Belgische ambassadeur sprak in Middelburg over Benelux VASTE OEVERVERBINDING NIET OOSTELIJK VAN TERNEUZEN J. B. van Heyst en Zonen N.V. failliet verklaard Marathon Feestelijke opening van K.L.M.'s kortste luchtlijntje van Amsterdam naar Antwerpen Vrouw wilde haar twee kinderen doden ggg&Jfr'i MOSTERD "jiJS-ww menko Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 20 september "07 Westerschelde- bekken Toekomstmuziek Auto met acht jongelui tegen boom gereden Beter westelijk van Terneuzen ROOFOVERVAL IN GIETEN 10 doden en 30 gewonden tijdens autorace VIJF AFRIKANEN TER DOOD VEROORDEELD ARABIER TOT LEVENSLANG VEROORDEELD Isolement C.N.V.: „Familiebedrijven lijken wel heilige koeien" DRIE DODEN EN GEWONDEN BIJ AUTO-ONGELUK ONZEPRUZENi ÜPPiLMOESW SPEGMJffla WSncumsTè BROKKEN vruchtenJK drups m MACARONI. of VERMICELLI TOMPTEK^ PUREE CHOCOLADE PASTA TANDPASTA SHERRY GLRS BHKRRy AMONTIURDi CHRMPRÖI <3 LBS ZSPECULTfflSM LUCIFERS BANKET. X# STAAF ZAK50TER WnFELTJES/T/ï BLOED. 51 NBESUPPEuJES SLAOLIE ]£W GELDERSE. ftOOKWORSW/i ZUURKOOLSPEK dOULBSVLEES WPMURPPEN JBC. HERMANS De Roo tweede achter Sercu Na afloop van een diner in de schouwburg te Middelburg ter gelegenheid van het eerste lustrum der Belgisch-Nederlandse ver eniging Zeeland, provinciale afdeling van het comité Benelux, heeft de Belgische ambassadeur in Nederland, dr. W. van Cauwenberg, een toespraak gehouden waarin hij de resultaten die in Benelux- verband in de afgelopen twintig jaar zijn bereikt, onder de loep nam. De ambassadeur benadrukte de noodzaak tot samengroeien, om dat wij „als we dit niet in het goede tempo doen, door jongere en meer actieve volkeren zullen worden achtergelaten op de weg naar de vooruitgang." Hij stelde dat de landen van de Benelux apart genomen in het koor der Europese landen de rol vervullen van „Wiener Sanger- Knaben", maar dat men niet tevreden hoeft te zijn met de rol van koorknaap. „Samen genomen zijn we bepaald middelgroot net als de andere Europese staten; dat mag vooral niet uit het oog ver loren worden." pr Ook meer specifieke economi sche problemen werden door de ambassadeur aangesneden, met name het havenbeleld. Alles wijst erop dat in het Euro pa van morgen de havenbehoeften niet anders kunnen doen dan stij gen. Onze Beneluxhavens liggen in een gunstige positie. Wat meer speciaal Rotterdam en Antwerpen betreft liggen ze nu reeds vlak bij elkaar en ligt het voor de hand, dat ze in de toe komst een nog grotere expansie zullen kennen. Vóór enkele maanden nog, aldus de ambassadeur, op een perscon ferentie te Middelburg, heeft de heer De Quay, oud-minister van verkeer en waterstaat, gezegd de overtuiging te zijn toegedaan dat de haven van Antwerpen in de toe komst nog verder naar Nederland zal uitgroeien en het ganse Wester- scheldebekken één belangrijk haven- en industriegebied zal wor den. Dat ook Rotterdam zich verder zal uitbreiden en dat beide havens naar elkaar toegroeien, laat niet de minste twijfel. Uiteindelijk moet dat één groot havencomplex wor den. Dat is natuurlijk toekomst muziek, maar niet zo'n verre toe- De rechtbank in Den Haag heeft J. B. van Heyst en Zonen N.V. failliet verklaard. De Nederlandse dok- en scheepsbouwmaatschappij N. D. S. M.) in Amsterdam heeft de overneming van het bedrijf van J. B. van Heyst te Wierden (Ov.) getekend en tevens het handels merk „Veha" overgenomen. De N. D. S. M. heeft