PROVINCIAAL NIEUWS caballero Woningzoekenden even groot iift in Terneuzen agenda - Pagina 3 Terneuzen Axel Groede Hoek Middelburg Sas van Gent maakt uw keel weer ols fluweel Voor de tweede maal gescheiden Sluis Algemene vergadering van het waterschap Axeler Ambacht te Axel Nieuwe plannen Bestuur Vrijdag 15 september 1967 DE VR1TE ZEEUW „Omloop door Zeeuws-Vlaanderen" de televisie op De N.T.S. zal zondagavond a.s. in het sportprogramma over Ne derland I van 19.35 tot 20.25 uur 'behalve aan de voetbalwedstrij den Volendam—NAC; MVV— Sparta en Vole wijekersCam- buur ook aandacht besteden aan de op zaterdag en zondag te hou den wielerwedstrijden door Zeeuws-Vlaanderen. Verder staan op het programma de tennisin- 'terland NederlandWest-Duits- land en de finales van het atle- tiektoernooi om de Europacup te Kiev. Firma A. de Hoop bestaat 75 jaar De Rotterdamse firma A. de Hoop die drie jaar geleden een dochteronderneming in Terneu zen vestigde, werd 75 jaar ge leden gesticht, toen twee gebroe ders De Hoop in Rotterdam een elektrotechnisch bureau openden. Sedert 1965 maakt het thans jubilerende bedrijf deel uit van de N.V. Van NieveltGoudriaan. Met vijf ondernemingen is de firma De Hoop uitgegroeid tot een bedrijf dat ongeveer 1550 mensftn in dienst heeft. Sedert de vestiging in Terneu zen is er in Zeeuws-Vlaanderen al veel werk verzet. Honderden woningen werden geïnstileerd, verder scholen, een zuivelfa briek, een poldergemaal en zelfs sporthallen in België. Ook voor de grote industrieën was de fir ma De Hoop werkzaam, met name voor N.S.U., de P.Z.E.M. en aan de aluminium-sulfaatfa- briek te Sas van .Gent. Er zijn momenteel in' Terneuzen ruim 40 personeelsleden, welk aan tal in de komende jaren vermoe delijk sterk zal stijgen. Evenals in Rotterdam brengt de scheepvaart veel werk mee, niet alleen in Terneuzen maar ook in Antwerpen en Vlissin- gen. Met het oog hierop en spe ciaal met het oog op de toekomst heeft .men in Terneuzen meer dan 10.000 m2 industrieterrein aangekocht, waarvan thans ruim 300 m2 in gebruik is met een kantoorgebouw, tekenkamer en magazijn. Burgemeestèr Rijpstra die in mei 1965 het nieuwe kan toorgebouw opende, sprak toen zijn voldoening uit over de meerdere werkgelegenheid wel ke het bedrijf in Terneuzen schiep. Op 23 september a.s. zullen de 1550 personeelsleden van de fir ma De Hoop het jubileumfeest vieren in de Rivièrahal te Rotter dam. Daarbij zullen ook aan wezig zijn de mensen uit Ter neuzen,L Tilburg, Heerlen, Haar lem en Arnhem. Gevonden voorwerpen De waarnemend korpschef van de gemeentepolitie te Terneuzen maakt bekend, dat de volgende gevonden voorwerpen bij de daarachter staande adressen zijn te bekomen: Bakkers-broodmes, J. Wiers- ma. Iepenlaan 5; plastic speel goedboot, A. Rensen, Burg, Geill- str. 17; paar herensokken, wed. Gelderland, le Verbindingsstr. 15; geldbedrag, J. de Bruijne, Steenkamplaan 22; muntbiljet, Rijkspolitie, P. C. Hooftstr. 12; witte badmuts en blauwe linnen damesschoen, C. Leunis, Rozen- str. 210; Goese boerenrok, J. Buijze, Magrette 22, Axel; biljet Belgische francs, Van Waes, N. J. Hartestr. 3; herenpolshorloge, Bakker, Herengracht 6; rode kindersandaaltjes, mevr. Hui- bregtse, Westsluis P.3; zonnebril in etui, Van Tatenhove, Azalea- str. 90; armband met plaatje „Jetty", Van Hecke, Kerkhoflaan 36; grijs poesje, mevr. Sol, Es doornlaan 15; leren jasje, W. Zegers, C.45, Zaamslag; grijze schoenen, J. Quaars, Axelsestr. 115; wit konijn, Jan Steenstr. 21; zilveren ketting met, bedeltjes, mevr. Siereveld, Erasmusstr. 6; blauwe damesregenjas in etui, De Feijter, Prunusstr. 10; bank biljet, M. Donze, G. Gezellestr. 