Verkapte en verhulde geloofsvervolgingen in Oosi-Duitsland De broederschap ran de bronzen draak BEURSOVERZICHT DE „BALANS" VAN ZES DAGEN OORLOG Consternatie rond gekantelde tankwagen in Hoogvliet Vrijdag 15 september 1967DE VRIJE ZEEUW Pagtoa 5 Neokolonialisme In Mongolië OUDHEIDKUNDIGE Geen vorderingen in Genève BANKSCHANDAAL OP SICILIË Campagne voor geboorte beperking in India Koninklijkë/Shell in 1966 grootste niet-Amerikaanse maatschappij Volgens „Fortune" is de Brits- Nederlandse groep Koninklijke/ Shell in 1966 wederom de groot ste niet-Amerikaanse maatschap pij geweest. Op de lijst die jaar lijks door „Fortune" wordt uitge geven van de 200 grootste niet- Amerikaanse maatschappijen, staat Kon./Shell met een omzet van 7.711.432.000 dollar en een netto-winst van 662.147.000 dol lar bovenaan. Op de tweede plaats komt eveneens een Brits- Nederlands bedrijf, n.l. Unilever met een omzet van 5.300.733.000 dollar. Verder blijkt uit de lijst dat bij de bovenste 200 zich 56 bedrijven bevinden uit Engeland, 38 uit Japan, 26 uit West-Duits land. 23 uit Frankrijk en 12 uit Canada. BESCHONKENE VEROOBZAAKT DODELIJK ONGEVAL PARI/ZENAARS ATEN GRATIS VIS VONDST BIJ SAMARKAND IN DE SOWJET-UNIE Felle kritiek op Arabische leiders LEVENSLANG VOOR SPION IN CHINA De verhouding (Evangelische) kerk en staat in de Duitse Demo cratische Republiek (DDR) is er in de loop der jaren niet op voor uit gegaan. Aanvankelijk bestond er als het ware een soort van ge wapende vrede, doch in de laat ste maanden is die situatie met de dag slechter geworden. Nü kan er met recht gesproken worden van een geloofsvervol ging. Niet als in de dagen der kerkhervorming met zijn raad van beroerten en de inquisitie, doch aangepast aan de tijd waar in we nu leven. Gelet op Stalins woorden „godsdienst is opium voor het volk" werd op de scholen in de D.D.R. het godsdienstonderricht vervangen door atheïstische vor ming". Op tijdstippen waarop godsdienstoefeningen worden ge houden, worden o.m. (rode) poli tieke bijeenkomsten en sport manifestaties georganiseerd. Het kerkewerk wordt afgeremd of belet. Staatsinstellingen en com munistische werkgevers zullen in bepaalde funkties geen belij dende leden der Evangelische kerk aanstellen. Dit alles gebeurt op een zeer achterbakse manier, waardoor de rode machthebbers willen voor komen voor het wereldforum te worden uitgemaakt als kerk- en geloofsvervolgers in een land met een eeuwenoude protestantse traditie en met ruim tien mil joen belijdende leden dier kerk. Het zal in de toekomst van de tactische en diplomatieke gaven van de leden der Synode en van de evangelische geestelijkheid afhangen, hoe de situatie zich verder zal ontwikkelen. Het goed besturen der Kerken en de ziels zorg harer lidmaten is 'n hache lijke zaak geworden. Stelling neming zal tot pijnlüke beslissin gen leiden en daarnaast tot nieuwe conflicten met de rode machtshebbers aanleiding geven. NEEN! De evangelische bisschop van Greifswald, dr. Krummacher, baarde al veel opzien en bü de rode autoriteiten grote woede, toen hij tijdens een predikatie de opmerking maakte: „Socialistisch werken: ja, doch socialistisch leven: neen". Hij gaf daarmee 'n richtsnoer voor hen, die onder alle omstandigheden de Kerk trouw willen blijven. Als gevolg hiervan is het nu aan de kinderen van lidmaten verboden om aan het gymnasium èn of aan de universiteit te gaan studeren. Door het Ulbricht- regiem wordt de pressie, welke op de Evangelische Kerk wordt uitgeoefend, schier ondraaglijk. De bijeenkomsten van jonge Het Chinese „Volksdagblad" heeft de Sowj et-Unie verweten in de republiek Mongolië neo kolonialisme uit te oefenen. Het Kremlin zond in de afgelopen maanden hoge partij- en re geringsdelegaties, die zich in de republiek als meester gedragen en zich met alle belangrijke bin nenlandse aangelegenheden be moeien, aldus het blad dat zegt dat tienduizenden Russische mi