De Zeelandbrug: economische en verkeersgeografische aspecten Regionale ontwikkeling Bovenregionaal belang Internationaal belang Westerschelde blijft een barrière Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 11/dinsdag 12 september 1967 •4 HAAG IT.WÊW>6N GALAIS Paus heeft infectie aan blaas en nieren KOMPLOT IN OPPER VOLTA TROPISCHE ZIEKTE EIST OPNIEUW SLACHTOFFER Weer Columbiaans toestel tot landing op Cuba gedwongen Verenigde Staten lanceren bio-satelliet De grensversperring tussen Zuid- en Noord-V ietnam Amerikaanse ambassadeur in Kairo van funktie ontheven Honderdduizenden dakloos in India Nieuwe landmijn voor Vietnam Tanker van een miljoen ton Parachutist viel te pletter Oliestaking in Algerië VECHTPARTIJEN VEROORZAKEN TREINVERTR AGINGEN RUSSISCHE SPiON IN ARREST IN ZUID-AFRIKA ■u_0l.ll IJI l.l l««<w De langste brug van Europa, de Zeelandbrug, verbindt Schouwen- Dniveland en Noord-Beveland. Deze brug is sinds 15 december 1965 in de plaats gekomen van de veerdienst ZierikzeeKats. Hierdoor is de communicatie tussen Schouwen-Duiveland en Midden-Zeeland belang rijk verbeterd. Bovendien heeft de Zeelandbrug de afstand van Midden- Zeeland tot Randstad Holland met ca. 30 km verkort. De brug wordt gebruikt voor het vervoer van industriële en land- bouwprodukten en door personen uit zakelijke en recreatieve over wegingen. Wat dit laatste punt betreft: in 1966 maakten globaal 2 mil joen toeristen een rit over de Zeelandbrug. Bij het beoordelen van de rentabiliteit van de brug moet onderscheid worden gemaakt tussen de private rentabiliteit van de N.V., die de brug exploiteert en de moeilijk te schatten nationaal-economische rentabili teit. Een aanwijzing voor deze „publieke" rentabiliteit is de toeneming van de verkeersintensiteit over de Oosterschelde van ca. 140.000 auto's in 1965 via het veer tot ruim 980.000 auto's in 1966 via de brug. Het zuidwesten van Nederland is eeuwenlang een geografisch ver brokkeld en slecht ontsloten gebied geweest. De economische ontwik keling en de groei van de bedrijvig heid waren er gering. Dit heeft er toe geleid, dat in 1959 de provincie Zeeland door de rijksoverheid tot probleemgebied thans stimuleringsgebiedis ver klaard. Een belangrijk middel om de eco nomische ontwikkeling in dit ge bied te stimuleren is de verbetering van de ontsluiting. De centrale noord-zuidverbinding tussen Zee land en Randstad Holland is hier van een voornaam bestanddeel. Hierin is de Zeelandbrug een hoofdschakel. Voor Zeeland is deze brug dan ook te beschouwen als een belangrijk stuk infrastruktuur in het kader van de regionale ont wikkelingspolitiek. De betekenis van de centrale noord-zuidverbinding „de Zee landroute" gaat boven het ber lang van het ontsloten gebied uit. Het zuidwesten van ons land met name het havengebied Vlissin- gen-Oost. de gebieden rond Terneu- zen 'en later Reimerswaal is door zijn vestigingsmo,gelijkheden voor zeehaven- en basisindustrieën te beschouwen als overloop van 't zuidelijk deel van de Randstad. Ook de regering hecht volgens de „Tweede nota over de ruimtelijke ordening in Nederland" (1966) „grote waarde aan de tiidige ont wikkeling van het Scheldebekken als zeehaven- en industriegebied". In deze nota wordt verwacht dat het Zeeuwse inwonertal een ver sterkte groei te zien zal geven tot 750.000 inwoners in het jaar 2000. Voorwaarde voor een dergelijke ontwikkeling is een verbetering van de verbindingen. De Zeeland route tot na de afsluiting van de Oosterschelde in 1978, wanneer de dammenweg voltooid zal zijn, de enige noord-zuidverbinding door Zeeland verbindt het Zeeuwse zeehavenareaal met Rotterdam en de gebiedeji rond de Waterweg. De Westerschelde blijft een bar rière, ondanks de dubbeldekspon ten, waarvan de eerste in 1968 in de vaart zal worden gebracht. De lijn RotterdamMidden-Zeeland moet worden doorgetrokken met een vaste oeververbinding over of onder de Westerschelde. Dit is van meer