Koningin Juliana bood Luxemburgse gasten diner aan op paleis aan de Dam Politieke opwinding in Brussel was snel geluwd Milwaukee op de rand van een burgeroorlog Gisteren bezoek aan bloemenveiling Aalsmeer en Fokkerfabrieken BELGISCHE WONINGEN MERENDEELS VEROUDERD PRESIDENT DE GAULLE NOEMT ZIJN BEZOEK AAN POLEN EEN SUCCES HET WEER Eén verdachte in moordzaak- Berghem gearresteerd Donderdag 14 september 1967 23e Jaargang No. 7023 Nieuw incident in kanaalzone Dankwoord van de groothertog Druk op de knop Lunch in Trèves-zaal Vandaag naar Zeeland Meer geld nodig Klaarheid Rassenonlusten in East St. Louis Busongeluk in Brazilië: twaalf doden Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Bouwkosten sterk gestegen Frank. b§ i$xmBemanb"TERÏfEüZEïf t «w Sanda Telefoon: 01150 JOTS Gironummer: 88180 Redactie- en Administratie-ad!*®: Snrfdsrwd Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand ƒ2,70; per week «2 ct. Loese nrs 13 et DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gééa handels- advertenties! 5 regels 11,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verboging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Egyptische militairen hebben woensdag in de Suez-kanaalzone het vuur geopend op een Israëli- schè patrouille, aldus de Israëli sche radio. De schietpartij, die gistermorgen plaatsvond in de omgeving van El Kantara, duur de slechts enige minuten. Aan Israëlische zijde werd niemand gewond, aldus het radiostation. Tijdens het galadiner in de krijgsraadzaal van het koninklijk paleis In Amsterdam, dat konin gin Juliana aan groothertog Jan en groothertogin Josephine-Char lotte van Luxemburg ter gele genheid van hun staatsbezoek heeft aangeboden, gaf de Neder landse vorstin uitdrukking aan de vreugde, die zij en prins Bernhard door het groothertoge lijk bezoek ervaren, een vreug de die door het Nederlandse volk wordt gedeeld. De koningin bracht in herin nering, dat het nog maar kort geleden is, dat groothertogin Charlotte heeft gemeend afstand te moeten doen van de troon. „Zij zal", aldus de koningin, „in onze herinnering blijven voort leven als een staatshoofd, wie gedurende haar regering de ban den met ons land na aan hart lagen en wier bewijzen van per soonlijke vriendschap ons zo vaak hebben getroffen. Het is met dezelfde warme gevoelens, dat wij haar zoon en opvolger en haar schoondochter welkom heten." „Samen hebben wij", aldus koningin Juliana verder, „met België, het voorrecht samenstel lende delen te zijn van de Bene lux. Deze kern, die zich geleide lijk heeft ontwikkeld en beves tigd, is het prototype geworden van de Europese gemeenschap pen, die zelf weer een bron van inspiratie voor menig begin van navolging daarvan zijn gewor den. Luxemburg heeft in 't»bij- zonder een voorbeeld gegeven voor allen. Nadat het Luxemburgse volks- ':cd was gespeeld, verhief groot hertog Jan zich van zijn zetel om koningin Juliana dank te zeggen voor haar hartelijke v oorden, waarin hij de weerspie geling zag van de banden tussen r' p koninklijke en hertogelijke families, alsmede de echo van de hartelijke ontvangst door het Nederlandse volk. De groothertog sprak er zijn voldoening over uit. dat zijn staatsbezoek samenvalt met een periode van vooruitgang in de bilaterale betrekkingen. Op zijn beurt merkte hij op, dat door het ontstaan van de Benelux de zakelijke betrekkingen tassen het groothertogdom en Neder land werden uitgebreid en Lu xemburg heeft kunnen profite ren van de stimulansen van de dynamiek der Nederlandse eco nomie. Hij sprak voorts de innige wens uit, dat in een wereld die ons dagelijks leert hoe precair de situatie op het gebied van de wereldvrede is en hoe moeilijk de