Leidér van Vietnamese „vredespartij" tot negen maanden veroordeeld Breuk in de militaire relaties tussen Engeland en deV.S. Voor de zondag KERKDIENSTEN wegens verbouwing Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 16 sept. 1967 Cutterzuiger graaft zich door de zeedijk voor nieuwe binnenvaarthaven te Terneuzen Initiatief van Amerikaanse filantroop Studenten willen staking Amerikaanse tv-bom B.B. op Russische scholen Autobus tegen goederentrein Loggia's met infrarode buiten verwarming VERKEERSONGELUK OP TEXEL BOTSING TIJDENS INHALEN Bondgenoot MINIROKKEN TABOE IN VATICAANSTAD Deze week werd de cutterzui ger H.A.M. 210 van de Hollandse aannemingsmaatschappij te Den Haag van de nieuwe zeehaven, waar hij sinds 12 juni, toen hij de zeedijk daar ter plaatse door groef, werkte aan de verdere uit dieping van de haven, naar de toekomstige voorhaven van de binnenvaartsluis gesleept. De machtige installatie, de boor die'per uur 1000 kubieke meter grond weggraaft en wegperst in de Schelde, werd in werking ge steld. Onafgebroken werd er doorgewerkt tot in de nacht van donderdag op vrijdag het belang rijke moment aanbrak, n.l. de doorgraving van de dijk naar de loodsenwacht, zodat de buitenha ven in verbinding kwam met de Schelde. Op enkele decimeters na was vrijdagnacht bij de laatste vloed het zeewater op een peil geko men, dat het bijna de nieuwe haven inliep. Het zal maandag of later worden voor 't water de weg naar de binnenvaartsluis zal vin den. Toch is het niet uitgesloten dat tijdens het weekend, wanneer de wind uit de goede hoek komt bij hoog tij het zeewater over de laatste resten van de dam zal stromen en zodoende zelf 't stro mingsgat zal uitslijpen en ver groten. Wij maken het wandelend pu bliek, dat er mogelijk een kijkje gaat nemen, er op attent dat het werkterrein in de omgeving van de zuiger zeer drassig en gevaar lijk is. Hoewel de zuiger 't week end niet werkt, is het zeer wel mogelijk dat zich grondafschui- vingen voordoen. Men kan dus niet te voorzichtig zijn. Een rechtbank in Saigon heeft vrijdag de boeddhistische advocaat Troeong Dinh Dzoe bij verstek tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij ongedekte chèques zou hebben uitgegeven en illegaal deviezen zou hebben ver handeld. Hij kreeg bovendien een boete van 3,2 miljoen piaster (ongeveer 100.000 gulden). Dzoe was bij de recente presidentsverkiezingen als leider van de „vredespartij" ver slagen. Zijn verdedigers hebben een maand de tijd om beroep aan te tekenen. Als zij dat doen, moet Dzoe over zes maanden weer voor de rechter verschijnen. De normale procedure in een dergelijk geval duurt ongeveer een jaar. De punten van de tenlasteleg ging hadden betrekking op feiten uit 1957, 1962 en juni 1966. De laatste kwestie betrof het onwet tig overmaken van deviezen (11.500 dollar) naar de V. S. «vaar twee van zijn kinderen waren. Hiervoor kreeg hij zes maanden en een boete van ruim drie miljoen pias ter. Voor het uitgeven van een on gedekte chèque van één miljoen piaster in 1962 werd hij tot drie maanden veroordeeld. Indertijd was de zaak op verzoek van het openbaar ministerie geseponeerd, nadat het tekort was aangezuiverd. Voor het derde punt, dat nog uit 1957 uit de periode-Diem stamde, werd Dzoe vrijgesproken. De Amerikaansefilantroop Brooks Mendell, die er al vele jaren voor ijvert dat de volkeren zich verenigen in een kruistocht tegen ziekten, heeft zich nu als. voorzitter van de „World People for People Committee" gewend tot premier Indira Nehroe van India; premier Lester Pearson van Cana da en de communistische partij leider van Polen, Wladyslaw Go- mulka, met het verzoek mee te werken aan het tot stand komen van een bestand in Vietnam. Hier toe zou de internationalecommis sie voor toezicht op de naleving van de Geneefse akkoorden, waar in genoemde drie landen zitting hebben, bijeen moeten komen om de betrokken partijen te verzoe ken de strijd te staken. India, Canada en Polen zouden voorts elk 7000 man langs de 17e breedtegraad tussen Noord- en Zuid-Vietnam moeten stationeren om toezicht uit te oefenen op een wapenstilstand. In een boodschap aan secretaris generaal Oe Thant heeft Brooks Mendell gevraagd de leden van de V. N., die deze maand de zitting van de algemene vergadering zul len bijwonen, op de hoogte te stel len van zijn initiatief. De studenten van de faculteit in de wis- en natuurkunde aan de universiteit van Saigon, die uit protest tegen „verkiezings vervalsing" al twee da'gen niet aan examens willen deelnemen, hebben vrijdag de studenten aan de overige faculteiten aange spoord „mee te strijden tegen de regering Thieu-Ky". Aan de faculteit studeren 5.000 van de 30.000 studenten van deze uni versiteit. De betrokken studen ten hebben een motie aangeno men, waarin van de wetgevende vergadering wordt geëist de ver kiezingsuitslagen van 3 septem ber ongeldig te verklaren. Ver der wordt geëist dat de Ameri kanen „ophouden zich te men gen in de binnenlandse aange legenheden van Vietnam." Een Noordvietnamees dagblad heeft gemeld, dat de Amerika nen bij aanvallen op Noord-Viet- nam gebruik maken van door televisie naar hun doel geleide bommen en hoe deze „in de war" kunnen worden gebracht. Het Pentagon 'bewaart een strikt stilzwijgen over dit wapen en wil zelfs niet bevestigen dat het in gebruik is. Aangezien het blad, „Nhan Dan", nauwkeurige bijzonder heden over de bom geeft gelooft men,- dat de Noordvietnamezen er in' zijn geslaagd er foto's van te maken of wellicht een of meer exemplaren in hun bezit hebben. „Nhan Dan" zegt, dat de bom uit de koers kan worden gebracht door een krachtige wind of door in de buurt exploderen de luchtafweergranaten: Het wapen „vergeet" dan het doel waarop zijn televisiesamera is gericht. Omdat de op een tor pedo gelijkende bom lichte en donkere voorwerpen in de came ralens moet hebben is camou flage of het gebruik van nage bootste doelen goed mogelijk. In 1964 werd bekend, dat de Amerikanen werkten aan met camera's uitgeruste torpedobom- men in twee variaties. Het ene type diende door de piloot van de bommenwerper in de richting van het doel gelanceerd te wor den. Het tweede zocht het tevo ren in een electronisch brein vastgelegde doel zelf op. Beide bommen zouden in 1968 gereed zijn voor gebruik. Elf- tot veertienjarige scholie ren in Moskou zullen met ingang van januari lessen in de burger lijke verdediging krijgen. Omstreeks half vier vrijdag middag is op de Kennedybrug in Vlijmen 'n bus van de Brabantse buurtauto-onderneming in bot sing gekomen met een goederen trein. Daarbij werden twee per sonen een man en een vrouw vzwaar gewond en moesten naar een ziekenhuis in 's-Herto- genbosch worden vervoerd. Acht lichtgewonden konden ter plaatse worden behandeld. De rest van de passagiers kwam met de schrik vrij. Van de goederentrein zijn de locomotief en de eerste wagön uit de rails gelopen. Op de