PRESIDENT NASSER VERLIEST DE STEUN VAN HET LEGER Schuldige blijft devolksleider' spelen Aanslag op ambassade van Formosa in Saigon s Woensdag 2U september Oi ragina5 Vriend van Nasser Zwakkere positie Belgische douanestaking verloopt ■■ff" E.E.G. verwacht een record graanoogst Huurders en verhuurders van woningen en andere panden! De paus wordt onderzocht Hanoi: Twee B-52 bommenwerpers neergeschoten 9 L>£j VI'il jEi iE-Üiil W Prompt nadat bekend was ge maakt dat de Egyptische maar schalk Abdel Hakim Amer een eind aan zijn leven had gemaakt, kwamen uit Cairo ook berichten dat president Nasser was afge treden of afgezet. Dat waren wel iswaar onjuiste berichten, maar ze tekenen wei dat de dood van Amer niet zomaar het eind is van een veldheer die net een verpletterde nederlaag heeft geleden en die de natie graag zo snel mogelijk vergeet. Tot midden juni was Amer vi ce-president, de tweede man in Egypte. Gelijk met Nasser bood hij dramatisch zijn ontslag aan, maar Nasser bleef „op verzoek van het volk" en_ Amer werd vervangen. Kort, vóór de Arabi sche topconferentie van Khar toem lekte uit dat in Cairo een poging van officieren was ver ijdeld om Nasser af te zetten en Amer werd genoemd als een der voormannen. Hij werd gearres teerd en hij slikte zijn vergif, toen hij over die coup moest worden ondervraagd. Hetgeen men kan opvatten als een erken ning dat hij inderdaad had ge tracht Nasser omver te werpen, althans zelf zijn oude positie te heroveren. Maar Amer was meer dan vi ce-president en opperbevelheb ber. Hij was ook een vriend van Nasser en het lijdt geen twijfel dat juist het samenspel tussen deze twee mannen de basis is geweest voor de hele Egyptische revolutie. Die werd geleid door Nasser, maar voor de onmisbare rugdekking door de strijdkrach ten zorgde Amer. Zoals die ook de ondankbare taak op zich nam als vertegenwoordiger van Nas ser in Syrië het bewind uit te oefenen in de korte tijd dat die landen samen de Verenigde Ara bische Republiek vormden. De oude vriend van de militaire aca demie was de man die de ver wezenlijking van Nassers plan nen mogelijk maakte. Dat is niet alleen veranderd nu hij van het Egyptische toneel is verdwenen, maar nog meer door het feit dat hij kennelijk voor de mislukte coup bijval kon vinden in de kring van Egypti sche officieren. Dat maakt het hachelijk voor Nasser: er leeft kennelijk in zijn leger een stemming om hem ver antwoordelijk te stellen voor de nederlaag tegen Israël. Waar schijnlijk op goede grond: Amer en de zijnen zouden begin juni de conclusie hebben getrokken, dat Israël zou overgaan tot een verrassende aanval en ze zou den Nasser hebben bezworen die niet af te wachten maar zelf de aanval te openen. Nasser die ver trouwde, dat hij langs diploma tieke weg zijn doel zou bereiken zonder een schot te lossen wees dit af. Naar nu blijkt ten on rechte. De officieren verbittert het dat de feitelijke schuldige doorgaat de grote volksleider te spelen en zij worden gesmaad als de schul digen. Amers coup is mislukt, maar Nasser weet nu dat hij er niet meer op kan rekenen zo als vroeger dat zijn leger hem door dik en dun volgt. En dat maakt ziin positie veel zwakker dan alleen door het verlies van een vriend. De staking bij de Belgische douane en belastingdiensten, die maandag tekenen van verloop be gon te vertonen, schijnt* dinsdag verder te zijn afgezwakt. In Ant werpen was de staking van de dpuanebeambten helemaal afge lopen. Alle douaniers zijn dinsdag ochtend weer aan het werk ge gaan, in het tolhuis, het entrepot en bij de havenkantoren. Wei worden nog plaatselijk stipt heidsacties verwacht, o.m. aan de grenspost te Wuustwezel. vi mrt §f-v. - .4:'- l - m INTERVIEW