Beroep van Oe Thant op Afrikaanse landen Operatie „Wheeler" in de Kwe-Sonvailei jc i Bezoek Groothertogelijk Paar aan Zeeland Weer strijd bij de grens tussen Sikkim en Tibet Leiders van westerse landen naar Moskou? ONTPLOFFING BIJ SCHEEPSWERF EN ALBLASSERDAM: 20 GEWONDEN INSTALLATIE STAATSCOMMISSIE GRONDWET EN KIESWET Verkiezingen 1971 volgens nieuwe wet HET WEER VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1967 23e Jaargang No. 7024 Brand in Saigon Verliezen gestegen m Steekvlammen Kransleggtfig 1 in Nieuwe IKerk te Delft Oorlog? met muziek voorop Hoogwater IWeerderheids- stelsel Perfectionisme De Belgische douanestaking Ton- en Prenb. bij abonnement: TERNEUZEN M^StSëep4T6t®Jr&3 a eteurI. van Se Sand» Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en r Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 et. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum pex advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gêi.i bandels» advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk'tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De topconferentie van de or ganisatie voor Afrikaanse een heid (O.A.E.) is donderdag ge ëindigd met een oproep van V.N.- secretaris-generaal Oe Thant tegen nationalistische tendenzen. In tegenstelling tot voorgaan de jaren verliep de conferentie zonder grote sensatie. Middel punt van de besprekingen vorm den de gewapende conflicten in Nigeria en Kongo. Op de slotdag van de conferen tie werd besloten, een delegatie van zes Afrikaanse staten naar de Nigeriaanse federale hoofd stad Lagos te zenden, om er bij generaal Gowon op aan te drin gen, het conflict met de zich on afhankelijk verklaarde oostpro vincie Biafra bij te leggen. Leden van de delegatie zijn keizer Haile Selassie van Ethiopië en de pre sidenten Hamani Diori van Niger, Ahidjo van Kameroen, Tubman van Liberia, Moboetoe van Kon go en Ankrah van Ghana. De oproep tot een vreedzame bijlegging van het geschil ging gepaard met een veroordeling van afscheidingsakties en "een steunverklaring aan het federale Nigeriaanse bewind. Wat betreft de toestand in het land van gastheer Moboetoe, werd van de blanke huurlingen in Boekavoe geëist, het land zo spoedig mogelijk te verlaten. Hiervoor wordt een vrijgeleide verleend, maar mocht het aan bod afgewezen worden, dan zul len alle O.A.E.-lidstaten Kongo Chinese troepen hebben donder dagochtend bij de Nathoe-pas weer tegenover hen gelegen Indi sche militairen met granaatvuur bestookt. Het is de vierde achter eenvolgende dag dat er wordt ge schoten aan de grens tussen Sik kim èn Tibet. Dit maakte de Indiase minister van defensie, Swaran Singh, be kend voordat hij naar Moskou ver trok voor besprekingen met de Sowjetregering. Verscheidene bladen in Calcutta meldden gisteren dat China zou hebben gedreigd met ingrijpen van zijn luchtmacht, als de Indiase troepen het vuren aan de grens bij de Nathoe-pas niet zouden staken. Dit zou de Chinese Tadio hebben gezegd. De Indiase autoriteiten zouden voorzorgsmaatregelen heb ben getroffen voor eventuele lucht aanvallen. moeten helpen de huurlingen te verdrijven. Ethiopië heeft voor dit doel reeds vier straaljagers beschikbaar gesteld en ook aan geboden troepen te zenden, maar het is niet bekend of andere sta ten ook concrete aanbiedingen hebben gedaan. MEDELEVEN Bij de behandeling van de toe stand in het midden-oosten werd medeleven met Egypte uitge sproken en geëist dat het bezet gehouden deel van dat land on middellijk door de „vreemde mogendheid" ontruimd wordt. Israël werd niet met name ge noemd of veroordeeld. Evenals op vorige zittingen werd veel aandacht besteed aan de nog niet onafhankelijke Afri kaanse staten. Besloten werd, de bijdragen voor het bijzondere fonds voor de bevrijdingsbe wegingen in de bezette Afrikaan se gebieden te verhogen en een comité van militaire deskundigen uit 17 O.A.E.