Het gist rond Johnson in en buiten „Het Witte Huis" Akkoord inzake Jemen tussen Nasser en koning Feisal Week van bloedige gevechten in China PRINSES MARGRIET LIET IN AMSTERDAM MOTORTANKER „NEVERITA" TE WATER HET WEER ANDERE KOERS TE WACHTEN MET DE VERKIEZINGEN IN ZICHT? VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1967 23e Jaargang No. 7014 Einde van de oorlog? Nog groter Protocol werd verbroken Veel bewolking Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Democratie In Vietnam faalt Doden lagen op straat Het rode boekje Te lang geschipperd? Verliezer is niet in tel Fmnfc fat) fiGRMEUZEH DfareetemsHeeMvedaetetir: I. van fla Sand* Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 88150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct DE VRIJE ZEEUW ^Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzerr Advertentieprijs per mm 16 et; minimum Pêi advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" géén handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. PRINSES MARGRIET KIJKT NAAR DE SPRINGRUITERS Rotterdam: H. K. H. prinses Mar griet en prinses Armgard woon den woensdag het laatste deel van de strijd om het Europese kampioenschap springruiters bij. President Nasser van Egypte en koning Feisal van Saodie-Ara- bië hebben overeenstemming be reikt over een regeling van de kwestie-Jemen. Egypte zal volgens het akkoord zijn troepen uit Jemen terugtrek ken, terwijl Saodie-Arabië zijn. steun aan de Jemenistische roya listen zal staken. De twee landen hebben het toezicht op de uitvoe ring van de overeenkomst toe vertrouwd aan Irak, Marokko en Soedan. De drielandencommissie zal er op toezien dat Jemen zijn stabili teit herwint in overeenstemming met de wensen van het Jemeni- tische volk, en dat zijn soeereini- teit en volledige onafhankelijk heid gewaarborgd worden. Nasser en Feisal kwamen tot een akkoord tijdens een gesprek van 2% uur in de ambtswoning van de Soedanese premier Mo hammed Nahgoeb, die in deze kwestie tussen hert heeft bemid deld. Mahgoeb was bij het ge sprek aanwezig. Om half twee in de nacht eindigde de ontmoeting en kwam het drietal opgewekt naar buiten. Premier Mahgoeb deelde mee dat Irak in de commissie van toezicht was gekozen door Egyp te; Marokko door Saoedi-Arabië en Soedan door de Arabische ministers van buitenlandse zaken gezamenlijk, in Chartoem aan wezig voor de topconferentie over de Arabische politiek na de oorlog met Israël. De commissie begint haar werkzaamheden zo spoedig mogelijk na de sluiting van de conferentie, Het nu bereikte akkoord zal, als het tenminste niet hetzelfde lot ondergaat als dat van Djed- dah uit 1965, mogelijk een einde maken aan een oorlog die nu al vijf jaar duurt. Nadat in septem ber 1962 een groep officieren on der leiding van maarschalk Sal- lal de macht had gegrepen en de republiek uitgeroepen, namen onmiddellijk in het noorden van het land de royalistische stam men, trouw gebleven aan de verstoten Iman el Badr, de wa pens op om het nieuwe bewind te bestrijden. Egypte stuurde 70.000 militairen naar Jemen om de republikeinen te steunen. De toenmalige koning Saoed van Saoedi-Arabië gaf de Iman hulp. Het indertijd in Djeddah geslo- Onder grote belangstelling heeft prinses Margriet gisteren op de werf van de Nederlandse dok- en scheepsbouw in Amsterdam-noord het grootste schip dat tot nog toe in ons land is gebouwd, te water gelaten. Het is de motortanker Neverita, in aanbouw voor Shell-tankers, de scheepvaartmaatschappij