Wil Saigon onderhandelingen met Hanoi? Gevechten aan Indisch-Chinese grens Ratna Dewi wil terug naar oud-president Soekarno HET WEER Noordvietnamese Migs op de grond vernield 0e TEiant wel naar Kinsjasa Gibraltar wil Brits blijven Zware gevechten in Aden ftnerikaasse „bio-satelliet" geborgen Maandag 11 /Dinsdag 12 september 1967 23e Jaargang No. 7021 Vietcong-aanval Felle strijd bij Con Thien BRAND IN KINDERTEHUIS PASSAGIERS VLIEGTUIG IN BRAND ERNSTIG VERKEERSONGELUK IN ZUID-SLAVIE 30 miljoen dollar „Verkenner" toch naar de maan CANADESE STRAALJAGER BIJ VLIELAND NEERGESTORT Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden to*, m *wmmwmfe-*gRM5üZEN L «ta ée Telefoon; 01180 2073 Girompmmer: 90160 Redactie- en Admbnstratie^Klxeee Smidswa! Abonnementsprijs '18,— per kwartaal; per maand 2,70; per week «2 ct Loese nis 13 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P.van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fe&êa handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertentiés uiterlijk tot n.m. Z ..ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Da Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Ellsworth Bunker, heeft zondag gezegd, dat onderhande lingen om een einde te maken aan de Vietnamese oorlog zeer wel vóór de Amerikaanse presi dentsverkiezing van volgend jaar zouden kunnen worden gehou den. Bunker baseert deze veronder stelling op de gevolgen van de deze maand in Zuid-Vietnam ge houden verkiezingen. Volgens Bunker is er nu meer stabiliteit dan voordien in Saigon, „dat nu een regering heeft waarmee Ha noi kan onderhandelen". De pasgekozen president Ngoe- yen Van Thieu van Zuid-Vietnam verklaarde zondag, dat hij bereid is Noord-Vietnam een week pauze in de bombardementen aan te bieden als gebaar van goede wil, teneinde een gunstige sfeer te scheppen voor besprekingen met Hanoi. Het Noordvietnamese persbu- réau heeft gemeld, dat zondag drie Amerikaanse vliegtuigen bo ven Noord-Vietnam zijn neerge schoten waarvan twee boven Ha noi. Het totaal aantal neerge schoten Amerikaanse toestellen bedraagt thans 2.284. Bij een Vietcong-aanval op een kamp van Amerikaanse mari niers en Zuidvietnamese re geringstroepen op 5 km ten wes ten van Hoi An, de hoofdplaats PARTIJTJE SKELTEREN Mr. Geertsema, burgemeester-van Wassenaar en tweede kamerlid voor de V.V.D., in actie op de skelterbaan in Driebergen, waar bekende politici aan de start kwamen voor het VARA-t.v.- programma „partijtje skelteren". van de provincie Quang Nam, zijn zeven Amerikaanse mariniers gedood en zeven gewond. De ver liezen aan Zuidvietnamese zijde worden licht genoemd. De Viet- cong trok zich na anderhalf uur strijd terug. Bij hevige gevechten ten zuiden van de gedemilitariseerde zone bij Con Thien zijn de afgelopen nacht 34 Amerikaanse mariniers gesneuveld en 185 gewond en 140 Noordvietnamezen gedood. Een Amerikaanse woordvoerder in Saigon zei dat de gevechten zon dagavond begonnen, toen een heden van een Amerikaans regi ment op ongeveer 2.000 Noord vietnamezen stuitten. Aanvanke lijk werd met handwapens ge schoten, maar later legden de Noordvietnamezen een mortier barrière. De Amerikanen riepen de luchtmacht te hulp waarna 'de Noordvietnamezen zich in het oerwoud terugtrokken. De lucht macht bestooKte de tegenstan der met raketten en bommen en Dakota's' die, omgebouwd tot vliegende mitraiileurnesten, 18.000 patronen per minuut af vuurden. Bij drie grote slagen in de noor delijke provincies van Zuid-Viet nam sneuvelden vorige week 148 mariniers en werden er 469 ge wond. De Amerikanen zegden