PROVINCIAAL NIEUWS Meer dan 5 miljard! Minder beperkingen voor persoonlijke leningen en afbetalingen Weekenddiensten BEURSOVERZICHT De broederschap ran de bronzen draak DE VRITE ZEEUW DE ZEEHAVENWERKEN TE TERNEUZEN Terneuzen Axel Hoek Hulst Middelburg Sas van Gent Sluiskil Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK Een half miljoen beloning voor een vliegtuig Wat lijmt meteen-laat nooit meer los? CEtalblIMF KrachtlijmSnelfix Ongeregeldheden in Chicago Bedorven bakpoeder naar Nederland Tieners moordden uit sensatiezucht Pagina 4 Zaterdag 16 sept. 1967 Vertraging bij schutten door Westsluis De hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zeeland te Middelburg, maakt vanwege de minister van verkeer en waterstaat bekend, dat in verband met de uitvoering van onderhoudswerken aan de westsluis te Terneuzen op 28 en 29 september 1967 gedurende de schutgetijden waarvan het hoog water valt respectievelijk te 8.44 uur en 10.05 uur, het schutten door deze sluis zal worden onder broken. Tengevolge van bovengenoemd- de werkzaamheden dient de zee- en binnenvaart op genoemde ge tijden met enige, uren vertraging rekening te houden. Sociëteit „De Regenton" Namens de interkerkelijke stichting jeugd- én volwassenen- werk verzoekt men ons de aan dacht te vestigen op de sociëteit „De Regenton" in de „Molen" aan de De Jongestraat, waar kamerbewoners in de kanaalzone elke dinsdagavond welkom zijn en waar zij gezelligheid en bezig heid kunnen vinden. Veel van die kamerbewoners zijn door hun afwezigheid tijdens de weekends te weinig in de ge legenheid om zich hier in deze streek „thuis" te voelen. De stichting wil nu trachten daarin verandering te brengen. Het is niet de bedoeling ge wichtig uitziende culturele pro gramma's te brengen. Jongeren die in de kanaalzone werken of studeren, op kamers wonen of in pension zijn, en alle anderen, die willen komen, vinden er een mogelijkheid om iets te doen, zo als happening, teach-in, love-in, hate-out en wat er nog meer aan de orde komt. Op 19 september a.s. zullen mej. Wiegand Brus en de heer Lops optreden als gastvrouw en gastheer. Demonstratie-avond N. V. V.-vrouwenbond De N.V.V.-vrouwenbond afd. Terneuzen hield donderdag als opening van het seizoen een demonstratieavond met als on derwerp „Wat men met een aardappel zo al kan doen." Na het openingswoord door de districtsvoorzitster, mevr. M. Hensen uit Breskens hield de heer G. Doursier een korte in leiding, waarna mooie dia's wer den vertoond over de groei en kwaliteit der aardappelen. Deze dia's gingen vergezeld van commentaar door Henk van Stipriaan. Na de pauze demonstreerde de chef-kok de heer Jo van Dijk verschillende gerechten en liet in diverse variaties zien hoe schotels voor diverse gelegen heden worden bereid. Hij kreeg na afloop een dankbaar applaus van de vele aanwezigen. Gemoderniseerde lunchroom Van Assche Gisteravond waren vele vrien den en zakenrelaties te gast bij de heer en mevrouw Van Assche (Lunchroom, Noordstr. 5 en 5a) ter gelegenheid van de opening van het uitgebreide en gemoder niseerde bovengedeelte van de zaak. De oorspronkelijke ruimte is in de eerste plaats gemoderni seerd en bij deze oppervlakte van 50 m2 is een fraai nieuw gedeelte van ongeveer 40 m2 gekomen. De heer Van Assche had bij de uitbreiding van zijn zaak voor ogen om nog meer dan vroeger, aandacht te besteden aan de mo gelijkheid om zijn cliënten een voudige maaltijden te kunnen verstrekken. Hij is van mening dat hiervoor nog te weinig ge legenheid in Terneuzen bestaat. Vanzelfsprekend blijft de moge lijkheid voor bruiloften en par tijen, vergaderingen en bijeen komsten bestaan. Deze uitbreiding betekent niet alleen een verfraaiing van de zaak maar zal in de naaste toe komst ook blijken in een behoef te te voorzien. Bij al dit nieuwe heeft de