42; zeevismolen, J. den-Engels man, Leliestr. 19; zilveren arm bandje met naam „Sanny", Klok, Acaciastr. 11; badtas met hand doek en lege portemonnee, L. Vroegop, Bernhardstr. 19; bruine knipportemonnee met inh., Leen- houts, Nieuwstr. 50; rood kinder- vest met naam Anneke Braai, J. Rouw, W. Kloosstr. 15; 2 bank biljetten, Kamerik, Donze Vis- serstr. 6. Aan bet bureau van politie, Schoolplein 2, bevinden zich de volgende gevonden voorwerpen: Zwarte portemonnee met naam Van Splunder, Rittemsestr. 36, Souburg; portemonnee met inh.: blauw kinderjack; etui met. 2 sleutels; verzekeringsplaatje bromfiets DSD-250; ijzeren over spanning; pasfoto van meisje in mapje; huissleutel; jongensano rak; bruine plastic schoen;, rode damesportemonnee met inh.; ceintuur: badhanddoek; ballpen; zwemabonnement t.n.v. A. F. Kasters; zakagenda; foto's en bromfietsenverz. bewijs t.n.v. A. W. Hettema, Westkade 111, Sas van Gent; verzekerings plaatje bromfiets JZX-214; zon nebril; herenpolshorloge; bruine boodschaopentas met groente en fruit; schooletui met inh.; etui met schrijfbehoeften; zwart witte damestas; weekendtas met Duitse krant; blauwe badtas. Zaterdag dodenherdenking De dodenherdenking zal dit jaar in tegenwoordigheid van de; Poolse oud-strijders plaatsvinden op zatérdag 16 september bij het monument aan de Zeestraat. Het programma is als volgt samgesteld: 11.1511.30 uur: Opstelling voor de stille tocht op de Markt. 11.30 uur: Vertrek naar het monument. 11.3511.40 uur: Opstelling bij 't monument aan de Zeestraat. 11.4011.42 Koraalmuziek door muziekvereniging „Hosanna". 11.4211.47 uur: Kranslegging bij het monument. 11.47—11.48 uur: „The last Post" 11.4811.50 uur: Twee minuten stilte. 11.5011.51 uur: Reveille. 11.5111.53 uur: Declamatie. 11.5311.56 uur: Zingen van het Poolse volkslied dopr het N. H. kerkkoor waarbij de Poolse vlag wordt gehesen door wet houder Ysebaert. 11.5611.57 uur: Ontsteking van de bevrijdingsvlam door de burgemeester. 11.5712.0,0 uur: Wilhelmus, te spelen door „Hosanna", waar bij de Nederlandse vlag wordt gehesen door wethouder Van Bendegem. 12 uur: Afmars naar de Markt. Weinig zon maar goede stemming op de derde dag van de Breughelfeesten Donderdag liet de zon verstek gaan, maar dit deed aan de fees telijkheden slechts weinig af breuk. Toen burgemeester Van Dijke' des middags om drie uur de vlam in het vuur stak onder de os voor de Breugheliaanse maaltijd was er in Axel al een gezellige stemming en'waren ve len aanwezig bij het ontsteken van het vuur. Voor de dames was het hoog tepunt van deze dag natuurlijk de modeshow. De firma Dey hield in. de Molenstraat een bruids- en gelegenheidsshow met een grote collectie van de Hol landse en Franse mode. van het modehuis Christie. De plaats van deze show was bijzonder goed ge kozen.. Het wandelpodium kwam vanuit de molen. Door de glooiing van de straat werd een overzich telijk geheel verkregen. De molen werd tevens als kleed kamer gebruikt en het was een apart gezicht de mannequins in chique kleding uit de molen te zien komen. Alle geshowde kleding is, voor zover zij al in de handel is, bij de firma Dey voorhanden. Ook was grote belangstelling voor de zaak van Visser-Koole. Daar stonden broederlijk naast elkaar de nieuwste Jaguar sport auto (die een snelheid van 240 km per uur kan halen) en de uit het jaar 1901 daterende Dyon Bouton, welke zijn hoogste snel heid tot 15 km reikte. Om 6 uur kwamen reeds de eerste deelnemers voor de Breu gheliaanse maaltijd en met het vorderen van de tijd groeide de animo voor deze maaltijd en wa ren steeds alle plaatsen bezet. Verschillende firma's maakten van deze gelegenheid gebruik om met haar hele personeel-aan zo'n maaltijd deel te nemen. Van de diverse festiviteiten werden opnamen gemaakt voor het. t.v.