MET AMERIKAANSE VLIEGER HANOI: Een Japanse fotograaf in Noord-Vietnam maakte deze opname van een Amerikaanse vlieger-officier bij een ziekenhuis in Hanoi, dat door een luchtaan val van de Amerikanen bescha digd werd. Zo te zien is de man rechts een verslaggever, die de Amerikaan ter plaatse om zijn in drukken vraagt. De E.E.G. verwacht dit jaar een record-graanoogst van 66,6 miljoen ton, dertien procent meer dan vorig jaar en ook aan zienlijk meer dan de gemiddelde jaaropbrengst in de periode 1961'65, zo meldt het bureau voor de statistiek van de Euro pese gemeenschap in Brussel. De hoge opbrengst is het ge volg van bijzonder goede weers omstandigheden en werd bereikt ondanks het feit, dat het graan areaal dti jaar kleiner was dan vorig jaar. Frankrijk zal dit jaar circa 46 procent van de E.E.G.-graan- oogst leveren (tegen 39 procent in 1957), Italië 21 procent (tegen 28 procent in 1957). Het aandeel van Duitsland (2627 procent) en de Benelux (67 procent) in de graanoogst van de gemeen schap is vrijwel onveranderd ge bleven. TWEE PERSONEN OMGEKOMEN BIJ SCHOONMAKEN GIERKELDER Maandag zijn de 52-jarige boer Dongstra uit Donkerbroek en zijn achttienjarige knecht A. Spek dood aangetroffen in de gierkelder ach ter de boerderij 'van Dongstra aan de weg naar Oosterwolde. Bij het schoonmaken van de gierkelder zijn zij vermoedelijk door gassen bedwelmd geraakt en onwel ge worden. Mevrouw Dongstra die haar man en de knecht om twaalf uur zou roepen voor het eten, trof hen in de kelder aan. Een dokter uit Don kerbroek paste nog mond-op- mondbeademing toe, maar dit mocht niet meer baten. (ADVERTENTIE) Op 1 oktober a.s. vervalt in alle gemeenten in Zeeland de wettelijke huurprijsbeheersing. Tegelijk treden andere voorschriften voor de huurbescherming in werking. Een en ander is vooral voor huurders en verhuurders van particuliere woningen van belang Men kan hierover alles lezen in een vouwblad van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Het vouwblad is gratis verkrijgbaar bij het gemeentehuis. Haal een vouwblad, dan bent U op de hoogte, Paus Paulus de zesde moet blijkbaar op het ogenblik een reeks onderzoekingen doorstaan, waarna de artsen vermoedelijk definitief een beslissing zullen nemen over een eventuele opera tie. Naar het Italiaanse persbureau Ansa meldt, zou de paus maandag enkele malen röntgenologisch on derzocht zijn. Dinsdag zou een urologisch onderzoek worden verricht. Uit de „Osservatore Roma" blijkt, dat het hoofd van de r.k. Kerk maandag alle au diënties en besprekingen had af gezegd. In Saigon is dinsdagochtend een dynamietaanslag gepleegd op de ambassade van nationalistisch China. De helft van het gebouw werd verwoest. Een Vietnamees kwam om het leven en 27 mensen liepen verwondingen op. De ambassadeur, generaal Hoe Lien, en zijn staf die in het ge- gebouw vergaderden, bleven on gedeerd. In de omgeving werden twee jonge Chinezen aangehouden, van wie de een twee handgranaten bij zich had en de ander een revolver. Anderhalf uur na de aanslag schoot een jonge Chinese vrouw twee kogels af op de persattaché, van de nationalistisch-Chinese am bassade, kolonel Sjoeng. De diplo maat werd slechts licht gewond. De vrouw kon worden aangehou den. De Vietnamees die om het leven kwam, viel bij een vuurgevecht dat kort na de ontploffing in de nabij heid van het ambassadegebouw plaats vond. Het was niet duide lijk wie de man neerschoot. Volgens de politie staat nog niet vast of de aanslag door de viet- cong was georganiseerd dan wel doof plaatselijke Chinese commu nisten. Radio-Hanoi heeft dinsdag ge meld dat zondag boven Noord- Vietnam twee zware Amerikaanse bommenwerpers van het type B-52 zijn neergeschoten. De toestellen werden neerge- haald in de omgeving van Vin Llnh ten noorden van de gedemilitari seerde zone. Volgens het radio station waren het de eerste twee „stratofortresses" die boven het noorden verloren gingen. Een Amerikaanse woordvoerder in Saigon heeft het bericht van Hanoi tegengesproken. Volgens hem was geen melding gemaakt van vermissing van B 52-bommen- werpers boven Noord-Vietnam. SS SS ,.