litairen in Mongolië zijn gesta tioneerd. Wrijvingen tussen Mongolië en China leidden eerder dit jaar tot betogingen voor de Mongoolse ambassade in Peking en de uit wijzing van een groep Chinese onderwijzers uit Oelan Bator. "gelovigen en de jeugdkerkdien- sten worden sinds kort onmoge lijk gemaakt of verboden, even als het houden van bazars, ver lotingen en wat dies meer zij .ter financiële ondersteuning van Kerk en van kerkewerk. Voor het houden van zogenaamde „Kerk dagen" wordt al reeds lang geen verlof meer verleend. Eigendom men der Kerk, in de vorm van woningen en landerijen zijn ont eigend en voor andere doelein den gebruikt. Het drukken en uitgeven van kerkbladen werd eveneens voorgoed verboden, in de plaats daarvoor kregen de ge meenteleden atheïstische lectuur toegezonden. 'Evangelische geestelijken, leden der synode en andere ker kelijke ambtsdragers, die naar West-Duitsland wilden reizen ter bijwoning van conferenties en soortgelijke bijeenkomsten wordt een uitreisvisum geweigerd. Het contact tussen de Wereldraad van Kerken en de Evangelische Kerk in Oost-Duitsland is verbro ken op last van hogerhand en publikaties van de wereldraad werden door de politie in beslag genomen. Aan Westduitse geestelijken die in verband met hun kerkelijk ambt een bezoek aan de D.D.R. willen brengen, wordt een inreis visum geweigerd, hetgeen des te pijnlijker is, daar in oktober a.s. de 450ste herdenking van de re formatie in het Oostduitse Wit tenberg groots zou worden her dacht. Gezien het optreden van de Oostduitse machthebbers zal deze herdenking wel van de baan zijn. De Amerikaanse delegatie op de ontwapeningsconferentie in Genève heeft donderdag te ken nen gegeven, dat bij geheime be-1 sprekingen met de Russen geen nieuwe gezichtspunten zijn ger rezen. Men achtte niettemin hoopvolle tekenen aanwezig, die de verwachting wettigen, dat binnenkort een voor alle par tijen acceptabele tekst uit de bus komt. William Foster, de Amerikaanse delegatiechef, reist vandaag naar Washington. Amerikanen en Russen probe ren het in Genève onderling eens te worden over het onder- De voormalige directeur van de Bank van Sicilië, de 67-jarige dr. Carlo Bazan, en 27 anderen zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens verduistering van zes miljoen gulden. Bazan, die sinds maart gevan gen zit, zou geld van de Bank hebben gebruikt voor het finan cieren van ongeregelde zaken. Van 1952 tot 1965 is hij president directeur van de Bank geweest. De rechter van instructie heeft besloten 44 anderen niet te laten vervolgen. Hierbij zijn twee pre laten van het Vaticaan, een ge wezen burgemeester van Paler mo en verscheidene bankiers, die ook tot de verdachten behoorden. De jongste arrestatie in deze zaak is woensdagavond verricht, 'n postzegelhandelaar uit Turijn. deel inspectie van hun gezamen lijk ingediende ontwerpverdrag tegen de verspreiding van kern wapens. De Russen dienden hiertoe vorige week een voor stel in, dat later door de Ame rikanen enigszins dubbelzinnig geformuleerd werd genoemd. Zoals bekend willen de West- europese landen het toezicht op hun kernenergie-activiteiten door Euratom laten verrichten, het geen de Russen „inspectie in eigen huis" noemen. Zelf geven zij de voorkeur aan inspectie door het internationaal bureau voor kernenergie in Wenen. In India begint zaterdag een twee weken durende campagne om geboortebeperking te propa geren. Deze vormt een inleiding tot een grootscheeps program ma dat er op is gericht het ge boortecijfer te verminderen van ruim 40 tot 25 per duizend in woners. President Hoessein zei donderdag in een toespraak: „Onze bevolking groeit- sneller dan onze economische bedrijvig heid. Het is de plicht van ieder gezin minder kinderen te krijgen teneinde het land voor een ramp te sparen." Het volk van India groeit met 12 miljoen zielen per jaar. Dit jaar overschreed het bevq^kings- tal de 520 