OLGA Strijd rond de gedemilitariseerde zone RUSSISCHE WAPENS VOOR N00RD-VIETNAM De rassenoniusten in de Ver. Staten NEDERLANDSE WAARNEMERS OVER DE VERKIEZINGEN IN Z.-VIETNAM PRINSELIJK PAAR LEGDE KRANS BIJ HET MONUMENT VOOR GEVALLENEN IN MIDDELBURG HET WEER MATRASSEN De oorlog is nog niet klaar Hakenkruisen Nieuw raketwapen Amerika waarschuwt China „Volledige overwinning Zuidvietnamese oud-minister gearresteerd Weer overstromingen in Texas Windvlaag treft vissers op het Michigan-meer IN BESLAG GENOMEN WERKEN VAN MAO Speelgoedbeer Wie is de commissaris Zuid-Sumatra wil meer democratie Nederlands schip redt opvarenden van Zuidslavisch schip Bom op expo ontdekt véér bezoek van Oe Thant Oudste inwoonster van het koninkrijk 109 jaar weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement^ TERNEUZEN Direeteur-HoofSredaetetir: I. tran Se Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswaï Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand f 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 et. VRIJE ZEEUW Maandag 25 Dinsdag 26 september 1967 23e Jaargang No. 7031 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum f»ei advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgéé.i handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De strijd in Vietnam concen treerde zich zaterdag in hoofdzaak in de noordelijke provincies van Zuid-Vietnam die direct ten zui den van de gedemilitariseerde zone liggen. In een Amerikaans com muniqué is meegedeeld, dat een compagnie mariniers die bij Dong Na een stelling bezet, zaterdag een Noordvietnamese aanval van twee uur doorstond. Nadat de mariniers hulp hadden gekregen van mortieren en hef- schroefvliegtuigen, trokken de Noordvietnamezen zich terug met achterlating van twintig doden. Een veertigtal kilometers van Danang werd een Amerikaanse helikopter neergeschoten. Zaterdag en ook zondagochtend bombardeerden de achtmotorige B-52-bommenwerpers de vietcong en Noordvietnamezen die rond de mariniersbasis Con Thien, 3 kilo meter ten zuiden van de buffer zone, liggen. In de grootste Amerikaanse brandstofopslagplaats, die ander halve kilometer van Pleikoe ligt, ontstond brand, naar men aan neemt tengevolge van sabotage. Een verdachte werd gearresteerd. De Sowjet-Unie zal in 1968 aan Noord-Vietnam vliegtuigen, raket ten, luchtdoelgeschut, artillerie wapens, lichte wapens en munitie en uitrusting, voertuigen, oliepro- dukten en andere goederen leveren die noodzakelijk zijn voor de ver dere uitbreiding van de verdedi gingskracht en de economische ontwikkeling van Noord-Vietnam, zo is in Moskou meegedeeld aan het slot van de besprekingen tus sen de Sowjetleiders en vertegen woordigers van Hanoi. In het communiqué wordt niets gezegd over de omvang van de le veranties, wel dat zij kosteloos zijn. De overeenkomsten werden in Moskou ondertekend door de Rus sische vice-premier Vladimir Novi- kov en de Noordvietnamees Nghi. Het noemt de besprekingen „een nieuwe mijlpaal in de ontwikke ling van „broederlijke vriendschap Voor de tweede achtereenvol gende dag hebben zich zaterdag in Maywood, een voorstad van Chicago, rassenonlusten voorge daan. Vrijdag leidde een protest van negerscholieren tegen de verkiezing van vijf blanken als de beste leerlingen van een mid delbare school tot vechtpartijen, als gevolg waarvan het stadsbe stuur een avondklok instelde. Zaterdagavond kwam het tot nieuwe ongeregeldheden, toen negers in strijd met 't uitgaans verbod een vergadering hielden om een boycot van de school te bespreken. Toen elders een po litieman met een pistoolschot een neger verwondde, die hij van diefstal verdacht, beteken de dit de vonk in het kruitvat. Onmiddellijk braken straatge vechten uit en er vielen drie gewonden. De politie, die om- versterking van andere korpsen heeft gevraagd, verrichtte der tig arrestaties. In Aurora, 60 km van Chica go, duren de ongeregeldheden al bijna een week voort. Zij be gonnen, toen de gemeenteraad een voorstel voor gelijke rech ten bij de huisvesting van negers verwierp. Zaterdagavond rukten Wikele honderden negers naar het stadhuis op, waar zij slaags raakten met de politie. Deze ar resteerde vijftig betogers en grendelde de negerwijk af. Het uitgaansverbod werd vervroegd. Aurora heeft zeventigduizend inwoners, onder wie vierduizend negers. In Milwaukee betoogden ne gers, voor