ontwikkeling van de weder- jidse eerbiediging van elkan de weg zal vinden die het zo naarstig nastreeft. Groothertog Jan verklaarde zich uit het diepst van zijn hart verenigd te voelen met de vreugde rond de geboorte van de koninklijke kleinzoon, voorbe stemd tot het voortzetten van de glorierijke tradities van het Huis van Oranje. Na het uitspreken van zijn rede hief de groothertog het glas ter ere van koningin en prins, de verdere leden van de konink lijke familie, op de welvaart van het Nederlandse volk en de vriendschap tussen heide vol ken, waarna het Wilhelmus ten gehore werd gebracht. Woensdagmorgen nam konin gin Juliana haar charmante gaste mee naar de bloemenveiling in Aalsmeer. Prins Bernhard tracht te zijn enthousiasme voor de vliegerij over te brengen op groot hertog Jan door hem mee te nemen naar de Fokkerfabrieken op Schiphol. Beide bezoeken duurden ongeveer een uur. Tegen half twaalf trof men el kaar weer op paleis Huis ten Bosch in Den Haag. De groothertog had grote be langstelling voor Fokkers nieuw ste produkt, de Fellowship, het toestel waarvan de seriebouw wordt voorbereid en. waarvan het prototype zijn proefuren aan het volmaken is. Het bezoek aan de bloemen veiling, waar een schat van rozen, anjers, gerbera's en pot planten een beeld gaf van de enorme bloemenproduktie in Aalsmeer, had als hoogtepunt het „veilen" van enkele bossen, waarbij de koningin en haar gaste als kopers optraden. Het opvangen van de snel rond draaiende wijzer door een druk op de knop bleek voor niet-ge- routineerden niet zo gemakkelijk, maar de groothertogin had veel plezier in de gang van zaken. Een wandeling door de veiling hallen en het plaatsen van de handtekening in het gastenboek besloten dit bezoek. Het groothertogelijk paar ver toefde korte tijd op Huis ten Bosch, waar de loco-burgemees ter van Den Haag, mr. A. J. Dankelman, de waarnemend commissaris der koningin in Zuid-Holland, en mevr. mr. Chr. A. de Ruijt'er—de Zeeuw. Vervolgens vertrok het groot hertogelijk paar naar de ambts woning van Luxemburgs ambas sadeur in Den Haag, de heer Georges Heisbourg, voor een ontvangst van de Luxemburgse kolonie in ons land. Tegen één uur begaven groot hertog Jan en groothertogin Charlotte zich naar de Trèves- zaal aan het Binnenhof, waar zij met koningin Juliana en prins de raad van ministers aangebo den lunch. In de met oranjekleurige rozen, dahlia's en chrysanten op geluisterde zaal werden de gas ten verwelkomd door minister president P. J. S. de Jong en de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Er waren 62 genodigden. Voor een vrolijk intermezzo tijdens de rit naar de Luxem burgse ambassade zorgde latei- een bruidsstoet die op de oude Scheveningseweg, niet ver van het vredespaleis, voor de passe rende hofauto's moest wachten. In de stoet reed een jan ple zier mee, waarop een groot aan tal in feestkledij gestoken jonge lui had plaats genomen. Met trompetgeschal trokken zij de aandacht van de Luxemburgse gasten, die opgewekt de met het glas in de hand gebrachte groet beantwoordden. Voor vandaag staat een be zoek aan Zeeland op het pro gramma. De .groothertogelijke gasten arriveren omstreeks 11 uur per auto van het vliegveld Woensdrecht te Wemeldinge in gezelschap van prinses Beatrix en prins Claus. Daar gaat het gezelschap aan boord van de „Piet Hein" voor een vaartocht naar Veere. Na de lunch in de statenzaal te Middelburg wordt een demon stratie ringrijden bijgewoond op het Abdijplein. Daarna wordt een bezoek gebracht aan Vlis- singen-Oost. Een vlucht per helicopter over het deltagebied en de randstad voert het gezelschap tenslotte naar Schiphol. KONINKLIJK BEZOEK AAN BLOEMENVEILING AalsmeerH. M. de