Geen terugkeer naar toestand van voor den oorlog Engeland en de Europese gemeenschappen OLGA Amerikanen sporen Noordvietnamese dorpelingen aan lot overgave RADIO DE K0CK DRIE DODEN BIJ BANKOVERVAL IN MILAAN Lord Chalfont verwacht onderhandelingen in vsrwxhting Wilson handhaaft zijn politiek beleid Opnieuw grote order voor N.D.S.M. HET WEER SS MATRASSEN WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1967 28e Jaargang No. 7032 Geen andere keuze Nationale zelfmoord Engeland tegen economische oorlogsvoering Heilige plaatsen Rijkdom en wijsheid NIEUW RECORD VOOR DE NIEUWE WATERWEG Energiemarkt Tijdelijk Impopulair „Dóód en vernietiging" Herziening Vietnam-politiek KOELER Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden 1.21 SVtak. BB ^banameutt TERNEUZEN Jiïee^attf-H'oftMïedaetenrï I. ven 3e Ssn'd* Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 'ƒ8,per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzsn Advertentieprijs per mm 16 et; minimum fret advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgééj handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot. 10 uur voormiddag. ïsraél heeft in de algemene vergadering der Ver. Naties rechtstreekse onderhandelingen met de Arabieren de enige weg naar een oplossing van de crisis In het middenoosten genoemd en een terugkeer naar de toestand ran vóór de recente oorlog vier- sant van de hand gewezen. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Abba Eban, ver klaarde een oproep van de V.N. »t rechtstreekse vredesbespre kingen de meest constructieve stap was die het wereldlichaam kon doen. Het gaat hier niet om een procedurekwestie, maar om een zaak die voor Israël van prin cipieel essentieel belang is, aldus Eban. „Een weigering om te on derhandelen staat gelijk met een weigering om in vrede te leven." De Arabische leiders hadden op hun recente conferentie in Khar toem de drie beginselen gepro clameerd van „geen erkenning, geen onderhandelingen en geen vrede of verzoening met Israël" en daarmee hun betrekkingen met Israël buiten het verband van het V.N.-handvest geplaatst. Daarmee hadden ze, zo zei Eban, ook hun morele en wettige recht verspeeld om zich voor hun eigen zaak op het handvest te beroepen. Minister Eban verzekerde dat de Israëlische regering de be standsovereenkomsten in stand zou houden en eerbiedigen tot de vrede was gesloten. De Israëli sche politiek, die is gericht op een overgang van een bestand naar vrede, verdient volgens hem internationale goedkeuring en respect. „Er is geen andere deugdelijke keus", verklaarde hij. De Arabische regeringen hebben niets anders voor te stel len dan een terugkeer naar de toestand die er op 4 juni heerste (de dag vóór de oorlog uitbrak). „Dit kunnen we niet aanvaar den". Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN wrok. Geen woord van kritiek was gericht tegen een bewind dat van Jeruzalem een militaire grens had gemaakt, de bewoners van die stad in twee vijandige kampen had verdeeld en een aantal van de grootste en edel ste heiligdommen in de geschie denis van de mensheid had ont wijd. „Na twintig ellendige jaren van verdeeldheid, oorlog en hei ligschennis is er nu eenheid, vrede en verzekerde toegang tot de heilige plaatsen," zei hij. Engeland zal weigeren een aanbeveling van de organisatie van Amerikaanse staten te aan vaarden om alle handel met Cuba te staken, zo wordt van gezag hebbende zijde in Londen ver nomen. Engeland is in beginsel tegen elke vorm van economische oorlogvoering. De enige beper kingen die kunnen gelden, be treffen wapens en strategisch materaial. Aan die beperkingen houdt Engeland zich bij de han del met Cuba. Overigens is men in Londen van mening dat stop zeting van alle handel Cuba nog afhankelijker van de Sowjet- Unie zou maken. Eban verklaardt verder dat Israël er niets voor voelt terug te keren naar de „politieke anar chie en strategische kwetsbaar heid" waarvan het zich heeft be vrijd. „Nationale zelfmoord is geen internationale verplichting", zei hij. In antwoord op de verklarin gen van vorige week van zijn Russische ambtgenoot Gromiko zei Eban, dat het verbazend was dat de Russische minister was teruggekomen met „precies de zelfde koopwaar die door dit lichaam een paar weken geleden (op de speciale bijeenkomst over het midden-oosten) al was afge wezen". De spanning die zich in juni in het midden-oosten ont laadde, „was grotendeels van Russisch fabrikaat", zei