-programma „Van ge west tot gewest." Om 8 uur was het weer „Ho sanna" in Breughelcostuum ge stoken, die voor pittige muziek bij de maaltijd zorgde, waarmee de volksdansgroep „Edelhart" uit Zottegem (België) goede volks dansen te zien gaf en schilderijen van Pieter Breughel uitbeelden. Ook. de derde dag van het feest mag geslaagd worden genoemd. Drumband „Axel" naar Jordaanfestival A.s. zondag zal de Axelse drum band van tambour-maitre Schoot deelnemen aan het Jordaanfes tival in Amsterdam. Dit jaarlijks terugkerend muziekfestijn wordt georganiseerd door de bekende meisjesdrumband „De Palm". Met nog een vijftigtal andere korpsen zal uitgemaakt worden wie in het bezit komt van de „Prins Clausbeker" en de „Grote prijs van Amsterdam". Verkeersongeval Op de riiksweg nabij Kruisdijk is de heer C. S. uit Oostburg met zijn auto achteron de auto van mevr. E. S. uit Groede gereden. Het ongeluk gebeurde toen mevr. S. linksaf de Kruisdijkweg wilde inslaan. Beide auto's liepen ma teriële schade op. Toneeluitvoering Tijdens een dezer dagen gehou den vergadering in de gemeen telijke gehoorzaal is besloten tot de oprichting van een toneelgroep als onderafdeling van de muziek- verenging. De regie zal in han den komen van de heer J. A. van der Lijke. Indien mogelijk wil men in december of januari voor de leden en donateurs .van E.N. Z.K. reeds een uitvoering geven. Hengelsport en gymnastiek De hengelsnortvereniging „Sport en Genoegen" alhier heeft voor morgen (zaterdag 16 september) een zeehengelwedstrijd uitge schreven, oostelijk van de water toren te Terneuzen. Aan deze wedstrijd die meetelt voor het ^-he'dekamoioensnhao. zijn veel mooie prijzen verbonden, waar onder een bromfiets, een com plete zeehengeluitrusting en rnyetclere bekers. Met het oog op „Sint Albert", de vloed is de aanvang vastge steld op half twaalf. 's Middags om drie uur is er een gymnastiékdemonstratie in 't Burgemeester van Tienhoven- plantsoen, waaraan medewer king wordt verleend door het muziekgezelschap E.N.Z.K. Ver der zullen de „Hoekse Rakkers" een judodemonstratie geven. Gedep. Staten kozen voor industrie In de woensdag gehouden ver gadering van de Provinciale Sta ten van Zeeland hebben Ged. Staten zich bij monde van jhr. mr. T. A. J. W, Schorer duide lijk uitgesproken voor industriële uitbreiding westelijk van Ter neuzen. Dit geschiedde nadat enkele leden de brochure „Westerschel- de als erfdeel van het Zeeuwse landschap" ter sprake hadden" gebracht, waarin zoals bekend een pleidooi wordt geleverd voor uitbreiding van het DOW-com- plex ten oosten van Terneuzen in de richting Ossenisse. De heren Van der Peijl en Stenvert stonden op het stand punt dat men de belangen van de industrialisatie geen belem meringen in de weg kan leggen. Wel dienen landschaps- en in- dustriebelangen tegen elkaar te worden afgewogen. De heer Adriaansens wilde de industrialisatie langs de Wester- schelde beperken tot Vlissingen- Ellewoutsdijk en TerneuzenOs senisse. Deze spreker zag tien-- maal liever Reimerswaal dan een lint van industrieën langs de Westerschelde. Het debat heeft dus weinig positiefs opgeleverd en het ziet er naar uit dat de uitbreiding van het DOW-complex in wes telijke richting geen moeilijk heden zal ondervinden. Provinciale Staten contra Reimerswaalplan De Provinciale Staten van Zee land hebben de nota inzake het Reimerswaalplan voor kennisge ving aangenomen. Zij bleken woensdag bij de behandeling van de nota bezwaren te hebben tegen het voorstel van Gad. Sta ten omdat het