PROVINCIAAL NIEUWS Ook in Polen drong De Gaulle in binnenlandse aangelegenheden De broederschap ran de bronzen draak Franse vriendschap naar twee kanten Nationale lucifersfabriek" te Weert gaat sluiten verhoogde zijn levensverzekering en wat het leuke is, het kost hem niets meer... PREMIE SPAARPLAN Terdood veroordelingen in de Sowjet-Unie Terneuzen Axel Goes Middelburg Sluiskil ///cinscheHa boord of manchet weer schoon en net -- ^anscheMa' Zaamslag NEL VELLEKOOP v r" - H» Zich bemoeien met de binnen landse aangelegenheden van zijn gastheren schijnt een vast num mer te zijn geworden op het pro gramma van president De Gaulle, als hij een ander land bezoekt. Canada heeft dat ervaren en nu ook Polen, zij het in een wat be schaafder vorm. Eventuele verlegenheid met zijn uitspraken hoeft men in War schau minder te voelen dan in Moskou, want wat de Franse president in feite tot de Polen zei was: „Wees veel onafhankelijker van de grote voorman in jullie machtsblok, zoals ik dat ben ten opzichte van de V. S." Met an dere woorden: „Loop niet voort durend aan de leiband van de Sowjet-Unie.'.' Stilzwijgend kan hij dan op zijn eigen houding wij zen als voorbeeld: hij redt het toch ook vrij aardig, vaak tegen de wensen en verlangens van de V. S. in agerend. ROEMENIE BEWIJST HET De Gaulle heeft gelijk dat thans ook in Oost-Europa mogelijk heden zijn voor een onafhanke lijker politiek en het grote bewijs levert Roemenië, dat daarvoor geen lessen van De Gaulle nodig had. Maar de omstandigheden zijn ook wel wat anders. Roe menië heeft net als Frankrijk een economische basis voor zijn onafhankelijke koers. Bo vendien heeft het ook al weer net als Frankrijk geen territo riale moeilijkheden waarvoor het de Sowjets hard nodig heeft. In tegendeel: als er al verlangens zijn op dat gebied, dan betreffen die door de Sowjets ingelijfd ge bied, dat met beleefd vragen zeker nooit terugkomt. DE ODER-NEISSEGRENS Voor Polen ligt dit alles heel anders. Het heeft in het oosten grote gebieden verloren aan de Sowjet-Unie, waarvoor het in het westen schadeloos werd gesteld met vroegere Duitse gebieden, tot aan de befaamde Oder-Neis- segrens. Die grens wordt vooralsnog niet erkend door West-Duitsland,. minder uit hoop die nog ooit ver anderd, te krijgen dan wel als een achter de hand gehouden conces sie bij het eventueel sluiten van een vredesverdrag. 'alsof dat er na ruim twintig jaar nog veel toe doet. Maar dit niet erkennen van zijn westgrens door de machtigste staat aan de westelijke kant is voor de Polen een onrustig ma kend idee, temeer daar ze zo hun ervaringen hebben met Duitsers, al sinds de middeleeuwen. De Gaulle erkent die Oder-Neisse- grens weliswaar, maar tevens is hij een vriend van de bondsrepu bliek. En als de Polen van hem nu iets nodig hadden, dan was het minder èen wijze les in zelf- Gisteren heeft de directeur van de nationale lucifersfabriek te Weert aan het 120 man tellende personeel mededeling gedaan, dat de produktie in Weert zal worden stopgezet. Begin januari 1968 zal de produktie geleidelijk naar Eind hoven worden overgebracht, om dat, zo zei de directeur, de heer F. Otten, na langdurig overleg is gebleken, dat het in het belang van de lucifersindustrie in Neder land zal zijn om de totale produk tie van lucifers te concentreren in de nieuwe fabriek van de verenigde Hollandse lucifersfabrieken te Eindhoven. In verband met een sterke concurrentie in het buiten land was het nodig totaal nieuwe produktiemethoden in de lucifers industrie toe te passen, waarbij alleen in grote eenheden kan wor den gefabriceerd. Van het gehele personeel, bestaande uit honderd twintig werknemers, zal een ge deelte door Eindhoven kunnen worden overgenomen. Onder de 120 werknemers bevinden zich 25 vrouwelijke, van wie 24 Belgische. In overleg met de vakorganisa tie is een gunstige afvloeiingsrege ling voor het personeel getroffen, terwijl ook overleg is gepleegd met de directeur van het geweste lijk arbeidsbureau te Weert, waar bij tevens aandacht Is besteed aan de mogelijkheid van om- of her scholing. Het overbrengen van de produk tie naar Eindhoven zal rond april 1968 zijn beslag hebben gekregen. BIJVAL VAN DAK GEDOOD De 57-jarige P.T.T.