Militaire leiders winnen de verkiezing in Z-.Vietnam Prins Willem-Alexander gedoopt in de Grote Kerk in Den Haag Raketaanvallen op Amerikaanse bases 4000 N00RDVIETNAMEZEN STOORDEN DE VERKIEZINGEN SYRISCHE KRITIEK OP BESLUITEN ARABISCHE TOPCONFERENTIE weekend-systeem HET WEER Miljoenen mensen volgden de plechtigheid op de televisie Veel doden en gewonden door Vietcong-aanslagen Weerbericht Dü-ecteur-Hoofdredaetenr: I. van de Arrestaties Corruptie Terreurakties Aanslag in Caracas Hogere olieprijzen Orkaan „Karina" eiste doden Hoogwater Zon- en Maanstanden Bij de doop droeg prinses Bea trix haar zoon op de linkerarm. „OOM AGENT" Ruim twintig minuten achter op het tijdschema kon de doop- stoet de terugtocht naar Huis ten Bosch beginnen. De kerkklokken van Den Haag werden geluid. Het publiek bij de kerk juichte andermaal. Een van de toeschou- OFFICIELE FOTO Den Haag: De officiële foto van het prinselijk ouderpaar met de baby en de doopgetuigen, ge maakt door Max Koot. wers stak een oranje bord om hoog, waarop te lezen viel: „Oranje blijft in". De negenjarige Alex Wiersma vond de gele armbanden van de journalisten zo mooi. dat hij een hoofdinspecteur er een vroeg. Hij kreeg er een en mocht vervolgens ook in het voor journalisten af gepaalde plekje bij de kerk staan waar hij alles g~--d kon zien. Na dien moest hij zijn gele arm band weer afgeven aan „oom agent". Op de terugtocht was er meer publiek langs de route dan op de heenweg. Grondverf droog na 50 minutea Plamuur hard na 15 minuten Zondagavond toen de uitslagen van de presidentsverkiezingen in negen Zuidvietnamese provin cies en steden bekend waren, hadden het huidige staatshoofd, generaal Njoejen Van Thieu en zijn kandidaat voor het vice- presidentschap vice-luchtmaar- schalk Njoejen Cao Ky een rui me voorsprong op de tien bur gerkandidaten. Dë twee opperofficieren had den 289.000 stemmen vergaard, terwijl hun belangrijkste rivaal op dat moment, de vroegere pre mier Tran Van Hoeong. 167.000 stemmen had gekregen. Tegen de verwachtingen in stond Troeong Dinh Dzjoe, een 50-jarige beoddhistische advo caat en „vredescandidaat", op de derde plaats met 6000 stemmen minder dan Tran Van Hoeong. Dzjoe had gepleit voor snelle be ëindiging van de oorlog en hij had bovendien de militaire rege ring gekritiseerd. De generaals Thieu en Ky waren in de hoofdstad Saigon niet zo gelukkig. Daar werden zij met 3000 stemmen verslagen door Tran Van Hoeong die 126.629 stemmen op zijn naam kreeg. De militairen vergaarden de meeste stemmen in de Mekong- delta en in het, centrale hoogland waar de regering veel gedaan heeft voor de bergstammen. Syrië heeft zaterdag kritiek ge oefend op het besluit van de Ara bische topconferentie om de olie leveringen aan het westen te her vatten. In de uitzending van radio-Da mascus waarin dit werd gedaan, werd niet gezegd, of Syrië zal toe staan dat via buisleidingen over zijn grondgebied olie uit Koeweit, Saoedi-Arabië en Irak naar de Middelllandse Zeekust wordt ge pompt, waar de brandstof in tank- boten voor het westen wordt ge laden. De Syrische radio veroor deelde ook het besluit om met poli tieke in plaats van met militaire middelen te trachten de gevolgen van de „Israëlische agressie" on gedaan te maken. In de grote noordelijke stad Danang verloor Thieu eveneens. Daar werd het vroegere staats hoofd Phan Khac Soeoe winnaar, 277 MENSEN ONTVOERD De opkomst is groot geweest. Volgens functionarissen van de verkiezingsdienst kwam 83,7 °/o van de meer dan 5.853.000 stem gerechtigden op. De regering in Saigon deelde mee dat op de verkiezingsdag bij 257 vietcongaanslagen 65 men sen omkwamen en 308 werden gewond. Zaterdagnacht werden nog 277 burgers uit twee dorpen in het noorden ontvoerd. In drie plaatsen in de noordelijke pro vincie Quang Tri kon de stem ming door vietcong-aanvallen niet doorgaan. Met ongeveer de helft van de stemmen