Staatscommissie van advies benoemd voor wijziging grondwet en kieswet De grootste „boer" van Nedërland boert goed Weer vier kilometer autosnelweg in de verbinding Zeeland-Rotterdam 3009 kg koolzaad en 4200 kg gerst per hectare Discussie in de A.R.P. over de democratie Gearresteerde S.V.B -employé in Londen veroordeeld Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 1 september 1967 Twee voorzitters Installatie 14 september NEDERLANDS JONGETJE IN BELGIE VERDRONKEN GEHEIMZINNIGE DOOD VAN HAVEN ARBEIDER IN DUINKERKEN „MUIZENZIEKTE" IN BOSNIE- HERZEGOWINA Molenwiek 14 miljoen gulden Amerikaanse infanteristen in hinderlaag Het derde Auschwitz-proces Overstromingen in Mexico Drooginstallatie Geld op de tweede plaats Volgend jaar Zuid-Flevoland Inbraak in juwelierszaak GRIEK IN AUSTRALIË EET AUTO OP De lil uitzicht gestelde staats' commissie van advies inzake de grondwet en de kieswet is thans op voordracht van de minister van binnenlandse zaken, mede namens de minister-president, minister van algemene zaken, en de minister van justitie tot stand gekomen, zo deelt het ministerie van binnen landse zaken mede. De commissie krijgt tot taak te adviseren over de herziening van de grondwet en de kieswet. Daar bij zal een advies over de herzie ning van de kieswet, voor zover die wenselijk en mogelijk is binnen het kader van de bestaande grond wet, voorrang moeten krijgen. De staatscommissie zal op een andere wijze werken dan vroegere staatscommissies terzake van de grondwet plachten te doen. Zij zal in fasen rapporteren. Telkens wan neer een bepaald onderwerp klaar is, zal daarover advies worden uit gebracht. Anderzijds kan de minis ter van binnenlandse zaken be paalde vraagstukken aan de com missie om advies voorleggen. De werkzaamheden van de com missie krijgen zowel een staatkun dig als een staatsrechtelijk karak ter. Dit komt ook in de leiding van de commissie tot uiting. Deze wordt namelijk opgedragen aan twee voorzitters, resp. afkomstig uit de politieke en de wetenschap pelijke sfeer. Op 26 juni 1967 werd in een nota aan de tweede kamer (stuk nr 9781) medegedeeld dat bij instelling van de staatscommissie deze in twee kamers zou worden verdeeld. De ene kamer zou tot taak krijgen te adviseren inzake de herziening van de kieswet, de andere over de herziening van de grondwet. Op grond van nader beraad is thans besloten de kamers niet zelfstandig naar buiten te doen optreden, maar hen te laten adviseren aan de com- De staatscommissie zal op 14 september a.s. door de minister president worden geïnstalleerd. De commissie is als volgt samen gesteld: voorzitters: mr. J. M. L. De zevenjarige Hans Peterman is woensdag te Marchienne-au- Pont in de Belgische provincie Henegouwen verdronken. Hij viel van het binnenschip van zijn vader, een Nederlander, dat daar gemeerd lag. Zijn vader en nog twee mannen sprongen hem direct achterna en wisten hem snel op het droge te brengen. De levensgeesten van het kind waren echter al geweken. Havenarbeiders in Duinkerken eisen medisch onderzoek in ver band met de plotseliinge dood van een collega, die zei gebeten te zijn door een insekt toen hij op een Indische vrachtboot werk te. Deze havenarbeider is dins dag overleden, drie dagen nadat hij in het ziekenhuis werd opge nomen met opgezwollen armen en rug. Een insect zou hem ge beten hebben bij het lossen van de Indische vrachtboot op 18 augustus. Havenarbeiders hebben gezegd dat een zwerm insekten uit het ruim van het schip vloog toen het geopend werd. Vier haven arbeiders; die eveneens zwellin gen hadden, zijn na een medische behandeling echter weer her steld. Als gevolg van de muizenplaag in de Zuidslavische deelstaat Bosnië-Herzegowina lijden in dat gebied 136 