PROVINCIAAL NIEUWS De broederschap Tan de bronzen draak Vrijdag 1 septcrrrDer 1967 Pagina Teriieuzen Axel Groede Oostburg Sas van Gent ft Sluis Zaamslag - AGENDA - Israël exporteert mortieren Biafra Gevaarlijke kaas „BOM TWEEDE IN DE KAMER Verliezen in Vietnam Frankrijken Quebec Ondergrondse kernproef in de Ver. Staten JAN RINKHOUD, DE VRIJE ZEEUW Terneuzense kunstkring start met 200 leden „Dit is het wel" staat er met een uitroepteken op de folder die de nieuwe Terneuzense A. S. K. (Algemene Stichting Kunst kring) hier en daar in Terneu- zen en Sluiskil heeft verspreid. Veertien dagen geleden, nog mid den in de vakantietijd, die voor dergelijke akties bepaald niet erg gunstig is, begon de A. S. K. met haar aktie. Eigenlijk waren het niet meer dan steekproeven, die genomen werden, maar het re sultaat was overrompelend. Don derdag werd al de tweehonderd ste Terneuzenaar als lid inge schreven. „Dit is het wel". En daarachter biedt de kunstkring aan de inwo ners van Terneuzen en Sluiskil de mogelijkheid aan om voor een gulden per maand vier toneel- en cabaretvoorstellingen bij te wonen. Voor de jongelui beneden de 21 bestaat zelfs dezelfde mo gelijkheid voor vijfenzeestóg cent per maand. De vier vorstellingen worden georganiseerd in samenwerking met andere organisaties. De prijs kan zo opvallend laag gehouden worden door de overheidssubsi dies. Inmiddels is ook het program ma bekend geworden. Op 24 okt. zal de toneelgroep Ensemble het blijspel brengen, waarmee het al in het gehele land met veel suc ces is opgetreden: „Je kunt het toch niet meenemen." Johan Kaart speelt een van de hoofd rollen in. Een bijzonderheid is ongetwijfeld dat ook een Terneu zense tot de actrices behoort, n.l. Pleuni Touw. Op 19 jan. 1968 speelt het Ne derlands toneel Gent een blijspel, waarna op 27 'febr. de Arnhemse toneelgroep haar enthousiast ont vangen vertolking zal brengen van de schelmenstreken van Sca- pin. Voor de cabaretliefhebbers staat voor 14 mei het optreden genoteerd Van Fons Jansen (de man van de lachende kerk), die zijn programma „Hoe meer zie len" in Terneuzen voor het voet licht brengt. De tweehonderd leden zullen dezer dagen aldus een mede deling van het bestuur van de kunstkring een stencil ontvan gen met nadere mededelingen. Daar zal o.m. aan de Sluiskilse leden worden meegedeeld, dat zij op de vier avonden gratis ge bruik kunnen maken van een ex tra busdienst naar en van Ter neuzen. Omdat de Terneuzense concert zaal 450 zitplaatsen telt en omdat ook de Zeeuwse Volksuniversi teit en de samenwerkende perso neelsverenigingen samen met de kunstkring deze uitgaansavonden organiseren, zal de Kunstkring voorlopig nog maar enkele leden kunnen aannemen. Zou bij een ruimer opgezette aktie blijken, dat de belangstelling in Terneu zen inderdaad zo groot is als uit dit „voorproefje" gebleken is, dan overweegt het bestuur van de A. S. K. voor het volgende sei zoen dubbel-avonden te organise ren. Voor dit seizoen bleek dit uiteraard niet meer mogelijk om dat de programma's van de to neelgezelschappen vast liggen. Tegelijk met de aktie heeft de kunstkring een kleine enquête gehouden, waarbij gevraagd werd, waar men de grootste be langstelling voor had. Een grote meerderheid gaf de voorkeur aan blijspel en (in de tweed.e plaats) aan cabaret. De vraag naar ope rette stond op de derde plaats, gevolgd door drama en sympho- nische muziek. Experimentèel to neel en opera stonden daar ver onder, terwijl