Zondag gaan de Vietnamezen naar de stembus Chinese represailles tegen Engelse diplomatieke missie Detopconferentie in Chartoem TWAALF KANDIDATEN VOOR HET PRESIDENTSCHAP $9PC - Ja- De vietcong bevrijdde 120Ó gevangenen in Kwang Ngai HET WEER DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1967 23e Jaargang No. 7013 Jachtvlieger Ky Niet vlekkeloos Keizer Bao Dal onttroond 430 kandidaten voor senaat Juiste plaats van de militairen Nog 15.000 Jordaanse vluchtelingen naar huis Syrië boycot Minister Schroder had hartaanval Consequenties Beperkte vrijheid Brandweer wagens Weer incidenten met de Britten in Peking Tweede maal Brown wenst politie geluk Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden frtak. fa» TERNEUZEN DireeteBr-HeeMwdaeeedr! L van ié Sande Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal: per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 et DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pëi advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (g&t.i handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méé: 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adret Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. A.s. zondag zullen de 5,3 miljoen geregistreerde stemgerechtigden in Zuid-Vietnam ter stembus kunnen gaan om een president, een vice- president en de 60 leden van de senaat te kiezen. De verkiezingen voor 121 van de 137 leden van het huis van afgevaardigden vinden op 22 oktober plaats. De zestien over blijvende zetels van deze instelling zijn voor vertegenwoordigers van Cambodjaanse afkomst of berg stammen. De belangrijkste rivalen voor het presidentschap zijn het huidige staatshoofd, luitenant-generaal Ngoejen Van Thieu met ais kandi daat voor het vice-presidentschap vice-luchtmaarschatk Ngoejen Cao Ky die thans premier is ener zijds en de burger Phan Khac Soeoe, voorzitter van de grond wetgevende vergadering en eens zelf staatshoofd anderzijds. Aan vankelijk stelde Ky zich kandidaat voor het presidentschap, maar al spoedig trok hij zich terug om op één lijst uit te komen met Thieu, daarme de eenheid in de strijd krachten vrzekerend. Luitenant-generaal Thieu heeft zich tijdens zijn presidentschap af- 'zijdig gehouden van de vaak bittere politieke en godsdienstige twisten die zo dikwijls verdeeldheid in de Zuidvietnamese leiding tot gevolg hebben gehad. Hij werd in 1923 ge boren. In 1947 vocht hij aan de ZOON VAN SOEKARNO STAAT TERECHT DjakartaGoeroeh Soekarnapoe- tara, de 14-jarige zoon van presi dent Soekarno, met zijn moeder Tatmawati bij aankomst voor het gerechtsgebouw. De jongen moest zich verantwoorden op een be schuldiging van dood door schuld. Bij het fatale ongeluk is Jimmy Saelan, de zoon van de voorma lige chef van de ex-paleiswacht, om het leven gekomen. De zit ting werd achter gesloten deu ren gehouden. ziide van de Fransen tegen de com munistische strijdkrachten in Indo- China. Ais commandant van de vijfde infanterie-divisie speelde hij een belangrijke rol bij de staats greep in november 1963 toen het regiem-Ngo Dinh Diem omver werd geworpen. Thieu werd vice-pre mier in de regering-Tran Van Hoeong en secretaris-generaal van de machtige raad van de strijd krachten. Vice-luchtmaarschalk Ngoejen Cao Ky, de huidige premier, was een succesvol jachtvlieger met snor en donkere bril toen hij in iuni 1965 als hoofd van een mili taire junta aan het bewind kwam. Hij werd in 1930 bij Hanoi geboren als zoon van een mandarijn bij het gerechtshof. Zijn vliegeropleiding volgde Ky in Marokko en Frankrijk. Bij de verdeling van Vietnam in 1954 werd bij commandant van de eerste transpnrt°roep van de Zuid- vietnamese luchtmacht. Zijn ster rees snel en Ky is de ioneste opper- officier in de Zuidvietnamese strijdkrachten. Sedert juni 1965 is de regering- Ky aan het bewind. Zij slaagde erin crises met de boeddhisten het hoofd te bieden en wist enkele rebellerende bergstammen aan haar zijde te krijgen. Er zijn voorts algemene verkiezingen geweest en een kiesraad heeft de zondag te houden presidentsverkiezingen voorbereid. Van de tien burgerkandidaten wordt Shan Khac Soeoe als de be langrijkste tegenstander van de officieren Thieu en Kv beschouwd. Tussen het bewind-Diem en het bewind-Thieu was Phan Khac Soeoe staatshoofd tndens drie burger regeringen. Ook