mensen aan de z.g. „muizenziekte". Het instituut voor bescherming van de volks gezondheid in Belgrado heeft de hulp ingeroepen van Amerikaan se en Tsjechoslowaakse deskun digen om de verspreiding van de kwaal tot staan te brengen. Inmiddels zijn duizenden mui zen in zuidwest-Servië doorge drongen. De bestrijding met be hulp van vergif zou tot dusver meer schade dan goed hebben Ge daan, doordat de muizen niet di- rekt doodgaan na het eten van vergiftigd voedsel. Zij worden dan een gemakkelijke prooi voor katten, honden en andere dieren die dan ook het leven laten. Volgens deskundigen zal voort aan bij de bestrijding van knaag dieren meer de nadruk worden gelegd op het werk van de na tuurlijke vijanden zoals vossen en wezels. Men vreest dat de mui zen min of meer vrij spel zullen houden tot het invallen van de vorst. Th. Cals, minister van staat; mr. A. M. Donner, lid van het hof van justitie van de Europese gemeen schappen; leden: dr. M. Albrecht, plaatsvervangend lid van de kies raad; dr. N. Cramer, parlementair redacteur van het dagblad Het Pa rool; prof. dr. H. Daudet, hoog leraar aan de universiteit van Am sterdam; mevr. A. Fortanierde Wit, oud-lid van de tweede kamer; drs. J. P. A. Gruijters te Amster dam; prof. mr. J. van der Hoeven, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam; prof. mr. H. J. M. Jeu- kens, hoogleraar aan de kath. hoge school te Tilburg; mr. J. M. Kan, lid van de raad van state; mr. D. Heüwissen, wetenschappelijk me dewerker aan de universiteit van Amsterdam; drs. J. W. de Pous, voorzitter van de sociaal-economi sche raad; mr. J. H. Prins, directeur van de Dr. A. Kuyperstichting; mr. Y. Scholten, oud-minister van justitie; prof. mr. D. Simons, hoog leraar aan de economische hoge school te Rotterdam; dr. A. J. Ver- brugh, secretaris van het geref. politiek verbond; ir. H. B. J. Witte, burgemeester van Eindhoven; secretaris: mr. H. Th. J. F. van Maarseveen, raadsadviseur bij het ministerie van binnenlandse zaken; toegevoegd deskundige voor kies rechtzaken: mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, secretaris van de kiesraad. Ir. A. Wiebes. hoofdingenieur- directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zuid-Holland, heeft donderdagmorgen in de Hoeksche Waard vier kilometer nieuwe autosnelweg tussen de Stoutjesdijk en Heinenoord voor het verkeer opengesteld. Daarmee is opnieuw een stap gezet op de weg die moet leiden naar realisatie van de rijksweg 19, de snelle autoweg die Vlis- singen met Rotterdam moet ver binden. In juni werd reeds één rijbaan van deze weg voor het verkeer vrijgegeven. Vier maanden vóór de in het bestek genoemde datum volgde nu de andere rij baan. Met deze vier kilometer mee ligt er nu van Heinenoord tot aan de Haringvlietbrug 12,5 km dubbelbanige autosnelweg. Aan de snelle verbinding van Zeeland met Rotterdam ont breekt nog het stuk weg tussen Heinenoord en de nieuw te bou wen Vaanplein, een kruising van wegen die in „molenwiekvorm" wordt uitgevoerd. Het ontbreken van genoemde weggedeelten be tekent dat het verkeer nog steeds gebruik moet blijven ma ken van de 70 jaar oude Baren- drechtse brug. Is men uit Rotter dam naar het zuiden rijdend die brug echter gepasseerd, dan kan men nu via de verbeterde pro vinciale weg 43 tot Heinenoord en van daar de nieuwe snelweg volgend snel naar Zeeland rijden. Met de aanleg van het nu ge reed gekomen wegvak is in 1964 begonnen. De moeilijkheden die het aanleggen van een nieuwe rijksweg door een belangrijk agrarisch gebied in de regel geeft, heeft men in dit geval kun nen verkleinen, omdat de con structie werd „ingepast" in de uitvoering van de ruilverkave ling „Hoeksche Waard-noord". De 12,5 kilometer lange nieuwe