gelijke huisvestings- rechten. Een groepje nazi's hield een tegenbetoging. Zij droegen hakenkruisen mee en borden met het opschrift „Blank aan de macht". en solidariteit" in de strijd van de Russisch en Vietnamese volkeren". Tot dusver was niet veel bekend over Russische hulp aan Hanoi. Men wist dat de Noordvietname zen over Russische vliegtuigen en raketten beschikten. In juli schreef de pers in Was hington dat de Sowjet-Unie tussen 1955 en 1966 aan NoOrd-Vietnam voor ongeveer anderhalf miljard dollar (f 5.35 miljard) aan militaire hulp had geleverd. Deze zou meer dan tienduizend stuks artillerie en andere wapens hebben omvat. Er zou een stroom nieuwe communis tische wapens, waaronder verschei dene types raketten, mortieren, mijnen en terugstootloze geweren naar Noord-Vietnam zijn gevloeid. In februari van dit jaar zei een Amerikaanse militaire woordvoer der dat de vietcong een nieuw door de Sowjet-Unie vervaardigd raket wapen in gebruik had genomen, dat doelen op meer dan acht km kan vernielen. Diplomaten in Sai gon zeiden in januari dat de Rus sen omstreeks twintig Mig-straal jagers hadden gezonden, waar onder minstens twaalf verbeterde Mig-21's, die de door de Ameri kanen neergeschoten toesteilen moesten vervangen. Geschat werd toen dat Noord-Vietnam 125 a 130 Mig-straaljagers had. De Russische hulp wordt over zee voornamelijk naar de grote Noordvietnamese haven Haiphong vervoerd en per trein door China. De Sowjet-Unie heeft de Chinezen er herhaaldelijk van beschuldigd deze zendingen op te houden. De republikeinse senator Karl Mundt van Zuid-Dakota heeft zaterdag op een persconferentie in Chicago verklaard, dat de V. S. China ervoor hebben gewaar schuwd, dat het met kernbommen zal worden gebombardeerd als het aan de strijd in Vietnam mocht gaan deelnemen. De senator zei dat deze waar schuwing al lang geleden tot Pe king was gericht. Wij hebben China laten weten, aldus senator Mundt, dat wij geen oorlog te land op grote schaal willen en dat rechtstreekse inmenging in de oorlog een kern bombardement tengevolge zal heb ben. De senator zei n:et wanneer de waarschuwing was gegeven. Hij gaf slechts te kennen dat hij „een en ander had vernomen van het Pentagon en het State Depart ment". Senator Mundt was overigens van mening dat China niet van plan is aan de oorlog in Vietnam deel te nemen in verband met de moeilijkheden in het land zelf. De senator had voorts felle kritiek op de defensiepolitiek d- "Be ring-Johnson. f» Het Noordvietnamese persbureau meldt dat Noord-Vietnams minis ter van defensie .Ngoejen Giap, in een artikel in het blad „Nhan" verklaard heeft dat de mogelijk heid van een volledige militaire overwinning op de Amerikanen en hun bondgenoten realiteit wordt. De minister had de Noordvietna mezen er echter op geattendeerd dat het goed tot hen moest door dringen, dat de strijd tegen de Amerikanen een langdurige en zware zal zijn. Nooit, aldus Giap, zullen wij enige illusie koesteren over „het vredesverlangen van de Amerikaanse imperialisten". Generaal Giap is de man die de Fransen in Dien Bien Phoe een nederlaag heeft bezorgd. CON THIEN (Vietnam)24 da gen al ligt het eenzame, modcte- rige fort Con Thien in de gede militariseerde zone onder vuur van artillerie en mortieren van de Vietcong, waardoor reeds meer dan 700 Amerikaanse marineirs gedood of gewond werden. Hier wordt een aan de knie gewonde „leernek" door twee kameraden naar een hulppost gebracht. Twee van de drie Nederlandse journalisten die als waarnemers op verzoek van de Nederlandse regering de presidentsverkiezin gen in Zuid-VietnSm hebben bij gewoond, zijn van oordeel dat de verkiezingen weinig hebben bij gedragen tot democratisering van het Zuidvietnamesa bewind. Dit blijkt uit de verslagen die Henk Neuman („De Tijd") en Paul van 't Veer („Het Vrije Volk") bij de Nederlandse am bassade in Saigon hebben inge diend, en die thans door het mi nisterie van buitenlandse zaken in de vorm van een brief van mi nister Luns aan de voorzitter van de Tweede Kamer, zijn gepubli ceerd. De derde waarnemer, mr. G. B. J. Hilterman („De Haagse Post") is van oordeel dat bij de verkie zingen niet op grote schaal, of opzettelijk, is gefraudeerd, en dat zelfs gebrekkige verkiezingen beter zijn dan geen verkiezingen. Mr. Hilterman meent dat niet op grote schaal is gefraudeerd o.a. omdat dit