PROVINCIAAL NIEUWS Fractievoorzitters in de Tweede Kamer geven hun mening over troonrede en miljoenennota P reinigt goed hand en voet Pagina 2 Terneuzen Breskens Goes Hulst Sas van Gent Sluis Weer incident aan het Suez-kanaal ik los nog steeds evenveel af, maar toch gaat het me f 100,- minder kosten... PREMIE SPAARPLAN Vervelend stuk'" Opsomming Ontwikkelings hulp Bezuiniging TOAUICOLL 4T<MMN»U' Duurdere woningen DE VRITE ZEEUW Donderdag 21 september 1967 Stichting Samenwerkings scholen voor kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden in Zeeland vraagt rijksbijdrage Enige tijd geleden is tot stand gekomen de „Stichting Samen werkingsscholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijk heden in de provincie Zeeland". In deze stichting nemen deel het Rooms-Katholiek Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoe ding, de Vereniging voor Chris telijk Volksonderwijs en de Ver eniging Volksonderwijs. Na de eerste oriënterende be sprekingen heeft het bestuur van de stichting besloten te streven naar de oprichting van drie scho len, welke zullen worden geves tigd te Goes, Middelburg en Ter- neuzen. Inmiddels is aan de mi nister van onderwijs en weten schappen een verzoek gedaan in aanmerking te komen voor rijks bijdrage, hetgeen een eerste stap is op weg naar de vervulling van in de provincie reeds lang ge koesterde wensen. Kranslegging bevrijdingsherdenking Gistermorgen om 7 uur heeft burgemeester J. C. Aschoff een krans gelegd aan de voet van het monument aan de Westsluis ter herdenking van de bevrijding van Terneuzen op 20 september 1944 en van de gevallenen in de laatste wereldoorlog. Geslaagd Aan de rijkskweekschool te Middelburg slaagde voor "het on derwijzersexamen de heer W. Renne, alhier. Discobar Vrijdag 22 september a.s. zal vanaf 8 uur 's avonds een disco bar worden gehouden in „De Molen" te Terneuzen. Dit is de start van het open jeugdwerk van de Interkerke lijke Stichting voor Jeugd- en Buurthuiswerk. „Tuinderslust" Terneuzen zelfstandig De bezitters van een volkstuin tje in Terneuzen, die verenigd waren in de vereniging „Tuin derslust" en een afdeling vorm den van het Algemeen Verbond Van Volkstuinders in Nederland", Zijn enige tijd geleden uit dit ver bond getreden en vormen nu een geheel zelfstandige vereniging, die de naam draagt „Zeeuws- Vlaamse Vereniging voor Vrije tijdsbesteding Tuinderslust". Op de binnenkort te houden alge mene ledenvergadering zal het bestuur in zijn geheel aftreden, maar zal herkiesbaar zijn. De sta tuten van de nieuwe vereniging werden per 12 mei j.l. koninklijk goedgekeurd. Het ligt ook in de bedoeling van het bestuur bin nenkort te beginnen met de uit gifte van een maandblad. Voorts wil men onder allerlei personeelsverenigingen propa ganda maken om eveneens als lid Van „Tuinderlust" toe te treden. Het bestuur is n.l. van mening dat er onder de leden van vele personeelsverenigingen een groot aantal is dat graag in de gelegen heid gesteld wordt hun vrije tijd gedeeltelijk aan de volkstuinde rij te besteden. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Breskens komt maandag 25 september in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a.: Verstrekking van een krediet Van 25.000 voor de aanschaf van 800 plastic viskisten en een ont- smettingsbad; Verkoop van grond; Aankoop van 2.15.50 ha ten zuiden van de Ringlaan voor de bouw van woningen; Bschikbaar stellen van een tweetal kredieten voor de aanleg van een parkeerstrook aan de Langeweg en het rioleren van een sloot langs een vijftal gemeente woningen aan de Nieuwesluis. Aanvoer op de vismijn Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens zijn in de week van 10 tot en met 16 september aan gevoerd: 35403 kg exportgarnalen; 4402 kg pellerijgarnalen; 523 kg on verkochte garnalen; 174 kg bot; 282 kg schar; 2986 kg schol; 9305 kg tong; 541 kg tarbot; 169 kg griet; 3780 kg kabeljauw; 776 kg rog; 508 kg poon; 9 kg makreel; 515 kg haai; 9 kg tongschar; 17 kg komkommeraal; 9 kg wijting; 7 kg onverkochte bot; 226 kg on verkochte gul. DODELIJK VERKEERSONGEVAL In de Drentse gemeente Vries Is gisteren op de weg van Assen naar Groningen de 46-jarige ver tegenwoordiger H. Monshouwer Uit Zwolle tijdens een zware re genbui met zijn auto in een flauwe bocht geslipt en tegen een boom gebotst. De heer Mons- houwer overleed ter plaatse. Ongeval met dodelijke afloop Dinsdagavond vond op de krui sing van de provinciale weg en de Zuidlangeweg bij Kortgene een verkeersongeval plaats waarbij de 57-jarige timmerman M. Bou- tens uti Goes dodelijk werd ge wond. De heer Boutëns die een be stelauto bestuurde, verleende op deze kruising geen voorrang aan de bestuurder van een vracht auto, die op de provinciale weg reed. Woensdagmorgen is de heer Boutens aan de opgelopen ver wondingen in het Bergwegzie kenhuis te Goes overleden. Jaarvergadering Schoolmuseum De jaarvergadering van het Zeeuwse schoolmuseum wordt dit jaar niet zoals gewoonlijk te Vlissingen gehouden, maar te Goes in de „Prins van Oranje" op 17 oktober. Ongetwijfeld zal deze jaar lijkse bijeenkomst weer worden bezocht door enige honderden leden uit de gehele provincie. Aan de vergadering is een uit gebreide tentoonstelling van leer middelen verbonden waaraan medewerking wordt verleend door 22 uitgevers. Na het huis houdelijk gedeelte is er een in leiding van de heer W. M. van Andel, hoofdinspecteur van de Haagse gemeentepolitie, met als onderwerp „Contact en conflict tussen jongeren en ouderen". In de middaguren is er een concert van het ensemble „Syn tagma Musicum" onder het mot to „Zes eeuwen iHuziek van 1050 tot 1650". Hieraan wordt mede werking verleend door Kees Ot- ten (algehele leiding, blokfuit); Will Kipperssluijs (alt); Marinus van Altena (tenor kromhoorn); Barbara Miedema (portatief/ spinet); Anneke Pols (vedel) en Leo Meilink (blokfluiten/bom- hart). Vierjarig kind aangereden Dinsdagmiddag werd een vier jarig meisje, het dochtertje van de familie Steyn alhier, ernstig gewond bij een verkeersongeluk in de Zandstraat. Een auto, be stuurd door de heer de B. uit Ter hole, wilde uit de richting Schud- debeurs komend êen geparkeerd staande wagen passeren. Op dat ogenblik stak het kind de weg over. Het werd door de auto van de heer De B. geschept en voor verder onderzoek naar het zie kenhuis vervoerd. Expo Sas 420 Op vrijdag 29 september a.s. om 17 uur vindt de officiële ope ning plaats van de tentoonstel ling van middenstand en bedrij ven „Expo Sas 420", welke zal worden gehouden van vrijdag 29 september tot en met dinsdag 3 oktober in de Europatent, welke staat opgesteld aan de Prinsen- kade te Sas van Gent. De opening zal worden verricht door de burgemeester van Sas van Gent. De genodigden worden om 16.45 uur in de amusementstent verwacht. Catechisanten Nog deze maand wordt gestart met een nieuwe cursus voor ca techisanten. Deze cursus omvat een tiental lessen van circa drie kwartier en wordt gegeven in het jeugdgebouw van