dan Zeeuws (of Zeeuwsvlaams) belang. De Rand stad moet zich zo snel mogelijk richten op een communicatie met België, Noord-Frankrijk en Enge land (via de Kanaaltunnel). Hier voor is aansluiting op de E3, die loopt van Rijssel via Gent, Antwer pen en Eindhoven naar het Ruhr- gebied, noodzakelijk. Drie assen komen in aanmerking. De E10, langs de lijn BredaAntwerpen, is daarvan momenteel de belangrijk ste. De Zoomse weg, die pas na 1971 zal worden voltooid, is het tweede, de weg door Zeeland het derde element. Deze drie verbindingen vormen een gedecentraliseerde noord-zuid- weg. Van Belgische zijde is erop gewezen, dat de E 10 en de Zoom se weg kwantitatief onvoldoende zullen zijn om het verkeer naar Oost- en West-Vlaanderen en noordwest-Frankrijk te verwerken, zelfs als Antwerpen over drie Scheldetunnels zou beschikken. De E 10 is bestemd voor het ver keer BrusselAntwerpenRand stad ten oosten van Rotterdam, de Zoomseweg voor de westelijke flank en de Zeelandroute voor de ver binding Rotterdam, Europoort VlissingenTerneuzenGent Rijssel, voor een westelijke verbin ding met Den Haag en voor het toe ristische verkeer. Een tracé van Rotterdam via Ter- neuzen en Brugge naar Calais levert 40 kilometer besparing op vergeleken bij een tracé ,via Ant werpen. Hierin ligt een belangrijke ratio voor de Zeelandroute. De as van Rotterdam naar Gent leent zich uitstekend voor wat een gedecentraliseerde randstad kan worden genoemd en die in Midden- Zeeland zou worden gekruist door eenzelfde figuratie van Vlissingen over Middelburg naar Goes in de richting van Bergen op Zoom. In deze concepties wordt de kust strook doelmatig ontsloten, waar door zowel de zeehaven als de re- creatiefunktie van Zeeland en de Vlaanderens tot hun volle recht zullen komen. De Zeelandbrug draagt hiertoe bij. (Ontleend aan „Documentatie Zeelandbrug.) De lijfarts van de 69-jarige paus Paulus de zesde, professor Maro Fontana, zei zaterdagavond in een verklaring dat de koorts waaraan de paus sedert 4 sep tember leed, het gevolg is van een blaas- en nierbekjteninfec- tie. De ontwikkeling van de ziek te en de resultaten van de her haalde ert stelselmatige analy sen wekken de hoop dat de paus zijn normale werkzaamheden spoedig zal kunnen hervatten. In kerkelijke kringen is de ver klaring van professor Fontana met opluchting ontvangen. Daar de vorige dagen geen medisch bulletin was uitgegeven, waren alarmerende geruchten de ron de gaan doen. De ziekte van de paus, cysto- pyelitis, is naar men desgevraagd van medische .zijde meedeelde, doorgaans goedaardig en wordt bestreden met antibiotica. Zondag op het middaguur ver scheen de. paus aan zijn venster om de menigte op het St. Pie tersplein te zegenen.t Paus Paulus sprak gedurende een zestal minuten een menigte van 30.000 mensen toe. Hij zei te verwachten spoedig beter te zijn. Niet de gezondheid van een paus is belangrijk, zei hij, maai de behoeften van de kerk. in Rhodesia niets te maken heeft met de gebeurtenissen van twee jaar geleden, toen de Rhodesische premier Smith eenzijdig de onaf hankelijkheid uitriep. „We doen het openlijk, omdat men uit is op de ondergang van Zuid-Afrika en omdat het onze plicht is onszelf te beschermen", zei Vorster. President Lamizana van Op per-Volta heeft in een radiotoe spraak meegedeeld dat verschei dene arrestaties zijn verricht in verband met een komplot om „de huidige leiders van het land van het leven te beroven". De president zei dat een „ille gale organisatie van naar macht hongerende avonturiers de open bare mening in de hoofdstad en enkele andere plaatsen trachten te vergiftigen". Kolonel Lamizana, een be roepssoldaat die in de tweede wereldoorlog in het Franse leger vocht, nam vorig jaar de macht over van ex-president Maurice Yameogo na een algemene sta king uit protest tegén versobe- ringsmaatregelen. Na de machts overname zei Lamizana dat het leger de keus had gehad op de demonstranten te