voor haar gehele concern een vijfhonderd werk nemers nodig. Dit zijn de feiten die aan het licht zijn gekomen tijdens een pers conferentie die de directie van de N. D. S. M. in Den Haag heeft be legd. De produktie van Veha-'radia- toren zal onverminderd worden voortgezet. Ook de volledige ver koopstaf is overgegaan. Daarmede is voor het gehele uit circa 230 werknemers bestaande personeel van de fabriek te Wier den de werkgelegenheid verzekerd en is voor de afnemers van Veha- radiatoren de voortzetting van de produktie en verkoop" van deze ra diatoren gewaarborgd. De N. D. S. M. heeft op zich ge nomen de achterstand in premie afdrachten voor het pensioenfonds voor de betreffende personeels leden in Wierden voor haar reke ning te nemen. Zij heeft zich niet verplicht eenzelfde gedragslijn te volgen voor werknemers van Van Heyst die naar het bedrijf van de N. D. S. M. in Amsterdam over gaan. Een personenauto met acht jongelui is maandagavond tussen wychen en Nijmegen van de weg geraakt en met hoge snelheid tegen een boom gereden. Een van de inzittenden, de 19-jarige W. K. uit Wychen, werd uit de auto ge slingerd en zodanig gewond, dat hij in de loop van de nacht is overleden. Drie medepassagiers moesten zich in een ziekenhuis laten behandelen. Het achttal had kermis gevierd in Wychen en daarbij stevig ge dronken. De 23-jarige H. K. uit Mook, die de wagen bestuurde verkeerde zodanig onder drank invloed, dat hij door de politie in arrest iwerd-gesteld. komst als men misschien wel denkt. In E. E. G.-milieus, waar men zich met het goederenverkeer be zighoudt, wordt het havencomplex reeds aangeduid als „Rotterdam/ Antwerpen". Maar de vraag is nu, gaan wij de unieke gelegenheid die ons op havengebied in Europa wordt ge boden, in de hand werken of gaan wij voortboeren zoals wij altijd hebben gedaan en ons best begre pen eigen belang, aldus de hals omdraaien „Als er op allerlei manieren wordt getracht oorlogvoerende landen aan de conferentietafel te krijgen, zou het dan teveel ge vraagd zijn aan te dringen op har monisatie van ons havenbeleld?", zo vroeg de ambassadeur zich af. De ambassadeur heeft in Middel burg nog veel meer gezegd. Hij heeft een paar uitlatingen gedaan die hier en daar met enige reserve en met enige verwondering zullen zijn ontvangen. Hij deed o.m. de suggestie om de vaste oeververbinding over de Westerschelde ten westen van Terneuzen te leggen. De heer Van Cauwenberg had verschillende be zwaren tegen een tracé ten oosten van Terneuzen. Hij was van mening dat de toe komstige vaste verbinding over de Westerschelde uit België vooral verkeer uit westelijke richting zal aantrekken. Wanneer de oever verbinding ten oosten van Terneu zen zou komen, zou dit verkeer volgens de ambassadeur ook nog gebruik moeten maken van een tunnel onder het kanaal Gent Terneuzen. Hij was bang, dat deze laatste tunnel in het internationale noord-zuid verkeer door Zeeland en Vlaanderen een bottle-neck van betekenis zal worden. Een ander argument was, dat de tractaatweg ten oosten van het kanaal Gent Terneuzen niet zonder moeite tot een volwaardige autoweg omge bouwd zal kunnen worden. Het is bovendien niet gewenst dat het transito-verkeer tussen de rand stad Holland en Noord-Frankrijk vermengd wordt met het industrie- verkeer van de tractaatweg. Overigens deelde de spreker mede, dat in België Veel interesse