- rijp, vitaalecht NORTON MILJOENENTEKORT BIJ VAN HEUST EN ZONEN N.tf. VEERTIG JAAR A.V.0.-WERK HERDACHT Volwaardige plaats voor gehandicapten Geen redding meer mogelijk Uitgehold bedrijf Het pensioenfonds 80 man naar N.D.S.M. In retentie „Schandalig" De strijd in China Nationale Reclasseringsdag 1967 Vlucht van vier Oostduitse knapen Franse journalist staat in Bolivia terecht No* *een gelijke kansen Essentiële behoefte MlSltaiiresi s^ewen naar vermiste psychMtrteche patiënt Zaterdag 16 sept. 1967 DE VKIj E ZEEUW Pagina 3 de beste tabak is NORTON tabak NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering. Een verandering die jaren geleden begonnen is op de rijke tabaksplantages onder de warme zon van Amerika's oude Zuiden. NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak— de tabak voor Norton. Mensen van nu stellen steeds hogere eisen, aan alles. Daarom kon Norton er niet eerder zijn» geen dagOmdat iets wat echt goed is, langzaam geboren wordt. NORTON is van een unieke, oprechte kwaliteit- rijp, vitaal, echt! Norton is de sigaret die er nog niet wasgemaakt door mannen die alles en alles weten van tabak. Koop een pakje. Probeer er een juist, dat is Norton! mannen die alles weten van tabak liiiiiiiiiiiiiiimiiiiii! volle weelderige tabak rijp, vitaal, echt World Copyright Onder voorzitterschap van be windvoerder mr. M. P. Bloemsma is vrijdagmiddag in het persbureau „Nieuwspoort" in Den Haag een persconferentie gehouden over S. B. van Heijst en Zonen N.V. Achter de tafel hadden mede plaats ge nomen de tweede bewindvoerder dr. Ir. J. G. Schlingemann; namens de federatie metaal- en electro- tee.hniscbe industrie mej. mr. Hak en drs. 3. de Wit en namens de vakbonden de heer M. Pit. De heer Bloemsma deelde mee, dat met toestemming van de rech tercommissaris tot gedeeltelijke .sluiting van het bedrijf in Den Haae is overgegaan. Het bedrijf in Wierden kan, voor zover nu valt te bezien, blijven doordraaien met steun van de N.D.S.M. De N.D.S.M. heeft voor het gehele be drijf aangeboden een speciale groep van tachtig mensen van de radiatorenfabriek over te nemen. Tn Den Haag zullen voorhands blijven werken 84 man in de afde ling stalen ramen, 115 in de afde ling radiatoren en 31 personen -administratief personeel. Voor de afdeling stalen ramen Is er werk voor anderhalf jaar. Ge garandeerd kan niet worden dat deze afdeline in stand kan worden gehouden. Gepoogd wordt deze afdeling onder te brengen in een groter geheel. Een laar geleden had een gron dige sanering nog redding kunnen brengen. Nu kan dat niet meer. Er wordt thans een verlies geleden •van een half miljoen gulden per maand. De heer Bloemsma merkte ver der op dat de indruk bestaat dat men er het op aan heeft laten ko men het bedrijf in Den Haag maar te laten voor wat het is. De heer Bloemsma heeft zondag j.l. con tact gehad met de heer J. P. J. van Heijst. Het zogenaamde efficiëntie- rap port is geen rapport. Het zijn ver trouwelijks notities dis op korte termijn onlangs door een bekend bureau in de haast zijn opgemaakt. Of de heer Van Heijst sr ontoe rekeningsvatbaar is, ligt buiten de competentie var, de heer Bloem sma. Inderdaad ziin er tekenen die er op wijzen dat de heer Van Heijst de portee van zijn daden niet altijd overziet. De redenen voor het gedeeltelijk sluiten zijn: 1) Er is geen geld; 2) Als er geld was, dan moest bii een voortzetting van. het be drijf rekening worden gehouden met een verlies van ongeveer een half miljoen gulden; 3) Een voortzetting zou een grondige sanering noodzakelijk maken, die een bedrag van 16 mil joen tenminste zou vorderen. Er is niemand die op dit moment zulk een so min deze zaak wil steken.