-lidstaten op te rich ten, dat de bevrijdingsbewegin gen adviezen moet Verlenen. In februari volgend jaar wordt in de Zambiaanse hoofdstad Loe- saka de O.A.E.-ministersconfe- rentie gehouden. Het volgende topoverleg moet volgens plan volgend jaar september in Al giers plaats vinden. OLGA De Russische t'egering onder zoekt de mogelijkheid om dit jaar aan de herdenking van de ok toberrevolutie een internationaal karakter te geven door niet al leen de leiders van de commu nistische landen en partijen naar Moskou uit te nodigen, maar voor het eerst in de geschiedenis ook staatshoofden en regeringslei ders van „kapitalistische" en niet-verbonden landen, waarmee de Sowjet-Unie diplomatieke be trekkingen onderhoudt. Dit is donderdag van betrouwbare zijde in de Russische hoofdstad ver nomen. De feestelijkheden vinden be. gin volgende maand plaats. Bij gevechten in de Mekong-" delta hebben de Amerikanen woensdag 69 Vietcongleden ge dood, aldus een militaire woord voerder in Saigon. In het noorden, in de provincie Quang Tin, zijn eenheden van de 101e Amerikaanse luchtlandings divisies in samenwerking met mariniers aan de operatie „Whee ler" begonnen in het gebied van de Kwe Son-vallei waar de ma riniers eerder al twee grote sla gen met Noordvietrlamezen leverden. Tot nog toe heeft ope ratie Wheeler" enkele scher mutselingen opgeleverd. Donderdag is een grote brand ontstaan in een opslagplaats voor chemische produkten in de haven van Saigon. De Zuidvietnamese politie meent dat deze brand niet is veroorzaakt door een terreur aanslag. Een deel van de opge slagen goederen behoorde aan het Amerikaanse leger,. De Amerikaanse verliezen in Vietnam zijn de afgelopen week sterk gestegen als gevolg van de zware strijd die in de omgeving van Quang Tri ten zuiden van de gedemilitariseerde zone heeft ge woed. In die week verloren 242 Amerikaanse militairen 't leven, terwijl er 1490 werden gewond en zeven vermist. Het grootste aantal slachtoffers i Resultaat van de operatie: viel onder de mariniers die in de twee leden van vietcong toon- noordelijke provincies zijn ge- den zich bereid naar de kant iegerd. De meeste Amerikanen I van de regering over te lopen. Twintig mensen zijn donderdag-j morgen gewond geraakt bij een serie ontploffingen in de machine kamer van het m.s. Tvro van 1500 hrt, dat bii.de werf Van der Gies- senDe Noord te Alblasserdam in aanbouw is. Door een vlot op gang gekomen en snel uitgevoerde hulpactie konden negen ernstig gewonden met ambulances binnen een half uur na de ontploffing worden overgebracht naar zieken huizen in Alblasserdam én Rotter dam. De politie zette in de wijde omgeving van de scheepswerf we gen en kruisDunten af om het ver voer van de gewonden te besooedi- gen. Wellicht mede door de shel uitgevoerde hulnactie konden dok toren in de twee ziekenhuizen aan het eind van de morgen meedelen dat geen van de gewonden in levensgevaar verkeerde. Hoewel de oorzaak van de serie explosies nog niet vast staat politiemannen en leden van de arbeidsinspectie stellen een uitge breid onderzoek in neemt men aan dot een concentratie van verf- verduunings«assen in de machine kamer noodlottig is geweest. De ontploffingen ontstonden waar schijnlijk, toen een vonk van een lasapparaat de gassen deed ont branden. De drie explosies die er het gevolg van waren, gingen ge paard mef steekvlammen. Twintig van de op dat moment veertig In de machinekamer aan hef werk zijnde arbeiders liepen brandwon den op. De meesten konden op éigen kracht de machinekamer ver laten. Een aantal moet mét behulp van collega's of op brancards naar •buiten worden gebracht. Over de schade aan de Tyro viel nog weinig met zekerheid te zeggen. Uiterlijk was aan hét schip niet te zien dat zich een zo zware explosie in de machine kamer had voorgedaan. Na de explosie vertelden enige werfarbeiders dat zich twee weken geleden ook