meer dan 500 Noordvietnamezen te hebben gedood. Amerikaanse vliegtuigen heb ben zaterdag voor de tweede keer een aanval uitgevoerd op het vliegveld van Kep. zestig kilometer ten noordoosten van Hanoi. Drie toestellen van het type Mig-17 werden op de grond vernietigd. Het vliegveld wordt beschouwd als het grootste van Noord-Vietnam. De voornaamste landingsbaan is door het bom bardement buiten gebruik ge steld. De piloten van de bommen werpers hebben op het terrein ten minste zeven migs waarge nomen. Een kort treffen met een paar van deze toestellen in de lucht eindigde onbeslist. Tijdens het bombardement zijn ook verscheidene brandstofop slagplaatsen tot ontploffing ge bracht. Rondom het vliegveld werden vier batterijen luchtdoel geschut verwoest. Secretaris-generaal Oe Thant van de V. N. heeft bekendge maakt dat hij donderdag a.s. Tiaar Kinsjasa (Kongo) zal vertrekken om de slotvergadering bij te wo nen van de topconferentie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid. Thant zal maar een dag in Kinsjasa blijven. De volgende dag zal hij weer terug in New York zijn. Het is de secretaris-generaal mogelijk geworden de reis naar Kongo te maken door de ver schuivingen van de hdrvatting van het debat over het midden oosten naar 18 september, zo werd gezegd. In 1965 woonde Oe Thant in Cairo ook een bijeenkomst van de O.A.E. bij. De secretaris-generaal deelde nog mee dat zijn persconferentie van 18 haar 16 september is ver schoven. Radio en televisie zul len hiervan een rechtstreekse uitzending verzorgen in de Ver enigde Staten. Zondagavond om half zeven brak een felle brand uit in het kindertehuis „Nieuw Voordorp" te Voorschoten. De brand werd geconstateerd op de eerste ver dieping boven de hoofdingang waar de kamers van de leidsters zijn. De brandweer die snel ter plaatse was, zag zich geplaatst tegenover een grote vuurzee. Grote ongerustheid ontstond toen bleek bij telling van de ongeveer 100 kinderen dat er één kind ontbrak. Na koortsachtig zoeken werd de vermiste knaap in een ander deel van het gebouw ge vonden. De brandweer die met groot materiaal uitrukte, had binnen een half uur de brand ge lokaliseerd tot een gedeelte van de bovenverdieping net boven de hoofdingang en de zolder. Het kindertehuis „Nieuw Voordorp" behoort tot de hervormde ge meente van 's-Gravenhage en vangt kinderen op wier ouders uit de ouderlijke macht zijn ont zet. Het oudste deel van het ge bouw, daar waar de brand uit brak, is ongeveer 250 jaar oud. De schade is aanzienlijk, vooral dooiihet-blussinesw ater. De Japanse vrouw van oud president Soekarno, Ratna Dewi, heeft een groot aantal Japanse persorganen wegens laster aan geklaagd. Volgens haar advo caat eist zij schriftelijke veront schuldigingen van de circa 20 Japanse week- en maandbladen, die „haar in hun artikelen in haar eer hebben aangetast". De verontschuldigingen moeten in de drie grootste Japanse dagbla den worden gepubliceerd. Eerder verscheen mevrouw Dewi in een tevoren opge -omen telavisie-vraaggesprek, waarin zij zich erover beklaagde, dat lasterlijke berichten ongunstige omstandigheden hadden gescha pen voor haai 1. rugkeer naar Indonesië. In tranen vertelde zij naar Indonesië te willen terug keren om zich bij haar man te voegen, die zij in geen' tien maanden had gezien. Met grote meerderheid hebben de stemgerechtigden in Gibraltar zich zondag in een referendum uitgesproken voor handhaving van de banden met Engeland. Van de 12.237 geldig uitgebrachte stemmen waren er 12.138 voor be stendiging van de huidige situatie, terwijl slechts 44 kiezers