ex-premier Tran Van Hoeong wordt als een kans hebber beschouwd. Hij was in 1965 drie maanden premier. Tiidens hun verkiezingstoesnraken hebben zo wel Soeoe als Van Hoeong directe besprekingen met. Hanoi de eniee manier tot beëindiging van de Vietnamese oorlog genoemd. Op de gang van zaken vóór de verkiezingen is veel kritiek geuit. „Men moet er rekening mee hou den dat verkiezingen in een land waarin een oorlog aan de gang is, niet vlekkeloos kunnen verlopen", heeft president Johnson gezegd. Als zondag de stemlokalen open gaan, is het bijna twaalf jaar gele den dat de bevolking zich in een referendum met 98 procent uit sprak voor onttroning van de kei zer Bao Dai en benoeming van de rooms-katholieke premier Ngo Dinh Diem tot staatshoofd'. Diem trok via een grondwetswijziging alle macht aan zich. Hij slaagde er in tot 1 november 1963 aan de macht te blijven, maar toen kostte een staatsgreep door de militairen hem en zijn broer Ngo Dinh Nhoe het leven. Voor de verkiezingen zijn stem gerechtigd Zij die 18 jaar of ouder zijn en als kiezer staan ingeschre ven. Verkiesbaar zijn degenen die 35 jaar of ouder zijn en minstens tien jaar op Züidvietnamees gebied wonen. Niet verkiesbaar zijn ge schorste ambtenaren of ontslagen militairen en zij die hebben ge ijverd voor het communisme of een pro-communistische organisatie. Om te kunnen stemmen krijgt de kiezer een aantal stembriefjes waaruit hij dat met de naam van zijn keuze in een enveloppe moet doen. De overige briefjes gooit hij weg. Voor de zestig leden van de se naat zijn 480 kandidaten. De on officiële uitslag van de presidents verkiezingen wordt op 10 septem ber verwacht ende officiële uitslag zal op 2 oktober worden bekend gemaakt. Het Zuidvietnamese staatshoofd, Ngoejen Van Thioe, heeft woens dag zijn mededingers naar het pre sidentschap zwaar geïrriteerd door op een verkiezingsbijeenkomst te verklaren dat de Zuidvietnamese politieke partijen niet in staat zijn het communisme te bestrijden en dat de militairen hun politieke rol moeten blijven vervullen. Alleen de strijdkrachten kunnen zich tegen het communisme te weer stellen, zei hij. Er waren negen van de tien burgerkandida ten bij aanwezig. Een van hen, Ha Thoec Ky, zei de houding van het staatshoofd niet te begrijpen. Oud-premier Tran Van Hoeong zei dat hij de militairen naar hun juiste plaats, niet in de politiek, zou verwijzen wanneer hij wordt gekozen. HARD TEGEN HARD Londen: Het handgemeen tussen Britten en Chinezen voor de le gatie van communistisch China. Israëlische regeringsfunktio- narissen hebben in Jeruzalem meegedeeld, dat Israël ook na het verstrijken van de termijn op 31 augustus nog ongeveer 15.000 Jordaanse vluchtelingen zal toe staan naar hun haardsteden ten westen van de Jordaan terug te keren. Waarnemers zien in deze mededeling een kleine concessie aan Jordanië, aan secretaris generaal Oe Thant en verschei dene grote mogendheden die hebben aangedreven op ver lenging van de genoemde termijn. Door het stopzetten van de ver zending naar Amman van ver gunningen voor terugkeer naar het door Israël bezette gebied van Jordanië is het effekt van de concessie niet groot. Zoals Israël al herhaaldelijk heeft laten weten, zullen verzoe ken voor gezinshereniging ook na 31 augustus in behandeling wor den genomen. Ook zullen met ingang van vandaag bewoners van de even eens door Israël bezette strook van Gaza zonder een speciale vergunning zich naar het weste lijke deel van Jordanië mogen verplaatsen. Zij moeten wel een identiteitskaart bij zich hebben. Een regeringswoordvoerder in Tel Aviv kon niet zeggen, of ook bewoners van west-Jordanië vrijelijk naar Gaza zullen kunnen gaan. Op de Arabische topconferentie in Chartoem hebben de aanwezige staatshoofden woensdag de agenda goedgekeurd die hun ministers van buitenlandse zaken hadden opge steld. Deze agenda omvat aanbe velingen voor een gezamenlijke Arabische politiek, militair en economisch optreden om Israël te dwingen de bezette gebieden te ontruimen, opheffing van alle bui tenlandse bases in de Arabische wereld en coördinering van het diplomatieke en politieke optreden van de Arabische staten. Volgens officiële kringen in de Soedanese hoofdstad voerden presi dent Nasser van Egypte, koning Hoessein van Jordanië en presi dent Aref van Irak op de