N.B.V. waarschuwt beroepschauffeurs tegen „de lokstem van het belasting geld" Woonwagenbewoner tijdens ruzie gedood Paus moet geopereerd worden CHR. AANNEMERS- EN PATROONS BOND VERGADERDE IN VUSSINGEN Minister Schut over „Deltaplan voor de bouw" voor afnemen en afdrogen Glcsseda Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 14 september 1087. TWISTEN IN MILANESE ONDERWERELD: 4 doden. DIENSTPLICHT VERKORTING IN DE SOWJET-UNIE BRITS VISSERSVAARTUIG - NA AANVARING GEZONKEN Vloed Kapitaalschaarste FILTERSIGARETTEN GEVAARLIJKER? AGRESSIEVE DOMINICAANSE DIPLÖMAAT Griekse arbeiders gearresteerd Het was hartverlamming GEDEELTELIJKE SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND Belangstelling voor dienstneming bij de luchtmacht Aanleg pijpleidingen door de Nieuwe Waterweg Vliegtuig verloor post Maanverkenner maakte sprongetje De ongelukken die er de laat ste tijd met tankauto's zijn ge beurd, hebben de Nederlandse bond van vervoerspersoneel er- ote gebracht, de beroepschauf feurs ernstig te waarschuwen tegen de risico's die zij lopen als zij toestaan, dat een deel van hun premieplichtig inkomen wordt overgebracht naar de onkosten vergoeding. Volgens de N. B. V. komt een dergelijke handelwijze vooral in de sectoren goederenvervoer en tour- en groepsvervoer steeds meer in gebruik. De werknemer vindt het fijn, als hij een hoger netto-inkomen ontvangt omdat hij minder belasting moet be talen, terwijl de werkgever op de bedragen die via de onkostennota worden uitgekeerd, bijna 18 pro cent aan socaile verzekerings premies bespaart. „Zo op het oog hebben beide partijen dus een financieel voor deeltje", aldus de N.B.V. n zijn bladi „Steeds Voorwaarts", „maar toch ontraden wij ieder ten stel ligste te bezwijken voor' de lok stem van het belastingvrije geld". VAN HET GROOTSTE BELANG Het is namelijk zo, dat de uit keringen bij ongeval en invalidi teit ingevolge-de nieuwe wet op de arbeidsongeschiktheid worden gebaseerd op het dagloon tot een maximum van 77 gulden per dag of 385 gulden per week. Iemand die premie betaalt over een lager inkomen dan hij in werkelijkheid verdient, ontvangt dus bij onge val of invaliditeit ook een lagere uitkering dan die waarop hij recht heeft. De N.B.V. noemt het daarom van het grootste belang, dat zijn leden zich ervan overtui gen, dat hun loon, overuren, on regelmatigheidstoeslag, diploma toeslag e.d. op de juiste wijze worden verantwoord. De bond haalt voorbeelden aan van gezinnen met vier of vijf kinderen, die via de sociale ver zekeringswetten een uitkering ontvangen van nog geen 100 gul den per week, terwijl de betrok kenen bijna het dubbele zouden hebben gekregen, als hun inko men op basis van de c.a.o. zou zijn berekend. SCHERPE CONCURRENTIE Met het oog op het risico van verkeersongelukken waarschuwt de N.B.V. ook tegen het „kilo- metergeld", waarbij het inkomen De bevolking van Milaan wordt de laatste tijd opgeschrikt door bloedige nachtelijke twisten-in de onderwereld. Voor zover men heeft kunnen registreren zijn bij het beslechten van geschillen tussen benden in zes dagen vier doden gevallen en twaalf mensen gewond. De Milanese politie is op haar hoede, maar loopt telkens vast op een „muur van stilzwij gen". Het gezaghebbende blad „Cor- riere della Sera" heeft zich gis teren tot tolk gemaakt van de ongerustheid onder de bevolking. Het blad schrijft dat er volgens uitgelekte gegevens vier benden zijn, die zich tot nu toe tot het voeren van een koude oorlog be perkten. Zij streven ieder voor zich het monopolie na in lucra tieve bezigheden als hazardspel, prostitutie, smokkel en afpersing. Vooral de prostitutie heeft een enorme vlucht egnomen, aldus de „Corriere", die het aantal soute