Voetbalwaanzin in Turkije kost 42 mensen het leven Vergeldingsmaatregelen van Israëlische bezettings- troepen Minister Malik in oktober naar Nederland RUSLAND STEUNT HET ZUIDVIETNAMESE BEVRIJDINGS FRONT INDONESIË HEEFT GELD NODIG HET WEER weekend-systeem Oe Thant: Voorwaarde blijft stopzetting der bombardementen De Amerikaanse kerken en Vietnam Straalvliegtuigen neergeschoten Venezuela wenst krachtig optreden O.A.S. Huizen opgeblazen Vóór toelating van Peking-China Betogingen in Oost-Java Eis tegen zoon van Soekarno Magie-bedrijvers Hoogwater Zón- en Maanstanden Orkaan bedreigde Amerikaanse oostkust Grondverf droog na 50 minuten, Plamuur hard na 15 minuten 1 Hulp voor Noord-Vietnam Weerbericht Overval f FUtóS. 69 k®HSïfflïH£ TÏRN8U2EN Ptwat^Breiij^atoai'i San3« 1 ÜP Telefoon! 01180-^3073 Gtreeunaaer: 881S0 Redactie- en Adadnistratie-edrcc! Sroiditral Abonnementsprijs jf8.— per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 et. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 18/Dinsdag 19 september 1967 23e Jaargang No. 7026 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J- van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum p'ei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (getj handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uiir voormiddag. Tijdens een veldslag bij een voetbalwedstrijd voor de Turkse tweede divisie zijn zondag in Kayseri 42 mensen om het leven gekomen en vele honder den gewond. De wedstrijd tussen Kayseri Sport en Rivas Sport ontaardde in een veldslag, toen de thuisclub een doelpunt maakte. De 5.000 toeschouwers van Rivas Sport, die 175 kilometer gereisd hadden om hun club aan het werk te zien, uitten hun misnoegen over dit doelpunt door stenen naar de spelers van Kayseri te gooien. Direct daarop ontstond een enorm tumult. Er werd van de tribunes geschoten en toeschou wers gingen elkaar met messen en gebroken flessen te lijf. Het merendeel van de doden viel in de paniek, die ontstond toen een groot gedeelte van de 30.000 toe schouwers naar de uitgangen vluchtte en velen onder de voet werden gelopen. Politie en militairen trachtten de vechtenden op het middenveld te scheiden met geweren met op gestoken bajonet. Niet alleen in het stadion werd gevochten maar ook in de straten van het bijna 500.000 inwoners tellende Kayse ri. De vechtende supporters wier pen vele winkelruiten in en sta ken geparkeerde auto's in brand. Alle doktoren werden opge roepen om hulp te verlenen aan de gewonden, van wie het aantal enkele uren na het uitreken van de veldslag ruim zeshonderd be droeg. Om verdere ongeregeldheden te voorkomen werden troepen naar de grenzen van de twee pro vincies, waaruit heide teams ko men, gedirigeerd. Toen de berichten van het op roer in Rivas binrienwamen, wer den daar door enkele heethoof den auto's met nummerborden uit Kayseri omvergeworpen en in brand gestoken. In de afgelopen weken hadden De Russische partijleider Brezj- nev heeft onvoorwaardelijk zijn goedkeuring gehecht aan het nieuwe program van het Zuidviet- namese bevrijdingsfront, de F.N. L. straalvliegtuigen zijn neerge schoten en twee Amerikaanse piloten gevangen zijn genomen. Er zouden nu in totaal 2.298 Amerikaanse vliegtuigen boven Noord-Vietnam zijn neergehaald. 'zich bjj wedstrijden uit de Turk se tweede divisie al meer onge regeldheden voorgedaan waarbij een toeschouwer werd gedood en een tiental gewond. De Turkse minister van staat, Kamil Ocak, onder wie ook de sport ressor teert, zal na ontvangst van het officiële rapport over de gebeur tenissen in Kayseri besluiten of de tweede divisie wordt opgehe ven. De ongeregeldheden in Kayse ri zijn'de ernstigste na die welke zijh in mei 1964 in Lima voorde den tijdens de wedstrijd Peru Uruguay. Daarbij werden 300 toeschouwers gedood en onge veer duizend gewond. Maandagmorgen was het aan tal doden dat is gevallen bij de voetbalveldslag in de Turkse stad Kayseri gestegen tot twee