Nasser wil het Suezkanaai gesloten houden MUL Senaatscommissie wil intensivering van de luchtoorlog in Vietnam Nu 4.000 man nodig bij Verolme KONINGIN JULIANA BIJ HERDENKING 100-JARIG BESTAAN NEDERL. RODE KRUIS Jubileumgeschenk van de regering RADIO DE KOOK 1967 BRACHT DE MOOISTE ZOMER SEDERT 1959 HET WEER ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1967 23e Jaargang No. 7015 de 3asverwarming Hoogste niveau Voor 950 miljoen gulden Geen erkenning van Israël Frans marinevliegtuig vermist President van Jemen boycot toch de topconferentie Fabeltje Unieke plaats Stimulans Kritiek op staatshoofd Stembureaus opgeblazen Russisch blad over gifgas Terugtrekking binnen 18 maanden Onrust in Milwaukee duurt voort ENGELAND WAARSCHUWT RHODESIE Weerbericht Hoogwater Hij kon niet tegen zijn verlies v.m. 11.31 11.56 0.32 1.06 1.05 Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswaï Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum pei advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geé.i handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ..nr. Voor het gecomb. maandag/drnsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Nasser heeft op de Arabische topconferentie gezegd, dat hij het Suezkanaai gesloten wil houden, zolang de andere Arabi sche staten Egypte financieel steu nen. Dit werd vrijdag door confe rentiekringen in Chartoem ver klaard. tiek vlak besloten de Arabische leiders voort te gaan met het leg gen van contacten teneinde een op lossing van de crisis te bereiken. Deze contacten zullen op het hoog ste niveau plaatsvinden. Wat de tegoeden van de Arabi sche landen bij buitenlandse ban- durende ongeveer negen maanden dicht kan houden. Het kanaal is sinds de Israëlisch-Arabische oor log in juni van dit jaar gesloten. De helft van het geld wordt direct na beëindiging van de conferentie uitgekeerd en de andere helft bin nen drie maanden. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN De twaalf Arabische landen, die in de Soedanese hoofdstad bijeen zijn (Syrië is weggebleven), zijn het eens geworden over financiële steun aan Egypte en Jordanië tot een bedrag van 1,4 miljard gulden. Dit geld zal uit de schatkisten van de rijkste olieproducerende landen moeten komen. De optimistische verwachtingen over een oplossing van de oorlog in Jemen, waar Egypte de republi keinen en Saoedi-Arabië de royalis ten steunen, werden vrijdag teleur gesteld toen president Sallal van (republikeins) Jemen liet weten, dat hij aan geen enkele bemidde ling zal deelnemen en ook niet zal samenwerken met een uit verte genwoordigers van Irak, Marokko en Soedan te vormen commissie voor Jemen. Sallal is spinnijdig, dat Egypte en Saoedi-Arabië de zaken onderling hebben geregeld, zonder hem erin te raadplegen. Volgens uit betrouwbare bron ontvangen inlichtingen zouden de Arabische landen het er voorts over eens zijn geworden elkaar vrij te laten in de beslissing, of zij wèl of niet olie aan het westen zullen leveren. Voorts zal elk land mili taire eenheden naar Egypte en Jor danië zenden. Deze zullen onder een gereorganiseerd verenigd com mando worden geplaatst. Op poli ken betreft kon de conferentie geen oplossing brengen voor de eisen van sommige deelnemers deze saldi bij Britse en Amerikaan se banken weg te halen. De kwes tie zou naar de conferentie van ministers van financiën zijn ver wezen. Deze bijeenkomst vindt vol gende maand in Algiers plaats. De presidenten van Irak en Soe dan waren donderdagavond afzon derlijk met hun Jemenitische ambt genoot gaan praten om hem de verzekering te geven, dat het tus sen Saoedi-Arabië en Egypte geslo ten akkoord niet van invloed zou zijn op de soevereiniteit en de zelfstandigheid van Jemen. Presi dent Sallal had er daarbij