bestaat voor de pogingen om een vaste oeververbinding over de Westerschelde tot stand te bren gen. In Gieten is maandagavond tegen twaalf uur een roofoverval gepleegd bij de 56-jarige me vrouw de weduwe J. Kamps aan dé Asserstraat. De vrouw, die al in bed lag, hoorde gerucht in de slaapkamer. Toen ze het licht aanstak, zag zij een man met een masker en handschoenen. Deze bezwoer haar geen geluid te geven en geen licht te maken. Hij eiste al haar geld en toen de vrouw zei geen geld te hebben, zei de overvaller dat het niet goed met haar zou aflopen wanneer ze geen geld gaf. De vrouw liep naar een kast en gaf de indringer een portefeuille met 475, Bij het weggaan gebood de man haar tot de volgende ochtend in huis te blijven. Bang geworden heeft mevrouw Kamps hieraan gevolg gegeven en eerst dinsdag ochtend deed zij aangifte bij de rijkspolitie in Gieten. De man heeft zich vermoede lijk laten insluiten. Mevrouw Tien personen, onder wie twee kinderen, zijn zondag om het leven gekomen bij een ongeluk tijdens een autorace in Bogota. Dertig mensen raakten gewond. Het on geluk werd veroorzaakt door een kind, dat de baan overstak. Een deelnemer aan de race, die het probeerde te ontwijken, reed toen op het publiek in. Kamps gaat dikwijls even bij haar vader op bezoek en laat dan de deur van de garage op een kier. Via deze garage kan men in de woning komen. Stoer en modieus is dit warmgevoerde winterjack. De sterke stof is van Têhlmkw en creëerde het model. "tv In Grahamstown in Zuid-Afri- ka zijn maandag vijf Afrikanen ter dood veroordeeld wegens moord op een 85-jarige boer bij wie zij hi juli van dit jaar inbra ken. De mannen hadden de echt genote van de boer bovendien vastgebonden en waren er met geld vandoor gegaan. Een sergeant van het Palestijn se bevrijdingsleger is maandag door de Israëlische autoriteiten in Gaza tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld wegens het illegaal bezit van wapens. Het is de zwaarste straf tot nog toe, welke door een Israëlische krijgs raad in het bezette gebied is op gelegd. De sergeant, de 23-jarige Joe- soef Abidjarad, had twee kanon nen met terugstootloze vuurmon den, munitie, granaten en een ge weer verborgen. „Dit is een historische en een heuglijke dag in het bestaan van onze K.L.M., de oudste lucht vaartmaatschappij ter wereld", zei ir. J. Luymes, directeur van de K.L.M., maandag tijdens een selecte lunch ni het enige gebouw dat de K.L.M.- op het nieuwe Schiphol in eigendom heeft. Hij doelde» op de opening van de korste geregelde luchtlijn, die de K.L.M. gaat uitvoeren,n.l. die tussen Schiphol en Antwerpen (109 km). Hij sprak zijn wel komstrede uit aan een lunch in het civiele dienstgebouw van de K.L.M., waar' 540 man personeel dagelijks 12.000 appetijtelijke plateaus met koude hapjes en warme lunches gereed maakt, die in de vliegtuigen van de K.L.M. en diverse andere maatschappijen aan de luchtreizigers worden voorgeschoteld. Dinsdag begon de nieuwe deinstregeling. Iedere dag zullen twee kleine Beechcraft-„Queen- Air -vliegtuigjes in 55 minuten een vlucht tussen Antwerpen en Amsterdam en terug uitvoeren. Deze tweemotorige toestellen, die de K.L.M. huurt van de Bel gische luchtvaartmaatschappij Delta Air, bieden plaats aan slechts negen passagiers, die voor een retourvlucht 76,moeten neertellen en voor een enkele reis 40,Het is ongeveer het dubbele van de