Hevig artillerie-duel aan het Suez-kanaal Noodtoestand door overstromingen in Mexico BREDA BIER GEORGE BROWN GAF IN DE V.N. ENGELANDS VISIE OP DE WERELDPROBLEMEN Vredesplan van Abba Eban voor het midden-oosten 0E THANT SPRAK TIJDENS „WERKZINER" MET GROTE VIER HET WEER DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1967 23e Jaargang No 7033 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen BESTRIJDING VAN ONLUSTEN IN DE V. S. Nederlandse stap inzake Griekenland Onderzoek naar dood Franse huurlingen Niet eens met Eban Vijandelijkheden stop Hoe een Brabander zijn zuiden ziet. INSECTEN- BESTRIJDINGS MIDDEL OORZAAK DOOD MEXICAANSE KINDEREN LEDEN VAN SONDER- KOMMANDO 4A STAAN TERECHT Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8.per kwartaal; per maand 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgé'Li handels- advertenties) 5 regels 11,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/d:nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Langs het Suez-kanaal van El Kantara in het noorden tot Suez in het zuiden werd woensdag een hevig artillerie-duel uitge vochten. Vier pogingen van de bestandscommissie van de Ver enigde Naties om tot een sta king van de strijd te komen heb ben gefaald. De partijen beschuldigen el kaar ervan de eerste schoten te hebben gelost. Volgens de Israë lische lezing openden de Egyp- tenaren het vuur op een Israë lische patrouille op 15 km ten zuiden van Ismailia, waarna ook Egyptische tanks gingen schie ten. Cairo zegt dat een Israëli sche pantserwagen de eerste schoten loste, waarna de Israë lische artillerie Ismailia ging be schieten. Uit verdere medede lingen blijkt dat de artillerie van beide partijen aan de be schietingen deelnam en dat de strijd zich verder langs het ka naal uitbreidde. Na twee uur leek de V.N.- commissie in haar opzet te sla gen en zweeg het geschut enige tijd om later met groter hevig heid de strijd te hervatten. Volgens een Egyptisch leger communiqué vielen aan Egyp tische zijde reeds één dode en drie gewonden en aan Israëli sche zijde verscheidene doden en gewonden. Een Israëlische woord voerder zei dat zes Israëliërs zijn gewond. Egypte maakte tenslotte nog melding van de vernietiging van Israëlisch oorlogsmateriaal, waar onder artillerie, luchtdoelgeschut en een tank. De strijd duurde gisteravond na zeven uur nog voort. Eban stelde een economische fusie voor van het Jordaanse Aka- ba en het Israëlische Eilath tot een gemeenschappelijk geëxploiteerde haven en demilitarisering van het schiereiland Sinai. Hij opperde voorts de kwestie van de Arabische vluchtelingen zowel regionaal als internationaal op te lossen. Het is niet doenlijk dat één land dit probleem oplost, aldus Eban. Zonder het plan-Tito te noemen verwierp Eban het idee van een regeling voor het Arabisch-Israë- lisch conflict, uitgaande van garan ties door de grote mogendheden. Hij achtte het wel mogelijk, dat deze garanties in een later stadium een waarborg zouden kunnen vor men voor tussen de betrokken lan den onderling tot stand gebrachte akkoorden. Eban sprak zich voorts uit voor een „diplomatieke rege ling" van de status van de heilige plaatsen. De commissaris van politie van Detroit, Ray Girardin, heeft meer en betere uitrusting geëist ter be strijding van onlusten zoals die van dit jaar in deze Amerikaanse stad, waarbij 46 mensen 't leven lieten. Girardin meent, dat zijn 4.400 man sterke politiemacht machinegeweren en andere ge weren nodig heeft, meer draag bare radio's, niet-dodelijk gas en uitrusting voor het opsporen van sluipschutters in het donker. De Nederlandse permanente vertegenwoordiger hij de raad van Europa te Straatsburg, dr. J. Vixseboxe, heeft gisteren een verzoekschrift overhandigd aan de secretaris-generaal van de raad van Europa, waarin de Nederlandse regering bepaalde maatregelen van de Griekse regering onder de aandacht brengt van de