Luchtaanval op Noordvietnamese haven Drie terdoodveroordeelden in Bandoeng terechtgesteld Brown pessimistisch PRESIDENT JOHNSON BEZOEKT RAMPGEBIED IN TEXAS HET WEER BRUGGEN EN WEGEN BESTOOKT BIJ HANOI COUVE DE MURVILLE IN DE V.N.: .VIETNAM EEN EINDELOZE STRIJD' Schuldig aan staatsgreep 1965 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 23e Jaargang No. 7034 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuien Betoging van boeddhisten Om het bestaan van Zuid-Vietnam Veiligheid Voorrang Machtiging voor Oe Thant Executie in China 200.000 daklozen Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden K.L.M,-ers in Guinee vrijgelaten Treinongeluk in Mexico V.S. wantrouwen Generaalsmoord Broeinest Frank bij abonnement: TERKTEUZEN Direeteur-HooMiedaetetrr: I. van de Sanda Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal: per maand f 2.70: per week 62 et. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 et; minimum rei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gèi.i handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ar. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Ruim 800 boeddhistische mon niken en nonnen zijn donderdag onder leiding van de eerbied waardige Thich Tri Quang be gonnen aan een mars door Sai gon uit protest tegen het voor nemen van de regering de leiding van de boeddhistische kerk over te dragen aan meer gematigde en regeringsgezinde personen. Ket was de grootste boeddhis tische demonstratie sinds de tegen de regering gerichte betogingen van vorig jaar, die ook onder lei ding van Quang stonden. Waar nemers menen dat Quang zich met de betoging aan de zijde van de oppositie wil scharen, die pro testeert tegen de verkiezingsuit slag van 3 september. De betogers trokken naar het presidentiële paleis, waar presi dent Ngoeyen Van Thieu hen twee uur liet wachten, alvorens hen te woord te staan. Thieu ried de boeddhisten aan orde op za ken te stellen en de eenheid in hun kerk te herstellen. Pas als de twee stromingen in de boed dhistische kerk zich verenigd hebben, zal een herziening van het handvest worden overwogen, aldus Thieu. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk heeft woensdag tegenover de Amerikaanse bankiersvereniging verklaard bereid te zijn te allen tijde en op elke plaats met Noord- Vietnam te onderhandelen over beëindiging van de oorlog. Rusk stelde de voorstanders van een onvoorwaardelijk staken van de bombardementen op Noord-Vietnam voor, hun theorie te toetsen door Hanoi voor te stellen de militaire operaties in het zuiden te staken, terwijl de Amerikaanse bombardementen op het noorden doorgaan, Hij heeft donderdag in de algemene vergadering van de V.N. over Vietnam' gezegd: als er zich geen nieuw feit voordoet, is het een eindeloze strijd die tot niets kan leiden. Zo'n nieuw feit zou de onvoor waardelijke stopzetting van de bombardementen kunnen zijn, waarna volgens Hanoi onderhan delingen mogelijk zijn. De enige regeling van het konflikt die men zich kan voorstellen, aldus de Franse minister, is terugkeer tot de Geneefse akkoorden van 1954. De zaak voorleggen aan de V. N. had geen zin, aangezien een van de machtigste landen ter wereld partij is. Slechts een initiatief van dat land zou een nieuw licht kunnen doen schijnen. Over het midden-oosten zei Couve de Murville, dat de enige oplossing gelegen is in onderhan delingen tussen de betrokken landen. Dit stuit echter nog af op tegengestelde belangen en tradi ties. De ene partij moet haar overwinning te boven komen en de andere haar nederlaag. In beide gevallen is evenveel moed vereist. Alle partijen moeten in veiligheid kunnen leven. De scheepvaart, het vluchtelingen vraagstuk en de grenzen moeten worden geregeld. Over het. Duitse vraagstuk merkte de Franse minister op dat de 'ontwikeling in de richting van ontspanning in Europa moet voortduren. Er moeten gunstige omstandigheden worden gescha pen voor een brede Europese