Ook het Midden-westen van Nigeria roept zich uit tot republiek OLGA Manescu voelt V.N.-actie in niets voor Vietnam Europese commissie is voor Britse toetreding tot gemeenschappen Koningin Elizabeth liet de Queen Elizabeth' te water HET WEER DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1967 23e Jaargang No. 7028 Onafhankelijk MATRASSEN 300 miljoen Wilson antwoordt Tito Opvarende van Zeven Provinciën" overboord en vermist 2025 passagiers Lid van de V. N. Artsenopleiding REBELLEN IN ECUADOR GEVEN ZICH OVER Sociale politiek Bommenwerper stort op huizen Als de admiraal de baas was Amerikaanse vrijwilligers vragen ontslag Kolenvraagstuk Weerbericht Hooswater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN DIreeteur-Hoofdredacteur; I. van de Sande Telefoon: 01180 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en ^Administratie-adres: Smidswal a Bonnementsprijs f8,— per kwartaal; per maand 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande té Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum ffei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géi.i handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur, Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het Nigeriaanse midden-westen heeft zich zelf tot republiek uitge roepen en is daarmee het tweede Nigeriaanse gebied, dat zich van de Nigeriaanse federatie heeft afge scheiden. Een en ander is ver nomen uit een radio-uitzending uit de hoofdstad van het midden-wes ten, Benin, die in Londen is opge vangen. Het oostelijke gebied van Nige- rië scheidde zich eind mei af en verklaarde zich tot de republiek- P:afra. Volgens de uitzending uit Benin heeft het midden-westen rich uitgeroepen tot de republiek Benin. Benin en andere belangrijke delen van het midden-westen zijn vórige maand door Biafraanse troepen veroverd. Maar volgens dinsdagavond in Lagos, de fede rale hoofdstad, ontvangen berich ten zouden Biafraanse troepen uit Benin trekken. De winkels in de stad Benin zouden gesloten zijn en de luiken dicht en de stad zou door vele bewoners zijn verlaten. Volgens de radiouitzending uit Benin is de republiek uitgeroepen door de militaire bestuurder ma joor Albert Ononkwo, die vorige maand een „onafhankelijke rege ring" in Benin vormde na de ver overing van Benin door Biafraan- sese troepen. Dinsdagavond is in Lagos be kendgemaakt dat Nigeriaanse troe pen een grote aanval in het mid den-westen zijn begonnen, onge veer 190 km ten noordoosten van Benin. Koningin Elizabeth van Enge-' land heeft woensdag in Glasgow het nieuwe vlaggeschip van de Cu- nard-Lïne te water gelaten en het de naam „Queen Elizabeth II" mee gegeven. De naam van het 59.000 ton me tende schip was tot het stuksmii- ten van de champagnefles op de boeg slechts aan drie andere per sonen bekend. Talloze vermoedens waren ge uit omtrent de naam en ook de bookmakers hadden het druk met het sluiten van weddenschappen. Tot de grootste kanshebbers be hoorden „Sir Winston Churchill" en „Princess Anne" maar ook „Queen Elizabeth II" stond hoog genoteerd. Onder gejuich van ruim 9000 ar beiders en vele notabelen gleed bet 289 meter lange schip lang haam van de helling in de Clyde, waar het werd ongevangen door een vloot sleepboten. Met bet nieuwe vlaggeschip hoopt de Cunard de verliesgeven- de noordatlantische passagierslijn Premier Wilson heeft een „ge nuanceerd antwoord" gegeven op het vredesplan voor het mid den-oosten, dat president Tito van Zuid-Slavië hem in het be gin van deze maand heeft ge zonden. Hoewel de inhoud van Wilsons reactie niet bekend is gemaakt, meent men in White hall te weten, dat de Britse eer- ste-minister weliswaar zijn .in stemming heeft betuigd met de algemene strekking van het plan, maar ook heeft gewezen op eni ge onvolkomenheden. Met name zou Wilson graag zien, dat te genover een terugtrekking van' de Israëlische strijdkrachten een Arabische verklaring moet staan, die een einde maakt aan de staat van oorlog met Israël. Voorts zou in een algemeen vredesplan ook het vluchtelingenvraagstuk en de vrije vaart door interna tionale waterwegen moeten wor den geregeld. Dinsdagnacht is van de „Ze ven Provinciën" tijdens de N.A.V. O.