Europese com missie voor de rechten van de mens, aldus heeft de woordvoer der van het ministerie van bui tenlandse zaken medegedeeld. Naar het oordeel van de Neder landse regering kunnen deze maatregelen niet in overeen stemming worden geacht met de bepalingen van het Europese ver drag van 4 november 1950 tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrij heden. Zij heeft daarom krach tens artikel 24 van het verdrag de Europese commissie verzocht een onderzoek naar de gesigna leerde feiten te willen instel len, aldus de woordvoerder. De Franse regering heeft de ambassadeur in Kinsjasa op dracht gegeven een onderzoek te laten instellen naar de juistheid van persberichten, volgens welke negen Franse huurlingen in de Kongolese hoofdstad zouden zijn terechtgesteld. Dit heeft een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken woensdag bekend gemaakt. Volgens de persberichten wa ren 12 Belgische, 9 Franse, 3 Ita liaanse, 2 Spaanse, 2 Britse en een Zuidafrikaanse huurling in juli j.l. gevangen genomen en te rechtgesteld. Alleen van de Fransen werden namen opge geven. In het noorden van Mexico bij de Amerikaanse grens zijn een miljoen mensen door de over stromingen getroffen. Driedui zend boeren zijn geheel door het water geïsoleerd en moeten voor lopig aan hun lot worden over gelaten. Alle pogingen om hen met hefschroefvliegtuigen te red den of te bevoorraden zijn mis lukt. In het grootste deel van Mexi co is de toestand rampzalig. Door de onafgebroken regenval blijft het water wassen. Vooral aan de kust van de Stille Oceaan is de toestand verergerd. De grote autoweg van Mexico naar Aca- pulco is afgesneden, een brug over de Papagayo is weggerukt. De wegen in dit gebied zijn alle op één of meer punten door het water afgesneden. Twintig plaat sen in de staat Guerrero staan onder water. In de staat Michoa- can zijn vier dorpen geïsoleerd. De meteorologische dienst deel de mede dat opnieuw stormakti- viteiten te verwachten zijn langs alle kusten, van Colima tot Oaxa- ca. In de golf van Mexico vormt zich een nieuwe wervelstorm. Scheepvaart en kuststeden zijn gewaarschuwd. Van Tampico tot Alvarado ten zuiden van de ha venstad Vera Cruz staan talrijke plaatsen onder water. Het oostelijke deel van Mexico- stad staat eveneens onder water. In andere wijken zijn verschei dene gebouwen door het water ondermijnd en staan op instor ten. Malaria en tyfus dreigen evenals in de andere delen van het land. In het gebied van Matamoros schijnt het wat beter te gaan. De regen is opgehouden, het water van de Rio Bravo zakt en de hef schroefvliegtuigen konden hun werk beginnen, gesteund door een honderdtal kleine vliegtuig jes. VASTE BRUG OVER DE ST. ANNABAAI TE WILLEMSTAD Willemstad: Wanneer de bouw van de vaste brug over de St. Annabaai te Willemstad volgens de plannen blijft verlopen, zal volgend ja ar tegen deze tijd de verbinding een feit zijn. Niet al leen zullen dan de twee stads delen, Punda en Otraband, die worden gescheiden door het ka naal naaf het Schottegat, perma nent verbonden zijn, doch ook alle toevoerwegen van en naar de brug zullen dan klaar zijn. Met het projekt is een bedrag van 27.500.000 gemoeid. De brug zelf kost alleen al f 11.340.000. De overspanning heeft een lengte van bijna een halve kilometer. Deze overspan ning bestaat geheel uit stalen Engelands minister van buiten landse zaken, George Brown, heeft dinsdag in de algemene ver gadering der V. N. zijn visie ge geven op diverse wereldproble men. Brown begon met kritiek uit te oefenen op de commissie van de V. N. die zich met het kolonialis me bezighoudt. Hij verweet deze :ommissie een „dogmatisme" van een zeer simpele soort. Zijn landgenoten waren „ver bijsterd en gebelgd" door de aan val op Engelands koloniale poli tiek. Die aanval was volkomen onjuist geweest, omdat de Britten niet alleen geloven in het recht van alle volkeren om hun eigen