Eban. De Sowjet-Unie had gedurende meer dan tien jaar een groot scheeps program van eenzijdige wapenleveranties aan de Arabi sche landen ontwikkeld en prin cipieel elke kritiek van de Vei ligheidsraad op Arabische vijan digheden jegens Israël verhin derd. Sprekend over Jeruzalem en de Arabische vluchtelingen zei hij dat er betrekkelijk ge zwegen was over de Joden in de Arabische landen, die zich niet vrij konden verplaatsen, omdat ze op wrede wijze in concentra tiekampen gevangen werden ge houden en dat alleen uit pure Lord Chalfont, die door de Brit se regering Is aangewezen als on derhandelaar met de Europese ge meenschappen, heeft dinsdag in Straatsburg de verwachting uitge sproken dat het overleg in de raad van ministers van de E.E.G. zal uit monden in de uitnodiging om de onderhandelingen te beginnen. Op 30 september krijgt de raad het advies dat de Europese com missie over het toetredingsverzoek zal uitbrengen. In oktober zullen de ministers 't advies bespreken. „Zij dïe mijn hoop en verwachting onrealistisch vinden, zijn dezelfde sceptie die een jaar geleden be twijfelden of Groot-Brittannië in staat zou zijn het verdrag van Rome te accepteren", aldus Chal font. De Brit herhaalde waf Harold Wilson al eerder zei, namelijk dat zijn land geen neen zal accepteren. Als Engeland op dit moment buiten de gemeenschap wordt gehouden, zal het blijven aandringen. We blijven volhouden tot mensen met meer verbeeldingskracht de over hand hebben gekregen. Lord Chalfont, die sprak in da raadgevende vergadering van de raad van Europa, gaf vervolgens zijn visie op de toekomst van Europa. Hij zag voor Europa een In Milaan zijn maandag bij een vuurgevecht tussen de politie en enkele mannen die een bank had den overvallen, twee mensen dood geschoten en 21 gewond. Een van de gewonden, een 17-jarig meisje, overleed dinsdag in een ziekenhuis. Onder de gewonden bevinden zich zes politiemannen. Een van de da ders, die licht werd gewond, kon worden gearresteerd. Er zouden er nog drie voortvluchtig zijn. Volgens de kassier hadden de twee overvallers in de rij voor de kassa gestaan. Toen zij aan de beurt waren, bonden zij een zak doek voor het gezicht en eisten al hat geld op. Nadat zij een bezoe ker en een politiebeambte bewuste loos hadden geslagen, renden zij met 50.000 tot 60.000 gulden naar hun auto. Zij openden het vuur to«n eeo pojjtie-autq bun de weg versperde. De rover die bij de schietpartij werd gewond, werd met het gestolen geld uit de weg rijdende auto gegooid. Bij het vuurgevecht werden een vrachtwagenchauffeur en een mo torrijder gedood. De bandieten hadden het onge luk dat zich in de omgeving van het bankgebouw talrijke politie patrouilles bevonden in verband met een verzoek om hulp van een nabijgelegen gevangenis. Daar dreigde een gevangene zich van het dak te storten, omdat hij onschul dig zou zijn veroordeeld, Eén van de overvallers, een 17- jarige jongen, is in Turijn gearres teerd. De gewonde mededader had zijn signalement opgegeven. Het hoofd van de Italiaanse politie is in Milaan angekomen om het onder- gqgj? te coördineren. Milaan: Het lichaam van de 53- jarige chauffeur Odoni, die in zijn cabine door een hogel werd ge troffen, is afgedekt met e deken. Het Amerikaanse schip „Man hattan" (110.000 tdw.), het groot ste schip dat ooit de Nieuwe Wa terweg heeft bevaren, is gisteren bij de Verolmewerf op Rozenburg afgemeerd voor een reparatie in de machinekamer. Het schip, dat 287 meter lang en 41 meter breed is, heeft geladen een diepgang van 16 meter. Eigenaar is de Hud son Waterway Corporation. voornam» rol w°gfelegd, „mits we verenigd zijn". Europa wenst geen macht om de macht zelf, maar om met zijn rijkdom en wijsheid een constructieve rol in de wereld te kunnen spelen. De Brit gaf een overzicht van wat zijn land kan bijdragen, zowel in het politieke als in het econo mische vlak. Hij wees op de erva ring en de banden van essentiële betekenis die Engeland heeft met een grote variëteit van landen bui ten Europa. Dat kan een grote politieke bij drage uitmaken voor een verenigd Europa. Politieke invloed en macht be rusten echter op economische kracht, aldus Chaifont, die daarna de Britse bijdrage tot een Europese economic besch.'ilfl Amerikaanse experts hebben becijferd, zo zei hij, dat sinds 1945 meer dan 60 procent van de voornaamste tech nologische vernieuwingen een oor sprong in Europa hebben. De helft daarvan komt