miijoen. NAZI-UNIFORM Tokio: Een Japanse jongeman past een nazi-uniform, waarmee hij direkt trots de deur zal uit lopen. Een warenhuis heeft een speciale afdeling geopend, waar uniformen uit alle werelddelen te verkrijgen zijn. Het nieuwste pakje" in de military look is overigens dat van de rode gardist. OP ZOEK NAAR REBELLEN Auchi (Nigerië): Gewapend met granaatwerpers doorzoeken, leden van het Nigeriaanse federale leger een dorp imhet door rebel len beheerste midden-westen. De federale troepen zijn hier ver wikkeld in.felle gevechten. De Arabische landen hebben tijdens de „zesdaagse oorlog" in juni van dit jaar 430 vliegtuigen en 800 tanks verloren. Dit zegt het Britse „instituut voor stra tegische studies" in zijn jaarver slag „The Military Balance 1967- 68". Egypte leed de zwaarste materiële verliezen met 600 tanks en 340 vliegtuigen. Jordanië komt op de tweede plaats met 150 tanks en de gehele uit twin tig vliegtuigen bestaande lucht macht. Daarna komt Syrië met Een onder invloed van sterke drank verkerende automobilist heeft in de afgelopen nacht in Heemskerk een dodelijk ongeluk veroorzaakt. Op de rijksstraatweg reed hij frontaal tegen een auto, waarin de gezusters Van T. van 23 en 24 jaar uit Alkmaar zaten. Beide wagens vlogen in brand, waardoor één van de zusters omkwam. Haar zuster kon worden gered, evenals de bestuurder van de andere auto. Deze, de 36-jarige in Beverwijk wonende Belg G. F. M. V., die licht was gewond nam kort na het on geluk de vlucht. Met hulp van een speurhond werd hij enkele uren later in een veld gevonden, waar hij zijn roes lag uit te slapen. Hij is in Heemskerk opgesloten. Drie jongelui uit de plaats had den enige tijd vóór het ongeluk tevergeefs getracht de Belg het wegrijden te beletten, toen hij1 in kennelijke staat achter het stuur plaats nam. De man reed naar Cas- tricum, waar hij nog een café be zocht. De jongelui die hem gevolgd waren zagen hem van daar zigzag gend in de richting Beverwijk terugrijden en de fatale botsing veroorzaken. De Parijse vishandelaren hebben woensdag een openbaar banket aangericht met 15 ton vis, ber gen mosselen, honderden kilo's garnalen, slakken en fusten witte wijn. Tienduizenden Parijzenaars ver drongen zich rondom de 250 meter lange rij buffetten, die op de centrale markt waren opgesteld voor een mosselmaal tijd die „Operatie Neptunus" was gedoopt. Het doel van het visfestijn was de Fransen de smaak van vis weer bij te brengen. De ver koop van vis daalde na de schipbreuk van de Torey Can yon in april, waardoor grote hoeveelheden olie in zee vloei den, en doordat de r.-k. Kerk het verbod op het eten van vlees op vrijdag ophief. Archeologen hebben in het ge bied van Samarkand in de Sow- j et-republiek Oezbekistan de resten gevonden van een kind van tien jaar en van twee vol wassenen, die in het stenen tijd perk 40.000 jaar geleden moeten hebben geleefd. Voor het eerst vond men een „dodenstad" ter wijl men tot dusver alleen afzon derlijke graven uit die tijd had aangetroffen. De oudheidkundigen ontdekten ook sporen van woningen en van wat vermoedelijk werkplaatsen waren, waar destijds stenen werktuigen werden gemaakt. Er zijn bijna 10.000 stenen gebruiks voorwerpen opgegraven, waar onder bijlen van 2 kilo. De vondsten hebben de leider van het onderzoek, David Lev, tot de hypothese gebracht, dat de z.g. cromagnon-mens ook in cen- traal-Azië zou hebben geleefd. (In-1868 werden in het gebied van de Cromagnongrot bij Les Eyzies in de Dor.dogne vier skeletten ge vonden van oermensen met een grotere schedel dan die van de moderne mens. Sindsdien is aan getoond dat dit type mens in een groot gebied in Europa heeft ge woond. 