GEBRUIKTE AUTO'S Tien jaar geëist tegen 60-jarige man voor moord op zijn vrouw Rodekruiskisten langs autoweg voorlopig nog in studie PARKEERTERREIN TERNEUZEN De veiligheid van de Belgen in Kongo Botsing tussen straaljager en auto Burgerlijke Stand Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Schriftelijke Bovag Garantie CMAC Financiering 15 kinderen Vaste schema's Jaar en 3 maanden wegens veroorzaken van dodelijk verkeersongeluk STAAT VAN BELEG IN PARAGUAY Nieuwsgierigen Hulpmiddelen De Israëlische oorlogsbuit Deense raket ontplofte op een proefbank Vrijdag 8 september 1967 VAUXHALL VIVA DE LUXE 1965. Kleur grijs. Slechts 22.000 km. VAUXHALL VIVA DE LUXE 1965. Kleur zilvergrijs. 45.000 km. VAUXHALL VICTOR VX4/90 1963. Voor de sportieve rijder. VAUXHALL VICTOR SUPER 1963. Zeer mooie gave auto. OPEL KADETT 1965. Kleur geel. 33.000 km. FORD CORTINA 1964. Kleur wit. 70.000 km. FORD TAUNUS 12 M 1963. Kleur wit. 60.000 km. TRIUMPH HERALD 1965. Kleur donkergroen. 27.000 km. SKODA 1000 MB 1966. Kleur wit. Slechts 11.000 km. SIMCA 1300 Grand Luxe 1965. Kleur lichtgrijs. 31.000 km. SIMCA 1300 Grand Luxe 1964. Kleur crème. 47.000 km. VOLKSWAGEN 1200 1964. Kleur gebroken wit. VOLKSWAGEN 1500 S 1963. Kleur wit. RENAULT GORDINE 1967. Kleur lichtblauw. Slechts 6.000 km. D.K.W. Junior F 12 1965. Kleur blauw. 33.000 km. FIAT 500 Giardiniera 1966. Kleur wit. 21.000 km. DAFFODIL 750 1962. Kleur grijs. Slechts 40.000 km. MORRIS 1100 1965. 50.000 km. MERCEDES 220 S 1962. Kleur lichtblauw. B.M.W. 2000 Tl 1966. Kleur zilvergrijs. BEDFORD bestelwagen (1.000 kg) 1960. In zeer goede staat. MERCEDES bestel 1964. Benzinemotor. Open laadbak met rekken en huif. Deze 1.600 kg bestelwagen is volledig gereviseerd. Garage R. R. VISSER Telefoon 0115023002400 ZATERDAGS zijn wij ook aanwezig in onze GARAGE aan het PARKEERTERREIN voor inlichtingen en demonstratieritten. De officier van justitie bij de Bredase rechtbank, mr. A. Kalt- hoff, heeft donderdagmiddag 10 jaar gevangenisstraf met aftrek wegens moord geëist tegen de 60- jarige gemeente-arbeider P. V. uit Alphen die op 14 april van dit jaar zijn vrouw, de 55-jarige Johanna van der Bliek met een ijzeren deur hengsel de schedel heeft ingesla gen. De moord gebeurde in de wo ning van een dochter van de ver dachte aan de Goed Tijd in Aiphen. De vrouw had haar man verlaten en was bij haar dochter ingetrok ken. De verdachte had de nacht tevoren het plan beraamd zijn vrouw te doden. In de loop van de ochtend op 14 april bracht hij haar een bezoek. De vrouw weigerde zoals zij al meer malen had gedaan terug te keren bij haar man met wie zij 32 jaar getrouwd was en aan wie zij 15 kinderen had geschonken. P. V. kon deze weigering niet verwer ken en sloeg er in wilde woede op los met dei i deurhengsel. Toen zijn vrouw op de grond viel bleef hij slaan tot hij zeker wist dat zij dood was. Na zijn daad meldde hij zich bij de politie. Hij werd krankzinnig verklaard en overgebracht naar Voorburg waar de doktoren echter al gauw tot de conclusie kwamen dat hij daar niet thuis hoorde. Er waren over de verdachte uit voerige rapporten uitgebracht. Een daarvan, opgesteld door de ge rechtspsychiater dr. J. Zitman uit Bergen op Zoom, kwam tot de con clusie dat P. V. sterk verminderd toerekeningsvatbaar moest worden geacht maar niet ziekelijk gestoord was. De verdachte had bij de po litie en bij de rechtercommissaris toegegeven dat er sprake was ge weest van voorbedachte rade, maar voor de rechtbank kwam 'hij daarop terug door te verklaren dat hij niet meer wist of hij tevoren De Belgische regering staat op het standpunt dat de veiligheid van de Belgen in Kongo door geen andere strijdmacht dan de Kongo lese zelf gewaarborgd zou kunnen worden. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft dit donderdag in Brussel ver klaard in verband met speculaties over mogelijke Amerikaanse be scherming voor de Belgen in Kon- Vele van deze Belgen zijn op het ogenblik met vakantie in Europa en hun terugkeer naar Kongo hangt mede af van de waarborgen die de Kongolese regering voor hun veiligheid zal kunnen geven. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Harmei, heeft de afgelopen weken bij besprekingen met vertegenwoordigers van deze Belgen nadrukkelijk verklaard, dat een mogelijke buitenlandse tussen komst in dit verband uitgesloten moet worden, aldus de woordvoer der. De politiek van de regering wordt niet bepaald onder druk van vreemde mogendheden, zo voegde hij hieraan toe, doch uitsluitend door de wens om de samenwerking met Kongo voort te zetten, voor zover Kongo die samenwerking nog wenst en voorzover de Kongo lese overheid in staat is de veilig heid van de Belgen in haar land te waarborgen. het plan had opgevat zijn vrouw te doden. De psychiater verklaarde als getuige, dat P. V. een hard wer kende zeer sjjnpele mens is die zijn hele leven had gebaseerd op vaste schema's, zoals echtelijke trouw, huwelijksplichten en vaderlijk ge zag. Toen het in zijn huwelijk mis liep, kon hij daar geen vrede mee hebben. Hij was in plaats van hu welijkspartner en vader altijd meer de eigenaar en bezitter van vrouw en kinderen geweest. Hij heeft als het ware zijn vrouw, zijn eigen be zit dat niet bij hem terug wilde konien, vernietigd, letterlijk eigen lijk afgemaakt zoals de verdachte het ook zelf heeft genoemd. In zijn denk- en leefwereld was hij met geweld en kracht ziin ..recht" gaan haien, aldus de deskundige. De officier van justitie wilde daarmee wel rekening houden, noemde de zaak in-triest maar moest toch ook spreken van een gruwelijke moord. Deze man kan niet terug keren in de maatschap pij, aldus mr. Kalthoff die daarop De rechtbank in Groningen veroordeelde gisteren de 43-ja- rige onderaannemer A. de K. uit Groningen tot een jaar en drie maanden met aftrek en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Tegen hem was veertien dagen geleden een jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist wegens het onder invloed van alcohol ver oorzaken van een dodelijk onge luk. Verdachte reed op 1 mei j.l. in Hoogkerk 's avonds om tien uur tegen enkele mensen op, die rechts van de weg langs het Hoendiep stonden te wachten. Een van hen werd zwaar gewond in het Hoendiep geslingerd en kwam om het leven. Een ander bleef met ernstige verwondingen op de weg liggen. Verdachte ont kende onder invloed te zijn ge weest. dan ook zijn eis baseerde gezien de leeftijd van de verdachte. De raadsman mr. J. Houben uit Breda vroeg de rechtbank gezien de laatste verklaringen van de ver dachte te overwegen of er toch geen sprake was geweest van dood slag. Hij pleitte voor een nader psy chiatrisch onderzoek omdat op dit gebied toch nog wel twijfels moge lijk zijn en vroeg een lagere straf omdat de verdachte een vlekkeloze levenswandel heeft gehad