Belgische douanestaking duurt voort Mislukte overval op Utrechts kantoor S.F.B MUL BIJ DE GRENSPOST WERNHOUT HEERSTE EEN COMPLETE CHAOS RADIO DE KOCK Vier daders voortvluchtig JOHNSON HEKELT EXTREMISTEN IN RASSENSTRIJD WAT WIL CHINA BEREIKEN BIJ DE NATHOE-PAS? Indonesië trekt ambassade personeel uit Peking terug HET WEER MATRASSEN ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1967 23e Jaargang No. 7025 Regering geeft niet toe Vervoer wordt duurder N.V. DE HOOP TERNEUZEN Maarschalk Amer heeft zelfmoord gepleegd de Gasverwarming Geheimzinnig Staking op de Canadese nieren Snelle reactie Veel geld in kas j Bonn voorstander topconferentie van de „zes" Windhoos in Westfalen Onderzoek naar het vermogen van prins Karei Luxemburgse gasten vertrokken Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur; I. van de Sande Telefoon; 01150 - 2073 Gironummer: 88150 Redactie- en Administratie-adres; Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum oei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgééa handels, advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. een oproep om het werk te her vatten en de medeling, dat geen loon wordt uitbetaald over de da gen waarop niet is gewerkt. HOE LANG NOG! Sas van Gent: Tengevolge van de douan'e-aktie in België hoopt het scheepvaartverkeer in het kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent zich op: tientallen schepen lig gen gemeerd om te wachten tot zij de grens kunnen passeren. (Advertentie) Vele honderden vrachtauto- chauffeurs werden donderdag de gehele dag geconfronteerd met acht tot tien uur lange wacht tijden bij de grenspost Wernhout. Vooral aan de Belgische zijde van de grens ontstonden gewel dige opstoppingen. In de richting België was de doorgang volkomen ontwricht door twee files auto's, hetgeen nog erger werd, toen meerdere chauffeurs zich naar voren trachtten te werken om vooraan te geraken. Het was er toch al druk zoals op donderdagen meestal het ge val pleegt te zijn, maar het op- I reden van de Belgische doua nen leidde tot een chaos die veel weg had van opzet. Hun verkeersmaatregelen"; waarvan 'de Nederlandse douanebeambten evenzeer de dupe werden als de vervoerders, waren er de oor-' raak van dat de export een ge voelige klap kreeg. Het sprak vanzelf dat veel wagens een goed heenkomen zochten om j hun geluk elders te beproeven, vooral bij de grensovergang Nis pen'Essen waar het veel druk ker was dan anders. In de avonduren trad een ver betering in en kon het verkeer rij snel de grens overschrijden. Een dreigement van de Antwerp se stakingsleiding dat de doua niers na de Brusselse protest mars in groten getale naar Wernhout zouden trekken om de grens te blokkeren, werd niet uitgevoerd. Blijkens mededelingen uit Bel gische regeringskringen is „Brus sel" niet voornemens de eisen van de stakers in te willigen. Het zou de schatkist ruim een miljoen francs per jaar kosten mei het risico dat het overige rijkspersoneel met dezelfde loon eisen voor de dag zou komen. De stakers te Zelzate hebben niet aan de betogingen in Brus sel, Doornik en Aalst deelgeno men. Zij schijnen het van meer belang te hebben geacht het scheepvaartverkeer door het ka naal en het wegverkeer van Sas van Gent richting Gent geheel lim te leggen. Nadat de rijkswacht een aan tal stakende douaniers had gear ceerd. was de ergste stagna tie spoedig voorbij. In de loop van de late middag kwam met nam» het binnenvaartvejfeeer weer op gang én toen het don ker begon te worden, wareh en kele honderden binnenschepen de grens gepasseerd dank zij de medewerking van ontvangers en expediteurs. De Belgische bond van weg vervoerders heeft de regering telegrafisch om snelle en door tastende maatregelen gevraagd. Zij dringen o.m. aan op een ver plichte tewerkstelling van de stakers. Een van de directe gevolgen van de staking is dat nagenoeg alle goederenvervoer duurder is geworden. Dit is overigens ge schied met