heer Van Assche het voorbije niet vergeten. Dat be merkt men als men een kijkje neemt in dit gezellige restaurant. Aan de muur heeft hij nog enkele foto's van „hoe het eens was", het pand dat zo'n 60 jaar geleden „De Korenbloem" heette, een foto uit het begin van de twintiger jaren, en 't noodpand van 1940 tot 1942. Dat talrijke relaties veel sym pathie gevoelen voor de heer Van Assche moge blijken uit de vele bloemen en geschenken, die dit riante nieuwe gedeelte een extra feestelijk aanzien gaven. Onweersbui verstoorde Breughelfeesten niet Vrijdag, de vijfde dag van het feest was zeker klimatologisch- niet de best, maar wanneer de stemming er goed in zit, kan een onweersbui de feestvreugde niet bederven' en dat bleek dan ook gisteren overduidelijk. De balletgroep „Ilona" gaf om half vijf een aantal goed uitge voerde dansen te zien en het was van de organisatoren een goed idee geweest dit in het pro gramma in te lassen. De jeugdi ge danseresjes konden een wel verdiend applaus in ontvangst nemen. Het anvondprogramma werd verzorgd door de drumband „Axel" en het majorettenkorps uit Breda. Het bleek duidelijk dat drumband „Axel" en de majoret- ten reeds meer samen hadden ge werkt, zodat zij gezamenlijk een gave show te zien gaven. Hun eerste optreden gaven zij in de Weststraat, waarna men in de Zeestraat van hun kunnen kon genieten. Vervolgens gaf men een der de demonstratie voor de „Vurs- sche" en als slot volgde de grote show op de Markt. Een bijzonde re gebeurtenis was dat de majo- retten al marcherende door de zelfbedieningszaak van de firma Breepoel een traktatie ijl ont vangst konden nemen, wat na tuurlijk door hen zèer gewaar deerd werd. De Axelse winkels die vrijdag avond „koopavond" hadden, pro fiteerden mee van de feestdruk- te. Beiaardconcert Hedenmiddag zal van 3 tot 4 uur door de heer P. C. Brakman een beiaardconcert worden gege ven met het volgende program ma: 1. Wie dat zich zelfs verheft; 2. O Nederland let op uw zaak; 3. Wilt heden nu treden; 4. Helpt nu u zelf; 5. 't Ros Beyard; 6. Naar Oostland 7. Je zegt adieu 8. Schoon jonkvrouw 9. Als de grote klokke 10. Te Kieldrecht. 11. Zeeuws- Vlaams volkslied; 12. Pools volks lied; 13. Wilhelmus. Examen slagerspatroon Voor het diploma slagerspa troon, uitgaande van de stichting slagersvakonderwijs, slaagde deze week te Goes de heer P. H. Verpoorte te Axel. Geslaagd De heer L. M. Moerman te Hoek is in Goes geslaagd voor het diplo ma slagerspatroon. Aan het examen ging een tweejarige opleiding voor af van de vereniging voor slagers vakonderwijs. Aanbesteding Lovenpolder Namens het gemeentebestuur van Hoek werd donderdag in het openbaar aanbesteed het tweede gedeelte van de bestrating en de riolering in het exploitatie- plan-Lovenpolder. De volgende aannemers schreven in Gebrs. Van den Hemel te Bier vliet voor 199.000; firma Jan sende Vos te Waterlandkerkje 193.000; firma J. de Oude te Biervliet 191.600; firma K. F. de Oude te Biervliet 191.300; De Ruijsscher, Biervliet 183.900; Mollet en Zn te Hoofdplaat 182.755; Leenhout's aannemers bedrijf te Sluis ƒ182.490; firma Van den Elshout te Raamsdonk- veer 180.000; gebr. Geldof te Breskens 174.000; gebr. De Bokx te Terneuzen 168.780; gebr. Sponselee te Kloosterzan- de 163.400 en het aannemers bedrijf ELK te Schoondijke voor 161.050. Artsexamen Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het arts examen de heer W. P. A. Ever- aerd te Hulst. Goed afgelopen De 21-jarige Axelse voetballer Hans Herman is donderdagavond in de Wilhelminastraat te St. Jansteen met zijn auto tegen een boom gereden. De wagen raakte op het natte wegdek in een slip en kwam daarbij in aanraking met een andere auto en een passerende bromfietser die werd meegesleurd. Tegen een boom bleef de wagen van H. hangen. De bestuurder en de bromfiet ser liepen