Topconferentie van Khartoem maakte geen eind aan de Arabische tweedracht Tekort van vier miljard op handelsbalans Vredeskansen in Vietnam door de verkiezingen gestegen meent Washington Russische wapens voor Jemen NEDERLAAG VOOR WILSON OP T.I.C.-CONGRES IN BRIGHTON Deze winter 800.000 werklozen Kongolese opstandelingen op weg naar Kisangani Grieks schip in vuurlinie te Suez Twee weken vóór Prinsjesdag Overschot nodig Concurrentie positie niet voldoende HET WEER ALLES WORGT DUURDER BENZINE, SIGARETTEN, BROMFIETSEN, SUIKER, ENZ. Kéu DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1967 23e Jaargang No. 7018 N.V. DE HOOP Stationsweg 4 tel. 01150-7940 TERNEUZEN Nassers zorgen Onverzoenlijk Haatsfeer Paus PauSus weer ziek Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Brede basis kabinet Politieke gevangenen in vrijheid Vietcongaanval ©p Tam üy nuk. bö abonnement: TERNEUZEN tHyeetera-Hoofdredaetenr: van da Sande Telefoon: 01150-2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adree: Smidswaï Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per toaand 12,70; per week 82 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm IB ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/d:nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Volgens traditie is de kleine Arabische „topconferentie" van Khartoem geëindigd in een nieuw vertoon van tweedracht. Zelfs het akkoord tussen Nasser en Fei- sal over Jemen maakt niet veel indruk. Tenslotte hebben de Egyptische president en de ko ning van Saoedi-Arabië al eens eerder afgesproken hun bemoeie nis met de oorlog in Jemen te staken. Toen kwam er evenwel mets van. Weliswaar is er thans voor Egypte nog meer reden om de troepen naar huis te halen die het regime van president Sallal in Jemen op de been houden o.m. (Advertentie) Voor naar: afd. Keukens met gifgas maar voor Feisal is er geen enkele reden de imam in de steek te laten. En dan is Sal lal zelf er ook nog, die ijverig schijnt te proberen Russische wa pens te krijgen om de strijd vol te kunnen houden. Voor het overige hebben de gematigder krachten het gewon nen, bij de gratie van hun geld. Egypte en Jordanië krijgen fi nanciële steun, die voornamelijk moet worden opgebracht door de „olielanden", die afzien van een olie-embargo tegen Engeland, de V.S. en Duitsland en in mindere mate enige andere landen omdat die Israël zouden hebben ge steund. Dank zij die miljoenen ponden kan Nasser het Suezka- naal nog een tijd dicht houden, maar het is bepaald geen bedrag waarmee hij of de Jordaanse ko ning Hoessein voor geruime tijd uit de zorgen zijn. Trouwens Nas ser heeft nog andere zorgen. Hardnekkige geruchten doen de ronde, dat er al meer dan eens een staatsgreep tegen hem op trouw is gezet. Intussen gaat de gematigdheid van Nasser, Feisal, Hoessein en enkele anderen niet zover dat een vergelijk met Israël iets naderbij lijkt gekomen. Vooral Syrië maar ook Irak en op een afstand Algerije blijven onverzoenlijk op hun standpunt staan; ze heb ben de oorlog ook niet zodanig aan den lijve ervaren dat hun de krijgslust is vergaan als Nas ser en Hoessein. De gematigden zijn niet zo ver gekomen dat ze denken aan een vrede met Israël, dat van zijn kant evenmin soepelheid toont. Wellicht ook niet tonen kan: met halve oplossingen bant men de gevaarlijke toe stand niet uit het nabije oosten. Dat zou alleen kunnen door wederzijds de grootste grieven weg te nemen, waarbij dan beide partijen psychologisch en materi eel een flink offer zouden moe ten brengen. Dat zou bijvoorbeeld kunnen inhouden dat Israël de Palestijnse vluchtelingen weer opneemt of schadeloos stelt en dat de buurlanden de Joodse staat en zijn grenzen erkennen. Maar dat is in de haatsfeer van het nabije oosten ondenkbaar. Op dit moment en vermoedelijk nog in een lange toekomst. Premier Wilson van Engeland heeft woensdag een zware neder laag geleden op het congres van het vakverbond T.U.C. in Brighton. Met 4.883.000 