neurs in Milaan op twee- a drie duizend schat. Met ingang van 1 januari 1968 zal de dienstplicht in de Sowj et- Unie met één jaar worden ver kort, zo is woensdag uit goede bron in Moskou vernomen. Voor de militairen bij de land macht en de luchtmacht betekent dit, dat zij in plaats van drie jaar nog maar twee jaar zullen moe ten dienen, terwijl de dienstplicht voor de marine en bepaalde ge specialiseerde eenheden van de andere onderdelen van vier op drie jaar komt. Op 12 mijl van Fraserburgh aan de noordoostkust van Schot land is het Britse vissersvaartuig „Challenger" woensdagochtend vroeg gezonken na een aanva ring met de treiler „Eileen- Shona" van dezelfde nationaliteit. Twee opvarenden van de „Chal lenger" worden vermist afhankelijk is van het aantal kilometers dat wordt gemaakt en dat ertoe leidt dat men gaat jagen om op een zo hoog mogelijk aan tal kilometers te komen, vaak ten koste van een goede nacht rust, terwijl reparaties aan het materieel zo lang mogelijk wor den uitgesteld. De concurrentie is tegenwoor dig zó scherp, dat de prijzen aan de lage kant liggen en de om loopsnelheid van de wagens zo hoog mogelijk moet worden op gevoerd. „Aan een chauffeur die te veel op zijn rechten staat heeft men niets", aldus het N.B.V.- blad, „en (le chauffeur moet wel, want het dreigen met anderen die wel bereid zijn, blijkt in de prak tijk een veel voorkomende zaak." Volgens de bond is er vandaag de dag, met in feite teveel vracht wagens op de wég in verhouding tot het ladingaanbod, sprake van een toenemende dwang en van ontslagen op staande voet wegens vermeende werkweigering. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, heeft woensdagmorgen tij dens de jaarvergadering van de Nederlandse christelijke aanne mers- en bouwvakpatroonsbond in Vlissingen gezegd dat het hoe lan ger hoe meer duidelijk wordt, dat een dieper inzicht dient te worden verkregen in de relatie tussen be hoeften en mogelijkheden in de bouwnijverheid. Voor het bereiken van de ge wenste continuïteit is dit van groot belang. Daarnaast dient het streven naar een grotere efficiency in de bouw te worden voortgezet. Initiatieven uit de bouwwereld, die leiden tot meer onderzoekingen en experimenten, zouden dan ook zeer welkom zijn, aldus de minis ter. Het eilandenrijk van de bouw wereld begint meer samenhang en samenwerking te vertonen. Toch zou er, op die weg voortgaande, een soort „deltaplan van de bouw" moeten worden uitgevoerd". In het kader van de ruimtelijke ordening wordt beoogd te komen tot meer coördinatie in ontwerp en uitvoe ring van geïntegreerde bouwplan nen, bijv. voor een gehele wijk of een gedeelte daarvan. Wat de uit voering betreft, moet men dan den ken aan een meerjarenplanning, zo zei minister Schut. Niet alleen wat de uitvoering van de werken betreft dient op continuïteit te worden gelet, ook de stroom van opdrachten behoort een zekere gelijkmatigheid te ver tonen. Zo mogelijk moeten sterke schommelingen worden vermeden; immers, op elke golftop volgt on herroepelijk een golfdal. In juni van dit jaar heeft het ten dele on gedaan maken van de tijdelijke verhoging van het subsidie voor de particuliere woningbouw tot gevolg gehad, dat vóór de gestelde slui tingsdatum nog aanvragen voor bijna 50.000 woningen werd inge diend. Uit deze „vloedgolf" mag worden afgeleid, dat de belangstel ling voor de particuliere woning bouw verheugend groot is, aldus minister Schut. Het is opvallend, zo ging de mi nister verder dat de produktiviteit in de bouw zich de laatste tijd sterk ontwikkelt. In de gebouwen- sector is in de periode 1 juli 1966 1 juli 1967 de produktie per pro- duktief manuur met ruim 11 pro cent toegenomen in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1965-1966. De