen de temperatuur buiten., en de temperatuur binnen gering wordt, er moeilijkheden ontstaan bij de schoorsteentrek. Onder ongunstige omstandjgheden kan de trek zo goed als wegvallen en als men het stookapparaat te ver afsluit, zijn alle factoren aanwezig om het vertrek bin nen korte tijd te vullen met het dodelijke koolmonoxyde. De moderne convectbf'-heeft een vrij grote capaciteit en dat betekent, dat men sterk getem perd moet stoken, als de buiten temperatuur- stijgt. Daardoor wordt de schoorsteen niet be hoorlijk verwarmd met als ge volg belemmering in trek. Trek ontstaat n.l. doordat de verbrandingsgassen van de haard door hun hogere temperatuur in de schoorsteen opstijgen. Wan neer de schoorsteentemperatuur te laag is, vindt deze opstijging in geringe mate plaats- en be staat de mogelijkheid, dat het koolmonoxyde in het vertrek doordringt. Dit gaat ongemerkt en in het bijzonder sluipt de dood naar voren tijdens de nach telijke uren, wanneer men het stookapparaat op de -laagste stand heeft gesteld. Het kan echter ook overdag geschieden bij te sterk tempe ren. Grote voorzichtigheid is der halve dringend gewenst. Zowel in het voorjaar als in het najaar is het van belang af en toe de haard flink te laten branden, waardoor- de schoonsteentempe- ratuur stijgt. Wordt het te warm, dan kan men beter de ramen even open zetten. Indien de schoorsteen bepaal de gebreken vertoont (en dui zenden schoorstenen hebben ge breken), kan bij een .'.te lage temperatuur van de verbran dingsgassen ook terugslag op treden, alsmede condensvorming in de schoorsteen, al met al een ongunstige situatie. Menigeen is geneigd te den ken, dat men door toepassing van aardgas verlost is van het gevaar van kolendampvergifti ging. Dit-is slechts ten dele waar. Het aardgas bevat wel geen koolmonoxyde, maar bij een on volledige verbranding kan kool monoxyde ontstaan. Momenteel is de situatie zo, dat de meeste gasconvectoren een schoorsteen aansluiting van 100 mm hebben. De kolen- en oliekachels daaren tegen hadden als regel een schoorsteenaansluiting van 110 mm. De pijp van de gasconvec- tor past derhalve niet in de nis bus en hierdoor kan valse trek ontstaan en een minder goed functioneren van het apparaat. Wordt op een schoorsteen waar eerst een kolenhaard heeft ge staan, een gasconvector aange sloten, dan valt er in de eerste tijd nogal eens roet of een stuk cement naar beneden. Men moet er derhalve voor zorgen, dat dit wordt opgevangen, b.v. in de ruimte onder de pijpopening en tijdens het stoken controleren of de afvoer niet verstopt raakt. Belangrijker dan de. afvoer bij een gashaard is de noodzaak te zorgen voor de mogelijkheid van toetreding van verse lucht.' Een gashaard gebruikt 10 m3 lucht per m3 aardgas en via de trek- onderbreker is nog eens plm. .30 m lucht nodig. Tal van gebrui kers menen uit zuinigheidsover wegingen er goed aan te doen in huis alle kieren hermetisch af te sluiten. Het gevolg is, dat de brander van haard of gey ser onvoldoende luchttoevoer krijgt en dan kan zich door de onvolledige verbranding kool monoxyde vormen. In verband met het feit, dat in tal van keukens ook ventila toren worden gebruikt, is aan- voermogelijkheid van verse lucht nodig. De „Secoma" wijst vooral op de wenselijkheid het stookappa raat regelmatig door een vakman te laten nazien. Herhaaldelijk leest men van dodelijke onge vallen door kolendampvergifti ging, doordat de haardafvoer verstopt zat. Aanhoudingsbevel Van Heyst sr. De hulpofficier van justitie, chef van bureau 2 van de cen trale recherche in Den Haag, heeft de opsporing, aanhouding en voorgeleiding gelast van de heer J. P. J. van Heijst sr. en van mevr. HiersprongKalkhoven, die er beiden van worden ver dacht goederen te. hebben ont trokken aan het faillissement. Het betreft meubilair uit het pand aan de Benoordenhoutse- weg in Den Haag waar mevr. H. K. verbleef. Drie mijnen ontdekt Donderdagmiddag omstreeks één uur heeft de „Yerseke 25" in het Krabbegat voor Schouwen een Duitse contactmijn in zijn net gekregen. De schipper van da „Yerseke 25", die de vangst di- rekt heeft gemeld aan de mijnen- dienst in Den Helder, kreeg op dracht tot nader order buiten gaats te blijven. Een ploeg van de mijnopruimingsdienst vertrok naar Vlissingen. Woensdag is nabij Hoek van Holland een Duitse g.c.-mijn ge vonden door een van de bergers van Van ,de--Tak, die bezig was een wrak te lichten. Het bleek een dieptebom te zijn, die inmid dels onschadelijk is gemaakt. Eveneens woensdag is de „Vo- lendam 6" in aanraking gekomen met een Duitse contactmjjn. Ook deze mijn is door de mijnendienst onschadelijk gemaakt. Marihuana wordt vernietigd Op verzoek van Interpol gaat de politie in Atjeh (Noord-Su- matra) alle marihuanaplanten vernietigen, omdat het vermoe den bestaat dat er marihuana naar het buitenland wordt ge smokkeld, zo meldt het Indonesi sche persbureau Antara. Tot voor kort, aldus dit persbureau, wis ten de mensen in Atjeh niet dat marihuana een bedwelmend mid del was. Men gebruikte het als toekruid bij spijzen. MEUBELFABRIEK UITGEBRAND IN CULEMBORG Binnen een uur heeft een en orme brand de meubelfabriek ,,'t Centrum" te Culemborg vol komen in de as gelegd. Om tien over half zes werd de brand ontdekt en binnen korte tijd stond het gehele fabriekscom plex met kantoren en toonzalen in lichte laaie. De vrijwillige brandweer van Culemborg kon niet anders doen dan de omlig gende percelen, o.a. de meubel fabriek van gebr. Van Zuile- kom, nathouden. De schade loopt in de tonnen. Griekse oud-parlementariërs veroordeeld Een rechtbank in de Noord- Griekse plaats Drama heeft dezer dagen twee oud-parlementariërs, afgevaardigden van de unie van het centrum, wegens misdrijven die zij vóór de militaire coup heb ben begaan, tot gevangenisstraf fen veroordeeld. Papadopoelos, die sedert de staatsgreep van 21 april in West- Duitsland leeft en in juli van de Griekse nationaliteit vervallen werd verklaard, kreeg bij ver stek 12 jaar en 7 maanden wegens belastering van de voormalige president van de landbouw coöperatie van Drama, belediging en bedreiging van een medisch ambtenaar, mishandeling van een agent, wederspannigheid en verzet tegen de uitvoering van een rechtbankbeslissing. De voormalige centrumafge vaardigde Papanaiotoe kreeg 7 maanden wegens verstoring van de openbare orde.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 7