als door een wonder slechts enkele lichte verwondin gen op. Wegenbouw in Nederland Op maandag 25 september a.s. wordt in de schouwburg te Middel burg een lunchbijeenkomst gehou den van het departement Zeeland van de Nederl. maatschappij voor nijverheid en handel. Tijdens deze bijeenkomst zal de heer ir. H. D. Prins, president van de raad van bestuur van de Verenigde NBU- bedrijven, het woord voeren over de wegenbouw in frêderland. P.v.d.A. vraagt veiligheidsmaatregelen De raadsfractie van de P.v.d.A. in Sas van Gent heeft een schrij ven gericht aan B en W, waarin wordt aangedrongen op veilig heidsmaatregelen met het oog op de tankschepen en tankwagens die vrij geregeld in deze ge meente binnenkomen. De raadsleden wilden o.m. weten of de brandweer vol doende is uitgerust om eventueel te kunnen ingrijpen. Zij advise ren in overleg met de rijkswater staat de tankschepen een andere plaats aan te wijzen waar ze minder gevaar opleveren voor de omgeving. Voorts wil de raadsfractie een parkeerverbod voor tankwagens in de bebouwde kom. Tenslotte wordt de aandacht gevraagd voor de munitieschepen die vrij ge regeld door het kanaal varen. Ledenwerfaktie werd succes De ledenwerfaktie van de Sluiskilse speeltuinvereniging, die het helaas zonder de mede werking van de drumband moest stellen, is donderdagavond èen succes geworden. Er werkten niet minder dan zestig huis-aan-huis- bezoekers aan de aktie mee. Voorts trok er een geluidswagen door Sluiskil, gevolgd door meer dan honderd kinderen die span doeken en borden meevoerden. Het resultaat was dat zich on geveer 150 nieuwe leden en ruim 250 donateurs hebben opgegeven voor de speeltuinvereniging die straks in de Nieuwe Kerkstraat aan de slag kan gaan. Er moet nog heel wat werk worden ver zet, maar men heeft goede hoop dat de speeltuin in het voorjaar van 1968 gereed zal zijn. Lchthaven Rotterdam Copyright: Mastboom Vliegbedrijf N. V. Op de voorgrond de nieuwe zee vaartsluis met naar de Schelde toe de nieuwe zeevaarthaven in aanleg. Rechts van de bestaande Westsluis ligt de nieuwe binnenspheepvaartsluis. Deze is gereed. Met het uitbaggeren van de voorliggende haven is nu begonnen. Begin 1968 wordt deze sluis in gebruik genomen. In de zeevaarthaven zijn twee grote cutterzuigers en een baggermolen aan 't werk. (ADVERTENTIE) (f 5.000.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim vijf miljard gul den. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de WALSTRAAT 7 TERNEUZEN NOORDSTRAAT 6 AXEL De in 1964 wegens de toen dreigende oververhitting van de conjunctuur ingestelde beper king van de verstrekking van persoonlijke leningen en afbeta lingskredieten wordt weer inge trokken. Naar de staatssecretaris van economische zaken, drs. L. J. M. van Son, in zijn antwoord op een schriftelijke vraag van het tweede-kamerlid de heer Peschar (P.v.d.A.) meedeelt, heeft de ministerraad besloten de con junctuurbeschikking persoonlijke leningen 1964 in te trekken en ook ten aanzien van de afbeta ling de conjuncturele beperking op te heffen. Dit laatste geschiedt met dien verstande, dat de eer ste aanbetaling voor personen auto's 35% wordt. Deze mini mumkasstorting was, variërende naar gelang van de prijs van de auto's, 45 tot 55 Voor alle andere artikelen hield de con juncturele beperking van de af betaling in, dat het wettelijke minimum van 20 met 'n zeker percentage, dat niet voor alle artikelen gelijk was, werd ver hoogd. Nu deze beperking ver valt, wordt de minimum eerste aanbetaling voor alle artikelen, behalve personenauto's weer 20 De beperking van de persoon lijke leningen was een beperking van de groei hiervan. Krachtens de beschikking mocht het totale volume van de verstrekte per soonlijke leningen jaarlijks met niet meer dan 12 toenemen. Het besluit zal zo spoedig mogelijk worden