aan her innerd, dat zijn land door de Ara bische liga en de verenigde naties is erkend en dat iedere poging het bestuursstelsel te wijzigen een in menging in zijn binnenlandse aan gelegenheden zou betekenen. Het tussen president Nasser en koning Feisal gesloten akkoord be paalt dat Egypte zijn troepen, naar schatting 40.000 man, uit Jemen terugtrekt en dat Saoedi-Arabië zijn steun aan de royalisten staakt. In Chartoem schat men, dat Nas ser met de hem toegewezen 950 miljoen gulden het Suezkanaai ge- Op de Arabische topconferentie is vrede met Israël, erkenning van de staat Israël of onderhandeling met dat land van de hand gewezen. Voorts werd in Chartoem beslo ten tot de opheffing van alle bui tenlandse militaire bases in Ara bische landen. De deelnemers aan de topconfe rentie hebben besloten de uitvoer van olie naar westerse landen te hervatten. ARABISCHE TOPCONFERENTIE Khartoem: Bij het verlaten van het presidentiële paleis hier, aan het einde van de tweede dag van de Arabische topconferentie, van links naar rechts: koning Feisal van Saoedie, psmj.'ent Nasser van Egypte, president Sallal van Jemen, de heerser van Koeweit Es Sabali en de Iraakse president Aref. Het was de eerste maal in twee jaar, dat president Nasser en koning Feisal elkaar weer ontmoetten. Scheepsbouwer Cornelis Verol me is vrijdagmiddag tijdens de overdracht van de 48.000 tons bulkcarrier „Forth Bridge" met de mededeling gekomen dat zijn concern nog 4.000 werknemers zal kunnen plaatsen. Deze grote vraag naar arbeidskrachten is het gevolg van een serie belangrijke opdrachten die het Verolme- concern de laatste tijd heeft ont vangen. Met deze mededeling komt de scheepsbouwer terug op een uitspraak die hij drie weken geleden voor de personeelsbe hoefte van zijn concern deed. Verolme zei toen dat hij o.a. in verband met de opdracht voor de bouw van twee supertankers voor Esso, 2.000 werknemers zou moeten aantrekken. Onmiddel lijk daarop startte het concern met een omvangrijke wervings campagne onder 't motto: „Verol me heeft werk, ook voor u". Vol gens een woordvoerder van het concern verloopt deze campagne tot nu toe bijzonder succesvol. In Een Frans marinevliegtuig van het type „Brequet Atlantic" met elf personen aan boord wordt sedert donderdag 12 uur ter aoogte van de Noorse kust ver mist. Franse, Britse, Noorse en Amerikaanse schepen en vlieg tuigen hebben sedert die tijd ge zocht, echter zonder resultaat. twee weken tijd is men erin ge slaagd 500 mensen aan te trek ken. In verband met de steeds stijgende vraag naar werknemers zal de personeelsafdeling van Verolme nu ook Brabant, Lim burg en het noorden en oosten van het land in de wervingscam pagne betrekken. De zegsman van het concern zei wel dat de grote behoefte van het bedrijf aan nieuw personeel problemen met zich meebrengt. Omdat verwacht wordt dat vooral ongeschoold personeel zich zal komen aanbie den, zal een aanzienlijk grotere opleidings- en omscholingscapa citeit nodig zijn. In tegenstelling tot eerdere be richten heeft het staatshoofd van Jemen, president Abdoella el Sallal, de jongste bijeenkomst van Arabische leiders in Char toem, die tot gisterochtend vroeg duurde, niet bijgewoond. Aanvankelijk was gemeld, dat El Sallal de topconferentie niet zou boycotten, nadat premier Mahgoed van Soedan hem had overreed wel te komen. Het Jemenitische staatshoofd schijnt verbolgen te zijn over het feit, dat Saoedi-Arabië en Egypte be sloten hebben, hun strijd iiï Jemen te beëindigen zorider hem hierover te raadplegen. In tegenwoordigheid van konin gin Juliana en de prinsessen Bea trix en Margriet is gisteren in het internationaal congrescentrum RAI te Amsterdam de officiële herden king gehouden van het 100-jarig bestaan van de vereniging „Het Nederlandsche Roode Kruis". De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, bood de gelukwensen aan namens de regering en betuig de zijn erkentelijkheid en waarde ring voor al hetgeen het rode kruis in de loop van die 100 jaar heeft verricht. Helaas is een wereld zon der leed niet denkbaar, maar daar om juist is het bestaan van een instelling als het rode kruis, welker doelstelling het is nationaal en internationaal zonder aanzien des persoons. De minister herinnerde er aan dat de koningin die thans be schermvrouwe is en haar vader, prins Hendrik, het voorzitterschap van het rode kruis hebben bekleed en hij memoreerde de benoeming van prinses Margriet tot lid van het dagelijks bestuur. In de loop der jaren is gebleken, zo vervolgde spreker, dat het Ne derlandse rode kruis soms alleen, soms in samenwerking met ande ren zijn doelstellingen in binnen- en buitenland heeft waargemaakt. Het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst in Amster dam geniet wereldvermaardheid. De minister deelde mede dat de regering heeft besloten de jubile rende vereniging, die zo'n unieke plaats in onze samenleving inneemt, als jubileumgeschenk een heruni formering van het gehele rode kruis-korps (12.000 vrijwilligers), waarop een groot deel van het rode kruis-werk steunt, aan te bie den. Het wordt een grijskleurig uniform (thans dragen de korps leden de militaire khaki uniformen). In zijn toespraak aan het slot der bijeenkomst zei de voorzitter van het rode kruis, jhr. G. Kraijenhoff, dat de nieuwe uniformen, die ge heel afwijken van die van de krijgs machtonderdelen, er wellicht toe zuilen bijdragen het fabeltje uit de wereld te helpen dat het rode kruiskorps van vrijwilligers en vrijwilligsters een onderdeel is van een militaire organisatie. Het Nederlandse volk verwacht dat zijn rode kruis ten alle tijd paraat is en onmiddellijk, bijv. bij rampen, in actie komt, aldus de voorzitter. Voor de naaste toekomst echter baart een en ander ons zor gen. De snelle bevolkingsaanwas van Nederland en het ouder wor den van de bevolking betekenen een uitbreiding van het aantal taken. De modernisering van de materialen, die grote bedragen eist, de uitvoering van nieuwe taken en de verplichtingen in internatio- naai verband vergen, zo vervolgde spreker, veel kapitaal en inschake ling van deskundig personeel. „Wanneer het volk achter zijn rode kruis blijft staan, zal het waarachtig wel gaan". Zich tot de koningin wendend zei de heer Kraijenhoff: Telken male blijkt steeds de grote belang stelling van u en de leden van uw huis voor het rode kruiswerk. Dit geeft allen die op de een of andere wijze bij het rode kruiswerk zijn betrokken, de grote stimulans het rode kruiswerk ondanks vele moei lijkheden voort te zetten". Tijdens de bijeenkomst werd de ter ere van het 100-jarig bestaan vervaardigde film „Rood kruis op wit veld" vertoond. De herdenkingsbijeenkomst in het internationaal congrescentrum RAI in Amsterdam werd ook bijge woond door de echtgenoot van prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven. De luchtoorlog tegen Noord- Vietnam moet worden verhevigd en de haven van Haiphong moet ook worden bestookt, aldus de ondercommissie uit de Ameri kaanse senaat die belast was met een onderzoek naar het verloop van de luchtoperaties in Viet nam. In een rapport dat de subcom missie na haar onderzoek van drie weken heeft gepubliceerd, staat dat men de Amerikaanse grondstrijdkrachten in Zuid- Vietnam niet mag vragen de strijd voort te zetten, als men niet bereid is de luchtstrijd in het noorden op een zo doeltref fend mogelijke wijze te intensi veren. „Dit maakt het noodzake lijk de haven van Haiphong af te sluiten, deze plaats te isole ren van de rest van het land, alle