- Het heeft de bewindvoerders zeer pijnliik getroffen dat de pen sioenpremies (voor het beambten- pensioenfonds) voor een bedrag van 8 ton niet zijn afgedragen door het bedrijf. Het Is de bewindvoerders uit de financiële stukken gebleken, dat in het verleden activa ziin onge- waardeerd, zodat het hedriif riiker scheen dan het was. Daarnaast is er meer winst uitgekeerd dan er winst werd gemaakt. Op die ma nier is het bedrijf uitgehold. De winst van 10 miljoen in de financiële bescheiden is er in feite niet, aldus de heer Bloemsma. De heer Pit heeft later meege deeld dat het bestuur van het be- ambtenpensioenfonds wordt voor gezeten door een interne accoun tant van het bedrijf, de heer Coe- bergh van de Braak. De penning meester van dit fonds is de heer Schellart, adjunct-directeur van het bedrijf. Bestuursleden zijn leden-werknemers. Het bestuur is geheimhouding verschuldigd. Het pensioenfonds beeft een ka pitaal van ongeveer 5 miljoen gulden. Voor 3(4 miljoen zijn aan delen en obligaties gekocht. Van de rest is een onbekend deel wel licht voorhanden. De vakbeweging vindt de zaak- j Van Heijst de schandaligste zaak. 1 De moeilijkste was de Fridor-1 zaak, een aar of acht geleden. De bewindvoerders hebben de vakbeweging steeds op de hoogte gehouden van hun bevindingen. In de afgelopen tien dagen zijn 22 mensen uit het bedrijf vertrok- kèn. De heer Bloemsma verklaarde nog en de heer Schlingemann viel hem daarin bij dat de hou ding van de werknemers ontroe rend is geweest. De heer Bloemsma heeft het personeel in Den Haag ingelicht. Na zijn mededelingen zijn- vele aangedane personeels leden de bewindvoerders dank ko men brengen voor hun poginaen de zaak te redden. Dat waren mo menten, aldus de heer Bloemsma, die we bij alle ellende nooit zullen vergeten. l De heer Pit heeft verklaard, dat de N.D.S.M. 80 man in haar radia torenfabriek in Amsterdam te werk kan stellen. De N.D.S.M. wil voor deze groep de reiskosten vergoe den. De heer Bloemsma heeft nog meegedeeld, dat deskundigen die het machinepark in Den Haag heb ben gezien, met verbazing de staat van dat park in ogenschouw hebben genomen, zo slecht en ver ouderd is het. Het is fantastisch wat de werknemers met dit uit-de tijdse-machinepark' tot stand heb ben weten te brengen. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten dat'een faillissementsaanvrage in de lucht hangt. Het in België gevestigde bedrijf was vroeger een 100 pet dochter van het bedrijf in Nederland. Thans zijn de aandelen van dat bedrijf niet meer jn han den van de Nederlandse N.V. Het vermoeden bestaat, dat voor het bedrijf in België gepoogd is het technisch zo onafhankelijk moge lijk te maken van Nederland. Het bedrijf in Ierland is een 100 pet dochter. Het is de .vraag hoe lang dat bedrijf het nog kan -vol houden. Juist nadat de bewind voerders bun taak bij Van Heijst waren begonnen, had een Neder landse vervoerder een partij plaat voor het Ierse bedrijf ter vervoer aangenomen. Deze vervoerder heeft deze partij ter waarde van 12.000 gulden in zogenaamde reten tie gehouden, hetgeen in de prak tijk betekent dat de partij niet wordt afgeleverd. Door roestin- werking zal deze partij snel in waarde verminderen. Het is niet ondenkbeeldig dat een eventueel faillisement van J. B. van Heijst en Zn N.V. ook het Belgische bedrijf zal meeslepen. De maatregelen die bewindvoer ders hebben moeten nemen, heb ben tot gevolg dat voorshands 230 van de 611 in Den Haag werk zame personeelsleden aan het werk kunnen bliiven en dat de rest is heengezonden. De heer Bloemsma noemde het geen bij Van Heijst is gebeurd, schandalig. 's Avonds zijn de werknemers in gebouw Amicitia nader op de hoogte gesteld door de vakbonden. De heer Pit deelde nog mee dat de vakbeweging de slag om Van Heijst heeft verloren wat Den Haag betreft, maar de werkgele genheid voor Wierden heeft kun nen behouden met steun van de N.D.S.M. Hij was niet erg optimistisch over de plaatsingsmogelijkheden van de getroffen werknemers in Den Hgag. Gelukkig heeft de N.D.S.M. belangstelling ten be hoeve van haar bedrijf in Amster dam en ook de R.D.M. in Rotter dam heeft mogelijkheden. In het laatste geval zijn er omscholiugs- kansen voor werknemers van Van Heijst. Het grootste dagblad van Sjanghai, „Wjen Hoei Pao", heeft vrijdag de bevolking opgeroepen de ..burgeroorlog" te staken vóór 1 oktober, wanneer in geheel China de nationale feestdag wordt gevierd. Volgens het blad is de burgeroorlog in sommige, streken ernstiger geworden. De Nationale Reclasserings- „dag" omvat dit jaar een aktie- periode 'van twee weken, van 18 september tot en met 1 oktober. De centrale collectedatum valt in de meeste gemeenten op zater dag 30 september. De N.R.D. werd voor het eerst georganiseerd in 1935. De opbrengst van de collecte 1966 bedroeg 587.450,Deze opbrengst werd