van de koninklijke Shellgroep. Met heldere stem zei prinses Margriet; „Ik doop u, Neverita, en wens u behouden vaart", de oude scheepsdoopformule, die uitge sproken wordt als de fles cham pagne tegen de boeg stukslaat en op hetzelfde moment zette het machtige casco van 110.000 ton d.w. met een lengte van 265 meter zich langzaam in beweging, rich ting IJ. De helling waarvan het schip in zijn element gleed, staat niet loodrecht op het water dat daar ter plaatse niet erg breed is, zodat het casco schuin in het wa ter terecht kwam en ondanks de forse lengte genoeg ruimte had. Bovendien werden direct rem- ankers uitgeworpen en pikten sleepboten het drijvend gevaarte op om het snel langszij de afbouw- kade te brengen. Toen de Neverita de helling had verlaten, werd onder het toeziend oog van prinses Margriet de eerste kielplaat gelegd voor een drijvend dok dat de N.D.S.M. in opdracht van de rijkswaterstaat zou bouwen. Even later begaf de prinses 2ich met een klein gezelschap naar een oostelijker deel van de werf, waar door de nieuwe poortkraan, die speciaal voor dit soort werk is ont worpen, symbolisch de kiel werd gelegd voor een nog groter schip, te bouwen op het vernieuwde hel lingcomplex. Een 150 ton zware sectie, in de bouwloods geconstru eerd, werd op de helling geplaatst ten teken dat met de bouw van de eerste 210.000 ton d.w.-turbinetan- ker die te zijner tijd Melania zal heten en eveneens voor de Shell groep wordt gebouwd, is begonnen. De feestelijkheden werden be sloten met een ontvangst in het hoofdkantoor waar eerst de heer Goedkoop de prinses dankte voor haar aandeel in de feestelijk tewa terlating en haar een herinnering aanbood en waar vervolgens de heer ir. L. E. J. Brouwer, directeur van de Kon. Ned. Petroleummij, het woord voerde. Vóór de doopplechtigheid deed zich een grappig intermezzo voor. Zoals gebruikelijk luisterde het harmoniecorps Tuindorp de tewa terlating muzikaal op. Toevallig was dit de honderdste keer en prin ses Margriet, die hier kennelijk van had gehoord, verbrak wandelend naar de tribune even het protocol door uit het haar omringend gezel schap weg te glippen en de heer K. Brouwer, dirigent van het har moniekorps, te feliciteren en de hand te drukken. ten vredesakkoord is nimmer uitgevoerd. De Jemenietische minister van buitenlandse zaken, Abdel Aziz Salam, heeft donderdag ver klaard dat Jemen zich niet ge bonden zal achten aan een Saoe- di/Arabisch-Egyptische overeen komst ter beëindiging van de Jemenietische burgeroorlog. Pre sident Nasser en koning Feisal waren eerder op de dag eens ge worden over een dergelijk plan. „Deze overeenkomst tussen twee Arabische landen is voor ons niet bindend. Wij zullen geen inmen ging in onze binnenlandse aange legenheden toestaan", zei hij. Een Oceaandepressie bereikte donderdagmiddag de Noorse kust. Het bijbehorende front dat zich uitstrekte van Ierland over Zuid- Engeland tot boven Zuid-Dene- marken trok daarbij heel lang zaam over de Waddeneilanden naar het zuidoosten. Vooral in het midden en zuiden van ons land kwamen er nog zonnige pe- rioden voor, waarbij de middag- temperaturen tot ongeveer 20 graden opliepen. In het noorden van het land was het in het alge. meen zwaar bewolkt en viel e* plaatselijk wat regen. Hier kwa men de temperaturen niet hoger dan 18 graden. Het komende etmaal zal het front langzaam in zuidoostelijke richting trekken, zodat voor van daag vooral in het midden en zuiden van ons land op meer be wolking moet worden gerekend. Hier en daar kan er wat regen of motregen uit vallen. Daar de lucht die aangevoerd wordt niet veel verschilt van die van don derdag, ondergaan de temperatu ren niet veel verandering. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Veel bewolking In het algemeen veel bewolking met hier en daar enige regen of motregen. Overwegend matige westelijke wind en ongeveer dezelfde mid- dagtemperatuur. VRIJDAG 1 SEPTEMBER v.m. n.m, Cadzand 10.52 10.59 Breskens 11.17 11.24 Terneuzen 11.53 Hansweert 0.27 12.34 Walsoorden 0.26 12.33 ZATERDAG 2 SEPJ. v.m. n.m. Cadzand 10.31 11.55 Breskens 10.56 12.20 Terneuzen 0.32 12.56 Hansweert 1.06 1.10 Walsoorden 1.05 1.09: ZON MAAN Sept. op onder op onder 1 5.50 19.29 1.03 18.45 2 5.52 19.27 2.25 19.11 3 5.54 19.24 3.54 19.30 4 5.55 19.22 5.25 19.45 5 5.57 19.20 6.55 19.58 Binnenkort beginnen de stem mingen in sommige staten voor de aanbeveling van een kandidaat voor het presidentschap. Verkiezin gen die weinig te betekenen heb ben, maar wel belangrijk zijn bij het gevecht in de partijen wie naar voren zal worden geschoven. Dat Is geen sfeer waarin de politieke sportiviteit hoogtij viert. Ten aanzien van de rellen in de negergetto's worden Johnson vele verwijten gemaakt, omdat hii niet genoeg zou hebben gedaan om ze te voorkomen. Vaak ongerecht vaardigde verwijten omdat, menig voorstel van de Dresident door de senatoren en afgevaardigden om hals is gebracht, doordat ze de geldbuidel dicht hielden. Maar de sterkste aanvallen zijn gericht op zijn Vietnam-politiek, waarbii men over het hoofd ziet dat Johnson slechts een lijn doortrok, die al onder Kennedy en in zekere zin onder Eisenhowel was begonnen. Voor de Amerikanen is het moei lijk te dragen dat de enorme in spanningen in Vietnam zo weinig resultaat afwerpen. EEN BEELD UIT VIETNAM Hanoi: Leden van de bescher ming bevolking in de Noordviet- hamese hoofdstad brengen een gewonde over naar een beschut te plaats, na een Amerikaanse bomaanval. Driedu'zend mensen zijn in de Chinese nrm'ncic Tsjekiang om het leven gekomen tijdens een week van gevechten tussen voor- en tegenstanders van Mao tse- Toeng, zo heeft volgens het Ja panse blad „Manaisji Simboen" radio-Moskou gemeld, in een voor Azië bestemde uitzending. Het aantal gewonden, zou nog veel groter zijn. Vierduizend huizen zijn volgens het bericht ver woest. Uit dezelfde bron wordt ver nomen dat rode gardisten ver scheidene gebieden in de provin cies Mantsjoerije en Setsjoena hebben geplunderd en verwoest. In Kanton, waar al geruime tijd gevechten plaatsvinden-, ma ken de strijdende partijen nu ge bruik van machinegeweren en handgranaten. In muurkranten verschijnen oproepen van pre mier Tsjoe en-Lai om vrede te sluiten. Volgens uit China in Hongkong gearriveerde reizigers hebben deze oproepen geen en kel effect. Inwoners van Kanton hebben zich verenigd in een heden om zichzelf en hun eigen dommen tegen de vechtende aan hangers en tegenstanders van Mao tse-Toeng te beschermen. Deze hebben het toneel van de strijd nu naar de buitenwijken verlegd. Dagelijks liggen tien tallen lijken in de straten. Vori ge week werd een opslagplaats met wapens voor Noord-Vietnam geplunderd. Radio-Kanton heeft donderdag omgeroepen dat in de stad een revolutionair arbeiderscomité is gevestigd. Waarnemers in Hong kong menen hieruit te mogen op maken dat de Maoïsten aan de winnende hand zijn in de machts strijd die zich de afgelopen tijd in deze hoofdstad van de