prijs, die men er per trein voor moet betalen, maar die doet er dan ook tweemaal zo lang over. Ter introductie van de nieuwe verbinding had de K.L.M. een 18- BEURSTROMMELEN. Amsterdam: Hoewel de oorsprong waaraan de traditie van het beurstrommelen ten grondslag ligt, duister is, heeft de Amster damse jeugd zich zaterdag in de Koopmansbeurs verzameld om deze traditie voort te zetten. (Een feit om niet stil aan voorbij te gaan 40) De opnamen uit de balzaal. ja. Zie je wel!En daar was Mijn potlood! Mijn pot lood! Yctetaoinshrdlucm wypjqkgbv. „Hèb je 't?" bitste Terry. „Ja", antwoordde ik. Zwetend van inspanning, want die vent danste zo vlug! „Helemaal?" jubelde Terry. „Geloof ik wel", zei ik. De zaal was weer stil en don ker. Yan boven kwam de stem des snors: „Nou genoeg?" „Kan het voor alle zekerheid nog éénmaal?" vroeg Terry. „Gos afijn, voor de politie Mar m'n film loopt warm", dreig de de man. „Laat 'm dan eerst even af koelen", stelde Terry voor. „Mar ik het me werk ook", be dacht de meneer, met opvallend efficiente stem. „Wij vergoeden u alles", zei Terry. Daar scheen die film danig van af te koelen, want meteen galop peerden de huzaren alweer over het doek. Ik kon van tevoren al aankondigen, dat nu de boks match kwam, en de zeug met haar felle fröbelklas, de honderdjarige, de burgemeester, die me ontzet tend verveelde, met zijn kinder achtige schaar. DOOR OLAF J. DE LANDELL Het bal, waarvan de mensen me, nu ik ze ten derde male zag gek-doen en huppelen, gekken le ken, met glimmende donkere ge zichten en rommelige kleren. Al leen die tapdanser was en bleef boeiend. Hij danste elegant, dat zag ik nu tussen het controleren door, en scheen zich niet bewust te zijn, dat er een publiek naar hem staarde. Zijn voeten knetter den over de vloer in een werke lijk prachtige imitatie van een telegrafie-toestel. Ik bewonderde in mijn hart de originaliteit van de vondst. De letters klopten alle. Uit. Donkerte, stilte, vcror de derde keer. „Genoeg? brulde de stem uit het hokje. „Genoeg?" vroeg ook Terry. „Ja", zei ik. „Klopt". „Ja", gafikTerry door. „Dank u wel hoor!" We wachten netjes, tot de me neer bij ons kwam. „Wel wel!" verbaasde hij zich. „Wat was er nou te zien?" „Die .zeug", verklaarde Terry. „Die heeft niet twee-en-twintig biggen, maar vijfentwintig!" „Is 't waarachtig?" vroeg de man verrast. „Hebt u ze niet geteld?" ont dook Terry hem. „Nee", bekende de man. „Mar wat is t'r tegen?" „Tja Terry haalde de schouders op, „dat mag niet, hè? Dat is niet met drie woorden ge zegd Teeltverbod en zo Daar zullen we es fijn werk van maken!" Hij rekende af met de meneer, en we verlieten het bioscoopje weer. Buiten scheen een prach tige zon, die alle kale bomen met een hoopvol waas omgaf. „Stuur jij, Han", verzocht Ter ry. „Ik wil dit meteen uitwerken." „Is het een code?" informeer de ik slim. „Ja", bevestigde hij. „En ik heb de sleutel al een week. „Hoe kom je daaraan? be wonderde ik. „Geheimpje", ontweek hij. „Zo gauw alles klaar is, krijg jij het ook te horen kerel!" Verder zei hij op de hele rit geen stom woord meer. Zat maar te tellen en te vergelijken en te grinniken. Ik vond het niets leuk, want dopr al dat gejaag en de in spanning leefde ik natuurlijk flink mêe, en toch begreep ik er te weinig van, om er iets aan te kunnen hebben. „Stop maar bij Van Doff", zei hij, toen we het dorp bereikten. Ik reed door tot het