uitgevoerd. Het kamerlid had zijn vraag gesteld op grond van het feit dat de Nederlandsche Bank de be perkingen voor de kredietver lening van de banken aan de particuliere sector heeft opge heven. De regering van Biafra heeft een beloning van eeri half milj oen gulden toegezegd aan ieder die een straaljager of bommenwerper van de Nigeriaanse federale troe pen in haar handen speelt. De genen die daarin slagen, zullen voorts bescherming van de Bia- fraanse autoriteiten genieten en gratis naar de stad van him keuze worden gebracht, zo staat in een donderdag in de hoofdstad Enoe- goe gepubliceerd communiqué. De Biafraanse regering hoopt met dit aanbod vooral de huur lingen te lokken, die volgens haar aan federale zijde meevechten. TERNEUZEN: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter J. J. J. v. d. Griek, Scheldekade 27, tel. 2020. Apotheek geopend: M. B. M. Hamann, Noordstr. 69, tel. 2060. Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Vermeijlen, Den- nestraat 7, tel. 3829 (b.g.g. 008). SLUISKIL, HOEK EN PHILIPPINE: Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Hoekert, p/a rijkspolitie te Sas van Gent, tel. 01158—1375. AXEL: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter K. Boor, Noordstr 8, tel. 666. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. F. de Haas, Axelsestraat 108 te Zaamslag, tel. 01153366. 97 „Ik schijn mij aardig be lachelijk gemaakt te hebben," zegt Aram bitter, terwijl hij bij de celdeur stilstaat. „Inderdaad," grijnst Orlando spottend, „ge waart de nar van de drakenridders, zonder het zelf te weten. Maar kom niet dichter bij, want nu duld ik geen grap jes!!" „Tot ziens, Orlando." Met deze uitroep werpt Aram zich blik semsnel tegen de celdeur, die on middellijk openvliegt. Met een kreet van schrik springt Orlando op, maar als hij de deur bereikt, slaat deze reeds dicht en schuifelt de grendel krakend in het slot. Bravo, Presto," glundert Aram opgelucht. „Dat was prachtig werk!! Maar hoe ben je langs de bewaker gekomen?" „Broek heeft mij geholpen, heer Aram," lacht de knaap, trots op de lof van zijn meester. „Hij houdt boven aan de trap die be waker in bedwang. Laten wij snel erheen gaan!!" En als Aram en zijn schildknaap zich de trap opspoeden, klinken achter hen, vanuit de kerker, de doffe vuist slagen van Orlando, die wan hopig op zijn celdeur beukt INTERNATIONALS GEDRUKT Het Damrak heeft de' beurs- week moeten afsluiten met een flauwe stemming voor vrijwel alle internationale waarden. Het publiek gaf in deze fondsen wat stukken af, waartegenover prak tisch geen kooporders aanwezig waren. Kon. Olie daalde twee gulden tot 141. Toen donderdag het onveranderde interimdivi dend over 1967 ad 3,25 door de Kon. Shell-groep bekend werd gemaakt, zakte de koers van Kon. Olie in van 143 tot 141. De kleine verrassing, waarop de beurs had gehoopt, bleef uit hetgeen een tegenvaller was. Men hoopt nu dat de Kon. Shell- groep later in het jaar alsnog met een verrassing voor aandeel houders uit de bus zal komen. Op het sterk verlaagde niveau nam de arbitrage de olie-aan delen uit de markt, waardoor de koers niet verder inzakte. Phi lips daalde van 111,90 tot 111,60 tegen een voorgaande slotprijs van 113,10. Unilever zakte in van 108 tot 107,10 (109,30). AKU had een slechte dag. Dit fonds verloor op'58,60 drie gul den, dit als gevolg van winst nemingen in een dunne markt. Hoogovens werd iets hoger op 93,50 geadviseerd. Voorbeurs werd nog als hoogste koers voor AKU 60,70 gedaan. Wallstreet sloot donderdag wederom aan de vaste kant, maar niet op het hoogste niveau van de dag. De Newyorkse beurs reageerde praktisch niet op het onveranderde interimdividend van de Kon. Shell-groep. De olie-aandelen lagen in Wallstreet vast in de markt, maar Kon. Olie kon hiervan niet meeprofiteren en sloot Vs dollar