weg, plus de kosten van aanleg van het nog ontbrekende deel tussen Heinenoord en de nieuwe tunnel vergen een bedrag van 39,4 miljoen. De Haringvliet brug heeft 51 miljoen gulden ge kost en de bouwkosten van de Heinenoordtunnel bedragen 53 miljoen gulden. In totaal zal de verbinding door de Hoeksche Waard met in het zuiden de Ha ringvlietbrug en in het noorden de Heinenoordtunnel dus 143,4 miljoen gulden kosten. De Heinenoordtunnel zal over ruim twee jaar (eind '69) wor den voltooid. Deze nieuwe tun nel, de breedste die ooit in ons land is gemaakt, krijgt rijbanen voor het snelverkeer, zogenaam de „kruipstroken" B. Amerikaanse piloten hebben woensdag bij een bombardement op een Noordvietnamees vliegveld ontdekt dat op de startbanen vliegtuigsilhouetten en zelfs bom- kraters waren geschilderd om hen te misleiden. Echte migs zagen ze niet op het vliegveld van Hoa Lac, 32 km ten westen van Hanoi. Op korte afstand van Saigon lie pen woensdag Amerikaanse infan teristen bij een landing met heli kopters in een hinderlaag van de vietcong. In een hevig gevecht, waarbij de guerilla-eenheld door artillerie, straaljagers en met raketwapens uitgeruste helikopters werd be stookt, sneuvelden acht Amerika nen en werden er 34 gewond. Men trof na afloop de lijken van drie vietcongstrijders aan. In het z.g. derde Auschwitz-pro- ces dat in Frankfort aan de gang is, heeft donderdag één van de twee verdachten, de 63-jarige Josef Windeck, verklaard dat de tegen woordige president van Polen, Josef Cyrankiewicz, destijds bij' de administratie van zijn blok werkte en dat deze hem zou kunnen ont lasten. Windeck en de 60-jarige Ber nard Bonitz staan terecht, omdat zij, hoewel zelf gevangenen, als handlangers van de kampleiding in Auschwitz in de jaren 19401944 talrijke gevangenen op gruwelijke wijze om het leven zouden hebben gebracht. Windeck zorgde donder dagmiddag nog voor een incident door jammerend op de grond te gaan liggen onder het uitroepen van „Ik ben geen moordenaar, men moet mij toch geloven". Toen zijn raadsman hem weer wat tot rust had gebracht, vertelde hij over hetgeen hij als gevangene van de SS had meegemaakt. Het proces wordt dinsdag voort gezet. INDISCH OLIFANTJE VOOR NEDERLANDSE JEUGD Amsterdam: Susoelahet oli fantje, dat de Indiase regering uit dankbaarheid voor de aktie „Eten voor India" ter beschik king heeft gesteld van de Neder landse jeugd, is woensdagmiddag overgedragen aan de Amster damse dierentuin Artis, waar het olifantje zal wonen. In een groot gebied van Mexico van de grens met Texas tot de Stille-Oceaanust hebben zich woensdag overstromingen en aard verschuivingen voorgedaan. Er zijn tien mensen omgeomen. Aan de overstromingen is een ongewoon zware regenval voorafgegaan. In het noorden van Mexico zouden wegen die naar Texas leiden, op verscheidene plaatsen zijn wegge spoeld. De grootste „boer" van Neder land, dé riiksdienst voor de IJs- selmeerpoiders, haalt dit jaar in Oostelijk Flevoland 3020 kilo kool zaad van een hectare en 4200 kilo gerst. Dit is meer dan ooit. De ge middelden van de laatste vijf jaren waren 2590 kilo koolzaad en 3850 kilo gerst. Voor tarwe is de voorlopige schatting zesduizend kilo tegen vijfjaarlijkse gemiddelden van 4740 kilo voor wintertarwe en 3870 voor zomertarwe. Over de kwaliteit heeft de rijks dienst dit jaar evenmin te klagen. De graandrooginstallaties hebben het in vergelijking met vorig jaar rustig. De tarwe, die ze moeten drogen tot een vochtgehalte van 17 procent, komt met slechts 19 a 20 procent vocht binnen. Vorig jaar was dat heel wat meer De rijksdienst, die 18.000 hectare landbouwgrond in tijdelijke exploi tatie heeft, kan het met boerenin- tuïtie niet meer doen maar moet wetenschappelijk