PROVINCIAAL NIEUWS «RAIFFEISENBANK I ZWART WIT TV NU 00K IN PHILIPS MAATREGELEN OP KOMST TER STIMULERING VAN DE BRITSE ECONOMIE SDUIBNIIB BEURSOVERZICHT Dure schepen KIES PHiLiPSjafi/fffJvrv ssiiJl SHSHS spaarbank en alle bankzaken DE VP. IT E ZEEUW Terneuzen Middelburg Oost burg Sas van Gent Zaamslag Hachelijk Zoon Nederlandse ambassadeur in Karatsji va stgehouden Verlaging omzetbelasting Hardnekkige brand in Amsterdam Grote belangstelling voor doopplechtigheid Prins Willem-Alexander Zwaardwalvis bij het Duitse eiland Borkum gedood Daggeld wederom verhoogd met meer dan 1300 vestigingen Noordstraat 38-Terneuzen-Tel. 01150-2581 Maakt u het/even comfortabel voortreffeliike* XX*. n I Donderdag 31 aug. 1967 Pagina 3 Diploma's „Bemetel" uitgereikt Aan zes personeelsleden zijn deze week op de Terneuzense scheepsbouwmaatschappij de Be- metel-diploma's uitgereikt. Dit geschiedde door één der direc teuren van de N.V., de heer H. M. Geelen, die hoopte dat de geslaagden hun studies verder zouden voortzetten. Ook werd het woord gevoerd door de per soneelschef, de heer C. van Hecke, en de hoofdconsulent van de Stichting „Bemetel', de heer i. v. d. Poel. De namen der gediplomeerden zijn J. Jansen te Zaamslag en T. Leenknegt te Stoppeldijk (uit slaan en afschrijven); E. Segers te Hulst (sectiebouw en afschrij ven); J. Tieleman te Walsoorden; A. van Hal en J. de Potter te Sluis (metaalbewerken). Benoemd tot directeur stadschouwburg Heerlen Als opvolger van de heer I. M. Helms heeft het gemeentebe stuur van Heerlen de heer A. J. van Bergen benoemd tot direc teur van de Heerlense stads schouwburg. De heer Van Bergen heeft zijn benoeming aanvaard en zal zo spoedig mogelijk in dienst treden. De nieuwe directeur werd ge boren in 1926 te Roermond. Hij is gehuwd en woont te Middel burg. Hij is thans werkzaam als provinciaal toneeladviseur van de provincie Zeeland, tevens als se cretaris-directeur van de stads schouwburg te Middelburg. De heer Van Bergen is lid van de culturele raad van Zeeland, bestuurslid van de stichting cul tuurspreiding Zeeland en van de stichting openluchttheater Mid delburg. Om 't ploegkampioenscliap in W. Zeeuws-Vlaanderen Onder auspiciën van oud leerlingen van de rijksmiddel bare landbouwschool te Schoon- dijke wordt zaterdagmiddag 9 september a.s. een wedstrijd ge houden om het ploegkampioen- schap van West Zeeuws-Vlaan- deren. Deelname aan dit kam pioenschap, dat plaats vindt op een perceel van de heer L. A. Salomé aan de Molendijk tus sen Nieuwvliet en Cadzand, staat open voor leden van landbouw- en landbouwjongerenorganisa- ties. van de landarbeidersorgani saties en van de B.O.V.A.L. De wedstrijd geldt als selec tiewedstrijd voor het in 1968 te organiseren Zeeuwse kampioen schap. Zoals gebruikelijk staat er een demonstratie met betrekking tot de landbouwmechanisatie op het programma. Benoeming kleuterleidster In de vacature van mevr. M. A. Vasseursvan Meenen die per 1 november of zoveel eerder als mo gelijk is, ontslag heeft aange vraagd als hoofd van de openbare kleuterschool, is voorzien door de benoeming van mej. A. Verstraete uit Schoondijke, die dinsdag j.l. als zodanig door de gemeenteraad is benoemd. Ontheffing bouwverordening Aan de N.V. Zuid-Chemie te Sas van Gent is ontheffing van de bouwverordening verleend in ver band met de bouw van een nieuwe opslagloods voor kunstmest op het terrein. De bouwverordening luidt dat men niet hoger mag bouwen dan 18 meter maar de nieuwe op slagloods krijgt een hoogte van 19.30 meter. Commissie verkeersmaatregelen In verband met het vaststellen van