|JE regering zal in de toekomst haar beleid steeds meer baseren op meerjarenplannen. Zij hoopt daardoor bij te dragen tot een evenwichtige groei en veelzijdige ontwikkeling van onze samen leving," aldus koningin Juliana in de gis termiddag uitgesproken troonrede, waar mee de nieuwe zitting van de Staten-Ge neraal werd geopend. 'De letterlijke tekst van deze troonrede luidt aldus: „Met dankbaarheid denken mijn familie en ik terug aan de belangstelling en de gelukwensen die wij van velen in het ko ninkrijk, meer in het bijzonder van u, mochten ontvangen bij de geboorte en de doop van onze Willem-Alexander. De wereld waarin wij leven, wordt door tegenstrijdigheden gekenmerkt. Velen, zo niet allen, verlangen en streven naar vre de; ondanks wordt in vele streken bitter gestreden. Velen, zo niet allen, verlangen voor een ieder in deze wereld een vol waardig menselijk bestaan; desondanks moet op vele plaatsen een onophoudelijke strijd tegen honger, ziekte' en onderdruk king worden geleverd.'Het is deze situatie waarin de idealen van vrede, gezondheid en vrijheid nog lang niet voor allen in ver vulling zijn gegaan, die ons dwingt niet alleen de ontwikkeling van onze eigen sa menleving te bevorderen, maar ons ook in te spannen oo die gebieden waar wij iets voor anderen kunnen betekenen. De regering ziet haar ondracht dan oök mede bepaald door de gedachte, dat slechts een eensgezihde en in financieel-economisch opzicht gezonde samenleving een vrucht bare bijdrage 'kan leveren tot het welzijn van de wereld. De regering is diep verontrust over de in Vietnam voortdurende en in hevi"heid toenemende strijd, die een cn+Tellend menselijk leed veroorzaakt. Zij grijpt elke mogelijkheid aan om het tot stand komen van vredesonderhandelingen te bevorde- De gevechtshandelingen in het Nabije Oosten hebben andermaal aangetoond, hoezeer het nodig is aldaar te komen tot een blijvende regeling die alle partijen aanvaarden.- Daarbij zal het uitgangspunt moeten zijn het bestaanrecht van alle sou- vereine naties in dat gebied en de moge lijkheid van een menswaardig bestaan voor allen die daar wonen. De regering acht voortgang inzake wa penbeperking en wapenbeheersing van het grootste belang. Zij blijft dan ook krachtige steun geven aan het spoedig tot stand komen van een verdrag ter voorko ming van verdere verspreiding van kern wapenen. De Nederlandse defensie vormt een we zenlijk deel van de geïntegreerde verdedi ging van de N.A.V.O.-landen. Een aan de omstandigheden aangepast atlantisch. bondgenootschap is ook na 1969 nood zakelijk voor de veiligheid en voorwaar de voor een verdere ontspanning tussen oost en west. Het overleg met de landen van Oost-Europa wordt voortgezet en ver diept. Ons land geeft aan de voltooiing van de gemeenschappelijke markt en aan de op bouw van de Europese Economische Unie zijn volle medewerking. Van centrale be tekenis acht de regering intussen de be handeling van de verzoeken om aanslui ting bij de E. E. G. van Groot-Brittannië, DE TROONREDE Ierland en de Scandinavische landen. Een wederom beletten van deze aansluiting, waardoor de splitsing in West-Europa zou worden gehandhaafd, zou de regering zeer verontrusten en ongetwijfeld een ongun stige weerslag hebben op de voortgang van de Europese integratie. De