schieten of de macht over te nemen. Hij werd president, premier en nam ook 'twee ministersposten op zich en zei dat het leger niet langer dan nodig wilde regeren. In decem ber echter, na onrust tussen de politieke partijen, besloot het leger nog vier jaar aan de macht te blijven. Opper-Volta, een vropgere Franse kolonie, werd in 1960 on afhankelijk en heeft een bevol king van 4'A miljoen zielen. De onbekende tropische virus ziekte die door apen uit Oeganda is overgebracht en in de West- duitse steden Marburg en Frank furt heerst, heeft zaterdag een zevende slachtoffer geëist, n:l. 'n 19-jarig meisje. In de universi teitskliniek van Marburg liggen nu nog 18 patiënten in isolatie in Frankfurt nog zeven. 35) Terwijl wij zo zaten te praten, wandelde daar heel huiselijk mr. Burgheem de ontbijtkamer bin nen, en wenste ons allen vrien delijk goedemorgen. Hij sprak Frans, terwille van Arlette, en vertelde ons, dat we verwacht werden, voor een bespreking met commissaris Crommer. Deze vermelding verknoeide het humeur van Terry voor kor te tijd, want nu herinnerde hij zich met woede, dat hij nog geen steek was opgeschoten, wat te meer pijnlijk was, na het gesprek met Crommer, de vorige dag. Maar toen we na het onbijt bo ven waren om onze jassen te ha len, en madame Enbourg met mr. Burgheem in de hall hadden ach tergelaten, stak ik een duchtige preek tegen hem af, en bracht hem zijn eigen woorden onder ogen, dat je als detective vaak moest wachten. Dat dat het enige was wat erop zat, als het spoor doodliep, wachten, tot je op eens weer een klein lichtpuntje ontdekte, waar je dan ongemerkt in moest proberen te kruipen. „Ik zei niet «lichtpuntje»", ver beterde Terry; „ik zei: «licht- gaatje»!" Maar zijn stemming rees zienderogen. Dat hadden we trouwens wel DOOR OLAF 3. DE LANDELL nodig, want bij Crommer was het lang niet vrolijk. Hij had kennelijk een ochtend humeur, en begroette ons: „Wel, en wat hebben de heren te mel den?" „Niets," antwoordde Terry be minnelijk. „Hebt u .ons niet laten roepen? Ik dacht dat u iets te melden had." „De politie," verklaarde Crom mer plechtig, „heeft op de eerste dag al gemeld, wat er te melden viel." „Schaamt u zich," vermaande Terry vrijmoedig, „die arme po litie zo voor gek te zetten! Ik heb rechercheurs gekend, die bijna net zo slim waren als ik!" Maar dat wond de commissaris op. „Wat hebt u eigenlijk uitge voerd, deze drie dagen!" infor meerde hij. „O," zuchtte Terry, „wat ge meen! We zijn hier pas ander halve dag! Eergistermiddag arri veerden we. Gisteren hebben we enige onderzoekingen verricht, en deze dag is nog pas enkele uren oud." „En wat hebben die onderzoe kingen voor uitkomst gebracht?" negeerde de commissaris deze correctie. „O, dat is mijn zaak," repliceer de Terry. De commissaris leunde kracht dadig achterover in zijn bureau stoel. Ik telde vier spekribbels op zijn rug. „Ik vind uw methode héél vreemd, meneer Van der Lin den!" betoogde hij. „Héél vreemd!" „Dank u," murmelde Terry nederig. „Wie heeft er ooit gehoord van een detective, die 's nachts zo maar huizen binnendringt, zon der toestemming van de politie, of zelfs zonder waarschuwing aan haar, zodat er-ernstige ver gissingen hadden kunnen plaats vinden?" „U," antwoordde mijn neef. „U?" herhaalde Crommer. „Wat valt er hier te U'en? Weet u, wat u bent, meneer Van der Linden?" Toen ging Terry op een punt van het bureau zitten en zei: „Luistert u es, meneer Crommer. Ik ben niet gewend, te staan tij dens een conferentie. En ik ben niet gewend, rekenschap af te leggen van conclusies, die nog niet helemaal klaar zijn. En ik ben niet gewend, afgesnauwd te worden. Noteert u deze drie pun ten." Mr. Burgheem hief glimlachend een hand op en vermaande: „Kalm, heren. Mag ik u verzoe ken, geen van beiden te vergeten dat we hier alleen gebaat zijn met samenwerking?" De commissaris barstte los in een stroom onnette woorden, die duidelijk waarneembaar niet meer