produktie per man was zelfs als gevolg van het gunstige weer 18,5 procent hoger. De bouwproduktie in constante prijzen) voor de gebouwensector steeg 16 procent, in vrijwel gelijke mate Voor woningen als voor ande re gebouwen. In de woningbouw beweegt het uitvoeringsniveau zich al geruime tijd rond de 140.000. Een jaar ge leden lag dat boven de 150.000 De terugval manifesteert zich prak tisch geheel in de ongesubsidieerde sector, waarin de gevolgen van de kapitaalschaarste en de hone rente stand duidelijk merkbaar zijn. De gemiddelde filtersigaret is gevaarlijker dan een sigaret zon der filter, heeft dr. E. V. Keogh, medisch adviseur van de Austra lische kankerbestrijdingsraad, gisteren verklaard. Volgens hem stoppen de fabrikanten meer tabak in filtersigaretten om het filter te compenseren, „zodat het filter in plaats van beschermend te werken voor een hoger teer gehalte zorgt". De drie grootste sigarettenfa- brikanten in Londen noemden deze bewering nonsens. Voor deze verklaring is geen enkele wetenschappelijke rechtvaardi ging te vinden en de fabrikanten gebruiken in filtersigaretten niet meer tabak dan in andere! zo werd gezegd- Het uitvoeringsniveau van 140.000 woningen mag dan lager zijn dan een jaar geleden, vo ver volgde minister Schut, hier staat tegenover, dat de gemiddelde bouwtijd als gevolg van de geste gen produktiviteit korter is gewor den. Het voor een goede woning voorziening noodzakelijk te achten aantal voltooide woningen van 125.000 in een periode van 12 maanden werd begin 1967 over schreden. Einde juli bedroeg het twaalfmaandstotaal 129.569. De Newyorkse politie heeft dinsdag een Dominicaanse diplo maat opgebracht, die het als ge volg van zijn agressiviteit aan de stok had gekregen met enige Newyorkers. Het incident begon, toen Fran cisco Sobero, die als gezant- schapsraad aan de Dominicaanse afvaardiging bij de V.N. is ver bonden, van een arbeider 't ver zoek kreeg zijn auto te verzetten, omdat deze een ladder moest plaatsen. Dit zinde Sobero niet en hij reed met zijn auto zowel de werkman als de ladd.er om ver. Het slachtoffer, de 23-jarige Henry Walter, nam dit niet. In 't daarop volgende twistgesprek trok de Dominicaan op een ge geven moment een pistool en riep: „Ik kan je doodschieten en niets kan me gebeuren". Twee landgenoten van Sobero wisten de diplomaat te ontwapenen. De ruzie begon opnieuw, toen Sobero de ladder, die op zijn auto terecht was gekomen, in een na bijgelegen vijver wierp, waar door hij vele toeschouwers be- spatte. Een aantal van hen wilde hem te lijf gaan, hetgeen de poli tie kon voorkomen. De diplomaat en de arbeider werden meegeno men naar een politiepost, waar men Sobero die zich beriep op zijn diplomatieke onschendbaar heid, al spoedig vrij moest laten. Volgens de politie had de diplo maat geen wapenvergunning nodig. Wel zal officieel 'n klacht bij de Dominicaanse delegatie worden ingediend. In een café in Rolde is dinsdag avond de 32-jarige woonwagen bewoner Martinus Wolters tijdens een vechtpartij gedood. Volgens de politie is de man letterlijk doodgeschopt. Twee familieleden van het slachtoffer, resp. 35 en 33 jaar, zijn aangehouden. De ruzie, die al geruime tijd bestaat tussen de uitgebreide fa milie Wolters, waarvan de ene tak in het woonwagenkamp in Hoogeveen woont, terwijl de an dere helft onderdak vindt in het kamp te Assen, laaide na een be zoek aan de kermis in Rolde in een café aldaar hoog op. Er was „COUNTRY FAIR" Washington: Lynda Bird John son, de oudste dochter van de Amerikaanse president, laat zich van een speelgoedleeuw glijden tijdens een ouderwetse „country fair". Deze werd door de John sons in de tuin van het Witte Huis