-oefening „Perfect Play" in de Atlantische Oceaan de gehuwde sergeant-hofmeester W. J. Ra- senberg, afkomstig uit Katwijk aan de Rijn, overboord geraakt. Hij wordt sindsdien vermist. Ge durende de nacht en de verdere dag hebben de „Karei Doorman", de „Zeven Provinciën", drie Franse fregatten, en bij dag te vens helicopters van squadron acht bet gehele zeegebied zonder mültlat-afgezocht weer winstgevend te maken. Voor het schip, dat ongeveer 300 mil joen gaat kosten, zijn voor bijna 240 miljoen gulden leningen afge sloten. Op de werf van John Brown waar de tewaterlating plaatsvond, werden ook de „Queen Mary" en de eerste „Queen Elizabeth" ge bouwd. Deze schepen liepen resp. in 1934 en 1938 van stapel. De eerste „Queen Elizabeth" maakt op het ogenblik haar laat ste oversteek over de Atlantische Oceaan. Ook het nieuwe schip zal zich met passagiersvervoer bezighou den, maar in de stille wintermaan den voor luxueuze cruises worden gebruikt. De „Queen Elizabeth II" is een derde kleiner dan haar voorgang sters, maar kan ongeveer even veel passagiers (2.025) vervoeren. De lengte is bijna gelijk gebleven en de gewichtsbesparing is bereikt door veelvuldig gebruik van alu minium en plastic. De „Queen Elizabeth II" haalt praktisch dezelfde vaart als de „Oueen Mary" en de „Queen Eli zabeth", maar heeft een tweemaal zo laag brandstofverbruik.- ,In te genstelling tot haar „zusters" kan het op plezierreizen door het Pa nama- en Suezkanaal varen. Majoor Okonkwo heeft in een proclamtie gezegd, dat de nieuwe republiek met Biafra zal samen werken in alle militaire aange legenheden. Okonkwo heeft verzekerd, dat „de autonome en volledig soeve reine republiek Benin alle inter nationale verdragen en verplich tineen zal nakomen". Hij deelde nog mee, dat 10.000 mensen uit het midden-westen door de noordelijken zijn „ver moord, verminkt of tot wees ge maakt". Majoor Okonkwo heeft verder verklaard, dat de nieuwe republiek de banden met het Britse gemene best wil bewaren. Zij zal de orga nisatie van Afrikaanse eenheid steunen en zo spoedig mogelijk het lidmaatschap van de Verenigde Naties aanvragen. Waarnemers merken op, dat de Beninse proclamatie in grote trek ken gelijk is aan de onafhankelijk heidsverklaring van Biafra in mei. Biafra is tot dusver nog door geen enkele staat of internationale organisatie erkend. Tijdens de vo rige week in Kinsjasa gehouden Afrikaanse topconferentie werd de afscheiding van Biafra veroor deeld, maar aan de andere kant een commissie van zes landen in het leven geroepen, die moet proberen een einde te maken aan de Nige riaanse burgeroorlog. Maioor Onkonkwo is evenals de andere militaire leiders in Nigeria als gevolg van de wrijving tussen de verschillende stammen in de po litiek terechtgekomen. De 35-jarige maioor heeft in de V..S. een artsenopleiding gevol»d. Hij is getrouwd met een blanke Amerikaanse verpleegster. Okon kwo behoort tot de ibo-stam. Tn 1965, kort na ziin terugkeer uit Amerika, trad hij toe tot de me dische dienst van het Nigeriaanse leger. SAIGON: Hevig bloedend wor den de v&rbijsterde leden van de Chinese ambassadestaf wegge leid, nadat een bomaanslag op het