ochtend- bijeenkomst het woord. De Jor daanse vorst pleitte er voor dat de Arabische landen spoedig tot be sluiten komen om de impasse tè doorbreken waarin de Arabische wereld sinds het begin van de vij andelijkheden met Israël op 5 juni verkeert. Hij gaf te kennen, dat zijn rege ring nooit west-Jordanië zal opge ven dat nu door Israël is bezet. President Nasser gaf als zijn mening te kennen, dat het nu wel licht niet het juiste tiirMip was om te denken aan een nieuwe fase in de actieve strijd tegen Israël. In het kort sorak hij over het voorstel van president Tito van Zuid-Slav'ë voor een oplossing van de crisis in het midden-oosten. Ook pleitte de Egyptische leider voor solidariteit onder de Arabieren. President Aref van Irak, die lechts kort snrak IpoHo ovoneens sterk de nadruk op de noodzaak tot eenheid. De Syrische delegatie zou vol gens onbevestigde berichten vandaag uit Chartoem vertrek ken. Zij nam ook niet deel aan de bijeenkomst achter gesloten deuren, die op de openbare ope ningszitting van een kwartier volgde. De pogingen om de Syriërs ertoe te bewegen als nog naar de conferentietafel te komen, schijnen vruchteloos te zijn gebleven. Dr. Gerhard Schroeder, de Westduitse minister van defen sie, blijkt een hartaanval te heb ben gehad. De 56-jarige bewinds man die met spoed met een spe ciaal vliegtuig van zijn vakantie verblijf op het eiland Sylt naar een universiteitskliniek in Ham burg is gebracht, lijdt nog aan flauwtes. Conrad Ahlers, de waarnemen de woordvoerder van de bondsre gering, sprak de berichten tegen als zou minister Schroeder dins dag in zijn vakantieverblijf een val hebben gemaakt na te zijn uitgegleden over een bananeschil. In deofficiële bekendmaking werd gesproken van een „flauw te als gevolg van een stoornis in het hartritme." De echtgenote van de minister bevindt zich voortdurend aan het ziekbed. China heeft woensdag meege deeld dat het personeel van de Britse diplomatieke missie in Peking het land zonder toestem ming van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken niet mag verlaten. Engeland had na de vernie ling van de Britse legatie in Peking vorige week al eenzelfde maatregel tegen de Chinese diplomaten in Londen genomen. De Chinese onderminister van buitenlandse zaken, Lo Kwei-Po, heeft nu de Britse zaakgelastig de Donald Hopson gezegd, dat alle reeds aan Britse diplomaten verstrekte uitreisvisa ongeldig zijn. Lo protesteerde voorts bij Hob- son tegen wat hij noemde de mishandeling in Londen van Chi nese diplomaten door politie en „gepeupel". Hij eiste dat de Brit se regering onmiddellijk maat regelen neemt om een herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen, zorg draagt voor be handeling van de gewonden en bescherming van het personeel van de legatie en andere Chi nese kantoren en de schuldigen straft. Tevens wenste hij scha devergoeding. „China behoudt zich het recht voor andere eisen te stellen", zei de onderminister. Er moest een einde worden ge maakt aan alle vormen van pro vocatie en bedreiging. Anders zou „de Britse regering de verantwoordelijkheid moeten dragen voor alle daaruit voort vloeiende consequenties". De „ongegronde beperkingen" die de Chinese functionarissen in En geland waren opgelegd, moesten worden ingetrokken. De bewe gingsvrijheid van de Britse di plomaten in Peking zou voorlo pig beperkt worden tot het ter rein van de diplomatieke missie en de woonverblijven. Wilden ze zich naar elders begeven dan moesten ze daarvoor 48 uur tevoren vergunning vragen aan de Chinese autoriteiten. (Na de vernieling van de missiegebou wen heeft Hopson zijn kantoor verplaatst naar één van de Brit se woningen in de diplomaten wijk. Volgens Lo waren hij de inci denten in Londen drie leden van de legatie ernstig gewond. Daar naast hadden tientallen anderen verwondingen opgelopen „als ge volg van zware mishandeling door de Britse polities". Meer dan duizend mensen stonden dinsdagavond laat nog voor de Chinese legatie, die thans bewaakt wordt door een groot aantal politiemannen. Ook een tiental brandweerwagens stond klaar om in te grijpen. In het gebouw zelf scheen al les rustig te zijn. Toen iemand van de legatie een ogenblik van buiten af zichtbaar werd, riepen jongelieden „Engeland, Enge land" en „Wij hebben de wereld beker (voetbal) gewonnen". Sommigen droegen