geteld hadden de mili- ONDER DEPRESSIE-INVLOED West-Europa is geleidelijk meer onder de invloe dgekomen van oceaandepressies, die met grotere activiteit, langs een wat zuidelijker gelegen breedtegraad dan vorige week, van west naar oost trekken. Het afgelopen weekeinde resulteerde dit in veel bewolking, tijdelijk regen, en aan de kust enige tijd harde tot stormachtige wind. Dit ging samen met 'n depres sie, waarvan de kern over Schot land naar het noordoosten is ge trokken. Een trogvormige uitloper van deze depressie passeerde maan dag ons land, vergezeld van buien. Deze trog wordt gevolgd door een rug van hoge lucht druk, die weliswaar een kort stondige verbetering van het weer brengt, maar ten westen van Ierland ontplooit zich alweer een volgende, actieve storm- depressie. Deze koerst naar het noordoosten. Onder invloed hier van en van een passerend fron tenstelsel, wordt het komende etmaal bij ons veel bewolking verwacht met voornamelijk over dag regen. De wind krimpt weer naar het zuidwesten en wakkert in het binnenland tot krachtig, aan de kust tijdelijk tot stormachtig aan. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot morgenavond. Tijdelijk regen In de avond en nacht enkele opklaringen, morgen overdag zwaar bewolkt, met tijdelijk regen. Krachtige tot stormachtige zuidwestelijke wind. Gematigde temperaturen. taire kandidaten meer dan 350.000 stemmen. Tran Van Hoe- 350.000 stemmen. Tra Van Hoe ong volgde met 298.000 stemmen en Phan Khac Soe met 171.000. In percentages betekende dit 35.9 pet voor het duo Thieu/Ky en 20.30 pet voor Dzoe. De resultaten van de verkie zingen voor de senaat verwacht men pas over enkele dagen. Vietcong-aanslagen op de ver kiezingsdag zelf resulteerden in de dood van 28 personen. Frank, bfl abonnement; TERNEÖZEH Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 68150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 'f 8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 et. Losse nis 13 ct. Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgéé.i handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ,.ur. Voor het gecomb. maandag/dmsdag-nummer tot 10 uur vf<>rmiddag. HET PRINSJE WORDT GEDOOPT Den Haag: Ds. H. J. Katerprins Willem-Alexander, prinses Bea trix en prins Claus tijdens de doop. Bij vijf aanslagen van de vietcong is zaterdagnacht in Saigon een Amerikaanse burger om het leven gekomen en werden elf mensen ge wond. Een van de aanslagen was gericht tegen een school die bij de presidents- en senaatsverkiezingen in Zuid-Vietnam als stembureau dienst moest doen. De vietcong ge bruikte in bijna alle gevallen hand granaten. De Amerikaanse militairen wer den door hun commandanten ge waarschuwd, geen artikelen als aanstekers, aspirine en chocolade repen in Vietnamese winkels te kopen omdat ze ontplofbare stoffen zouden kunnen bevatten. De viet cong schijnt bij de nadering van de verkiezingsdag bommetjes in on schuldige verpakking de steden te hebben binnengesmokkeld. In het noorden van het land wer den bij raketaanvallen op militaire bases drie Amerikaanse mariniers gedood en 46 gewond. In de provincie Kwang Nam, waar de basis Danang ligt, bevin den zich op het ogenblik vierdui zend Noordvietnamese militairen, zo heeft de Zuidvietnamese bevel hebber daar, generaal Hoang Xoean Lam, meegedeeld. Ze hebben o.a. tot taak, een normaal verloop van de verkiezingen onmogelijk te ma ken. In Nhatrang is kolonel Phan Van Lieu, voormalig hoofd van de Zuid vietnamese politie, met twee mede werkers gearresteerd. Het drietal is naar Saigon overgebracht en daar opgesloten, zo is vernomen. Lieu was nu hoofd van een kader- school in Watrang. Hij en de twee anderen zouden ervan beschuldigd worden, aan de verkiezingscampag ne te hebben deelgenomen en wel ten gunste van het voormalige staatshoofd Phan Khac Soe. Later werd vernomen dat de aanhouding van Phan Van Lieu