goedkeuring van de syndicale kamer van transport ondernemingen in Brussel. De staking duurde vrijdag on verminderd voort. De Belgische regering is kennelijk niet van plan over te gaan tot vordering van de stakers. Wèl heeft zij vrij dag aan alle ambtenaren van de douane en bebelastingen 'n brief gezonden', waarin verklaard wordt dat niet kan worden inge gaan op de eisen van het een heidsvakverbond. De brief bevat Voor naar: afd. Keukens Stationsweg 4 tel. 01150-7940 Noordstraat 102 - Tel. 01150-3128 TERNEUZEN Radio Cairo heeft gisteren ge meld dat maarschalk Abdel Hakim Amer, de gewezen plaatsvervan gend opperbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten, zelf moord heeft geplèegd, Amer was onlangs gearresteerd op beschuldiging van organisatie van een komplot tegen president Nasser, een van. zijn beste vrien den. Hij was in ongenade gevallen na de oorlog tegen Israël, waarin de Egyptische strijdkrachten een ver pletterende nederlaag leden. In een toespraak tot de inter nationale vereniging van hoof den van politie in Kansas City heeft president Johnson donder dag de extremisten in de rassen- strijd fel gehekeld en bezorgd heid uitgesproken over de wijze waarop zij munt slaan uit ge rechtvaardigde grieven van de arme negers in de achterbuurten van de Amerikaanse steden. In kringen van het Witte Huis is gezegd dat de Amerikaanse president niet slechts neger-ex tremisten bedoelde, maar ook blanken, die geweld gebruiken om de negers gelijke rechten met de blanken te onthouden. In antwoord op de kritiek van republikeinse zijde,- dat de zeden in de Ver. Staten verwilderen-en dat de misdaad toeneemt en dat dit te wijten zou zijn aan het be leid van Johnson, zei de presi dent ervan overtuigd te zijn, dat de V. S. heden ten dage moreel sterk zijn. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Niemand begrijpt wat China op het oog heeft met de hernieuwde schietpartijen aan de noordgrens van India. De schermutselingen bij de Nathoepas bij Sikkim zijn van geringe omvang, maar de In diërs herinneren zich maar ai te goed hoe in 1962 ook kleine ge vechten werden geleverd. Zodra de Indiërs er echter fel op rea geerden, stroomden opeens gro te Chinese eenheden over de grens. En men heeft dit keer ken nelijk geen zin de Chinezen nog maals een dergelijk excuus te geven voor een offensief. Van daar het streven naar wapenstii- standsovereenkomsten om een eind te maken aan de beschietin gen, tot dusver zonder overtui gend succes. De vorige invasie van de Chi nezen was onverklaarbaar; op een gegeven moment 1 rokken de legers van Mao opeens weer terug na diep India te zijn binnenge drongen. Ditmaal zouden de Chi nezen waarschijnlijk weer ge makkelijk kunnen doorstoten naar Darjeeling, waar onlangs ongeregeldheden zijn geweest met een aantal extreem-commu nistische groepen, een voorval dat door radio-Peking met ge jubel werd begroet. Maar het zou allemaal weinig zin hebben. Ten zij men eraan denkt dat Peking en Delhi nog altijd niet tot over eenstemming zijn gekomen over de afbakening van de grens tus sen de twee landen in dit berg gebied. En dan zouden de militaire speldeprikken alleen maar 'ten doel kunnen hebben India eraan te herinneren, dat Peking onge duldig begint te worden. Tenslot te is de laatste weken duidelijk gebleken in Kanton bijv. dat Mao de hem trouwe troepen nodig heeft voor allerlei binnen landse troebelen. Dan is het on voorstelbaar dat hij behoefte zou hebben aan militaire operaties aan de grens. Tenzij de regering een buitenlandse vijand nodig heeft om de binnenlandse een heid, die ernstig geschonden blijkt, te herstellen. Speculaties bij de vleet, maar allemaal erg vaag, alsof Mao nog wat wil bij dragen tot de geheimzinnigheid die altijd al synoniem was met Chinees. President Johnson pleitte voor geweldloosheid bij het oplossen van de grieven van de negers. De blanken dienden niet een dub bele maatstaf van rechtvaardig heid aan te 