Staking bij de Ford fabrieken in de Ver. Staten Schröders ziekte geeft Strauss nieuwe Kansen De besprekingen van De Gaulle in Polen Zuiiarabisch bevrijdingsfront boycot V.N.-mïssie HET WEER Chinese leiders Felle aanval van Brezjnev op Bundeswehr wordt niet gekortwiekt Betoging tegen koning Konstantijn VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1967 23e Jaargang No. 7019 WEINIG WIND Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden ÜORTER WERKEN BIJ DE HEEMAF INDONESISCHE STAFCHEF VOOR VEILIGHEID Niet afhankelijk van De Gaulle Politiek opportunisme Botsing tussen Arabieren en Israëliërs: drie doden De strijd bij Danang Prank, bij aharmemeati TBRNEUZEN Dfractettf-HooWtwiafttaür: I. van Sand* Telefoon: 01190—2073 Gironunuperi S8150 Redactie» en Administratie-adresSmldswal Abonnementsprijs 'f 8,— per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (g&ba handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 :ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. SEOEL: Zestien dagen heeft de Koreaanse mijnwerker Kim Sjanhg Sun in een goudmijn ge vangen gezeten op een diepte van meer dan 100 meter. Gedurende deze tijd heeft_.h£ zich.in leven weten te handen niet water en boomschors, dat hij van stutbal ken plukte. Zijn levensmoed en het werk van de redders is met succes bekroond: woensdagnacht slaagde men erin hem naar de oppervlakte van de aarde terug te brengen door middel van een capsule. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Ford heeft donderdag een voorstel van de vakbondsleider Walter Reuther om het arbeids geschil met de werknemers van deze autofabriek aan een bemid delingscommissie voor te leggen van de hand gewezen. De arbei ders legden het werk neer. Bij het concern, dat een zestigtal ves tigingen in de Verenigde Staten heeft, werken ongeveer 160.000 bij de bond van automobielar beiders aangesloten employees. Zij eisen hogere lonen en pen sioenen. Reuther, die heeft aangekon digd,te zullen ijveren voor hogere lonen voor zijn anderhalf mil joen vakbondsleden, koos Ford als eerste uit om zijn eisen af te dwingen. Op een persconferentie be-" schuldigde Reuther Ford, Gene ral Motors en Chrysler er van, dat zij gezamenlijk poogden de pro cedure van vrij overleg te door kruisen. Een woordvoerder van Ford verklaarde echter dat er geen overleg tussen de drie maat schappijen was geweest. DRASTISCHE INKOMSTENVERLAGING Henry Ford II, het hoofd van de Ford-fabrieken, noemde éen staking „volkomen ongerecht vaardigd en geheel onnodig". „In aen tijd dat ons land alle econo mische krachten nodig heeft, kan er geen verdedigbare reden zijn om één van de grote bijdragers tot Amerika's economisch welzijn te sluiten". Hij zei dat Ford be reid is het conflict te regelen, zo dra de vakbond dit wil. Door de staking ligt op 59 gro te Ford-fabrieken en depots in 25 staten het werk stil. Reuther heeft verklaard, dat zijn organi satie haar actie niet zal beëindi gen, voordat Ford bereid is tot een regeling 'waarbij een hogere loonstructuur gebaseerd wordt op de produktiviteit en winstge vendheid van de maatschappij. Voor de gemiddelde arbeider in de Ford-fabrieken die nu 145 dollar (ongeveer 520 gulden) per week verdient, betekent de sta king een drastische inkomsten verlaging, doordat de uitkeringen uit het stakingsfonds slechts 24 tot 30 dollar (80 tot 110 gulden per week bedragen. Het fonds beschikt over 67 mil joen dollar (ongeveer 230 mil joen gulden). Volgens Ford der ven de bijna 160.000 werknemers met elkaar per dag 5,2 miljoen dollar aan lonen. Over de schade voor de maatschappij wilde de woordvoerder zich niet uitlaten. Het leger en de politie van de Zuidarabische federatie hebben woensdag in een gezamenlijk uitgegeven bevel de elkaar be strijdende nationalistische groe peringen Flosy en N.L.F. opge dragen de gevechten te staken, die de afgelopen dagen aan 20 mensen het leven zouden hebben gekost, In een verklaring die via radio en televisie is verspreid, roepen leger en politie de twee groepen op snel met Groot-Brittannië be sprekingen te beginnen om tot uitvoering naar letter en geest van de V.N.