de hervormde kerk. Ter afsluiting brengen de deelnemers omstreeks Pasen een bezoek aan een schouwburg. Katholieke raadsleden vergaderden De vereniging van katholieke raadsleden in West Zeeuws- Vlaanderen heeft in hotel „De Korenbeurs" te Sluis een verga dering gehouden. Tijdens deze vergadering werd uitvoerig gesproken over de zwembadaccomodatie. Men kwam tot de conclusie dat de zwembad accomodatie van West Zeeuws- Vlaanderen een nader onderzoek verdient, hetwelk moet resulte ren in een op de behoefte van de bevolking, toeristen en sportbe oefening afgestemd plan. De volksgezondheid maakt het wen selijk om aan deze zaak hoge prioriteit te geven. Ter sprake kwam voorts de functie en doel van de regionale adviescommis sie van de algemene bijstands wet. De heer W.' van Dongen, lid van prov. staten, hield daarna een-inleiding over het streekplan West Zeeuws-Vlaanderen. Vooral de industriële uitbrei ding kwam ter sprake alsmede de werkgelegenheid. Israëlische artillerie heeft gis termiddag opnieuw het vuur ge opend op Egyptische stellingen bij Suez, zo wordt gezegd in een door radio-Cairo verspreid militair com muniqué. Volgens de radio zijn vier Israëlische granaten op de stad terechtgekomen, waardoor drie burgers zijn gedood en zes gewond. Na de tussenkomst van V. N.- waamemers zweeg de Israëlische artillerie weer. AANSLAG IN JERUZALEM Acht Arabieren uit de oude stad Jeruzalem zijn gearresteerd en worden verhoord in verband met een dnisdagavond gepleegde aanslag op de drukkerij van een Joods religieus blad in het oude deel van Jeruzalem. De fractieleiders in de tweede kamer hebben verschillend ge reageerd op de inhoud van de troonrede en de miljoenennota. De fractievoorzitters van de regeringspartijen hebben waar dering voor die inhoud, terwijl Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,— aflossen op uw hypotheek, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken voor de aflossing. (Nou ja, of u moet uw collectie grammofoonplaten eens behoorlijk willen aanvullen....) Geïnteresseerd? Vraag dan morgen eens nadere inlichtingen. Alle Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffelsenbanken, Levensverzekerings maatschappijen en Spaarbanken zullen u graag helpen. Basis voor persoonlijk bezit de oppositie van oordeel is dat in beide staatsstukken veel on uitgesproken blijft, dat gezegd had moeten worden. Fractievoorzitter drs. J. M. den Uyl (P.v.d.A.) noemde de troon rede vaag en 'n „ongeïnspireerd stuk". In de troonrede ontbreekt naar zijn mening elk perspectief. De heer Den Uyl achtte de pas sage over het midden-oosten in de troonrede „volkomen niets zeggend". Kritiek op de inhoud van de troonrede kwam ook van de heer M. Bakker (CPN), die het „een verhaal vol mooie woor den1' noemde. Hij zei het meest getroffen te zijn door het ver schil tussen enerzijds de troon rede en anderzijds de rede, waar mee minister Witteveen van fi nanciën de begroting-1968 bij de kamer had aangeboden. Het was z.i. een verschil tussen mooie woorden en „harde feiten", die er op wijzen dat het moeilijk gaat worden en dat de buikriem moet worden aangehaald Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (D '66) vond de troonrede „een vervelend stuk". Hij wierp de vraag op, of men met dit soort stukken 't parlementaire jaar wel kan openen. Bijzondere kritiek uitte de heer Van Mierlo op de passage uit de troonrede, hande lend over Vietnam. De heer H. J. Lankhorst (PS P) onderschreef de kritiek op de troonrede, er op wijzend dat het „instituut" troonrede aan een bezinning moét worden onder worpen. De hyaer Lankhorst noemde de inhoud een verzame ling van wensen, vffearvan het de vraag is óf zij ooit zullen worden vervuld. Volgens de heer JoSgeling (GPV) was de troonrede „lang en nogal vrijblijvend", 'n staats stuk waarin hij een krachtige, bezielde aanpak mist. Het ont breken van de bestrijding van de toenemende zedenverwilde ring en van een Nieuw-Guinea- passage was hem opgevallen. 