gehouden voor kinderen en kleinkinderen van ambtenaren in Washington, Griekse arbeiders die in Duits land yerken en daar bijeenkom sten van vakverenigingen heb ben bijgewoond, zijn volgens een direktielid van de Westduitse vakfederatie, Günther Stephan, bij terugkeer in Griekenland ge arresteerd. Geheime agenten die foto's van de bijeenkomsten heb ben genomen, hebben deze arbei ders aangegeven, zei hij. De vak- federatie heeft besloten Griekse arbeiders in Duitsland tegen pressie, controle en intimidatie door het Griekse bewind te be schermen, aldus Stephan. Vol gens hem werken 46.000 Grieken op voorlopige arbeidscontract in Duitsland, van wie een groot deel lid is van de vakbonden. Tachtig procent van deze arbeiders is tegen het nieuwe bewind in hun land. De Griekse ambassade houdt voorts een kaartsysteem bij van de Westduitse journalis ten en politici wat betreft hun houding tegenover de nieuwe Griekse regering, aldus Stephan. tevoren een grote hoeveelheid alcohol genuttigd. Toen de politie in de grote cafézaal, waar onge veer 800 mensen zaten, arriveer de, trof zij „een vechtende menig te" aan. De woonwagenbewoner M. Wolters lag op de grond. Vol gens een lezing van de politie gingen omstanders door de man te trappen en te schoppen. Hij is ter plaatse overleden. De twee familieleden die in het café werden gearresteerd, heb ben ontkend het slachtoffer te hebben geschopt. De 32-jarige woonwagenbewo ner blijkt volgens latere berich- t ten niet vermoord te zijn, maar aan een hartverlamming te zijnl overleden. Twee van zijn fami lieleden, die in verband met zijn dood waren ingesloten, zijn op vrije voeten gesteld. Een en ander is het resultaat van de sectie op het stoffelijk overschot van het slachtoffer, die is verricht door dr. Makking, anatoom-patholoog van het ministerie van justitie. Deze heeft geconstateerd dat de hartverlamming voortvloeide uit een overmatig alcoholgebruik, gecombineerd met de hevige op winding van het ongeluk. 24 Alles glimt in huis. Met Glaseda. Voelt aan als een zeem, neemt vocht op als vloei! Hygiënisch, onverslijtbaar, praktisch, zacht voor de handen. In het noorden en midden van Engeland is dinsdag een spoor wegstaking uitgebroken, waar door 243 treinen niet reden. Voor woensdag moesten 250 treinen vervallen. Er wordt een beperkte dienst onderhouden. Het ergst getroffen zijn het noorden en de Midlands, waar vele conducteurs niet op hun werk verschenen. De diensten in Londen en zuid-Enge- land verlopen tot dusver nor maal. De conducteurs eisen be taling voor extra-werk. Deze week verwacht men bij de koninklijke luchtmacht -de aanmelding van de 5.000ste man sinds 1 januari van dit jaar voor vrijwillige dienstneming. In de overeenkomstige periode van 1966 was het totaal aantal vrij willigers dat zijn diensten in dat jaar had aangeboden, 3.474 en in hetzelfde tijdvak 1965 ruim 2600. Bij deze vrijwilligers bevinden zich gegadigden voor de vlieger- opleiding, voor het z.g. korte ver band, voor nadienen, voor de luchtmachtkaderschool en voor het hulpkader. Voor de luehtmachtvrouwen- afdeling hebben zich tot nu toe sinds 1 januari j.l. 151 kandidaten vrijwillig aangemeld tegen 96 in de overeenkomstige periode in 1966. De drie pijpleidingen die de raffinaderij van de Mobil Oil in Amsterdam met Rotterdam- Europoort gaan verbinden, staan voor de Nieuwe Waterweg. Om de 500 meter brede rivier te kun nen kruisen is men dinsdag be gonnen met het baggeren van een sleuf op de bodem van de Nieu we Rotterdamse Waterweg. De baggermolen „Maasmond" is gis termorgen even buiten Maas sluis begonnen met op de noord oever te baggeren. Er zal aan beide zijden van de Waterweg een baggermolen worden ingezet. Ten einde het drukke