-resolutie over Aden te komen. De twee elkaar vijan dig gezinde groeperingen, het na tionale bevrijdingsfront (N.L.F.) en het front voor de bevrijding van bezet Zuid-Jemen (Flosy) zouden de afgelopen dagen fel hebben gevochten om het dorp Daarsaad. Politie en leger van de Zuidarabische federatie wilden vorige week niet ingaan op een verzoek van het bestuur over de federatie over te nemen. De uit drie leden bestaande V.N.-missie voor Aden is inmiddels in Cairo aangekomen voor besprekingeg met de leiders van „Flosy". De missie wordt geboycot door de N.L.F. In de onstabiele lucht, die don derdag boven West-Europa aan wezig was, ontwikkelden zich flinke stapelwolken, waaruit, plaatselijk enkele regen- en on weersbuien zijn gevallen. De temperaturen kwamen daarbij niet hoger dan 17 a 18 graden. In Duitsland werd plaatselijk 19 graden bereikt. Daarentegen bleef het boven West-Rsuland en Zuid-Europa warm weer met middagtemperaturen tussen 25 en 30 graden. Inmiddels blijft boven West- Europa de luchtdruk regelmatig stijgen. Dit wordt veroorzaakt doordat een hogedrukgebied, dat zich van de Azoren naar de Golf van Biscaje en de Britse eilanden uitstrekt, zich steeds verder oostwaarts uitbreidt. Hierdoor medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Zonnige perioden en nog slechts enkele lokale buien, voorname lijk in de kustprovincies. Over wegend zwakke wind en onge veer dezelfde middagtemperatu ren als gisteren. neemt de stabiliteit van de at mosfeer boven onze omgeving toe en worden flinke zonnige pe rioden verwacht. In de ochtend evenwel kunnen buien die boven ,de Noordzee tot ontwikkeling zijn gekomen, nog landinwaarts drijven. De middagtemperaturen zullen ongeveer dezelfde zijn als donderdag. VRIJDAG 8 SEPTEMBER v.m. n.m. Cadzand 3.44 3.59 Breskens 4.09 4.24 Terneuzen 4.45 5.00 Hansweert 5.19 5.34 Walsoorden 5.18 5.33 ZATERDAG 9 SEPTEMBER v.m. n.m. Cadzand 4.21 4.37 Breskens 4.46 5.02 Terneuzen 5.22 5.38 Hansweert 3.55 6.11 Walsoorden 5.21 5.37 ZON MAAN Sept. op onder op ondei 8 6.02 19.13 11.26 20.45 9 6.03 19.11 12.25 21.0' 10 6.05 19.08 14.26 21.SI 11 6.07 19.06 15.45 22.11 De N.V. Heemaf te Zwarte- meer, een dochteronderneming van het gelijknamige concern te Hengelo, heeft bij de arbeids inspectie werktijdverkorting aangevraagd voor 80 van de 115 werknemers. Verzocht is gedu rende drie maanden een 30-uri- ge werkweek te mogen invoe ren voor de zogenaamde wikkel afdeling waar hoofdzakelijk vrouwelijke arbeidskrachten werkzaam zijn. De oorzaak van .deze arbeidstijdsverkorting is ■jelegen in gebrek aan voldoen de opdrachten. De verwachting is dat de situatie over enkele maanden weer wat gunstiger perspectieven biedt. President De Gaulle van Frank rijk en president Ochab van Po len en hun naaste medewerkers hebben donderdag van gedach ten gewisseld over het nabije en het verre oosten, en over Euro pese vraagstukken, w.o. dat van Duitsland. De Gaulle herhaalde zijn zienswijze, dat het Duitse vraag stuk moet worden opgelost door samenwerking tussen oost en west, nadat er eerst een sfeer van ontspannig is 'geschapen. De Duitse grenzen moeten blijven zoals zij zijn en Duitsland mag geen atoomwapens hebben. De gedeeldheid van Duits land noemde De Gaulle een ab normale toestand, die niet in overeenstemming is met de wen sen van de bevolking. De Duit sers zelf zouden dit vraagstuk moeten oplossen, in samenwer king met de Europeanen van west, midden en oost. Een en ander is aan de pers meegedeeld door iemand van de Franse delegatie. Over de Franse buitenlandse politiek zei De 'Gaulle, dat Frankrijk zich in een vrij uit zonderlijke