slchts een zeer ge ringe belangstelling bleek te be staan voor ballet en kamermu ziek. Het is uiteraard de bedoeling van de A. S. K. om voor het ko mende seizoen zeer nadrukkelijk rekening te houden met de ge uite wensen. Men acht het zelfs voor dit seizoen niet uitgesloten, naast de geplande vier voorstel lingen een vijfde (eveneens goedkope) voorstelling in te las sen van een operette. Opvallend van de uitslag van de enquête (waarvan de cijfers nog nader moeten worden uitge werkt) achtte men het, dat men bij de opstelling van het huidige programma al grotendeels aan de wensen had kunnen tegemoetko men. Ensemble „The Reunion" in Porgy and Bess Onder de naam „The Reunion" treedt zaterdagavond 2 september jn Porgy and Bess een ensemble op dat is samengesteld uit oud-leden van de befaamde „Dutch Swing College Band". Deze knapen die in de jaren 1952'58 in binnen- en buitenland grote bekendheid genoten, treden nog meerdere malen op voor radio en t.v. In hun nieuwe samenstelling brachten ze o.m. een langspeelplaat op de markt die er best „in" gaat. Meer dan een jaar geleden, om precies te zijn op 5 maart 1966, traden ze voor het eerst na acht jaar weer in Terneuzen op, waar ze uiteraard als oude en goede be kenden met open armen werden ontvangen. Bandleider is Joop Schrier (pia no). De verdere bezetting die aan de bovengenoemde grote jaren her innert, ziet er aldus uit: Wybe Buma, trompet; Wim Kolstee, trombone; Dim Kesber, klarinet en sopraansax; Jan Morks, klarinet; Martien Beenen, drums; Pim Hoger- vortf eg g4dy Ham. Interessante tentoonstelling in ,,'t Kotje" De talrijke bezoekers van ,,'t Kotje" die zich gistermiddag en -avond de moeite hebben getroost om dé tentoonstelling „Jeugd en creativiteit" te bekijken, zullen on getwijfeld veel waardering hebben gekregen voor het werk van de leidsters en leiders van de algemene stichting club- en buurthuiswerk Terneuzen en niet minder voor het geen enkele honderden Terneuzen se kinderen in de leeftijd van 6 tot ongeveer 14 jaar hebben gepres teerd. Er was van alles te zien: hout, metaal, linoleum, klei, schilder stukken en foto's. De hele tentoon stelling draagt het stempel van enthousiasme en dit geldt zowel voor degenen die er de leiding aan gaven (en zelf amateurs zijn) als de kinderen, die in hun ijver soms een beetje moesten worden afge remd. Hoofddoel van deze tentoonstel ling is, eerlijk te laten zien hoe er wordt gewerkt en waartoe jongens en meisjes op nog zeer jeugdige leeftijd in staat blijken te zijn. De organisatoren van de tentoonstel ling zeggen zelf dat er vaak slecht afgewerkte stukken bij zijn. Som mige zijn zelfs nooit „af" gekomen (wat wij, volwassenen, onder „af" verstaan) dit is mede een toets van de echtheid van de eigen creativi teit en geduld. Dat alles doet er niets toe. Hoofdzaak is dat de ouders (en de kinderen die nog niet meedoen) zien dat er vele mogelijkheden zijn om de vrije tijd nuttiger te beste den dan door alleen maar langs de straat te lopen. Ook vandaag is deze tentoonstel ling van 14.00 uur tot 21.00 uur te bezichtigen. Kinderen kunnen zich opgeven om vanaf zaterdag (2 sept.) als het nieuwe seizoen besint, mee te doen. Het ziet er evenwel naar uit dat de algemene stichting club- en buurthuiswerk Terneuzen nog wel wat ouderen met enthousiasme en improvisatievermogen zal kunnen gebruiken. Het loont in alle op zichten de moeite. Brueghelweek De door de stichting Streek- centrum Axel te organiseren