^^Provinciaal nicuwó «De Wesierschelde erfdeel van hei Zeeuwse Landshap» rP-n f# ■■I a J38B5L-—JKi Ongeëvenaard Onherstelbaar verlies Dow Chemical N.V. De Draakman LEZERS DIE SCHRIJVEN K. L. M. opent luchtlijn A'dam-Antwerpen Realisten Pagina 2 DE VRIJE ZEEUVI Vrijdag 8 september 1967 Terneuzen Axel Brouwershaven IJzendijke s,» Aanvaring op de Schelde Sowjet-Unie koopt buitenlandse kleding 1 naar Zws-Vlaanderen Agenda Terneuzen Onderwijzers staking in de Ver. Staten Bondsdag keurt Westduits economisch programma goed Militaire zuivering in Zuid-Vietnam D. Kodde, oud-burgemeester van Zoutelande overleden w m V v' '^••4 Op 73-jarige leeftijd is donder dagmorgen in het Bethesda-zie- kenhuis te Vlissingen overleden de heer David Kodde, oud-burge meester van Zoutelande, oud-lid van de provinciale staten van Zeeland en oud-lid van de Tweede Kamer voor de staat kundig-gereformeerde partij. De heer Kodde bezocht in zijn geboorteplaats Zoutelande de la gere school en ving zijn loopbaan aan op de gemeentesecretarie. In 1921 werd hij burgemeester en secretaris van deze gemeente. Van 1956 tot september 1963,. toen hij om gezondheidsredenen zijn ontslag indiende, had de heer Kodde zitting in de Tweede Kamer voor de S. G. P. In die periode was hij een van de meest opmerkelijke parlemen taire figuren, aangezien hij de kamerzittingen bijwoonde in Zeeuws kostuum. V.V.D.-raadslid schrijft brief naar B. en W. De fractieleider van de V.V.D. in de Terneuzense gemeente raad, de heer A. C. S. van Breda Vriesman, heeft in verband met de vele ongevallen bij het ver voer. van gevaarlijke stoffen de vólgende brief aan het College van B. en W. geschreven. „„Gezien het voorkomen, voor al in de laatste maanden, van ernstige camaliteite'n voortvloei ende uit het wegtransport van gróte tankauto's geladen met licht ontvlambare lading of gif tige vloeibaar gemaakte gassen zou ik Uw raad in overweging willen geven om te bevorderen dat: 1. De maximum snelheid van genoemde tankauto's binnen de .gemeentegrens te bepalen op 30 km per uur. 2. Steekproeven te nemen bij de chauffeurs van genoemde tankauto's over de tijd die zij achter het stuur hebben ge zeten. 3. Een verzoek te richten aan de verschillende hiervoor in aanmerking komende indus.- triële ondernemingen in de Kanaalzone, om bij sterke mist of ernstige gladheid der wegeïv genoemd vervoer tot het uiterste te beperken. Harmonie concerteert Zaterdagmiddag zal bij gun stig weer in de tuin van het r. k. bejaardencentrum „De Blide" al hier een concert worden gegeven door de „Harmnonie Terneuzen", welk concert om 4 uur zal aan vangen. Onderstaand programma zal worden uitgevoerd: 1. Colonel Bogey, mars K. G. Alford 2. Sound of music, R. Rodgers 3. High school cadets, mars G. S. Sousa 4. Versmade liefde, P. Lincke 5. Hongaarse dansen Brahms 6. Manhattan Beach, mars G. S. Sousa Beheer tentoonstellingsfonds Hét dagelijks bestuur van de Z. L. M. heeft de heer F. de Feij- ter te Axel in de plaats van wij len de heer I. de Feijter benoemd tot lid van de commissie van be heer van het tentoonstellings fonds.. Explosie op sleepboot Donderdagvoormiddag heeft zich aan boord van de sleepboot „Volharding" voor de havenin gang te Brouwershaven een ont ploffing voorgedaan, waardoor de motor ter waarde van een ton en de achterkajuit geheel uit brandden. De kapitein die de boot tegen de zandplaat had ge zet om een schoonmaakbeurt te geven, werd door de ontploffing zestien meter weggeslingerd. Zijn vrouw wist hem met de roeiboot te redden. De brand weer van Brouwershaven heeft de brand op het schip, waarin zich achttien ton olie en een zevental gasflessen bevonden, weten te blussen. Algemene vergadering IJ.V.C. In het clublokaal hotel „De Vier Emmers" hield de IJzen- dijkse volleybalclub onder goe de belangstelling haar jaarver gadering. In zijn openingswoord