positie bevindt. Het voert een zelfstandige politiek en onderhoudt goede betrekkin gen met iedereen: Washington, Moskou, Peking, Cairo, Tel Aviv. Het wil vrede en samenwerking. Zo'n politiek was niet gemakke lijk in een wereld met twee zeer grote mogendheden, waarvan het gewicht voelbaar is op econo misch, technisch erv politiek ter rein. President Ochab zette het Poolse standpunt ten aanzien van Duitsland uiteen. Polen ver wacht van Bonn de erkenning van de Oder-Neissegrens, erken ning van het bestaan van twee Duitse staten en niet-inmenging in de zaken van Oost-Duitsland. Als aan die wensen tegemoet wordt gekomen, is Warschau be reid zijn betrekkingen met de bondsrepubliek te „normalise ren". Polen acht het bestaan van Oost-Duitsland van vitaal be lang voor de eigen veiligheid. Een Duitse hereniging zou pas tot stand kunnen komen „na een lang historisch proces". door nationalisme vervangen geen communisten noemen", aldus de eerste secretaris van de Russische communistische partij op een Rus- sisch-Hongaarse vriendschapsbij eenkomst in Boedapest. De Chinese communistische par tij beleeft op het ogenblik de meest kritieke uren in zijn geschiedenis Wij geloven echter in de uiteinde lijke overwinning van het socialis me in China. De Sowjet-Unie en het gehele Sowjet-volk zullen deze overwinning als een belangrijke zaak toejuichen. Nu echter heer sen in China onmenselijke onder drukking, fanatisme vati de rode wachters en terreur. Zelfs het leger begint te begrijpen dat de hui dige gebeurtenissen in China be tekenen dat de oppositiekrachten sterker worden, aldus Brezjnev. Geen Sowjet-leider heeft tot dus ver zulke felle kritiek op de Chi nese heersers geleverd. Maarschalk Roesmin Noerja- in, commandant van de Indone sische luchtmacht, zal „stafchef voor defensie en veiligheid" worden, zo is donderdag in wel ingelichte kringen in Djakarta meegedeeld. Roesmin Noerjadin zou hierdoor in rang direct ondei de minister van defensie en vei ligheid komen. Deze functie wordt nu bekleed door president Soeharto. Soeharto bepaalde woensdag dat de bevelhebbers van de drie onderdelen van de strijdkrachten voortaan rechtstreeks verant woordelijk zullen zijn aan de mi nister van defensie en veiligheid In theorie zou het geen poli tieke gevolgen moeten hebben dat de Westduitse minister van defensie, dr. Gerhard Schroder, door een hartaanval voor gerui me tijd zo niet voorgoed Is uitgeschakeld. Immers: de bondskanselier stelt de politieke lijnen vast en eigenlijk hebben de ministers niet anders te doen dan zijn wensen uit te voeren of ontslag te nemén. In de praktijk ligt het evenwel anders. Men mag aannemen dat de kanselier zijn ministers wel kiest en hun een deel der ver antwoordelijkheden kan toever trouwen die voor één man te zwaar zou zijn, maar hij kiest ze als deskundigen voor hun spe ciale terrein, waarvan hij zelf niet alle details beheerst. Op deze manier hebben de minis ters dus een belangrijke invloed op het algemene kabinetsbeleid en zeker op dat deel hetwelk voor rekening van hun ministe rie komt. Maar in Bonn telt nog een fac tor mee. De C.D.U./C.S.U.'-groep manoevreert "Weliswaar in de landspolitiek als één partij, die Enkele duizenden inwoners van Montreal, die van Griekse af komst zijn, hebben woensdag ge demonstreerd voor een hotel in het centrum van de stad, waar de Griekse koning Konstantijn en zijn echtgenote vertoefden. Zij riepen o.a.: „Weg met de koning" en „Konstantijn, moordenaar". Tegelijkertijd betoogden enkele honderden Grieken ten gunste van de vorst. Na de aankomst van het Griek se vorstenpaar in Canada op 26 augustus deden zich in Toronto soortgelijke betogingen voor. voor deze regering een coalitie heeft aangegaan met de S.P.D., maar in feite is zij een tehuis voor vele stromingen, elk met hun eigen voormannen. De twee voornaamste groeperingen in de