doelen van militair belang aan te vallen en steeds meer de verbindingswegen met commu nistisch China te bestoken". In haar rapport stelt de on dercommissie zich achter de op vatting van de Amerikaanse stafchefs, die allen voorstander zijn van een versnelde verhevi ging van de luchtoorlog, en tegenover de mening van de mi nister van defensie. McNamara, die onlangs heeft verklaard niet te geloven dat men door die ver heviging de aanvoer van Noord- Vietnam naar de vietcong in het zuiden tot staan kan brengen. Kort vóór de publikatie van het rapport had de leider van de democraten in de senaat, Mike Mansfield, gezegd dat minister McNamara namens president Johnson had gesproken en dat aanvallen op de bewindsman in werkelijkheid kritiek op het staatshoofd waren. De Amerikaanse basis bij Phoe Bai, 65 km ten zuiden van de bufferzone tussen Noord- en Zuid-Vietnam, is vrijdagmorgen vroeg met mortieren beschoten, waarbij vier Amerikaanse mari niers sneuvelden en 41 werden gewond. De vietcong heeft in de noor delijke provincie Thoea Thien twee stembureaus voor de ver kiezingen van zondag opgebla zen. De Amerikaanse regering be gint over een tiental dagen met de werving van 1500 burgerspe cialisten ten behoeve van het „pacificatiewerk" op het Zuid- vietnamese platteland. Men heeft mensen nodig die hulp kunnen bieden bij de bouw van scholen, ziekenhuizen en woningen, de aanleg van wegen en de oplei ding van landbouwspecialisten, verplegend personeel en onder wijzers. De Amerikaanse chemische in dustrie heeft dit jaar voor 50 miljoen dollar aan gifgassen en andere vergiften voor oorlogs doeleinden vervaardigd om aan de militaire behoeften in Viet nam tegemoet te komen, heeft het Russische legerblad „Rode Ster" vrijdag geschreven. Het schrijft in een militair overzicht dat de Ver. Staten Zuid-Viet nam als een „militair laborato rium" gebruiken. Zij hebben daar officieel het gebruik van zes soorten gifgas toegestaan. Voor militair gebruik zijn nog eens vijf vergiften ontwikkeld voor vernietiging van planten groei, dieren en mensen. Het blad wijst erop dat de Ver. Sta ten het verdrag van Genève van 1925, waarbij gebruik van gifgas wordt verboden, hebben onder tekend. Generaal Harold K. Johnson, chef van de generale staf van de Amerikaanse grondstrijdkrach ten, heeft de mogelijkheid ge opperd van een terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam binnen 18 maanden. Hij deed dit tijdens een toe spraak voor een groep aalmoe zeniers en legerpredikanten te Fort Mcnair in Virginie, aldus verluidde donderdag in Washing ton. Maar generaal Johnson zou verder hebben gezegd, dat deze Dt politie van Milwaukee in de Amerikaanse staat Wisconsin heeft donderdag 125 personen ge arresteerd die- behoorden tot een groep van 400 negers en blanken die het demonstratie- en uit gaansverbod negeerden. De be togers verzetten zich hevig bij hun arrestatie en een politiewa gen ging in vlammen op. Zij heb ben gezegd zich niet door de po litie te laten intimideren en zijn van plan opnieuw te pogen het stadhuis te bereiken waar zij de burgemeester willen spreken. Zoals bekend, is het reeds en kele dagen onrustig in Milwau kee. terugtrekking slechts mogelijk zou zijn, als de voorwaarden voor werkelijke vooruitgang zou den worden gehandhaafd en als China of Rusland zich niet in het conflict zouden mengen. De Amerikaanse stafchef is van mening, dat de Zuidvietnamese strijdkrachten dan in staat zou den zijn de guerilla's het hoofd te bieden, die volgens hem hun acties ongetwijfeld nog vele jaren zouden voortzetten. De woordvoerder van het Ame- kaanse ministerie van defensie heeft geweigerd <jU» verklaring van generaal Johnson te bevesti gen of tegen te spreken. Noordstraat 102 - Tel. 01150-3128 