gebouw heeft plaatsgevonden. De Ecuadoriaanse militaire eenheid, dei in de provincie El Oro in opstand was gekomen te gen de regering, heeft zich over gegeven aan regeringsstrijd krachten. zo heeft president Otto Arosemena Gomez dinsdag be kendgemaakt. Volgens president Arosemena was de rebellie veroorzaakt door een misverstan f» de militairen haddgn vernomen dat een wet was aangenomen, waarin de mili taire diensttijd met vijf jaar werd verlengd. Toen zij overtuigd wa ren van de onjuistheid van dit be richt, legden de rebellen de wa pens neer. De Roemeense minister van bui tenlandse zaken Manescu, de pas gekozen voorzitter van de nieuwe algemene vergadering der Verenig de Naties, is van mening dat het Vietnamese vraagstuk niet via ac ties van de volkerenorganisatie maar door toepassing van de Ge- neefse akkoorden dient te worden opgelost. Manescu zei dinsdag op een persconferentie sterk te betwijfe len, of via de V. N. iets voor de vrede kan worden gedaan. Hij zei geen plannen te- hebben voor vre desinitiatieven. PRINSJESDAG De koninklijke familie op het bal kon van paleis Korte Voorhout. V.l.n.r.; Prins Bernhard, prinses Beatrix, prins Claus, de koningin, Pieter van Vollenhoven, prinses Christina en prinses Margriet. De commissie van de Europese gemeenschappen staat positief tegenovér het openen van onder handelingen met Engeland en an dere belanghebbende landen over de toetreding van die landen tot de gemeenschappen. Tot deze con clusie is men gekomen na een diepgaande analyse van alle moei lijkheden, welke door de uitbrei ding van de gemeenschappen zul len rijzen. Jean Rey, voorzitter van de ge fusioneerde commissie, verklaarde dit woensdag in Straatsburg, waar hij zich voor het eerst in zijn nieu we functie tot het Europese parle ment richtte. Uitbreiding van de gemeenschap zal moeilijkheden opleveren op in dustrieel, landbouw, sociaal, fi nancieel, monetair en institutioneel gebied. Desondanks beoordeelt de commissie het openen van toetre dingsonderhandelingen positief en in die zin al ze op 30 september aan de raad van ministers van de gemeenschappen adviseren. De Europese commissie zal ver der op korte termijn aan de rege ringen van de lid-staten een eerste studie voorleggen, die de samen smelting van de drie verdragen (E. E. G„ E. G. K. S. en „Euratom") tot onderwerp heeft. Jean Rey verklaarde dat die stu die suggesties over de in aanmer king komende vatten. - oplossingen zal be- Commissievoorzitter Rey gaf ook een opsomming van de nieu we taken die nu na de samensmel ting van de drie executieven kun nen worden ondernomen of geac tiveerd. Onder die taken vallen het gemeenschappelijk energiebeleid („dat vergemakkelijkt wordt om dat de bevoegdheden inzake kolen, aardolie en kernenergie momenteel in één orgaan zijn gebundeld"); het industriebeleid („dat vandaag de zelfde aandacht vereist als giste- Noordvietnamese artillerie heeft dinsdagmiddag de beschieting van de Amerikaanse bases Con Thien en Gio Linh ten zuiden van de gedemilitariseerde zone in Viet nam voortgezet. 71 Amerikaanse mariniers werden gewond. Een Amerikaanse jachtbommen werper is neergestort op huizen en verblijven van speciale troepen op de basis BienHoa. 