herin nerde de voorzitter, de heer W. Kruidenier, aan het goede sei zoen 1966/'67, waarin twee van de vier teams een kampioen schap behaalden. Penningmeester Fr. v. d. Vlies deelde mede dat de financiële toestand van de vereniging goed is. Het boekjaar sloot met een batig saldo van 520,Dit gunstige saldo is mede een ge volg van het organiseren van een druk bezocht bal. Een bestuursvoorstel om in het komend seizoen een jeugdaf deling op te richten, leeftijd van 12 tot 14 jaar, werd met alge mene stemmen aanvaard. Voor de jeugdcommissie stel den zich beschikbaar de dames P. v. d. Wynckel en C. de Smet en de heren E. Wijffels, H. Rut ten en M. van Waes. Voor het volgen van 'n scheids- rechterscursus gaven zich acht leden op. Mocht het afdelings bestuur er in slagen de cursus in IJzendijke te houden, dan za! dit aantal verdubbeld .worden. De tourkommissie, bestaande uit de heren E. Wijffels en M. van Waes, zal trachten in het komende seizoen het vervoer van de vier teams in goede banen te leiden. Het bestuur kreeg blanco vol macht om plannen te ontwikke len voor het vieren van het 10- jarig bestaan der club in 1968. MILJOENSTE BEZOEKER IN MADURODAM Het miniatuurstadje Maduro- dam in Den Haag heeft donder dagmiddag zijn miljoenste be zoeker van dit seizoen bejubeld. Het was de familie A. de Groot uit St. Genis in Frankrijk, vlak bij Genève. Mevrouw De Groot kreeg een geschenkenbon van honderd gulden uit handen van de loco-burgemeester van het stadje, Ulbe Spaans. De heer De Groot, ihgenieur en technisch hoofdassistent bij de Europese raad voor het nuc leaire onderzoek (C.E.R.N.) is een Nederlander. Voor het eerst bezocht hij, beladen met film en fototoestellen, Madurodam, in gezelschap van zijn echtgeno te en de twee kinderen: de 10- jarige Ine en de 8-jarige Wim. Na van de verbazing te zijn be komen, liet 't viertal uit Frank rijk zich gewillig meevoeren om met Ulbe Spaans te midden van miniatuur-opslagtanks voor olie te poseren voor de fotografen, alvorens in het stadje rond te wandelen. i -4: A lil WÊSmmÊmÊ^m^m^^^ÊÊKÊÊ WÈÊÈÈMÊmIKIMËISI^BBRBBÊ V ^x - x S 4 4* y, W'Viia.t hbE - iki Ter hoogte van de Westhaven van Terneuzen is woensdagnacht het 5500 ton metende Poolse schip „Czestochowa" in aanva ring gekomen met de Duitse kustvaarder „Hebe" van 399 ton. De „Hebe" was op weg naar Ter neuzen en de Pool kwam van zee en ging naar Antwerpen. De kustvaarder bevond zich in zin kende toestand en werd door sleepboten tegen een zandplaat gedrukt. De „Czestochowa" is bij Terneuzen voor anker gegaan. Er hadden geen persoonlijke onge lukken plaats. De „Hebe" is later door de sleepboot „Holland van de rede rij Muller op een zandplaat ge zet om tijdens het laag getij provisorisch gedicht te worden. Rond 5 uur trokken de „Hol land" en de „Zeeland" van eer der genoemde rederij de coaster weer vlot en brachten het schip in de haven van Terneuzen, waar het via een vóórschutting verder werd gesleept naar de Terneu zense Scheepsbouw Maatschappij. Importorganisateis in de Sow jet-Unie hebben in de loop van de internationale modetentoon stelling, die van 22 augustus tot en met 5 september in Moskou is gehouden, met buitenlandse ondernemingen contracten ge sloten voor de aankoop van on geveer 155 miljoen roebel aan kleding uit Japan, Italië, Neder land, België, West-Duitsland, Zweden en Groot-Brittannië. De Sowjet-Unie heeft daar tegen over voor ongeveer een miljoen roebel aan grondstoffen en con- fectieprodukten verkocht. De landen die de belangrijkste leve ringscontracten kregen, zijn Ja pan, Italië en Nederland. Onder deze titel hebben de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming te Amsterdam en de stichting „Het verzorgde en van tal van foto's en kaarten voorziene brochure het licht doen zien teneinde stel ling te nemen tegen de bedrei gingen, waaraan