41) Terry glimlachte uiterst ple zierig en drong aan: „Wat zocht u in de kamer van meneer Henri?" Zo mogelijk vergrootte hij door die enkele woorden haar angst nog: het was, alsof ze nu pas voor de feiten geplaatst werd, die ze aldoor niet had willen realise ren. Ik voelde me meer dan over bodig en keek maar eens uit het raam. „U hoeft niet bang te zijn," stelde Terry haar gerust, „want ik weet, dat u geen schuld hebt." Stilte. „U weet iets, wat ik nog niet zeker weet," legde Terry uit, „en in het belang van alle betrokken personen vraag ik u plechtig het mij te vertellen, want anders zou het wel eens kunnen zijn dat ik een foutieve gevolgtrekking maakte, die voor meer mensen gevaarlijk en hoogst onaange naam werd. En bovendien is de schuldige hiermee toch niet ge baat." Stilte. Juffrouw Booner deed moeite, niet hoorbaar te snuiven, en veegde haar tranen af. Terry en ik zeiden ook niets, zodat het zwijgen na een poosje DOOR OLAF J. DE LANDELL penibel werd. Ik wist zelfs niets te zeggen en Terry deed het natuurlijk expres, omdat hij op die manier de huishoudster tot praten trachtte te krijgen. Inderdaad had hij gelijk, want toen het zo even was doorge gaan, zei ze: „Ik ken 't nie zeg gen Ik kèn 't nie zegge En ze kreunde zo meelijwekkend, dat ik er een kleur van kreeg. Liefst was ik meteen de kamer uitgelopen, maar ik wist, dat dit Terry's bedoeling niet was. „Kom, kom," drong hij aan. „Wees nou flink, juffrouw. Zo erg kan het niet zijn. Ik weet im mers dat u niet schuldig bent. Bedenk dat het voor de schuldige nog veel erger is, het te moeten zeggen. Als u me vertelt wat u weet, dan maakt u het voor alle partijen gemakkelijker; ook voor de eventueel schuldige. Alles, wat u openbaar maakt, spaart tijd. En besef nou es, juffrouw Booner, hoe vreselijk het moet zijn voor iemand, die werkelijk iets te bekennen heeft, om dit openlijk te moeten doen, zonder dat de toehoorders voorbereid zijn. Begrijpt u me?" Ze knikte met treurige ogen. „Nou. bereid ons dan voor, en maakt u het een en ander ge makkelijk, als u tenminste van hem houdt Daarmee had hij een goede snaar getroffen. Ze trilde nog wel erg, en snoot ongetroost haar neus, maar ze richtte zich op in haar stoel, zoals alleen iemand doet, die wat te vertellen heeft. En ze zei iets totaal ongedachts: „Ik wou stelen." Terry's ogen knipten even. Verder liet hij echter niet de minste verbazing blijken. „Waar om wou u dat?" vroeg hij vrien delijk. „Want daar had u een reden voor, juffrouw Booner!" „Ik wou Gert redden," ant woordde ze zacht. Terry gaf geen kik. Vermoede lijk vond hij het 't beste, haar nu maar te laten spreken zonder onderbreking. „Gert het gespeeld," zei het mensje hees. „En natuurlijk ver- lore.... Nou, en toen zat 'ie krapen toen is 'ie naar meneer Martijn gegaan.om voorschot te vrage Hier kreeg ze het weer met haar tranen te kwaad. Ze snikte en kromp weer in elkaar van verdriet. Ik schaamde me, dat ik erbij was. Terry zei niets anders dan: „En toen?" maar zo zacht, dat