regering verwacht, dat de komende Benelux-regeringsconferentie zal leiden tot nog nauwere samenwerking. De positie van de ontwikkelingslanden vraagt bij de bepaling van het beleid steeds grotere aandacht van de regering. Zij stelt voor de bijdrage voor ontwikkelingshulp in 1968 aanzienlijk te verhogen. Boven dien wil de regering de in ons volk bestaan de krachten meer dan te voren tot werk zaamheid brengen. De hulpverlening zal doeltreffender worden gemaakt door deze te richten op een kleiner aantal landen. Ook in internationaal verband, zoals op de aanstaande tweede wereldconferentie voor handel en ontwikkeling, zal de rege ring ijveren voor maatregelen ter versnel ling van de sociaal-economische groei in de ontwikkelingslanden. De regering hecht bijzondere waarde aan het handhaven van de hartelijke be trekkingen tussen de landen van het ko- nin'-rijk. Zij zal aan de ontwikkeling van Suriname en de Nederlandse Antillen bij stand blijven verlenen. Ongeveer een jaar geleden begon de conjunctuur een aarzeling te vertonen. De aanvankelijk snelle toeneming van de werkloosheid die vooral regionaal een belangrijke omvang aannam baarde de regering grote zorg. Zij voelt zich nauw betrokken bij het leed dat uit deze werk- 1-osheM voor de werknemer en zijn ge zin voortvloeit. Inmiddels zijn verschillende maatrege len genomen om aan de problemen tege moet te komen. De vertraging in de ont wikkeling van produktie en investeringen is beperkt gebleven. Thans wordt in het buitenland een geleidelijk herstel ver wacht. De regering beoogt door haar be leid ertoe bij te dragen, dat ook in ons land een verbetering zal optreden. Ten einde dit herstel niet te verstoren door de overgang op het nieuwe Europese systeem voor de omzetbelasting, waartoe zeer bin nenkort een wetsvoorstel zal worden in gediend, wordt de investeringsaftrek voor gebouwen heden hersteld. Mocht de werk gelegenheid in het bijzonder voor de jeugd zich toch niet bevredigend ont wikkelen, dan zal de regering verdere maatregelen treffen. Ondanks de ontspanning op de arbeids markt blijft het zorgwekkend, dat de be talingsbalans zich nog onvoldoende heeft hersteld en dat kostenstijgingen hun in vloed op de prijzen blijven uitoefenen. Dit houdt een ernstige waarschuwing in. Om in de toekomst een bevredigende groei van werkgelegenheid en welvaart te bereiken Is in de eerste plaats een toeneming van de nationale besparingen nodig. Verbete ring van de financiële positie van de over heid zal daartoe een bijdrage kunnen leve ren. Daarnaast is een grote terughoudend heid geboden bij de loon- en salarisont wikkeling. Een verdere kostenstijging moet in.het belang van de concurrentie positie worden vermeden. Deze doelstel lingen drdkken ook hun stempel op het begrotingsbeleid. In de regeringsverklaring is reeds de overtuiging uitgesproken, dat een aan vaardbare begrotingsontwikkeling alleen kan worden bereikt door herziening van het uitgavenbeleid. Bij het opstellen van de begroting 1968 is duidelijk bevestigd, dat zonder een verdere belangrijke ver zwaring van de belastingdruk slechts dan voldoende ruimte voor essentiële voor zieningen beschikbaar kan komen, indien op tal van andere onderdelen beperkingen worden aangebracht. Zo zijn er een aan tal beslissingen tot herziening van het uit gavenbeleid genomen. Deze vinden hun weerslag in de rijksbegroting die u heden wordt aangeboden: voor een deel zullen zij pas in volgende begrotingen doorwer ken. Hoewel door de voorgestelde maatrege len de uitgavenstijging die bij ongewij zigd beleid zou zijn ontstaan, belangrijk kan worden beperkt noopt de resterende stijging in 1968 toch tot enkele belasting maatregelen. De regering