enveertig. Velen van de ruim zeshonderd gewonden worden nog in ziekenhuizen verpleegd. Maandagmorgen was het nog niet rustig in Kayseri. In de stad pa trouilleren politie en eenheden van het leger, terwijl alle wegen naar de stad scherp worden be waakt. Naar aanleiding van het gebeuren in Kayseri heeft de Turkse eerste minister Suleyman Demirel zijn reis naar' Moskou 24 uur uitgesteld. De Turkse re gering heeft besloten dat er voor lopig in de tweede divisie niet meer gevoetbald mag worden. Pas maandag is bekend gewor den dat er zaterdag, dus een dag voor de wedstrijd al moeilijkhe den waren igeweest tussen de supporters van Kayseri Sport en Sivas Sport. Daarbij vielen vier gewonden. De wedstrijd begon zondag dan ook in een niet al te vriendelijke sfeer. OPNIEUW EEN TANKWAGEN GEKANTELD Beek: Zaterdagmorgen is in Beek opnieuw een Franse tankwagen gekanteld. De wagen was op weg naar het chemisch bedrijf van de staatsmijnen om geladen te wor den. De tank bevatte niettemin 1000 liter gas. In de loop van de dag werd het gevaarte door een kraanwagen op de wielen gezet. (ADVERTENTIE) Brejnev heeft zaterdag de lei der ontvangen van de permanen te vertegenwoordiging van de F.N.L. in Moskou, Dang Kwailg Minh. Volgens Brezjnev zal het nieu we program van de F.N.L. een belangrijke rol spelen in de strijd van het Vietnamese volk voor een onafhankelijk, democratisch, vredelievend en neutraal Zuid- Vietnam. De Russische partijleider ver zekerde dat de Sowjet-Unie „de patriotten van Zuid- en Noord- Vietnam zal blijven steunen in hun strijd voor vrijheid en on afhankelijkheid. Met 114 tegen 14 stemmen heeft de raad van Amerikaanse van het conflict. Noord-Vietnam heeft zaterdag meegedeeld dat boven de provin cie Son La twee Amerikaanse Venezuela zal zich uit de or ganisatie van Amerikaanse sta ten (O.A.S.) terugtrekken als dit lichaam niets tegen het optreden van de Castro-gezinde guerrilla strijders in het land onderneemt, zo heeft een hooggeplaatste re geringsfunctionaris vrijdag in Caracas gezegd. Deze week ko men de ministers van buiten landse zaken van de O.A.S.-lan- den in Washington op verzoek van Venezuela bijeen om over de Cubaanse „agressie" te be raadslagen. Venezuela wenst o.a. een boy cot van ondernemingen die met Cuba zaken doen, en instelling van een O.A.S.-commissie tegen de „subversie vanuit Havanna". Het denkt erover, bij voortdu ring van de ..agressie" de zaak in eigen hand te nemen, aldus de.-ttgöaan. Bewoners in de kustgebieden van de Amerikaanse oostelijke sta ten Virginia, Maryland, Delaware en New Yersey werden zaterdag gewaarschuwd voor de orkaan „Doria", die met windsnelheden van 145 km per uur uit de Atlan tische Oceaan kwam opzetten. De kern van de orkaan lag op 250 km uit de kust. Bewoners in lager gelegen ge bieden bij Rehoboth in Delaware en Ocean City in Maryland kregen de raad weg te trekken met het oog op het overstromingsgevaar. Duizenden'mensen in Maryland en de kustgebieden van Virginia vluchtten 's nachts uit hun huizen naar veiliger streken. Gisteren werd gemeld dat de tropische orkaan in kracht was af genomen. De orkaan, die zaterdagavond gepaard ging met een hoge vloed, veroorzaakte enige overstromingen en dwong duizenden personen hun woningen te verlaten. Het nood weer heeft het leven gekost aan drie personen, terwih nog drie an deren worden vermist. „Doria", die thans een zuidelijke koers volgt, was aanvankelijk op een voor tropische orkanen zeiden gevolgd spoor en kwam recht uit zee op de kust af, waardoor de vloed hoger was dan anders met tropischs atormen het geval is. Israëlische bezettingstroepen De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft op een persconferentie in Djakarta bekendgemaakt, dat hij midden oktober naar Nederland en Frankrijk zal reizen om te trach ten leningen van die landen te krijgen. De minister zei van plan te zijn leningen op lange termijn te vra gen aan Frankrijk, dat tot nu toe slechts leningen