tot aan gruwelijke daad. De rechtbank bepaalde de uit spraak op 18 september. Jonge bromfietser na aanrijding overleden In het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem is donderdag middag de 18-jarige S. F. M. Blij- boom overleden aan de verwon dingen die hij woensdagmiddag "had opgelopen bij een verkeers ongeval op de westelijke rand- ■weg in zijn woonplaats. De jon gen reed volgens ooggetuigen op zijn bromfiets door het rode stoplicht en werd door een vrachtauto geschept. Het slacht offer werd in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis over gebracht. De regering van Paraquay heeft de staat van beleg afgekon digd voor de stad Asuncion en de aan Brazilië en Argentinië gren zende provincies Utuapa en Bo-' ven-Parana. De maatregel, die voorlopig negentig dagen van kracht zal zijn, wordt als een voorzorg beschouwd, omdat af gevaardigden van de communis tische partij op de recente Latijn- Amerikaanse solidariteitsconfe- rentie in Havana op ondermij nende activiteiten in Paraguay aandrongen. WASHINGTON: President John son heeft de benoeming bekend gemaakt van de 51-jarige neger Walter E. Washington tot burge meester van de Amerikaanse hoofdstad Waashington. De be noeming moet nog worden goed gekeurd door de senaat. Washing ton heeft 800.000 inwoners: 60 zijn negers. Een Belgische automobilist is woensdagmiddag bij Luik om het leven gekomen bij een botsing met een straaljager. Zijn auto werd nabij Rouvroy (15 km ten westen van Luik) ge raakt door een „Thunderflash" van de Belgische luchtmacht, die bezig was een noodlanding te ma ken in een open veld. Het toestel, dat een motorde fect had, raakte op het laatste ogenblik de auto, waardoor de' bestuurder zo ernstig werd ge wond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleed. De piloot van het vliegtuig bleef on gedeerd. „In totaal werden 14 handlam pen, vijf verbandtrommels en drie dekens vermist. Twee kis ten werden als gevolg van aan rijdingen vernield, zevenmaal werd de inhoud van de verband- trommels gebruikt, van vijf kis ten verdwenen de kaartjes aan de sluitingen en 90 maal wer den de kisten alleen uit nieuws gierigheid geopend zonder dat er iets werd vermist". Dit is de balans van ruim een half jaar (eind maart tot en met eind juli) rodekruiskisten langs rijksweg 12 van Utrecht naar Gouda. „Deze 40 kisten zijn in maart geplaatst bij wijze van proef, die echter een iaar zal .duren, want wij verwachten dat vooral in de wintermaanden regelmatig gebruik van deze kis ten zal' worden gemaakt", aldus kapitein W. F. K. J. F. Frackers van de sectie bijzondere ver- keerstaken van de rijkspolitie, in 33) 'Er viel niet veel te zeggen voor een van de anderen. We waren allemaal stil. Mijn handen prik ten van spanning. Zelfs de arts bleek niet helemaal kalm. „Wat deed u in die kamer, juf frouw?" vroeg Terry nogmaals. Ze zweeg. Snikken schokten haar lichaam, ze hield de handen tegen de ogen en zweeg. 