brug be vindt zich een spoorwegovergang in de lijn 's-Hertogenbosch-Lage Zwaluwe, een lijn die uitsluitend voor goederenvervoer wordt ge bruikt. De dienst van.de B.B.A. tussen 's-Hertogenbosch en Til burg werd door dit ongeluk ge stremd, omdat de doorgang over de brug door de ontspoorde goe derenwagon was versperd. Maassluis krijgt volgens de bouwers op woningbouw een pri meur door loggia's van infrarode buitenverwarming te voorzien. De zes blokken flats, waarvan de bouw met het slaan van de eerste paal op 19 september a.s. zal star ten, staan parallel aan de Water weg. Om het gebruik van de aan de Waterwegzijde gebouwde log gia's of ingebouwde balkons rtiet een oppervlakte van drie bij drie meter in ons klimaat tot hun recht te laten komen, worden deze verwarmd door een door de bouwer aangebracht infrarode buitenverwarming die uit het plafond de warmte naar omlaag straalt. Bij een autobotsing in .Waal en Burg op Texel is donderdagavond de 74-jarige R. C. Eelman uit Texel om 't leven gekomen. Zijn 60-jarige echtgenote, die de auto bestuurde, werd zwaar gewond. Vermoedelijk door het niet ver lenen van voorrang kwam de wagen van het echtpaar Eelman in botsing met een Duitse perso nenauto met twee inzittenden. Tijdens een inhaalmanoeuvre op de Recketerweg in Simpel- veld is donderdag omstreeks zes uur een personenauto gaan slip pen en frontaal tegen een bus gebotst. De bestuurder van de personenauto, de 43-jarige hoofdcontroleur A. J. J. van Aerts uit Roermond, was op slag dood. j. In de nieuwe defensiebegroting van de V. S. is bepaald dat een nieuwe serie oorlogsschepen in de V. S. zelf moet worden ge bouwd. De regering had afge sproken dat Engeland die zou bouwen om de dollars te verdie- nen waarmee dan weer F-l-11 straaljagers voor de R.A.F. in Amerika betaald zouden worden. Dergelijke afspraken moet de Amerikaanse regering altijd ma ken onder het voorbehoud dat het congres in Washington ermee akkoord gaat,, want dat beheert de staatsbuidel. Welnu: het con gres heeft nee gezegd. Een logisch gevolg zal zijn dat Londen nu voor zijn nieuwe vliegtuigen een andere leverancier zoekt, bijv, op het vasteland van Europa, waar ook de Duitsers en de Fransen op het punt staan zich vliegtuigen aan te schaffen van het uiterst geperfectioneerde genre dat de F-I-ll vertegenwoordigt. Brits-Franse samenwerking op dat punt is voorheen niet al te aangenaam verlopen, maar het kan nog eens geprobeerd worden met een Brits-Duits produkt. Bonn zal daar wel iets'voor voe len. Natuurlijk is het nooit de be doeling geweest van het Ameri kaanse congres.om Engeland een stootje in de richting van Europa te geven. En zeker niet om de Amerikaanse vliegtuigindustrie van een klant te beroven. Maar het effekt is wel van dien aard. De Amerikaanse regering be treurt dit waarschijnlijk 't meest om niet-economische redenen. Het contract met de schepen en vliegtuigen was een nieuw accent op de „speciale relatie" tussen Londen en Washington: een mili taire samenhang die ook maakte dat de V. S. in of volgens De Gaulle vlak voor Europa een uiterst betrouwbare bondgenoot heeft. Die speciale relatie erger de De Gaulle altijd al. Maar of hij voor het congresbesluit nu dankbaar is, staat te bezien. Een nauwer militair contacttussen Bonn en Londen is ook niet be paald zijn ideaal. IS GOD EEN VEELEISENDE MEESTER? „Schort uw kleren op, en bedien mij, en daarna kunt gij eten en drinken." Lpcas 17 8 Zo'n veeleisende