Totaaltekort begroting 1968 bedraagt 2777 miljoen gulden Prinsjesdag in Den Haag begrotingsbeeld Temporisering deltawerken en Zuiderzeewerken Opbrengst belastingen Onaangename beslissingen Verflauwde eofljiuctaur RADIO DE X0CX AANBIEDING RIJKS BEGROTING VOORDRACHT KAMER VOORZITTER Bezuinigingen op onderwijsdefensie woningbouw en sociale zaken Regen deed geen afbreuk aan het kleurige spel Verhoging der omzetbelasting Beatstad Jelle Sprookjesspel Tweede Kamer Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden JVink, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur! van de Sande Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 18,per kwartaal: per maand 12.70: per week 62 et. Losse nrs 13 ct. DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1967 23e Jaargang No. 7027 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum uei advertentie ƒ2.40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géi a handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel mééi 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dmsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. aantal maatregelen voorstelt, die na 1968 tot bezuiniging zullen leiden 100 a 150 min.). De uitgavenstijging wordt in de be groting berekend op ongeveer 6 percten (pl.m. 1250 miljoen) en gesteld wordt, dat het mogelijk zal kunnen zijn de groei van de uitgaven in 1969 op ongeveer zes percent te houden, althans „in dien het huidige streven naar beleidsombuiging en het in acht nemen van terughoudendheid ten aanzien van nieuwe initia tieven krachtig wordt voortge zet". secans - 20CO Verdeling van de inkomsten. worden gezien in samenhang met de huidige verflapping van de conjunstuur. Deze veroorzaakt met name een achterblijven van |»igo*5 de belastingopbrengst bij de nor- j male groei. Dit conjuncturele element in het tekort, dat ca. f mld. bedraagt, zal een ver- der afglijd.en van onze economie voorkomen. Dit is van betekenis voor de werkgelegenheid. Wanneer de herziening van het uitgavenbeleid, waarmee de re- gering een begin heeft gemaakt, in de komende jaren krachtig wordt doorgezet, zullen de over- heidsfinanciën kurfnen bijdragen tot een evenwichtige vooruit- gang. „Het gaat de regering er- 1 om de vele verlangens en stre vingen, die in ons volk leven, zodanig te bundelen en te be grenzen, dat zij tot een harmo nisch patroon samenvoegen en dat onze economie zich in een beheerst ritme zonder werkloos heid, maar ook zonder inflatoire spanningen en storingen kan blijven ontplooien", aldus de miljoenennota. Ondanks een complex van maatregelen om de uit gavenstijging te beperken en ondanks het betrachten van matiging in de uitgaven zal voor het komend jaar niet. kunnen worden ontkomen aan enkele belastingverhogin gen. Een en ander blijkt uit de miljoenennota 1968, de ontwerp-rijksbegroting, die dinsdag door minister Witte veen (financiën) bij de Staten-Generaal is ingediend. De wijzigingen in de belastingwetgeving hebben o.m. betrekking op de regeling voor de aftrek van buiten gewone lasten en beogen voorts het definitief maken van de aanvankelijk slechts voor 1967 bedoelde verhoging van de benzine-accijns. Daarnaast noopt de budgettaire situatie tot een hef fing van twintig opcenten op het tien-percent-tarief van de omzetbelasting. Deze heffing van opcenten heeft be trekking op de omzetbelasting op frisdranken, bier en wijn, alsmede op chocolade- en suikerwerken en brom fietsen. Het kabinet is voorts van mening, dat bijdragen van gebruikers van bepaalde goederen en diensten meer in overeenstemming moe ten worden gebracht met de kosten. Zo zal een aantal tarieven worden verhoogd, o.a. voor verrichtingen van het kadaster, loods