een exnlnsie aan boord van He Tvro heeft voorge daan, waarbij een lasser werd ge wond. Volgens hen komt de oor zaak van deze ontploffing overeen met die van donderdagmorgen. Tw°e weken geleden deed zich een explosie voor terwiil men bezig was met het schilderen van de Huhbele bodem in het voorschin. Ook in dit geval zou er sprake zijn geweest van een te zware -concen tratie van verfdunningsgassen. Vol enthousiasme heeft Zee land donderdag het grootherto gelijk paar van Luxemburg, prinses Beatrix en prins Claus ontvangen. Lachend en zwaaiend bezochten de vorstelijke perso nen Wemeldinge, Veere en Mid delburg. Een hoogtepunt van het bezoek aan Zeeland was de ringrijderij, die op het eenwen- oude Abdijplein te Middelburg werd gehouden. Zestien in fol kloristische kostuums gestoken boerenzoons op ongezadelde Zeeuwse paarden streden om 3 medailles die groothertog Jan had uitgeloofd. Het vorstelijk gezelschap kwam gistermorgen vanaf de vliegbasis Woensdrecht naar Wemeldinge, waar de commissaris der konin-, gin in Zeeland, mr. J. van Aart- sen, de burgemeester, de heer C. N. F. van Sas, aan de bezoe kers voorstelde. De Wemeldingers, die erom be kend staan dat ze hun dorp zo feestelijk versieren bij konink lijke bezoeken, zongen het ge zelschap uit volle borst toe. Mej. L. de Bourgraaf bood het Groothertogelijk paar een fruit mand aan, terwijl prinses Bea trix een fruitmand kreeg van mej. J. Korstahje. Daarna werd er op de „Piet Hein" ingescheept voor een tocht over het Veerse- meer. Om één uur donderdagmiddag voer de „Piet Hein" de haven van Veere binnen, verwelkomd door schoten van een eeuwen oud kanon dat op de Veerse wal len staat. Na voorgesteld té zijn aan de burgemeester van Veere, de heer A. de Kam, wandelde het gezelschap tiaar het pitto reske stadhuis. Hier kregen, de groothertogin en prinses Bea trix bloemen en de groothertog een fotoboek aangeboden door het in klederdracht gestoken echtpaar D. Kasse. Er werd even van het protocol afgeweken. Het groothertogelijk paar wilde het middeleeuwse Veerse stadhuis ook wel eventjes van binnen be kijken. Bij de aankomst van de vor stelijke stoet op het Middelburg se Abdijplein speelde het fan farekorps der genie het Luxem burgse volkslied. Daarna inspec teerde groothertog Jan een mili taire erewacht. De commissaris der koningin van Zepi-ïnd stelde hierna mr. J. Driver, burgemeester van. MiddeÜurg, aan het gezelschap voor. Ook minister Luns bevond zich onder het ^gezelschap. Hij stelde da Luxemburgse minister Gregroire van. buitenlandse za ken aan de burgemeester voor. En ik ben zijn collega uit Nederland", grapte hij er achter aan. Na in de abdij, het Zeeuw se provinciehuis, geluncht te hebben, werd er door ir. P. Schuurman, hoj-fd hoofdafdeling waterkeringen en waterhuishou dingen, en door ir. J. Volkers, hoofdingenieur-directeur van de deltadienst, een uiteenzetting over de deltawerken gegeven. Daarna ging het gezelschap naar buiten om de ringrijderij te be kijken. Binnen de kortste tijd stonden de groothertog, de groothertogin, de prins en' de prinses vol span ning de verrichtingen van de boerenzoons te volgen. Wanneer er naast de ring werd gestoken liet het vorstelijk gezelschap een kreet van teleurstelling horen. Winnaars waren tenslotte Wim Maïjers uit Veere, Jo Vos uit Koudekerke en Kees Houteman, eveneens' uit Koudekerke, die door de andere ringrijders vlak voor het groothertogelijk en prinselijk paar tot driemaal toe werden gejonast. Door een nog lachende groothertog Jan wer den daarna aan de drie winnaars de medailles uitgereikt. Het bezoek aan Zeeland is be sloten met een. korte kennisma king met de burgemeester van Vlissingen, mr, B. Kolff, in het Sloegebied. Vandaar is het ge zelschap met vier helikopters op gestegen om een tocht oVer de deltawerken, de Europoort, de Rotterdamse havens en de wa terkeringen bij Krimpen aan de Lek te maken. Het groothertogelijk paar van Luxemburg en koningin Juliana hebben woensdag in de Nieuwe Kerk te Delft een krans gelegd bij de ingang van de koninklijke grafkelder. Daarna wandelde het gezelschap over de markt en door de vlaggende binnenstad naar het stedelijk museum het „Prinsen- sneuvelden tot nog toe in de week van 2 tot 8 augustus, toen 282 Amerikanen werden gedood en 1170 gewond. De Zuidvietnamese vertlezen waren vorige week aanzienlijk lager dan In de daaraan vooraf gaande weken. 