1 Terry wenkte ons, andere drie mannen, de kamer uit te gaan, wat we gehoorzaam deden; de dokter incluis. Op de gang zei de arts: „Een vreemde geschiedenis, heren. Hebben we hier wellicht de schuldige? Ik wist niets te zeggen en haalde mijn schouders maar eens op, terwijl Gert stellig weer legde: „Dat ken niet, ze is mijn verloofde." Alsof dat een garantie was voor de rechtscha penheid van juffrouw Booner. De huisknecht was vreselijk opge wonden. Hij knoopte voort durend zijn overjas open en dicht, zodat we telkens een wit schijnsel van ondergoed zagen, enliep daarbij met grote stappen heen en weer. En daarbinnen hoorden we de. DOOR OLAF J. DE LANDELL vrouwenstem, huilend, jamme rend met aldoor die afschuwe lijke uithaal, en toch zo onver staanbaar. Ze vertelde iets, wat haar wel erg moest aangrijpen, want na 'n paar minuten gooide Terry de deur open en riep de dokter: „Ze is weer flauw geval len." De oude man keek zorgelijk: „U zult haar verder moeten ont zien, meneer," zei hij. „Ik heb haar niets anders ge vraagd, dan aldoor dat ene," wierp Terry tegen. „Ik dacht alleen, dat ze gauwer tot een be kentenis zou komen, als er niet zoveel mensen bij stonden... Maar ik heb eigenlijk nog niets van haar los gekregen." Achter ons vroeg Gert bevend: „Een bekentenisHadt u dat dan van haar verwacht, meneer? Heeft Aaltje iets met die moord uit te staan?Dat lijkt me on mogelijk, heren Terry draaide zich om en be keek het gezicht van de knecht met een vorsende glimlach. Hij gaf geen antwoord. Gert vertolkte wat ik dacht: „Ze is iimmers zo goed als iets, .meneerze doet geen vlieg kwaad „Nee. aarzelde Terry. „Ik zeg ook niet, dat zij de schuldige is!" „Als nu even op de gang zoudt willen gaan," kwam de dokter tussenbeide, „ik geloof wel, dat het nu nodig is. Zo ging ook dat nachtelijk avontuur als een nachtkaars uit. De dokter bracht Aaltje Booner tot rust, en verbood verdere ondervraging voor de middag. Er was geen spoor gevonden van 'n inbreker of geest. Niets wees op enig plan, niets in enige richting. Volgens Terry, die de kamer van Henri had onderzocht, werd ook daar niets vermist. Geen lucifer lag er scheef. We gingen terug naar 't hotel. Op straat vroeg ik zacht, of hij nu werkelijk niets geen aan wijzing had gevonden. „Die vrouw weet er blijkbaar meer van af," antwoordde Terry peinzend. „Heb je dan nog niets uit haar gekregen?" polste ik. „Nee en ja," weifelde hij. „Ze bleef eigenlijk aldoor aan de gang over dat spook van meneer Mar- tijn Maar ze had toch iets in de zin, betreffende die kamer En dat scheen te zijn ter voor koming, dat wij de schuldige zouden ontdekken." Boven onze hoofden joegen de wolken, nog net zo als tevoren. Het leek me bangmakerij, net als die geest. Het hotel was nog open: d« directeur kwam zelf aansloffen, toen hij ons hoorde. „Het is een latertje, vanavond, heren!" groette hij, wat wij wel moesten toegeven. In onze kamer aangeland leunde Terry nadenkend tegen het raamkozijn en vroeg: „Laat het licht nog even uit, Han. Ik kan zo beter denken. Ik kwam naast hem staan en luisterde vol spanning naar zijn conclusie: „Dat mensje laadt de verdenking op zichzelf door een dergelijke handelwijze. Ze wil iets in die kamer veranderen of wegnemen om de werke lijke schuldige te vermoffelen Dus moet ze van die schuldige wel veel houdenEn van wie houdt ze veel, Han?" „Gert van den Berm," vulde ik gehoorzaam aan. „Juist," knikte hij. „Maar kan een vrouw ook. polygaam zijn?" Dat wist ik niet met zekerheid te zeggen. Het leek me ook geen vraag waar je van een vrouw ooit een eerlijk, betrouwbaar ant woord op kon verwachten. De ene zou „ja" zeggen om haar man jaloers te maken, en de andere zou „nee" zeggen, om haar man niet jaloers te maken. „Stel, dat Booner een klein teder plekje heeft in haar hart," Terry lachte. „Voor Henri. En die voor haar (Wordt vervolgd.) die