gelden, octrooirechten, onderzoek van meststoffen en veevoeder, onderzoek van bestrijdingsmiddelen, tarieven schepenwet en scheepsmeting, verpleegtarieven, warenwetrechten en biologische ijkingen. Samenvattend zegt minister Witteveen in de miljoenennota, die sluit met een totaaltekort van 2.777 miljoen, dat de nieuwe begro ting conjunctureel past in de voor de naaste toekomst verwachte economische omstandigheden. ging, die waar mogelijk zullen uitgaan van een zekere tempori sering. Grafisch weergegeven de over schrijdingen van de geraamde uitgaven over de jaren 1961'67. (Zie verder pag. 4) „Heel Den Haag" was er weer. Niet alleen de ministers, kamerleden en andere hoog waardigheidsbekleders in de Ridderzaal, maar ook de ras echte Hagenaar, die niets wil de missen van zijn „prinsjes dag", zijn lokale feestdag. Het was alsof zij nooit waren weg geweest, alsof hun plaatsje reeds in het voorjaar was be sproken. Rijen dik stonden zij op het Lange Voorhout, de Kneuterdijk en het Binnenhof en zelfs het milde ochtendre gentje dat er ook weer was, vermocht niets af te doen aan het plezier van de gezellige dag. En wie er ook weer waren; de straatmuzikanten en ven ters, die hun geestelijke en materiële waarden aan de man trachten te brengen alsof er geen regering was, die op beperking van de bestedingen aandrong. Zij die zeiden het te kunnen weten, beweerden dat er meer belangstelling was voor prinsjes (dit jaar met recht een „prinsjesdag" dan ooit) dan het vorige jaar toen de weersomstandigheden zo veel gunstiger waren. De be weringen waren niet te con troleren, maar zeker was dat de rijen toeschouwers hier en daar vier tot zes dik waren. Saldo Structueel gezien acht hij de begroting een goed uitgangspunt voor het in de komende jaren te voeren begrotingsbeleid, een be leid dat nog verder gestalte zal moeten krijgen en waarbij „moei lijke en soms onaangename be slissingen onvermijdelijk' zullen zijn. De beperkingen bij de uitga- ven zijn o.m. aangebracht bij onderwijs, defensie, volkshuis vesting en sociale voorzieningen. Zo zal worden gerekend met een vermindering van het aantal la gere extra-rijksbijdrage voorzien dan waarmee is gerekend in het aanvankelijke ontwerp. De matiging in de overheids uitgaven is betracht in de uitge trokken bedragen voor de inves teringen bij de deltawerken. Zui derzeewerken, de rijksgebou wendienst en de civiele verdedi- Verder worden enige maatre gelen voorgesteld, die een ver hoging van de aanslaggrens voor de inkomstenbelasting betreffen. Het tekort op de begroting, zo zegt minister Witteveen, moet In de miljoenennota is bere kend dat de belastingopbreng sten in de jaren 1968 tot en met 1971 trendmatig toenemen met rond 4400 min., dat is gemiddeld per jaar met 1100 min. Die be rekening is gebaseerd op een trendmatige groei van het reële nationale inkomen van 4,8 pet en een progressiefactor van 1% (dit leidt tot een toeneming van de belastingopbrengst tot 6 pet per jaar). Indien voorts rekening wordt gehouden met een trend matige groei van de niet-belas- tingmiddelen van 150 min. per jaar, dan bedraagt de begro- tingsruimte voor 1968 en vol-Tra ao gende jaren 1250 min. per jaar. Doordat de begrotingsruimte wat de groei van de belasting middelen betreft als gemiddelde van vier jaren wordt berekend, wordt, in het bijzonder de ruim te voor 1971 verkrapt. Met het oog op de beleidsombuiging die thans ten aanzien van de ver schillende uitgavenposten wordt bestudeerd en ten dele reeds in gang is gezet, en die naar ver wachting in de loop van de ko mende jaren toenemende resul taten zal opleveren, lijkt deze verkrapping van de begrotings ruimte verantwoord. Exclusief de posten die