250 Zuidvietna mese regeringssoldaten werden gedood en 842 gewond. De an dere geallieerden verloren 23 man aan doden en hadden 48 ge wonden. Volgens de Amerikaans© sta tistieken werden vorige week 2103 Vietcongleden of Noord Viet namese soldaten gedood. Amerikaanse troepen maken gebruik van hun muziekkorps bij pogingen de vietcong over te halen zich te scharen aan de 7iide van de regeringstroepen. Woensdag toen eenbeden enkele gehuchten ten noordwesten van Saigon omsingelden en door zochten, trokken andere afdelin gen. voorafgegaan door hun mu ziekkorps. van gehucht tot ge hucht, op de voet gevolgd door meer dan 1000 Zuidvietnamezen, meest kinderen. MASSA-EVACUATIE Nam Tran Zuid-Vietnam): Een Vietnamese jongen draagt rijn grootmoeder op de rug tijdens een rhassa-evacuatie van meer dan 5.000 mensen in het gebied. Het betreft de grootste volksver huizing sinds de akties t» de ijzeren driehoek" en de gedemi litariseerde tone, VRIJDAG 15 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 11.24 11.44 Terneuzen 0.20 Hansweert 0.34 0.54 Walsoorden 0.33 0.53 ZATERDAG 16 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.18 0.54 1 28 1.27 0.38 1.14 1A8 1.47 Premier De Jong heeft gisteren in de Trèves-zaal in Den Haag de staatscommissie geïnstalleerd die de regering van advies zal dienen over de herziening van de grond wet en de kieswet. De premier verklaarde dat de commissie voorrang moet geven aan de herziening van de kieswet. Indien enigszins mogeliik zouden de verkiezingen van 1971 volgens de nieuwe wet moeten worden ge houden. De commissie zal zich o.m. moe ten beraden over de vraag of en hoe de mogelijkheid om het stelsel van evenredige vertegenwoordiging binnen doof de wet te stellen grenzen te verzachten, moet wor den uitgebreid en of het systeem van evenredige vertegenwoordi ging: met elementen van het dis trictenstelsel moet worden gecom bineerd. Bovendien kan het wense lijk zijn het land in enkele dis tricten te verdelen, waarbinnen tel kens de kiesdeler moet worden ge haald en EjstverMndingen mogelijk zijn. •De premier merkte op dat in tegenstelling tot andere landen Nederland niet de mogelijkheid kent om binnen enkele weken ver kiezingen te houden. Misschien zou een verkorte procedure mheten worden ontwornen voor het hou den van verkiezingen na het aftre den van een kabinet. Snrekend over fl" p.rondwetsher- -"'ening verklaard? oremier De .Tong dat men zich moest afvragen, of na vijftig jaar evenredige ver hof", waar de speciaal ingerichte tentoonstelling „Oranje-Nassau in Luxemburg" werd bezichtigd. Koningin Juliana bood het her togelijk paar een serie van tien grote houtskooltekeningen aan van de Luxemburgse kunstschil der Franz Heldenstein die deze in 1885 bestemde als wanddeco ratie voor de werkkamer van 'koning-groothertog Willem II op het kasteel Berg. De tekeningen, voorstellende Luxemburgse kas telen, zijn afkomstig uit het koninklijk huisarchief en zullen een plaats krijgen in het Luxem burgs museum. Ter ontvangst in Delft waren o.m. aanwezig bur gemeester mr. J. M. Ravesloot; de waarnemend commissaris der koningin in Zuid-Holland, mevr. mr. Chr. de Ruijterde Zeeuw; de president-kerkvoogd oud burgemeester D. de Loor; de di recteur van het Prinsenhof, drs. D. H. G. Bolten, en de minister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé. tegenwoordiging in min of meer