S. V. DIJK J. VISSER J. TOLHOEK FRANS VROMMAN J. C. VINK DE VRITE ZEEUW „Elke avond" „Old-timers" „Succes" 2^es dagen lang zal Axel op Breugheliaanse wijze feestvieren. Vanaf maandagmiddag 11 september tot en met zaterdagavond 16 september, als het vuurwerk boven de stad gedoofd zal zijn en de bevolking zich herinnerd zal hebben dat Axel op deze dag in 1944 werd bevrijd van de Duitse overheersing door de Poolse soldaten. De bevrijdings dag sluit uitstekend aan op de lange rij feestelijkheden, omdat men volop gelegenheid krijgt om langzaam tot een hoogtepunt te komen. De Stichting Streekcentrum (J. C. Vink, J. Tolhoek, J. C. Visser, P. Lion, S. van Dijk, W. Wikkering, mej. J. Schieman, de heer Die- leman-Dey) te Axel, is erin geslaagd een bijzonder aantrekkelijk feestprogramma op te stellen, met als hoofdmotief Breughel. Niet de figuur die in de zestiende eeuw ooit eens iets moois heeft geschilderd, maar de onderwerpen, die zijn kleurrijke panelen sieren. Zo wil de Stichting Streekcentrum de Axelse bevolking een week lang zien. Een groot schil derij van Breughel: één feestende, vrolijke volksmenigte. De historische kostuums van de Breughelgroep en het braden van een os in de openlucht op de markt, zullen ongetwijfeld de sfeer en de fantasie een stukje op weg helpen. Kenner „Kapstok" fxLfjrpgi Breughel zes gast in Axel I S. VAN DIJK J. TOLHOEK J. C. VINK J. V1SSEK Een van de vele groepen, ontleend aan een schilderij van Breughel, die meelopen in dc stoei. (Van «en onzer redacteuren) De heer S. van Dijk heeft samen met de heer W. Wikkering voor de nodige financiën gezorgd. „Dat is beslist geen eenvoudig kar wei geweest", zegt hij. „Elke avond op stap van deur tot deur. Nooit thuis. Je vrouw op een gegeven moment kwaad, omdat je er nooit bent. En - dat is te begrijpen". De heer Van Dijk wist hoeveel geld er nodig was. Het stond bij bem zo vast .".Is een huis dat het bedrag van f 15-000,- op tafel moest komen. „Het komt er ook", verzekert hij. „Kwestie van doordouwen...," De heer J. Visser, die secretaris is van de stichting, gelooft zonder meer ln het succes van de organisatie en het feest zelf- Hij heeft maar een teleurstelling gekend, „Van een teleurstelling kun je direct niet spreken", zegt hij. ,,Ik had ge woon graag gehad dat we bij al het feestelijks een stoet door Axel hadden kunnen laten trekken van antieke au to's. Helaas was dit niet te realise ren. Je zit altijd met de narigheid van vervoer over de Schelde. Niet al le wagentjes verkeren in goede staat. Ik heb de HAF geschreven. Er viel en mouw aan te passen". De heer Visser woont nu vier jaar in Axel. Hij is geboren in Cadzand. Via zijn vader is hij ia het bestuur van de stichting beland. „Vorig jaar", zegt hij, ben ik se- - cretaris geworden. Ik ben blij, dat er weer eens iets op poten gezet moet worden. Zoals het programma er nu uitziet, sta ik er volledig achter, ik kan gerust zeggen, dat ik zeker weit dat de Brueghelweek een succes gaat worden. Het is misschien veel ge zegd, maar ik heb dat gevoel. Trou-, wens als je dat gevoel niet hebt, kun ,1e er beter niet aan beginnen, an ders wordt het een grandioze mis lukking. Je moet er helemaal achter staan". T7e heer Visser is van mening dat de middenstander in Axel voldoende fa-, ciliteiten heeft. „Er mag dus best eens iets van deze groep uitgaan. Axel is typisch geschikt voor een Breughel-. feest. Boven de Schelde zou je dit niet moeten proberen. Wij zijn nu een maal met ons toerisme op België ge oriënteerd- Het moet in deze feestweek ook voor de Belgen attractief zijn oml naar Axel te komen". De heer J. Tolhoek is door de Stich ting Streekcentrum Axel aangetrokken ais adviseur bij de daadwerkelijke uil- voering van de planne11- „Ik ben zogezegd het hart van het {eest", zegt hij. ,,Het--is mijn taak de Breughelweek te brengen. Als recla me-adviseur ligt dat geheel in mijn lijn. Er zit een hoop werk aan vgst, maar ik doe het met plezier. Boven dien is het nuttig voor het verbreden van jë ervaring en de contacten mei allerlei - mensen'.'.. D.e .hgej; Tolhoek zit dus niet direct in het dagelijks be stuur van dë stichting, maar werkt geheel naast het bestuur. Hij is diree, verantwoording verschuldigd aan het bestuur, maar kan verder volgens ei gen inzichten te werk gaan. „Dat is enorm prettig", zegt hij, „want op een gegeven moment kun je niet eerst de hiërarchieke weg afdraven, dan moet er koste wat het kost gehandeld wor den". De heer Tolhoek, die behalve het re- clamewerk voor de Breughelweek ver zorgt ook veel administratieve beslom meringen heeft, is geen Zeeuwsch-Vla- ming. „Ik ben geboren in Klundert", zegt hij. „Gestudeerd op St.