uitkienen wat en hoe er verbouwd wordt. Daarvoor is er een afdeling „operationeel onderzoek", die beschikt over des kundigen op het gebied van land bouweconomie, landbouwmechani satie, computergebruik enz. Die af deling is haar werk begonnen met een analyse van het hele oogstpro- 28) Arlette glimlachte. „Bonsoir, monsieur." „Me voila. ik boog even voor haar. „Hebt u lang gewacht, madame?" Ze lachte zacht: „Wachten duurt altijd lang, monsieur. Maar ik heb al zoveel dagen gewacht, dat ik het bijna niet meer be merk! Ik ging naast haar zitten en zei: „Het is hier heel gezellig, ik zou bijna zeggen: intiem!" „Ik heb mijn best gedaan, u iets beters aan te bieden dan een hotel-vertrek zonder persoonlijk heid," antwoordde Arlette. Ze keek me aan, met de trekpot in de hand: „Thee?" „Graag," zei ik. „U ziet, dat ik me helemaal heb aangepast bij de Hollandse gewoonte," vertelde ze met trots. „Ik ontbijt 's morgens met al die verschrikkelijke, lekkere, zware dingen, en ga dan een beetje wandelen, en om twaalf uur lunch ik met brood en iets warms, meestal wonderlijke schotels van groente en aard appelen door elkaar, en in de middag drink ik thee, om zes uur eet ik warm, en om zeven uur drink ik thee." DOOR OLAF J. Dl LANDILL „Mais madame!" riep ik uit, „drinkt u om half elf 's morgens geen koffie?!" „Ah, oui," betuigde ze spijtig, „dat heb ik nog vergeten." We moesten allebei lachen. „En toch word ik zo moe," zcuhtte ze. „Juist van dat einde loze wachten, en dat niets doen „Waar wacht u dan op?" vroeg ik. „Op wel, ik heb u vanmor gen nog gezegd, monsieur, dat ik zo graag mijn instrument zou willen bespelenIets anders geeft toch geen inhoud aan mijn leven Ja, ik was Terry. Dat mocht ik geen ogenblik vergeten. Om mij rende ze naar dat huis, en spéélde op dat ding. Maar ze mocht er alleen niet in komen, en ik mocht haar er niet bren gen. De gedachte kwam bij me op, dat ze hem misschien wel eens alleen gesproken had, zodat ze zich in de loop van de conver satie zou kunnen beroepen op reeds eerder aangeroerde onder werpen, waarvan ik niets wist. Ik moest voorzichtig zijn. „Maar wat kwam u eigenlijk hier doen, madame?" vroeg ik. „Een elegante vrouw als u zoekt toch meestal niet de eenzaamheid van zo'n dorp, en men heeft mij verteld, dat u de heren Van Doff in het begin niet kende." „Inderdaad," stemde ze toe. „Ik ben hier naar toe gekomen, om dat ik eens helemaal terugge trokken wilde leven. Kunt u zich dat niet voorstellen? U bent per slot van rekening geen kunste naar." Bijna had ik gezegd: „Ik ben toch schrijver?" doch het pak van Terry gaf me toch een zeker soort beheersing: ik kon de in druk van het lichtgeruite dessin, als ik langs mijn lichaam af keek naar mijn schoot, niet voorbij zien. „Ja," antwoordde ik dus tam. „Ik kan me dat wel enigszins in denken. Hebben kunstenaars niet zo nu en dan behoefte aan een soort retraite?" „Dat is het juiste woord," zei ze verrukt. „Een retraite. Je wilt als artiste wel eens met je ge dachten alleen zijn, en ik nam mijn instrument mee, om me in mijn werk te kunnen verdiepen, als ik waarlijk volkomen ik zou haast zeggen: rijp ervoor was Ik knikte en roerde in mijn thee. „En nu zit ik hier," treurde madame. „Henri was zo vriende lijk, mij toe te staan, het clavi chord in zijn huis te laten bren gen, toen we kennis gemaakt hadden, want ik zag er in deze herberg geen goede plaats voor." Ik schoot in de lach om het woord „herberg." „Non, monsieur," vermaande ze, „betoom uw vrolijkheid. Kunt u niet begrijpen, dat ik in geestelijke nood verkeer, nu ik zo graag wil werken, en het wordt me onmogelijk gemaakt door die onnozele politie? „Het is erg jammer," beaamde ik voorzichtig. „Jammer?!" herhaalde ze hef tig. „Ik vind