het niet klonk als ambtelijke nieuwsgierigheid. „Nou. hernam ze, „me neer Martijn werd boos Hij kon om niks vreselijk boos worde En hij weigerde Ze droogde haar ogen af met een in elkaar gefrommeld klein vodje zakdoek. Terry raadde: „Kregen ze kwestie?" „Ja," antwoordde ze. „En d'r viele zulke harde woorde. Ik kon alles verstaan, ik luister nie expres naar zulke dinge „Nee, natuurlijk niet," vergoe lijkte Terry op een manier, dat ik begreep, hoe ze dit wèl gedaan had, ergens op de trap verscholen uit angst om haar verloofde. „Meneer Martijn zei: „Je ken ophoepele," zei die„En al stik je in je schulde dan stik je maar," zei die„maar van mij zul je je geld af motte wachte, tot je d'r an toe ben" zei die Terry schudde 't hoofd en oordeelde: „Dat.was ook wel erg 'wreed tegenover iemand die geldzorgen heeft, hoe hij er dan ook aan gekomen mag zijn." „Nou," gaf ze toe met een zachte hese stem, „dat von' ik ookEn Gert wer toen zo boos, en toen zeidie: Ze begon weer wanhopig te huilen en kon enige ogenblikken geen woord .uitbrengen. Het was alsof ze juist deze gewichtige woorden, die Gert gezegd had, niet uit kon spreken. Terry was stil, want er viel voor ons niets te zeggen. We lie ten het arme mens kalm tot zich zelf komen. Maar ik trilde haast net zo erg als zij, van spanning. En ik zag, dat Terry zijn handen in elkaar kneep. (Wordt vervolgd.) Mr. B. M. Biesheuvel, de A.R.- fractievoorzitter, noemde de troonrede „te veel een opsom ming van -departementale voor nemens en bezigheden". Een manco achtte hij het ontbreken van een duidelijke visie van het kabinet op de grote politieke en maatschappelijke ontwikkelin gen van deze tijd, die in de jong ste verkiezingsstrijd zoveel stof deden opwaaien. De weerslag van die verkiezingsstrijd vindt hij te weinig in de stukken te rug. Mr. E. H. Toxopeus (V.V.D.) noemde de troonrede een con creet stuk: „Ik heb in het ver leden wel minder concrete troon redes gehoord". De inhoud noemde hij goed en nuchter, een inhoud die z.i. wel degelijk een zicht geeft op alle wereldproblemen. De christelijk-historische frac< tieleider J. T. Mellema noemde de troonrede getuigend van rea liteitszin. Ook hij gebruikte in dit verband het woord „nuchter". „Een stuk, uitgaande van de si tuatie op dit moment". Over de ontwikkelingshulp zei de fractievoorzitter van D '66 weinig ingenomen te zijn met hetgeen de regering zich voor stelt op dit punt te doen, Indien wordt gesproken over een „aanzienlijke" verhoging van de ontwikkelingshulp, kan dit slechts relatief bedoeld zijn, al dus mr. Van Mierlo. Wanneer men ziet dat zowel de ontwik kelingshulp als de regeringsuit- gavèn met 15 stijgen, dan blijft zelfs van een relatieve stij ging niets over. Drs. Den Uyl zei zich „geno men" te voelen met de aankon diging dat de ontwikkelingshulp „aanzienlijk zal stijgen". Hét voorstel van de regering komt neer op een verhoging van deze hulp van 0,62 procent tot 0,66 procent van het nationale inko men. Op deze wijze kan het nog tien jaar duren, voordat het streefcijfer van 1 is bereikt. „Dit had de regering ons niet mogen aandoen", aldus de heer Den Uyl. die tevens verklaarde voorstander te zijn van 'n volks lening voor de ontwikkelings hulp. Drs. W. K. N. Schmelzer wees er op dat de overheid door het uitschrijven van een volkslening in concurrentie kan treden met het particulier initiatief dat im mers ook een beroep op het volk voor de ontwikkelingshulp zou kunnen doen. Hij meende dat de regering haar