-ambtenaar J. D. Weyze uit Monnikendam is dinsdagavond omstreeks zes uur bij een val van het dak zó ernstig aan het hoofd gewond, dat hij kort na aankomst in het zieken huis te Purmerend aan de gevol gen is overleden. standigheid dan bijv. een erken ning, desnoods de facto, van Oost-Duitsland. Niet om het genoegen dat de Fransen daarmee het Oostdqits bewind zouden doen, maar als teken dat het niet alleen de Sow jet-Unie is die zich onvoorwaar delijk heeft verplicht de weste lijke grens van Polen te garan deren. RELATIES Maar zo ver gaat De Gaulle nu net niet, waarschijnlijk omdat hij de vriendschap met West-Duits land niet te zwaar kan belasten. Op zichzelf is dat wel redelijk, maar het geeft weer een kant tekening bij de onafhankelijke koers van Frankrijk. Het doen en laten van teen staat wordt wel degelijk mede bepaald door de relatie tot anderen. Dat geldt voor de Fransen en dat geldt ook voor de Polen, die zich met alle respekt voor De Gaulles politieke kracht nog goed herinneren, dat in 1939 de vriend schap van Parijs ook niet zoveel betekende tegenover de Duitse invasie. Een sterke macht die men te vriend houdt, betekent altijd meer dan een wijze raadgever op een afstand. En dat kan ook üw man! Wanneer hij nu deelneemt aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,— aan premie betaalt, dan krijgt hij vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kan hij dan weer gebruiken voor het verhogen van zijn levensverzekering. Honderd gulden meer premie betekent een forse stijging van het verzekerd bedrag. (Tenzij u voor die honderd gulden liever een leuk jurkje koopt Praat in ieder geval eens met uw man over dat Premie Spaarplan. Alle levensverzekeringsmaatschappijen en assurantie tussenpersonen zullen hem graag inlichten. Basis voor persoonlijk bezit PARKEERGARAGE Parijs: In de Avenue Foch, welke uitkomt op de Place de l'Etoile (op de achtergrond de Are d,e Triomphe), wordt hard gewerkt aan de parkeergarage, welke uit drie verdiepingen zal kunnen be staan. Het geheel wordt gefinan cierd uit particuliere middelen. In de Zuidoekrainse stad Ni- kolajev, zijn vorige week, blij kens een bericht van woensdag in de Sowjet-pers, elf Sowj et- burgers ter dood veroordeeld wegens moord op duizenden landgenoten tijdens de tweede wereldoorlogt De elf, van wie acht van Duitse afkomst, doken na de oorlóg on der. Zij behoorden tot een door de S.S. gevormde gorep van 20 man die in het Zuidoekrainse concentratiekamp „Bogdanowka" deel nam aan de moord op 54.000 burgers. Er werden tijdens het proces 50 getuigen gehoord. De overige negen van de „zelf- beschermingsgroep" zijn nog niet gevonden. Volgens de Russen, be vinden de hoofdschuldigen zich in de Duitse bondsrepubliek. DE GRENS Nathula-Pas (India): Een recente foto van de grens tussen commu nistisch China en India, waar maandag vuurgevechten plaats vonden. Op de voorgrond een In dische soldaat en op de achter grond een houten stelling met een groot portret van Mao Tse Toeng. De pijl wijst naar een Chinese soldaat, die achter een stenen borstwering de wacht houdt. Volksdansen in de „Molen" Met ingang van 18 september a.s. worden er in de „Molen" aan de De Jongestraat weer iedere maandagavond volksdansen be oefend van hinkey-dinkey tot troïka. De leiding berust bij de heer Coduwener uit Sluiskil. De club van 12 tot 14 jaar komt bijeen om 19.30 u.; die van 15 en 16 jaar om 20.30 u., terwijl de ouderen om 21.45 u. de avond besluiten. Het geheel maakt zoals bekend een onderdeel uit van het terrein dat de interkerkelijke stichting voor jeugd- en volwassenenwerk in Zeeuws-Vlaanderen bestrijkt. Beëdigd als makelaar Gisteren