het weinig minder dan een psychische moord!" „Kom, kom, mevrouw!" wierp ik tegen. Dat leek me toch erg overdreven. „U bent geen kunstenaar!" bracht ze me weer onder het oog. „U weet niet, wat dit zeggen wil Dit verbod wurgt mijn inspiratie, mijn levensdurf, mijn geestelijke adem. Ik zit hier, en wacht, en wacht, en intussen is die arme Henri er nog niet eens, om me te troosten." „Uw retraite was toch al mis lukt, madame," bedacht ik een beetje plagend, „toen de liefde in uw leven kwamniet?" „Welnee!" verweerde ze hoog. „Werkelijke liefde geeft je nog veel meer inspiratieDie kan een mens ook geestelijk bezwan geren." „Ja," gaf ik toe, „maar dan kan men toch moeilijk spreken van 'n retraitevan alleen zijn met de eigen gedachten. Me dunkt voorzover ik iets van de liefde afweet, madame dat men tijdens die liefde aan niets anders denkt!" (Wordt vervolgd.) ces. Ze wilde nagaan hoe de droog- capaciteit het best over de polder zou kunnen worden verdeeld. Een van de resultaten is dat er nu aan de randen van het staatsexploita- tiegebied drie silobedrijven met graan droog installatie staan, in Dronten, Biddinghuizen en aan de Larservaart. Als de zwervende „boer" rijksdienst straks weer ver derop moet, kunnen ze met niet al te veel moeite uit elkaar ge schroefd en meegenomen worden. De rijksdienst heeft ondanks het duurder worden van produktiemid- delen de laatste jaren de geldop- brengsten van zijn landbouwbedrijf op f 600 per hectare kunnen hand haven. Daarbij bedenke men dat de rijksdienst de eerste en minst ren dabele jaren van de nieuw ontgon nen grond voor zijn rekening neemt om de gewone boer, die hier straks zijn bedrijf komt vestigen, stroppen worden speciaal voor de structuur- te besparen. Sommige gewassen verbetering van de grond of voor de vruchtwisseling geteeld. De geldpobrengst komt dan op de tweede plaats. Aan de andere kant betaalt de rijksdienst geen pacht aan zichzelf. Houdt men rekening met de pachtwaarde, dan moet van die hectareopbrengst van 600 wel 250 afgetrokken worden. Tussen 1961 en 1966 stegen de ar beidskosten van 3,50 tot 6,25 per uur, de investeringen van 28.000 tot 40.000 per man. Toch konden de kosten, in prijzen van 1966 gerekend, van 800 tot 700 per hectare worden verminderd door verbetering van de werkme thoden, aanpassing van de organi satie en verdergaande mechanisa tie. Voor de 58 landbouwbedrijven die volgend jaar worden uitgege ven, hadden zich tot het begin van deze week 2100 gegadigden aan gemeld. Voor de zeventien fruitbe- drijven zijn er nog maar hondera belangstellenden. Volgend jaar zal de rijksdienst zijn aandacht moeten richten op Zuidelijk Flevoland, dat naar ver wachting in mei of juni van dat jaar droog zal vallen en met Oostè- lijk Flevoland een waterstaatkundig geheel gaat vormen. Voor de dienst begint het werk er met het inzaai en van 40.000 ha riet met behulp van vliegtuigen of helikopters. In 1969 of 1970 begint dan de ontgin ning. Jaarlijks zal 3500 hectare til cultuur worden gebracht, zoals dat ook in Oostelijk Flevoland'gebeur de en nog gebeurt, want van de 54.000 ha van Oostelijk Flevoland moet na dit jaar nog een kleine tienduizend ha worden ontgonnen. Het bestuur van de anti-revo lutionaire partij heeft de kies verenigingen verzocht gespreks groepen samen te stellen om zich te beraden over „de funk'tio- nering van de democratie". De gespreksgroepen is ge vraagd hun mening te geven over de oorzaak van het onbehagen over de wijze, waarop onze demo cratie thans funktioneert en over de christelijke partijformatie. In dit verband worden vier moge lijkheden genoemd, t.w.: zelfstandig voortbestaan van de a.r.p.; blijven aandringen op samen gaan met de c.h.u.; streven naar een christen