96 In de ondergrondse cel zitten Aram en Orlando in druk ge sprek. Angelo's handlanger ver liest Aram geen moment uit het oog en houdt zijn zwaard in de hand geklemd, gereed om elke ontsnappingspoging te verhinde ren. „Juist," grijnst hij spottend, „de man die aan Aiglon opdracht gaf u van de rotsen te werpen, was inderdaad prins Angelo, die j zich als zijn broeder vermomd had!!! Maar Aiglon wist, dat hij u geen haar mocht krenken, dat was allemaal slechts toneel om Angelo in staat te stellen, u te redden en zodoende een goede strijder te winnen voor het tour- nooi." „Maar waarom al die moeite," vraagt Aram verbaasd. „Ik had mij toch reeds bij de broeder schap aangesloten?!"' „Angelo wilde voorkomen, dat ge door Balthazars vrienden tot onze gedachten zoudt worden gebracht. Door Balthazar zo zwart te maken, zorgden wij er draait Snel richt hij zijn blik voor, dat ge de praatjes van weer op de lachende ridder, graaf Bizzi, van jonkvrouwe Syl- maar deze heeft niets bemerkt! via en van Balthazar zelf niet I Vanuit zijn ooghoek ziet Aram meer geloofde. Bovendien begon de sproetige snuit van Presto, die de koning aan Balthazars eerlijk heid te twijfelen, toen Aiglon als gevangene voor hem werd ge bracht door Angelo en zelfs de nobele Aram, getuigde tegen de boze Balthazar, hahahaha!" Terwijl Orlando in lachen uit barst ziet Aram plotseling, hoe de zware celdeur langzaam open- voorzichtig door de opening gluurt. Met voorgewende achteloosheid staat Aram op en doet enkele stappen naar de deur. Orlando heft waarschuwend zijn zwaard 50 vliegtuigen en 50 tanks en ten slotte Irak met 20 vliegtuigen. De Arabische landen hebben sedert het einde van de oorlog hun mi litair potentieel weer opgevoerd. Op 30 juni omvatte de Egyptische luchtmacht 225 vliegtuigen waar van naar men aanneemt een honderdtal Migs-21 en 350 tanks. Irak had op die datum 170 vlieg tuigen en 600 tanks, Jordanië 100 tanks, Syrië 400 en 25 vliegtuigen en Zuid-Arabië enkele tanks en een twintigtal vliegtuigen. Israël beschikte op 30 juni over 900 tanks, waarvan 200 van het Rus sische type T-54 en 230 vliegtui gen. Over het niet gebruiken door Egypte van luchtdoelraket ten tijdens de oorlog verschilt de mening van de militaire en poli tieke deskundigen van het „In stitute for Strategie Studies" van die van anderen. De Britse des kundigen menen dat Egypte niet over een goed geleidesysteem voor zijn 100 raketten beschikte. De hoofdredacteur van het Egyptische blad „Al Moessawar", Achemed Baha'Eddin, heeft zich donderdag in een artikel scherp gekeerd tegen „de Arabische po litici die alleen maar om zich zelf omhoog te steken, zonder de Arabische belangen te dienen in Gaza en elders hebben uitge roepen dat wij Israël zouden gaan vernietigen en de Joden in zee werpen", en tevens tegen de „Arabische staatshoofden die hoog opgaven van een plan om Israël in drie uur te vernietigen". „Dergelijke woorden hebben de Arabische massa misleid em haar doen geloven dat Israël dank zij een toverformule in een ommezien zou verdwijnen. De Arabische propagandisten in het buitenland zagen zich genood zaakt erop te wijzen dat deze retoriek voor binnenlands ge bruik bestemd was en niet let terlijk .moest wordengenomen, wat het nodige sarcasme wekte", aldus Baha'Eddin, die voorzitter is van de Egyptische journalis tenvereniging. Hij voegde eraan toe: „Wij zijn bereid om tot een constructieve oplossing van de crisis in het midden-oostén te komen. Zo'n oplossing moet tot stand worden gebracht in het raam van de Arabische wereld, die het bestaan van rechthebben de minderheden aanvaardt". Een gekantelde tankwagen heeft donderdagmorgen op een rotonde in Hoogvliet bij Rotterdam voor hevige consternatie gezorgd. Poli tie en brandweer spoedden zich na de melding van het ongeluk naar de plaats van het ongeluk, waar onmiddellijk strenge voorzorgs maatregelen werden getroffen. Deze waren vooral noodzakelijk, omdat men in eerste instantie niet wist welk produkt de tankwagen, die op de rotonde in een slip raakte en omsloeg, vervoerde. Voor rioolputten in de buurt van de gekantelde tankwagen legde men zanddijkj'es aan om te voorkomen