TERNEUZEN Engeland heeft Rhodesië ge waarschuwd, dat terechtstellin gen zonder toestemming van gouverneur sir Humphrey Gibbs als moord zullen worden be schouwd, omdat deze toestem ming volgens de Rhodesische wet vereist is. In een officiële Britse verklaring wordt ernstige be zorgdheid uitgesproken over be richten uit Salisbury, dat drie mensen zullen worden terecht gesteld en dat meer doodvonnis sen ten uitvoer zouden worden gebracht. WIND NA REGEN Een groot deel van vrijdag strekte een smalle regenzone zich van west naar oost over het mid den van ons land uit. Het was daardoor in Zuid-Holland, Gel derland en Utrecht merendeels somber weer met regen en mot regen. In het noorden en zuiden was het weer vriendelijker, met zon en hogere temperaturen. Een depressie van herfstachtige allu re drong in oostelijke richting op naar Schotland en wordt vandaag op de Noordzee verwacht. Sa menhangend met het naderbijko- men, wakkerde de zuidwestelijke wind aan. Vochtige lucht stroom de over ons gehele land uit. Tege lijkertijd nam het regengebied in de avond in omvang en intensi teit toe. Het ziet er evenwel naar uit dat in de loop van vandaag de voorste begrenzing van drogere lucht over ong land naajr het oos ten zal trekken. Dit betekent het einde van de regen, en de inzet van opklaringen. Wel zal de wind in de middag en avond ruimen naar west tot noordwest en tij delijk toenemen tot krachtig of hard. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Veel wind In de ochtend nog zwaar be wolkt met regen of motregen, weg trekkend naar het oosten. In de middag van het westen uit gevolgd door brekende bewolking en me rendeels droog weer. Matige tot vrij' krachtige zuidwestelijke wind, ruimend naar west. In de namid dag toenemend tot krachtig of hard. Maximum-temperaturen om streeks 18 graden. ZATERDAG 2 SEPTEMBER Het weer in de drie zomer maanden juni, juli en augus tus is aan de droge kant ge weest, aldus mededelingen van het K.N.M.I. Het landge- middelde van de regen in dit tijdvak bedraagt ongeveer 155 mm zoals uit een voor lopige berekening blijkt, tegen 214 mm normaal en tegen niet minder dan 332 mm in de zomer van het vo rige jaar. Het was over het algemeen de droogste zomer sedert 1959. Vooral in Noord-Hol land en op de Waddeneilan den heeft het weinig ge regend. In De Bilt regende het 63 uur tegen 108 uur nor maal, Augustus heeft ditmaal de meeste regen gebracht; juni was de droogste zomer maand. Het was ook de zonnigste zomer sedert 1959. In De Bilt werden 625 uur zon ge registreerd tegen 607 uur uur normaal. Vooral in juli heeft de zon veel geschenen. Hoewel de temperatuur te De Bilt gemiddeld precies normaal was, kan toch van de warmste zomer sedert 1959 worden gesproken. De vorige zeven jaren hebben alleen maar te koude zomers gebracht. In De Bilt bedroeg het aantal warme zomerse dagen 12 tegen 19 normaal. Juli was verreweg de warm ste maand; juni en augustus waren beide aan de koude kant, vooral met'juni was dat het geval. Een speler die in een speel bank bij de Laotiaanse hoofdstad Vientiane had verloren, gooide donderdagavond een aantal gra naten de bank binnen. Er wer den tien lijken geteld, 40 mensen werden gewond. Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden n.m. 11.55 12.20 12.56 1.30 1.29 ZONDAG 3 SEPTEMBER v.m. n.m. Cadzand 0.27 0.46 Breskens 0.52 1.11 Terneuzen 1.28 1.47 Hansweert 2.02 2.21 Walsoorden 2.01 2.20 MAANDAG 4 SEPTEMBER v.m. n.m. Cadzand 1.13 1.31 Breskens 1.38 1.56 Terneuzen 2.14 2.32 Hansweert 2.48 3.06 Walsoorden 2.47 3.05 ZON MAAN Sept. op onder op onder 1 5.50 19.29 1.03 18.45 2 5.52 19.27 2.25 19.11 3 5.54 19.24 3.54 19.30 4 5.55 19.22 5.25 19.45 5 5.57 19.20 6.55 19.58 j

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1