democratische partij een vooruitstrevende christe- lijk-radicale partij. De uitgangspunten van ée dis- cussies zijn vervat in, ,egn r,4,0PM- mentatie, waarin democratie en ontwikkelingen in onze demo cratie (organisatie van het be stuur, kiesstelsel, partijstelsel en de staatsorganen) worden be sproken. In het laatste hoofdstuk wordt iets gezegd over het al dan niet voortbestaan van de Eerste Kamer, een gekozen minister president, een ombudsman en het gemeentelijk en provinciaal be stuur. De gespreksgroepen dienen het partijsecretariaat vóór het einde van het jaar in kennis te stellen van hun resultaten. De 29-jarige in Londen gear resteerde administratieve hulp kracht van de sociale verzeke ringsbank in Amsterdam, René J. A. L., die twee jaar geleden de S.V.B. voor V-k ton heeft op gelicht, is woensdag voor een rechtbank in Londen wegens ex hibitionisme veroordeeld tot een boete van 20 pond (200 gulden). L., die volgens de Amsterdamse politie in het bezit is van een niet op zijn naam staand Neder lands paspoort, had in Londen, waar hij vorige week werd aan gehouden, een andere naam op gegeven, alsmede een adres in Londen en als beroep free-lance- fotograaf. De advocaat van L. gaf als verklaring voor het ge drag van zijn cliënt, dat deze samen met zijn vrouw twee jaar in de wereld had rondgezworven en dat dit voortdurend trekken en het feit dat zijn vrouw in verwachting is, zeer veel van L. hadden gevergd. Een politiefunctionairs deelde de rechtbank mee, dat L, na de zaak waarvoor hij terechtstond, in hechtenis zou worden geno men, omdat er geen arrestatiebe vel tegen hem is in verband met een fraude (de oplichting van de S.V.B.), waarvan hij in Amsterdam wordt verdacht en waarvoor zijn uitlevering is ge vraagd. IN HECHTENIS GESTELD De in Londen gearresteerde Nederlander R. J. A. L. is don derdag door de rechtbank in hechtenis gesteld onder verden king van diefstal of oolichting ten nadele van de Sociale Ver zekeringsbank, in 1965 gepleegd. De 34-jarige L. heeft in Enge land gewoond onder de naam Koop Sryker. Hij werd gearres teerd wegens een verzoek om uitlevering. Aanvankelijk had hij tegen de politie gezegd L. te heten en in 1938 in Weert gebo ren te zijn. Later zei hij: „Mijn naam is Koop Stryker, geboren in Meppel, Holland, op 21 juni 1933", Een opsporingsambtenaar ver klaarde donderdag voor de rech ter, tegen L. gezegd te hebb'èn dat hij hem niet geloofde en er van overtuigd te zijn dat zijn paspoort op naam van Stryker vals is. Donderdagmorgen omstreek* zes uur is ingebroken in de ju welierszaak van de heer J. Klaas- sen aan de Kerkstraat in Den Bosch. Er werd voor 80.000 aan juwelen gestolen. De etalageruit is met een hard voorwerp stuk geslagen en enkele tableaus met gouden ringen en edelstenen zijn meegenomen. De inbraak werd ontdekt door een krantenbezor ger die de politie waarschuwde. Buurtbewoners hebben rond genoemde tijd glasgerinkel ge hoord en een auto horen wegrij den. De alarminstallatie van de juwelierszaak was defekt. Dé heer Klaassen had echter de lui ken voor zijn etalages niet geslo ten, opdat de politie aan wie kij had verzocht een oogje in het zeil te houden, beter zou kunnen zien of er eventueel onraad was. Een in Australië wonende Griëk, die al eerder scheermesjes en stukken glas placht te ver orberen, heeft gewed dat Hij een auto zal opeten. De man, die Leon Samson heet en der tig jaar oud is, heeft voor zijn maaltijden een middenklasser van Australisch fabrikaat uit' gekozen. Als de auto na vier jaar in zijn maag zou zijn ver dwenen, waarvoor hij elke dag bijna een kilo metaal, glas, be kleding en rubber moet door slikken, wint de Griek 40.000 gulden.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2