met het toezicht op deze proefneming is belast. De be manningen van de witte porches controleren iedere dag de 40 ver zegelde kisten en vullen zonodig de inhoud weer aan, wanneer automobilisten hiervan noodge dwongen gebr.uik hebben ge maakt. Nederland is het enige land in Eüropa, dat een dergelij ke proef neemt. Alleen in Zwit serland staan soortgelijke kis ten aan sommige tunnelingan gen. De eerste weken nadat de kis ten waren geplaatst, hebben we veel last gehad van nieuwsgie rigen, die wilden weten wat er nu wel in zo'n kist zat. Er wa ren er ook bij die maar meteen wat wat mee naar huis namen, aldus kapitein Frackers, die van mening "is, dat wanneer de proef zal slagen, ook op andere druk ke rijkswegen dergelijke kisten zullen worden geplaatst. Een moeilijkheid is natuurlijk, dat wij onmogelijk kunnen contro leren waarom men de kisten openmaakt en wat er met de in houd gebeurt. Het rode kruis heeft o.m. twee dekens en een verbandtrommel ter beschikking gesteld, 't korps rijkspolitie een handlamp en twee fakkels. De kisten zullen volgens kapitein Frackers in de wintermaanden vooral hun nut hebben bij kettingbotsingen en bij filevorming, waarbij de fak kels het overige verkeer kunnen waarschuwen, maar ook bij het verlenen van eerste hulp. Op de kisten is nu een mede- De waarde van het in de re cente oorlog op Egypte, Jorda nië en Syrië buitgemaakt mili taire materieel wordt door Is raëlische deskundigen, die een onderzoek daarnaar hebben af gesloten, geraamd op tweehon derd miljoen dollar. Met inbe grip van het vernietigde mate rieel zouden de drie Arabische landen voor een totaal van twee miljard dollar hebben verloren. deling aangebracht, waarbij de inhoud bij het publiek als be scherming wordt aanbevolen in geval van nood. Deze opschrif ten hebben over het algemeen het zonder noodzaak ooenmaken van de kisten sterk verminderd, aldus kapitein Frackers. „Wij zien deze hulpposten alleen als hulpmiddelen bij ongelukken in afwachting van onze komst, want tenslotte kunnen onze mensen niet overal tegelijk zijn". Op de Deense luchtmachtbasis Karup bij Viborg is donderdag een raket ontploft. Drie leden van het grondpersoneel van de basis hebben verwondingen opgelopen. De raket een lucht-grond-ra- ket ontplofte op een proef bank. HOEK Huwelijksaangiften: 1 aug. Abraham J. van Melle, won. te Sluis, 20 j„ jm„ en Janna A. Vinke, 23 j., jd. 15 aug. Dirk C. Guequierre, won. te Terneuzen, 27 j., jm., en Francina N. Fran- cke, 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen: 3 aug. Luuk R. A. J. Pieters, won. te Philippine, 22 j., jm., en Corne lia S. Remeeus, 20 j., jd. 17 aug. Abraham J. van Melle, won. te Sluis, 20 j., jm., en Janna Vinke, 23 j., jd. 31 aug. Dirk C. Gue quierre, won. te Terneuzen, 27 j., jm., en Francina N. Francke, 23 j„ jd. Geboren: 13 aug. Anth'onius Wouter, z. van Wouter Ribbens en Catharina M. Baten. Geboren te Terneuzen: 6 aug. Antoinette, d. van Salomon C. v. d. Velde en Christina M. Maenhaut. 8 aug. Dimmen Pieter, z. van Pieter M. Kolijn en Jacoba C. Melieste. 14 aug. Jannis, z. van Jan Koster en Janna S. C. Vergouwe. 17 aug. Aagje Cornelia, d. van Cornelis van de Voorde en Janna C. Ver- straaten. Overleden: 17 aug. Cornelis Murre,'50 j., echtg, van. Maria de Feijter. Overleden te Terneuzen: 31 aug. Jan Rinkhöud, 89 j., 'echtg. van Maria Jansen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 4