christen-democratische club zijn de Straussianen met een nogal nationalistische inslag en een neiging op te zien tegen generaal De Gaulle, en de liberale groep waarvan Schroder sinds lang de exponent is. Schroder was het die onder kanselier Erhard als minister van buitenlandse zaken de toorn der Straussianen te verduren kreeg, omdat hij tegenover Parijs uiterst kil was en ijverde voor goede relaties met Engeland en de Ver.' Staten. Het eerste kan men wel zien als een gevolg van het tweede. Bovendien legde hij de basis voor de toenadering tot de Oost- europese staten, die onder zijn opvolger Willy Brandt de eerste tastbare resultaten afwierp. Met Kiesinger zowel als met Strauss lag Schroder deze zomer al overhoop, toen de kanselier kennelijk op advies van zijn mi nister van financiën Strauss een vermindering van de Bundes wehr in het vooruitzicht stelde. Schroder's verzet hiertegen was niet zozeer gemotiveerd door vrees dat de Bundeswehr te zwak zou worden, dan wel omdat Bonn door deze maatregelen zich als het ware net als De Gaulle Wat werd los gemaakt van de NAVO en van de relatie met Washington. Iets wat men naar zijn overtuiging niet kan doen zonder afhankelijker te worden van De Gaulle, van wie hij op goede grond mag aannemen dat deze bij al zijn beslissingen eerst aan Frankrijk's belang denkt (zoals hij dat ziet) en pas heel veel later aan de belangen van anderen. Nu komt het Amerikaanse be lang in Washington ook wel voorop (zoals 't Duitse in Bonn) maar van de V. S. kan althans worden verwacht dat men be paalde afspraken met Bonn na leeft, terwijl de Fransen in dat opzicht veel losser zijn en- trou wens ook nooit in dezelfde mate als de Amerikanen op - de bres hebben gestaan voor de belan- ■gen van Bonn. Vriendschap met Parijs is mooi, zegt Schroder, maar nooit ten koste van die met Washington. De ruzie met Strauss en Kie singer is ermee geëindigd dat Schröder won: op een geraffi neerde manier, want nadat Kie singer hêm eerst had willen ont slaan, wist hij zo te manoevre- ren dat de kanselier zelfs zijn ontslagaanvrage moest weige ren en hem bovendien nog excu ses maakte ook. En het kortwie ken van de Bundeswehr is voor een groot deel van de baan. Het verdwijnen van deze pro- atlantische en anti-gaullistische factor uit het Duitse kabinet geeft Strauss nieuwe en betere kansen om de wel charmante, maar niét bepaald krachtige kan selier in zijn straatje te manoe- vreren, dat wil zeggen naar een politiek van nationaal opportu nisme dat de toch ai aangetaste westerse samenhang nog verder verzwakt. WARSCHAU: Toegejuicht door' duizenden mensen, maakte presi dent Charles de Gaulle, verge zeld van zijn ambtgenoot Erward 'Jchab, de intocht door de Poolse loofdstad. De Russische partijleider Leonid-- Brezjnev heeft donderdag felle kri tiek geleverd op „Mao tse-Toeng en zijn handlangers". „Wat deze groep op het ogenblik doet kan slechts worden omschreven met het woord contra-revolutie. Men kan degenen die het marxis- me-leninisme door avonturisme en het proletarisch internationalisme Bij eén botsing tussen leden van de Arabische terroristische organi satie „El Fatah" en de Israëlische veiligheidsdienst zijn dinsdag twee Arabische saboteurs en één Israë liër om het leven gekomen, zo is donderdag in Tel Aviv bekendge maakt. Het incident vond plaats in de buurt van Djenin, in het noor den van het door Israël bezette deel van Jordanië. Twee leden van „El Fatah" werden gevangen ge nomen. De be.weging onderhoudt nauwe betrekkingen met Syrië. Bij een hevige strijd in het Kwe Son-dal bij Danang hebben de Amerikanen woensdag 36 man verloren. Twee dagen geleden sneuvelden in hetzelfde oorlogs gebied 54 Amerikaanse mariniers en 160 Noordvietnamezen. Bij het jongste gevecht werden volgens een Amerikaanse woordvoerder 142 Noordvietnamezen gedood.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1