Brueghelweek van 11 t/m 16 sep tember belooft een succes té wor den. Men is er in geslaagd reeds diverse aantrekkelijke attrakties te engageren. Bovendien blijkt de stemming naar de verschillende winkel straten over te slaan, zodat Noordstraat, Zeestraat en West straat druk doende zijn met het maken en uitvoeren van plannen om hun straten zo 'aantrekkelijk mogelijk te maken voor deze week. De reklamekarêvaan die op dinsdag 5 sept. door Zeeuws- Vlaanderen zal trekken, belooft eveneens groots te worden. Er zijn reeds ongeveer 75 deel nemende wagens genoteerd en dagelijks groeit het aantal mel dingen. Verder zijn er evenementen, die door andere verenigingen of personen worden georganiseerd. Op zaterdag 9 september is er een jeugdhengelwedstrijd die wordt georganiseerd door de hengel sportvereniging G.O.A. Op zater dag 16 september komt er een internationale motorcross, geor ganiseerd door enkele particulie ren onder aanvoering van de heer H. J. M. Goossens, die als voorzitter van de motorclub St. Anthonis reeds vele jaren zijn sporen op dit gebied heeft ver diend. Gouden eremedaille Bij het officiële afscheid van de heer P. M. Hoste als gemeente ontvanger in vaste dienst heeft de burgemeester van Groede, de heer J. C. Everaers, medegedeeld dat aan de heer Hoste bij het be reiken van de pensioengerechtig de leeftijd de gouden eremedaille, verbonden aan de orde van Qranje-Nassau, was toegekend. Nadat de burgemeester hem de medaille met een toepasselijk woord had opgespeld, bood ook wethouder W. van der Hooft van Breskens zijn gelukwensen aan. Er volgden daarna tal van feli citaties en cadeaus van het ge- meentepersoneel en uit het ver enigingsleven, terwijl mevrouw Hoste bloemen kreeg aangebo den. Inmiddels is de heer Hoste zo wel in Breskens als in Groede be noemd tot waarnemend gemeen te-ontvanger. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Oost burg verleende een bijdrage van 1 cent per inwoner aan 't Zeeuws consultatiebureau. Een voorstel van de heer H. Storm om er twee cent van te maken zal bij de be spreking van de gemeentebegro ting 1968 aan de orde worden ge steld. Eervol ontslag werd verleend aan de heer C. Cappon als con rector aan de gemeentelijke gym nasiale afdeling van het Konin gin Wilhelminalyceum, dit in verband met de gezondheidstoe stand van de heer Cappon. Ds. C. Balk werd als tijdelijk leraar in godsdienstonderwijs aan deze onderwijsinrichting be noemd. Een voorstel van B. en W. om een huis aan te kopen in de Zuid- zandsestraat voor 2700 werd na een uitvoerige discussie terugge nomen in afwachting van een enige jaren geleden uitgebracht taxatierapport. Voor 15.000 zal een parkeer terrein worden aangelegd in de Langestraat en voor 7500 ko men er negen nieuwe lichtpunten in de Zuidzandsestraat. Dit was voor de heer J. van Dongen aan leiding te informeren naar de stand van zaken bij de tweede fase van het verlichtingsplan. Deze lichtpunten vormden hier geen onderdeel van en de heer Van Dongen zou een spoedige bespreking op prijs stellen. Het invoeren van enige par keerverboden gaf aanleiding tot een verkeerstechnische bespre king over enige punten in de ge meente. Frontale botsing Op de kruising Zuidwal-Nieuw- straat zijn een vrachtauto, be stuurd door I. J. uit Breskens, en een Belgische personenauto be stuurd door E. M. uit Berchem, donderdagmiddag frontaal met elkaar in botsing gekomen. M. en zijn echtgenote en zoon liepen vrij ernstige verwondingen op