de natuurgebie den in en langs de Westerschelde door ongebreidelde industrialisa tie worden blootgesteld. Achter eenvolgens wordt een beeld ge geven van de historische ontwik keling van het Westerscheldege- bied als estuarium, waarbij het natuurwetenschappelijk belang van het typische estuariumland schap, dat het Verdronken Land van Saaftinge is, wordt bena drukt. Een overzicht wordt gegeven van de natuurwetenschappelijke betekenis van de overige natuur gebieden in en langs de Schelde, waaruit duidelijk naar voren komt dat het Land van Saaftinge en het complex van Hoge Plateri en Hoge en Lage Springer voor Hoofdplaat na de voltooiing" van het deltaplan twee waardevolle natuurgebieden vormen, nauwe lijks geëvenaard door andere ge bieden in Nederland en zelfs in het buitenland. Tenslotte wordt 'n opsomming' gegeven van de bedreigingen van deze natuurgebieden door industrialisatie en havenuit breiding. Daarom wordt de aan beveling gedaan deze industrie en havenaanleg te concentreren in twee gebieden, namelijk van Vlissingen tot Ellewoutsdijk en ten oosten van Terneuzen tot Ossenisse. De Westerschelde, zo schrijven jhr. mr. "M. van der Goes van Waters en mr. T. Lebret in het inleidend artikel, is als studie object voor bodemkundigen uit tal van landen een openlucht laboratorium van internationale allure. In- 't Westerschelde-estuarium gaan reeds enkele kostbare natuurterreinen voorgoed ver loren door de industriële expan sie. Hiermee gepaard gaat een proces van verontreiniging van bodem, water en lucht. Opheffing van de laatste resten schorren, slikken en platen betekent een onherstelbaar cultureel verlies, nationaal en internationaal. In de slotbeschouwingen wordt uitvoerig aandacht geschonken aan de toekomstige uitbreiding van het DOW-complex. Zo lezen wij op blz. 28: Het bedrijf van DOW (320 hec tare industrieterrein in de Nieuw Neuzenpolder) is te klein geble ken voor de realisering van de "vérgaande uitbreidingsplannen. Men wil een westwaartse expan sie door inpoldering over een af stand van enkele kilometers schorren van de Savojaardplaat, ook wel mosselbanken genoemd. Daarmee zou een optimale be> drijfsgrootte van 700 800 ha worden bereikt. „In deze tijd van schaalvergroting zou het daarbij stellig niet blijven." De zee havennota (1966) dacht aan een ontwikkeling van het havenge bied van Terneuzen in oostelijke richting. Ook de in juni 1967 ver schenen ontwikkelingsschets van G. S. van Zeeland gaat uit van deze mogelijkheid, maar sluit 'n westwaartse uitbreiding van Dow Chemical niet uit. Na te hebben gewezen op de gevaren voor het recreatiegebied in de Braakman, komen de schrijvers tot de conclusie dat 't de voorkeür zou verdienen de uitbreiding van Dow Chemical te doen plaatsvinden ten oosten van Terneuzen. (Men vermeldt er evenwel niet bij hoe men zich dat voorstelt, gezien de plaats van het reeds bestaande com plex). De schorren en het recreatie gebied zouden dan behouden blijven. Een belangrijk argument is ook dat een met het oog op de windrichting gunstige ligging ten opzichte van het woongebied van Terneuzen zou worden bereikt. Een zuidwaartse ontwikkeling is eveneens denkbaar, zo lezen wij verder, maar dat heeft het nadeel dat het woongebied van Terneuzen aan de westzijde door chemische bedrijven zou worden begrensd. DE „STILLE VIJF MINUTEN" EEN STUKJE TERNEUZENSE HISTORIE Van stilte is rond de „stille vijf minuten" al lang geen sprake meer. De huizen en de timmer- loods aan de overzijde van de kolk, waarachter de bekende weg met bomen liep (de bewuste, „stille vijf minuten", alleen voor ingewijden een begrip) zijn op één na verdwenen. Alleen de sluismeesterswoning staat er nog en wacht gelaten zijn lot af. Het „luie diekje", waar men sen in de zon luierden onder het lover der bomen; de dieper ge legen weide, waar in de jaren '20 Vondels „Joseph in Dothan" Mogeliik luchtverlbinding De K. L. M. gaat met ingang van 19 september a.s. een nieuwe lucht- verbinding AmsterdamAntwer pen openen. Tweemaal per dag zal een vlucht in beide richtingen worden uitge voerd met aan 9 passagiers plaats- biedende Beechcraft „Queen-Air"- vliegtuigen. die gehuurd worden van de Belgische maatschappij „Delta Air Transport", De vertrektijden uit Amsterdam zijn om 12.45 uur en 16.45 uur. Van de Antwerpse luchthaven Deurne naar Amsterdam zijn de vertrek tijden resp. 11.15 uur en 15.15 uur. De viiegtijd bedraagt in beide rich tingen 55 minuten. Behalve het te verwachten ver voer van en naar Antwerpen wordt ook de mogelijkheid geschapen om de snel groeiende Industriegebieden, in zuidwest-Brabant en Zeeuws- Vlaanderen een goede luchtver- binding met Schiphol te geven, zo deelt de K. L. M. mede. ZATERDAG 9 SEPTEMBER Terneuzen, Luxor-Theater, 8 uur:' „Caprice". ZONDAG 10 SEPTEMBER Terneuzen, Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „Caprice"; 5 u.: Frankenstein schiep 'n vrouw. MAANDAG 11 SEPTEMBER Terneuzen, Luxor-Theater, 8 uur: „Frankenstein schiep een vrouw". DINSDAG 12 SEPTEMBER Terneuzen, Luxor-Theater, 8 uur: „Frankenstein schiep een vrouw". werd opgevoerd tegen de achter grond van het kruitmagazijn en de „driehoek" met zijn 24 cm- kanonnen, het is allemaal ver dwenen als offer aan de nieuwe tijd. De „veste" was reeds lang ver leden tijd. De schaatsenrijders vonden er weleer de mooist denkbare ijsbaan die de natuur ons kon schenken. Een wandeling'langs de „lood- senwacht", voor velen eenmaal een dagelijks terugkerende ont spanning, kan men nu alleen nog maken door halsbrekende toeren te verrichten over en langs steenmassa's, rijshout, ijzeren platen en putten. Zeer spoedig zal de dijk waar op meer dan veertig jaar geleden zoveel wandelaars de voetbalver richtingen van T.S.C. en daarna van „Terneuzen" gadesloegen, door een cutterzuiger worden doorbroken en zal het Schelde- water de voorhaven van de nieuwe binnenvaartsluis instro men. Vervolgens komen de water staatshuizen langs de kolk en de Westkolkstraat aan de beurt om te verdwijnen. Dan is ook de „brug van Ribbens" ten dode op-' geschreven en wordt de kanaal- arm langs de Schependijk ge dempt. Eft dan is Terneuzen Ter neuzen niet meer Het was Terneuzen toch al niet meer. Wie kan nog op een meter nauwkeurig zeggen waar de Sasse poort heeft gestaan en de affuitloods een paar honderd meter verder? Het blijven voor de wat ouder geworden Terneuzenaars wee moedige herinneringen aan een dierbaar verleden. Wij zullen en wij willen van de „dynamische ontwikkeling van de kanaalzone" geen kwaad woord zeggen, al zal nog moeten blijken of die grote sluizen een zegen of een vloek voor Terneuzen worden. Stil stand is achteruitgang en wij moeten nu eenmaal vóóruit. Het was dus allemaal nodig, wij geven het grif toe. Maar de „veste" en het „luie diekje", de loodsenwacht en de Sasse poort, de „stille vuuf minu ten" en de brug van Ribbens zijn voor talloos velen begrippen die onafscheidelijk aan Terneuzen verbonden blijven. Voor de ver eniging „Oud-Terneuzen" ligt hier nog een rijk terrein braak, dat voor de opgroeiende Terneu zenaars om ontginning vraagt. EEN IN TERNEUZEN GEBOREN - EN - GETOGENE 8B—m Bijzonder transport te water Gistermiddag passeerde aan de Middensluis te Terneuzen een in het ooglopend transport te water. Op een lichter werd n.l. 