werd ter openbare rechtzitting van de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg als makelaar in onroerende goe deren beëdigd, de heer W. Jur- riens te Terneuzen. Ook woensdag een geslaagde feestdag in de Breughelweek Evenals de twee voorgaande dagen trok ook woensdag de Breughelfeesten in Axel een gro te belangstelling. Om 2 uur werd gestart met het skelterrijden en de animo om zijn kunnen te tonen was zó groot dat de kaartverkoop hiervoor moest worden stopgezet om binnen de geplande tijd de deelnemers te laten rijden. Bijzonder groot was ook de be langstelling voor het ontsteken van het vuur onder het spit waar aan de os was geregen voor de Breugheliaanse maaltijd door de voorzitter van het streekcentrum de heer J. C. Vink. Was het volgens het program ma dat de maaltijd om 8 uur ge houden zou worden, door de gro te animo om Breugheliaans te eten, werden reeds om 6 uur de eerste liefhebbers bediend. Even over zes begon de keur.- groep A. F. K. uit Brugge haar optreden op de Markt. Hun pro gramma was veelzijdig. Zo trad een mandoline-orkest op dat van zeer goede kwaliteit was. Het knapenkoor wat was samenge steld uit bijzonder goede stem men kon na elk nummer een ver diend hartelijk applaus in ont vangst nemen. Bijzonder vaardig Waren ook de jongens die het vendelzwaaien toonden. De dansgroep met cho reografische dansen gaf een fraai optreden te zien. Om half negen verscheen de fanfare „Hosanna" op de Markt, gestoken in kleding uit de Breu- gheltijd en zorgden voor feeste lijk muziek voor de smullers en kijkers. Ook woensdag was er in de versierde en feestelijk verlichte winkelstraten weer grote drukte en in de horeacabedrijven heers te er bij populaire muziek sponta ne vreugde. Kapstersopleicling aan 'de landbouwhuishoudschool Op woensdag 13 sept, is aan de landbouwhuishoudschool 'n nieu- 95) „Wij moeten naar de wijn kelder, om enkele kruiken drank te halen voor onze meesters," lachte Broek zoetsappig, terwijl hij op de wantrouwende wachter toetreedt. Vóór de gevangenbewaarder er op bedacht is grijpt Brock met een snelle beweging diens speer en drukt het wapen achteruit. Gelijktijdig heeft hij zijn dolk mes getrokken en dreigend prikt het puntige staal in het wanbuis van de ontstelde bewaker. „Snel, Presto!" beveelt de wa pensmid, „omlaag en bevrijdt onze meester; ik houd onze vriend hier wel rustig!" Zonder een moment te verlie zen stuift Arams kleine schild knaap langs de stenen trap om laag. Uit het getraliede raampje van de eerste cel, die hij bereikt, schijnt het flauwe licht van een olielampje. Haastig loopt de jon gen op de zware celdeur toe, zijn hand omklemt de grendel maar dan staat hij plotseling stil binnen klinkt het gedempte geluid van stemmen. we kapstersopleiding van start gegaan. In samenwerking met de stichting vakopleiding in het kappersbedrijf is de Z.L.M. be gonnen met een 2-jarige oplei ding in het kader van het leerlin genstelsel. Dinsdagmorgen is men met eni ge feestelijkheden van start ge gaan. De voorzitter van de com missie Landbouwhuishoudonder- wijs van de Z.L.M., mr. E. Wage, opende de bijeenkomst. Hij gaf in het kort een overzicht van de aanleiding en de totstandkoming van de opleiding. In het bijzon der heette hij welkom de verte- genwoordige van het gemeente bestuur van Axel, de heer IJse- baert. Met de wens, dat deze opleiding moge gaan bloeien gaf de voor zitter het sein voor het begin van de lessen. Terwijl de leerlingen reeds hun eerste lessen ontvingen bezichtigden de genodigden on der leiding van de directrice mej. De Buck, de bijzonder goede en uitgebreide apparatuur. Toenemend appelaanbod in Zeeland Op de Zeeuwse fruitveilingen was de laatste weken het aanbod van handappelen niet groot, maar sinds begin deze week is dat ver anderd. Met ingang van dinsdag 8 september mochten op de vei lingen de grote- en middelmaten worden aangevoerd van 't appel ras Cox's Orange Pippin, een ras dat op