koningin en ff. K. ff. groothertogin Josephine- Charlotte hebben woensdagoch tend een bezoek gebracht aan de bloemenveiling. De politieke opwinding, die deze week in Brussel was ont staan wegens verzet binnen de liberale regeringspartij tegen de financiële politiek van de re geringscoalitie, leek dinsdag avond reeds geluwd. De voorzitter van de liberale partij, Van Audenhove, heeft dinsdagmiddag een bezoek ge bracht aan de katholieke premier Van den Boeynants en de libe rale vice-premier De Clercq om hun de bezwaren van zijn partij uiteen te zetten tegen plannen voor een verhoging van het kijk en luistergeld, invoering van een speciale autowegenbelasting en harmonisatie van de pensioen stelsels. Na afloop verklaarde de libe rale leider met voldoening te hebben vernomen, dat nog geen beslissingt is gevallen over ver hoging van kijk- en luistergeld en dat eerst nog het parlement uitvoerig zal worden geconfron teerd met de financiële pro blemen van invoering van kleu rentelevisie en programmaver betering. Ook over invoering van een autowegenbelasting waren nog geen besluiten gevallen. Er zal nog worden nagegaan welke formule in dit verband het beste zou zijn om het wegenfonds aan meer geld'te helpen. Wat de pensioenen betreft ver klaarde Van Audenhove dat reke ning zou worden gehouden met de naar voren gebrachte bezwa ren. In' een interview voor de radio voegde hij hieraan toe, dat het nooit de bedoeling van zijn partij was geweest de regerings- stabiliteit in gevaar te brengen. De radiocommentator merkte na dit interview op, dat de op winding kennelijk niets meer was geweest dan een storm in een glas water. Het Belgische kabinet heeft dinsdagavond irt een buitenge wone vergadering de toestand besproken. Na afloop daarvan werd verklaard, dat de regering geen redenen ziet om tegemoet te komen aan het verlangen van de socialistische oppositie om het parlement vervroegd van rêcès terug te roepen. Premier Van den Boeynants verklaarde dat de toestand nor maal is en dat er geen sprake is geweest van moeilijkheden bin nen de regering. Het gesprek met de liberale leider heeft klaarheid geschapen, zo zei hij. De liberale vice-premier, De Clercq, merkte nog op dat er een fundamenteel verschil bestaat tussen de verantwoordelijkheid en de positie van leden van de regering en die van partijleider. Van slechts iets meer dan de helft van de woningen in België kan worden verwacht dat zij aan de eisen van de hedendaagse woon- hyglëne voldoen. Anderhalf mil joen huizen verkeert in slechte toestand en 400.000 ervan zijn krotwoningen die niet verbeterd kunnen worden, aldus de conclusie van een onderzoek dat het Belgi sche nationale instituut voor de huisvesting heeft ingesteld. Uit de enquête blijkt voorts, dat de gemiddelde ouderdom van de Belgische woningen 56 jaar is. Er is op dit punt een verschil tussen Vlaanderen en Wallonië: de gemid delde ouderdom van de woningen De gouverneur- van de Ameri kaanse staat Wisconsin, Warren Knowles, heeft dinsdag gepleit voor beëindiging van de demon straties van negers en blanken in Milwaukee, waarbij in de afgelopen twee weken twee mensen om het leven zijn gekomen en tientallen zijn gewond. Zijn oproep werd ge steund door burgemeester Henry Maier, die verklaarde dat zijn stad zich „op de rand van een burger oorlog bevindt". De negerbevolking van Milwau kee houdt reeds enige tijd marsen door de wijken van de blanken om kracht bij te zetten aan haar e''s voor opheffing van een beperken de bepalingen voor negers op huis- vestingsgebied. Deze campagne wordt geleid door de r.k. kapelaan van Italiaanse afkomst, de 36- jarige James Groppi, die al jaren President De Gaulle I* dinsdag NIEUWE BLADZIJDE..,.. 