onder 26 erkende reclasseringsinstellingen ver deeld. Vijf Oostduitse jongens, vier van veertien en een van dertien jaar, zijn donderdagavond te Eis- keller, een westelijke enclave in het Oostduitse district Spandau, naar West-Berlijn gevlucht. Zij liepen alleen schrammen van het prikkeldraad op, De jongens zijn allen uit hetzelfde grensdorp af komstig. Wanneer hun ouders hen opeisen, zullen zij weer naar Oost-Duitsland terug moeten, tenzij zij familieleden in het wes ten hebben, waarbij zij kunnen inwonen. Van de 27-jarige Franse jour nalist Regis Debray, die in Bo livia terecht moet staan, omdat hij guerrillastrijders zou hebben geholpen, zijn pdpieren in beslag zenomen die hij voor zijn ver dediging wilde gebruiken. Een Boliviaanse kolonel, Reque Teran, zei donderdag dat deze papieren en boeken van hem waren weg genomen, ornaat men wilde voor komen dat Debray materiaal zou gebruiken dat tegen de „natio nale waardigheid" 'van Bolivia inging. Zoals gemeld is Debray op 23 april in het zuidoosten van Bo livia gearresteerd, nadat hij vol gens eigen zeggen de Cubaan Guevara had ontmoet. Hij ont kent te hebben deelgenomen aan guerrilla-aktiviteit. Zijn proces zal waarschijnlijk volgende week beginnen. „De verdiensten van de A.V.O. voor de verwezenlijking van het recht op arbeid voor de gehandi capte mens In ons land ziin niet gering. Deze veertigjarige vereni ging behoeft waarlijk niet over de zin en de betekenis van haar be staan in twijfel te verkeren". Dit zei de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, gisteren tijdens de 40e jaarvergadering van de Neder landse vereniging voor zorg aan minder-validen „Actio Vincit Om nia" te Scheveningen. Men zou zich, aldus de bewinds man, kunnen afvragen of er voor de A.V.O. nog een reële opdracht en taak ligt, gezien het vele dat inmiddels op het punt van de werkgelegenheid voor gehandicap ten tot stand is gekomen. „Alle verworvenheden ten spiit mogen wij nog niet stellen, dat de gehandicapte mens in het vlak van de arbeid gelijke kansen en gelijke ontplooiingsmogelijkheden bezit als de niet-gehandicapte", zo ver volgde minister Roolvink die hier bij niet zozeer doelde op de vraag, of er nu voldoende instituten en voorzieningen zijn, dan wei op de vraag of de bestaande instituten en voorzieningen op de juiste wiize functioneren. De minister riep in zijn toe spraak allen op, gehandicapten voor wie de mogelijkheid tot ar beiden open staat, het recht niet te zien zonder de plicht. Ik schaar me met overtuiging in de voorste gelederen wanneer er op wordt gewezen dat de beteke nis van de mens ver uitgaat boven zijn dagelijkse arbeid in het maat schappelijk produktieproces en dat er menselijke behoeften zijn van hogere orde dan de behoefte om produktieve arbeid te verrichten. Maar ik weet tevens de gevoelens te vertolken van duizenden, die in het afgelopen jaar te horen kregen dat hun arbeid niet langer nodig was en van vele andere duizenden, die door een lichamelijke of gees telijke handicap geen arbeidsplaats konden krijgen, als ik" zeg dat de behoefte om verantwoordelijke en zinvolle arbeid te verrichten te midden en ten nutte van de ge meenschap, tot de essentiële be hoeften van de mens behoort". Minister Roolvink besloot: „De instandhouding van onze maat schappij zal nog lange tijd over wegend van menselijke arbeid af hankelijk zijn en de arbeidsge schikte gehandicapten onder ons zullen terecht een volwaardige plaats blijven opeisen in dat ar beidsproces, ook wanneer zich daarin allerlei structurele wijzigin gen gaan voltrekken". Honderd mURai"en van het 44ste pantser-infanteriebataljon uit Zuidlaren kamden gisteren de bossen rond Dwingelo uit op zoek naar een 72-jarige man uit het psychiatrisch ziekenhuis „Licht en Kracht" te Assen. Met een groep patiënten bracht de man de jaarlijkse vakantie door in de camping „De Noord ster" in Dwingelo, totdat hij don derdag de bungalow waarin hij verbleef, verliet en niet meer terug kwam. Er was reeds een deel van de 43ste afdeling veld artillerie uit Steenwijkerwold ingezet om de voortvluchtige op te sporen, echter zonder resul taat. Van de zijde van het zieken huis is meegedeeld, dat de man ongevaarlijk is.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3