Zuidchi- nese provincie Kwangtoeng heeft afgespeeld. De radio begon voor het eerst sinds 10 augustus weer met eigen nieuwsuitzendingen, voordien werden drie weken lang de programma's van Peking gerealeerd. In het eerste jaar van de cul turele revolutie in China zijn 59 miljoen exemplaren van het rode boekje met de gedachten van Mao Tse-Toeng verkocht, zo heeft radio-Peking donderdag meege deeld. Dit is viermaal zoveel als in de gehele periode van 17 jaar vóór de culturele revolutie. Het aantal drukpersen is het afgelo pen jaar verviervoudigd. De drukkers voeren hun produktie op om zo snel en zoveel mogelijk boekjes klaar te kunnen krijgen. President Johnson toont zijn be zoekers soms een grafiek waarop bi allerlei kleuren valt af te lezen hoe zijn populariteit stijgt en daalt, vergeleken bij zijn tegenstanders in de presidentsverkiezingen van vol gend jaar. De laatste tijd zijn de resultaten van Gallup- en Harris- polls geen opwekkende literatuur voor de man in het Witte Huis. Zelfs al haalt hij graag als voor beeld aan hoe zijn collega Truman indertijd door Gallup verschrikke lijk werd onderschat, er schuilt iets griezeligs voor hem in de steeds dalende weerklank die zijn beleid bij de burgerij ontmoet. Er zijn dezer dagen rapporten gepubliceerd, die onverbloemd vaststellen dat de democratisering van het Zuidvietnamese bewind in alle opzichten faalt. Andere ver slagen duiden op de minieme mili taire resultaten en dat wordt on derstreept door berichten over grootscheepse aanvallen door vlet- cong en Noordvietnamezen. In de waarde van de luchtbom bardementen op Noord-Vietnam gelooft nog maar een minderheid. Johnsons steunpilaar, minister van defensie McNamara, zei in de senaat dat de bombardementen alléén niet genoeg waren om Noord-Vietnams strijdlust te bre ken. Dat laatste duidt er op dat zeifs in het Witte Huis de eensge zindheid niet zo groot meer is. Het verzet tegen de huidige gang van zaken is te fel geworden dan dat het nog onbetekenend kan wor den genoemd. En aan de andere kant is de andere anti-Johnson- groep, die juist een veel fellere strijd eist, weer krachtiger gewor den. Ook dat blijkt uit de opinie peilingen. Wat het voor Johnson, die tot dusver tussen de „haviken" en de „duiven" schipperend gen middenkoers trachtte te volgen, niet gemakkelijker maakt. Johnsons middenkoers wortelt steeds minder in de opvattingen van de meerderheid. Juist aan het eind van een ambtsperiode, wan neer hij moet denken aan herverkie zing, zal dat voor hem de verleiding groot maken desnoods een beslis sing te forceren, waarmee hij meent bij de kiezers te kunnen aankomen. Terugtrekking van troepen, onder welke camouflage ook, zou worden beschouwd als een nederlaag. En een verliezer is nooit erg in tel. Als het tot een verandering in John sons Vietnambeleid moet komen, zal dat waarschijnlijk eerder in de hardere dan in de vreedzamer rich ting uitvallen. Nu heeft hij tegen dat hij als eer- *te Amerikaanse president niet «Heen een buitenlandse oorlog voert, maar ook binnenlandse on lusten van grote omvang moet re gelen. Het ongenoegen over de wijze waarop hij dat doet, wordt versterkt door allerlei persoonlijke trekken die men van hem accep teerde toen hij successen boekte, maar waarover nu de ergernis groeit. Het is opvallend hoe de laatste tijd anecdotes de ronde doen over Johnsons ijdelheid, zijn gebruik van grove taal, zijn lichtgeraakt- ti heid enz. z J

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1