onverstandig, on mogelijk en overbodig zou zijn geweest. Onverstandig vanwege het grote aantal diplomaten, journalisten en waarnemers, on mogelijk vanwege de gebrekkige infrastructuur van Zuid-Viet nam en overbodig omdat beïn vloeding van de kiezers zeer ge makkelijk is Op uitnodiging van het vete- raneniegioen Nederland, dat zijn jaarlijks congres te Middelburg hield, hebben prinses Beatrix en prins Claus zaterdagmiddag een krans gelegd bij het monu ment voor de gevallenen in Middelburg, De prins en de prinses waren per helikopter naar Middelburg gekomen. Op het landingster rein werd het prinselijk paar door de commissaris der konin gin, mr. J. van Aartsen, wel kom geheten. Daarna ging het gezelschap per auto naar het monument bij het Middelburgse Abdij-complex. De voorzitter van het vete ranen-legioen Nederland, de heer B. H. J. Doppen; de voor zitter van de Nederlandse bond van oud-strijders, de heer G. J. ie Fevre de Montigny, en de De Zuidvietnamese veiligheids dienst heeft gisteren de voorma lige Zuidvietnamese minister van economische zaken Au Troeong Thanh gearresteerd, al dus is uit welingelichte kringen vernomen. Thanh werd geboeid in een auto. die voor zijn .kantoor stond, geduwd en voor een verhoor weggevoerd. In Zuidvietnamese politieke kringen is gezegd, dat Thanh zal worden verhoord over betrek kingen die hij zou hebben onder houden met de vietcong. Als gevolg van overstromingen in zuid-Texas zitten ruim een mil joen mensen in dit gebied letterlijk ongesloten. Kort nadat de orkaan „Beulah" over dit deel van Texas was geraasd, begon het hevig te regenen. De zware regenval ver oorzaakte overstromingen. De schade wordt op rond 1 miljard dollar geschat. De orkaan heeft in Texas minstens acht mensenlevens geëist. Ruim 46.000 mensen zijn ondergebracht in noodverblijven en krijgen daar ook eten van de autoriteiten. Het water van de twee grote rivieren, de Rio Grande en de Nueces, stijgt nog steeds. Naar schatting 700 vissersbootjes zijn zaterdag op het Michiganmeer in de V. S. verrast door een wind vlaag die werd gevolgd door een hevig onweer en zware regenval. Volgens de politie ziin er minstens zeven mensen om het leven ge komen. Veie scheepjes zijn omge slagen. De douane in Chicago heeft 27 boeken met „gedachten van Mao Tse-Toeng", de Chinese partij leider, teruggegeven aan boek handelaren bij wie ze donderdag in beslag waren genomen. Vol gens de douane berustte de ac tie op een misverstand. Men ver keerde in de veronderstelling dat voor het invoeren van de boe ken geen vergunning was afge- ieven. voorzitter van de Nederlandse bond van oud-stoottroepers, de heer B. W. J. Arts, werden hier aan het prinselijk paar voor gesteld. De kranslegging werd muzikaal omlijst door het tam boer- en trompetterskorps van het veteranenlegioen. Na de plechtigheid werd het prinselijk paar ontvangen ten huize van de commissaris der koningin. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de Zeeuw se statenzaal, waar de tienjarige Annelies Harthoorn de prinses bloemen aanbood. Na een korte toespraak door de commissaris der koningin bood de voorzit ter van het veteranenlegioen het prinselijk paar een speel goedbeer voor prins Willem- Alexander aan. Prinses Beatrix en prins Claus begaven zich daarna onder de vele verzamelde oud-militairen en verzetsstrijders om onge dwongen gesprekken te kunnen voeren. Vooral de dames maak ten hier gebruik van om vragen over de groei van Willem- Alexander te stellen. Op een vraag of hij de kleine prins ook zelf in het bad stopte, ant woordde Claus dat hij dat een te glibberige zaak vond. Mevrouw Sytje Woort-Wes- tering uit Urk, die bij vele ge legenheden leden van het ko ninklijk huis presentjes aan biedt, gaf na het voorlezen van een gedicht een pop in Urker klederdracht aan de prinses. „Wie is hier de commissaris van de koningin?", vroeg ze daarna. Toen deze zich bij de in klederdracht gestoken dame meldde, kreeg hij een kleinere pop ten geschenke. Achteraf vertelde zij dat er nog twee leden van het koninklijk huis zijn, die niets van haar hebben gekregen. Maar zij heeft thuis de poppen voor prinses Irene en prinses Christina gereed liggen en wacht alleen de gelegenheid af om naar voren te kunnen stappen en ze te kunnen aan bieden. De prins en de prinses ver trokken per auto naar het ter rein waar de helikopter gereed