'leggen, gebaseerd op de huidskleur van de mens. De Indonesische regering Heeft het gehele personeel van haar ambassade in Peking opdracht gegeven China te verlaten, zo heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, vrijdag bekendgemaakt. De Chinese autoriteiten hadden echter tot dusver geen enkele uit reisvergunning verstrekt. Malik verklaarde dat Indonesië niet de diplomatieke betrekkingen met China wil verbreken. De minister zei dat tot terug trekking van het ambassadeper soneel was besloten, omdat het zijn werk niet naar behoren kon doen en omdat het niet werd be schermd. Als gevolg van de „anti-Indonesische campagne" was schade ontstaan aan de zend- installatie van de ambassade. Naar aanleiding hiervan was het 'de Chinese ambassade in Djakar ta verboden van haar zender ge bruik te maken. Donderdag werden twee Chi nese diplomaten uitgewezen, om dat zij verantwoordelijk werden gesteld voor het schieten op In donesische betogers voor de Chi nese ambassade in de Indonesi sche hoofdstad. Pogingen om een einde te ma ken aan de reeds vijf weken du rende staking op de schepen op de Canadese meren hebben don derdag gefaald. Onderhandelaars van werkgevers en werknemers zeiden dat de standpunten te ver uiteen liggen. Volgende week zullen de onderhandelingen wor den voortgezet. De staking van 5400 zeelieden houdt 181 schepen ajn kaden. Zij eisen onder meer een 40-urige werkweek en hogere salarissen. Vier mannen, waarvan er in ieder geval één was gewapend, hebben vrijdagmiddag om onge veer half één een poging gedaan het Utrechts kantoor van het So ciaal Fonds voor de Bouwnijver heid aan de Ramstraat in Utrecht te overvallen. De poging mis lukte. Het viertal gebruikte bij de overval een gele „lelijke eend". Een van de overvallers was ge wapend met een pistool. Tot de overvallers behoorde een naar schatting 40-jarige man. Een van de mannen droeg een grijs pak, een ander een bruin kostuum. De correspondent van het Utrechtse kantoor van 't Sociaal Fonds, de 58-jarige W. C. Sas uit Destbroek, wilde om half één lunchpauze gaan houden. Hij had juist de deur tussen zijn kantoor tje en de wachtkamer op slot ge daan, toen hij hoorde kloppen. Hij deed de deur weer open en zag vier mannen staan, waarvan er één een pistool in de hand had dat hij dreigend op hem richtte. De fors gebouwde correspon dent liet zich echter niet van de wijs brengen. Bliksemsnel schoot zijn vuist naar voren en trof de overvaller in het gezicht. De heer Sas ontfutselde oe overvaller zijn pistool en deze nam met de an dere drie de benen. Ze vluchtten de tuin rond het kantoor uit en reden snel weg. „Ik heb ze nog een asbak nagegooid, maar deze trof helaas geen doel", aldus de heer Sas die, nadat hij had gecon stateerd dat er niets was gesto len, direkt de politie alarmeerde. De overvallers bleken 's mor gens een geel lelijk eendje met kenteken BK 1623 te hebben gestolen op het Geerte Bolwerk in Utrecht. De wagen behoorde toe aan de heer H. P. van den Ak ker uit Utrecht. De politie zette direkt na de eerste melding alle toegangswegen naar Utrecht af. Even na één uur werd de gesto len wagen teruggevonden op de Maliebaan in de Domstad, maar de overvallers waren verdwenen. De Utrechtse politie is een groot- Bondskanselier Kiesinger heeft zijn staatssecretaris van buiten landse zaken, Rolf Lahr, opdracht gegeven op de komende E.E.G.- ministersconferentie, die op 24 en 25 oktober in Brussel wordt ge houden, de kwestie van een top conferentie van de zes te berde te brengen, zo is .uit officieuze kringen in Bonn vernomen. Kie singer had in mei van dit jaar in Rome geregeld bijeenkomsten van regeringsleiders en staats hoofden voorgesteld om de bui tenlandse politiek van de E.E.G.