achter zijn lippen wensten te wonen. „Samenwerking! Met zo'n kwajongen!De politie sa menwerken met zo'n privé-vle „Stop, meneer!" zei ik, mét een Voor de tweede keer binnen vijf weken hebben gewapende mannen, vermoedelijk Castro- gezinde revolutionairen, een Co lumbiaans lijntoestel tot een lan ding op Cuba gedwongen. Het vliegtuig, een DC-3 van de maat schappij „Avianca", maakte za terdag met zestien passagiers en vier bemanningsleden aan boord een binnenlandse lijnvlucht, toen drie onbekende piraten de lei ding overnamen. Het toestel landde veilig op het vliegveld van Santiago in het oosten van Cuba. Havanna meldde in een officieel communiqué, dat de in zittenden niets mankeerden en dat het vliegtuig zijn vlucht on middellijk zou kunnen hervat ten. Een half uur nadat het toestel de luchthaven Barranquilla had verlaten, ontsnapte het aan de waarneming, van de Colum- biaanse corttrolestations. Vier vliegtuigen ondernamen 'n speur- gezag, waar ik geen steek van voelde, want niets imponeert me zo als vloeken. „Wilt u ons be ledigen?!" „En als ik dat nou es wou?!" siste het mannetje. Zijn onderkin danste hand in hand met zijn speknek een of ander vrolijk- heidje. „Onbeschaafd," oordeelde ik. Hij werd zwijgend paars, wat ik voor een topprestatie houd. Toen de kleur zakte, kuchte hij een paar malen en vroeg afge meten: „Welnu, ik zou, als hoofd van de politie hier ter plaatse, graag van meneer Van der Linden willen vernemen, tot welke wereldschokkende ont dekkingen hij gekomen is." „En ik zal, als particulier detec tive van de heer Henri van Doff eerst eens op m'n dooie gemak zwijgend nadenken, vóór ik spreek," antwoordde Terry krib big. Mr. Burgheem nam het woord: „Kunt u nog iets zeggen? U zult, als u everi nadenkt, moeten toe geven, dat het vreemd is, meneer Crommer buiten uw bevindingen te houden." „Er zijn nog geen bevindingen," ketste Terry »af. „Ik heb enkele kleinigheden ontdekt, die me steeds meer doen twijfelen aan de schuld van Henri van Doff. Maar ik acht mezelf niet gerech tigd, er met iemand, zelfs met mijn secretaris, over te spreken, vóórdat ik mijn ideeën aan even tuele feiten heb getoetst. Dat is alles, wat ik u heb te zeggen." (Wordt vervolgd.) De Verenigde Staten hebben voor de tweede maal een bio-satelliet in een ban om de aarde gebracht met aan boord tien miljoen dierlijke en plant aardige organismen. Het zullen er dertien miljoen moeten zijn als de 427 kilogram wegende satelliet over drie dagen naar de aarde wordt gedirigeerd. Tot de „bemanning" behoren onder meer wespen, vliegen, kevers, bacteriën, bevruchte kikvorseie ren, peper en bloemzaad. De des kundigen willen onder meer onderzoek of toekomstige ruim tevaarders hun eigen voedsel zullen kunnen kwekèn. De satelliet werd omhoog ge bracht met een Thor-Delta-raket. De barrière tussen Noord- en Zuid-Vietnam, aangekondigd door de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, zal o.a. bestaan uit kogeltjes, die een on gevaarlijke ontploffing veroor zaken, wanneer iemand erop trapt. De knallenworden door luisterapparaten opgevangen. Vliegtuigen zullen de kogeltjes boven de gedemilitariseerde zone uitwerpen, zo menen Pentagon- kringen te weten. Minister Mc Namara onthulde donderdag op zijn persconferentie geen bijzon derheden. Om de infiltratie van manschappen en materiaal voor de Vietcong tegen te gaan, zul len ook alarmdraden, mijnen en koeiebellen worden gebruikt. De ambassadeur van .de Ver enigde Staten in Kairo, Richard Nolte, is van zijn funktie ont heven, zo heeft de woordvoerder van president Johnson gezegd. De ambassadeur arriveerde in Kairo vlak voor het uitbreken van de vijandelijkheden. Hij vertrok korte tijd later zonder in de ge legenheid te zijn geweest zijn ge loofsbrieven aan te bieden, om dat Egypte de diplomatieke be trekkingen met Amerika ver brak. De woordvoerder verduidelijk te, dat het ontslag niet moet wor den uitgelegd als een gebrek aan