tegen 3.502.000 stemmen werd een ontwerp-resolu- tie aanvaard, waarin het economi sche beleid van de labourregering werd veroordeeld. Het radiostation van de Oost- konsolese plaats Boekavoe die in handen is van de blanke huurlin gen onder majoor Schramme, heeft woensdag bekendgemaakt, dat vol gelingen van de opstandelingen leider Moelela de plaatsen Loeboe- tce en Poenia bezet hebben en op weg zijn naar Kisangani, het voor malige Stanleystad. In het betrok ken gebied zouden zij alle verbin dingen beheersen. Verder riep radio-Boekavoe al- ierlei geheimzinnige boodschappen 3m, zoals „het onweer nadert", „waarschuw Paul dat alles goed gaat", „de vissen zullen spoedig in het net zitten" en „het wild ligt op de loer". Vlak over de grens met Roean- da is dinsdag ee-n Kongolees mili tair transportvliegtuig van het tvoe C-46 neergeschoten. De twee inzittenden een Nederlander en een Zweed wisten zich met hun valschermen in veiligheid te stel len. Zij werden ondervraagd door leden van de veiligheidsdiensten van Roeanda en Kongo. Het toestel werd neergehaald door twee Kon golese jachtvliegtuigen, toen de inzittenden niet op radiobood schappen reageerden. De twee man- nenhebben echter verklaard, dat zij nen hebben echter verklaard, dat zij opdracht uitvoerde*. Volgens de resolutie bevordert de regering met haar deflatiepoli- tiek de werkloosheid. Op het ogen blik zijn 550.000 mensen zonder werk én men vreest dat dit aantal deze winter tot 800.000 zal stijgen. Ook wordt de regering veroordeeld wegens haar streven om de lonen zoveel mogelijk op hetzelfde peil te handhaven. Hiermee herroept het congres zijn besluit van vorig jaar om een vrijwillige loonstop te aan vaarden. Ten aanzien van dit punt staat de transportwerkersbond on der oud-minister Frank Cousins met baar 1.444.000 leden tegen over de bond van elektriciens on der Leslie Cannon met 1.049.000 leden, welke het regeringsbeleid steunt. Eerder had Wilson al een klap geïncasseerd toen het congres in een resolutie van het kabinet eiste, dat het zich distancieert van het Amerikaanse beleid in Vietnam. Nieuwe moeilijkheden wachten de regering op het congres van de labourpartij, dat op 2 oktober te Scarborough begint. Ook hier zal veel kritiek worden geuit op het economische beleid van het kabi net. Evanhelis Xenabis, een lid van de bemanning van de Griekse vrachtboot „Parmaster" die, ge troffen door Israëlische granaten, maandag in de haven van Suez zonk, heeft gisteren verteld hoe hij en zijn kameraden het er levend af hebben gebracht. Maandagmiddag, aldus Xena bis, toen de strijd tussen de Is raëliërs en Egyptenaren hoog op laaide en wij net bezig waren ce ment te laden, ploften er plotse ling overal rond het schip grana ten in het water. Op een gegeven ogenblik werd een heel stuk van de kade weggeslagen. Daarop boorden zich 2 granaten in de boeg. De kapitein gaf onmiddel lijk het bevel het schip te ver laten. Wij sprongen allemaal in het water en zijn veilig aan land gekomen. Ons schip werd vrijwel overal getroffen en is langzaam gezonken. Paus Paulus is woensdagavond onverwacht uit Castelgandolfo in het Vaticaan teruggekeerd. Hij zou opnieuw koorts hebben ge kregen. ANKARA: Koning Hoessein van Jordanië en de Turkse president Cevdet Sunay bij de aankomst van de eerstgenoemde op het vliegveld van Ankara. De vorst zal in Turkije de situatie in het Midden-Oosten bespreken. Niet bevestigde berichten hier delen mee, dat de koning door zal vlie gen naar Moskou voor het voe ren van besprekingen met Rus sische leiders. Het centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het bui tenland zegt in zijn jongste kwartaal-overzicht geneigd te zijn uit de ontwikkeling van de buitenlandse handel van Nederland in het eerste halfjaar van 1967 af te leiden, dat de zekere mate van stabiliteit welke in de verhouding tussen in- en uitvoer sedert het tweede kwartaal van 66 heeft bestaan, voortduurt en dat onvoorziene omstandigheden voorbehouden