zeescheep- vaartverkeer niet te belemmeren met deze werkzaamheden en bo vendien dit verkeer te kunnen leiden, is er een speciaal wal- radiostation ingericht dat in sa menwerking met de aangrenzen de radarposten alle informaties en verbindingen ten behoeve van de scheepvaart zal onderhouden. De baggerwerkzaamheden vinden alleen overdag plaats. Gemiddeld passeren op de Waterweg 180 in- en uitgaande schepen per dag dit punt. Tussen Pittsburgh en Harris- burg in Pennsylvania zoekt de politie naar 29 door een vlieg tuig verloren postzakken. De piloot verklaarde, 'dat hij een windvlaag voelde eh toen hij omkeek zag dat een luik open stond, waardoor de postzakken in de diepte verdwenen. Aange zien het gebied, waarin de zen ding verloren ging, bergachtig en bebost is en de postzakken groen van kleur zijn, gelooft men dat het nog wel even kan duren voordat de desbetreffende post bij de geadresseerden in de bus ligt. Paus Paulus zal op een nog onbekende datum een prostaat operatie moeten ondergaan, zo is woensdag van welingelichte zijde in het Vaticaan vernomen. Volgens de zegslieden is giste ren de Italiaanse chirurg prof. Pietro Valdoni bij de paus ont- We informeerden en passant bij bet huis; 't bleek, dat de dok- fe" juffrouw Booner een slaap- middeltje gegeven had en rust had voorgeschreven. Ze zou 's middags wel weer onder vraagd mogen worden. „Goed," zei Terry. „We zullen eraan denken. En wens haar beterschap, Gert!" We brachten vervolgens mr. Burgheem thuis, en de rest van de morgen besteedden we aan een wandeling in de omgeving; ik bracht Terry onder het oog dat dit niet strookte met zijn demonstratie van werklust en zucht naar succes, maar hij snoerde me op wrede wijze de mond. en we wandelden tot. 12 uur: achter het huis van de Van Doff's, naast het huis, vóór het huis, achter het hotel en ten slotte langs allerlei paadjes, die in verband stonden met de wegen en wegjes die we reeds betreden hadden. En al die tijd was Terry zo geestig en grappig met mop pen en onderhoudende verhalen uit zijn praktijk, dat een minder sluw mens dan ik niet bemerkt zou hebben, dat we snorden naar de sporen van het spook dat door de kamer,van Martijn ontkomen Sioest zün. Ik dacht; als jij niks DOOR OLAF J. O® LANDEU» zegt. zwijg ik ook, en tippel de vrolijk met Terry mee. Het was heel amusant. De kamer van Martijn zag uit op de tuin en het leek me moei lijk van bovenaf op de begane grond te komen: er was alleen een style muur, zonder enige verbinding vanaf de vensters. Dakgoten en andere attributen waren minstens twee meter uit de buurt. Op een moment, dat we stil stonden achter de tuin op een landweggetje, en Terry net even zweeg praatte ik toch nog mijn mond voorbij: „Een touw ladder, dacht je?" Hij zag me snel aan. „Waar heb je 't over?" verbaasde hij zich. „Over dat spook," ging ik toen maar stevig door. „Gunst ja, dat spook!" her haalde hij nietszeggend. Dat maakte me een beetje kriegel. Doch zoiets raakte Ter ry niet en hij ging luchtig voort: „Kun jij het morsesein ontwar ren?" „Hé?" Ik was perplex. „Ken jij het morse-alphabet?" „Natuurlijk," zei ik. „Dan mag je vanmiddag mee naar de bioscoop,'-' beloofde Ter ry zoetsappig. En vóór ik iets zeggen kon ging hü voort: „Ver tel me nou eens jouw lezing over' dat spook." Ik stond stil en nam de achter kant van het huis aandachtig op. De ramen van de kamers ston den open om te luchten. Er was volgens mijn mening geen kans, van die hoogte te ontsnappen zonder ten minste een touwlad der. Dit zei ik dus. „Juist," prees Terry. „Je gaat vooruit, mijn waarde... eh. Han...." „Maar wie dat spook ook was," zei ik, „hij is ontsnapt en het lijkt me niet van erg veel belang, hóé." „Ook juist," bevestigde