op korte termijn aan Indonesië had verstrekt. Malik zal ook West-Duitsland bezoeken. De Indonesische minis ter zei nog, dat de Nederlandse regering hem had uitgenodigd voor een bezoek en wel van 25 tot 27 oktober. Daarna gaat de minister naar Parijs en Bonn. In Nederland zal Malik spreken over Nederland se kredieten aan Indonesië. Hij zal ook spreken over eventuele nieuwe Nederlandse kredieten voor 1968. Minister Adam Malik heeft ge zegd dat Indonesië zijn diploma tieke betrekkingen met China niet wenst te verbreken, zelfs niet als Peking Djakarta tot een dergelijke breuk zou willen dwingen. Malik zei voorts dat Indonesië vóór toelating van China tot de verenigde naties zal stemmen, als deze kwestie zich zou voordoen tijdens de bijeenkomst van de alge mene vergadering, die vandaag be gint. Indonesië zal ook geen diplo matieke betrekkingen aanknopen met nationalistisch China (Formo sa), maar Djakarta zal zich niet verzetten tegen de vestiging van Formosaanse handelsondernemin gen in Djakarta. Volgens persberichten hebben troepen te Gressik in Oost-Java in de "lucht geschoten om een felle studentenbetoging tegen de Soe- karnogezinde nationalistische par tij (P.N.I.) uiteen te jagen. Ver scheidene leden van het tegen Soe- karno gekeerde studenten-actie front Kami werden de afgelopen week gewond bij botsingen met nationalistische partijleden, toen zij door de straten liepen en riepen „vernietig de P.N.I." en Chinese winkels plunderden. Voor een jeugdrechtbank in Djakarta is een jaar gevangenis straf geëist tegen de 16-jarige zoon van de afgezette president Soekar no, die met zijn auto de zoon van een voormalige adjudant van zijn vader, kolonel Saelan, had dood gereden. A.s. vrijdag volgt de uit spraak. De ouders van het slacht offer, dat op een motorfiets reed, lieten weten dat zij geen schade vergoeding zullen eisen, omdat de twee jongens goede vrienden wa ren. In de omgeving van Djakarta zijn vorige week de onthoofde en verbrande lijken van vier mannen en twee vrouwen gevonden, die zich schuldig zouden hebben ge maakt aan magische praktijken. De buren hadden hun slachtoffers ontvoerd en hen in een rijstveld vermoord. ten op Noord-Vietnam van drie a vier weken. TIJDELIJK OPKLARINGEN Gedurende 't weekeinde stond het weer in ons land nog onder invloed van een lagedrukgebied in de hogere luchtlagen. De hier door veroorzaakte buien vielen vooral in het westen van het land en brachten plaatselijk 15 tot 20 mm neerslag. Het lagedrukgebied is nu voor bijgetrokken, maar geleidelijk beginnen oceaandepresssies hun invloed uit te breiden tot. onze omgeving. Maandagmiddag en -avond passeert een oceaanfront ons land. In de nacht van maandag op dinsdagochtend zullen enkele opklaringen voorkomen, maar dinsdag zal de bewolking weer toenemen op de nadering van 'n volgend oceaanfront. Uit deze bewolking zal dinsdag enige 'regen vallen, terwijl de wind overwegend matig en zuidweste- i lijk zal zijn. In het temperatuur- verloop komt daarbij -.weinig ver andering. Vanavond nog plaatselijk een bui, gevolgd door enkele opkla ringen. Morgen overdag vanuit het westen toenemende bewol king gevolgd door enige regen. In de naeht en ochtend hier en daar mist. Overwegend matige zuidweste lijke wind en weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 19 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.21 2,23 2.57 2.59 3.01 3.33 3.30 3.32 WOENSDAG 20 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 2.54 2.54 Terneuzen 3.30 3.30 Hansweert 4.04 4.04 Walsoorden 4.03 4.03 ZON MAAN Sept. op onder op onder 18 6.18 18.50 19.03 5.40 19 6.20 18.47 19.13 6.52 20 6.21 18.45 19.23 8.03 21 6.23 18.43 19.33 9.13 kerken, waarin 34 richtingen zijn verenigd, een resolutie aangeno men, waarin wordt gezegd dat de Amerikaanse politiek in Vietnam moreel niet te rechtvaardigen is. In de resolutie wordt stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam geëist voor on bepaalde tijd