huis en rem de. Terry was buitengewoon opge ruimd, en vermaande me met een hartelijke klap op m'n schouder: „Je houdt je kop over dat uit stapje, hóór!" „Ja", antwoordde ik bromme rig. „Daar ben ik goed genoeg voor". Hij grijnsde genoeglijk en stel de me gerust: „Zo meteen is er wel weer iets nieuws voor je, om te beleven". En daar had hij ge lijk in, hoewel hij er zelf zeker ook iets nieuws aan beleefde, wat hij niet verwacht had. HOOFDSTUK IX "We werden opengedaan door de huisknecht. „Zo, Gert", zei Terry opge ruimd, „hoe is het met juffrouw Booner?" Gert keek tamelijk zorgelijk, en antwoordde: „Nou, heren, ze is nog tamelijk nqrveus, hoor?" „Is ze op?" vroeg ik. „Jaaarzelde de knecht. „Dat welMaar ik zou de heren toch wel willen vragen, haar niet op te winden met al te rare vragen, ziet u Terry was in een onverwoest baar humeur, door die code, en zei geruststellend: „Ik stel nooit rare vragen aan dames". Gert haalde zijn wenkbrauwen op in overgrote twijfel en geleidde ons naar de kamer ,waar we de eerste keer juffrouw Booner hadden ontmoet. Toen we binnenkwamen, schrok ze en begon zo verschrik kelijk te trillen, dat ik er mede lijden mee had. Ze moest ervan gaan zitten, en was eerst niet in staat, een woord uit te brengen. Nauwelijks was Terry begon nen te spreken of de tranen vloei den weer. Ik keek eens opzij naar mijn neef, want ik weet dat ge brek aan beheersing hem razend kan maken. Doch bij dit geval scheen hij zich neer te leggen. „Kom, juffrouw Booner", zei hij kalmerend, „u moet flink zijn en ons vertellen, wat u op het hart hebt". Het mensje schudde met beven de lippen hét hoofd en zweeg ter wijl haar vingers zenuwachtig aan het tafelkleed frunniktert en de tranen langs haar wangen drupten. (Wordt vervolgd.) tal notabelen uit Antwerpen uit genodigd, die aan de lunch aan zaten. Onder hen bevonden zich graaf D. Ie Grelle, directeur Overzeebank, voorzitter van het comité tot behoud van het vlieg veld Deurne en voorzitter van de Belgisch-Nederlandse vereniging, alsmede de Belgische luchtvaart pionier Pierre Schellekens, voor zitter van de Antwerpse aeroclub, die juist zijn 70e verjaardag vier de. Graaf Le Grelle beantwoordde de welkomstwoorden van direc teur Luymes. Hij sprak over de algemene Belgische bewondering voor de Nederlandse dynamiek, zoals die in de K.L.M. tot uiting komt en deed een beroep op de Belgische journalisten om van het korte luchtlijntje een succes te maken, opdat Antwerpen uit zijn betrekkelijke isolement wordt verlost. Een 26-artge vrouw heeft maan dag in haar woning in de Kinker straat in Amsterdam getracht haar 7-jarige dochtertje en 4-jarige zoontje door middel van electro- cutie van het leven te beroven. Zij had dé kinderen in een teil gezet en de twee blootgemaakte draden van een snoer met aan het andere eind een stekker in het water ge hangen. Toen de in overspannen toestand verkerende vrouw de stekker in 't stopcontact deed, ontstond echter kortsluiting, waarna zij gillend naar buren vluchtte. Zij werd ter verpleging opgenomen in de Va- Ieriuskliniek. De kinderen zijn tij delijk bij een familielid onderge bracht. De vrouw, die acht maanden in verwachting is en tijdelijk bij haar moeder verbleef, werd volgens de politie veel door haar man alleen gelaten. De politie veronderstelt, dat de vrouw na het doden van haar kin deren zelfmoord had willen ple gen. Enkele