dis cussie, die moet leiden tot vei ligheid voor allen, tot een vreed zaam Duitsland dat met al zijn buren op goede voet staat. De benoeming van een Roemeen tol voorzitter van de assemblee was een bewijs dat zich over het z.g. ijzeren gordijn heen normale be trekkingen beginnen af te teke nen, de ontwikkelingslanden. Voor rang moet worden verleend aan de instelling van grondstoffen- markten. Vice-premier Frank Aiken van Ierland heeft verklaard dat Oe Thant met het zenden van een speciale afgezant naar het mid den-oosten ter bestudering van het klimaat voor een vredesrege ling niet hoeft te wachten op for mele goedkeuring van de assem blee. Ierland vindt dat Oe Thant bevoegd is in een dringend geval als dat van het midden-oosten op eigen initiatief een afgezant te benoemen. De secretaris-generaal ver zocht vorige week de algemene vergadering, hem tot het aanwij zen van een persoonlijke ver tegenwoordiger voor het midden oosten te machtigen. Een woordvoerder van het Chinese hooggerechtshof heeft woensdag in Peking bekendge maakt dat vijf Chinezen, om schreven als „speciale agenten van de V. S.", berecht zijn en dat een van hen, die ter dood was veroordeeld, „onmiddellijk" te recht is gesteld. Binnen zeven dagen zouden nu vier mensen in China geëxecu teerd zijn. Li Fang-Tsjeng, de man die woensdag terecht is ge steld, zou volgens het persbureau Nieuw China in september 1965 met zijn vrouw van Hongkong naar Peking zijn gestuurd om militaire en economische gege vens over China te verzamelen. De vrouw en nog twee „Ameri kaanse agenten" kregen levens lang. De vijfde man van de groep kreeg 15 jaar, De overstromingen, veroor zaakt door de langdurige regen val na het passeren van de or kaan „Beulah", hebben de stad Harlingen in Texas het ergst ge troffen. De hele bevolking staat op het punt te worden geëva cueerd omdat de duizenden vrij willigers tevergeefs blijken te vechten tegen het water. Maan dag brak er een dijk van 120 m lengte door. Met man en macht werden nooddijken opgeworpen. Het water drong echter door de riolen door tot achter deze bar ricades, waarvoor niet alleen zandzakken maar ook stenen en zelfs auto's waren gebruikt. De stad wordt nu bedreigd door nieuwe plagen:, zwermen mus kieten en slangen die door het water zijn opgejaagd. Uit verscheidene andere plaat sen, zoals Corpus Christi en San Antonio, zal de bevolking even eens moeten worden geëvacueerd. Volgens de jongste cijfers zijn 40 mensen bij de ramp omgeko men, van wie 11 in Texas. Ruim 200.000 mensen zijn dakloos en de schade bedraagt een miljard dol lar 3,5 miljard) en nog is er geen uitzicht op verbetering. De weersverwachting meldt voort durende regenval. Sinds 1909 zijn in Mexico dergelijke massa s regen niet meer gemeten. In enige delen van het land is de afgelopen vijf dagen evenveel regen gevallen als anders in vijf jaar. Uit het grensgebied bij tie V. S. zijn 15.000 mensen naar hoger gelegen grondgebied over gebracht; 23.000 Mexicanen zijn naar Texas gevlucht. President Johnson zou donder dag met gouverneur Connally van Texas per vliegtuig het ge troffen gebied in ogenschouw nemen. Verwacht wordt dat hij het tot rampgebied zal verklaren. Volgens inlichtingen uit goede bron heeft de minister een ver strakking van de Amerikaanse houding geconstateerd, waarbij ZONNIGE PERIODEN Een gebied van hoge barome terstanden, dat zich uitstrekt van de Middellandse Zee over Mid den-Europa naar Zuid-Scandina- vië brengt in grote delen van Europa rustig nazomerweer. Het geheel is gevuld met tamelijk vochtige lucht, waardoor in de nacht en ochtend op verschillen de plaatsen mist voorkomt. Over dag stijgen de temperaturen tot 20 a 24 graden. Ten westen van Ierland ligt reeds dagen lang een depressie die vrijwel niet van plaats veran dert. De invloed van deze depres- VRIJDAG 29 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 9.29 10.17 10.05 11.53 10.39 11.27 10.38 11.26 ZATERDAG 30 