hun te ver ging. Geen bezwaar bleek te bestaan tegen een verder overleg van Ged. Staten over deze zaak met de regering. De inhoud van de nota, die in overleg met Gede puteerde Staten van Noord-Bra bant werd opgesteld en die ook in de Brabantse staten werd be handeld, riep bij de Zeeuwse staten vele bedenkingen op. In het algemeen vond men het pre matuur nu reeds enige uitspraak te doen over de opzet voor een bestuurlijke regeling en over de planologische aspecten van een project dat pas na afsluiting van de Oosferschelde in 1978 even tueel zal worden gerealiseerd, Bovendien achtte men het ge wenst af te wachten tot welke conclusies de studies van de cen trale werkgroep van het overleg orgaan „zeehavenontwikkeling zuidwest-Nederland" zullen lei den. De bezwaren bleven be staan, ook na de verdediging van de nota door jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, lid van Ged. Staten, die betoogde dat zelfs geen principe besluit werd gevraagd. Klankbeeld kanaal Terneuzen—Gent Maandagavond 118 sept. zal de N.R.U. van 21.30 'tot 22 uur een klankbeeld uitzenden over het kanaal van Terneuzen naar Gent. Hierin komen o.m.'aan het woord de burgemeesters van Sas van Gent en Zelzate, de heer Ancelin, lector aan de rijksuniversiteit te Gent, en enkele directeuren van grote industriële bedrijven in de kanaalzone. Het klankbeeld zal de aandacht vragen voor „een NederlandsBelgische zaak van grote diepgang" en men wil erin tot uiting brengen welke belan gen voor de industrie en de ont wikkeling van de kanaalzone in het algemeen worden gediend met de verbreding en de verdie ping van het kanaal. Zoals bekend zal de vernieuw de waterweg in november 1968. op welk tijdstip men gereed hoopt te zijn met de grote wer ken door koningin Juliana en ko ning Boudewijn worden geopend. Sasse fotokring begint nieuw seizoen De Sasse fotokring begint maandag 18 september rpet het nieuwe seizoen. De hoofdschotel van de eerste bijeenkomst is de vertoning van dia's van het af gelopen seizoen. Als technisch onderdeel van de avond zal er worden gesproken over de filters voor zwart/wit foto's. Het nieuwe seizoen gaat van start in cafetaria Verbiest. Kunstkring in eigen gebouw De leden van de kunstkring van Sas van-Gent, die onlangs weer actief is geworden, hebben de beschikking gekregen over een eigen gebouw, waarin ze kunnen schilderen, boetseren, beeldhouwen en andere crea tieve bezigheden kunnen ont plooien. De kunstkring is onder gebracht in een onbewoonbare woning in de Brandspuitstraat, die voor dit doel nog goed vol doet. Het ligt in de bedoeling in de toekomst werken te gaan exposeren. Men heeft er reeds aan gedacht een dergelijke ex positie in te richten in het club gebouw van de buurtvereniging RED BAND ROOSENDAAL De acteur José Ferrer (53) en de zangeres Rosemary Clooney (39) zijn in Santa Monica (Cali- fornië) voor de tweede maal ge scheiden, Het paar is in 1953 ge trouwd, scheidde in 1962, maar verzoende zich na zeven maan den weer. Ferrer is veroordeeld tot betaling van 1500 dollar per maand voor het onderhoud van de vijf kinderen, die van 7 tot 12 jaar oud zijn. Openingwijkgebouw Sint Albert Na maanden van werken, bou wen en rekenen zal de officiële opening van het clubhuis van de buurtvereniging „Sint Albert" plaats vinden op zaterdag 7 ok tober 1967. Het clubhuis, dat een voormalige direktiekeet is ge weest van de rijkswaterstaat te Hellevoetsluis, staat nu aan de Van Miltstraat te Sas van Gent als toonbeeld van samenwerking van de buurtvereniging en als voorwerp van trots voor de vele bouwers en schilders van dit unieke gebouw. Ook de bejaar den van het bejaardenhuis „De