stelt voor de ver hoging van de benzine-accijns die voor 1967 geldt, te handhaven en de omzetbe lasting op enkele artikelen van 10 tot 12 procent te verhogen. De verder benodigde middelen zullen worden verkregen uit maatregelen die reeds ter verbetering van de belastingstructuur noodzakelijk zijn. Daartegenover zal een lastenverlichting voortvloeien uit een verhoging van de aanslaggrens voor de inkomstenbelasting. Niet alleen de rijksfinanciën, doch ook de positie van het gemeentefonds en de financiën van een aantal vooral grote gemeenten, geven aanleiding tot zorg. De regering hoopt, dat door een samenstel van maatregelen binnen afzienbare tijd een belangrijke verbetering kan worden bereikt. Daartoe kan ook worden gerekend een verruiming van het gemeentelijke be lastinggebied, waardoor de verantwoorde lijkheid van de gemeentebesturen voor het eigen uitgavenbeleid beter tot haar recht kan komen. De snelle ontwikkeling van de techniek, de voortschrijdende economische integra tie en de gewijzigde kostenverhoudingen vergen vele veranderingen in de bestaan de produktiestructuur van land- en tuin bouw, visserij, handel en industrie. Of de mogelijkheden, die uit de voltooiing van het gemeenschappelijke Europese land bouwbeleid voortvloeien, in voldoende mate zullen worden benut, is vooral af hankelijk van het tempo, waarin de struc turele aanpassingen in het agrarische be drijfsleven zich voltrekken. De begroting verzekert de voortzetting van het beleid dat deze aanpassing beoogt te ondersteu nen. Ook de veranderingen die zich in het midden- en kleinbedrijf voltrekken, wil de regering helpen ten goede te richten. De versterking van de industriële struc tuur van ons land is zeer belangrijk. De regering hecht veel betekenis aan het cfoen van onderzoekingen die een heter inzicht verschaffen in de ontwikkeling per be drijfstak. Verder zal de regering de uit voering aanmoedigen van industriële pro- - jecten die van veel waarde zijn voor ons land en met name voor regionale gebieden met een nog Zwakke economische struc tuur. Grote inspanning van industrie en we- tenschan op het gebfed van speurwerk erv technische ontwikkeling blijft geboden. De uitvoering van belangrijke ontwikke lingsprojecten bij de industrie zal de re gering bevorderen. Met betrekking- tot de woningbouw is het streven erop gericht in 1968 het be reikte niveau der jaarproduktie van 125.000 te handhaven. Ten gevolge van deze hoog opgevoerde produktie is in grote delen van het land een situatie ontstaan, die het verantwoord maakt het systeem van strakke regulering van de huren te verlaten. De regering zal de uitwerking daarvan nauwlettend volgen. Voorstellen tot wijziging van de huurwet en van dë desbetreffende bepalingen van het bur gerlijk wetboek zullen u in de loop van dit zittingsjaar bereiken. De regering wil komen tot het vaststel len van een geheel van maatregelen, no dig om de eerste fase van het beleid be treffende de ruimtelijke ordening te kun nen uitvoeren. De wegenaanleg zal met kracht worden voortgezet, mede ter versterking van onze economische positie. Ook de verbetering van de vaargeul naar de Nieuwe Water weg zal in dit verband een gunstige in vloed hebben. Bijzondere aandacht vraagt de moeilijke situatie waarin de spoorwe gen de onenbare vervoerbedrijven in de grote steden en de binnenscheepvaart zich bevinden. Ten behoeve van de zeescheep vaart zal de regering de totstandkoming bevorderen van een wet die verweer tegen ernstige vormen vanvlagdiscriminatie mogelijk maakt. Ter uitbreiding van de sociale zekerheid hooDt de regering, dat de algemene wet bijzondere ziektekosten, waarvan het ont werp bij u aanhangig is, spoedig tot stand