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 10.49 11.24 11.25 11.59 12.34 11.58 12.33 sie strekt zich uit tot over de Britse eilanden, maar verstoort niet het weer in ons land. Bijge volg wordt voor het komende et maal opnieuw zonnige perioden verwacht, waarbij het op de meeste plaatsen droog weer blijft. In de temperaturen komt vrijwel geen verandering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Weinig verandering In de ochtend hier en daar mist. Overigens zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. ZON MAAN Sept. op onder op onder 29 6.36 18.24 17.12 30 6.38 18.21 1.21 17.33 6.40 18.19 5.20 17.50 6.41 18.17 4.20 18.04 6.43 18.15 5.51 18.16 Amerikaanse vliegtuigen heb ben woensdag voor het eerst sinds 5 september weer een aan val uitgevoerd op Hon Gay, na Haiphong en Cam Pha de belang rijkste havenstad van Noord- Vietnam. Volgens 'n Amerikaanse woord voerder werden opslagplaatsen gebombardeerd. De Amerikaanse toestellen werden belaagd door jachtvliegtuigen en luchtdoel- verzekerde z'n gehoor, dat voort zetting van de Vietnamese oor log voor de V. S. geen kwestie van het gezicht redden is, maar dat het om het bestaan van Zuid- Vietnam gaat. Volgens hem is de grootste zorg van de V. S. en de andere landen „te voorkomen dat het nucleaire monster zijn kooi verlaat," AUSTRALIËRS GEDOOD DOOR RAKET Op de Australische basis Noe Dat, 65 km ten zuidoosten van Saigon, zijn donderdag drie Aus- AAN DE DROOGDRAAD AMMUNITIE Tsjoe Lai (Vietnam)Nee, het is geen wasdagmaar toch moest deze Amerikaanse soldaat, die bij de luchtlandingstroepen dient, vele banden met ammuni tie aan een lijntje „te drogen" hangen, als gevolg van de alles doorwekende regen. tralische soldaten om het leven gekomen en tien gewond door een ongeluk met een Amerikaan se raket, zo is uit Australische militaire bron vernomen. De raket werd tijdens een oefening afgevuurd door een Amerikaanse helikopter. De ge wonden zijn naar een Ameri kaans hospitaal aan de kust ge vlogen. De K.L.M. heeft een telexbe richt van haar vertegenwoordiger uit Monrovia ontvangen met de mededeling dat de vier K.L.M.-ers in Conakry in vrijheid zijn gesteld. De telex, die om 18.12 uur Neder landse tijd uit Monrovia was ver zonden, bevatte geen nadere bij zonderheden, behalve dat getracht zou worden contact op te nemen om hp* tvonsncmt te besDroken. De K.L.M.-vertegenwoordiger in Monrovia ontving het bericht van de vriilating van de Nederlandss tijdelijk zaakgelastigde in Monro via. die tijdm? oo zijn beurt ge kregen had uit betrouwbare bron in Conakry. Het bericht is echter nog niet formeel bevestigd, aange zien in Conakry geen autoriteiten bereikbaar ziin. Guinee vierde gis teren nameliik feest. De vier K.L.M.-employé's wer den in Conakry vastgehouden in verband met een reeds lange tijd bestaand conflict tussen Guinee en Ivoorkust. r>it gesrhil begon in november 1965, toen de oud-directeur van pen financiële instelling in Ivoor kust, Francois Kamano, in Guinee gevangen werd gezet op beschul diging van samenzwering tegen de staat. In februari j.l. hielden de Guinese autoriteiten een vissers boot uit Ivoorkust, de Kerisper, aan met 22 onvarenden, die ook ge- vanoen werden genomen. Dn ziin beurt nam Ivoorkust in ink pen Guinese. de'p"atie in hech tenis, toen het K.L.M.-vliegtuig waarmee zij reisde, als gevolg van slecht weer had moeten uitwiiken naar Abidjan. De afvaardiging, waarvan o.a. de minister van bui tenlandse zaken, Louis Lansana Beavogui, en de permanente ge- -tplcopgj-ftp rlp Vpi-_ Naties, Asjkar Maroef, deel uit maakten, was op de terugreis uit New York waar zij de buitenge wone zitting van de algemene ver gadering over het midden-oosten had bijgewoond. De Guinese auto riteiten gaven de K.L.M. de schuld van deze aanhouding en legden aan de vier employe's van deze maat schappij te Conakry huisarrest op. De vrijlating van de K.L.M.