Redoute" hebben zich niet on betuigd gelaten en hebben er eveneens hun beste krachten aan gegeven. Laatste zwemproeven in 1967 In het Sasse zwembad werden deze week voor de laatste maal in het zomerseizoen proeven af genomen voor de lagere scholen. De temperatuur van het water was maar net aan, zodat 't water aan de frisse kant was. Gelukkig scheen er een lekker zonnetje. De examens werden afgeno men door de heer Th. Cambier uit Breskens als KNZB-official en de heer P, de Vries, badmees ter te Sas van Gent, mevr. W. Wagenaar-Weyermans, diploma consul in de kring Zeeland van de KNZB, gaf eveneens blijk van belangstelling. Voor het diploma „zwemproef" slaagden: R.K. meisjesschool St. Michael: I. R. de Smet, S. Schauwvliege, V. van Aerde, J. de Coninck, K. Remerie, D. de Jaeger, R. Bral, C. v. d. Berg, W. Klasen, M. van Doren, M. Engels, A. Martens, M. Hemelaar, M. Smolenaars, K. Cattoir; Prins Frederik Hendrikschool: H. J. Wisse, P. van Sluis, H. S. Gunter, G. de Braai, H. C. Heu- veling, J. van Eetveldt, R. v. d. Kieft, C. de Maillie, B. de Hamer. R.K. jongensschool St. Aloy- sius: P. A. M. van Dijk, D. P. J. Vermunt, E. C. Ph. de Maaijer, J. C. M. Cattoir, F. H. ter Hoor, A. C. M. Heyne, C. M. M. Berke laar, H. W. L. M. Berkelaar, E. J. C. Cuyle. R.K. Huishoudschool St.' Joseph: A. M. G. de la Ruelle. R.K. school St. Joseph te West- dorpe: G. van Waes, L. Gijsel, M. van Hecke, N. Bauwens, I. Scheele, D. Mechelinck, T. de Krijger. R.K. St. Petrus: M. M. C. Korst, C. A. Verbeke, G. M. M. G. v. d. Bergh. Voor het diploma „Geoefend zwemmer": R.K. meisjesschool St. Michael: A. Snelleman, M. Vaal, M. Kers- bulck, A. Polmann, B. d'Hondt. Prins Frederik Hendrikschool: M. G. Maas, M. J. Wisse, M. M. Hubregtsen," A. J. de Hamer. R.K. jongensschool St. Aloy- sius: F. B. M. Rademakers. R.K. Huishoudschool St. Joseph: A. van Leeuwen, R. J. A. Schelstraete, J. M. Smet. R.K. Lagere school St. Joseph, Westdorpe: G. v. d. Abeele, A. v. Poecke, I. Bauwens, T. de Krij ger, R. Spuesens, R. van Hurck. Voor het diploma „Zwemvaar- digheid I": R.K. meisjesschool St. Michael: M. T. Bockstael, J. Schoonis, S. Persijn, C. Vermoet. M. Boon, M. van Hijfte. S. Ranschaert. Prins Frederik Hendrikschool: P. J. A. de Maillie, M. de Vos, D. J. de Braal. R.K. Lagere school St. Joseph, Westdorpe: G. Hendriks, L. van vonren, I.- Audenaerd, F. van Hecke. R.K, Huishoudschool St. Joseuh: M. A. A. Spuesens, O. M. P. Soethaert. Voor diploma „Zwemvaar- digheld.II": R.K. Lagere school St. Joseph, Westdorpe: T. de Krijger. R.K. Huishoudschool St. Joseph: J. M. v. d. Graaf. V erkeersongeval Op de rijksweg tussen Schoon- dijke en Breskens is de personen auto van mevr. W. L, uit Heyst (België) achteron de auto van de heer C. P. uit Oostburg gereden. De heer P. was juist bezig een landbouwtractor in te halen, waarbij hij onmiddellijk werd gevolgd door de Belgische mevr. L. On dat zelfde moment kwam uit tegenovergestelde richting een auto aan. Mevr. L. kon niet tijdig meer invoegen en remde krachtig, waardoor haar auto vanwege het natte wegdek begon te sliepen en tegen de ach+erzijde van de auto van de heer P. bots te en beide auto's zwaar werden beschadigd. Geschiedenis van Sluis Na afloop van de meuhelshow. die op het ogenblik in de raad huiskelder te zien is, komt er een expositie die de geschiede nis van Sluis in beeld brengt Donderdagmiddag heeft het wa terschap Axeler Ambacht een al gemene ledenvergadering gehou den in het „Gezellenhuis", onder voorzitterschap van de dijkgraaf de heer P. van Hoeve. De korte agenda kreeg een vlotte afwerking. Bij de mededelingen vroeg de heer Van Waes of het juist is dat