te ken nen gaven, dat het gebied onder Spaanse soevereiniteit moet ko men met behoud van de Britse nationaliteit voor zijn bewoners. De verkiezingsuitslag wérd met gejuich begroet door een grote menigte, die voor het cul turele centrum van de stad was samengestroomd, waar de stem men onder toezicht van vijl' waar nemers van het Britse gemene best waren geteld. Zondag zijn twee Arabieren gesneuveld en 16 gewond bij hernieuwde gevechten tussen nationalistische groeperingen in Aden. Er werden; voor het eerst zware wapens als bazooka's en mortieren gebruikt- Later zei de politie dat zeker zeven Arabieren zijn gesneuveld en twintig gewond, maar ver moedelijk hebben beide partijen zwaardere verliezen geleden. De gevechten woedden in de wijk Sjeik Orman van Aden. Hon derden stamleden uit het platte land zouden zijn ingezet. Een Boeing 707 van de „Pan American Airways is zaterdag vlak voor de start naar Chicago op het vliegveld van Frankfort in brand gevlogen. Alle 164 pas sagiers en de bemanning konden het vliegtuig via glijbanen ver iaten. Daarbij liepen 14 passa giers verwondingen op. Van de ongeveer 61.000 liter brandstof die de Boeing aan boord had, liep 2000 liter op de start baan. De brandweer bluste de brand snel. STATIEBEZOEK AAN NEDERLAND Groothertog Jan en grootherto gin Josephine-Charlotte van l/uxemburg, die van 12 t/m 15 september een staatsiebezoek aan Nederland brengen. Indische, en Chinese- militairen zijn maandag met elkaar slaags geraakt bij. de -Nathoe-pas aan de grens tussen Sikkim en Tibet heeft het Indische ministerie van denfensie bekendgemaakt. De Chinezen begonnen maandag ochtend met geweren en machi negeweren te schieten en gin gen later over tot het openen van mortier- en artillerie vuur. De Indische militairen hebben het vuur beantwoord, verschei dene Indiërs zijn gewond. De laatste dagen was de span ning aan de Indisch-Chinese grens steeds groter geworden. Vrijdag beschuldigde het Indi sche ministerie van defensie Chi na van provocatie aan de be trokken grens. Chinese soldaten waren volgens een woordvoer der bezig met het bouwen van versterkingen tot vrijwel on de grenslijn, sommige Chinezen zouden zelfs over. de grens zii' gekomen. Op 6 september ware" 70 Chinezen de grens overgeko men om de Indiërs aan de kar' van Sikkim te vragen het pa trouilleren te staken, on 7 sep tember was zelfs geschoten. Zes tig Chinezen bemoeiden zich met het werk van Indische soldaten die een prikkeldraadvërsnerring aanleden. De Indiërs hadden zich verzet, waarop een Chinees een schot had gelost. Niemand werd toen gewond. Zondag protesteerde China te gen „militaire provocaties van Indische troepen bij de grens van China met Sikikm. Volgens een nota aan de Indische rege ring waren donderdag meer dan 60 Indische soldaten on Chinees gebied doorgedrongen via de Nathoe-pas, om er prikkeldraad versperringen aan te brengen. De 3200 km lange grens in de Himalaya is een geschilpunt tus sen beide landen sinds oktober 1962, toen de Chinese troepen ver oprukten tot aan de rand van de Indische vlakten. In Sikim bevinden zich dui zenden Indische militairen om het strategisch belangrijke deel van de Himalaj a-grens te verde digen. De Chinezen behoeven daar slechts 54 km op te rukken In Zuid-Slavië zijn zeven kin deren omgekomen en twintig ge wond toen een vrachtauto bij Banja Loeka van de weg raakte en vijf meter omlaag stortte. Ook vijf volwassenen werden gewond. De chauffeur<van de met hout be laden vrachtwagen had hun een lift gegeven. om Oost-Pakistan te bereiken en daardoor de staat Assam v.an de