weken geleden zou zij al een poging hebben gedaan zich te vergassen. Ook werd een week geleóen rattenkruid bij haar ge vonden. Naar aanleiding van de ruzie in het bestuur van de Veenen- daalse stoomspinnerij en het dra ma bij Van Heyst en zonen in Den Haag wordt in „Dp Gids", het of ficieel orgaan van het christelijk nationaal vakverbond, gepleit voor een wijziging van de be staande regelingen, waardoor dergelijke wantoestanden worden voorkomen. Het gaat daarbij vol gens het C.N.V. in wezen om de strijd van de vakbeweging voor medezeggenschap. In vennootschapsland zijn de familiebedrijven blijkbaar net zo iets als de heilige koeien in In dia, oordeelt het C.N.V. „De vereerders laten ze des- noods liever kreperen dan de die- ren dienstbaar te maken aan de gemeenschap. Wel leven ze op kosten van de gemeenschap, maar er mag volstrekt niets gebeuren dat zou kunnen lijken op aantas ting van de onschendbaarheid van de koe. De koe is immers heilig en de rest komt er niet op aan", aldus het C.N.V. Maandagavond omstreeks kwart ovfer zeven is een auto, ko mende uit de richting Naarden en waarin gezeten waren de he ren E. A. Boomgaard en P. L. Boomgaard uit Naarden, uit de bocht gevlogen. Vermoedelijk is de wagen geslipt door de zware regenbui die was losgebarsten. De auto kwam op de derde rij baan terecht op het moment dat uit de richting Amsterdam ver scheidene andere auto's nader den. Achter elkaar kwam de auto in botsing met vijf of zes auto's. De chaos was zeer groot. Vier auto's werden totaal vernield en enkele andere minder ernstig. De heer E. A. Boomgaard overleed ter plaatse en zijn neef P. L. Boomgaard werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Amster dam overgebracht, waar hij bij aankomst overleed. In een van de auto's welke uit de richting Amsterdam kwam, was de heer J. de Weerd, 52 jaar, uti Apeldoorn gezeten. Ook deze was op slag dood. Verder werd zwaar gewond de heer J. Eggermond, eveneens uit Apeldoorn. Verder werden nog vier personen minder'zwaar ge wond, waarvan drie na behande ling naar huis konden gaan. Op dezelfde plaats heeft vorige maand eveneens een auto-onge luk plaats gehad, waarbij ook drie doden te betreuren waren. ïfJai zoudiVxegaen a/s T/poop eenpostzege/ pa» 20 cent ifH een kwartje Mil moestbeta jen? XSZX 1 Jt/ataronr betaa/t Ita/an I(eneen ecccéte/ei te neem en/ 1 Poor een 400qramspak kabe/jam W2 TERWUL V IN DE nmm iïiiïuloqme^nyootbee/cM D»T .ZUN literblik '/jél dobbel pa/ Ot/d-HoVanotte It zak k/eur/qe ns, KILO BAAL 2 bJ/kJee. Jta/iaanse cfgkt/tcierer* v, LW/ Z'/fJ C Cfo/ 0/9 jo.jotwJf Stij/po/ ONS 6ROTSSUUM'. /oer f/es Coup 3 pakker fu n e &ccn bet spc/£> Ovhhe/pak tt/bt Jekker snoep/* ZacAt fruit (SilÉ xarAc 6ROTB BIERPOL feodpe/e Ae/e t/es een heerlijke QLBB zo joist e/iteanqenl J/cAt qezoo&e/i zonoten sfoera IN ONZE SLP6ERU APO. tmeUJf/l Cctrboncxote zonaterbee/z I ZO f/yn-zonra/s oengen op zoom Paote - UJ/ssinge/j Jfto/afe/bunfj' Goes Tenneuzesz I rotnetf Aea/etr aak /si 77xe/ Jo de Roo is maandag als twee» de geëindigd in een criterium voor beroepsrenners in Gent. Winnaar werd de Belg Patrick Sercu, die zich de snelste in de sprint toonde. De uitslag luidt: 1. Sercu (Belg.) de 84 km in 2 uur en 8 min.; 2. Jo de Roo (Ned.) z.C<» 3. Van Ryckeghem (Belg.) z.t.; 4. Van Looy (Belg.) op 20 sec.; Wright (Eng.) z.t.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2