een groot aantal belangrijke verkeersmaatregelen heeft het ge meentebestuur drie leden van de raad benoemd in een commissie die het vaststellen van verkeers maatregelen zal voorbereiden. Het zijn de heren J. van den Abeele, J. Rijnders en H. Scheffer. Hengelclub op stap Zondag 17 september a.s. gaat de hengelvereniging Sas van Gent op stap voor haar jaarlijks uitstap je. Per bus gaat dit jaar de reis naar het Zilvermeer en Bobbejaan- land in België en tevens zal een bezoek gebracht worden aan de Wieze-bierf eesten. Onderwijs-mutaties De heer L, P. Wolse, onderwijzer aan de school voor C. V. O. Polder straat, is met ingang van 1 decem ber, of zoveel eerder als mogelijk is, benoemd tot leraar aan de chr. M. A. V. O.-school te Axel. Mej. C. M. Groot, onderwijzeres aan de gereformeerde school Rie- mensstraat heeft per 15 november a.s. ontslag gevraagd wegens haar benoeming aan de chr. school te Zwijndrecht. Circusvoorstellingen Woensdagmiddag en -avond ver zorgde het circus Kindsbergen op haar tournee door Zeeuws-Vlaan deren twee voorstellingen op het industrie-terrein te Zaamslag waar voor, vooral van de zijde van de jeugd, veel belangstelling bestond. De appelqogst valt mee De Nederlandse appeloogst, waar de deskundigen na de nachtvorsten van april en mei hun hart voor vasthielden, blijkt mee te vallen. In juni j.l. verwachtte de werk groep oogstramingen van het mi nisterie van landbouw nog dat er na de 351.000 ton van 1966 dit jaar niet meer dan 280.000 ton appelen van Nederlandse bomen te plukken zouden zijn. In juli verhoogde de werkgroep die raming al tot 310.000 ton. En nu is dan de eerste officiëde raming van het ministerie ver schenen; 345.000 ton, dus bijna net zoveel als vorig jaar. Deze eerste officiële raming is opgemaakt naar de stand op 31 juli j.l. en is tot stand gekomen met medewerking van de genoemde werkgroep, waar in het ministerie, het produktschap voor groenten en fruit en het cen traal bureau van de tuinbouwvei lingen vertegenwoordigd zijn. Voor peren blijven de verwach tingen somber. Na door de werk groep gemaakte schattingen van resp. 60.000 en 65.000 ton komt de eerste officiële raming van het mi nisterie niet hoger dan 70.000 ton. In politieke kringen in Londen wordt verwacht dat de Britse regering in haar nieuwe samen stelling maatregelen zal nemen om de economische ontwikkeling in Engeland te stimuleren. De maatregelen zullen echter van selectieve aard zijn en van be perkte draagwijdte. Ze zullen waarschijnlijk neer komen op hulp aan die sectoren van de economie welke het ern- stigt zijn getroffen door de recessie. Er zal geen sprake zijn van een algemene en veelom vattende stimulering van de eco nomie. In de eerste plaats moet de expansie vanzelf weer op gang komen door de toeneming van de koopkracht van het publiek als gevolg van de golf van loons verhogingen die de voriee maand tot stand is gekomen na afloop van de periode van „ernstige ma tiging" van de looneiseri; voorts door de verruiming van de hüur- koopvoorwaarden voor bepaalde verbruiksgoederen (met name auto's) en door de verhoging van de pensioenen en andere sociale uitkeringen. In de tweede plaats brengt een te forse stimulering van de vraag het risico met zich mee dat het hachelijke evenwicht van de lopende rekening der Britse betalingsbalans dat in het tweede kwartaal in gevaar kwam door de crisis in het mid den-oosten ernstig zal worden verstoord. Hierdoor zou het land De zoons van de Nederlandse en Zwitserse ambassadeurs in India, jonkheer Reinald van Rijckevorsel en Dominique Paes- sier, die naar het