daarin voorshands maar weinig verandering zal komen. Het "lijkt het centraal orgaan aannemelijk dat het normale sei zoensverschijnsel van de grotere inkomsten uit landbouwexporten, dat in de herfst pleegt op te treden, ditmaal geheel of ten dele zal worden gecompenseerd door grotere invoeruitgaven als gevolg van de per 1 juli 1967 ingevoerde belastingverlaging. Blijken deze veronderstellingen juist, dan zou voor het gehele jaar 1967 te rekenen zijn met een handelsbalanstekort van rond vier miljard gulden. currentiepositie niet meer voldoen de te zijn, is zoals van de zijde van het bedrijfsleven reeds herhaal delijk is gesteld. Welke betekenis dit zal hebben voor de betalingsbalans is volgens het centraal orgaan zo mogelijk moeilijk te voorzien. Het is nu ech ter wel zeker dat het optimisme van het centraal planbureau met betrekking tot de exnort niet ge rechtvaardigd zal blijken. Voor de automaische vervanging van bin nen- door buitenlandse vraag bij verzwakkende binnenlandse con junctuur waarvan het planbureau aanvankelijk uitging het zgn. Zijlstra-effect blijkt onze con- DONDERDAG 7 SEPEMBER v.m. n.m. Cadzand 3.09 3.24 Breskens 3.34 3.49 Terneuzen 4.10 4.25 Hansweert 4.44 4.59 Walsoorden 4.43 4.58 VRIJDAG SEPTEMBER v.m. n.m. Cadzand 3.44 3.59 Breskens 4.09 4.24 Terneuzen 4.45 5.00 Hansweert 5.19 5.34 Walsoorden 5.18 5.33 ZON MAAN Sept. op onder op Onder 7 6.00 19.15 9.55 20.25 8 6.02 19.13 11.26 20.42 9 6.03 19.11 12.25 21.04 10 6.05 19.08 14.26 21.35 6.07 19.06 15.45 22.19 ZONNIGE PERIODEN De kern van een stormdepres- sie is woensdag over het noorden van de Noordzee weggetrokken naar het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen. Rond deze de pressie stroomde koele en onsta biele lucht naar onze omgeving. Er kwamen in deze lucht buien tot ontwikkeling, waarvan som mige met onweer. De temperatu ren werden in onze omgeving bo- van Engeland niet hoger dan 17 a 18 graden. In Frankrijk en Duitsland werd plaatselijk 20 graden bereikt. Daarentegen was het warm weer boven Oost-Euro pa. Op de Balkan en in Oosten rijk, Tsjecho Slowakije, Polen en West-Rusland werd het op veel plaatsen 25 tot 30 graden. In een groot deel van Finland werden maxima tussen 20 en 24 graden gemeten. Inmiddels breidt een hogedruk- gebied, dat zich van' de Azoren naar Frankrijk uitstrekt, zich langzaam noordwaarts naar onze omgeving uit. In verband hier mede is vandaag de kans op buien klein en krijgen zonnige perioden de overhand. Er zal een matige westelijke wind waaien. De middagtemperaturen zullen dezelfde zijn als woensdag of iets hoger worden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Flinke zonnige perioden, maar in de ochtend voornamelijk in de kustgebieden nog enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en west: Dezelfde mid dagtemperaturen als gisteren of iets hogere. Ook al stelt men niet de eis dat de betalingsbalans elk jaar een overschot zou moeten vertonen, dan is voor een gezonde gang van zaken on langere termijn toch een overschot op de betalingsbalans nodig, waaruit de bestaande kani- taalve-nHchtingen kunnen worden verricht. Bovendien bedenke men dat het elk land met een deficitaire be talingsbalans nu eenmaal moeilijk móet vallen om andere landen oo enigszins ruime schaal de hulp te bieden, welke deze voor hun ont wikkeling in de vorm van schen kingen, investeringen of lang lopende leningen nodig hebben, al dus het centraal orgaan. Een en ander zal zijn weerklank vinden in de miljoenennota die straks op de derde dinsdag van september aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Naar reeds thans is uitgelekt, moeten wij rekening houden met prijsverhoging van talloze artikelen als gevolg van verhoogde accijns- en omzetbelasting, die de regering in de miljoenennota (beter miljardennota) heeft opgenomen. Men verwacht dat de benzine minstens twee cent per liter duurder zal worden. Sigaretten gaan voor de zoveelste maal in prijs omhoog, vermoedelijk 15 cent per pakje, terwijl de alcoholische dranken minstens een gulden per liter in prijs zullen stijgen. - Daarnaast.