bij de toetsing buiten beschouwing kunnen worden gelaten, bedraagt de toeneming van de uitgaven voor 1968 2018 min. Hiertegen over staan de extra-groei van de niet-belastingontvangsten 215 min.) en de autonome stijging van de belastingontvangsten voor het rijk (netto i 430 min.), zodat de begrotingsruimte voor 1968, die 1250 min. bedraagt, met f 123 min. wordt overschreden. De minister is van mening dat een overschrijding van deze om vang voor één jaar aanvaardbaar is, omdat het kabinet tevens een Omschrijving Gewone dienst Uitgaven Ontvangsten Vermoedelijke Ontwerp- uitkomsten 1967 begroting 1968 (in miljoenen guldens) 16.703 17.698 995 Buitengewone dienst Uitgaven Ontvangsten Gehele dienst Uitgaven Ontvangsten 4.507 645 3.862 21.210 18.343 18.106 19.017 911 4.560 787 - 3.773 22.666 19.804 Saldo 2.867 2.862 In de bovenstaande opstelling voor 1968 is geen rekening ge houden met de volgende posten: Uitgaven: Gevolgen algemene wet ziektekosten Verhoging inkomen kroon Wetenschappelijk onderwijs Inschrijfgelden en examengelden Internationale ontwikkelings-associatie Maatregelen op personeelsgebied Gevolgen algemene wet ziektekosten 456 3 13 6 30 25 456 Ontvangsten: Heffing huurders van woningwetwoningen 70 Algemene wet ziektekosten 381 Opheffing gemeentefonds 300 - 405 471 Belastingwijzigingen (bruto 473 min). Vermindering van het tekort 556 85 Saldo, rekening houdende met de aanvullende posten DE GEHELE DIENST Algemeen bestuur Militaire uitgaven Buitenlandse betrekkingen Suriname en Nederl. Antillen Justitie en politie (inclusief civiele verdediging) Verkeer en waterstaat Handel en nijverheid Landbouw en visserij Onderwijs en wetenschappen Cultuur en recreatie Sociale voorzieningen Volksgezondheid Volkshuisvesting: Huursubsidies Leningen woningwetbouw Overige uitgaven volkshuisvesting Oorlogsschade Nationale schuld (aflossingen verminderd met afschr.) Afschrijvingen 2.777 Veldeling van de uitgaven. Vermoedelijke Ontwerp uitkomsten 1967 begroting 1968 988 938 3.159 3.238 459 608 50 136 1.097 1.116 1.973 2.264 412 507 959 911 5.309 5.764 456 489 1.975 2.589 210 224 224 239 2.048 2.091 112 132 92 86 1.502 1.635 145 170 21.210 23.137 Tallozen hadden weer een stoeltje of een trapleertje mee gesleept. Ook nu viel 't wach ten niet mee ondanks het feit dat er genoeg te zien was, voordat de gouden koets en de overige calèches zouden pas seren. Een vrije ondernemer, te weten de man die stoeltjes a raison van een rijksdaalder verhuurde, ontkwam niet aan de prijsspiraal, want bij het slinken van de voorraad liep^ de prijs op tot zeven vijftig. Erewachten in kleurige uni formen, militaire muziek- en trompetterkorpsen en stram marcherende militairen kre gen de volle aandacht bij het innemen van hun plaatsen. Den Haag, in het leven van alledag „beatstad nummer één", gaf nu voorkeur aan de ouderwetse beat van het tromgeroffel en de marsmu ziek. De minirokjes van de hippe Haagse meisjes legden het niet alleen glansrijk af tegen de gala-uniformen, maar eveneens tegen de kleder drachten van toeschouwsters, die van ver o deze Haagse happening waren afgekomen. H n Een mezierig regentje en een schraal zonnetje wisselden aanvankelijk elkaar af, maar „Pluvius" trad toch eerst nog niet zo streng op dat de feest vreugde, die aangelengd was met de geur van oliebollen en versgebakken wafels, erdoor werd verstoord. De honderdduizenden mis schien wel miljoenen die niet gekomen waren en thuis aan dë televisie gekluisterd zaten, misten echter één belangrijk ding: de kleur, die zich dank zij de Haagse mode ook mani festeerde langs de route. Zoals ieder jaar spitste de drukte zich toe op twee plaat sen, het paleis Voorhout en het Binnenhof. De