'lus© eerDieaiging v«n ciacui- mei» Avmugm uuonn ders renhten. aitoiodeli'Jt- Bernhard aanzaten aan een door van zijn staatsbezoek van een week aan Polen in Parijs terugge keerd in de overtuiging dat hij is geslaagd in rijn opzet, bij te dra gen tot de ontwikkeling van de ontspanning en. het aankweken van een beter begrip tussen Oost- en West-Europa. De mening van de dagbladen van- de niet-communistische op positie, dat het bezoek een diplo matieke mislukking was, wordt niet gedeeld door regeringszegs- lieden. Minister van buitenlandse zaken Couve de Murville ver klaarde over het verschil van mening over de Duitse kwestie en de Europese veiligheid tussen de Franse president en de Poolse communistenleider Gomoelka, dat het „nooit de bedoeling was geweest de houding van de Pool se regering inzake het Duitse vraagstuk in enkele dagen te ver anderen". De Gaulle zelf verklaarde bij zijn vertrek uit Warschau dat zijn bezoek een succes was en „een nieuwe bladzij zal vormen in de geschiedenis van onze buiten landse betrekkingen. Volgens hem moet het gewicht van de uit latingen niet worden gezocht in zijn redevoeringen, maar in het laatste onderhoud met Gomoelka. Dit was, aldus De Gaulle, „zeer openhartig, zeer duidelijk, bui tengewoon interessant en naar ik meen zeer belangrijk". NAAR ROEMENIE In regeringskringen wordt er voorts op gewezen dat het Poolse communistische partijorgaan Tri- buna Ludu dinsdag een zeer gun stig commentaar heeft gegeven op het politiek resultaat van het bezoek en dat de Poolse leiders met ongewoon hartelijke termen de uitnodiging voor een tegenbe zoek hebben aanvaard. Verwacht wordt dat dit reeds het komend voorjaar zal plaatsvinden, even als het bezoek van De Gaulle aan Roemenië, waarvan het doorgaan dinsdag officieel is bevestigd ijvert voor rassengelijkheid. Zelf is hij geboren in een armenwijk van Milwaukee, waar vier van zijn broers nog een kruidenierswinkel hebben. De geestelijke heeft al laten weten, dat hij ondanks de op roep van gouverneur Knowles de campagne zal voortzetten. Militante leiders van de blanken, die sinds enige dagen tegen-demon straties organiseren, zijn ook van plan met hun acties door te gaan. In de Amerikaanse stad East St. Louis is het maandagavond tot rassenrelletjes gekomen. De politie kon pas dinsdagmorgen de orde herstellen en verrichtte 35 arresta ties. Sinds het bezoek van „black power"-voorvechter Rap Brown op zondag was het onrustig in de stad. Brown had de negers aangespoord zich te bewapenen en zich te oefe nen in straatgevechten. Aanleiding tot de ongeregeld heden was echter de aanhouding van tien jonge negers, die door rasgenoten van de vrijwillige orde dienst waren betrapt op het ver vaardigen van benzinebommen en aan de politie waren overgeleverd. Een groep jonge negers trok daar op naar het hoofdbureau van poli tie en eiste met succes de vrijlating van de tien jongens, waarna de menigte plunderend en brandstich tend door de straten trok. Ook werden enige blanke automobilis ten gemolesteerd. Volgens de politie waren ruim 30 brandjes gesticht en talloze winkelruiten vernield. Ook waren enige winkels, met name kruide nierszaken en drankwinkels, ge plunderd. Bij een busongeluk zijn woens dag in Brazilië tenminste twaalf mensen om het leven gekomen en zeven ernstig gewond. De bus viel van grote hoogte van een viadukt over de weg van Rio de Janeiro naar Belo Horizonte. PLAATSELIJK REGEN Een langgerekt hogedrukgebied strekt zich uit van de Azoren via de Britse eilanden en de Noord zee tot boven Scandinavië. Dit hogedrukgebied houdt tezamen met een lagedrukgebied nabij de Alpen een noordoostelijke wind in stand, die vandaag overwe gend matig