was gelast door de „raad van generaals" in Saigon met premier Ky aan het hoofd. De kolonel wordt officieel beschuldigd van „samenspanning" met boeddhistische anti-regerings elementen". De raad heeft voorts de eerste van de zeven generaals gehoord die worden beschuldigd van corruptie of gebrek aan bekwaamheid. Het was generaal Dang Van Kwang, oud-commandant van het vierde legerkorps en momenteel minister van planvorming en ontwikkeling. Bij de onlangs begonnen zuive ringsactie zijn nog 42 lagere offi cieren betrokken. In de Mekong-delta, 65 km ten zuiden van Saigon, is vrijdag een Zuidvietnamese autobus die als ambulance werd gebruikt, op een mijn gereden. Daarbij vielen 18 doden en 26 gewonden. In Saigon is meegedeeld dat ter reuracties van de vietcong in ds laatste week van de verkiezings campagne aan 190 burgers het leven hebben gekost. Er vielen 426 gewonden en 237 mensen werdett ontvoerd. Het Zuidvietnamese militaire be wind heeft zaterdag twee kranten in Saigon een verschijningsverbod opgelegd, omdat ze communistische propaganda zouden hebben gepu bliceerd. De weergoden leken aanvan kelijk de residentie bij de doop plechtigheid van prins Willem- Alexander niet gunstig gezind te zijn. Een loodgrijze lucht en door de regen glimmend asfalt met het eerste laagje herfstbladeren vormden het decor van de stad, die zich opmaakte de koninklijke stoet te ontvangen. Een uur vóór de aanvang van de plechtigheid werd de lucht echter door de harde wind schoongeveegd en brak een zon netje door. De nationale drie kleur met oranjewimpel wapper de van alle rijksgebouwen en dat zijn er nogal wat in de residen tie. In de omgeving van de grote kerk hadden velen dit voorbeeld gevolgd, waardoor de binnen stad een feestelijke aanblik bood. Bij de grote kerk was het een drukte van belang. Het publiek, dat zich langs de route van paleis Huis ten Bosch naar de binnen stad nauwelijks liet zien, had zich bij de grote kerk al een uur van tevoren van een goed plaatsje voorzien. Voor de koninklijke stoet arriveerde, was er bij de kerk al genoeg te zien voor de wachtenden: honderden auto's reden af en aan om de 1800 ge nodigden tijdig bij de kerk te brengen. Bij het paleis Huis ten Bosch had zich onder het oog van een kleine groep belangstellenden de erewacht van de grenadiers op gesteld. WEINIG WERK VOOR POLITIE De Haagse politie die assisten tie had gekregen van collega's uit Rotterdam, van de rijkspolitie en van de marechaussee en die in totaal 1000 man op de been bracht had om half negen het centrum van de stad in de omgeving van de grote kerk afgesloten. De po litiemannen hadden overigens weinig werk te verrichten, zodat zij zelf gemakkelijk de stoet kon den zien voorbijtrekken. Zoals verwacht bleven de meeste men sen thuis om via de televisie ge tuige te zijn van de doopplechtig heid. De koninklijke stoet, bestaande uit dertien auto's, legde de vier en een halve kilometer lange route van Huis ten Bosch naar de kerk af met een snelheid van meer dan 20 kilometer per uur, waardoor het publiek slechts een glimp kon opvangen van de ko ninklijke gasten en genodigden, die in de stoet meereden. De grootste groep toeschou wers bevond zich tegenover de zijingang van de grote kerk, waar de stoet aankwam en waar het baldakijn was geplaatst, dat ook werd gebruikt bij de voltrekking van het huwelijk van prinses Margriet en mr. P. van Vollen- hoven op 10 januari van dit jaar. MINIMALE DRUKTE IN BINNENSTAD De verwachting dat velen naar de doopstoet zouden komen kij ken teneinde dit festijn te combi neren met een bezoek aan de city, is dus niet uitgekomen. Ex ploitanten van café-terrassen verklaarden dat het op andere zaterdagmorgens veel drukker was dan nu. De stoet werd door een enkeling met armgezwaai begroet. Op het Buitenhof stak prinses Irene een gehandschoen- de arm naar buiten om te .wui ven. ""W Bij de kerk reageerde het