Luxemburg, een stad die nooit slaapt een land van paradoxen Het Convention Center, dat acht verdiepingen telt en een parkeergelegenheid heeft voor 7.500 auto's en bussen, is ingericht voor al lerlei doeleinden. Het bevat een tentoonstellingshal met een oppervlakte van 8.300 m2 en aangrenzende ruim ten, die in totaal 3.000 m2 beslaan. Het gehele gebouw is van air-conditioning voorzien. Het auditorium, dat plaats biedt aan 8.384 personen, is uitgerust met diverse moderne voorzie ningen zoals een gesloten televisie-circuit en een elec- tronisch geluids- en com municatiesysteem. Verder heeft het centrum 17 af zonderlijke vergaderzalen, die met geluiddempende schuifwanden zijn geschei den. Deze zalen zijn bere kend op groepen van 1.250 deelnemers. Tenslotte is er een grote bar, een diner zaal, de zogenaamde Gold Room, waar plaats is voor 1.000 gasten, winkels met souvenirs en geschenken, een golfbaan en zwemba den. Las Vegas, Voor degene, die het spreekwoord „de morgenstond heeft goud in de mond" tot lijfspreuk heeft gekozen en 's avonds bjjtjjds zijn bed opzoekt, is de stad Las yegas in de Amerikaanse staat Nevada een hel. De echte nachtvlinder, die pas tot leven komt wanneer het donker wordt, zal hier echter een paradijs aan treffen. Las Vegas is een stad, die nooit slaapt. In de casino's, nachtclubs, theaters enz. draait het leven 24 uur per dag aan een stuk door. De winkels zijn open van negen uur 's morgens tot dezelfde tijds 's middags. De banken, die een ruime ervaring hebben in het wisselen van geld in de meest uiteenlopen de valuta, zijn tot half vier 's middags en vrjjdags zelfs tot half zes open. Las Vegas, dat 20.000 hotel- en motelkamers ter beschikking heeft, is tevens pen o-<gg|«jjftsthecr voor zijn 13 miljoen bezoekers, difieder jaar uit allfe delen Van *de wereld komen toegestroomd. Zij kunnen overal'in de stad terecht voor ïle juiste "Informatie en worden graag door de bevolking geholpen, wanneer zij iets nodig hebben. Er is bovendien een „Amerieans-at-home" programma, waar mee de bewoners van de stad buitenlandse gasten uitnodigen voor een verblijf in hun éigen huis. De belangrijkste straat van 's werelds beroemdste vermaak- centrum Las Vegas, Fremont Street, biedt bij avond een imvosante aanblik BEROEMDE FILMSTERREN Las Vegas is vooral een gemeenschap, die erop gericht is de bezoekers een aa i "naam verblijf te bezorgen. Een bijna tien kilometer lange rij hotels, bekend als de Las Vegas Strip, staat voor overnachting ter beschikking. In het Cajino Center kunnen de mensen in tientallen speelgelegenheden hun ge luk beproeven. Het is vrijwel de enige pl - ;.s in Amerika, waar de bezoekers top.igure'n uit de filmwereld van Hol lywood kunnen ontmoeten voor de prjjs van een diner of een cocktail. Het is niet ongewoon, dat men bij gro te hotels shows vindt aangekondigd zo als de Folies Bergère, Casino de Paris of Lido de Paris. Naast het 24-uur ver maak in de casino's bieden de hotels hemelhoge dansgelegenheden, waar men tevens rustig kan zitten luisteren naar de muziek van grote orkesten. Op de dakterrassen en in de afgeschermde zwembaden van de hotels ontmoeten de gasten mensen van de meest uit eenlopende nationaliteiten. NIET ALLEEN GOKKERS EN NACHTCLUBBEZOEKERS Toch zou het een vergissing zijn, wan neer men denkt dat Las Vegas alleen eèn toevluchtsoord is van gokkers en liachtclubbezoekers. De stad ligt niet ver van 't meest indrukwekkende land schap van het gehele westen van de Verenigde Staten. Las Vegas is omge ven door een variëteit van natuurlijke wonderen, onder andere de Grand Ca nyon, de Hoover (Boulder) Dam een van de grootste krachtbronnen ter we reld de Vuur- en Dodenvallei. Lake Mead, een kunstmatig meer, dat is ont staan ten gevolge van de bouw van de Hoover Dam, is een trekpleister voor de hengelaars. Diverse kleine en grote vissoorten gedijen er goed. Het grote meer is tevens een ideale water- sportgelegenheid, dat gemakkelijk be reikbaar is vanuit de stad. De gastronoom behoeft zich