stond. COLOMBEY LES DEUX EGLI- SES: President de Gaulle stopt zijn stembiljet in de bus, zondag, voor de plaatselijke verkiezingen. Op de achtergrond, onder het ge schilderde portret van de presi dent staat de burgemeester van het dorpje, Raullet. Henk Neuman daarentegen meent dat de aanwezigheid van buitenlandse waarnemers geen enkele garantie tegen misbruik heeft kunnen vormen. Ruim honderd waarnemers hebben op de verkiezingsdag georganiseerde bezoeken gebracht aan drie ste den, doch slechts in Saigon wa ren zij in staat tot het eind toe de telling mee te maken. Paul van 'tVeer noemt de presidents- en senaatsverkiezin gen van 3 september een stap achteruit vergeleken met de ver kiezingen voor de grondwetge vende vergadering van septem ber 1966. „Persoonlijk heb ik een aantal ontoelaatbare onregelma tigheden op de verkiezingsdag geconstateerd die niet alle een gevolg van het ongelooflijk inge wikkelde kiessysteem beschouwd kunnen worden." In de wetgevende vergadering van Zuid-Sumatra heeft een zeer grote meerderheid zich uitge sproken voor afschaffing van het oude stelsel, waarbij clanleiders automatisch dorpshoofd worden. 90 procent van de sprekers pleit te voor rechtstreekse verkiezin gen voor de dorpsleiding. Het Nederlandse vrachtschip „Schiekerk" heeft zondag alle veertig opvarenden gered van de 7.401 ton metende Zuidslavische vrachtboot „Trebinje", die in de Indische Oceaan voor de kust van Natal in brand was geraakt. Bij de reddingsoperatie kwam de eerste stuurman van 't Neder landse schip, de 37-jarige C. J. Brouwer uit Heiloo, echter om 't leven. Hij had zich aan een touw laten zakken om een verbind'ng tot stand te brengen met d oe- pen, waarin de Zuidslavei ae ge hele nacht hadden doorgebracht. Doordat het touw losschoot, ver dween de heer Brouwer in de golven. Enige opvarenden van de „Trebinje", die geheel is uitge brand, hebben ernstige brand wonden opgelopen. De „Schie kerk", een 9.830 ton metend schip van de Verenigde Neder landse Scheepvaartmij., zette koers naar Durban. De „Trebinje" had aanvanke lijk een verkeerde positie opge geven, waardoor een ander Nederlands vrachtschip, de „Karachi", dat zich naar de op gegeven plaats begaf, niets kon vinden. Op de „Afrikaanse plaats" op de wereldtentoonstelling te Mon treal is zondagmiddag een zelf gemaakte bom ontdekt, ander half uur voordat secretaris-gene raal Thant van de Verenigde Na ties een bezoek aan het paviljoen zou brengen. De bom kon onschadelijk wor den gemaakt en de politie stelde een onderzoek in. Volgens het expo-voorlichtingscentrum heeft Thant zijn bezoek aan het Afri kaanse paviljoen afgelast. Later op de dag werd een twee de bom gevonden die eveneens onschadelijk kon worden ge maakt. Vandaag wordt de oudste in woonster yan het koninkrijk, me vrouw P. MattesBerenos, in Paramaribo, 109 jaar. In verband met haar zwakke gezondheid is deze dag rustig ge vierd. Zij heeft drie kinderen ge had, waarvan een zoon en een dochter nog in leven zijn. Op haar 100e verjaardag werd zij ereburgeres van Suriname. VRIJ WARM Op de Atlantische Oceaan ten noordwesten van Ierland bevindt zich een diepe depressie, terwijl zich boven Midden- en Zuid- Europa 'n hogedrukgebied hand haaft. Tussen beide druksyste- men staat een zuidelijke tot zuidwestelijke luchtstroming, waarmee vrij warme lucht wordt aangevoerd. Kleine storingen die via de Golf van Biscaye en Frankrijk naar het noordoosten trekken brengen ook in ons land af en toe wolkenvelden, waaruit plaatselijk wat lichte regen valt. In deze situatie komt 't komende etmaal maar weinig verandering. Het blijft dan ook vrij warm weer met 'n overwegend matige zuidelijke wind. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig van hedenavond tot dinsdagavond, Dezelfde temperaturen Veranderlijke bewolking met nu en dan enige regen, maar ook enkele opklaringen. Meest matige auide- lijke wind en aanhoudend vrij warm. DINSDAG 26 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 6.02 6.23 Terneuzen 6.38 6.59 Hansweért 7.12 7.33 Walsoorden 7.11 7.32 WOENSDAG 27 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 6.56 7.27 Terneuzen 7.32 8.03 Hansweert 8.06 8.37 Walsoorden 8.05 8.36 ZON MAAN Sept. op onder op onder 26 6.31 18.31 21.40 15.09 27 6.33 18.29 22.41 16.03 28 6.35 18.26 22,56 1643

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1