aan de gemeente Axel grond is verkocht voor de prijs van 20 cent per m2. De Voorzitter antwoordde dat dit juist is, het gaat hier om een klein stukje grond. Bij punt 5 van de agenda infor meerde de heer M. K. van Dijke naar aanleiding van het voorstel tot „Vaststelling Verordening ver goeding voor schade aan gewas sen" hoe men tot deze tarieflijst is gekomen en of deze in overeen stemmine is met uitkeringen door nutsbedrijven. De Voorzitter antwoordde hier op dat deze tarieflijst is opge vraagd bij de gewestelijke raad van het landbouwschap en in grote lijn gelijk is aan de uitkeringen voor de nutsbedrijven. De heer J. Scheele merkte op dat hij de onderregel van deze lijst graag iets meer omschreven had gezien, daar men soms met 2-jarige gewassen te doen heeft, zoals kar- wii en graszaad. De Voorzitter antwoordde dat in dit soort gevallen teruggegre pen kan worden naar art. I, 2e lid, waarin staat het mogelijk is een en ander naar omstandigheden te regelen. Na deze bespreking werd ook dit voorstel aangenomen. Het voorstel „Uitvoering wer ken ter verbetering van de ontwa tering gedeelte Koegorspolder" was voor de heer Van Hoeve aan leiding om te vragen of deze wer ken niet op particulier terrein lig gen. Als het waterschao dit gaat doen zullen er mogelijk later meer dergelijke aanvragen komen. De Voorzitter zeide dat dit zeker wel het geval zal zijn. maar wan neer het noodzakelijk is, zullen wij dit wel moeten doen. Het is zo, dat het waterschap de afwatering moet verzorgen tot aan de laatste eige naar. De heer Van de Ree zegt als wij de sloten door moeten trekken tot aan de laatste eigenaar dan kan dit wel eens moeilijkheden opleveren daar deze percelen soms gesplitst zijn. De Voorzitter was het hiermede eens maar dit zit er nu eenmaal in. Ook dit voorstel werd aangeno men. OMVRAAG De heer Van Waes zeide nu al enkele malen een voorlopige ver schotsaanslag te hebben ontvan gen en vroeg wanneer komt er nu eens een definitieve aanslag en hoe staat het met de toevloeiing van de polders. Hierop antwoordde de Voorzit ter dat in deze G. S.-besluiten te pas komen. Van de voormalige pol ders moet een staat' opgemaakt worden van bezittingen en schul den. Verder is er een achterstand in openbare werken. Zolang dit niet rond is kan er geen definitief verschot worden vastgesteld. Het streven is om f 2 per Jaar op het geschot in te looen en diï in 30 jaar gelijk te trekken, maar er zlin gevallen waar hef niet mogeliik zal ziin met 2 per Jaar 'dit in 30 iaar gelijk te kriigen. Daarom liikf 1 het bestuur het beste in dergelijke^ gevallen, een hoger bedrag te vra gen. De planning is om bij het eind van dit jaar de definitieve verschot- prijs over 1967 te stellen en daarna met enige tussenpozen' dit voor '65, '66 en daarna 1968. De heer J. de Putter merkte op dat de nieuwe duiker in de Lange- dreef e^p mooi stuk werk is maar deze- z:?ï blijken te klein te zijn. Wanneer men de afwatering zal moeten gaan schoonmaken zal deze -duiker niet schoonmaak- machines niet kunnen werken. Verder vraagt de heer De Putter, wie de balken in het sluisje steekt waardoor de waterstand ten gerie ve van de vissers veel te hoog wordt gehouden. Gaarne zag spre ker dat morgen of uiterlijk volgen de week deze balken worden weg gehaald waardoor de waterstand zakt. De heer Van der Waa (technisch hoofdambtenaar) zeide in ant woord op de eerste vraag, dat het inderdaad niet altijd mogelijk zal zijn de bedoelde machines te ge bruiken, maar als wij zó hadden moeten bouwen dat dit mogelijk zou zijn, zouden de kosten 100 hoger zijn geweest. Om deze finan ciële redenen is hiertoe niet over gegaan. Op de tweede vraag van de heer De Putter antwoordde de Voorzit ter, dat deze balken door het wa terschap worden aangebracht. Of een waterstand hoog is, is voor ieder niet gelijk. Wat de een hoog vindt is voor een ander laag. Het waterschap probeert altijd in het midden hiervan te blijven. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering en gingen de aanwe zigen voor een excursie naar de werken van de dijkverhoging aan het Hellegat. anders dan .andere CONSTANTE KWALITEIT „25 STUKS ft .50 40-MILJOENSTE BEZOEKER OP EXPO-'67 De. wereldtentoonstelling In Montreal heeft woensdagavond haar 40-miljoenste bezoeker ont vangen, een industrieel tekenaar uit Montreal, Serge Amiot, die de Expo-67 voor de achtste maal bezocht. In het Zwitsers pavil joen werd hem een horloge over handigd, terwijl hem in het Mexicaanse paviljoen een diner wachtte. In een brandweerauto uit 1932 werd hij over. het terrein rondgereden. Hij heeft nog een maaltijd tegoed in een restaurant van zijn keuze. Bierkoning gestorven De „Ierse bierkoning" Rupert Guiness, graaf van Iveagh, is gis teren in zijn woning te Woking in Surrey overleden. Hij was 94 jaar. Hij werd als een van de rijkste mannen van Engeland be schouwd. Zijn vader liet hem bij zijn dood in 1927 ruim 140 mil joen gulden na. In 1962 legde de overledene het presidentschap van het Guiness-concern neer. Een kleinzoon volgde hem op. ZATERDAG. 16 SEPTEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur* ..Zo gaat dat in Texas Zuidersportnark. 3.30 uur: Tem. "Boys ISprang I. Gpref. Kerk (Vrijgemaakt), Van Cantfortstr., 8 uur: Zang avond. ZONDAG 17 SEPTEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 30 en 8 uur: „Zo gaat dat in Texas": 5 uur: „Kasteel der monsters". MAANDAG 18 SEPTEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Kasteel der monsters". 19 SEPTEMBER Luxor-Theater, J DINSDAG Terne"zen: uur: „Kasteel der monsters". door middel van oude prenten en kaarten, waaronder een groot aantal oude ansichtkaarten die in het bezit van de ge meente ziin. Gngetw"feld zal deze tentoon stelling in de belangstelling staan van alle streekgenoten die willen zien hoe het vroeger al lemaal was. De Terneuzense woningbouw vereniging „Werkmansbelang" hield in café „Du Commerce" haar jaarvergadering, wegens ziekte van de voorzitter, de heer J. Meeu- sen, thans onder voorzitterschap van de heer W. Weterings. Deze deelde in zijn openingstoe spraak mede, dat op 15 november 1966 de vereniging 2325 leden telde, waarvan 1789 een woning van de vereniging hebben. 536 wachten nog steeds op woonruim te. Aan het begin van het jaar wa ren er nog 531 woningzoekenden. Er kwamen in de loop van het boekjaar 273 woningen bij. Het aantal woningzoekenden blijft dus ondanks de meerdere woningen ongeveer gelijk. Daar dit ook in de voorgaande jaren het geval was, worden er dus, zo merkte de heer Weterings op, te weinig woningen gebouwd, om de bevolkingsaanwas aan een ge schikte woning te helpen; dus ook een „betaalbare" woning. De heer Weterings wenste de opmerking, die men we] eens hoort, dat de vereniging leden heeft die er in feite niet in thuis horen, niet te geloven. Dit' aantal is zeer klein, zo merkte de waarnemend voor zitter op. In totaal telt de vereni ging nog steeds 500 woningzoe kende gezinnen. Hij merkte hierbij verder op dat het voor het dage lijks bestuur uitermate moeilijk is een juiste woningverdeling toe te passen. Bovendien Is er ook nog de huisvestingscommissie, die de uiteindelijke beslissing neemt. Extra bouweontingenten Worden toegewezen voor de vestiging van nieuwe Industrieën, aldus de heer Weterings. Daardoor heeft' de ver eniging wel eens