meester zou ik toch liever niet dienen. Arme slaaf! Hij heeft de hele dag ge ploegd, of het vee gehoud. Hij heeft dus de hele dag in de barre zon gelopen. Nu eindelijk is het avond. Met lome schreden loopt hij naar huis, hij is mo?, hij ver langt naar rust. Bij het huis staat de meester op hem te wachten. Er is een grote afstand tussen meester en slaaf,-maar een vrien delijk woord kan er toch zeker op overschieten. Je hebt je best ge daan en je beloning, je maaltijd, staat op je te wachten, dat is dan al het minste. Ik heb mijn aan deel ruimschoots gehad, de rest van de dag is voor jezelf zo? dat is redelijk, menselijk. Zo ge beurt het niet, u hebt het ge lezen. De slaaf, de moede, wordt weer aan het werk gezet. „Maak mijn maaltijd gereed, bedien mij" en dan, eindelijk, mag de slaaf aan zichzelf denken. Wat 'n veeleisende meester! Hij verlangt de morgen en de middag en de avond, hij wil alles. Is God zo'n veeleisende meester? Vindt u dat een vraag? Hoe dikwijls hebben wij geluisterd naar de samenvat ting der wet: „Gij zult liefheb ben de Here, uw God, met geheel uw hart, geheel uw ziel,geheel uw verstand en al uw krachten." Dat betekent toch zeker ook èn de mórgen, èn de middag, èn de avond. Wat zullen wij er van daag van terecht brengen? Voor hoogmoed, zelfvoldaanheid is hier toch zeker geen plaats. (Uit: „Hij sprak en ik hoorde.") Minirokken worden thans in Vaticaanstad als ongewenst be schouwd. De Zwitserse garde en de gendarmes die bij de poorten van de St. Pieter en bij de toe gangen naar Vaticaanstad de wacht houden, hebben instruc ties al te kort gerokte vrouwe lijke personen de toegang te wei geren. Waarnemers merken op dat de curie met dit verbod lange tijd heeft gewacht. Het is alweer vier maanden geleden, dat de filmster Claudia Cardinale op een audiëntie bij de paus in mini rok verscheen en daardoor veel opzien baarde. tp&W* V. r HEMA Terneuzen MAANDAG GESLOTEN 39) „Dat is een geheimpje," zei Terry kalm. „We zouden 't graag een paar malen willen zien." Te gelijkertijd lichtte hij met een veelzeggend gebaar de revers van zijn jas op, en ik zag tot mijn ontzetting een medaille, welke hij eens met hoogspringen heeft gewonnen. Maar op de meneer maakte het de indruk, die Terry klaarblijkelijk bedoeld had. Hij keek ons vreselijk nieuwsgierig aan, en grinnikte: „Gaat de poli tie ook jubileren?" Het zweet brak me uit. Ik vrees dat ik te burgerlijk ben, om op den duur het detective-vak te ambiëren. Terry waagt graag. Hij reisde als jongen van dertien al met behulp van twee perron kaartjes per trein. „De politie moet toch iéts te beginnen," bekende hij. Dat bleek, naar het geluid te oordelen, op de lachspieren van de meneer te werken, Hij werd er helemaal joviaal van en zei: „Nou, gaat u maar in de zaal zit ten." We werden voorbij een trapje geloodst, naar een deur, die aan de ene kant verveloos was, en DOOR OLAF J. DE LAN DELL aan de andere zijde bekleed met rood fluweel. „Zo is het leven," beweerde Terry. En toen bevon den we ons in een kille, duistere bioscoopzaal, zonder enig geluid, zonder helder licht. Boven uit 't niet brulde de stem van de meneer: „U gaat maar ergens zit ten, ik draai wel, hoor!" Net of we anders zelf zouden draaien. En meteen zwaaiden de gordij nen open, met totale voorbijzie- ning van hun avondlijke gratie, en over het witte doek renden alreeds de eerste huzaren in eèn oefening bij Amersfoort, nog voor ze geluid konden geven. We