toekomst te bepalen, maar dit ge loof ook in daden hebben omge zet, Brown was verontwaardigd over het feit dat de commissie een resolutie had aangenomen met de bedoeling het door Enge land in Gibraltar geohuden refe rendum ongeldig te verklaren. Brown hoopte niettemin dat het 'gesprek tussen Engeland en Spanje zal worden hervat. De Britse minister noemde de apartheidspolitiek van Zuid- Afrika afschuwelijk. Dit nam niet weg dat Engeland het niet wil laten aankomen op een economi sche oorlog met Zuid-Afrika. Wat Rhodesië betreft sloot Brown het gebruik van geweld uit. Van alle koloniale vraagstukken zou En geland de kwestie-Rhodesië ech ter met de hoogste voorrang be handelen. Een weg terug bestond voor Engeland niet. Inzake het midden-oosten was Brown het niet eens met Israëls minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, die in de algemene verga dering heeft gepleit voor een regeling van het conflict aldaar uitsluitend via rechtstreekse on derhandelingen tussen Israël en de Arabische landen. De Britse minister was van mening dat die regeling slechts via de V. N. tot stand kan komen. Engeland kon niet akkoord gaan met een rege ling door middel van geweld. Geen enkel land mocht dan ook gebied verwerven door middel van een oorlog. Dit betekent dat Israël zich moet terugtrekken, aldus Brown, en dat Israëls buur landen het bestaansrecht van Is raël moeten erkennen. Met betrekking tot de kwestie- Vietnam herhaalde de Britse mi nister de voorstellen die hij op 11 oktober in de algemene ver gadering heeft gedaan. Deze voorstellen hielden in een be stand, onderhandelingen, een po litieke oplossing en internatio nale bekrachtiging van de rege ling die de strijdende partijen on der elkaar hebben getroffen. Brown kon niet inzien waarom de onderhandelingen over Viet nam niet direkt konden beginnen, hoewel die onderhandelingen na tuurlijk veel vlotter zouden ver lopen, als de vijandelijkheden vóór het begin van het overleg werden stopgezet. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Abba Eban heeft woensdag de raadgevende vergade ring van de raad van Europa een vredesplan voor het midden-oos ten voorgelegd. Het plan is geba seerd op het concept voor een Middellandse Zeegemeenschap tus sen de drie aan eikaar grenzende landen Israël, Libanon en Jordanië met behoud van hun soevereine rechten. De ministers van buitenlandse zaken van de grote vier hebben dinsdagavond op uitnodiging van secretaris-generaai Oe Thant van de verenigde naties voor het eerst sinds bijna twee jaar gezamenlijk een gesprek gehad. Tijdens het „werkdiner", dat Thant hun en de V.N.-vertegen- woordigers van de Verenigde Sta ten. Engeland, Rusland en Frankrijk had aangeboden, kwamen volgens de woordvoerder van Thant de toestand in het midden-oosten, de kwestie-Cyprus en de door Thant geopperde mogelijkheid van privé- vergaderingen van de veiligheids raad op ministerieel niveau ter sprake. De kwestie-Vietnam werd niet specifiek behandeld en de be sprekingen waren slechts „verken nend". Toch was de secretaris generaal zeer tevreden over het resultaat van het onderhoud, aldus de woordvoerder. Hij gaf te ken nen dat de besproken onderwerpen door Thant zelf naar voren waren gebracht. „dozen" die aan elkaar worden geklonken en gelast. De dozen zijn in Nederland gemaakt. De ruimte in de dozen zal worden gebruikt voor kabels en voor olie leidingen. Foto 1: Een van de stalen dozen waaruit de brug bestaat. Foto 2: De op- en afrit van de brug met de zevende sektie in de kraan. Precies onder de brug kan men de huidige schipbrug zien. m De ministers namen na afloop hartelijk afscheid van elkaar, maar meden de wachtende verslaggevers" De Rus Andrei Gromiko ant woordde ontkennend op de vraag, of Vietnam ter sprake was geko men. Gromiko zei voorts dat Thant een verklaring over het werkdiner zou uitgeven. Er staat volgens de V.N.