Terry. „Daarom dacht ik er ook niet over." Hij scheen er een intens genot .in te vinden me voor de gek te zetten, zo gauw ik pro beerde ook eens iets scherpzin nigs te debiteren. „Maar zeg me nou es, Han, wie die geest geweest kan zijn." Hij had mijn genoegen in serieus-raden grondig vergald. Ik zei spits: „Dat was madame Enbourg. Ze wou natuurlijk naar dat vod van een piano in Henri's kamer." Tot mijn niet te beschrijven verbazing bleek. Terry enthou siast, wat ik eerst voor huiche larij hield. „Keurig!" riep hij uit. „Als je zo doorgaat kunnen we samen een zaakje beginnen, binnen niet te lange tijd." „Ik dacht dat we dat zaakje al begonnen waren", herinnerde ik hem. „Maar niet op fifty-fifty basis", corrigeerde hij. „Dit is een reuze zet van je, kerel! Ik denk name lijk in alle ernst dat je, wat je noemt: „warm" bent, als je zegt dat madame Enbourg erbij be trokken is." „Hoezo?" informeerde ik ver der. „Er is iets in die kamer," leg de hij me volmaakt ernstig uit, „wat zowel madame Enbourg als juffrouw Booner weten en wat ze allebei proberen te bemachti gen. Noem 't een bewijs van schuld vaniemand. Iemand, die ze allebei kennen en redden willen." „Dus verdenk je Henri toch," zei ik. „En denk je nog altijd dat ze beiden met hem „Nee," verbeterde Terry. „Ik denk niets. Het zou kunnen zijn dat ze allebei op hem verkikkerd zijn. de éne met meer succes dan de andere en dat ze al lebei probéren het. bewijs van zijn schuld weg te moffelen. Juf frouw Booner ruimt in het wilde weg de kamer op, en moet er zijn om stof af te nemen en een glas om te spoelen, wat ze in werkelijkheid niet gedaan heeft!" „Stop," zei ik. ,,Nou maak je een fout, Terry. Want de huis houdster ruimde de kamer op, toen ze nog niet wist dat Mar tijn dood was. Ze vond hem tij dens het opruimen van de kamer." „En wie zegt jou, dat ze dat niet wist?" sneed Terry me de pas af. „Ze kon die vent daar toch niet laten liggen? Ze moes ten hem toch wel ontdekken? Of dacht je dat iemand als juf frouw Booner hem zou verdon keremanen?" „Met behulp van Gert," tracht te ik me eruit te redden. (Wordt vervolgd.) boden, nadat de temperatuur van de paus plotseling gestegen was. Aanvankelijk werd gevreesd dat de paus longontsteking had, maar prof. Valdoni stelde met de uroloog prof. Arduini vast dat de koorts veroorzaakt werd door een prostaataandoening. Over wogen wordt de prostaatklier te verwijderen, aldus de zegslieden. Waarnemers menen dat de paus zich liefst zo spoedig mo gelijk zal laten behandelen. Zij wijzen erop dat een man van zijn leeftijd (70 jaar) en zijn gezond heidstoestand snel van een pros taatoperatie kan herstellen. Op 29 september begint in het Vatikaan de bisschoppelijke sy node en het wordt niet waar schijnlijk geacht dat de paus zich nog vóór de synode zal laten be handelen. Drie stuwraketjes van de Ame rikaanse maanverkenner „Sur- veyor-5" zijn dinsdag voor een halve seconde in werking gesteld om de verkenner een sprongetje te laten mélten. De Surveyor be vond zich namelijk op een helling. Door middel van deze verplaatsing willen de Amerikaanse ruimte vaartdeskundigen tevens de weer stand van de maanbodem meten tegen de druk die de grote rem- raketten van de bemande ruimte vaartuigen gaan uitoefenen. Een dergelijk experiment is nog niet eerder op de maan genomen. In een communiqué van het Jet Pro- pulsion Laboratory te Pasadena werd woensdagochtend meege deeld dat uit 40 foto's die de Sur veyor heeft doorgezonden, blijkt dat door de stuwstraal van de mo toren stof is opgeworpen. Een deel van dit stof is terechtgekomen op het instrument waarmee de chemische samenstelling van de maanbodem wordt onderzocht.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2