-ers werd al enige dagen verwacht, aangezien Guinee en Ivoorkust maandag hun gijzelaars hadden losgelaten. raketten maar leden geen verlie zen. De luchtmacht heeft woensdag ten noordwesten van Hanoi enige bruggen en wegen bestookt en vrachtauto's vernietigd, terwijl de marineluchtvaart een spoor wegcomplex bij Nam Dinh, 77 km ten zuidoosten van Hanoi, aan viel. Couve de Murville, de Franse minister van buitenlandse zaken, Men moet de handen ineen slaan voor de hulpverlening aan Bij de Mexicaanse stad Mon terrey zijn woensdag een goede ren- en een passagierstrein met elkaar in botsing gekomen. Twintig personen vonden de dood, 70 anderen werden ge wond. De oorzaak van de ramp is onbekend. verkiezingsoverwegingen een be langrijke rol zouden spelen. Ook uit zijn overleg in New York met zijn Russische ambtgenoot Gro- miko had hij weinig hoop kunnen putten. Deze had hem duidelijk te kennen gegeven dat Moskou voorlopig niet van plan is nieu we vredespeilingen te doen. Brown acht het onder deze omstandigheden vrijwel uitge sloten dat het tot onderhandelin gen komt. Brown heeft, naar vernomen wordt, Johnson verteld dat het werkdiner dat secretaris-gene raal Oe Thant dinsdagavond de ministers van buitenlandse zaken van de grote vier aanbood, niets nieuws heeft opgeleverd. Het verliep in een sfeer van alge mene malaise en zelfs van wan trouwen. Brown had geconsta teerd dat Thant niet langer het vertrouwen van de Amerikanen geniet en hij zou persoonlijk ver der de voorkeur geven aan bila teraal overleg. De Britse minister, die woens dagavond naar Londen terug keerde, zou van de Amerikanen de toezegging hebben gekregen dat er voortaan meer overleg met de bondgenoten zal worden ge pleegd, alvorens een besluit als dat over de opbouw van een stel sel van antiraket-raketten wordt genomen. Daarover was in Euro pa nogal .wat kritiek_gerezetb staatsgreep. Hij werd veroor deeld omdat hij het bevel had gegeven de generaals te likwi- deren en wegens het opleiden van militante communisten. Ngadimo Wadisoewigno kreeg de doodstraf wegens samenzwe ring tegen de staat. Hij had tot taak bij de staatsgreep 't P.T.T.- gebouw in Djakarta te bezetten. Hier speelde zich een felle strijd tussen opstandelingen en anti communistische militaire eenhe den a£. De waarnemend president van Indonesië, generaal Soeharto, wees enkele maanden geleden him verzoeken om clementie van de hand. De drie mannen werden bij het ochtendgloren door drie exe cutiepelotons doodgeschoten Al len waren vorig jaar door een bijzondere militaire rechtbank ter dood veroordeeld wegens hun aandeel in de staatsgreep. Kolonel Oentoeng Bin Sam- soeri was commandant van een bataljon, dat deel uitmaakte van het Tjakrabirawa-regiment. Het regiment had de bescherming van het staatshoofd als taak. Hij leidde de opstandige militairen op 30 september en 1 oktober 1965. Oentoeng werd ook ver antwoordelijk gesteld voor de dood van zes generaals, die op gruwelijke wijze werden omge bracht. Militaire eenheden on- der aanvoering van generaal Soeharto wisten de opstand bin nen enkele dagen te bedwingen. Soejono was bevelhebber van het luchtverdedigingsregiment op de luchtmachtbasis Halim, een broeinest van verzet voor de Kolonel Oentoeng, de ter dood veroordeelde leider van de mis lukte communistische staats greep in 1965, en twee andere officieren zijn woensdag in Ban doeng terechtgesteld, zo heeft het A.N.P. uit betrouwbare bron in Djakarta vernomen. De twee anderen zijn de voormalige luchtmachtbevelhebber Soejono en luitenant Ngadimo Hasoe- wigno. De Britse minister van buiten landse zaken, George Brown, die woensdag op het Witte Huis een gesprek had met president John son, is zeer pessimistisch gestemd over de vredeskansen in Vietnam. EVEN „ONTSPANNEN" Washington: President Lyndon Johnson en George Brown, de Britse minister van buitenlandse zaken, wandelen wellicht ge bukt onder de vele problemen door de tuin van het Witte Huis.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1