Duitse pers bureau D.A.P. meldt maan dag in Karatsji waren aangehou den wegens het illegaal fotogra feren van een historisch fort bij Ra\ 4 'pindi, zijn woensdag vrij gelaten. Zij mochten hun reis naar Afghanistan voortzetten na dat de politie had vastgesteld dat op de foto's geen geheime militaire objecten waren te zien. opnieuw in financiële moeiliik- heden kunnen geraken, die wel eens ernstiger zouden kunnen zijn dan die van de afgelopen jaren. Over de aard van de stimu leringsmaatregelen is niets be kendgemaakt maar omdat de sector van de verbruiksgoederen het meeste van de recessie te lijden heeft gehad, wordt in eco nomische kringen verwacht, dat het zal gaan om een verdere ver mindering van het toezicht op de kredietverlening en een verla ging van de omzetbelasting op een aantal verbruiksgoederen, variërend van textiel tot auto's. Sommige zegslieden verwachten zelfs dat de gemeenten de vrije hand zullen krijgen bij het op nemen van krediet om hen in staat te stellen bepaalde projec ten op korte termijn uit te voe ren. „VOORBEREIDING" OP DOOPPLECHTIGHEID Den Haag: Politie en brandweer hebben zich voorbereid op de doopplechtigheid, welke 2 sep tember zal plaatsvinden. De Grote Kerk is al enkele dagen onder controle van de politie, die dag en nacht langs het gebouw sur veilleert. De brandweer beperkt zich tot technische controle en preventieve maatregelen. De Amsterdamse brandweer is dinsdagnacht en gisteren in de vroege morgenuren doende geweest een niet ernstige maar wel lastige brand in een odd herenhuis aan de Herengracht bij de Vijzelgracht in Amsterdam onder de knie te krij gen. 's Avonds rond zes uur ontstond de eerste brand op de derde ver dieping van het accountantsbureau, welke verdieping goeddeels uit brandde. Door de felle rookontwik keling raakten twee brandweer mannen in moeilijkheden maar na een korte behandeling in een zie kenhuis konden zij later weer in dienst komen. Dat was wel nodig want tegen half drie 's morgens werd opnieuw brand geconstateerd, nu in de lager gelegen archiefruim te. Urenlang is de brandweer bezig geweest om het smeulende papier te verwijderen en de brand te blus sen. De vele hoeken en gaten in het oude gebouw maakten dit werk niet gemakkelijker en toen de Am sterdammers zich langs de drukke Vijzelgracht naar hun werk spoed den, was de brandweer nog volop doende de lastige brand de kop in te drukken. Kortsluiting is de vermoedelijke oorzaak van beide branden. De schade is aanzienlijk. Marihuanarookers veroordeeld Twee van de vier jeugdige Bredenaars. die op 17 augustus op een feest in Breda marihuana- sigaretten hadden gerookt, moes ten zich dinsdagmiddag voor de Bredase politierechter verant woorden. Vorige week werden reeds twee verdachten gestraft. Tegen Chr. v. d. S. uit Oos terhout, die al een strafblad heeft en nog in een proeftijd van een vorig vonnis liep, werd ge- eist drie maanden gevangenis straf, waarvan twee voorwaar delijk. Tegen A. K. uit Breda luidde de eis zes weken gevan genisstraf, waarvan drie voor waardelijk. De proeftijd werd in beide gevallen op drie jaar ge steld. De officier, mr. E. Bauwens, zei een zware straf te eisen om duidelijk te maken aan de jeugd dat de justitie streng tegen het gebruik van dit soort ramo- zalige verdovingsmiddelen zal optreden. De politierechter strafte beide verdachten met zes weken gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en aftrek van het voor arrest. 