lager. In de scheepvaartsector was H.A.L. vast op 93 terwijl Van Nievelt gevraagd in de markt lag op 114%. Scheepvaart-unie was iets lager. De cultures gaven geen veranderingen van beteke nis te zien. De staatsfondsen- markt was goed gedisponeerd. Het tarief voor daggeld, is dras tisch verlaagd en wel met 2 pro cent van 4Vz tot 2% procent, dit als gevolg van de veel ruimere geldmarkt. Jonge negers hebben donder dag in Chicago auto's en politie agenten met stenen bekogeld na een „black power"-bijeenkomst. Zes politiemannen en minstens zes burgers hebben verwondin gen opgelopen. De politie schoot in de lucht toen ongeveer 40 politie-agenten de bijeenkomst uiteen probeer den te drijven. Er werden 31 ar restaties verricht. De bijeenkomst gold als pro test, omdat twee dagen geleden een 18-jarig negermeisje in Chi cago zou zijn geslagen. 300 politiemannen werden naar de negerwijk gezonden, toen en kele sluipschutters van de daken gingen schieten. De politie zei dat een bendelei der, Herbert donder') Stephens, er alleen in was geslaagd een woedende menigte te verdrijven. ,Als hij niet tussenbeide was ge komen, zouden wij het met ge weld hebben moeten doen," aldus een hoge politiefunctionaris. Gedurende de verdere beurs- duur bleek, dat het aanbod was opgedroogd waardoor de koopor ders de overhand kregen. Er trad een herstel in voor A.K.U. tot 59,30; Philips liep op tot 112,50; Unilever tot 107,50 en Kon. Olie tqt 141,90. Vergeleken met de slotprijs van vorige week steeg A.K.U. deze beursweek bijna IV2 gulden. Phi lips daalde 2,50, Unilever 2 terwijl Kon. Olie prijshoudend was. Hoogovens gaf bijna f 5 prijs terwijl K.L.M. weinig ver andering te zien gaf. ïn de eerste periode ging Al- bert Heijn 20 punten omhoog, maar Bijenkorf-Beheer moest 14 punten prijsgeven na de forse stijging van donderdag. Ned. Melk-Unie verbeterde 19; Rijn- Schelde 8; Hoeks machines 10; Nederhorst 6 en Key en Kramer 5 punten. Entcomayer was zeer vast, 9 punten hoger bieden op 55. K.L.M. zakte 6,^0; Bols ging 3 omlaag. De laatkoers van Cal- vé werd 10 punten lager gesteld. Acht punten gaven prijs de Spaarnestad, Mijnbouwkundige Werken en Techn. Bureau Marij- nen. Vijf punten lager waren Nu- tricia en Bührmann. Van Tilburg waterleiding was 10 punten lager niet af te komen. Nabeurskoersen A.K.U.: 60.00 59,10) Hoogovens: 92,80) Kon. Olie: 142,60—144,00 (141,80) Philips: 112,40—114,00 (112,30) Unilever: 107,60—108,30 (107,50) Ongeveer 140 ton bakpoeder uit Amerikaanse legervoorraden. die vermoedelijk al 15 jaar lang in een oude schuur in het dorp Langgenseldböld bij Hanau (Hes sen) opgeslagen heeft gelegen, is in de nacht van woensdag op donderdag onder nog onduide lijke omstandigheden met acht Nederlandse vrachtwagens naar Nederland vervoerd. Volgens deskundigen is de bakpoeder on bruikbaar. De politie verklaarde vrijdag dat een douanebeambte enige dagen vóór het transport de lading heeft onderzocht. Het betrokken douanekantoor weet daar echter niets van. Duitse en Amerikaanse instanties trachten opheldering te verkrijgen om trent de gang van zaken. Een Amerikaanse levensmiddelendes- kundige verzekerde dat het be dorven bakpoeder nog minder waard is dan de transportkosten. De politie van New Orleans heeft vrijdag melding gemaakt van de arrestatie van twee jon gens van 18 en een van 17 jaar, die ervan worden verdacht uit zucht naar sensatie drie mannen onder wie twee taxichauffeurs, te hebben vermoord. De moorden kwamen aan het licht nadat de drie jongelui woensdag j.l. een andere tiener die hen dreigde aan te geven had den doodgeschoten. Door de af spraak in hun kringetje een ab soluut stilzwijgen te bewaren, wisten de jongens de misdrijven, die al in juli en augustus werden gepleegd, verborgen te houden.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 4