-rijn maa£rej=®len in voorbereiding die de prijzen zullen treffen van bromfietsen, suiker, chocolade, frisdranken. Met het oog op de aanpassing aan de E. E. G.-prijzen zal men binnen afzienbare tijd niet aan een verhoging van de omzetbelastingtarieven kunnen ontkomen. Het z.g. luistergeld (radiobelasting) zou worden verhoogd van 18 tot 24. Ten aanzien van het kijkgeld is nog overleg gaande, hetwelk verband houdt met de komst van de kleurentelevisie. Dat is nog slechts een zeer voorlopig overzicht van wat ons in het komende jaar te verwachten staat. De troonrede en dè miljardennota moeten ons op dinsdag 19 september volledig uit de droom helpen. Na de matige belastingverlaging op 1 juli j.I. staat ons per I januari 1968 weer een belastingverhoging van circa 45b miljoen gulden te wachten. De begroting voor 1968 schijnt een recordhoogte te zullen bereiken van ruim 23 miljard gulden. Het begrotingstekort voor 1968 zou een mil jard overschrijden. Amerikaanse functionarissen voorspellen dat het vredesaspect in de kwestie-Vietnam, waaron der een mogelijke nieuwe pauze In de bombardementen op Noord- Vietnam, na de Zuidvietnamese verkiezingen steeds meer aan be lang zal winnen. Generaal Ngjoejen Van Thieu die als winnaar uit de verkie zingen is gekomen heeft tot nog toe geen formeel verzoek ge daan voor een nieuwe bombarde mentspauze, zo zei een woord voerder van het „State Depart ment" maar hoge Amerikaanse ambtenaren zeiden dat de Ver enigde Staten elk voorstel van de Zuidvietnamese regering om de vredeskansen te onderzoeken „zeer gunstig" zullen nemen. Voor de verkiezingen zei Thieu om een bombardementspauze van een week te zullen vragen, als hij als overwinnaar te voorschijn zou komen. Volgens Washington schijnt het vredesaspect steeds meer te overheersen nu men de uitslagen van de verkiezingen analyseert, waarbij generaal Thieu en vice- luchtmaarschalk Ky één derde van de stemmen kregen met „vredeskandidaat" Troeong Dinh Dzoe als onverwachte tweede. Deskundigen op het ministerie van buitenlandse zaken in Wash ington geloven dat de uitslag van de verkiezingen, waarbij het duo Thieu-Ky minder dan 50 procent van de stemmen kreeg, de formatie van een kabinet op brede basis tot gevolg zou moeten hebben. Hoewel Dzoe heeft ge zegd niet in een regering van generaal Thieu zitting te willen nemen, hoopt men in Washington dat toch een kabinet op brede ba sis kan worden gevormd. Als mo gelijke kandidaten voor hoge pos ten noemde men informeel het vroegere staatshoofd Phan Khac Soeoe en ex-premier Tran Van Hoeong, die ook een groot aantal stemmen verwierven. Uit het suc ces van Dzoe bleek dat het ver langen in Zuid-Vietnam de oor log mogelijk te beëindigen, be duidend is, zo zei men. Men wees er tenslotte op dat een daadwerkelijke inspanning om tot vrede te komen in even sterke mate van Hanoi afhan kelijk is als van de nieuwe re gering in Saigon. De Zuidvietnamese regering heeft ter gelegenheid van de ver kiezingen 352 politieke gevange nen in Kwang Ngai vrijgelaten. Bij een aanval van de vietcong op deze stad liet deze vorige week 1466 bevangenen ontsnap pen, van wie zich inmiddels een vierhonderdtal hadden terugge meld. Verscheidene vietcongeenhe- den hebben in de nacht van dins dag op woensdag een aanval ge daan op de Tam Ky, hoofdplaats van de provincie Kwang Tin, ten zuiden van Danang. Zij drongen de plaats binnen waar zich enkele uren lang hevige gevechten af speelden. Daarbij zouden 219 vietcongstrijders zijn gesneuveld en dertien gevangen genomen. Het was de tweede vietcongaan- val op Tam Ky binnen vijf da gen. De guerilla-strijdmacht die d« stad onder een regen van mor tiergranaten had aangevallen, zou ruim 1.500 man hebben ge teld. Een van de voornaamst» doelen was de gevangenis vas Tam Ky,

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1