30 km ten noor den van Saigon. Dé piloot en vier Vietnamese militairen vonden de dood. Twintig mensen werden ge wond. Admiraal Ulysses Sharp, de Ame rikaanse opperbevelhebber in Viet nam en directe chef van generaal Westmoreland, heeft in een sub commissie van de Amerikaanse senaat in antwoord op de vraag wat hij zou doen als president Johnson hem de vrije hand gaf in Vietnam gezegd, dat hij de Noord vietnamese haven van Haiphong zou afsluiten, een aantal belang rijke doelen in Noord-Vietnam zou vernielen en 45.000 man extra naar Zuid-Vietnam zou sturen. De bomaaanvallen op het noorden zou den moeten worden geconcen treerd op de omgeving van Hanoi en Haiphong en op het grensgebied van Noord-Vietnam en China, al dus de admiraal. Vier leiders van de Amerikaanse welzijnsorganisatie „International Voluntary Services" hebben in Sai- ren het landbouwbeleid"); het on derzoekbeleid („waarvan iedereen een nieuwe ontwikkeling op Euro pees niveau verwacht") en het re gionaal beleid („dat nieuwe im pulsen nodig heeft"). De commis sie is ook voornemens te pogen de sociale politiek in de gemeen schap van nieuwe impulsen te voorzien en grotere aandacht te doen krijgen van de autoriteiten. De nieuwe commissie wordt ge confronteerd, aldus Rey, met veel belangrijke en dringende vraag stukken. Enkele daarvan noemde hij. Zo moet op het gebied van de kolen- en staalgemeenschap een oplossing worden gevonden voor de kolenvraagstukken. Wat „Euratom" betreft, daar moeten de taken van deze gemeen- schaD voor de toekomst geregeld worden en ondertussen moet er een overgangsstelsel worden opge bouwd tot behoud van hetgeen op wetenschappelijk en technisch ge bied in die gemeenschap is ver worven. In het kader van de Euro pese economische gemeenschap moet het gemeenschappelijk beleid zodanig worden voortgezet, dat behalve de douane-unie de door het verdrag voorgeschreven eco nomische unie wordt verwezen- 'iikt. gon ontslag gevraagd om, zoals zij zeggen, te protesteren tegen de oorlog in Vietnam en de Ameri kaanse politiek. 49 van 152 leden van de organi satie hebben zich in een open brief aan president Johnson gekeerd te gen zijn politiek in Vietnam. Zij zetten evenwel hun werkzaam heden in Vietnam voort. Tot degenen die ontslag hebben gevraagd, behoort de directeur van de dienst in Vietnam, Don Luce. Zijn plaatsvervanger Jene Stoltz- fus. gaat ook heen. De I. V. S. is een organisatie als het door president Kennedy ge stichte vredeskorps, maar terwiil het „peace' corps" door de Ameri kaanse regering wordt gefinan cierd, wordt de I. V. S. in stand ge houden uit giften van particulie ren. Men kan daardoor werken in landen waar de vrijwilligers van het vredeskorps niet worden toe gelaten. MINDER WIND De aanvoer van onstabiele lucht rond. een depressie boven de Noordzee houdt ook vandaag' aan, zodat opnieuw enkele buien zuilen voorkomen, voornamelijk in het noorden van het land. Ten gevolge van luchtdrukdalingen boven Frankrijk nemen de lucht- drukverschillen boven onze om geving af waardoor de wind zwak zal worden. De luchtdrukdalingen worden veroorzaakt door een oude tro pische cycloon Chloe, die inmid dels het karakter van een nor male Oceaandepressie heeft aan genomen. Het bijbehorende re- gengebied heeft Frankrijk be reikt, maar het regengebied zal waarschijnlijk ten zuiden van Nederland langs trekken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Minder wind Wisselend bewolkt met voorna melijk in het noorden van het land hier en daar een bui. In het waddengebied aanvankelijk ma tige westelijke wind, elders zwakke wind. Dezelfde tempera turen als woensdag of iets hoge re. DONDERDAG 2 1 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 3.22 3.23 Terneuzen 3.58 3.59 Hansweert 4.32 4.33 Walsoorden 4.31 4.32 VRIJDAG 22 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 3.50 3.53 Terneuzen 4,26 4.29 Hansweert 5.00 5.03 Walsoorden 4.59 5.02 Sept. 21 22 23 24 25 ZON op onder 18.43 18.40 18.38 18.36 18.33 6.23 6.25 6.26 6.28 6.30 MAAN op onder 9.13 19.33 19.46 20.02 20.24 20.56 10.25 11.39 12.52 14.04 t

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1