elk modern frultbedrijf 'n grote plaats inneemt en alge meen wordt geprezen om het fijne aroma en de goede smaak. Reeds op de eerste aanvoerdag was er een ruim aanbod .van deze appels op de Zeeuwse veilingen. De prijzen waren sterk afhanke lijk van de kwaliteit en graad van rijpheid. Ze variëerden van 40 tot 60 cent per kg. Zeeland is een belangrijk pro- duktgebied van Cox's Orange Pippin. Onder normale omstan digheden kan de oogst in de pro vincie ruim 8 miljoen kg bedra gen. Dit jaar is de oogst belang rijk kleiner dan normaal door 'n slechte vruchtzetting. Op veel bedrijven hangen er weinig vruchten aan de bomen. Ze zijn echter wel groot van stuk. Lan delijk gezien valt de oogst van Cox's Orange Pippin ook tegen want de totale produktie wordt volgens de jongste oogstraming geschat op 43 miljoen kg tegen het vorige jaar 50 miljoen kg. Meestal kan de Cox's Orange Pippin zowel op de binnenlandse markt als in het buitenland goed worden verkocht. Handtekeningenactie rijksweg 58 Tot gisteren waren in Middel burg reeds een kleine twaalfdui zend handtekeningen binnenge komen ter adhesiebetuiging aan de actie rijksweg 58. Zoals bekend wordt deze actie van-het N.O.B.-wegtransport en de E.V.O.-Zeeland voortgezet tot de dag, waarop een Zeeuwse depu tatie in Den Haag door de minis ter van verkeer en waterstaat zal zijn ontvangen. Het grootste aantal handteke ningen (ongeveer 11.000) is af komstig van particulieren. Voorts meest van bedrijven (circa 800) en de rest van gemeenten, ver enigingen en diverse instellingen. Werfaetie voor de speeltuin Hedenavond (donderdag 14 september) zal de Sluiskilse Eindelijk kunnen ook kragen en manchetten er weer dagelijks ala nieuw uitzien. Manschetta reinigt vliegensvlug. Hagelwiten zon der slijtage. Ook op zaken- of va kantiereis gemakkelijk. <S speeltuinvereniging een leden werfactie organiseren teneinde de bevolking in de gelegenheid te stellen het speeltuinwerk finan cieel te steunen. De kosten zijn geraamd op 50.000. De actie krijgt de gewaar deerde medewerking van ver klede schoolkinderen die in op tocht door Sluiskil zullen trek ken met spandoeken en borden. Ook de drumband zal hierbij van de partij zijn. De contributie be draagt vijftien gulden per jaar, hetgeen praktisch voor niemand een bezwaar behoeft te zijn. Het ligt in de bedoeling tussen 9 en 10 uur het resultaat van de werfaetie per geluidswagen bekend te maken. Aanrijding Dinsdagavond om 18.15 uur vond op het kruispunt te Zaam- slag-Veer een aanrijding plaats tussen een bestelauto, bestuurd door J. de P. uit Zaamslag, en 'n petsonenauto, bestuurd door De D. uit Terneuzen. Beide wagens reden richting Perkpolder. De bestuurder van de personenauto ging op het kruispunt juist in halen, toen de bestelauto linksaf sloeg. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Beide auto's liepen beperkte schade op. De politie maakte proces-verbaal op. NAGEKOMEN ADVERTENTIES Heden werd plotseling uit Ons midden wegge nomen onze innig ge liefde Vader, Behuwd- en Grootvader, CORNELIS DE RIDDER, in de ouderdom van 72 jaar. Zaamslag S. C. DE RIDDER M. C. DE RIDDER- BOEKHOUT Conny en Verloofde Maddie Zaamslag, 13 sept. '67. Griete C 113a. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op zaterdag 16 septem ber a.s., des namiddags 2 uur, vanuit het Ver enigingsgebouw, Zaag- straat 2. Heden ontsliep in volle vrede onze lieve Moeder, Behuwdmoeder en Zuster, geb. De Bruin, in de ouderdom van 79 jaar. Delden (Ov.) L. A. v. d. STADT-VELLEKOOP Ir. J. H. v. d. STADT Vlissingen A. M. v. d. STADT-VELLEKOOP N. G. v. d. STADT Den Haag K. M. DE BRUIN Terneuzen, 13 september 1967 Bachten Dieke De teraardebestelling zal plaatshebbeg aanstaande vrijdag 15 september des namiddags 2.30 uur, na voorafgaande rouwdienst in de aula van de be graafplaats aanvang 2 uur. Donderdag 14 september 1967. DE VRIJE ZEEU V? Pagina 3

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3