-woord- voerder geen nieuwe ministeriële ontmoeting op stapel voordat Gro miko New York verlaat. PROCES TEGEN FRANSE WIJSGEER Camiri (Bolivia): In de Boli viaanse stad Camiri is dinsdag het proces tegen de jonge Franse ZONNIGE PERIODEN Een insectenbestrijdingsmiddel in brood is verantwoordelijk voor de dood van zeventien kin deren in de Mexicaanse grens plaats Tijuana. Aanvankelijk dacht men dat besmette melk de oorzaak was, waarna de melk- leveranciers 70.000 liter lieten weglopen. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat de slachtoffertjes en ongeveer 250 mensen, die met vergiftigings verschijnselen in ziekenhuizen zijn opgenomen, brood hadden genuttigd waarin door een nog niet opgehelderde oorzaak een insectenbestrijdingsmiddel was terechtgekomen. Van de zieken verkeert een honderdtal in kritieke toestand. Alle overledenen zijn kinderen jonger dan acht jaar. wijsgeer Regis Debré begonnen. Hij wordt, samen met vijf andere verdachten, beschuldigd van deelname aan de guerrillastrijd in dat land. Op de foto Debré bij het binnenkomen van de rechts zaal. Voor een rechtbank in Darm stadt zullen vanaf 2 oktober elf voormalige SS'ers terechtstaan die deel hebben uitgemaakt van het „Sonderkommando 4a". Dit kommando heeft volgens een rapport van de in Neurenberg ter dood veroordeelde en later terechtgestelde SS-regiments- commandant Paul Blobei op 29 en 30 september 1941 in Kiew 33.771 Joden terechtgesteld. De voornaamste beschuldigde in dit proces, dat licht moet wer pen op de moord op 90.000 Rus sische burgers van Joodse af komst in de Qekraine, is de sinds 25 mei 1965 in voorarrest zittende voormalige „SS-Haupt- strumführer" en zakenman Ku- no Callsen uit Neu-Isenburg, die thans 55 jaar is. De tenlastelegging telt 500 bladzijden. 170 getuigen uit de Sowjet-Unie en West-Duitsland zijn tot dusver vermeld. De ver dediging wordt gevoerd door 23 advocaten. In het proces zal ook de be ruchte kindermoord van Bjelala Zerkow ten zuiden van Kiew ter sprake komen. De leden van het onderhavige „Sonderkom mando" hebben geen moeite ge daan het aantal van hun kleine slachtoffers vast te stellen. Zij rapporteerden toentertijd hun superieuren, dat drie „vracht autoladingen" kinderen, wier ouders reeds tevoren door het kommando waren vermoord, waren „geliquideerd". Een gebied van hoge barome terstanden, dat zich uitstrekt van de Middellandse Zee tot Dene marken geeft in grote delen van Europa rustig nazomerweer. Op vele plaatsen stijgen de tempera turen tot boven de 20 graden en in Oost-Europa en Italië komen nog zomerse waarden voor van 25 tot 28 graden. Anderzijds bevindt zich ten westen van Ierland een omvang rijk lagedrukgebied, dat vrijwel niet van plaats verandert. Tenge volge van deze luchtdrukverde ling blijft ons land in een zwakke zuidelijke stroming, waarmee de aanvoer van vrij warme lucht voortduurt. In het huidige weer type wordt dan ook voor vandaag vrijwel geen verandering ver wacht. Opnieuw zullen zonnige perioden voorkomen waarbij het op de meeste plaatsen droog weer blijft. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen In de ochtend plaatselijk mist. Overigens zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend zwakke wind en on geveer dezelfde temperaturen als woensdag. DONDERDAG 28 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 8.08 8.49 8.44 9.25 9.18 9.59 9.17 9.58 VRIJDAG 29 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 9.29 10.17 10.05 11.53 10.39 11.27 10.38 11.26 ZON MAAN Sept. op onder op onder 28 6.35 18.26 22.56 16.43 29 6.36 18.24 17.12 30 6.38 18.21 1.21 17.83 d'r best zeg. Ik zou d'r niet graag vandaan willen. Ja, ook vanwege m'n biertje. Breda natuurlijk! Maar ik heb gemerkt dat ze 't boven de rivieren ook schenken als je d'r maar op Iet. En dat doe ik dan ook. Fijn als ze 't hebben. Brouwerij De Drie Hoefijzers sinds 1628

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1