en tussenkomst van de Verenigde Naties om te ko men tot een vreedzame oplossing SLEEPBOOT „VIKINGBANK" lijk stopzetting van de bombarde menten van Noord-Vietnam. Op een vraag over hulp aan Noord-Vietnam van bevriende lan den zei Oe Thant vernomen te hebben, dat de Noordvietnamese regering met enkele van die landen een overeenkomst had gesloten tot het beschikbaarstellen van Noord- Vietnam op basis van vrijwillig heid van technici zoals piloten, ander vliegend personeel, inge nieurs enz. Oe Thant verklaarde, dat Hanoi ziin bewering steunde, dat onder handelingen tussen de V.S. en Noord-Vietnam drie 5 vier weken na staking der bombardementen zouden kunnen beginnen. Dergelij ke onderhandelingen zouden de weg kunnen openen tot het weer van kracht doen worden van de overeenkomsten van Genève van 1954. De secretaris-generaal ppperde een staking van de bombardemen- hebben in het Arabische dorp Irtah vier woningen opgeblazen uit vergelding tegen de aanslag van vrijdag op een trein in het na bijgelegen Toelkarem. In verband met de aanslag zijn negen Arabieren aangehouden. Van de trein, die een verbinding onder hield tussen Jeruzalem en Lydda en Haifa, raakten door een mijn- ontploffing de locomotief en drie wagons uit het spoor. Tevens is in Tel Aviv vernomen dat in het dorp Oezfyah bij Haifa twee jonge Druzen tot zeven jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens spionage voor Egypte. Twee andere Druzen kregen negen maanden omdat zij de spionnen niet hadden aangegeven. meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond. Tijdelijk regen.. OPNIEUW GELICHT Rotterdam: De sleepboot „Vi- kingbank" die bij een poging het Griekse schip „Alkyone" vlot te trekken op 18 maart j.l. verging, gelicht werd op 1 augustus en later zonk in de Waalhaven (10 aug.), is vrijdag opnieuw gelicht. Drie bokken met elkeen hefver mogen van 200 ton worden bij dit karwei ingeschakeld. Op de westelijke oever van de Jordaan zijn de Israëlische autori teiten gisteren met een volkstelling begonnen, die tien dagen zal duren. Als eerste zijn de plaatsen Djen- nin, Toubas en Nabloes aan de beurt. Niet alleen het aantal be woners, maar ook hun bronnen van inkomsten en hun bezittingen worden opgetekend. In de oude stad van Jeruzalem is reeds een volkstelling gehouden na de her eniging van dit stadsdeel met het Israëlische deel. De Israëlische regering zal bin nenkort een .verklaring uitgeven over de voorschriften voor christe lijke pelgrims uit Islamitische of Arabische landen, die in de komen de kerst- en paastijd Jeruzalem en Bethlehem willen bezoeken, aldus is van welingelichte zijde verno men. In deze kringen wordt erop ge wezen dat de regering nooit be zwaar heeft gemaakt tegen de komst van pelgrims uit Arabische landen. Personen, gestoken in het Israë lisch militair uniform, hebben een overval gepleegd op het Arabische dorp Beith Fajar ten zuiden van Bethlehem, zo is in Tel Aviv mee gedeeld. De overvallers hadden de man nelijke bevolking van het dorp bij eengedreven en vervolgens de wo ningen geplunderd, waarbij zij voor enige tienduizenden guldens aan zilver en sieraden buitmaak- ten. De Israëlische politie zou de overvallers op het spoor ziin en o.a. willen weten of het om rovers of om leden van de verzetsbewe ging gaat. Secretaris-generaal Oe Thant van de verenigde naties heeft zater dag op een persconferentie in New York de hoop uitgesproken, dat tijdens de volgende zitting van de algemene vergadering der V.N. nieuwe vredesinitiatieven zullen worden gedaan om een eind te maken aan de oorlog in Vietnam. Oe Thant beschreef die oorlog als „de voortzetting van de verwoes ting van Vietnam". De V.N.-secretaris-generaal zei verder, zijn pogingen om een op lossing van het conflict te zoeken voorlopig te hebben opgegeven, omdat hij van mening is, dat deze pogingen tot niets leiden, als niet één voorwaarde is vervuld, name-

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1