hoop aan de kant van de V. S. op herstel van de betrekkingen met Egypte. tocht maar keerden 's avonds onverrichterzake terug. Op 6 augustus j.l. dwongen vijf gewapende mannen een lijn toestel van de Columbiaanse maatschappij „Aerocondor" tot een landing op het vliegveld van Havanna. Dit vliegtuig had 77 personen aan boord. De kapers vier Columbianen en een Ecuadoriaan kregen politiek asiel. Militairen zijn erin geslaagd alle 500 passagiers te redden vah een trein, die in het midden vah Radjastan al twee dagen in het overstromingswater vastzat. De inzittenden waren doo^ helikop ters van leeftocht yóbrSien. In de omgeving van Ghazi- poer in het oostenvah'~dë "cleël- staat Oettar Pradesj. heeft de buiten de oevers getreden Gan ges opnieuw honderden hecta ren blank gezet. Honderdduizen den ménsen hebben hun huizen moeten verlaten. Volgens de „Washington Post" hebben de Amerikanen 'n nieuw soort landmijn gefabriceerd, die zal worden gebruikt op wegen waarover Noord-Vietnam oor- logsmaterieel vervoert. De bom zou slechts ontploffen, als er een bepaald gewicht, b.v. een vracht auto, over of lang gaat. Het departement van defensie in Washington heeft dit bericht willen ontkennen noch bevesti gen. Hoewel het begrip reuzetan- ker ons tegenwoordig niet vreemd in de oren klinkt, schij nen ze nog niet groot genoeg te zijn. Om de transportkosten van olie en petroleum omlaag te ha len zouden tankers van een mil joen ton gewenst zijn.. Zo'n schip op stapel te zetten is moeilijk en omslachtig. Daar om bedacht een Engelse scheeps werf er iets anders op. Ze wil een tanker van een miljoen ton -bouwen door op het vaste land het schip in secties te vervaar digen om ze dan naar volle zee te slepen en daar samen te voe gen. Zo'n tanker zou 600 meter lang worden bij een breedte van 85 meter en een diepgang vah meer dan 40 meter. De 42-jarige parachutist Jef frey Morris Coward is zondag bij Ipswich in Queensland onder dé ogen van zijn vrouw en twee kinderen van 2.000 meter hoogte te pletter gevallen. Zijn parachutes ontplooiden zich niet. Ongeveer 1000 arbeiders bij twee oliemaatschappijen in Alge rië hebben het werk neergelegd, toen besprekingen over onder meer de vakopleiding waren vastgelopen. De twee maatschappijen zijn de „Compagnie d'Exploitation Pe- trolière" (C.E.P.) die geheel Frans en de Compagnie de Re cherche et d'Exploitation Petró*- lière aü Sahara (Creps) die voor 56 procent Frans en voor 44 pro cent eigendom van de Shellgroep J-is, Twee treinen hebben zondag middag vertraging opgelopen omdat vechtende passagiers het vertrek onmogelijk maakten. In Roosendaal gebeurde dat om kwart over vijf. De trein naar Vlissingen kon pas vertrekken nadat N.S.-personeel er enkele „wederspannige" reizigers uit hadden verwijderd. In Roermond kreeg dè trein van 18.04 richting Zandvoort 17 minuten vertraging ten gevolge van ee" vechtpartij. Hier kwam de politie, 5 man sterk, 2 knok kende ruziemakers uit een trein halen om hen naar het bureau te brengen. Men acht het bij N.S. niet on mogelijk dat de voetbalwedstrij den van zondagmiddag hier en daar de gemoederen iets te veel hebben verhit. Premier Vorster van Zuid- Afrika heeft onthuld dat de Zuid- afrikaanse geheime politie een Russische spion heeft gearres teerd. Hij gaf geen verdere bij zonderheden. Het is de eerste arrestatie van een beweerde Sowjet-spion in de geschiedenis van Zuid-Afrika. Vorster zei ook dat Zuidafri- kaanse politie in Rhodesia aktief meehelpt in de strijd tegen natio nalistische guerrillastrijders. Hij legde er de nadruk op dat dit ge beurt op verzoek van de Rhodesi sche regering. Volgens de premier zijn deze nationalisten op weg naar hun land van herkomst, Zuid-Afrika, voor terroristische aktiviteit. Vorster verklaarde dat de aktie IN HOIUND SM [Bi IIIS Ruim 5 miljard gulden, gespaard, bij de Raiffeisenbank door meer dan 2 miljoen spaarders.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2