'n tank- sigment voor een oliekraakinstal latie te Gent vervoerd. Daar vijf van deze sigmenten pas énri complete kraakinstalla tie vormen, zal men in de komen- dagen nog meerdere van deze transporten kunnen waarnemen. Eén zo'n tank weegt 84 ton. Wij zijn realist genoeg, zo be- 'sluiten de schrijvers, om te besef fen dat het Zeeuwse natuurbezit niet integraal kan worden ge handhaafd. Maar dat mag niet leiden tot een verarming over de gehele lijn: tot een ongebreidelde mdustriële ontwikkeling langs de Schelde buiten de oeverstrook bij Vlissingen-Oost en die tussen Ternepzen en Ossenisse. „Duide lijk moet worden uitgesproken dat de platen en schorren ten westen van Terneuzen èn het verdronken land van Saeftinge onaantastbaar zijn." De brochure is een met vaart, -net liefde en met deskundige hand geschreven boekwerkje ge worden, een vurig pleidooi voor het behoud van de Westerschelde als erfdeel van 't Zeeuwse land schap. Wij zijn het niet met alle conclusies eens, maar dat doet bepaald aan' de waarde en de rijke inhoud van het boekje niets af. Over tal van onderdelen zal zeker het laatste woord niet ge sproken zijn en wij kunnen al leen maar hopen dat het in vele handen zal komen en dat het allen, wie de toekomst van Zeeland en vooral van Zeeuws- Vlaanderen ter harte gaat, tot ernstig nadenken zal stemmen. Dodelijk ongeluk Op de Antwerpse straatweg ter hoogte van de Zuidgeest heeft zich donderdagavond een frontale botsing voorgedaan tus sen een Duitse personenauto en een truck met oplegger. De be stuurder van de personenauto, de 52-jarige heer A. Kapper uit Ludwigshaven am Rhein, direc teur van de Beierse aniline en soda-fabrieken, werd hierbij zwaar gewond en overleed an derhalf uur later in een zieken huis in Bergen op Zoom. Hij was op weg naar Antwerpen. Zijn auto werd totaal vernield. In diverse delen van de Verenig de Staten zijn of willen de onder wijzers gaan staken. Zij eisen een flinke salarisverhoging en in en kele staten ook verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden en het recht om te staken. In de staat Michigan, waar de scholen woensdag hadden moeten beginnen, is nog geen school open. Alleen al in Detroit gaan 300.000 kinderen niet naar school als ge volg van de staking. In New York hebben 45.000 onderwijzers gedreigd ontslag te zullen nemen, als er vóór maandag geen akkoord is gesloten. Komt het akkoord er niet, dan zullen er voor ruim 1 miljoen kinderen geen leer krachten meer zijn. In St. Louis (Missouri) waar de scholen al acht dagen geleden zijn begonnen, staken 600 van de 800 onderwijzers. Ook in Kentucky en Florida zijn vele scholen nog steeds gesloten. Na een levendig debat van twaalf uur heeft de Westduitse bondsdag woensdagavond in be ginsel ingestemd met de voor stellen die-de regering-Kiesinger heeft gedaan om de financiën te saneren en de economie weer op gang te brengen. Het regerings programma wordt vandaag in tweede en derde lezing behan deld, zodat de richtlijnen van het economisch beleid aan het eind van de week door de volksver tegenwoordiging zullen zijn goedgekeurd. Om zich te verzekeren van de goedkeuring door het parlement heeft de regering het parlement niet meer dan een kaderprogram ma voorgelegd. Over impopulaire maatregelen, zoals verhoging van de belastingen en verlaging van de sociale uitkeringen, zal pas in oktober worden gestemd. De re gering heeft zich dus de moge lijkheid voorbehouden haar maatregelen te verzachten inge val het economisch herstel snel ler verloopt dan men had voor zien. De Zuidvietnamese minister van defensie, generaal Cao Van Vien, heeft een order onder tekend waarbij 38 officieren wor den ontslagen als onderdeel van een zuiveringsactie in de strijd krachten, zo zeiden officiële kringen in Saigon donderdag. Het staatshoofd, Ngoejen Van Thieu, heeft verklaard dat wel licht in totaal 50 officieren in de rang van luitenant tot gene raal naar huis zullen' worden gestuurd wegens corruptie i of onbekwaamheid Welingelichte kringen menen dat de militaire leiders ook po litiek onbetrouwbare elementen uit het leger zullen verwijderen, met name degenen die steun heb ben verleend aan prominente generaals die nu min of meer in ballingschap leven.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2