gematigde vorm een meerderheids stelsel niet wenselijk is. Moet in de grondwet voor de wetgever de ruimte worden gemaakt desge wenst op een ander stelsel over te gaan? De premier besloot zijn toe- snraak met er op te wiizen dat alleen herzieningsvoorstellen die in tweede lezing de voor grond wetsherziening vereiste tweederde meerderheid van het parlement kunnen behalen, reële waarde heb ben. De voorzitter van de staatscom missie, oud-premier mr. J. M. L. T. Cals, verklaarde dat de commissie graag voorrang zou geven aan het opstellen van een advies voor wij ziging van de kieswet en dat het wellicht mogeliik zou ziin oo korte termitn een aantal vraagpunten te formuleren. Mr. Cals zei dat de taak van de commissie verder gaat dan de on- dracht aan de opstellers van de proeve ener nieuwe grondwet. De commissie zal zich moeten beraden over de betekenis van de grond wet en de wiize waaron die zal kunnen aansluiten on de beweeg lijkheid van verhoudingen en ont wikkelingen. Dg commissie dient ..een stuk perfectionisme" uit te hannen, aldus mr. Cals, d'e h'eraan toevoegde uit ervaring te weten dat in de Nederlandse wetgeving menig ount inderdaad te nerfectio- nistisch is. ..Hoe het Perfectionis me ook streeft naar het volmaakte, •'n werkelijkheid wordt het niet zeiden een vernauwd realisme met alle bekrompenheid van dien". Ruim 1500 stakende ambtenaren van de Belgische douane en belas tingdiensten zijn donderdagmiddag door Brussel getrokken om kracht bij te zetten aan hun eisen voor loonsverhoging en toeslagen. De stakers riepen leuzen tegen de minister van financiën en gooi den met voetzoekers. De stoet bracht het verkeer op verscheiden punten van de Brusselse binnen stad in de war, doch incidenten deden zich niet voor. Vooraan liepen onder begelei ding van enkele politiemannen twee douanebeambten in uniform mee zwérte vlaggen. Stakingsleiders verklaarden aan het einde van de betoging dat de actie zal worden voortgezet tot alle eisen zijn ingewilligd. De minister van financiën, Hen- rion, heeft donderdagmiddag met de vice-premier en minister van begroting Declercq, overleg ge pleegd over .de toestand en met name maatregelen onderzocht, die een einde aan de staking zouden kunnen maken. De toestand op het stakings front was donderdag vrij stabiel. Volgens een mededeling van het bestuur der douanediensten te Antwerpen was donderdagmiddag het verkeer aan de grensposten Wuustwezel, Essen en Putte vol komen normaal en het aantal wachtende vrachtwagens klein. De staking van douane en belas-r tingpersoneel concentreert zich voornamelijk in Antwerpen, Meche- len, Brussel en de provincie Luik. TIJDELIJK REGEN Boven midden-Duitsland be vindt zich een lagedrukgebied dat zich heel langzaam in de richting van ons land verplaatst. Tussen deze depressie en een hogedrukgebied boven Scandiva- vië staat 'n noordoostelijke stro ming. Hiermee werd donderdag vochtige lucht aangevoerd, waar in veel bewolking voorkwam. Op de meeste plaatsen viel hieruit eniee regen, in zuid-Limburg en ln Eelde werd donderdag 8 a 10 mm neerslag gemeten, elders in ons land viel omstreeks 1 mm neerslag. In verband met de nabijheid van de depressie'boven Duitsland zal ook vandaag op vele plaatsen tijdelijk regen vallen, waarbij hier en daar ook onweer kan voorkomen. De wind zal zwak t.ot matig ?n in hnofdzakeliik noord oostelijk zijn. In het temperatuur- verlooD komt daarbij weinig ver andering. Weerbericht medegedeeld door het K.N.M.I., geldig to+ hpHeriavond. Tijdelijk regen In het algemeen veel bewol king met tijdelijk regen en een kans op onweer. Overwegend matige, in hoofdzaak noordooste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Maanstanden ZON MAAN Sept. op onder op onder 15 6.13 18.57 18.25 1.50 16 6.15 18.54 18.41 3.09 17 6.16 18.52 18.53 4.26 18 6.18 18.50 19.03 5.40

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1