zal zijn en aan de kust af en toe tot vrij krachtig kan toenemen. Met deze nooroostelijke stro ming wordt ook vandaag veel be wolking aangevoerd, waaruit plaatselijk regen zal vallen. Op- DONDERDAG 14 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 10.29 11.12 Terneuzen 11.05 11.48 Hansweert 11.39 0.22 Walsoorden 11.38 0.21 VRIJDAG 15 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 11.24 11.44 Terneuzen 0.20 Hansweert 0.34 0.54 Walsoorden 0.33 0.53 'klaringen zullen slechts op enke le verspreide plaatsen voorko men. De temperaturen zullen daarbij vandaag oplopen töt ongeveer 'dezelfde waarden als woensdag, toen maxima van 16 tot 19 gra den werden gemeten. De in de nacht en vroege ochtend hier en daar gevormde mist zal in de loop van de ochtend weer oplossen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Veel bewolking met plaatselijk regen, maar ook enkele versprei de opklaringen. In de ochtend hier en daar mist. Overwegend matige noordoostelijke wind en weinig verandering in tempera tuur. ZON MAAN Sept. op onder op onder 14 6.11 18.59 18.04 00.32 15 6.13 18.57 18.25 1.50 16 6.15 18.54 18.41 3.09 in het Vlaamse landsdeel beloopt 45 tot 56 jaar en in Wallonre 70 jaar. Ruim 53 procent van alle wo ningen in België is vóór 1918 ge bouwd. Driekwart van de Belgische wo ningen heeft waterleiding, 94 pro cent een behoorlijke elektrische in stallatie, 86 procent stirisgas of een installatie voor flessengas. Slechts 36,8 procent is uitgerust met een normale wc, 74 procent heeft geen badkamer of douche en 86 procent geen centrale verwar ming. In 23 procent van de huizen wordt 's winters slechts één kamer verwarmd. De bouwkosten zijn in de afge lopen tien jaar met circa 75 pro cent gestegen. Een gewone woning kost nu tenminste 800.000 francs (d.i. circa 57.500 gulden), hetgeen de bezitter met interest van kapi taal en leningen, alsmede kosten van verzekering) op een maande lijkse last van 5000 francs (360 gulden). De politie te Antwerpen heeft woensdagmorgen de 26-jarige A. J. J. M. K. gearresteerd, één ven de twee verdachten in de moord- zaak-Berghem. De twee vermoedelijke dadeis van de roofmoord te Berghem, waarvan de 63-jarige weduwe C. GijsbersPloegmakers 't slacht offer werd, zijn naar Antwerpen gevlucht waar de 26-jarige A. J. J. M. K. is aangehouden. De rijkspolitie te Rucphen is er na een inval in de woning van de voor een reeks diefstallen ge zochte Willebrorder J. M. achter gekomen dat beide verdachten in de nacht van maandag op dins dag in St. Willebrord op een adres aan de Boterbloemstraat hadden geslapen. In dit dorp zochten zij nieuwe bovenkleding waarna zij door enkele Wille- brorders naar België werden ge bracht. K. die in het bezit was van monsterpapieren, ging naar Antwerpen. De andere, de 29- jarige J. H. E. die geen papieren bij zich had, werd bij Nispen de grens overgeholpen. Beide man nen wilden aanmonsteren op een kustvaarder in Antwerpen, De Willebrorder Bart M., broer van de voortvluchtige J. M., die de mannen onderdak had verleend, en enkele anderen die de twee behulpzaam waren geweest, ver keerden in de veronderstelling dat zij met twee op de vlucht zijnde dieven te doen hadden. Toen zij in de krant lazen dat de twee een moord zouden hebben gepleegd, lichtten zij de politie in. De inval in de woning van M. was een routinebezoek van de politie geweest, omdat men voortdurend achter hem aanzit. Had dit onderzoek een avond eerder plaatsgevonden, dan zou den beide verdachten reeds ge pakt zijn. Nu konden in de wo ning hun oude kleren in beslag woHen genomen en kon ook wo. jen achterhaald in welke richting zij waren gevlucht.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1