1.800 personen zijn uitgenodigd om zaterdag 2 september in de Grote of St. Jacobskerk in Den Haag de doopplechtigheid v.an Z. K. H. Prins Willem-Alexander bij te wonen. Ook van de kant van pers, radio en televisie wordt grote belangstelling getoond. De eerste persconferentie van de R. V. D. over de doopdienst, die gisteren in de Indische zaal van het paleis Noordeinde werd ge houden, werd bezocht door meer dan 60 vertegenwoordigers van publiciteitsmedia. Radio en tele visie zullen rechtstreekse repor tages van de doopdienst verzor gen, onder andere in het Engels, Spaans, Afrikaans, Indonesisch, Arabisch en Nederlands. Opdat de aanwezigen in de kerk het hele verloop van de dienst goed kunnen volgen, worden er tien monitoren geplaatst. Daar er geen garderobe in de kerk is, zullen de aanwezigen hun mantels en jassen bij zich moeten houden. Overigens is als kleding voorgeschreven, dat de heren in jacquet of donker kos tuum verschijnen en de dames met hoed en handschoenen. De kerkdienst za] ongeveer één uur duren. De tocht van het Huis ten Bosch naar de kerk en terug zal telkens in een behoorlijk tempo worden afgelegd, zodat de stoet niet lopend is bij te houden. De snelheid zal ruim 20 km per uur zijn. Met een geweerschot is dins dagmiddag een einde gemaakt aan het leven van een zwaard walvis, die eerder op het strand van het Duitse Noordzee-eiland Borkum terecht was gekomen maar weer was „vlotgesleept". Toen het dier telkens weer pro beerde op de kust te komen, werd van de autoriteiten van Hanno ver toestemming gevraagd om de walvis te doden. Over het lijk bestaat verschil van mening tus sen het bestuur van Borkum, dat het dier wil laten prepareren voor het eilandmuseum, en de regering van de deelstaat Neder - saksen die het stoffelijk over schot wil bestemmen voor het in- stituut-Senckenberg in Wil helmshaven. Het 5'/2 meter lange dier verdween na het genade schot in de golven. De zwaardwalvis was bij hoog water op het strand terechtgeko men. Bewoners van het eiland, de bemanning van een redding boot en de opvarenden van een landingsvaartuig van de West- duitse marine hebben toen alles in het werk gesteld om het dier in leven te houden. Terwijl men de walvis voortdurend besproei de en met vochtige dekens be dekte, bracht men kabels aan om het dier terug te slepen naar zee. Deze operatie gelukte, maar om onnaspeurlijke redenen zwom de walvis telkens weer naar de kust terug. Het tarief voor daggeld (call money) is gisteren wederom ver hoogd en wel met een half pro cent tot 4'A pet, dit door de steeds krapper wordende geldmarkt als gevolg van verdere ultimo-op- vragingen. Dinsdag werd dit ta rief reeds met een vol procent verhoogd van drie tot vier pro cent. ■HOMND Meer dan 1300 vestigingen van de Raiffeisenbank een vertrouwde instelling. Ook in uw omgeving is er één. I PHILIPS EN UNILEVER ZEER VAST Vrijwel alle internationale waarden hebben gisteren een vaste tot zeer vaste stemming te zien gegeven. Dit laatste gold voral Philips en Unilever. Phi lips opende op 112,40 doch liep verder uit tot 113,50, de hoogste prijs over geheel 1967, tegen een voorgaande slotprijs van 108,90. West-Duitsland, Zwitserland en lokale kooporders droegen tot de zeer vaste stemming bij, Unilever verbeterde van. 104,50 tot 105,50 (101.40). Een koers winst van ruim 4, ofwel ruim 20 punten op de oude omreke ningbasis. De beide fondsen ontvingen 'n goede stimulans van Wallstreet waar zij dinsdag vast in de markt lagen. In Philips en Unilever ging veel om. Kon. Olie zakte in van 135,30 tot 134,40 hetgeen ook de slot prijs was van dinsdag. In deze hoek werden de stukken afgege ven door het publiek. A.K.U. gaf een goed koersherstel te zien met bijna 1 tot 54,90 door