werden voorbij een trapje geloodst, naar een deur, met twee-en-twintig biggen, de hon derdjarige, een burgemeester die een brug opende, en toen kwa men er enige rommelige, wel vlotte taferelen van een bal- masqué. Terry zat naast me, met veel onrustig gefluister: „Nou moet je opletten: Er was als „nummer" op dat bal-masqué een tap-danser. „Die kerel danst een imitatie van een morse-apparaat," hijgde Terrij opgewonden. „Ik moet weten, wat hij seint." Ik grabbelde wild naar mijn opschrijfboekje, was veel te laat en raadde zomaar: loftjrsllpou Mijn potlood viel. Terry fluis terde driftig. „Ezel!" Ik grab belde in 't donker onder de stoel tjes. „Wat danst die vent?!" beet Terry me toe. „Onzin," zei ik kalm. Vond m'n potlood. „Draai je niet zo op, want het is je reinste onzin." De film was uit. Het doek werd donker, en we zaten in de stilte. Terry draaide zich in zijn stoeltje om en brulde zo vriendelijk mogelijk: „Kunt u nog eens draaien?" „Was 't niet genoeg?" vroeg de meneer, en ik ontdekte dat hij door de projectie-opening tegen ons conserveerde. „Nee," fleemde Terry, hoewel ik begreep, hoe afschuwelijk hij zich moest ergeren, dat de man alweer naar de bekende weg ge vraagd had. „Éénmaal is beslist niet genoeg We zullen ons best doen de tweede keer klaar te komen." Boven werd wat gerommeld; wij wachtten. „Schrijf alles op, Han," smeek te Terry, alsof zijn leven ervan af hing. „Ik geloof graag, dat het onzin is maar schrijf alles op! Ik probeer het zelf ook, maar het gaat me te vlug, daar ik niet vol komen thuis ben in morse." „Dat móést jij zijn, als detec tive," gaf ik terug, nog lang niet bekoeld van zijn boosheid. „Weet ik wel," bekende hij nederig. „Sorry, hoor! Dat ik je daarnet zo afbekte Als dit klopt met wat ik denk „Maar Terry," zei ik, „je doet net, of we hier in een internatio nale moordenaarsbende zitten. Is die vent op het doek ook al schuldig?" „Vraag niks," bad Terry. „Vraag niks, Han! Ik zou in staat zijn, het je te vertellen, van lou ter opwinding. En dat mag niet, zie je!" De film begon weer: De huza ren. „Hou je boekje klaar," siste Terry. De boks-match. „En hou dat potloodje goed vast." Die twee kerels op het doek tuigden mekaar af, dat ik er aar digheid in kreeg. Het begon ge woonweg in m'n vingers te jeu ken. Ik vroeg me af, of Terry ook boksen kon De zeug met twee-en-twintig biggen. Was het niet precies de internationale bende, die we op het spoor trachtten te komen? Overal waar je niets meer ver wachtte, krioelde nog wat. En die zeug, ja, 't was natuurlijk afschu welijk oneerbiedig, maar die lag daar net zo als Martijn van Doff. De honderdjarige. Had ik mijn potlood goed vast? Niet met de punt aan het verkeerde einde? „Dwaal nou niet af met je ge dachten," fluisterde 'Terry, die me wel kent. De burgemeester, die het lint doorknipte en onsamenhangende woorden uitgalmde, op 'n nieuwe brug. Nu moest het komen. (Wordt vervolgd.) ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1967 OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 19 uur H. Mis Clinge: 19 uur H. Mis. Hulst: 19 uur H. Mis. Philippine: 19 uur H. Mis. Sas van Gent: 19.15 uur H. Mis. Sluiskil: 19 uur H. Mis. Terneuzen: H. Willibrorduskerk: 19.15 uur H. Mis. Triniteitskerk: lP.lö'uur H. Mis. Zandstraat: 19 uur H. Mis. Zuiddorpe: 19 uur H. Mis. Westdorpe: 19 uur H. Mis. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ROOMS-KATHOLIEKE KERK Biervliet: 19 uur H. Mis. Oostburg: 19 uur H. Mis. ZONDAG 17 SEPTEMBER 1967 OOST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK Axel: 8.45 uur Ds. P. J. Pennings; 10.30 uur Ds. P. A. v1. d. Vlugt, van 'Terneuzen. Hoek: 9 en 10.45 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 10.30 uur Ds. E. E. Stern, van Sas van Gent. Hulst: 9 uur Ds. E. E. Stern, van Sas van Gent. Terneuzen: Grote kerk: 9 uur Ds. J. Scholten. Goede Herderkerk: 10 uur Ds. J. A. Poelman; 19 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaarhslag: 10.30 uqr Ds. P. J. Pen nings. van Axel. H. Dood; 14.30 uur Ds. G. F. H. Kelling, van Biervliet. GEREF. KERK Axel: 10 en 17 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Hoek: 10 en 14.30 uur Ds. A. J. .V,erbeek Sas van Gent: 11 uur Ds. L. Ber ger, van Terneuzen. (Ned. Herv. kerk.) Terneuzen: Kerk Noordstraat: 10 en 16.30 uur Ds. W. H. Gispen. Hulpkerk Mozarthof: 11 uur Ds. W. H. Gispen; 19 uur Ds. W. H. Gispen. Welkomstdienst. GEREF. KF.RK (Vrijgemaakt) Axel: 10 en 15 uur Ds. A. Kuiper. Hoek: 9 en 14.30 uur Ds. H. M. Ohmann. Terneuzen: 10.30 uur Ds. H. M. Ohmann, van Hoek; 16.30 uur Ds. A. Kuiper, van Axel. Zaamslag: 9.30 en 14.30 uur Ds. J. de Feijter. Zoutespui: 10 uur Leesdienst; 16.30 Ds. J. de Feijter. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 en 15 uur Leesdienst. GEREF. GEMEENTE Axel: 10 en 15 uur Leèsdienst. Hoek: 9.30 en 14 uur Leesdienst. Terneuzen (Vlooswijkstraat): 9.30, 14 en 18 uur Ds. J. Pannekoek. GEREF. GEMEENTE (Syn.) Axel: 10 en 15 uur Leesdienst. Terneuzen (Frans Halslaan): 10 en 15 uur Leesdienst. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30, 14 en 18 uur Ds. A. de Reuver. VOLLE EVANGELIE GEMEENTE „FILADELFIA" Terneuzen (Vlooswijkstraat 61): 10 uur Samenkomst; 20.30 uur Bid stond. LEGER DES HEILS Terneuzen: 10 uur Heiligingssamen komst; 19.30 uur Verlossings samenkomst o.l.v. Luitenante M. Naujoks. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 8.15, 9.30 en 11 uur H. Mis. Clinge: 7, 8.30 en 10 uur H. Mis. Hoek: H. Kruiskerk: 9.30 uur H. Mis. Hulst: 8, 10, 11.30 en 19 uurH. Mis. Philippine: 7.30 en 10 uur H. Mis; 14.30 uur Lof. Sas van Gent: 8, 9.30, 11 en 17 uur H. Mis. Sluiskil: 7.30, 9 en 10.45 uur H. Mis. Terneuzen: H. Willibrörduskerk: 8 en 10.30 uur H. Mis. Triniteitskerk: 9,11 en 17 uur H. Mis. Zandstraat: 10 uurH. Mis. Zuiddorpe: 7.30 en 10 uur H. Mis. Westdorpe: 7.30 en 10 uur H. Mis. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK Aardenburg: 10.30 uur Ds. H. Faber. Biervliet: 9.30 uur Ds. G. F. H. Kel- ling. Breskens: 9.30 uur Ds. L. Spaans. Cadzand: 9.30 uur Mevr. H. A. Oosterveldvan Aken. Groede: 9.30 uur Ds. H. W. Door- nink. Hoofdplaat: 9.30 uur Ds. W. B. Bergsma, van Waterlandkerkje. Nieuwvliet: 11 uur Ds. H. W. Doornink. Oostburg: 9 30 uur Ds. T. A, C. van Drunen. H. Avondmaal. Retranchement: 10 uur Wika R. Wasterval, van Hedenesse. Schoondijke: 9 30 uur Ds. P. A. L. Brinkman. H. Avondmaal. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur Ds. H. faber. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. Waterlandkerkje: 11 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendiike: 9.30 uur Ds. J. G. U. van Hoogstraten. Zuidzande: 10.45 uur Ds. T. A. C. van Drunen, van Oostburg. H. Avondmaal. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Biervliet: 7.30 en 10.30 uur H. Mis. Oostburg: 8.30, 10.30 en 17 uur H. Mis.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2