borden met het opschrift „Tsjang Kai Sjek terug". De Britse zaakgelastigde in Peking, Donald Hopson, heeft woensdag zijn hoofd moeten buigen omdat een lid éan de rode garde hem aan zijn haar trok. Een groep rode gardisten was naar het blok woningen ge togen waarin de Britten verblij ven sinds het platbranden van hun ambassadegebouw in Peking. Dit blok wordt zwaar bewaakt door Chinese militairen. De gar disten eisten dat Hopson naar buiten zou komen om een pro test aan te horen tegen de ge beurtenissen voor de Chinese legatie in Londen. Omringd door de leden van zijn missie, viif Chi nese soldaten en een tiental an dere buitenlandse diplomaten en correspondenten, hoorde Hop son het protest aan. Aanvanke lijk verliep alles zonder geweld pleging, totdat een opgewonden Chinees Hopson tegen zijn hoofd duwde en hem aan zijn haar voorover trok, waarop de militai ren ingrepen. De Britten konden weer naar binnen gaan en de Chinezen verwijderden zich. Op borden van de betogers stond „Hang Wilson op", „Weg Vietcong-strijdkrachten hebben woensdagmorgen vroeg in de Zuidvietnamese stad Kwa"g Naai 1200 gedetineerden bevrijd. Zij waren de stad binnengedron gen onder dekking van hevig mortiervuur. Regeringstroepen slaagden er later in 400 van de ontsnapten waaronder zowel van guerilla- activiteit verdachte personen als gewone misdadigers, weer gevan gen te nemen. De uitbraakope- ratie was om 2 uur 's nachts be gonnen toen 75 tot 100 mortier granaten neerkwamen op een Amerikaans kamp. waarna de vietcong van drie kanten de stad binnendrong. Volgens de eerste berichten werden bij de aanval een Ameri kaan gedood en twaalf gewond. Het was één van de vijf mor tieraanvallen die guerillastrij- ders binnen tien minuten in het noorden van Zuid-Vietnam on dernamen. Daarbij sneuvelden in totaal drie Amerikanen en wer den er 53 gewond. Het is de tweede maal dit jaar dat de vietcong mensen uit de gevangenis beeft bevrijd. De vorige keer. on 15 juli, gebeurde dit in Hoi An, waar eveneens 1200 gevangenen er vandoor kon den gaan. Bij een aanval van de vietcong op de stad Thang Binh in de nrovincie Kwang Tin, circa 500 km ten noordoosten van Saigon, zijn dinsdagochtend 150 burgers om het leven gekomen en 50 gewond, zo is in Saigon bekend gemaakt. met het Britse imperialisme" en „Bloedschuld wordt met bloed betaald". Er werden bij de wo ning van de zaakgelastigde nog meer luidsprekers aangebracht, zodat een „geluidsoffensief" werd verwacht. De Britse minister van buiten- landse zaken, George Brown, heeft zich persoonlijk naar de Chinese legatie in Londen bege- J ven, waar hij'de daar de wacht houdende politie gelukwenste met haar optreden tijdens de in cidenten welke dinsdag plaats hadden. Brown onderhield zich een tiental minuten met de politie mensen en stapte toen weer ir zijn auto. VEEL BEWOLKING Wij bevinden ons in een weste lijke stroming, die in stand ge houden wordt door een depressie die over de Far-oer naar het oos ten is getrokken, en een hoge- drukgebied, dat zich van de Azo- ren via de Golf van Biscaye naar de Alpen uitstrekt. In de lucht die naar ons land stroomde kwamen zonnige perio den voor, waarbij de tempera tuur opliep tot omstreeks 20 gra den. Een frontensysteem van eerder genoemde depressie trekt over de Britse eilanden en de Noordzee oostwaarts en veroorzaakt van daag by ons een half tot zwaar bewolkt weertype. Aanvankelijk is de kans op regen nog gering, maar in d» loop van de dag nadert een klei ne depressie die via Ierland oost waarts is getrokken. Hiermede wordt vochtige lucht aangevoerd. Het naderbijkomen van deze sto ring doet later op de dag de kans op regen toenemen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Veel bewolking Half tot zwaar bewolkt, maar geen regen van betekenis. Over wegend matige zuidwestelijke wind. Maximum temperatuur van omstreeks 20 graden. DONDERDAG 31 AUGUSUS v.m. n.m. Cadzand 9.39 10.22 Breskens 10.04 10.47 Terneuzen 10.40 11.23 Hansweert - 11.41 11.57 Walsoorden 11.13 11.56 VRIJDAG 1 SEPTEMBER v.m. n.m. Cadzand 10.52 10.59 Breskens 11.17 11.24 Terneuzen 11.53 Hansweert 0.27 12*34 Walsöorden 0.26 12,33 ZON MAAN Aug. op onder op onder 31 5.49 19.31 18.09 Sept. on onder op onder 1 5.50 19.29 1.03 18.45 2 5.52 19.27 2.25 19.11 l

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1