- landen te harmoniseren en tot een sterkere politieke samenwerking te komen. Tot dusver is dat nog niet gebeurd. In de Westduitse plaats Minden (Westfalen) heeft een windhoos donderdagavond een schade van verscheidene miljoenen marken aangericht. Ondanks aanzienlijke verwoestingen werden in het stadje slechts twee mensen licht gewond. Het zwaarst getroffen werd een glasfabriek op de rechter oever van de Wezer. Delen van de dakconstructie vlogen 200 m door de lucht en kwamen aan de overkant van de rivier op een jachthaven terecht. Van de vijf tien boten bleven er maar drie onbeschadigd. Het openbare ministerie in België zal een onderzoek instel len naar aanleiding van door prins Karei, de oom van koning Boudewijn, geuite beschuldigin gen tegen de Belgische bankier Allard. Deze zou als zaakwaar nemer van de prins door mid del van frauduleuze handelin gen diens vermogen hebben ver duisterd. Vorige maand liet de bankier zijn advocaten .verkla ren dat de beschuldigingen on gegrond waren en dat hij de prins wegens laster zou laten vervolgen. scheepse jacht op de voortvlueh- tigen begonnen. Het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid betaalt dagelijks vakantiebonnen uit aan bouw vakkers, die werkzaam zijn bij aannemers. Volgens één van de klanten, die als gevolg van de mislukte overval enige tijd op zijn geld moest wachten, is er vooral op donderdag en vrijdag veel geld in kas. Hij schat, dat dan meestal zo'n 100.000 aan wezig is. Achteraf blijkt dat het gele lelijke eendje niets met de over val te maken heeft. De heer Van den Akker heeft tegenover de politie verklaard, dat hij z'n auto „SITDOWN" Amsterdam: Op initiatief van de aktiegroep Vietnam werd giste ren voor het Amerikaanse con sulaat-generaal aan het Museum plein een sitdown-demonstratie annex love-in gehouden. op de Maliebaan had geparkeerd. De correspondent van het Sociaal Fonds heeft de dieven echter in een gele „lelijke eend" zien weg rijden. Het driedaags bezoek van groothertog Jan en groothertogin Josephine-Charlotte van Luxem burg aan ons land is ten einde. Na vrijdagochtend in het paleis op de Dam te Amsterdam af scheid te hebben genomen, ver trok het vorstelijk paar om even over half tien per auto naar Lu xemburg, uitgeleide gedaan door koningin en prins. Zij werden tot aan de grens van de gemeente ge ëscorteerd door de politie. PLAATSELIJK REGEN Het weer in ons land stond vrij dag onder invloed van een de pressie die zich boven zuidwest- Duitsland en noordoost-Frankrijk bevond. Hij veroorzaakte daar plaatselijk meer dan 30 mm regen in 24 uur tijd, waarbij de tem peratuur hier en daar niet hoger werd dan 12 a 13 graden. Ook in ons land viel vrijdag op vele plaatsen regen, soms in de vorm van buien met onweer. In Eelde werd 19 mm neerslag gemeten. De temperaturen liepen in ons ZATERDAG 16 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 0.18 0.38 Terneuzen 0.54 1.14 Hansweert 1-28 1.48 Walsoorden 1.27 1.47 ZONDAG 17 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 1.07 1.18 Terneuzen 1.43 1.54 Hansweert 2.17 2.28 Walsoorden 2.16 2.27 MAANDAG 18 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 1.48 1.51 Terneuzen 2.24 2.27 Hansweert 2.58 3.01 .Walsoorden 2.57 3.00 land op tot omstreeks 18 graden. De depressie bevindt zich nu boven zuidwest-Duitsland, hij vult langzaam op en verplaatst zich in zuidoostelijke richting, maar hij zal ook vandaag het weer in ons land nog beïnvloe den. Naast enkele opklaringen zullen dan ook plaatselijk enige regen of enkele buien voorko men. De wind zal daarbij zwak tot matig zijn uit noordelijke 'richtingen. In het temperatuur- verloop komt weinig verande ring. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Verspreide opklaringen Verspreide opklaringen, maar tijdelijk ook enige regen of enke le buien. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. en weinig verandering in temperatuur. ZON MAAN Sept. op onder op onder 16 6.15 18.54 18.41 3.09 17 6.16 18.52 18.53 4.26 18 6.18 18.50 19.03 5.40 19 6.20 18.47 19.13 6.52 20 6.21 18.45 19.23 8.03 21 6.23 18.43 19.33 9.13 l

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1