dat de inhoud van de tank in de buizen zou vloeien. Voorts moest' men rekening houden met het feit' dat in de onmiddellijke omgeving van de gekantelde auto een markt werd gehouden, waar vele honder den mensen aanwezig waren. Tot opluchting van brandweer en politie bleek later dat de wagen geen acrylnitriel of een ander gif tige vloeistof bevatte, maar 9.000 liter benzine, een produkt dat on der deze omstandigheden ook met de grootste voorzichtigheid behan deld moest worden. Aan het eind van de morgen slaagde men erin de benzine zonder ongelukken over te pompen in een andere tank wagen. Een volksrechtbank in Peking heeft een uit Indonesië afkom stige Chinees tot levenslang ver oordeeld wegens spionage voor de Amerikaanse voorlichtings dienst (U.S.I.S.), zo meldde het persbureau Nieuw-China woens dag. De man, de 28-jarige Tang Hsien-Tsjoean, was in 1966 door de U.S.Ï.S. in Hongkong als agent aangeworven en in februari j.L naar China gezonden om inlich tingen te verzamelen over de cul turele revolutie en militair ter reinen te fotograferen. Hij was aangehouden toen hij in maart het land probeerde te verlaten, Met hem stonden vier „contra revolutionairen" en een „cirmi- nele moordenaar" terecht, die tal dood werden veroordeeld. TERUGLOPENDE MARKT Beursplein 5 heeft zich gisteren goed kunnen herstellen bij de opening na de flauwe stemming van woensdag voor de internatio nale waarden. Deze duw naar 'n hoger koersniveau werd door Wallstreet gegeven. Kon. Olie verbeterde 60 cent op 143,40. Na beurs maakte de Kon. Shell- groep- het interim-dividend 1967 bekend. Vorig jaar bedroeg dit 3,25 met een slotdividend van 3,60. Philips steeg een halve gulden tot 113,60. Unilever ging 60 cent omhoog tot 109,60. AKU stelde teleur als gevolg van winstnemingen waardoor 30 cent lager werd geopend op 62,40. Hoogovens werd een gulden hoger geadviseerd op 95. Wallstreet sloot woensdag vast met grote omzetten. Deze be droegen 12,4 min. aandelen. Het Dow Jones-gemiddelde voor in dustrie-aandelen steeg er 12 pun ten tot 923,77. Van de Neder landse fondsen was KLM er één en Kon. Olie dollar hoger. Philips li en Unilever dollar lager. Gedurende de verdere beurs- duur daalden de koersen van de internationale waarden als ge volg van lokaal aanbod in een dunne markt. AKU zakte in tot 61,70, Philips 112,70, Unilever 109,20 en Kon. Olie tot 142,60. De scheepvaartsector zette lager'in. Later konden H.A.L. en Van Nievelt zich herstellen waardoor deze fondsen boven het slotniveau van woensdag uit kwamen. De cultures moesten terrein prijsgeven. De staats- fondsenmarkt was merendeels prijshoudend. Gedurende de voorbeurs werd 't aandeel Scheveningen (E.M.S.) verhandeld van 51 tot 53 tegen woensdag als officiële koers 48. Het ziet er naar uit dat ex-minis ter Veldkamp commissaris wordt van de E.M.Sj Dit zou het ver trouwen van het publiek ten goede komen, aldus de beurs. In het verdere beursverloop zakte A.K.U. in tot 61,50 maar Philips kon zich herstellen tot 113,30 en Kon. Olie tot 143,20. Van de scheepvaartwaarden liep Van Nievelt verder uit tot 113%. In de eerste periode gaf Albert Heijn een grote koerswinst te zien en wel met 20 punten. Bijen korf Beheer deed het nog beter met een koerswinst van 30 pun ten. Simon de Wit en Van Nelle gingen ieder 3 punten omhoog. K.L.M. verbeterde 5 en Scheve ningen 3. De claims Gist/Spiri tus werden verhandeld op 52,70 (52,30). Gist/Brocades steeg 5 en Mulder-Vogem 9 punten. Van Calvé was 11 punten lager niet af te komen. Hoogenbosch en Kiene daalde evenals Mijnbouw- kundige werken 6 punten. San ders gaf 5 en Ahog 9 punten prijs. De raad van commissarissen en de directie van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Mij hebben besloten tot uitkering van een interimdividend over het boekjaar 1967 van 3,25 per aan deel, zo werd nabeurs bekendge-1 maakt.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5