en zijn naar het ziekenhuis in Oost burg vervoerd. Beide voertuigen moesten wor den weggesleept. De gemeenteraad vergaderde Dinsdagavond besloot de ge meenteraad van Sas van Gent unaniem om de woningbouwver eniging „Vooruit" de benodigde grond te verkopen en de finan ciering van de bouwkosten te garanderen voor de 72 premie woningen, die behoren tot een tweede stroom van ratiowonin- gen. Deze zullen uitgerust zijn met centrale verwarming en een centraal antennesysteem. De to tale stichtingskosten worden ge raamd op 3.025.288 gulden. Een voorstel van B. en W. om over te gaan tot aankoop van een pand met grond en opstallen in de buurt van het woonwagen kamp moest worden aangehou den, daar de meerderheid zich tegen dit voorstel kantte. De heer J. Bockstael zei dat de gemeente al geld genoeg aan dvierse kam pen had besteed en nu dit'bedrag reeds in de buurt van de 100.000 gulden lag, meende hij dat de limiet bereikt was. Het pand, dat eigendom is van de heer B. H. Meerts, ondervindt nadelige ge volgen van de nabijheid van het woonwagenkamp. Het huis staat leeg en juridisch kan men de ge meente niet aansprakelijk stellen voor eventuele schade. De mo tieven van B. en W. om tot aan koop over te gaan waren van pre ventieve aard om moeilijkheden te voorkomen en om plaatsruim te te creëren om meer dan tien ■woonwagens te kunnen herber gen. m - H VRACHTAUTO IN BRAND Leimuiden: Woensdag raakte van een vrachtauto wet aanhanger, rijdend op de rijksweg Den Haag- Amsterdam ter hoogte van de afslag naar Leimuiden, de vracht auto door nog onbekende oor zaak in brand. De aanhanger werd ijlings losgekoppeld; de vrachtwagen was reddeloos ver loren De heer E. van Assche wees op de enorme vervuiling die zich momenteel in Sas van Gent voor doet. Hij verzocht maatregelen om de vuilnishopen hier en daar in de gemeente op te ruimen, de speel tuintjes in orde te maken en de stoepen en straten in goede staat te brengen. De heer De Meijer voegde hieraan toe dat de plantsoen dienst zelf het vuil overal op on bebouwde stukken grond wierp. De heer De Groff stelde het personeelsbeleid van Sas van Gent aan de kaak en noemde de personeelsterkte onvoldoende en het materiaal in slechte staat. De voorzitter meende dat de vakanties aan een en ander debet waren, maar spoedig zouden B. en W. zich gaan overtuigen. Ook vroeg de heer De Meijer om opruiming van puin en bouw materialen van een aannemer in Sas van Gent die na de Stations straat en de Walstraat nu het marktplein met alle mogelijke materialen en puin ontsiert. De raad besloot voorts tot de bouw van zestien bejaardenwo- ningen aan de gereedgekomen weg tussen Westdam en Paul Krugerdreef. Deze 16 woningen worden gebouwd door de katho lieke woningbouwvereniging en de gemeente staat garant voor twee leningen. De heren De Groff en De Meijer stemden tegen. Tijdens de rondvraag werd het nieuwe benzinestation aan het Keizer Karelplein als een ge vaarlijke situatie gezien door de heer Piessens. Voorzitter Den Boer meende dat de verantwoordelijkheid vol ledig berustte bij rijkswaterstaat die eigenaar is van het Keizer Karelplein. De heer Van Assche vroeg of rijkswaterstaat zonder enige be lemmering de gemeentelijke ver ordeningen kon overtreden. De heer De Meijer wilde een brief van de gemeente Wisch waar men een oude school had omgebouwd tot overdekt zwem bad voor de som van 186.000 gul den, voorleggen aan de centrale dienst voor bouw- en woning toezicht die voor een dergelijke ombouw met heel wat minder voorzieningen een slordige 5 a 6 ton berekende. 