geen zor- -gen te ma-ken dat hij in Las Vegas niet aan zijn trekken komt. Er is een keur van fijne restaurants, die er een verfijn de neuken op na houden tegen redelijke prijzen. Bijzonder .goed zijn ook de zo genaamde „Chuck Wagons' „wa gon" is een wagen die in het wilde westen werd gebruikt voor de provian dering van de cowboys die in de hotels na middernacht een grote keu ze bieden uit allerlei hapjes, die be slist niet duur zijn. ZONNIG KLIMAAT Het klimaat is gedurende het groot ste gedeelte van het jaar droog en warm. Meer dan 300 dagen per jaar schijnt de zon. Van mei tot sep- fèmber' kunnen de dagen heet zijn. Wie Las Vegas bezoekt zal ongetwij feld wel eens een, gokje willen wagen. Hiervóór zijn gelegenheden te over: speelzalen, gokautomaten etc. vormen de belangrijkste bron van inkomsten voor de toeristische industrie maar 's avonds z(jn de temperaturen over het algemeen zeer aangenaam rond de 21 graden Celsius. De kleding van de mensen is hier aan aangepast overdag luchtig en informeel, 's avonds in de hotels en andere gelegenheden wat gekleder. De winters zijn zacht en een dunne mantel of cape ii. voldoende om het niet koud te krijgen. WERKEN EN ONTSPANNEN Wie Las Vegas met zijn roulettes, speeltafels, gokautomaten, aantrekke lijke meisjes en luxe hotels heeft ge zien, is geneigd te denken dat dit de lagtste plaats in de wereld is waar men nog serieus vergaderingen, con gressen of bijeenkomsten kan houden. Het tegendeel is waar: zakenlieden uit alle delen van de wereld hebben ontdekt, dat Las Vegas de meest ge wenste combinatie biedt voor werken en ontspannen. Artsen, juristen, weten schapsmensen en zakenlieden, ieder een is het erover eens, dat men be ter kan denken, langer kan werken en meer contacten legt in de weten schap dat 's avonds een goede ver strooiing wacjht. Juist voor de men sen, die hard werken, maar daar naast een goede ontspanning noodza kelijk achten, heeft Las Vegas voor bjjna 25 miljoen gulden een congres centrum laten bouwen, dat tien mi nuten van de luchthaven ligt en op steenworp afstand van de speeltafels. Het Groothertogdom Luxemburg is slechts 2586 vierkante kilómeter groot De architectuur is middeleeuws en de gewoonten en tradities staan zo ver van de hedendaagse werkelijkheid af, dat zij üitstekend als achtergrond voor 'n sprookje zouden kunnen dienen. Paradoxaal genoeg is het een bloeiende natie, die als staalproducent de zevende plaats in Europa inneemt en het hoofdkwartier is van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, doch slechts 330.000 zielen telt. Het land is lid van de E.E.G., de N.A.T.O. en de Verenigde Naties. Wij Nederlanders vinden Luxemburg een klein land en wij glim- achen wanneer wij vernemen, dat er in dat land slechts 115.000 radiotoestellen in de huiskamers staan. Toch heeft Radio-Luxemburg het krachtigste zendstation van Europa, dat in de omliggende landen aan veertig miljoen Europeanen nieuws en ontspanning brengt. Het devies van het groothertogdom luidt: „Mir wölle bleiwe wat mir sin" (wij willen blijven wat wij zijn) en dat is dan wellicht de reden voor de vasthoudendheid, waarmee dit volk zowel de legers van Julius Caesar als de trawanten van Hitier het hoofd heeft weten te bieden, ondanks de bezetting van vijf jaar gedurende de laatste wereldoorlog. MÊismm «m Luxemburg is geen land van woeste schoonheid en hoge berge* maar teel noodt de liefelijkheid van de natuur tot het maken vaM ideale wandelingen De laatste jaren, aldus het maand blad Het Beste, hebben verscheide ne Amerikaanse ondernemingen zich in Luxemburg gevestigd, die chemi- alien., (kunststoffen, landbouwwerktui gen en rubber produceren. De staal industrie vormt echter nog steeds 75 pet. van het nationale inkomen: 1,45 miljard gulden per jaar., Het probleem van werkloosheid kent men er nauwelijks. In juli 1965 waren er tien mensen zonder werk, terwijl het aantal vakatures 915 bedroeg. Het staalgebied is nog geen vijftig kilo meter lang en nauwelijks zeventien kilometer