een ruimere arm slag. Als oplossing van de wo ningnood zag de heer Weterings het houwen van 300 5 500 wonin gen per jaar. Daarmee zou de wo ningnood in 1971/1972 in Terneu zen tot het verleden kupnen be horen. Verder merkte hij oo dat' de huren in de particuliere sector vrij hoog zijn en voor het gros van de woningzoekenden onbetaalbaar. Daardoor staan in diverse straten nieuwe woningen leeg. Na T okto ber, als de huren vrii zullen ziin, zal d't nog meer problemen ooroe nen. De heer Weterings achtte een doeltreffend ingriioen noodzake- liik. Wanneer dit niet gebeurt, verwacht de heer Weterinas een grote leden'toename hu de woning bouwverenigingen. Voo<- de ge meenten Middelburg. Vlissingen. Coes en Terneuzen nehttp de heer Weterings de huurliberalisatie te vroeg gekomen. Voorts zag hu een gevaar in het "feit dat vele Belgen hele cnmnlpx- en woningen in Zeeuws-Vlaande- ren hebben gekocht, als geldbeleg ging. Nu de huren vrii komen acht te hü het niet onwaarschijnlijk dat zii de kans zullen griinen om nog meer geld uit. hun bezit te slaan. hoof Weterings voorzag een moeilijke tijd voor de woningbouw verenigingen, omdat de bouw van woningwetwoningen zal afgeremd worden. „Men praat over meer premiebouw, maar dat is voor de woningbouwverenigingen zeer be perkt, gezien de hoge rentevoet". De heer Weterings deelde mede dat „Werkmansbelang" volop aan nieuwe plannen bezig is. Ten eerste omdat de woningnood zo spoedig mogelijk moet worden opgeheven en vervolgens omdat het de ge meente ernst wordt met de sane ring. Er is een werkplaats aanbe steed aan de Mr. Haarmanweg ten gerieve van de onderhoudsdienst. De thans in dienst zijnde 11 perso neelsleden zal spoedig niet genoeg blijken te zijn. Vooral op het ge bied van buitenschilderwerk is er nog een achterstand. Voor de bouw van een nieuw bejaardencentrum van de stichting „Algemene Bejaardenzorg Terneu zen" zijn de plannen al ver gevor derd. Het is de bedoeling daf „Werkmansbelang" dit centrum bouwt en verder zal exploiteren. Aan de beurt van aftreden waï de heer J. de Jong, die bij accla matie werd herkozen. De voor zitter deelde verder mede dat: aan de Alvarezlaan-Bachlaan, 176 eta gewoningen in aanbouw zijn, wel ke eind december en in het begin van het volgend jaar gereed zullen zijn. De voorlopige huurprijs inclusief centrale verwarming zal 116 per maand bedragen. Nabij Driewegen 312 eengezins woningen ih aanbouw zijn, waar van inmiddels 78 bewoond zijn. Vermoedelijk zal het totale plan binnen een jaar kunnen worden opgeleverd. De voorlopige prijs hiervan, inclusief centrale verwar ming, zal 145 bedragen. Teneinde de oplevering van nieuwe woningen niet te doen stagneren heeft „Werkmansbe lang" een plan gereed voor 482 etagewoningen, welke bouwblok ken 5 en 7 hoog zullen worden. Betreffende de toegestane bouw som werd overeenstemming be reikt'. Het wachten is oo het bouw volume en de riiksgoedkeuring. De door het bestuur voorge stelde statutenwijziging werd door de voorzitter breedvoerig toege licht en leverde nogal wat discus sies op. Met de verlenging van de tiids- duur der vereniging werd zonder meer akkoord gegaan, terwijl de uitbreiding van het aantal be stuursleden met vreugde werd be groet. Er werd voor gepleit om t.z.t. ook dames in het bestuur zit ting te doen nemen. Door het bestuur werd voorge steld de naam Woningbouwvereni ging „Werkmansbelang" te wiizi- gen in Woningbouwvereniging „Terneuzen". Het bestuur werd ge machtigd voor deze wijziging de koninklijke goedkeuring aan te vr^en. Van de mogelijkheid om vragen te stellen, werd een levendig ge bruik gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3