muzikanten en het orgel hadden zich nog niet aange past aan de omstandigheid, dat „Jelle" dit jaar minder in de economische melk te brokke len had, want nog steeds bleek Wim Kan's oudejaarssucces „Jelle zal wel zien" boven op de hitparade van deze prins jesdag te staan. Maar niets kon het daarna halen bij het sprookje, dat nooit verveelt en tegen één uür bij het paleis Voorhout een aanvang nam: het vertrek van koningin Juliana en prins Bernhard in de gouden koets. Voor het oog van groot en klein ontvouwde zich het jaar lijks terugkerende sprookjes spel. Klokgebeier, saluutschoten en hartelijk gejuich begeleid den de stoet naar het Binnen hof. En de enkele langharigen, die met zachte politiehand een eindje bij de toeschouwers werden weggehaald, verstoor den met hun gemopper da feestvreugde niet. Bij de terugkeer van de gou den koets doorbrak de menig te voor het paleis aan het Kor te Voorhout de afzetting. Po litiemannen wisten echter met behulp van lange touwen het voorplein schoon te houden. Enkele minuten later ver schenen koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Bea trix, prins Claus, prinses Mar griet, prinses Christina en mr. Pieter van Vollenhoven op het balkon, toegejuicht door dui zenden enthousiaste toeschou wers. Binnen vijf minuten ver schenen de hofauto's voor hei paleis, waarmee de konink lijke familie vertrok. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Minister Witteveen (financiën) heeft dinsdagmiddag de rijks begroting 1968 aan de Tweede Kamer aangeboden. Hij sprak daarbij van „een uitermate moei lijke begrotingssituatie", die naar hij hoopt door deze begroting zal worden opgelost. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Opklaringen Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Wei nig verandering in temperatuur. WOENSDAG 20 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.54 3.30 4.04 4.03 n.m. 2.54 3.30 4.04 4.03 DONDERDAG 21 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 3.22 3.23 3.58 3.59 4.32 4.33 4.31 4.32 Sept. 20 21 ZON op onder 6.21 18.45 6.23 18.43 MAAN op onder 19.23 8.03 19.33 9.13 „In ons finfencieel-ecenomisch bestel zit geen speelruimte meer. Er valt een verontrustend samen gaan te signaleren van gestegen werkloosheid en achterblijvende financieringen, waardoor het her stel van de betalingsbalans op on voldoende wijze plaats vindt", al dus de bewindsman, die een even wichtig, voorzichtig beleid nodig acht dat op korte termijn het her stel bevordert. Hiertoe is een com plex maatregelen nodig, gericht op de'beperking van de uitgaven. Daarna vond de verkiezing plaati voor de voordracht tot het kamer- voorzitterschap. De stemming voor de eerste voorzitter, die met 127 stemmen in het voordeel van mr. F. J. F. M. van Thiel (K.V.P.) uitviel, gaf een verrassing te zien. Zes leden brach ten hun stem uit op het K. V. P.- kamerlid mr. W. A. van Doorn; één lid stemde blanco. In politieke Haagse kring gin gen de Bedachten uit haar de chris ten-radicalen in de K. V. P.-fractie. Anderzijds viel de mening te be luisteren, dat de fractie van D'66 voor deze stemmen verantwoorde lijk zou zijn. Fractievoorzitter mr. H. A. F. M. O. van Mierlo ontkende even wel tijdens een na de zitting ge houden persbijeenkomst dat zijn fractie op mr. Van Doorn had ge stemd. De stemming voor het tweede voorzitterschap leverde drs G. Ne- derhorst (P. v. d.A.) 123 stemmen op. Voor de derde voorzitter stem den 115 leden on de heer Zegering Hadders (V.V.D.). Overeenkomstig deze uitslag zal advies aan koningin Juliana wor den uitgebracht voor de vervul ling van 'het voorzitterschap van de Tweede Kamer.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1