uit het verenigd koninkrijk. Onze inspanningen op het gebied van onderzoek en ont wikkeling benaderen die van de Verenigde Staten ais we ze verge lijken op basis van de percentages van het nationaal inkomen. We moeten tot één grote Europese in dustrie zien te komen. Als we het niet samen doen, drijven we ieder op zichzelf naar een positie van permanente industriële minder waardigheid. We moeten ook „Europees patent" ontwikkelen ter bescherming van onze vindingen. Lord Chalfont wees ook op de ervaringen die zijn land heeft op het gebied van kernreactoren. Die ervaringen kunnen een aandeel leveren voor een toekomstige Europese gemeenschappelijke ener giemarkt. We geloven verder, zo zei hij, dat het mogelijk is een Europese vliegtuigindustrie te ves tigen. Dat zou een harmonisatie op het gebied van de civiele lucht vaart tot gevolg kunnen hebben, maar ook kunnen bijdragen tot coördinatie van de defensie. Ande re eventuele bijdragen van Enge land liggen op het terrein van de computer-industrie en de hover crafts. Namens prinses Margriet en mr, Pieter van Vollenhoven dec't de rijksvoorlichtingsdienst mede, dat prinses Margriet in verwach ting is. De heuglijke gebeurtenis wordt tegen eind april verwacht. Prinses Margriet voelt zich goed. Zij is voorlopig niet voor nemens in haar dagelijks pro gramma veel wijzigingen te brengen. In haar representatieve verplichtingen zal zij zich beper ken. De prinses staat onder normale controle van haar huisarts. In overleg met hem heeft zij prof. Plate te Utrecht als specialist aangezocht. Prof. dr. W. P. Plate gaf geen enkel commentaar op zijn bij zondere opdracht, „Ik heb in april van dit jaar mijn leergeld betaald. Tegenover de pers zeg ik niets meer," zo zei hij tegen een verslaggever van het A.N.P. Prof. Plate kon niet zeggen of de geboorte in Apeldoorn dan wel in het academisch ziekenhuis in Utrecht zal plaatsvinden. Een onderonsje tussen moeder en dochter. H. M. de koningin hoopt voor de tweede maal grootmoe der te worden. Amerikaanse vliegtuigen heb ben dezer dagen boven een Noordvietnamees dorp pamflet ten uitgestrooid die de bevolking voor de keus stellen tussen over gave en de dood door Ameri kaanse bombardementen, zo is in Saigon bekend geworden. Er wordt echter gesproken van een vergissing. De strooibiljetten waren kennelijk bestemd voor gebruik in Zuid-Vietnam. Het bewuste dorp, Ben Kwang, ligt 6 km ten noorden van de buffer zone tussen de twee Vietnams. Een Amerikaanse woordvoerder zei niet te weten hoe de Noord- vietnamezen zich aan de zuide lijken zouden kunnen overgeven zonder deze zone door te trekken. De zware Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben gedu rende het weekeinde de zone zelf en gebieden even ten noorden ervan bestookt om het Noord vietnamese geschut tot zwijgen te brengen dat al geruime tijd voor uitgeschoven Amerikaanse pos ten ten zuiden van de strook bombardeert. Premier Wilson heeft maandag in een vraaggesprek voor de tele visie laten weten, dat hij zijn im populaire soherheidscampagne niet zal verzachten als gevolg van de tegenslagen die Labour bij tussentijdse verkiezingen heeft geleden. Hij betoogde dat zijn beleid, gericht op een krachtige econo mie, juist was, maar hij waar schuwde dat de Britten nog een moeilijke winter voor de boeg hebben. Hij verwachtte een toe neming van de werkloosheid. Sommige deskundigen geloven dat er deze winter 750.000 men sen zonder werk zullen zljh. De Britse eerste-minister gaf toe dat de ontevredenheid over de economische politiek ook tot uitdrukking gekomen op het onlangs gehouden congres van 't algemene vakverbond T.U.C. zijn partij stemmen kost, maar hij achtte het onjuist om van dit beleid af te wijken, omdat de regering „tijdelijk" impopulair was. Aangenomen wordt dat Wil son zich hierbij richtte tot critici binnen de Labourpartij. we'ke volgende maand haar jaarlijks congres in Scarborough houdt. .Wilson zei dat de Britse poli tiek tegenover Rhodesië geen succes heeft opgeleverd, maar dat Engeland zich aan zijn beginse len in deze kwestie houdt. In een terugtrekking van dé Britse steun aan de Amerikaanse poli tiek in Vietnam zag hij geen heil, omdat daardoor de vredeskansen in zuidoost-Azië niet zouden toe nemen. Op de bdven Ben Kwang uitge worpen pamfletten was een B-52 afgebeeld en stond te lezen: „U hebt nu de afschuwelijke regen van dood en vernietiging, door bommen veroorzaakt, leren ken nen. Deze