breed, alhoewel het on dergronds ietwat groter is, omdat de tunnels onder Frankrijk en Bel gië, uiteraard met toestemming van deze landen, doorlopen. De gelijkna mige hoofdstad ligt midden in het land en wordt door de rivieren de Alzette en de Petrusse in tweeën gesplitst, alsmede door talrijke ra vijnen en afgronden. Zesenzestig bruggen zorgen echter voor een doel treffende oeververbinding. Tijdens de oorlog 1914-1918, toen de Duitsers het land onder de voet liepen, 'had het Luxemburgse leger 250 man onder de wapenen, waar van 75 muzikanten. Drieduizend man namen dienst in het Franse Vreem delingenlegioen, waarvan echter bij het staken van de vijandelijkheden nog slechts 372 in leven waren. In 1940 vielen de Duitsers opnieuw Luxemburg binnen, annexeerden het land en verboden de Franse taal. Wrede vergeldingsmaatregelen, zoals overal in de door Duitsland bezet te gebieden, werden door de bezet ters toegepast op iedereen, die zich niet aan de „levensstijl" van het Derde Rijk wenste te onderwerpen. In 1942 brak er een algemene pro teststaking uit, die meedogenloos werd onderdrukt. Tien procent van de bevolking, 27.000 Luxemburgers, werden onder dwang gerecrutcerd, in gevangenissen geworpen of ge deporteerd. Aan het einde van de oorlog werd het noordelijke de el van het land het strijdtoneel van het Ar dennenoffensief. Toen de strijd ten einde was, lagen tienduizend Duit sers en negenduizend Amerikanen in de aarde van het Groothertogdom. FRANS De Luxemburgers behoren tot de best geschoolde en ontwikkelde Euro peanen. Het Frans is de officiële taal, doch de kranten verschijnen meestal in het Duits. De dagelijkse omgangstaal is het Letzeburgesch, een Moezel-Frankisch Duits dialect, zwaar doorspekt met Franse uitdruk kingen, dat vrijwel nergens andera wordt verstaan. Zelfs in Zwitserland is de taalvermenging niet zo volko men. Soms zetten de kranten hun artikelen zowel in het Duits als in het Frans. In 1963 vierde men het duizendjarig bestaan van het land, dat oorspronkelijk bestond uit een door Siegfried, de stichter van het Huis van Luxemburg, gebouwd fort. Dit werd gebouwd op de ruïnes van een Romeinse toren, de Lucilinbur- hue (Klein Fort). Het land is be halve in deze eeuw, regelmatig aan gevallen door Spanjaarden, Oosten rijkers en niet te vergeten de le gers van Napoleon. In 1867 verze kerde het Verdrag van Londen de neutraliteit van het uitgeputte ge schonden doch standvastige land. Een interessant detail, dat de wer kelijkheidszin van de Luxemburger duidelijk illustreert, is het feit, dat de vier dagbladen alle partijbladen zijn. Op kosten van de regering wor den echter elke veertien dagen sa menvattingen van de kamerdebatten gedrukt, die aan elk huisgezin wor den toegezonden, zodat iedereen zich een objectief oordeel over het rege ringsbeleid kan vormen. Het drukken fan deze samenvattingen wordt elke keer aan een andere drukker gegund ;eneinde de beschuldiging van vriend jespolitiek te voorkomen. Een nuch ter standpunt. NUCHTER De verhouding tussen het hof en de bevolking is even nuchter. Toen Prins Jan, de zoon van Groother togin Charlotte, in 1953 trouwde met Josephine Charlotte van België, ston den er geen drommen mensen uren fan te voren kiaa. om maar geên glimp van de adellijke stoet te mis sen. Journalisten, die in groten ge tale naar de hoofdstad waren geko men om de bruiloft te verslaan en gewend aan idolate verering van an dere vorstelijke personen, vroegen aan een voorbijganger waarom er vrij-" we] niemand langs de route stond opgesteld. „O", sprak de man, „wij komen straks we] even naar buiten, maar we hoeven echt geen uren te gaan staan wachten, alleen maar om" de groothertogin en haar zoon te zien. Die zien we bijna elke week hier of daar". En inderdaad, groothertogin Char lotte verschijnt zo vaak in het open baar, dat niemand het vreemd vindt haar gewoon tussen het publiek in de winkels te zien staan. Geen en kele Luxemburger wel te verstaan.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 7