-Joost in Breda. Een uitstekende kunstacade mie, tenminste in mijn - ogen. Ik ben nog steeds heel gelukkig met mijn op leiding." Dat hij in Zeeuwsch-Vlaanderen is komen wonen laat zich gemakkelijk verklaren. De heer Tolhoek is ge trouwd met een Zeeuwseh-Vlaamse vrouw. „Het lev*i ln dit land bevalt me best", vindt hij. „Ik voel me al echt opgenomen door de bevolking. Vooral nu ik gevraagd ben te advi seren bij een dergelijk evenement." De heer Tolhoek is eveneens recla me-adviseur geweest bij de ENTE, die onlangs in Terneuzen werd georgani seerd. „Hoewel ik daar niet zulke prettige herinneringen aan h*b overgehouden", zegt hij, „geloof ik'toch aan het wel slagen van dit feest." mb dM taiMtwuifcen v*u BiwiuM De geestelijke vader van de Breughe liaanse feesten en optochten die van uit het Belgische WIngene grote be kendheid hebben verworven, ig de heer Frans Vromman. Hij i» geboren te WIngene op 28-2- 1923. Vromman. studeerde aan de Gentse universiteit en behaalde er het licenciaat in de kunstgeschiedenis en oudheidkunde. Van het ministerie van Openbaar Onderwijs kreeg hij de op dracht een inventaris op te maken van monumenten en kunstschatten van de Stad en kanton Brugge. Tal van bij dragen aan kunst, en weekbladen wer den van zijn hand gepubliceerd. Grote faam verwierf hij door zijn talrijke referaten, lezingen en voordrachten voor culturele verenigingen en congres sen. Buiten zijn leraarambt en zijn studie interesseert hij zich ia het bij zonder voor de mens en het menselij ke, het volksleven en met name de volksfeesten. Door op dit gebied zijn activiteit snel te ontplooien heeft Frans Vromman in betrekkelijk korte tijd, ook in het buitenland, grote bekend heid verworven als „stoetenbouwer". Enkele van zijn creaties noemen we hier: Het Uilenspiegelfeest in Ee.-ne- gem in 1955, het Oogstefeest te Veur- ne in 1959, 1960 en 1961, het Jacht feest in Sint-Andries in 1959 en I960. Ook had hij de algemene leiding bij het organiseren v»n da praalstoet van de Gouden Boom in 1958 en 1959 te Brugge. Dezelfde Frans Vromman komt met zijn Breugejgroep naar Axel. „We vonden dat er eindelijk weer eens iets moest gebeuren. Zo kwam een week of vijf geleden het idee om ln Axel een soort Breughelweek te organiseren". De man die dit zegt Is de heer J. C- Vink. Hij Is voorzitter van de Stichting Streekcentrum. „Ik doe het al 10 jaar", zegt hij. „Sinds de oprichting. De stichting werd in 1957 in het leven geroepen °m op bredere basis evenementen te organi seren. Het voordeel van een stichting is dat je niet van minuut tot minuut rekening en verantwoording moet af leggen aan een uitgebreid aantal le den. Wij werken niet een dagelijks be- [stuur. Dat gaat efficiënter. De groep Sis kleiner en daardoor overzichtelij- Jket. Je hebt meer contact met. elk- 'rar. zodat jë sneller tot regelingen kunt. komen Behalve deze functie heeft de heer Vink nog die van voorzitter van de plaatselijke V ?.v. „Hel debuut", vervolgt hij, „van onze Stichting Streekcentrum was in het jaar van oprichting eer. gmte mid- Aienstahdstentoonstelling. Daarna heb- oen we een lasgë rij activiteiten ge- ken. Na een rustperiode vonden we net weer eens tijd worden om aan da slag ie gaan." Toen-net Tïée om een Breughelweek in Axel te houden met ossen aan het spit en optochten, wijnkeldertjes, straatfeesten, etc-, er eenmaal lag, moest gepraat worden over de finan ciële kant van de zaak, „Bepaald niet de eenvoudigste", zegt hij. „Het is na tuurlijk .geweldig leuk dat iedereen enthousiast is, maar om zoiets te doen is veel geld nodig. Met een tientje per man doe je niks. Er is over en weer gepraat. De heer Van Dijk heeft een soort opiniepeiling verricht, samen met de heer Wikkering. Er kwam vol doende garantie van de zijde van de middenstand. „We hebben voor de fes tiviteiten ruim f 15.000,. nodig. In be trekkelijk korte tijd was de zaak ge regeld. Wat dat betreft is onze sa menwerking met de Axelse midden stand enorm." Vervolgens zijn er brieven verstuurd naar allerlei verenigingen voor deel name. „We hebben heel wat obsta kels moeten overwinnen. Wat vandaag werd toegezegd, ging morgen alweer Biet. gloort», aldus de i'Oorzitter.^.Qp •en -gegeven moment Trregea uw an het Belgische verkeersbureau in Am sterdam een goede tip. De naam Frans Vromman werd genoemd. De geeste lijke vader van de Breughelfeesten te Wingene. Hij was direct bereid ons te helpen. De kapstok was er nu. Al het andere is er langzaam bijgeko men. Je kunt immers bij een Breu- gheloptoeht en het braden van ossen aan het spit een hele erie andere feestelijkheden uitlokken Dat was ook onze opzet. De kapstok is er. Axel zorgt voor de rest. Nu is er zoveel georganiseerd door de straten eii buur ten, dat we een week lang feest heb ben in Axel van de morgen tot de late avond. Ieder kan zich „uitleven" in zijn eigen kring". De heer Vink is bijzonder gelukkig met de huidige bestuursvorm van Stichting Streekcentrum. „Er zijn geen Wanklanken te horen. Ik ben erg op timistisch over het welslagen van de Week, al wil ik me liever nog een beetje op da vlakte houden." „De blinden", m die m gekomt meigAxe YfiHöl ven een detail uit

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 11