komt. Voor de welzijnszorg acht zij deze wet, naast hetgeen in de afgelopen jaren is bereikt, van grote betekenis. De rege ring is voornemens u in de loop van dit parlementaire jaar een ontwerp van wet inzake het minimumloon aan te bieden. Voorts zal u een wetsontwerp bereiken ter bestrijding van de luchtverontreini ging. Ook op andere terreinen ziet de rege ring erop toe, dat de rechtsontwikkeling niet ten achter blijft bij de snelle maat schappelijke veranderingen. Zo zijn voor stellen van wet te verwachten op het ge bied van het ondernemingsrecht, en wel betreffende de jaarrekening en de herzie ning van het enquêterecht bij de onder neming. Ter beschenming van de persoon lijke levenssfeer zal een wet aanhangig worden gemaakt om het afluisteren tegen te gaan. Een voorontwerp van wet tot uitbrei ding van de verantwoordingsplicht jegens de gemeenteraad zowel van de burgemees ter als van het college van burgemeester en wethouders is gereed. De instelling van de staatscommissie van advies inzake de grondwet en de kieswet wettigt de verwachting, dat de bezinning op deze staatswetten belangrijke vorde ringen zal maken. Naarmate de maatschappij zich sneller wijzigt en wijzigingen dieper ingrijpen in ■het leven van de enkeling worden aan onderwijs, wetenschapsbeoefening, cultu rele en maatschappelijke ontwikkeling an dere en zwaarde eisen gesteld. De regering wil de mogelijkheden blij ven bieden om de problemen die hieruit voortvloeien, tot een oplossing te brengen. Zij acht hierbij de invoering-van de wet op het voortgezet onderwijs en van de wet op het leerlingenwezen van veel belang; bijzondere aandacht zal zij schenken aan her- en bijscholing. Zo mogelijk nog in de loop van dit zittingsjaar zal zij u een nota aanbieden betreffende de herfststructure- ring van het wetenschappelijk onderwijs en de verkorting van de studieduur, a Ons land kent vele waardevolle cultu rele en maatschappelijke voorzieningen, die echter nog niet in voldoende mate ge bruikt worden. De regering zal nagaan of de oorzaken hiervan' liggen in de onbe kendheid of ongewoonte dan wel in ge brek aan middelen bij hen die zich tot nu toe afzijdig hielden. Het beleid dat de regering voert ter ver betering van de culturele en maatschappe lijke levensomstandigheden van de gehele bevolking, heeft naar haar mening slechts kans van slagen, als ook algemeen de be reidheid leeft om medeverantwoordelijk heid te dragen voor de opzet en de uitvoe ring van de nodige voorzieningen. Dit geldt in het bijzonder ook voor de jonge gene ratie. De regering stelt zich voor deze zó veel mogelijk te betrekken bij de vorm geving van het beleid inzake onderwiis, vorming, ontwikkeling en ontspanning. Zij is bereid deze activiteiten naar vermogen te steunen. Leden der Staten-Generaal, De regering zal in de toekomst haar be leid steeds meer baseren on meeriaren- plannen. Zij hoont daardoor bij te dragen tot een evenwichtige groei en veelzijdige ontwikkeling van onze samenleving. Zij verwacht dat de drang naar vernieuwing die' in de laatste jaren alom valt waar te nemen en die gepaard gaat met een groeiende behoefte bij ons volk om mee te denken over de toekomst van ons land, aan deze ontwikkeling ten goede zal ko men. Onder deze omstandigheden is een nauw overleg tussen overheidsinstanties en ver tegenwoordigende lichamen meer dan ooit noodzakelijk. Veel kan tot heil van het koninkrijk en ons volk tot stand worden gebracht bij een vruchtbare samenwerking tussen regering en Staten-Generaal. Met de bede, dat Gods zegen op onze ge zamenlijke arbeid moge rusten, verklaar ik de nieuwe zitting van de Staten-Gene raal geopend.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5