rest van India af te snijden. Bij de gevechten van 1962 was dat bijna bereikt. De grote strijd die van 20 oktober tot 20 november werd gevoerd was voorafgegaan door schermutselingen en 't* uit wisselen van protesten tussen beide landen. Op 20 oktober bra ken zware gevechten uit in Ladach in het noordwesten en aan de andere kant van de Hima- lajagrens in het noordoosten. De Chinezen bezetten een aantal be langrijke punten, de Indiërs moesten op beide Ironten terug-, treken. Bij het aangaan van het bestand in november bevonden /zich duizenden Indische militai ren in de Kameng-grenssector in het noordoostelijke frontgebied. Zij probeerden naar hét zuiden door te breken. Na het bestand trokken de Chi nezen terug, India nam weer de posities in langs de oude MacMa- hon-lijn, die sinds 1914 dé ooste lijke grens had gevormd. China betwist deze grens. .N%. de oorlog voerde India de sterkte in dit ge bied op van 600.000 tot bijna een miljoen man. Naar Indische schatting bevinden zich aan de andere kant van de grens, in Ti bet, zestien Chinese divisies met in totaal 160.000 militairen. Radio-Peking maakte" maan dag bekend dat bij de gevechten 25 Chinese soldaten gewond of gedood zijn. Indische troepen hebben volgens de radio een Chi nese basis beschoten en zouden de grens zijn overgestoken. Tem pels en huizen in Tagi La zouden zijn beschadigd door granaten. In het middaguur was de Indi sche artillerie nog steeds in aktie, zei de radio. De Chinezen zijn tot de tegenaanval overgegaan. Ver dere bijzonderheden werden hier over niet meegedeeld. De Amerikaanse „bio-satelliet II" met zijn levende haven van 10 mil joen insecten, planten, .zaden, bac teriën enz., is zaterdag geborgen door vliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht in de omgeving van Honoloeloe. 's Avonds om 20.05 (Ned. tijd) werd de „kleine ark van Noach" uit de lucht „ge-, plukt" en aan boord van een van de vliegtuigen gehaald. Het besluit de bio-satelliet een dag eerder naar de aarde te laten terugkeren, werd genomen, omdat men met communicatiemoeilijk heden te kampen had en omdat een tropische storm het landingsgebied bedreigde. Opdrachten voor de sa telliet moesten soms driemaal wor den overgeseind alvorens 't ruimte voertuig reageerde. „Bio-satelliet II" werd donder dag in een baan om de aarde ge bracht en zou daar drie dagen blij ven. Het 427 kilogram wegende ruimtevoertuig had tien miljoen dierlijke en plantaardige organis men aan boord. Na drie dagen had den dat er dertien miljoen moeten zijn. Tot de „bemanning" behoor den onder meer wespen, vliegen, kevers, bevruchte kikvorseieren, bacteriën, peper- en bloemzaad. De deskundigen willen nagaan of toe komstige ruimtevaarders hun eigen voedsel zullen kunnen kweken of wortels van planten bij gewicht loosheid ook omlaag groeien en welke invloed de straling op de organismen heeft. Het was de tweede bio-satelliet die de Amerikanen lanceerden. De eerste ging verloren toen bij terug keer naar de aarde de remraketten weigerden. Het ruimtevoertuig kwam ergens in de Stille Oceaan of in een afgelegen gebied van Austra lië terecht. Het betekende een ver lies van 30 miljoen dollar. Voor deze gelegenheid is op de luchtmachtbasis Hickam op Hawaii een laboratorium ingericht, waar de inhoud van de bio-satelliet zal wor den onderzocht. Deskundigen me nen dat door de vervroegde terug keer ongeveer 24 procent van de proef niet zal zijn geslaagd. De ruimtevaartdeskundigen fn Pasadena, Californië, hebben zater dagavond het besluit genomen de vrijdag gelanceerde maanverken- ner „Surveyor-5" zijn