86. Terwijl Aram vol spanning de drie ridders beneden hem be spiedt, hoort hij plotseling een flauw gerucht achter zich op de trap. Bliksemsnel draait hij zich om, maar het is nu al te laat. Dreigend schiet de puntige lans van de schildwacht op hem toe en scherp klinkt het barse be vel: „Sta pal" door de stilte van de kerker. Ook de mannen in de cel heb ben de stem van de schildwacht gehoord en Angelo springt haas tig naar de geopende deur. „Wie is daar?" roept hij drif tig, omhoog turend langs de don kere trap. „Ik heb hier een luistervink betrapt", klinkt de stem van de wachter uit het duister. „Breng hem onmiddellijk be neden". Aram voelt de speerpunt tegen zijn rug drukken en hij begrijnt dat ontsnappen onmogelijk is. Gelaten daalt hij de traptreden af, gevolgd door de oewaker. „Aram.gij", roept prins Angelo geschrokken, als de jon ge ridder in de lichtkring treedt. „Ja. ik". Aram's stem trilt van nauwbedwongen woede. „Einde lijk heb ik U dan leren kennen, Angelo. Eindelijk zie ik achter uw masker van rondborstigheid, vrolijkheid en kameraadschap uw ware wezen van een huichel achtige, lasterende schurk". Een verrassing Toen gistermiddag de 13-jarige José Suykerbuyk het loket van het Sasse zwembad passeerde, was zij daarmede de 75.000 be zoekster in dit seizoen. Zij werd door de heer W. H. M. Colsen verrast met een boeken- bon en een bad-abonnement voor het jaar 1968. Oude boom in brand Door onbekende oorzaak ge raakte de oude iepeboom aan de overzijde van de Kade in brand. Door snel en krachtig optreden van de plaatselijke brandweer kon het vuur spoedig worden be dwongen, waardoor geen schade ontstond aan enige naburige per celen. Kloosterzande en Zaamslag concentreren Bij gunstig weer zullen zater dagavond a.s., rond 7 uur, de kon. harmonie „St. Cicilia" uit Kloos terzande en de plaatselijke har monie „De Volharding" geza menlijk 'n rondgang door Zaam slag maken waarna beide corp sen een licht programma op de muziektent ten gehore zullen brengen. Bij het marcheren zullen beide verenigingen tot één groot har moniecorps worden samenge voegd, zodat het aantal uitvoer ders dan ongeveer 100 muzikan ten en tambours zal bedragen. ZATERDAG 2 SEPTEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De nacht der generaals". Zuidsportpark, 3.30 uur: Tern. Boys I—Meeuwen I. Othene: 7 uur: Prijskaarten. ZONDAG 3 SEPTEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2 en 8 uur: „De nacht der gene raals"; 5 u.: „Stella's sleutel" MAANDAG 4 SEPTEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Stella's sleutel". DINSDAG 5 SEPTEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Stella's sleutel". WOENSDAG 6 SEPTEMBER Terneuzen, Luxor-Theater, 8 uur: „Stella's sleutel". Israël is begonnen zware mor tieren te exporteren, die in eigen fabrieken worden vervaardigd. De eerste afnemer was een Euro pees land. Meer bijzonderheden zijn niet bekendgemaakt. Amerikaanse of Britse bemid deling zou de oorlog tussen Nige ria en Biafra kunnen doen op houden. Dit heeft Akpan Bassey, een Ibo-stamhoofd uit Biafra vrijdag verklaard op een pers conferentie in Londen, waar hij vertoeft om de Biafraanse stand punten aan het Britse publiek duidelijk te maken. Hij zei er zeker van te zijn dat zowel Nige ria als Biafra bereid zijn naar deze landen te luisteren. De Italiaanse politie speurt naar een kaas, die dezer dagen