lokale vraag. Er ging echter weinig om. Hoogovens werd iets hoger op 92 geadviseerd. Ift Walstreet waren de auto fondsen vast, maar de olie-aan delen lager. De door president Johnson verhoogde extra-belas ting van 15 tot 18% pet voor Amerikanen bij het aankopen van effecten in het buitenland werd in Amsterdam voor kennis geving aangenomen. In 1964 werd zo'n maatregel door Ken nedy ingevoerd. De scheepvaartsector had we derom een zwakke start. Later trokken de koersen wat aan waarvan H.A.L. verbeterde van 90tot 92% (91%) en Kon. Boot van 90% tot 91 (90%). Van Nie- velt echter lag zwak in de markt tnet een koersverlies van 2 pun ten tot114. De staatsfondsen- markt was licht verdeeld met een goede ondertoon. Voor de in schrijving op de ƒ6 min 7% pet obligaties „Ziekenhuis Ouderijn" tegen 100 pet bestond grote be langstelling. Aanhoudende vraag deed de koers van Philips verder uitlo pen tot 114,50. Als gevolg van winstnemingen daalde de prijs tot 113,80. Unilever sloot op vrij wel het hogste punt van de dag op 105,70. Kon. Olie herstelde zich tot 135. In de eerste periode was Sche- veningen vast met een koers winst van 4,50. Kemo en Ned, Kabel gingen ieder 6 punten om hoog. Holl. Beton steeg 5 punten. Vier punten hoger waren Heine- ken en Oranjeboom. Zwanenberg daalde 2 en Kon. Zout 8 pun ten. Flauw was Nyma met een verlies van 3% punt doch de 4 pet obligaties Nyma stegen 2% punt tot 78%. Key en Kramer was 6 punten lager. Fokker lag flauw in de markt met een ver lies van 10 punten. Ook Aniem was zwak. Nabeurskoersen A.K.U.54,75) Hoogovens; 92,10) Kon. Olie: 134.80—135.30 (135.00) Philips: 113,60—115.00 (114,05) Unilever: 105,20—106,00( 105,70) K.L.M.: (284,00) De Nederlandse marine kampt met tegenslagen. Op de kostbare kruiser „De Ruyter" is een ketel droog gestookt, omdat er te wei nig water in was gedaan. Op het pas verbouwde vliegkampschip „Karei Doorman" zijn dit jaar scheurtjes in de ketels geconsta teerd. De reparatie kostte twee miljoen. De jager „Noord-Brabant" liep een schade op van anderhalve ton, doordat een saboteur losse bouten en moeren in een tand wielkast had geworpen. Op de jagers „Drenthe" en „Limburg" scheurden de dekken. Het her stel vergde per schip een kwart miljoen gulden. Een nieuw koelsysteem bij onze nieuwe onderzeeërs bleek kostbaarder te zijn dan was verwacht. Op de „Potvis" ver brandde een generator-anker en op de zusterschepen moest men gelijke voorzieningen treffen om dergelijke mankementen te voor komen. De kosten zijn nog niet te becijferen; misschien vallen ze onder de garantie. Met de derde dinsdag van sep tember en de miljoenennota in zicht zijn wij benieuwd of minis ter-president P. J. S. de Jong (zelf oud-marineman) de ma rinebegroting overeenkomstig zal verhogen of dat er ook op dit departement bezuinigingen zul len komen. PHILIPS I.K:^ b3/l sfljaBieiiiiMiiin ii» li Dfirrruïia-TV 899.- Philips tv-ontvanger met 59 cm beeldbuis. Voor ontvangst van de Neder landse, Duitse, Belgische of Franse zenders. Naturel en teakhouten kast. (Teak 20.— meer). Gemakkelijk te bedienen. 999.- Philips-tv met 59 cm beeldbuis. Geschikt voor ontvangst van Nederlandse, Duitse, Belgische of Franse zenders. U kiest uit een donkere, naturel of teak houten kast. (Teak 20. meer). Bediening is zeer eenvoudig. Wat u ook koopt, kleur of zwart/wit, kies Philips. Met een Philips bent u zeker van een bril jant beeld,- prima geluid, fraaie vorm geving en van uit stekende service van onze bekwame tv-specialisten. KRAMER I Philips kleuren-tw

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3