koers in de richting van de maan te laten ver volgen. Zij hopen dat het toestel alsnog ondanks moeilijkheden met een brandstofklep vandaag een zachte landing op het maanopper vlak zou kunnen maken. Eerder had men overwogen de verkenner in een baan om de aarde te brengen om te voorkomen, dat hij op de maan te pletter zou val len. De technici hebben echter een serie manoeuvres met de oriëntatie- raketjes van de Surveyor uitge voerd en hopen er nu het beste van. De Amerikaanse surveyor-5 heeft een zachte landing op de maan gemaakt. Dit gebeurde na dat er lange tijd spanning had geheerst over de vraag, of het experiment zou kunnen slagen ondanks een lekkende klep in een heliumleiding. Een straaljager van de Canadese luchtmacht is maandagmiddag om tien minuten over twee neergestort in zee, 500 meter ten zuiden van Vlieland. De oorzaak is nog niet bekend. Er worden reddingspogin gen ondernomen. Het vliegtuig nam met andere Canadese toestel len deel aan een schietoefening boven het schietterrein „De Vlie- gors" op Vlieland, toen Vlak voor dat het zou vuren "on het doel. de radioverbinding verbroken werd. Een burger meldde onmiddellijk dat hij het toestel in zee had zien storten. Eén minuut na het ongeluk was reeds een reddingshelikopter opgestegen van de luchtmachtbasis op Terschelling. Deze helikopter hangt nu boven de plaats van het ongeluk. Door het slechte zicht worden reddingspogingen bemoeilijkt. Een vliegtuig van de marine is kort na het ongeluk opgestegen van het vliegveld Texel om te helpen zoe ken. De neergestorte straaljager is van het type CF 106. Spoorweg^PReluk in Zambia Bij een botsing tussen een goe derentrein en een personenauto bij Ndola in Zambia zijn volgens de eerste berichten zondagavond zés mensen om het leven gekomen en 18 gewond. WEINIG VERANDERING Het afgelopen weekeinde werd het weer in West-Europa bepaald door een hogedrukgebied. dat zich van de Azoren oostwaarts naar Frankrijk uitstrekt, en van daar vla onze omgevng tot boven Scandinavië. Het veroorzaakte rustig weer. Boven de Noordzee ontwikkelden zich vannacht evenwel weer enkele buien, die vanmorgen over het noorden van Nederland dreven. Een lagedrukgebied, dat van Hongarije over Polen tot de Oostzee reikt, bracht in Oost- Europa veel bewolking en-plaat selijk regen. Een depressie in de omgeving van IJsland nam in diepte en Omvang toe en ver plaatst zich nu tussep IJsland en Groenland naar het noordoosten. Het frontensysteem, ervan is met regen en motregen boven de Britse eilanden aangekomen. Het verplaatst zich nu nog maar uiterst .langzaam verder oost waarts. Boven onze omgeving hand haaft zich het komende etmaal een hogedrukgebied, zodat erin het huidige weertype niet veel verandering komt. Het blijft rus tig weer met in de nacht en och tend hier en daar mist,' en over dag enkele zonnige perioden. In de temperaturen wordt weinig verandering verwacht. meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond. Rustig weer. In de nacht en ochtend plaat selijk mist. Morgen overdag zon nige perioden, en slechts een enkele lokale bui. Zwakke wind en weinig verandering in tempe ratuur. DINSDAG 12 SEPTEMBER v.m. r> —i. Cadzand 7.04 7 "1 Breskens 7.29 8.5 Terneuzen 8.15 8.51 Hansweert 8 3-9 9 "5 Walsoorden 8.38 9.24 WOENSDAG 13 SEPTEMBER v.m. n.~i. Breskens 8.56 9/5 Terneuzen 9.32 10.21 Hansweert 10.06 10.55 Walsoorden 10.05 10.54 ZON MAAN Sept. op onder O TT onder 11 6.07 19.06 15.45 22.19 12 6.08 19.04 16.48 23.19 13 6.10 19.01 17.33 -1-14 6.11 18.59 18.04 00.32

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1