uit een trein werd gestolen. De kaas bevat dodelijk vergif en was bestemd voor de rattenbe strijding in Frankrijk. PENNINGEN TER GELEGENHEID VAN DE DOOP VAN PRINS WILLEM-ALEXANDER Voorschoten: De Kon. Begeer heeft een penning geslagen t.g.v. de doop van prins Willem- Alexander. De voorzijde toont moeder en zoon, alsmede drie edelstenen: een robijn, een dia mant en een saffier. De edel stenen symboliseren volgens oude overleveringen: moed en waardigheid (robijn), vrede (dia mant), deugd, en waarheidslief» de (saffier). Op de keerzijde staat de Grote of St. Jacobskerk afgebeeld, waar de doop zal plaatsvinden. Het omschrift luidt: Doop Prins Wil lem-Alexander in de Grote Kerk te 's-Gravenhage, 2 september 1967. 250 genummerde penningen afmeting 30 mm worden in muntgoud geslagen. Er is een bom geplaatst in de Tweede Kamer. Deze telefoni sche mededeling bracht gister om kwart over vijf het personeel van de Tweede Kamer en de politie in rep en roer. Zoals werd verwacht resulteer de het nauwgezet onderzoek tot de conclusie dat alle moeite voor niets was: er werd in het gebouw van onze volksvertegenwoordi ging geen bom aangetroffen. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft donderdag meegedeeld dat vorige week 125 Amerikaanse militairen in de strijd zijn gesneuveld en 1.078 werden gewond. In totaal zijn boven Noord-Vietnam 666 Ame rikaanse vliegtuigen neergescho ten, zei hij. Het Noordvietnamese persbu reau meldt dat er donderdag in Noord-Vietnam negen Ameri kaanse vliegtuigen zijn neerge schoten. Een aantal piloten was gevangen genomen. Van de negen toestellen wer den er vijf in Haiphong en twee in Hanoi neergehaald. President De Gaulle is van mening dat het streven van de Franse Canadezen naar grotere zelfstandigheid „een Franse na tionale zaak" is, heeft minister van buitenlandse zaken Couve de Murville donderdag gezegd. Frankrijk kan zich van deze Franse gemeenschap niet afzij dig houden en dit legt Frankrijk bepaalde verplichtingen op. De betrokken ministeries zijn bezig met het bestuderen van de bij zonderheden van de grotere Franse hulpverlening aan Que bec, waartoe het kabinet vorige week had besloten, aldus de mi nister. Op het proefterrein in de Ame rikaanse staat Nevada is don derdag een ondergrondse kern proef genomen, zo heeft de Ame rikaanse commissie voor kern energie bekendgemaakt. De kracht van de ontploffing was gering, d.w.z. kleiner dan die van 20.000 ton t.n.t. WEER GEVECHTEN IN BOEKAVOE In de Kongolese stad Boekavoe, die in handen is van de huursol daten van de Belg Jean Schram- me, is woensdag weer hevig ge vochten toen commandotroepen van het Kongolese leger probeer den binnen te dringen. De pogin gen mislukten en een honderdtal militairen zou door de huursol daten zijn gedood. Drie Katan- gaanse gendarmes en een huur soldaat sneuvelden. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden werd na een geduldig gedragen lijden van onze zijde weggenomen onze geliefde Man en Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, Broer, Be- huwdbroer en Oom de Heer Echtgenoot van Maria Jansen, in de gezegende ouderdom van 89 jaar. Psalm 118 7 M. RINKHOUD—JANSEN Kinderen, Klein- en Achterklein kinderen Boeregat, 31 augustus 1967. Post Hoek C 21. De begrafenis zal D. V. plaats hebben op maan dag 4 september a.s. op de Algemene Begraafplaats te Hoek om 4 uur. Vertrek om 3.30 uur van Boeregat C 21.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3