pu bliek zijn enthousiasme af in een applaus voor de leden van de koninklijke familie. Gejuich steeg op toen de dopeling uit de auto werd gedragen. ORGELMUZIEK Zonnestralen door de meters hoge glas-in-lood ramen gaven de grote of St. Jacobskerk een feestelijk aanzien. Om half elf was de kerk al vol genodigden, die naar hun plaatsen werden geleid, terwijl geroezemoes on der de middeleeuwse gewelven opklonk, waarbij zich de lichten de schermen van de 15 monitors voegden. De vier koperblazers hadden hun plaatsen op de gale rij achter in de kerk ingenomen en Adriaan Engels liet orgelmu ziek horen. Veler aandacht ging naar de werkzaamheden van de radio en televisiemensen. Om kwart over elf kwamen de koren de kerk binnen. Onder de tonen van het orgelspel betrad het ko ninklijk gezelschap de kerk. De koningin droeg een eenvoudige groene japon; prinses Irene een wit mantelpakje. „IK DOOP U" „Willem-Alexander, Claus, George, Ferdinand. Ik doop U in de naam des Vaders, en des Zoons en des Heiligen Geestes". De aanwezigen in de kerk hiel den, terwijl ds. H. J. Kater deze woorden sprak, de adem in. Voor de doop had hij vader en moeder van de dopeling bij de doopvont genood met de woor den: „Komt u met vreugde tot de doop van Uw kind in de naam van Hem, die een fontein van wa ter is, dat springt ten eeuwigen leven". Na de doop sprak ds. Kater de tekst: „Thans zijt gij licht in den Heer, wandelt als een kind van het licht". Zaterdagochtend vroeg is in Ca racas een kantoorgebouw, van vijf verdiepingen vrijwel geheel ver nield door een aantal ontploffingen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. -Volgens de politie hebben -Castro-gezinde ter roristen bommen in het gebouw geplaatst. In vlugschriften wordt gezegd dat de aanslag het werk is van het z.g. nationale bevrijdings leger. Hoewel men verwacht dat de olieleveranties aan het westen op korte termijn zullen worden hervat als dit niet via Syrië kan, dan kunnen tankschepen in de produce rende landen de olie komen laden is het olieprobleem voor het westen nog niet opgelost. Waar nemers achten het waarschijnlijk, dat de grote olieproducenten, zoals Koeweit, Saoedi-Arabië en Libië, zullen pogen door hogere pryzen compensatie te vinden voor de steun van ongeveer 1,5 mld gulden, die zij aan Egypte, Jordanië en an dere landen die van de strijd tegen Israël hebben geleden, hebben moe ten toezeggen in ruil voor de toe stemming om de oliekranen weer open te draaien. Het Egyptische staatshoofd Nas ser is voor een bezoek aan Saoedi- Arabië uitgenodigd. Wellicht zal dit bezoek op uitnodiging van ko ning Feisal al volgende maand plaatsvinden. Naar verluidt hebben de twee staatshoofden besloten de in beslag genomen tegoeden in eikaars land vrij te geven, nu zij tot een akkoord inzake Jemen zijn gekomen. In Algiers is zaterdag officieel bekendgemaakt dat Algerië on danks de besluiten van Chartoem het verbod op de uitvoer van olie en aardgas naar Ver. Staten en Engeland zal handhaven. Vijf Amerikanen zijn omgeko men toen bij het Mexicaanse visser- plaatsje San Felipe hun auto door windstoten van de orkaan „Katri- na" over de kop sloeg. Twee Mexicaanse meisjes wor den vermist. Men vermoedt dat zij tijdens de orkaan, die windsnel heden tot 155 km per uur heeft, in zee zijn gesleurd en verdronken. DINSDAG 5 SEPTEMBER v.m. n.m. Cadzand 1.53 2.11 Breskens 2.18 2.36 Terneuzen 2.54 3.12 Hansweert 3.28 3.46 Walsoorden 3.27 3.45 WOENSDAG 6 SEPTEMBER v.m. n.m. Cadzand 2.32 2.48 Breskens 2.57 3.13 Terneuzen 3.33 3.49 Hansweert 4.07 4.23 Walsoorden 4.06 4.22 ZON MAAN Sept. op onder op onder 5 5.57 19.20 6.55 19.58 6 5.59 19.18 8.25 20.11 7 6.00 19.15 9.55 20.25 8 6.02 19.13 11.26 20.42 9 6.03 19.11 12.25 21.04 10 6.05 19,08 14.26 21.35 li 6.07 19.06 15.45 22.19 Maandag 4/Dinsdag 5 september 1967 23e Jaargang No. 7016 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1