verplichtingen op het ge bied van multilaterale hulpver lening zal nakomen. Op het punt van bilaterale hulp kan men een bündeling van hulpverlening na streven. De heer Lankhorst verklaarde dat de zeer hoge defensiebegro ting van 3,2 miljard gulden zou moeten worden gebruikt voor het wegnemen van de factoren die onveiligheid in de wereld veroorzaken, in casu voor het verlenen van steun aan twee derde deel van de mensheid dat gebrek lijdt. Sprekend over de passage over Vietnam in de troonrede merkte de heer Lankhorst op, dat de re- ring zelfs de mogelijkheid die de motie-Schuijt bood (over het staken vaft de bombardementen op Noord-Vietnam), om het ein de van de stijd naderbij te bren gen) niet heeft willen aangrij pen. Mr. Toxopeus zei het onjuist te vinden om te spreken van be- MEXICO: Dit zijn afbeeldingen van de officiële olympische aan plakbiljetten voor de komende Olympische Zomerspelen 1968 welke in Mexico City zullen wor den gehouden. jSMssaasMW^ti^ "ai'h«S"^rix PPV lloderne hand- en voetverzorging. (Iet Atomocolll Is In koud water ard, in warm water zacht. Zelfs e vuilste handen worden weer choon en soepel. 'f zuinigingen. Dat is onjuist, om dat er sprake is van een minder laten stijgen van bepaalde cate gorieën uitgaven. Hij noemde het aangekondig de beleid onder de huidige so ciale en financieel-economische omstandigheden goed. De heer Toxopeus toonde zich niet geheel tevreden. Hij zei ook dingen in beide staatsstukken te hebben aangetroffen, „waarnaar ik met zorg kijk". Laten vervallen van de ziektekosten als bijzondere lasten kan naar zijn mening heel moeilijk worden. De liberale fractievoorzitter toonde zich daarentegen verheugd met het herstel van de investeringsaf trek, welke kan bijdragen tot de bestrijding van de werkloosheid. De heer Lankhorst uitte kri tiek op de passage inzake de N.A.V.O. in de troonrede. De tweedeling tussen oost en west heeft en had als voornaamste oorzaak de blokvorming. Ook mr. Van Mierlo kritiseerde de Nederlandse houding ten opzich te van de verdragsorganisatie, z.i. een houding neerkomend op een vooruitlopen op de toekom stige ontwikkeling van 't bond genootschap. De heer Jongeling noemde de ombuiging van het regeringsbe leid een sterk punt. Met genoe gen had hij kennis genomen van de beperking in de groei van het uitgavenpeil tot 6 procent. ■De heer Den Uyl had geen grote bezwaren tegen de voor gestelde belastingmaatregelen, hoewel hij de indruk heeft dat als gevolg van die maatregelen de zwakke groepen de klappen zullen krijgen. Hij noemde het een zorgwek kend punt, dat het aantal te bou wen woningwetwoningen zal worden verminderd. Dit komt neer op een duidelijke knak ten ongunste van het bouwbeleid- Bogaers en zal leiden tot duur dere en minder woningen en tot hogere huren. De heer Den Uyl uitte kritiek op de hoogte van de defensiebe groting en hij zei niet in te zien, die begroting enige re?le ^e.Rerking is aangebracht j t j- biesheuvel had de indruk dat de begroting 1968 een goede basis biedt om tussen kabinet en parlement tot een akkoord te ko®«n- H«. sprak de wens uit dat het kabinet zal luisteren naar de wensen van het parlement. De heer Schmelzer was het eens met de uitgangspunten van het te voeren financieel beleid. Hu voegde hieraan toe in de re geringsplannen te hebben gemist een zich positief opstellen ten opzichte van onder meer de be vordering van de particuliere besparingen en de bezitsvor ming.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2