vliegtuigen komen snel, met krachtige taal als spreekbuis van de regering van Vietnam in haar vastbeslotenheid een einde te maken aan de be dreiging van de vrede door de Vietcong. Wilt u uw leven red den, ga hier dan weg. Leger en volk van de republiek Vietnam zullen u blij ontvangen." In het Amerikaanse huis van af gevaardigden hebben 52 ver tegenwoordigers van de demo cratische en de republikeinse partij gepleit voor een algehele herziening van de politiek ten aanzien van de kwestie-Vietnam. Zij betoogden dat het Ameri kaanse volk zich onbehaaglijk voelt en verdeeld is. Zij dienden een ontwerpresolutie in, waarin gevraagd wordt om een beslis sing of „een verdere aktie van het congres over de politiek in zuidoost-Azië." Vijf leden van de groep onder leiding van de republikein Paul Findley uit Illinois verklaarden op een persconferentie, dat het congres in dit opzicht niets meer heeft gedaan sinds in augustus 1964 president Johnson volmacht kreeg om de strijd in Vietnam De Nederl. Dok- en Scheeps bouw Mij (vennootschap onder firma) in Amsterdam heeft van de Deense rederij A. P. Möller in Kopenhagen de opdracht ontvan gen voor de bouw van een 210.000 tons tanker. Met deze opdracht is een bedrag in de orde van 50 mil joen gulden gemoeid. Het schip moet in het tweede kwartaal van 1969 worden opge leverd. Het wordt een zusterschip van de voor rekening van de Shell te bouwen tanker „Mela- nia" welke nu op de helling is. De „Melania" is een van een serie van drie, zodat de N.D.S.M. dus nu vier mammoettankers in por tefeuille heeft. Deze portefeuille omvat bijna 1 miljoen ton, een absoluut record voor een Neder landse werf. Dit type reuzetanker wordt t uint 325 meter lang, 47,17 meter breed en krijgt een diepgang van 19 meter. Een turbine-installatie met een vermogen van 28.000 pk zorgt voor een snelheid van ruim 15 knopen. De bouw van deze tankers is bij de N.D.S.M. mogelijk in een tempo van twee per jaar. Voor het bouwen van dit type schip is kortgeleden een zeer grote por taalkraan aangeschaft. De sche pen worden in sekties in een bouwhal gemaakt; de sekties worden op de helling samenge voegd waarna het schip in twee delen te water gaat en in het wa ter wordt samengevoegd tot één geheel. Tankers van deze omvang en breedte kunnen leeg juist de sluis van IJmuiden passeren. Het is de eerste maal dat de rederij Möller een opdracht aan de N.D.S.M. geeft. Er is dus geen sprake van „oude relaties", wel van een „outsider" wat bij de N.D.S.M. de hoop heeft gewekt dat mogelijk nog meer rederijen een schip van dit type zullen be stellen. voort te zetten. Aanleiding hier toe was een aanval van Noord vietnamese torpedoboten op twee Amerikaanse torpedoboot jagers in de golf van Tonkin, Volgens Findley en de zijnen is indertijd niet veel aandacht besteed aan de militaire en politieke situatie in Vietnam en aan het toen gé- volgde beleid. De 52 afgevaar digden vinden dat de toestand sindsdien sterk is gewijzigd. Op de flank van een depressie ten westen van Ierland stroomde dinsdag met zuidelijke tot zuid oostelijke winden warme lucht uit Frankrijk en West-Duitsland naar ons land. In deze lucht stegen de tempe raturen tot 24 graden in de kust streken en tot 28 graden in het zuiden van het land. Inmiddels stroomt rond de de pressie koelere lucht naar West- Europa. De voorste begrenzing van deze lucht bereikte dinsdag avond Zeeland en zal in de loop van afgelopen nacht over het gehele land uitvloeien. Vandaag bevinden we ons in de koelere lucht achter het front. In deze lucht zullen opklaringen voorko men en de kans op regen is ge ring. De temperaturen komen op een belangrijk lager niveau maar zullen in het zuiden en oosten van het land toch nog even de 20 graden overschrijden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Lagere temperaturen Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige, aan de kust af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Lagere temperaturen dan giste ren. WOENSDAG 27 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 6.56 7.27 Terneuzen 7.32 8.03 Hansweert 8.06 8.37 Walsoorden 8.05 8.36 DONDERDAG 28 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 8.08 8.49 Terneuzen 8.44 9.25 Hansweert 9.18 9.59 Walsoorden 9.17 9.58 ZON MAAN Sept. op onder op onder 27 6.33 18.29 22.41 16.03 28 6.35 18.26 22.56 16.43 29 6.36 18.24 •30 6.38 18.21

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1